Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Έλα Ζάκυνθο να σου δείξω αν δεν τους βλέπεις στο κέντρο της Αθήνας ...
Έχουμε και σχετική πλατεία εδώ ...

Το μυαλό σου και μια λίρα μητσοχίλια. Για τα ντουβάρια μου λες ή για το τι είναι Νομικά ;
 

Επισκέπτης
Το μυαλό σου και μια λίρα μητσοχίλια. Για τα ντουβάρια μου λες ή για το τι είναι Νομικά ;

Εγώ δε μένω στον τύπο τομιτάκο ... αλλά στην ουσία !
Δε χρειάζεται να είσαι ΝΠΔΔ για να έχεις νομική υπόσταση ... καταλαβέ το .

Τι ευκτήριος οίκος με όψη ναού ... τι ναός με όψη ευκτήριου οίκου.
Το ίδιο μου κάνει !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Α!
Το ίδιο σου κάνει ;
Εσύ με κρατικές πλάτες οι άλλοι χωρίς;
Και μετά αναρωτιέσαι γιατί σας λέω τζάμπα μάγκες ;
 

Επισκέπτης
Α!
Το ίδιο σου κάνει ;
Εσύ με κρατικές πλάτες οι άλλοι χωρίς;
Και μετά αναρωτιέσαι γιατί σας λέω τζάμπα μάγκες ;

Πάλι τα ίδια ...
Ρε Τομίτο , γιατί με αναγκάζεις να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια.

Δές το παραδειγμα της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ρωσίας ... της Κύπρου ... κτλ ... που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΠΔΔ και δες ποιός έχει ανάγκη ποιόν.

Και μακάρι να χωριζότανε αυτή τη στιγμή η Εκκλησία απο το Κράτος ... να δώ τι θα πείς αύριο ...
Στο μόνο που παραδέχομαι τον Ιερώνυμο είναι αυτό ... ο χωρισμός. Και μακάρι να τον πετύχει ! Εκεί θα ζητοκραυγάσω ΑΞΙΟΣ !

Άντε καληνύχτα !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Ο όρκος είναι μέρος τελετής.[/size]

Ώπα!
Εδώ, Τομιτο, βρήκα λάθος!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μέρος τελετής ο όρκος. Τουλάχιστον όχι μόνο.
Έχει "νομική υπόσταση" σαν ενέργεια.
Άλλο αν "συγχέεται" με τελετές, γιατί συνήθως όποτε γίνεται όρκος, "εντάσσεται" στα πλαίσια και μιας "τελετής".
Π.χ. ορκομωσία Βουλής, νεοσυλλέκτων φαντάρων, αποφοίτηση ΑΕΙ ή στρ. σχολών, κλπ.
Συνήθως αυτοί οι ομαδικοί όρκοι δεν έχουν και καμιά αξία, με την έννοια ότι ποτέ δεν κυνηγήθηκε φαντάρος για "ψευδορκία" ή "επιορκία". Ούτε βουλευτής βεβαίως, ούτε αξιωματικός από σχολή.
Αλλά στα δικαστήρια π.χ., η ψυδομαρτυρία διώκεται, και μάλιστα χοντρά.

Επομένως μη λες ότι είναι μέρος τελετής.  Είναι και αυτό, αλλά όχι μόνο.

Και κάτι ακόμα:  Συνήθως αυτοί οι ομαδικοί όρκοι χρησιμοποιούνται (εκ των υστέρων) για να "κατηγορηθεί" κοινωνικά κάποιος, όχι δικαστικά.  Π.χ. ένας γιατρός που έκανε ευθανασία θα "κατηγορηθεί" ως επίορκος από τα κανάλια και το παπαδαριό, αλλά όχι από τη δικαιοσύνη. Απο τη δικαιοσύνη θα κατηγορηθεί για άλλα αδικήματα (σωματικές βλάβες κλπ).
Το ίδιο και ένας αξιωματικός που έκανε κατασκοπεία (ή πραξικόπημα) σε βάρος της χώρας του. Θα "κατηγορηθεί ως επίορκος", αλλά δεν είναι αυτή η κατηγορία που θα τον πάει μέσα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Στο μόνο που παραδέχομαι τον Ιερώνυμο είναι αυτό ... ο χωρισμός. Και μακάρι να τον πετύχει ! Εκεί θα ζητοκραυγάσω ΑΞΙΟΣ !

Χε χε..... στο μόνο που παραδέχομαι τον Ιερώνυμο είναι ότι είναι από τους ελάχιστους ρασοφόρους που βασίζονται στη διδασκαλία του Ιησού......

Μούμπλε μούμπλε Δημητρούκο........
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ούτε η Χριστανική Ορθόδοξη Εκκλησία αποτελεί θρησκεία , ούτε η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία , ούτε ... ούτε ... ούτε !

Τα λέω καλά ?

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ήρθαμε σε ΣΥΜΦΩΝΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Θα σου φέρω ένα παράδειγμα :

«Ο Δημητράκης κληρονόμησε ένα σπίτι , αλλά η αδερφή του , βρήκε σε ένα συρτάρι μεταγενέστερη χειρόγραφη διαθήκη του πεθαμένου πατέρα τους η οποία τον αποκλήρωνε , και έτσι πλέον ο Δημητράκης  δεν έχει στην κατοχή του το σπίτι»

Αν κόψουμε  Σταυρούκο  μου την παραπάνω πρόταση σε 2 μέρη και απαλείψουμε τα πάντα από το «αλλά» και κάτω , έχουμε διαφορετικό νόημα. Έτσι δεν είναι ?
Έ … αυτό κάνουν και οι αιρέσεις

Μητσούκο μου,

Το καταλάβαμε ΟΛΟΙ το απλό το παραδειγματάκι σου.
Δεν είναι δύσκολο.

Αν θέλεις όμως να υποστηρίξεις αυτό που λες (για τις "αιρέσεις"), δεν είναι αυτό που πρέπει να μας παραθέσεις.

Πρέπει να μας παραθέσεις ένα παράδειγμα ΖΩΝΤΑΝΟ, δηλαδή την άποψη της (Χ) αίρεσης για την αγία γραφή (όπως την "έκοψε" και τη διαστρέβλωσε, και το ΠΟΥ υπάρχει αυτό στα κείμενα της αίρεσης) και την "σωστή" διατύπωση της γραφής, οπότε θα την ξεβρακώσεις (την αίρεση).

Το να μου φέρνεις παραδειγματάκι με το Δημητράκη και τη Μαρία, να σου φέρω και εγώ χίλια τέτοια που θα λένε το αντίθετο.  Δεν έχουν αξία.

Μη κάνοντάς το, με βάζεις σε σκέψεις.
Οι οποίες λένε:
Ο Μητσούκος αυτά που λέει δε τα έχει γεννήσει απ το μυαλό του σκεπτόμενος. Του τα έχουν πει άλλοι. 
Και απλώς τα μεταφέρει.
Οπότε καταλαβαίνεις γιατί εμπίπτεις στην κατηγορία αυτών που έχουν τσιμπήσει το δόλωμα, κλπ που λέγαμε νωρίτερα.
 

nick025

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.273
Κριτικές
12
Like
5
Πόντοι
5.175
μην κάνουμε θέμα για ένα 'ως' που μπήκε
ενδιάμεσα βρε μπακάλη, και για την κακή
σύνταξη λόγω ταχύτητας...  :grin:  :grin:
αφού ξέρεις ότι προσπαθώ να διατηρώ
ένα επίπεδο στη δημοτική μου.  ;)  :2funny:  :2funny:  :2funny: 
 

Επισκέπτης
μην κάνουμε θέμα για ένα 'ως' που μπήκε
ενδιάμεσα βρε μπακάλη, και για την κακή
σύνταξη λόγω ταχύτητας...  :grin:  :grin:
αφού ξέρεις ότι προσπαθώ να διατηρώ
ένα επίπεδο στη δημοτική μου.  ;)  :2funny:  :2funny:  :2funny: 
Δεν σφάλλατε εσείς καλέ μου κύριε  :)
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
«Έχουμε ανάγκη τη θρησκεία;»
«Με την αρχαία ελληνική θρησκεία ασχολήθηκα επειδή βρήκα δύσκολο να καταλάβω για ποιο λόγο κάποιος σκοτώνει ένα ζώο» εξηγεί ο Βάλτερ Μπούρκερτ. Αφορμή, που έγινε αιτία για να διατυπώσει μια ερμηνεία-σταθμό της αρχαιοελληνικής λατρευτικής πρακτικής και ειδικότερα της θυσίας στο έργο του Ηomo Νecans (από το λατινικό ρήμα neco: φονεύω, σφαγιάζω). Εκεί εξήγησε πως η τελετουργία της θυσίας προέκυψε από την κυνηγετική πρακτική των προϊστορικών κοινωνιών υποστηρίζοντας πως ο άνθρωπος στην ουσία με τη θυσία επιχείρησε να «ντύσει» ιδεολογικά τη θανάτωση των ζώων που κυνηγούσε. Έχει ο σύγχρονος άνθρωπος ανάγκη τη θρησκεία; ρωτάμε τον συγγραφέα των βιβλίων «Αρχαία Ελληνική Θρησκεία» και «Ελληνική Μυθολογία και Τελετουργία». «Και ναι και όχι. Αυτή τη στιγμή έχουμε μια κοινωνία που εδώ και 200 χρόνια μπορεί και λειτουργεί χωρίς να στηρίζεται στη θρησκεία. Θα μπορεί να λειτουργήσει το μοντέλο αυτό για πάντα ή θα πρέπει να επιστρέψουμε στον φονταμενταλισμό του Ισλάμ; Είναι πολύ νωρίς για να δώσουμε μία σαφή απάντηση».



www.tanea.gr//Article.aspx?d=20080612&nid=8832636&sn=&spid=221]Τα Νέα[/url]
 

Επισκέπτης
Μητσούκο μου,

Το καταλάβαμε ΟΛΟΙ το απλό το παραδειγματάκι σου.
Δεν είναι δύσκολο.

Αν θέλεις όμως να υποστηρίξεις αυτό που λες (για τις "αιρέσεις"), δεν είναι αυτό που πρέπει να μας παραθέσεις.

Πρέπει να μας παραθέσεις ένα παράδειγμα ΖΩΝΤΑΝΟ, δηλαδή την άποψη της (Χ) αίρεσης για την αγία γραφή (όπως την "έκοψε" και τη διαστρέβλωσε, και το ΠΟΥ υπάρχει αυτό στα κείμενα της αίρεσης) και την "σωστή" διατύπωση της γραφής, οπότε θα την ξεβρακώσεις (την αίρεση).

Το να μου φέρνεις παραδειγματάκι με το Δημητράκη και τη Μαρία, να σου φέρω και εγώ χίλια τέτοια που θα λένε το αντίθετο.  Δεν έχουν αξία.

Μη κάνοντάς το, με βάζεις σε σκέψεις.
Οι οποίες λένε:
Ο Μητσούκος αυτά που λέει δε τα έχει γεννήσει απ το μυαλό του σκεπτόμενος. Του τα έχουν πει άλλοι. 
Και απλώς τα μεταφέρει.
Οπότε καταλαβαίνεις γιατί εμπίπτεις στην κατηγορία αυτών που έχουν τσιμπήσει το δόλωμα, κλπ που λέγαμε νωρίτερα.

Ώχ μωρε Σταύρο ... σε έχει βαρεθεί η ψυχή μου , ειλικρινά . :headbang:

Κοίτα μια παρελθοντική συζήτηση εμένα και του Τομίτο , και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Νά και το λίνκ (πόστ 778 - σελ 52) :


Και για να σου θυμίσω το περιστατικό κοίτα το στιχ. 16 του κεφ Α του Κατά Ματθαίον Ευαγγελίου : " Ιακώβ δε εγέννησε τον Ιωσήφ , τον άνδρα Μαρίας , εξ ης εγεννήθη Ιησούς ο λεγόμενος Χριστός"

Με αφορμή αυτή τη φράση , ο Τομίτο υποστήριξε οτι εφόσον ο Ιωσήφ αναφέρεται στη γενεαλογία μέχρι τη γέννηση του Χριστού , ΑΡΑ είναι και ο πραγματικός πατέρας του Ιησού. Άν δεν ήταν , δεν θα τον ανέφερε ο Ματθαίος στο γενεαλογικό δέντρο.

Ωραία ?

Κοίτα 2 στίχους πιο κάτω τι λέει ο Ματθαίος (στιχ. 18) :

"Του δε Ιησού Χριστού η γέννησις ούτως ην. μνηστευθείσης γαρ της μητρός αυτού Μαρίας τω Ιωσήφ , [size=15pt]πριν ή συνελθείν αυτούς[/size] , ευρέθη εν γαστρί έχουσα εκ πνεύματος Αγίου."


Κατάλαβες τώρα τι εννοώ ? Ο Τομίτο σταμάτισε στο στίχο 16 , ενώ εγώ έφτασα μέχρι το στίχο 18.
Είδες τώρα πως αλλάζει το νόημα και η ερμηνεία ?



Και κάτι άλλο...
Δεν είμαι απο αυτούς που τσιμπάνε εύκολα . ;)
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Eκ σπέρματος Δαυϊδ κατά σάρκα και ΑΠΕΔΕΙΧΘΕΙ Υιός Θεού κατά δύναμη

Παυλος Προς Ρωμαίους α'3

Απο ποιους απεδείχθει ;
Απο εμάς,
μπράβο μας

:jerking: :jerking:

Σαν να λέμε ένα πράγμα.
Καταπληκτικό εστιατόριο!
Και εσύ που το λέτε ποιος είστε ;
Μα...ο ιδιοκτήτης...
 

Επισκέπτης
Eκ σπέρματος Δαυϊδ κατά σάρκα και ΑΠΕΔΕΙΧΘΕΙ Υιός Θεού κατά δύναμη

Παυλος Προς Ρωμαίους α'3

Απο ποιους απεδείχθει ;
Απο εμάς,
μπράβο μας

:jerking: :jerking:

Αϊντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !

Για πές μου ρε τομίτο , γιατί θα σχίσω την Καινή Διαθήκη μου.
Τη λέξη ΑΠΕΔΕΙΧΘΗ πού τη βρήκες στην προς Ρωμαίους Επιστολή ???

Άν δεν έχεις Καινή διαθήκη ... να σου στείλω μία , τουλάχιστον να αντιπαραβάλλεις αυτά που λέει ο Παύλος ... με αυτά που σας λένε οι άλλοι !

Το κείμενο έχει ώς εξής :  "Περί του υιού αυτού, του γενομένου εκ σπέρματος Δαυίδ κατά σάρκα , [size=15pt]του ορισθέντος[/size] υιού Θεού εν δυνάμει κατά πνεύμα αγιωσύνης εξ αναστάσεως νεκρών ..."

Που σε απλή μετάφραση σημαίνει : Και σχετικά με τον υιό του Θεού , ο οποίος εγεννήθη ως άνθρωπος απο απόγονο του Δαβίδ , και φανερώθηκε οτι είναι Υιός του Θεού , δια δυνάμεως υπερφυσικής, που προήρχετο απο πνεύμα που μεταδίδει αγιασμό και προ πάντων απεδείχθη δια της εκ νεκρών αναστάσεώς του ...


Διάβασε ΟΛΗ την Αγία Γραφή και όχι αποσπάσματά της . Μόνιμα θα πέφτεις σε εσφαλμένες ερμηνείες ...
Άκου με που σου λέω ... κάτι ξέρω !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
ως άνθρωπος από απόγονο του δαυϊδ ;
Τι λες ρε παιδί μου σοβαρά!
Και γιατί έπρεπε να είναι από απόγονο του ;
Θα χάλαγε η σούπα;
 

Επισκέπτης
ως άνθρωπος από απόγονο του δαυϊδ ;
Τι λες ρε παιδί μου σοβαρά!
Και γιατί έπρεπε να είναι από απόγονο του ;
Θα χάλαγε η σούπα;

Τελικά έκανα λάθος.
Δεν πρέπει να διαβάσεις μόνο Καινή , αλλά και Παλαιά Διαθήκη.

Οι Προφητείες ρε Τομίτο δεν τα λέν αυτά ?

Κι αφού σου αρέσει η ερμηνεία της Αγίας γραφής , γιατί επέλεξες το συγκεκριμένο απόσπασμα για να σχηματίσεις γνώμη και όχι κάποιο άλλο ?

π.χ αυτό :"Είπε δε Μαριάμ προς τον Άγγελον, πως έστε τούτο, επεί άνδρα ού γιγνώσκω... (Λουκάς 1,34-35)

Έλεος ...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Οι προφητείες ποιανου λαού είπαμε ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom