Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Έχω ακούσει (δε μπορώ να σου πώ επίσημα) οτι κατά του δημάρχου έχει ασκηθεί ποινική δίωξη για παράβαση καθήκοντος και εκλήθη για εξέταση απο τον Εισαγγελέα της  Ρόδου , ενώ πρόκειται να ασκηθεί  ποινική δίωξη και κατά του ληξιάρχου που θα ενεργήσει (ή ενήργησε) την καταχώρηση στα επίσημα ληξιαρχεία του Δήμου .

Καλύτερα που έγιναν έτσι τα πράγματα.
Θα υπάρχει τουλάχιστον «δεδικασμένο»  , προκειμένου  αποτολμηθεί  η μίμηση ...

αυτο εγινε πριν καμια βδομαδα,το ακουσα κ εγω
εσυ νομιζεις οτι θα του κανουν τιποτα?
΄΄συγωνωμη που σε σοβαρο θρεντ θα μιλησω σαν ταριφας΄΄ αλλα την μουρη κρεας θα του κανουν,κ εφοσον εχει δρομολογηθει να παντρευονται οι πουστηδες,κ εφοσον εχουμε μπει σε ροη πουστηδων,ΔΕΝ προκειται να αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ...
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Έχω ακούσει (δε μπορώ να σου πώ επίσημα) οτι κατά του δημάρχου έχει ασκηθεί ποινική δίωξη για παράβαση καθήκοντος και εκλήθη για εξέταση απο τον Εισαγγελέα της  Ρόδου , ενώ πρόκειται να ασκηθεί  ποινική δίωξη και κατά του ληξιάρχου που θα ενεργήσει (ή ενήργησε) την καταχώρηση στα επίσημα ληξιαρχεία του Δήμου .

Καλύτερα που έγιναν έτσι τα πράγματα.
Θα υπάρχει τουλάχιστον «δεδικασμένο»  , προκειμένου  αποτολμηθεί  η μίμηση ...
καλα οκ, και να εχει ασκηθει διωξη αυτο δεν λεει κατι.
μπορω κι εγω να του κανω μηνυση για ο,τι θελω και χωρις να την στηριζω καπου. το θεμα ειναι ΠΟΙΑ ειναι η παράβαση καθήκοντος εν προκειμενω..
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Πλάκα κάνω, Tomito, μην αρπάζεσαι.
Αυτό το "δικούς μας" όμως δε μου αρέσει...
Όπως λέμε "δικά μας παιδιά" δηλαδή?
Τι πα να πει "δικός μας" δήμαρχος?
Δε δημαρχεύει για ΟΛΟΥΣ τους δημότες? Μόνο γι αυτούς που τον ψήφισαν είναι δήμαρχος?

Δεν αρπάχτηκα Σταυρε.
Δικούς μας όπως λέει κάθε άνθρωπος αυτούς που θεωρεί οικείους.

Για τους gay γάμους παιδιά υπάρχει άλλο νήμα :grin:
 

Επισκέπτης
καλα οκ, και να εχει ασκηθει διωξη αυτο δεν λεει κατι.
μπορω κι εγω να του κανω μηνυση για ο,τι θελω και χωρις να την στηριζω καπου. το θεμα ειναι ΠΟΙΑ ειναι η παράβαση καθήκοντος εν προκειμενω..

Θα στα εξηγήσω μεσω πμ
Δε μπορώ τώρα ... πάω θάλασσα για μπάνιο.
Τα λέμε !
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Αν θυμάμαι καλά από τη φυσική του γυμνασίου, η μεν ταχύτητα ΕΙΝΑΙ διάνυσμα (έχει μέτρο, φορά και διεύθυνση) η απόσταση όμως δεν είναι. Έχει μόνο μονάδα μέτρησης.

Κανένας πιο πρόσφατος ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Σταύρος, αυτό ισχύει μόνο στη Φυσική του Νεύτωνα όπου όλα έχουν δομηθεί βάσει συγκεκριμένου συστήματος αναφοράς......
Πάρε ένα μικρό κείμενο...... Στην Φυσική με την ευρύτερη έννοια του όρου ο χρόνος είναι διάνυσμα όπως και η μετατόπιση... Η απλουστευμένη γνώση που συνήθως αποκομίζει κάποιος δεν μπορεί να αποτελεί κριτήριο. Γενικότερα ισχύει αυτό.....

.........Μέχρι τώρα έχουμε  εξετάσει τις επιπτώσεις των νόμων του Νεύτωνα σε ένα μονοδιάστατο κόσμο. Θα  αναπτύξουμε τώρα τη  μηχανική στο χώρο των τριών διαστάσεων. Αποδεικνύεται όμως ιδιαιτέρως χρήσιμο και αποτελεσματικό να αναπτύξουμε τη θεωρία αυτή με τη βοήθεια του διανυσματικού λογισμού. Σκοπός της παρούσας διάλεξης είναι να γίνει κατανοητό το τι είναι τα διανύσματα και ποιος είναι ο λόγος που οι περισσότεροι φυσικοί νόμοι μπορούν να γραφούν σε διανυσματική μορφή.  Με το διανυσματικό λογισμό εισάγονται νέα σύμβολα στη φυσική και  διαμορφώνεται  έτσι μια νέα γλώσσα  με την οποία μπορούμε να διατυπώσουμε τους φυσικούς νόμους.  Μπορεί  να σκέφτεστε  ότι η εισαγωγή νέων συμβόλων είναι ένα τυπικό ή ακόμη και αισθητικό θέμα και δεν έχει ιδιαίτερη ουσία δεδομένου ότι τα ίδια συμπεράσματα μπορούν να εξαχθούν και χωρίς τη χρήση των συμβόλων αυτών .  Αλλά μία τέτοια θεώρηση παραβλέπει το γεγονός ότι η κατάλληλη γλώσσα είναι ουσιαστικό συστατικό για την ανάπτυξη της σκέψης και τη διατύπωση των συλλογισμών. Σκεφθείτε για παράδειγμα τη σημασία της εισαγωγής του συμβόλου της παραγώγισης ή της ολοκλήρωσης στη ανάπτυξη της φυσικής. Η ανάπτυξη λοιπόν της κατάλληλης γλώσσας για τη περιγραφή των φυσικών νόμων είναι κλειδί για τη κατανόηση των φυσικών φαινομένων. Ο Gibbs μπορεί να ήταν κάπως υπερβολικός όταν έγραφε «…ο ενδοιασμός μου για τα πλεονεκτήματα των διαφόρων συμβολισμών ήταν αυτό που με έκανε να αναβάλω τη δημοσίευση των αποτελεσμάτων της έρευνάς μου…. Δεν μπορούσα να προχωρήσω σε δημοσίευση διότι είχα την αίσθηση ότι υπήρχε κάτι ακατέργαστο στη χρήση των συμβόλων», παρόλα αυτά όμως τα λόγια του τονίζουν μια σημαντική αλήθεια.
Ο λόγος που χρησιμοποιούμε τα διανύσματα είναι διότι με τον τρόπο αυτό οι φυσικοί νόμοι παίρνουν μια μορφή ανεξάρτητη από την επιλογή του συστήματος αναφοράς. Φυσικές προτάσεις που είναι εκφρασμένες με διανύσματα ισχύουν ανεξαρτήτως από την επιλογή του συστήματος αναφοράς......

...........Συνεπώς οι  ορθογώνιοι μετασχηματισμοί αφήνουν αναλλοίωτη την απόσταση μεταξύ δύο σημείων δηλαδή αν η απόσταση δύο σημείων είναι το διάνυσμα δχ στο ένα καρτεσιανό σύστημα και δχ'  στο μετασχηματισμένο σύστημα θα ισχύει ότι η ευκλείδια απόσταση πού δίνεται  από το δχ[sup]τ[/sup]δχ είναι αναλλοίωτο
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.775
Κριτικές
16
Like
10.278
Πόντοι
8.645
Ωπ,παντοφλα...
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
… Αφού ξέρεις  … τι να απαντάω ??? :huh:
Άρχισε να απαντάς εσύ για εμένα !
Εμένα η διδασκαλία μου είναι φανερή , γι αυτό και υποψιάζεσαι το τι θα πώ.
Άλλων η διδασκαλία δεν είναι φανερή … γι αυτό και επιζητούν επίμονα αναγνωρίσεις … :birdman:

Ποιόν η διδασκαλεία δεν είναι φανερή;

Ποιός άλλα διδάσκει και άλλα κάνει;

Ποιός ζητεί επίμονα αναγνωρίσεις και πρωτεία;

Ποιός προτάσει τη χείρα και απαιτεί σεβασμό και υπακοή;

...

Δημητρη; Να σε ρωτήσω κάτι...είσαι στο δυναμικό της Εκκλησίας;

Πραγματικά δε , αυτό που είπες

Δε με απασχόλησε ποτέ το γεγονός. Η δική μου θρησκεία υπήρξε ανέκαθεν αναγνωρισμένη  … ακόμη και απ το Τουρκικό Κράτος .

Είναι πολύ σιχαμένο...ειδηκά για όσους ξέρουν τι εστι χριστιανισμός και εξουσία και δή κατακτητική της πατριδος εξουσία...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom