Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Τον Δημήτριο να τον αφήκετε στην ησυχία του....
Πρόκειται για έναν εξαίρετο νεανία, παράδειγμα προς μίμησιν, πυλώνα ηθικής τάξεως και εγγράμματον Χριστιανόν Ορθόδοξον με πλείστας περγαμηνάς και ακηλίδωτας θρησκευτικάς γνωριμίας.
Η σύγχυσίς του δε, προέρχεται εξ ολοκλήρου εκ της διαρκούς συναναστροφής με βδελύγματα της κοινωνίας και λούμπεν στοιχεία τύπου περσονεςνονγκράτες, σταύρους51 και βυζολάγνους.

:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

:tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:

Δημήτριε το ξέρω ότι είμαι ακόλαστος και σε παρασύρω, όμως το πάθος μου και η αγάπη μου για σέ είναι άσβεστος φλόγα...

:smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten:

Κόψε τις μαλαγανιές εσύ …
Όπου δεν πίπτει λόγος … πίπτει ράβδος !  :bottom: :bottom: :bottom:


 

Επισκέπτης
Mήτσο1000,

Κατ' αρχήν αυτό το επιφώνημα στο τέλος κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει από ένα έντυπο που κρατάνε κάτι τύποι αμίλητοι στα φανάρια και το επιδεικνύουν...  Δε λέει "ΞΥΠΝΑΤΕ" βέβαια, λέει "ΞΥΠΝΑ" όμως.  Συγγενείς έννοιες...

Σταύρο λυπάμαι , αλλά μετά το  theblade  , διαπιστώνω ότι κι εσύ καταλαμβάνεσαι που και που από το σύνδρομο της έλλειψης κατανόησης των όσων γράφω.

Το «ξυπνάτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε»  που έγραψα , αναφέρεται στη φράση που εσύ τεχνηέντως  απάλειψες   από την παράθεσή σου.
Είπα  :  Είναι προπαγάνδα το όλο σκηνικό … γι αυτό ξυπνάτε …
            Για ξαναδιάβασε το πόστ μου …

Μη με κάνεις να εξηγώ ακόμη και τα πλέον αυτονόητα .
 

Επισκέπτης
Λες: "Αλίμονο στα ψάρια που θα τσιμπήσουν το δόλωμα".
Συμφωνώ.
Αλλά δε μου λες?
ΟΛΟΙ αυτοί που έχουν τσιμπήσει το ΑΛΛΟ δόλωμα (μια που μιλάμε για τη δικιά μας κοινωνία, και όχι για το εξωτερικό), αυτό που παρέχεται αφειδώς, με οργάνωση, νομοθεσία, αναγνώριση "επικράτησης", άπειρα οικονομικά μέσα από πίσω, σχολές στο πανεπιστήμιο, συνεργασία με το κράτος, παρουσία στις επίσημες κρατικές τελετές, κλπ, κλπ, κλπ, όλοι αυτοί λοιπόν, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ άξιοι για να τους λέμε "Αλοίμονό τους"?
Γιατί όχι?

Ξέρω (σε γενικές γραμμές) τη θέση σου και την απάντησή σου:
Οι μεν (οι λίγοι του Tomito) έχουν παραπλανηθεί, παρασύρθηκαν, ξεγελάστηκαν, εξαπατήθηκαν, ενώ οι δε (οι υπόλοιποι, το περίφημο 97%) "πιστεύει στην αλήθεια".  Όπως αυτή διδάσκεται από το ευαγγέλιο, τις "γραφές", τις "αποκαλύψεις" και τις επιταγές της "εκκλησίας".

… Αφού ξέρεις  … τι να απαντάω ??? :huh:
Άρχισε να απαντάς εσύ για εμένα !
Εμένα η διδασκαλία μου είναι φανερή , γι αυτό και υποψιάζεσαι το τι θα πώ.
Άλλων η διδασκαλία δεν είναι φανερή … γι αυτό και επιζητούν επίμονα αναγνωρίσεις … :birdman:

 

Επισκέπτης
(Άκουγα σήμερα πάλι 91,2FM και καράφλιασα - είναι απίστευτο το τι λένε οι άνθρωποι).

Μπράβο  Σταυρουλίνο !  :-*
Μόνο τέτοιους σταθμούς να ακούς !
Με κάνεις υπερήφανο τώρα . :bounce-glasses:

Εγώ πάλι δεν άκουσα τίποτε . Πήγα για μπάνιο ...
 

Επισκέπτης
Ευτυχώς συμβαίνει το εξής:

1) Το 97% δεν είναι 97 τελικά. Πρέπει να είναι γύρω στο 50, ίσως και 40%.
2) Όχι βέβαια ότι το υπόλοιπο 50 (ή 60%) είναι του Tomito. Είναι οι "στ' αρχίδια μου".
3) Προϊόντων των ετών, δεκαετιών, αιώνων, φαίνεται ότι αυτές οι ιστορίες ΧΑΝΟΥΝ απο τη δημοτικότητά τους. Τα φαινόμενα τύπου Tomito (και τα άλλα που ανέφερες για τις ΗΠΑ με τις ομαδικές αυτοκτονίες κλπ) παρουσιάζουν πράγματι μια έξαρση, αλλά ο λόγος είναι ότι λόγω της ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΣ δεξαμενής από την οποία υπάρχει διαρροή, κάποια "ρυάκια" στραβοδρομούν και εμφανίζονται όπως τα περιγράφεις. Σαν ποσότητα δεν είναι μεγάλα, αλλά είναι "θορυβώδη".  Γι' αυτό και μαθαίνουμε γι αυτά.

Για τα ποσοστά που επικαλείσαι , σε βρίσκω πολύ γενναιόδωρο. Δεν είναι πραγματικά. Οι εν Ελλάδι πραγματικοί Χριστιανοί , δεν αγγίζουν ούτε το 10% των εγγεγραμμένων ως Χριστιανών στα δημοτολόγια των Δήμων και των Κοινοτήτων.

Και το ποσοστό αυτό , ούτε αυξάνεται , ούτε μειώνεται .
Να , κάτι σαν το ΚΚΕ  μετά το 1990 …
Σταθερή αξία … :2funny:


Το έχω ξαναπεί : Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά .
Να πώ και κάτι άλλο ?  « ουκ εν τω πωλλώ το ευ »
 

Επισκέπτης
Και για πες μας:  ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ διαστρεβλώνουν τη "διδασκαλία του ευαγγελίου"? Τι λένε δηλαδή?  Γραπτό δεν είναι το ευαγγέλιο?  Τι περιθώριο διαστρέβλωσης έχει ένα γραπτό κείμενο?  Μήπως ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ διαφορετικά τις ΑΣΑΦΕΙΕΣ αυτών των κειμένων, οπότε βέβαια καλώς το κάνουν, γιατι τα ίδια τα κείμενα τους δίνουν το δικαίωμα?

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα :

«Ο Δημητράκης κληρονόμησε ένα σπίτι , αλλά η αδερφή του , βρήκε σε ένα συρτάρι μεταγενέστερη χειρόγραφη διαθήκη του πεθαμένου πατέρα τους η οποία τον αποκλήρωνε , και έτσι πλέον ο Δημητράκης  δεν έχει στην κατοχή του το σπίτι»

Αν κόψουμε  Σταυρούκο  μου την παραπάνω πρόταση σε 2 μέρη και απαλείψουμε τα πάντα από το «αλλά» και κάτω , έχουμε διαφορετικό νόημα. Έτσι δεν είναι ?
Έ … αυτό κάνουν και οι αιρέσεις  …

Το έχω ξαναπεί. Δε με παρακολουθείς όμως  και θα σε μαλώσω: :knuppel:

Η  Αγία Γραφή δεν ερμηνεύεται ΠΟΤΕ τμηματικά , αλλά  πάντοτε  ΕΝ  ΣΥΝΟΛΩ .
Όπως και κάθε βιβλίο !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ο όρκος είναι μέρος τελετής.
Και επειδή δεν υπάρχει νομός για την αναγνώριση θρησκείας και κατά συνέπεια τρόπος να μας δωθεί νομικά η δυνατότητα να "αναγνωριστούμε" πουλάς τζάμπα μαγκιά που δεν μπορούμε να ορκιστούμε.
Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και τζάμπα μαγκιές με τις κρατικές πλάτες.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Για τα ποσοστά που επικαλείσαι , σε βρίσκω πολύ γενναιόδωρο. Δεν είναι πραγματικά. Οι εν Ελλάδι πραγματικοί Χριστιανοί , δεν αγγίζουν ούτε το 10% των εγγεγραμμένων ως Χριστιανών στα δημοτολόγια των Δήμων και των Κοινοτήτων.

Και το ποσοστό αυτό , ούτε αυξάνεται , ούτε μειώνεται .
Να , κάτι σαν το ΚΚΕ  μετά το 1990 …
Σταθερή αξία … :2funny:

Το ίδιο ανθελληνική φυσικά να μην ξεχνιόμαστε.
 

Επισκέπτης
Ο όρκος είναι μέρος τελετής.
Και επειδή δεν υπάρχει νομός για την αναγνώριση θρησκείας και κατά συνέπεια τρόπος να μας δωθεί νομικά η δυνατότητα να "αναγνωριστούμε" πουλάς τζάμπα μαγκιά που δεν μπορούμε να ορκιστούμε.
Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και τζάμπα μαγκιές με τις κρατικές πλάτες.

Ο όρκος είναι ο άνθρωπος και η τελετή τα ρούχα του ...
Και χωρίς ρούχα , ο άνθρωπος παραμένει άνθρωπος .

Τα περί μαγκιών , δεν τα καταλαβαίνω.
Υπήρξα ανέκαθεν σαφής στις απαντήσεις μου. Δεν γνωρίζω το πώς το Κράτος αναγνωρίζει μια θρησκεία ... πώς να το κάνουμε ???
Αν ξέρεις εσύ , πές μας κι εμάς.

Η μαιευτική είναι μέθοδος του Σωκράτη ... όχι του Τομίτο !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Δεν υπάρχει λέμε!!!!
πόσες φορές πρέπει να το πούμε για να το καταλάβεις μητσοχίλια ;
Έλεος!!!
 

Επισκέπτης
Δεν υπάρχει λέμε!!!!
πόσες φορές πρέπει να το πούμε για να το καταλάβεις μητσοχίλια ;
Έλεος!!!

Άν δεν υπάρχει, αυτόματα συνάγεται το συμπέρασμα οτι ούτε η Χριστανική Ορθόδοξη Εκκλησία αποτελεί θρησκεία , ούτε η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία , ούτε ... ούτε ... ούτε !

Τα λέω καλά ?
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
όχι δεν τα λες.
Μουσουλμάνοι-Ορθόδοξοι και Εβραίοι είναι ΝΠΔΔ όλοι οι άλλοι ανύπαρκτοι.
Σημειώνουμε ότι ούτε οι Ρωμαιοκαθολικοί έχουνε νομική υπόσταση εν ελλάδι.
Νομικά είναι ανύπαρκτοι
 

Επισκέπτης
όχι δεν τα λες.
Μουσουλμάνοι-Ορθόδοξοι και Εβραίοι είναι ΝΠΔΔ όλοι οι άλλοι ανύπαρκτοι.
Σημειώνουμε ότι ούτε οι Ρωμαιοκαθολικοί έχουνε νομική υπόσταση εν ελλάδι.
Νομικά είναι ανύπαρκτοι

Επειδή δεν είναι ΝΠΔΔ , είναι ανύπαρκτοι ?
Δεν μπορούν να αποτελέσουν ΝΠΙΔ ?

Τα Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου , θες να μας πείς οτι είναι νομικά ανύπαρκτα ?
Δυσκολεύομαι να σε πιστέψω ...
 

~ Buddha

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
1.338
Like
0
Πόντοι
16
ελεφαντες στην ερημο και δυο αβγα τουρκιας.
η μεγαλυτερη θρησκεια παγκοσμιως δε μπορει να ειναι ανυπαρκτη.
μη βασιζομαστε σε παραδοξα.
όχι δεν τα λες.
Μουσουλμάνοι-Ορθόδοξοι και Εβραίοι είναι ΝΠΔΔ όλοι οι άλλοι ανύπαρκτοι.
Σημειώνουμε ότι ούτε οι Ρωμαιοκαθολικοί έχουνε νομική υπόσταση εν ελλάδι.
Νομικά είναι ανύπαρκτοι
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Δυσκολέψου όσο θες. Αλλά όλοι οι Ναοί έχουνε στάτους ΝΠΔΔ για αυτό και όλες οι άλλες θρησκείες δεν έχουνε Ναούς αλλά ευκτηρίους οίκους.
 

Επισκέπτης
Δυσκολέψου όσο θες. Αλλά όλοι οι Ναοί έχουνε στάτους ΝΠΔΔ για αυτό και όλες οι άλλες θρησκείες δεν έχουνε Ναούς αλλά ευκτηρίους οίκους.

Θες να μας πείς οτι δεν υπάρχει Ρωμαιοκαθολικός ναός ... ή Προτεσταντικός ?
Κάνε μια βόλτα απ το κέντρο ...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ναοί δεν υπάρχουν. Ευκτήριοι Οίκοι υπάρχουν, ξεκόλλα το μυαλό σου επιτέλους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom