Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Πραγματικά δε , αυτό που είπες

Είναι πολύ σιχαμένο...ειδηκά για όσους ξέρουν τι εστι χριστιανισμός και εξουσία και δή κατακτητική της πατριδος εξουσία...

Γνώμη σου ...
Δε μπορώ να κάνω κάτι .

Και Ελευθερία ... και Δημοκρατία έχουμε !
Εκφράσου λοιπόν ελεύθερα , όπως κι εγω !
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Ο στουρθοκαμιλισμός , όπως και τα σοφίσματα , είναι βασικό γνώρισμα των χριστιανών...Παρ όλα αυτα περίμενα κάτι άλλο απο εσένα Δημητρη.

Δημητρης έγραψε:
Κυριακος έγραψε:
Ποιόν η διδασκαλεία δεν είναι φανερή;

Όποιος έχει τη μύγα ... μυγιάζεται ...!

Δεν υπάρχει καμια μύγα Δημητρη...Ο χριστιανισμός είναι αυτός που βρίθει σκοτινά και διφορούμενα κείμενα , αυτοανερούμενα , ασαφή , και με μυστικά και αλλότρια νοήματα διαφόρων επιπέδων , με μυστήρια τα οποία παραμένουν ανεξήγητα και μάλιστα δογματικώς ζητούμενα ανεξήγητα.Η μόνη δε θρησκεία που έχει αυτα τα γνωρίσματα είναι ο χριστιανισμός.Κανείς άλλος.

Τόσο εύκολη λούμπα; Τσ τσ τσ ...πολλές φορές δεν φτάνουν τα σοφίσματα ,και οι ρητωρίες δημήτρη...

Κοιταξε λοιπόν την καμπούρα σου , και μην μιλάς γι άλλους , ειδ άλλος αυτο που κάνεις ειναι απλή πολεμική , διαστρεύλωση , συκοφαντία και γενικώς αμαρτία ...αν και βεβαια...τιποτα δεν είναι αμαρτία  προς δόξαν χριστού έτσι; Πάμπολλοι φόνοι έχουν γινει κατ εντολή αγίων , και ακόμα , κατ ισχυρισμών μερικών κατ εντολή του αγιου πνευματος ( σ.σ. έτσι δικιολογισε τον φονο του ιουλιανού απο τον (αγιο βεβαια) μερκούριο , ο μέγας βασίλειος) Αλλα και να είναι , τι πειράζει έτσι; Υποταγή στις σκεπτομορφές , φουλ τυπικό, εξομολογιση , μεταληψη, τέλος...Η απίθμενη ηθική του μηδενός παντα αποδίδει στους ασυνείδητους.

Είναι καιρός οι χριστιανοί να συμαζευτείτε...

Δημητρης έγραψε:
κυριακος έγραψε:
Ποιός άλλα διδάσκει και άλλα κάνει;

Εγώ !

Θα με κρίνεις εσύ ?

Ναι! όταν στρέφεσαι εναντι εμού , ναι...Το τί θα κάνεις για σένα δεν μου πεύτει λόγος...αλλα για το τι θα κάνεις για μένα ,ναι με αφορα και θα σε κρίνω.

Τα χριστιανικούλια της απάληψης κρίσης και ευθήνης του ανθρώπου , στα γελάδια και τα λοιπά ζώα...Ειμαι ανθρωπος και έχω κατασκευαστεί έτσι ωστε να έχω κρίση για ότι με αφορά.Και ευθήνεσαι και εσύ , για ότι κακό και δυσαρμονικό βιώνω, με την νοοτροπία του δούλου ή την υπεροπτικότητα της εντεχνης υποταγής του άλλου με το κολπάκι του ποιός εισαι εσύ που θα κρίνεις.Αλλού αυτά δημήτρη...Είμαστε άνθρωποι και έχουμε κρίση και υπευθηνότητα για κάθε τι. Δεν είμαστε αμοιροι και ερμαια του κάθε τυπίσκου.Ειμαστε Ελληνες και ως Ελληνες έχουμε προσωπικότητα.Είμαστε μονάδες , δεν είμαστε μηδενικά.

Ποιός ζητεί επίμονα αναγνωρίσεις και πρωτεία;
Δεν ξέρω ...

Δεν ξέρεις; Πλάκα κάνεις; Τι να πρωτο πώ...Απένατι σε τόση εθελοτυφλία και παροπιδισμό τι να πρωτοπεί κανείς...

Απο την θέση νουμερο 1 που ζητάνε οι ιερομένοι στα λεοφωρεία ,ή για την συνεχεί επέμβαση της εκκλησίας στην παιδεία; Να πάμε στο ευρωσύνταγμα που μανιοδώς οι χριστιανοί της εύρώπης ζητούσαν αναγνώριση της χριστιανίλας που ως πανούκλα κατέστρεψε το κόσμο τόσα χρόνια; Για τα πρωτεία των Ιερομένων εναντι των λαικών; Ειναι χαρακτηριστική η φράση "ξέπεσε στην τάξη των λαικών" Τι εννοούνε μ αυτό δημητρη δεν ξέρεις; Ε, να σου ΄πώ λοιπόν (αν και έλα που δεν ξέρεις...), οτι εννοούν πως ο ιερομένος είναι ανώτερος του λαικού και του πολιτη...Τι να πρωτοπεί κανείς ρε συ Δημητρη; Για την μεγάλη ντροπή να νοσηλέυονται οι χριστιανοί στα στρατιωτικά νοσοκομεία; Να πούμε τι; Για τις ταυτοτητες ; Για τ οτι ζήτησαν και πέτυχαν πληρες αφορολογιτο; Τι να πρωτοπεί κάποιος...


Πάντως ΟΧΙ ο Χριστιανισμός.
Τα έχει ήδη. Δε ζητάει τίποτα !

Σάπια πάλι...Ζητουλες είναι οι χριστιανοί συνεχώς ,Ζητανε γαιες , λευτά...αγάπη... και είναι οι πιο πλούσιοι στην χωρα.Ζητουλες συνέχεια και σαν τους γυφτους λένε πως ζούνε στην ανέχεια και εμπαίζουν το λαο...Και αυτό που ζητάνε συνεχώς είναι να έχουν λόγο ουσιαστικά πολιτικό και νομοθετικό σύμφωνα με τις αντιληψης τους...Πως δεν ζητάνε , όταν δεν περιορίζονται στα ηθικά τους κυρίγματα; ...Ερμε Ελληνα...πότε θα ξυπνήσεις...

Ποιός προτάσει τη χείρα και απαιτεί σεβασμό και υπακοή;

Δεν ξέρω κάποιον ...
Ξερεις εσύ να μου κατονομάσεις κανέναν ?

Πως το ελεγε κι ο σεφέρης...ενοχος δεν υπάρχει...καπνος...κανείς δεν άκουσε , κανείς δεν είδε τίποτα, κανείς δεν ξέρει...κανείς...

Αιντε λοιπόν να πάς σ ενα παπα , κι αν δεν σου προτάξει την χείρα του , ως πριγκιπέσα για χειροφίλιμα , να ερθεις να μου το πείς, μια που εσύ ως χριστιανός δεν το έχεις δει ποτέ ως τώρα, εγω να σε πληροφωρίσω πως βλέπω υποχρεομένο ακόμα και τον πρόεδρο της δημοκρατίας να σκήβει και να δηλώνει αγάπη, σεβασμό και υποταγή με το χειροφίλημα στον εκάστοτε αρχιεπίσκοπο.


Να σε ρωτήσω κάτι...είσαι στο δυναμικό της Εκκλησίας;

Είμαι Χριστιανός.
Δε με πληρώνει η Εκκλησία.
Δεν είμαι κληρικός.

Σου αρκούν αυτά ?
Θες κάτι περισσότερο να σου πώ ?

Δημητρη δεν θέλω να κάνω τον ανακριτη.Ειναι και προσωπικά δεδομένα αυτα, μα θα μπορούσες ν απαντησης μ ενα ναι, η μ ενα όχι.

Δεν είπες όχι...Είπες οτι δεν σε πληρώνει η εκκλησία και πως δεν είσαι παπας , πράγμα που δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να είσαι στο δυναμικό της εκκλησίας...Ο λόγος που ρωτούσα δεν είναι παρα ψυχολογικός...Τωρα να σου πω και γω την αλήθεια, αν μου πεις κάτι δεν θα σε πιστέψω...Μάλλον εμπλεκεσε με κάποιον τρόπο, και υπ αυτην την εννοια μπορώ να σε δικιολογίσω σαν ατομο που λές ολα αυτα...Αν δεν είσαι όμως στο δυναμικό της εκκλησίας και έχεις αυτές της τοποθετησεις που μονο με αυτές της κομαντατούρ μπορουν να συγκριθούν εναντι του ερυθρού σταυρου τοτε , τοτε πολύ μεγαλο κρίμα δημητρη...ειληκρινα λυπάμαι...και δεν θα εξηγησω το είδος της συμπόνιας που αναπτυσω για το είδος αυτό η το άλλο των νενεκων...

Τωρα για τις γνωμες σου η την ελευθερια εκφρασης και την δημοκρατια , προφανός ως χριστιανο δεν ειμαι υποχρεομένος να σ ευχαριστισω έτσι;

Εσυ αλήθεια ενα ευχαριστω (ως συνχρονος ανθρωπος) στο πνευμα του βολταιρου εχεις πει ποτε;
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Υπ όψην...καληνύχτα για σημερα...γενικώς δεν ξέρω κατα πόσο θα μ επιτρέπει ο χρόνος να σημμετεχω...Τα λέω αυτα, για να μην νομίζει κανείς οτι αποφευγω ν απατησω.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Ξεχωρίζω εδώ μέσα μερικές ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΤΙΚΕΣ αλήθειες που διατύπωσε αυτό το κωλόπαιδο ο Κυριάκος, και οι οποίες μου άρεσαν...

[size=10pt]βρίθει σκοτινά και διφορούμενα κείμενα , αυτοανερούμενα , ασαφή , και με μυστικά και αλλότρια νοήματα διαφόρων επιπέδων , με μυστήρια τα οποία παραμένουν ανεξήγητα και μάλιστα δογματικώς ζητούμενα ανεξήγητα.

τιποτα δεν είναι αμαρτία  προς δόξαν χριστού

Απο την θέση νουμερο 1 που ζητάνε οι ιερομένοι στα λεοφωρεία ,

για την συνεχεί επέμβαση της εκκλησίας στην παιδεία;

Για τα πρωτεία των Ιερομένων εναντι των λαικών;

κι αν δεν σου προτάξει την χείρα του , ως πριγκιπέσα για χειροφίλιμα ,

να δηλώνει αγάπη, σεβασμό και υποταγή με το χειροφίλημα στον εκάστοτε αρχιεπίσκοπο[/size].

Υ.Γ:  Δε σχολιάζω βέβαια την ορθογραφία του...   Εντελώς κωλόπαιδο!
 

Επισκέπτης
Αϊντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ...  :headbang: :headbang: :headbang:

Επειδή γεμίσαμε εισαγγελείς ... θα μου χορηγηθεί άραγε προθεσμία προκειμένου απολογηθώ ???

Η μήπως να σωπάσω ?
Έχει κι αυτό το δικαίωμα (νομίζω) ο κατηγορούμενος ...

Είδωμεν ...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αϊντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ...  :headbang: :headbang: :headbang:

Επειδή γεμίσαμε εισαγγελείς ... θα μου χορηγηθεί άραγε προθεσμία προκειμένου απολογηθώ ???

Η μήπως να σωπάσω ?
Έχει κι αυτό το δικαίωμα (νομίζω) ο κατηγορούμενος ...

Είδωμεν ...

Καμία προθεσμία ρε...
Στα λιοντάρια κατευθείαν...

Όσο για το κείμενο του κωλόπαιδου, δεν ξέρω αν με ενόχλησε περισσότερο το ανορθόγραφο (ειδικά αν το παίζεις και λάτρης του αρχαιοελληνικού πολιτισμού, διάβασε και λίγη ελληνική γραμματεία) ή το ανιστόρητο..

Εντάξει, είχε μερικές καλές αντικληρικαλιστικές ατάκες αλλά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι εν ετει 2008, κάποιοι προσπαθούν να πάρουν ρεβανς για ό,τι (υποτίθεται ότι) έγινε το...400..
Φλομώνουν τον κόσμο με αρχαιοελληνικό παραμύθι περί μεγαλείου, αντισημιτισμό, διαστρεβλώνουν τόσο αρχαία ελληνικά κείμενα όσο και χριστιανικά και νομίζουν ότι κάτι κάνουν..

Τέσπα, για μένα θα είναι πάντα σκοπιανοί της θρησκείας, έχοντας την τύχη οι πραγματικοί μακεδόνες στην περίπτωσή τους, να έχουν εκλείψει προ πολλού...

Να θυμίσω μόνο ότι:
α) Οι έλληνες είχαν χάσει την πολιτική τους ανεξαρτησία 500 χρόνια πριν ο Θεοδόσιος επιβάλει το χριστιανισμό και ο ελληνικός πολιτισμός (και θρησκεία) απείχαν πολύ από αυτό που ήταν στην κλασσική αρχαιότητα ή επί Μ. Αλεξάνδρου...
β) Ο χριστιανισμός επιβλήθηκε για πολλούς λόγους και όχι πάντα με τη βία...Η ρωμαϊκή αυτοκρατορία χρειαζόταν μια θρησκεία για όλη την αυτοκρατορία και οι υπήκοοί της βρήκαν αρκετά δημοφιλείς αρκετές έννοιες του χριστιανισμού...Την ίδια εποχή αναπτυσσόταν και η λατρεία του Μίθρα (ο οποίος αν δεν με απατά η μνήμη μου είναι ζωροαστρική θεότητα) ο οποίος ήταν ο βασικός ανταγωνιστής του Χριστού αλλά μια σειρά από συμπτώσεις και το καλύτερο χριστιανικό μαρκετινγκ κατέστησαν το χριστιανισμό μοναδική θρησκεία της αυτοκρατορίας...
γ) Κρυπτοχριστιανοί υπήρξαν..Στην Περσία υπάρχουν ακόμη πιστοί του Ζωροαστριμού...ΚρυπτοδωδεκαΘειστές απ' όσο ξέρω δεν υπήρξαν- το δωδεκάθεο εξαφανίστηκε αρκετά γρήγορα...
δ) Τα περί ιουδαϊκής σέχτας, εξεβραίσμού και αναίμακτης κατάκτησης από τους εβραίους είναι τουλάχιστον αστεία...Οι εβραίοι ουδέποτε αποδέχθησαν το χριστιανισμό και οι χριστιανοί έως και πολύ πρόσφατα δεν φερόντουσαν και πολύ καλά στους εβραίους...
ε) Μην αντιλαμβάνεστε τις θρησκείες ως κάτι σταθερό και αιώνιο..εξελίσσονται και προσαρμόζονται όπως κάθε διανοητικό ανθρώπινο κατασκευασμα..
Στο χριστιανισμό πχ πέρασαν πολλά λατρευτικά στοιχεία από το δωδεκάθεο όπως στις προχριστιανικές θρησκείες επαναλαμβάνονταν σταθερά κάποια μοτίβα- πχ αρκετές οι ομοιότητες αρχαίας ελληνικής, αιγυπτιακής και άλλων μεσογειακών θρησκειών..
στ) Ο παγανισμός δεν είναι κάτι το ενιαίο..Για την ακρίβεια, το δωδεκάθεο ελάχιστη σχέση έχει με τους βορειο και κεντροευρωπαίους παγανιστές...
Οι οποίοι ήταν ...κάφροι του κερατά..Και δεν το λένε οι πρώτοι χριστιανοί ιεραπόστολοι αλλά οι ρωμαίοι επί παγανισμού...
Αν δεν ήταν ο χριστιανισμός αμφιβάλλω αν θα έβγαζαν τις προβειές και θα σταματούσαν τις ανθρωποθυσίες...
Μάλλον καλό τους έκανε ο εκχριστιανισμός...
Το αν μετά ο χριστιανισμός ταυτίστηκε με την κρατική εξουσία και έγινε μέσο καταπίεσης είναι μια άλλη ιστορία....

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...
 

Επισκέπτης
Αγαπητέ  Κυριάκο ,

Παρά το οτι πιστεύω οτι ακόμη και η συνομιλία μαζί σου αποτελεί χάσιμο χρόνου , εντούτοις θα σου απαντήσω πολύ συνοπτικά στο απο 17/6/08  πόστ σου , μόνο και μόνο επειδή εσύ πρώτος μου απηύθυνες το λόγο .

Αρχικά , (επειδή μάλλον δεν το κατάλαβες απ το προηγούμενο πόστ μου)  έχω να σε πληροφορήσω πως είμαι ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ. Δεν είμαι ούτε παπάς , ούτε διάκος , ούτε Δεσπότης ... ούτε κάν ψάλτης. Δε με πλήρωσε  ποτέ , ούτε πρόκειται ποτέ να καταδεχθώ να λάβω ακόμη και λεπτό του ευρώ από την Ορθόδοξη Χριστιανική Εκκλησία. Δεν ξέρω εσένα αν σε πληρώνει καλά η αίρεσή σου ...

Τώρα , αν και μόνη η ιδιότητά μου ως χριστιανού με εντάσσει  στο «δυναμικό» της Εκκλησίας , τότε ΝΑΙ , είμαι στο δυναμικό Της !
Το ότι έχω διαβάσει  10 ή 20 ή 30 ή 50 ή 100   βιβλία , και δε μπορούν εύκολα να με προσεγγίσουν άτομα  σαν αυτά που προσέγγισαν εσένα  ή άτομα  με απόψεις σαν εσένα , δε νομίζω να με εντάσσει σε κανενός είδους  ¨δυναμικό¨ . Αντίθετα μάλιστα . Με καθιστά  ¨ΑΥΤΟ-ΔΥΝΑΜΟ¨ ...

Κατά δεύτερο λόγο , απ όσα διάβασα απ το εν λόγω πόστ σου , διακρίνω μια σύγχυση  ... Και θα σου εξηγήσω τι εννοώ ...
Μπερδεύεις τη Χριστιανική θρησκεία με τους Χριστιανούς , ή ακόμη και με το ιερατείο . Αυτό είναι λάθος !
Ναι , εγώ είμαι αμαρτωλός ... βρίζω , σκοτώνω , βιάζω κτλ
Ο Ιούδας δεν ήταν μαθητής του Χριστού ? Δεν τον πρόδωσε ? Δεν αυτοκτόνησε ?
Τί σχέση έχει ο Χριστός με τον Ιούδα ?    Κ Α Μ Ι Α !
Άρα : Δε φταίει ούτε ο Χριστιανισμός , ούτε πολύ περισσότερο ο Χριστός , αν οι εκπρόσωποί  του  , δεν στέκονται στο ύψος των περιστάσεων .


"Επί της Μωσέως καθέδρας εκάθισαν οι γραμματείς και οι Φαρισαίοι.
Πάντα ουν όσα εάν είπωσιν υμίν τηρείν, τηρείτε και ποιείτε, κατά δε τα έργα αυτών μη ποιείτε· λέγουσι γαρ, και ου ποιούσι.
Δεσμεύουσι γαρ φορτία βαρέα και δυσβάστακτα και επιτιθέασιν επί τους ώμους των ανθρώπων, τω δε δακτύλω αυτών ου θέλουσι κινήσαι αυτά. πάντα δε τα έργα αυτών ποιούσι προς το θεαθήναι τοις ανθρώποις. πλατύνουσι γαρ τα φυλακτήρια αυτών και μεγαλύνουσι τα κράσπεδα των ιματίων αυτών, φιλούσι δε την πρωτοκλισίαν εν τοις δείπνοις και τας πρωτοκαθεδρίας εν ταις συναγωγαίς και τους ασπασμούς εν ταις αγοραίς και καλείσθαι υπό των ανθρώπων ραββί ραββί.
Υμείς δε μη κληθήτε ραββί·
Εις γαρ υμών εστιν ο διδάσκαλος, ο Χριστός ."   
(Ματθαίος κεφ 23 , στιχ. 2-8)


Αυτά είπε ο Χριστός φίλε Κυριάκο.
Και ο λόγος του ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΣ . Λές και μίλαγε σήμερα !

Το έχω ξαναπεί. Θα το επαναλάβω. Ο πρώτος άνθρωπος του Παραδείσου είναι ένας ληστής.
Αρκεί μια λέξη : Μετανοώ ! Και τότε το σφουγγάρι σβήνει την κιμωλία απ τον πίνακα !
Δεν χρειάζομαι κριτές φίλε μου. Έχω Κριτή να με κρίνει ...


Τρίτον , και βέβαια θα στραφώ εναντίον σου , όχι για κανέναν  άλλο λόγο , αλλά για να προστατέψω τα πρόβατα απ το λύκο. Γιατί και 1000 πρόβατα να έχει ένας βοσκός , αρκεί ένας και μόνο λύκος για να ξεκληρίσει  όλο το κοπάδι ...

Λυπάμαι που στο λέω , αλλά δεν είμαι χαζός για να με κοροϊδέψεις φίλε Κυριάκο. Είσαι κι εσύ μέρος μιας προπαγάνδας. Δε χρειάζεται να πω ποιας ... καταλαβαίνεις και μόνος σου ...

Ακόμη και η ύπαρξη της ψηφοφορίας στο συγκεκριμένο θρέντ , αποτελεί προπαγάνδα . Δεν υπάρχουν βασικές θρησκείες στην ψηφοφορία (Βουδισμός , Ινδουισμός , Ιουδαϊσμός  κτλ) και υπάρχει τι ??? Το απίστευτο ...
Κάτι που ακόμη κι ένας άθεος θα ψήφιζε απλά και μόνο για να σπάσει πλάκα ... το 12Θεο ...
Μα καλά ... σε βλάκες νομίζετε ότι απευθύνεστε ?
Έλεος !


Και για να τελειώνουμε . Δε με ενδιαφέρει το τί νομίζεις για εμένα . Άν δε σου κάνω για συνομιλητής , μη μου ξανααπευθύνεις  το λόγο.
Ένα πράγμα να ξέρεις.
Σε κάθε προσπάθεια διαστρέβλωσης της Χριστιανικής αλήθειας θα με βρεις  απέναντι.

Δημήτρης
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Δε με πλήρωσε  ποτέ , ούτε πρόκειται ποτέ να καταδεχθώ να λάβω ακόμη και λεπτό του ευρώ από την Ορθόδοξη Χριστιανική Εκκλησία.

Nα ρωτήσω εγώ κάτι παρακαλώ?

Δεν πήρες, δε θα πάρεις.  Κατανοητό, και σε πιστεύω.

Έχεις δώσει ποτέ?
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Άρα : Δε φταίει ούτε ο Χριστιανισμός , ούτε πολύ περισσότερο ο Χριστός , αν οι εκπρόσωποί  του  , δεν στέκονται στο ύψος των περιστάσεων .

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! ΜΙΑ φορά που μίλησες σωστά!!! +69 στον Μήτσο!!! :rockon: :dancing: :tooth:
 

zouzis

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
148
Like
1
Πόντοι
1
Να θυμίσω μόνο ότι:
α) Οι έλληνες είχαν χάσει την πολιτική τους ανεξαρτησία 500 χρόνια πριν ο Θεοδόσιος επιβάλει το χριστιανισμό και ο ελληνικός πολιτισμός (και θρησκεία) απείχαν πολύ από αυτό που ήταν στην κλασσική αρχαιότητα ή επί Μ. Αλεξάνδρου...
β) Ο χριστιανισμός επιβλήθηκε για πολλούς λόγους και όχι πάντα με τη βία...Η ρωμαϊκή αυτοκρατορία χρειαζόταν μια θρησκεία για όλη την αυτοκρατορία και οι υπήκοοί της βρήκαν αρκετά δημοφιλείς αρκετές έννοιες του χριστιανισμού...Την ίδια εποχή αναπτυσσόταν και η λατρεία του Μίθρα (ο οποίος αν δεν με απατά η μνήμη μου είναι ζωροαστρική θεότητα) ο οποίος ήταν ο βασικός ανταγωνιστής του Χριστού αλλά μια σειρά από συμπτώσεις και το καλύτερο χριστιανικό μαρκετινγκ κατέστησαν το χριστιανισμό μοναδική θρησκεία της αυτοκρατορίας...
γ) Κρυπτοχριστιανοί υπήρξαν..Στην Περσία υπάρχουν ακόμη πιστοί του Ζωροαστριμού...ΚρυπτοδωδεκαΘειστές απ' όσο ξέρω δεν υπήρξαν- το δωδεκάθεο εξαφανίστηκε αρκετά γρήγορα...
δ) Τα περί ιουδαϊκής σέχτας, εξεβραίσμού και αναίμακτης κατάκτησης από τους εβραίους είναι τουλάχιστον αστεία...Οι εβραίοι ουδέποτε αποδέχθησαν το χριστιανισμό και οι χριστιανοί έως και πολύ πρόσφατα δεν φερόντουσαν και πολύ καλά στους εβραίους...
ε) Μην αντιλαμβάνεστε τις θρησκείες ως κάτι σταθερό και αιώνιο..εξελίσσονται και προσαρμόζονται όπως κάθε διανοητικό ανθρώπινο κατασκευασμα..
Στο χριστιανισμό πχ πέρασαν πολλά λατρευτικά στοιχεία από το δωδεκάθεο όπως στις προχριστιανικές θρησκείες επαναλαμβάνονταν σταθερά κάποια μοτίβα- πχ αρκετές οι ομοιότητες αρχαίας ελληνικής, αιγυπτιακής και άλλων μεσογειακών θρησκειών..
στ) Ο παγανισμός δεν είναι κάτι το ενιαίο..Για την ακρίβεια, το δωδεκάθεο ελάχιστη σχέση έχει με τους βορειο και κεντροευρωπαίους παγανιστές...
Οι οποίοι ήταν ...κάφροι του κερατά..Και δεν το λένε οι πρώτοι χριστιανοί ιεραπόστολοι αλλά οι ρωμαίοι επί παγανισμού...
Αν δεν ήταν ο χριστιανισμός αμφιβάλλω αν θα έβγαζαν τις προβειές και θα σταματούσαν τις ανθρωποθυσίες...
Μάλλον καλό τους έκανε ο εκχριστιανισμός...
Το αν μετά ο χριστιανισμός ταυτίστηκε με την κρατική εξουσία και έγινε μέσο καταπίεσης είναι μια άλλη ιστορία....

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...

Αγαπητέ str81977,

χάριν της αληθείας να σου θυμίσω και εγώ ότι:

α)οι έλληνες είχαν χάσει την πολιτική τους ελευθερία όμως πολιτιστικά δεν έιχαν παρακμάσει όπως υπονοείς. Αναφέρω μόνο τα έργα του Ηρώδη του Αττικού και του αυτοκράτορα Ανδριανού στην Αθήνα τα οποία μέχρι σήμερα θαυμάζουμε (Ηρώδειο, βιβλιοθήκες, ναός του Ολυμπίου Διός κτλ.) Επίσης κάτι που ξεχνάς και αποτελεί μέγα λάθος είναι η Ακαδημία Πλάτωνος με την αντίστοιχη νεοπλατωνική φιλοσοφία (Πλωτίνος, Πρόκλος κτλ) η οποία γεννήθηκε και έφτασε στο ζενίθ ακριβώς αυτά τα 500 χρόνια που λες πριν την κλείσει ο ισπανός αυτοκράτορας του βυζαντίου Θεοδόσιος. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου αναλύσω τώρα τη φιλοσοφία των νεοπλατωνικών αλλά σε προτρέπω να ασχοληθείς.

β) μην μπερδεύεις τους λαούς της ανατολής με την Ελλάδα. Πολύ αμφιβάλω αν στην Αθήνα πίστευαν στον Μιθρά. Εδώ είχαν τα δικά τους πιστεύω. Εκτός και αν ανεφέρεσαι σε κάποιους που είχαν επηρρεαστεί από τους διάφορους εμπόρους κτλ ανατολικών  λαών που ζούσαν τότε στην Αθήνα.

γ) αν δεν υπήρχαν κρυπτοεθνικοί τότε δεν θα υπήρχε και ο θεσμός του νονού, ο οποίος ήταν υπεύθυνος για την σωστή χρστιανική εξέλιξη του πνευματικού του παιδιού και την διατήρηση του μακριά από την εθνική θρησκεία.

δ)Πίστεψε με οι έλληνες είχαμε βγάλει προ πολλού τις προβειές και όπως και εσύ μίλησες για εξέλιξη των ιδεών, των θρησκειών κτλ έτσι και εγώ σου λέω πως η ελληνική φιλοσοφία δεν ήταν κάτι στατικό, είχε φτάσει σε φοβερά επίπεδα και αν  εμείς οι πολλοί δεν γνωρίζουμε τα στάδια εξέλιξης φταίει η παιδεία που μας παρέχει αυτό το καταπληκτικό κράτος που ζούμε. Και μιας και μίλησες για ανθρωποθυσίες για πες μου για ποια χιλιετία μιλάς;;;  Ξεχνάς ότι η ελληνική ιστορία ξεκίνησε πριν χιλιάδες χρόνια;; Σκέψου ότι ο Ορφέας έζησε μεταξύ της 14ης και 13ης χιλιετίας προ Χριστού...  Και αν κάποτε οι έλληνες έκαναν ανθρωποθυσίες αυτό ήταν πολύ πριν την παρολίγο θυσία του Ισαάκ από τον Αβραάμ... Όμως όπως είπαμε και πριν, υπάρχει εξέλιξη σε ένα λαό και ειδικά στον ελληνικό που επιβιώνει τόσους αιώνες.

Τεσπά, για να μην το κουράσουμε άλλο σαν έλληνας που είσαι λάτρευε το Χριστό αλλά να στέκεσαι με ευλάβεια και μπροστά στην ελληνική σκέψη του Πυθαγόρα, του Σωκράτη, του Πλάτωνα, του Επίκτητου, του Σόλωνα και τόσων πολλών άλλων και να μην τους πετάς λάσπη γιατί ήταν καλύτεροι μας...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom