Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
[size=14pt]Επιτέλους !!![/size]

Προτρέπουμε τους φίλους και τις φίλες που διαθέτουν χιτώνες και χλαμύδες, να τις φέρουν μαζί τους για να τις φορέσουν κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων αλλά και συμμετέχοντας ενεργώς στα δρώμενα. Η αρχαιοπρεπής ενδυμασία αποτελεί στοιχείο της κληρονομιάς μας, συμβάλλει στη συναισθηματική επαφή με το απώτερο παρελθόν κι εκτός αυτού, προσφέρει θέαμα αισθητικά πανέμορφο!

Και ξεκαρδιστικά αστείο να μου επιτραπεί να συμπληρώσω...

Ακόμη και ο πλέον φανατικός χριστιανός δεν θα συνιστούσε ποτε να ντυθούν οι πιστοί σαν εβραίοι ψαράδες του 1 μχ αιώνα...

Άσε που και εγώ την ίδια κληρονομιά με τους "αρχαιολάτρες" έχω και ποτέ δε διενοήθην να κυκλοφορήσω με χιτώνα, εκτός από τις απόκριες αλλά και τότε δεν το έκανα επειδή τις θεωρούσα παγανιστικό "δρώμενο"...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Άσε που και εγώ την ίδια κληρονομιά με τους "αρχαιολάτρες" έχω και ποτέ δε διενοήθην να κυκλοφορήσω με χιτώνα, εκτός από τις απόκριες αλλά και τότε δεν το έκανα επειδή τις θεωρούσα παγανιστικό "δρώμενο"...

ε ρε Παρθενώνα ποιοί σε κληρονόμησαν............

Αλήθεια ο Περικλής σε ποιούς έκανε γονική παροχή;
Αποδοχή κληρονομιάς έχετε κάνει;
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Υ.Γ.
Σου πε ο παπάς της ενορίας ότι ο παγανισμός είναι κακό πράμα τζιζ και συ σαν καλός απόγονος των αρχαίων Ελλήνων που ασπάσθηκε τον Θεό των Οβραίων είπας.......
Ναι πάτερ, ζήτω το Βυζάντιο.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
οι καινουριες εμφανισεις της εθνικης στο μπασκετ..  :boobies: :boobies: :boobies: :boobies:

[youtube=425,350]MomamnclR6M[/youtube]
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
ε ρε Παρθενώνα ποιοί σε κληρονόμησαν............

Αλήθεια ο Περικλής σε ποιούς έκανε γονική παροχή;
Αποδοχή κληρονομιάς έχετε κάνει;
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Υ.Γ.
Σου πε ο παπάς της ενορίας ότι ο παγανισμός είναι κακό πράμα τζιζ και συ σαν καλός απόγονος των αρχαίων Ελλήνων που ασπάσθηκε τον Θεό των Οβραίων είπας.......
Ναι πάτερ, ζήτω το Βυζάντιο.

Τί να σου πω...Δεν πηγαίνω εκκλησία και πλην του παπα- γιώργη, ουδεμία επαφή έχω με παπάδες...

Όσο για την αποδοχή κληρονομιάς, ένα μόνο πες μας: Εσένα σε αποκλήρωσαν ή αποποιήθηκες;
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
παψτε την αντιπαραθεσιν, διοτι θα αντιμετωπισετε την οργην του Κυριουουουουουουουουου..

[youtube=425,350]Io6DrVA-9nM[/youtube]
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Tελικά οι νεοέλληνες μπορούνε να φοράνε τα πάντα.
Αμερικάνικα t-shirt,
blue jean, παλαιστινιακά μαντήλια, καπέλα baseball, vermacht και doc martens άρβυλα, την κροατική γραβάτα και η λίστα σταματημό δεν έχει (όλα ελληνικότατα εννοείται)
αλλά αν τολμήσει να βάλει χλαμύδα θα τον κράξουν και οι πέτρες...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Tελικά οι νεοέλληνες μπορούνε να φοράνε τα πάντα.
Αμερικάνικα t-shirt,
blue jean, παλαιστινιακά μαντήλια, καπέλα baseball, vermacht και doc martens άρβυλα, την κροατική γραβάτα και η λίστα σταματημό δεν έχει (όλα ελληνικότατα εννοείται)
αλλά αν τολμήσει να βάλει χλαμύδα θα τον κράξουν και οι πέτρες...

Εκτός από τις θρησκείες, έχει αλλάξει και η μόδα τα τελευταία 2000 χρόνια τομίτο...
(Αν και οοφείλω να ομολογήσω ότι ουκ ολίγες κολλεξιον γνωστών σχεδιαστών έχουν βασιστεί σε αρχαία ελληνικά μοτίβα)...

Ακόμη και αν είχε επιβιώσει η αρχαιοελληνική θρησκεία (όπως πχ επεβίωσε η λατρεία του Ζωροαστρισμού στο Ιράν) έχεις την εντύπωση ότι δεν θα είχε εξελιχθεί και προσαρμοστεί στα σημερινά δεδομένα;
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Επίσης επί μερικές εκατοντάδες χρόνια δεν παιζόταν και θέατρο στο Ηρώδειο, μηπως να το σταματήσουμε τώρα που κακώς το ξεκινήσαμε ;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Επίσης επί μερικές εκατοντάδες χρόνια δεν παιζόταν και θέατρο στο Ηρώδειο, μηπως να το σταματήσουμε τώρα που κακώς το ξεκινήσαμε ;

Όταν παιζόταν αρχικά θέατρο στο ηρώδειο ή στην επίδαυρο δεν είχαν και φως..Μήπως να βγάλουμε τους προβολείς...
Άσε που δεν έπαιζαν και γυναίκες και ηρωίδες όπως η Αντιγόνη ή η Ηλέκτρα τις έπαιζαν τράβελοι ή στράκια με τη σημερινή ορολογία...Μήπως να απαγορεύσουμε στις γυναίκες να ασκούν το επάγγελμα της ηθοποιού (για τις τραγωδίες δεν κόπτομαι αλλά στις τσόντες θα έχει ολέθριες συνέπειες)...
 

Επισκέπτης
Δημήτριε :
Ξέρεις την συμπάθεια και την εκτίμηση που σου έχω .
Το να προσπαθείς όμως με αστεϊσμούς να υπερασπιστείς τις θέσεις σου.....θα στο πώ πάλι...με απογοητεύει βρε φίλε.
Και στο δηλώνω αμέσως για να μην έχεις αμφιβολία......[size=12pt]δεν[/size] είμαι νεοπαγανιστής.

Όμως νομίζω ότι και αυτοί που πιστεύουν σε αυτό που εσύ ονομάζεις νεοπαγανισμό (υποχθόνια και πονηρά κατά τη γνώμη μου ) έχουν το δικαίωμα να πιστεύουν σε ότι θέλουν !
Αυτό είναι η έννοια της ανεξιθρησκείας φίλε.
Μπορούν να πιστεύουν και  σε ένα βράχο αμα γουστάρουν και τον θεωρούν για κάποιο λόγο ιερό.
Τι ανεξιθρησκεία είναι αυτή που περιγράφεις ;; Έχουμε ανεξιθρησκεία δηλαδή....αλλά μονο στις Θρησκείες που  εμείς αναγνωρίζουμε και αποδεχόμαστε, γιατί έτσι μας βολέυει ;

Το θέμα δεν είναι αν το περιστατικό στο στρατόπεδο είναι πραγματικό γεγονός ή φανταστικό....το θέμα είναι να μας εξηγήσεις απο ποιόν και με ποιά διαδικασία θα χαρακτηριστεί απο  το  επίσημο κράτος αποδεκτή ή όχι η Αρχαία Ελληνική θρησκεία.
Η οποία προυπάρχει κατά πολύ του Χριστιανισμού ....ο οποίος είχε την τύχη να είναι σήμερα η επίσημη θρησκεία της χώρας.
Και μπορεί να ήταν εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, αν π.χ. είχε προλάβει ο Αυτοκράτορας Ιουλιανός να προχωρήσει στην αναβίωση της Αρχαίας Ελληνικής Θρησκείας που σχεδίαζε....την οποία παρεμπιπτόντως, ο Χριστιανισμός έσβησε απο το χάρτη με το σπαθί και την φωτιά.
Θυμίζω ότι ο Ιουλιανός δεν προχώρησε σε διωγμούς έναντι της Εκκλησίας και του Χριστιανισμού....προσπάθησε απλά να επαναφέρει μαζί με την τότε "Νέα" θρησκεία, και την "Παλαιά", με σκοπό αυτές να συνυπάρχουν.
Βέβαια.....εντελώς συμπτωματικά..... εκείνη την περίοδο  και  ενώ συμμετείχε σε εκστρατεία...."αποκόπηκε" απο την φρουρά του...( έμεινε αφύλακτος ο Αυτοκράτορας, αν είναι ποτέ δυνατόν ! ) με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και να πεθάνει.
Και μαζί του πέθανε και η "παλαιά " Θρησκεία.
Το λέω αυτό , για να τονίσω ότι κάλλιστα θα μπορούσε να υπάρχει η Αρχαία Ελληνική Θρησκεία.....ακόμη και σήμερα.
Το ότι δεν έγινε αυτό.....οφείλεται σε ιστορικά γεγονότα που ευνόησαν τον Χριστινισμό ως μόνη Θρησκεία του  Βυζαντίου.....και που θα μπορούσαν να είχαν άλλη εξέλιξη.
Οπότε ας μην είμαστε υπερόπτες και αλαζόνες Δημήτριε.
Μπορεί να μην συμφωνείς με το Δωδεκάθεο...ούτε εγώ άλλωστε....αλλά ποιός είναι αυτός που θα τους απαγορεύσει να πιστεύουν σε αυτό που θέλουν ;
Απο την στιγμή μάλιστα που αυτό προυπάρχει του Χριστιανισμού ;
Ακόμη και αν το θεωρείς γραφικότητα......που είναι βέβαια σαφές δικαίωμα σου, δεν μπορείς να τους το σρνηθείς.
Το αν είναι γραφικότητα η όχι...θα φανεί στην πορεία....απο την εξέλιξη που θα έχει....και  ή θα συνεχίσει...ή  θα εξαφανιστεί σαν θρησκεία.....αλλά με την φυσική  πορεία της  εξέλιξης...όχι με απαγορεύσεις και  αφορισμούς.
Αν π.χ. δεν έχει νόημα....και δεν προσφέρει στους πιστούς τίποτε.....απλά θα χαθεί απο μόνη της .
Όπως και τόσες άλλες Θρησκείες.

Φίλε    theblade ,


Tην αυτή συμπάθεια τρέφω κι εγώ προς το πρόσωπό σου και σου έχω εξηγήσει και στο παρελθόν τους λόγους για τους οποίους το κάνω.

Μετά λύπης μου όμως διαπιστώνω ότι αντιμετωπίζεις πρόβλημα κατανόησης των όσων κατά καιρούς διατυπώνω , είτε διότι ο τρόπος με τον οποίο γράφω κάτι δεν είναι αρκετά σαφής , είτε διότι είσαι αρνητικά προκατειλημμένος προς τη θρησκεία την οποία εγώ ευθαρσώς υποστηρίζω.

Για να γίνω πιο σαφής και για να καταλάβεις τη θέση μου επί του θέματος :

1. Δικαίωμα του καθενός είναι να πιστεύει  ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ. Και στο Δία και στο δέντρο και στο ποτάμι και στον ήλιο και στην αγελάδα  … ακόμη και να θεοποιεί τον εαυτό του !
Και εάν αυτή η πίστη του είναι ΓΝΩΣΤΗ (αναγνωρισμένη δηλαδή από το Κράτος) ή απλά ΑΝΕΚΤΗ , έχει δικαίωμα να ορκίζεται κατά τον τύπο που ορίζει η θρησκεία του (ακόμη κι αν το άτομο το οποίο πρεσβεύει αυτή τη δοξασία είναι έστω και μόνο ένα) και ο όρκος που δίνει είναι ΕΓΚΥΡΟΣ στην Ποινική διαδικασία (φαντάζομαι και σε οποιαδήποτε άλλη διαδικασία)
Αυτό δεν το λέω μόνο εγώ , αλλά και ο Κώδικας Ποινικής Δικονομίας στο άρθρο 220 .

2. Νεοπαγανισμό  δεν το ονομάζω εγώ (υποχθόνια και πονηρά όπως λές) αλλά η
επίσημη  Ορθόδοξη  Εκκλησία … η οποία συγκαταλέγει αυτή την ομάδα  στο «κλάμπ» των αιρέσεων . Όχι βέβαια γιατί είναι αίρεση , αλλά γιατί μετέρχεται τους ίδιους τρόπους προσέγγισης αλλοθρήσκων , όπως ακριβώς και οι χριστιανικές αιρετικές ομολογίες.
Τι εννοώ ?
Κάνουν επίθεση στη διδασκαλία του Ευαγγελίου διαστρεβλώνοντας το περιεχόμενό του προκειμένου να το καταστήσουν αναξιόπιστο , στη συνέχεια πασάρουν τη νέα θεωρία , τη στολίζουν και με λίγη χλαμύδα και λίγο σανδάλι , κι αυτό είναι όλο …
Αλίμονο στα ψάρια που θα τσιμπήσουν το δόλωμα …

Παρακολούθησε περελθοντικές συζητήσεις εμένα και του Τομίτο με περιεχόμενο κάποιο χωρίο της Αγίας Γραφής και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Και θες να σου πω και κάτι άλλο ?  Όταν πέρυσι το καλοκαίρι ρώτησα τον Τομίτο , αν είναι  12θεϊστής  , εκείνος μου απάντησε ότι θα προτιμούσε τον όρο «παγανιστής».
Εδώ είναι … ρώτα τον !
Άρα , μόνο μόνο υποχθόνιος και πονηρός δεν είναι ο τρόπος  με τον οποίο χαρακτηρίζω αυτή τη σέχτα (όπως τη λέει και ο str81977)


3. Ως προς τη διαδικασία που χρησιμοποιεί το Κράτος για την «αναγνώριση» 
μίας θρησκευτικής ομολογίας  , μπορώ να σου δηλώσω παντελή άγνοια .

Γνώμη μου πάντως είναι πως τέτοια φαινόμενα δε μπορεί να είναι ανεξέλεγκτα  από την Κρατική μηχανή. Στην Αμερική , Χριστιανικές αιρέσεις , οδήγησαν ανθρώπους σε μαζικές αυτοκτονίες …
Αν εκεί είχε δράσει το Κράτος  έστω και προληπτικά , ίσως αυτοί οι άνθρωποι σήμερα να ζούσανε …

4. Τέλος  ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ  , ότι όπως εγώ και οι φίλοι μου ήμασταν 
«γραφικοί»  όταν αποφασίζαμε ομαδικά  το 2002  να αφήσουμε μουστάκι , μόνο και μόνο για να τη σπάσουμε στους Αξ/κούς  που μας βγάζανε στην αναφορά για το ξύρισμα  … έτσι και οι συγκεκριμένοι φαντάροι (για εμένα πάντα) κάνανε μία «γραφικότητα»
Γιατί μη μου πεις ότι υπάρχει περίπτωση να υπήρχαν τόσοι πολλοί νεοπαγανιστές  σε μία ορκωμοσία του Στρατού …
Μην τρελαθούμε εντελώς … Μετρημένα κουκιά είναι όλοι τους …

Ακόμη δε γραφικότερους τους κάνει ο τύπος του όρκου που δίνουν οι φαντάροι. Και στον παραθέτω , γιατί ίσως να μην έχεις πάει ακόμη :


«Ορκίζομαι να τηρώ πίστη εις την πατρίδα.
Υπακοή εις το Σύνταγμα τους νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους.
Υποταγήν εις τους ανωτέρους μου.
Να εκτελώ προθύμως και άνευ αντιλογίας τας διαταγάς των.
Να υπερασπίζω με πίστην και αφοσίωσιν, μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματος μου, τας Σημαίας.
Να μη τας εγκαταλείπω μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ’αυτών.
Να φυλάττω δε ακριβώς τους στρατιωτικούς νόμους.
Και να διάγω εν γένει ως πιστός και φιλότιμος στρατιώτης.»



Πού είναι φίλε μου η επίκληση στο ¨Θείο¨ στο συγκεκριμένο τύπο όρκου ? Βλέπεις εδώ πουθενά να αναφέρεται κάτι που να έχει σχέση με το Χριστιανικό Θεό , το οποίο αν έλεγαν οι κύριοι φαντάροι , θα παραβίαζε τη θρησκευτική τους Ελευθερία?
Προπαγάνδα είναι όλα !
Ξυπνάτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Αφου δηλώνεις παντελή άγνοια να είσαι περισσότερο μετριοπαθής απέναντι σε μια θρησκεία που είναι παγκοσμίως γνωστή.
Και επειδή δεν πήγες φαντάρος από ότι φαίνεται να μην λες ότι σου κατέβει διότι πριν την ορκομωσία προηγείται το Υπερμάχω.
Και μην κρύβεσαι διαρκώς πίσω από το νομικό κενό για να υποστηρίζεις την αμετροέπεια στους χαρακτηρισμούς.
Διότι αν δεν υπήρχε το νομικό κενό, και είχαμε αναγνωριστεί θα είχε πάει η μύνηση σύννεφο σε διάφορους, που βρίζουν την πατρογονική μας θρησκεία σε κάθε ευκαιρία.
Και ακόμη περιμένω τον νομικό ορισμό της σέκτας
για μια ακόμη φορά, γιατί στο εξής θα σας αποκαλώ και τους δυο κοινούς συκοφάντες.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Όσο για την αποδοχή κληρονομιάς, ένα μόνο πες μας: Εσένα σε αποκλήρωσαν ή αποποιήθηκες;
1.
Για να με αποκληρώσει κάποιος πρέπει πρώτ απ όλα να δηλώσω απόγονός του........
2.
Πρέπει να είναι εν ζωή......
3.
Δεν είναι δυνατόν να αποποιηθώ κάτι που ουδέποτε μου απεδώθη.

Εάν εσύ αυθαιρέτως αυτοαποκαλείσαι κληρονόμος, ή απόγονος ε, εγώ τότε αυθαίρετα σε λέγω χριστιανομασκαρά.
Θα μου πεις εσύ αποδέχεσαι ότι η περιουσία της Εκκλησίας της ανήκει αφού της παραχωρήθηκε από την Οθωμανική αυτοκρατορία η οποία με τη σειρά της την κατέκτησε απ΄το Βυζάντιο.......
Τελικά μήπως βάσει της θεωρίας του Δαρβίνου έχουν και οι πίθηκοι λόγο στην ελληνική επικράτεια;

:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Τον Δημήτριο να τον αφήκετε στην ησυχία του....
Πρόκειται για έναν εξαίρετο νεανία, παράδειγμα προς μίμησιν, πυλώνα ηθικής τάξεως και εγγράμματον Χριστιανόν Ορθόδοξον με πλείστας περγαμηνάς και ακηλίδωτας θρησκευτικάς γνωριμίας.
Η σύγχυσίς του δε, προέρχεται εξ ολοκλήρου εκ της διαρκούς συναναστροφής με βδελύγματα της κοινωνίας και λούμπεν στοιχεία τύπου περσονεςνονγκράτες, σταύρους51 και βυζολάγνους.

:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

:tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:

Δημήτριε το ξέρω ότι είμαι ακόλαστος και σε παρασύρω, όμως το πάθος μου και η αγάπη μου για σέ είναι άσβεστος φλόγα...

:smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten:


Επέστρεφε συχνά και παίρνε με,
αγαπημένη αίσθησις επέστρεφε και παίρνε με—
όταν ξυπνά του σώματος η μνήμη,
κ’ επιθυμία παληά ξαναπερνά στο αίμα·
όταν τα χείλη και το δέρμα ενθυμούνται,
κ’ αισθάνονται τα χέρια σαν ν’ αγγίζουν πάλι.

Επέστρεφε συχνά και παίρνε με την νύχτα,
όταν τα χείλη και το δέρμα ενθυμούνται...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
για μια ακόμη φορά, γιατί στο εξής θα σας αποκαλώ και τους δυο κοινούς συκοφάντες.

Αποκάλεσέ με (μη μιλάω και για λογαριασμό του Δημητρίου) όπως σε κάνει να νιώθεις καλύτερα...
Και μπορείς να φοράς ό,τι θέλεις...
Μπορείς να βαφτίσεις τις δοξασίες σου θρησκεία, πίστη, εκκλησία...
Γίνε αν είσαι και στοιχειωδώς εμφανίσιμος ο Τομ Κρουζ των εν ελλάδι νεοπαγανιστών (αφού δεν είστε και ακριβώς δωδεκαθεϊστές)..

Επίτρεψέ μου μονάχα να απορώ με ειρωνικό μειδίαμα κάθε φορά που βλέπω χλαμυδοφόρους να επικαλούνται το Δία εν έτει 2008...


1.
Για να με αποκληρώσει κάποιος πρέπει πρώτ απ όλα να δηλώσω απόγονός του........
2.
Πρέπει να είναι εν ζωή......
3.
Δεν είναι δυνατόν να αποποιηθώ κάτι που ουδέποτε μου απεδώθη.

Εάν εσύ αυθαιρέτως αυτοαποκαλείσαι κληρονόμος, ή απόγονος ε, εγώ τότε αυθαίρετα σε λέγω χριστιανομασκαρά.
Θα μου πεις εσύ αποδέχεσαι ότι η περιουσία της Εκκλησίας της ανήκει αφού της παραχωρήθηκε από την Οθωμανική αυτοκρατορία η οποία με τη σειρά της την κατέκτησε απ΄το Βυζάντιο.......
Τελικά μήπως βάσει της θεωρίας του Δαρβίνου έχουν και οι πίθηκοι λόγο στην ελληνική επικράτεια;

:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Έλα, μην ντρέπεσαι, οι δυο μας είμαστε...
Είσαι οπαδός του Φαλμεράγιερ, έτσι;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Έλα, μην ντρέπεσαι, οι δυο μας είμαστε...
Είσαι οπαδός του Φαλμεράγιερ, έτσι;

Οχι απαραίτητα, αλλά εσύ είσαι ένας από τους χιλιάδες εξαιτίας των οποίων κατέληξε στη θεωρία του........
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Τον Δημήτριο να τον αφήκετε στην ησυχία του....



Δημήτριε το ξέρω ότι είμαι ακόλαστος και σε παρασύρω, όμως το πάθος μου και η αγάπη μου για σέ είναι άσβεστος φλόγα...

 

  Τηλος σας χρειαζεται....

    :2funny: :2funny: :2funny:
 

~ Buddha

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
1.338
Like
0
Πόντοι
16
η καλυτερη θρησκεια ειναι ο βουδισμος.
τα υπολοιπα ειναι σαλτσες για μακαρονια :2funny: :2funny: :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Και για να τελειώνουμε εδώ τη μαλακία σου περί αριστερής αντίδρασης στο δεξιό παρελθόν της οικογενείας μου σου απαντώ με κομμάτι από ομιλία του Θεοδωράκη κατά την αναγόρευσή του ως επίτιμου διδάκτορα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας:

... σε μια χώρα με ανεπτυγμένο οτο έπακρο το αίσθημα της ατομικότητας, σε βαθμό που αν το μπορούσε ο κάθε Ελληνας, θα ήθελε να είναι αρχηγός κόμματος και πρωθυπουργός... Φυσικά το ευπαθές μας σημείο είναι η πολιτική και η χειρότερη μορφή του ο κομματικός φανατισμός. Εκεί, όταν μπλέξεις, δύσκολα ξεμπλέκεις. Σκεφτείτε μόνο πόσα χρόνια πέρασαν για να αξιωθεί η Πολιτεία να στήσει ένα άγαλμα του Ελευθερίου Βενιζέλου και να τον κάνει και αεροδρόμιο. Σκέφτομαι ότι αν ζούσε ο παππούς μου ο Μιχαήλ Θεοδωράκης και τα έβλεπε αυτά, ίσως και να αυτοκτονούσε. Με παππού αντιβενιζελικό και με πατέρα βενιζελικό, με ξάδελφο κομμουνιστή και θείο αντικομμουνιστη, η οικογένεια μου ήταν για μένα ένα σχολείο εθνικής αυτογνωσίας. Βλέπετε, αγαπούσα όλους τους συγγενείς μου και εκτιμούσα εξίσου το ήθος και τη σκέψη tous. Τελικά τώρα που βλέπουμε τα πράγματα από απόσταση, γελάμε για τous καβγάδες που χώριζαν τότε τις οικσγένειες, πιο συχνά για ζητήματα που όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων ο ρόλος των Ελλήνων πολιτικών και των κομμάτων ήταν μάλλον διακοσμητικός, μιας και τις μεγάλες αποφάσεις τις έπαιρναν και μας τις επέβαλλαν οι ξένοι. Το ίδιο περίπου μ' αυτό που γίνεται και σήμερα, με τη διαφορά ότι παλιά, πίσω από τον Βενιζέλο υπήρχαν οι Αγγλογάλλοι και πίσω από τον Κωνσταντίνο οι Γερμανοί, όπως πίσω από τous εθνικόφρονες υπήρχαν οι Αγγλοαμερικάνοι και πίσω από τous κομμουνιστές οι Σοβιετικοί, ενώ σήμερα πίσω κι απ' τα δύο μεγάλα κόμματα υπάρχει μία και μόνη δύναμη, η Αγία Υπερδύναμη.
Φανταστείτε λοιπόν τι γέλια έχουν να γίνουν μετά από 20-30 χρόνια, όταν θα μπορούν να βλέπουν καθαρά τη σημερινή πραγματικύτητα, όπου οι Έλληνες είτε το γνωρίζουν είτε όχι, είτε τo θέλουν είτε όχι, ψηφίζουν ουσιαστικά και σε ποσοστό 90% το ίδιο πράγμα, δηλαδή μια πολιτική, η oποία στους κρισιμότερους τομείς χαράζεται και επιβάλλεται από την ίδια ξένη δύναμη και τous συμμάχους της, δηλαδή τις ΗΠΑ και τις μεγάλες χώρες της Ευρώπης. Με αποτέλεσμα οι δικαιοδοσίες των δύο μεγάλων κομμάτων να συνίστανται στη διαχείριση και τη νομή του κράτους. Όμως και στο σημείο αυτό θα πρέπει να τονιστεί ότι η πολιτική μας ηγεσία στο σύνολό της, πλην της Αριστεράς, έχει παραχωρήσει ένα μέρος της εθνικής περιουσίας -και όχι μόνο- στην οικονομική ολιγαρχία. Έτσι, αν υπολογιστεί το μέγεθος της εξάρτησής μας πρώτον από τα ξένα κέντρα αποφάσεων και δεύτερον από τις οικονομικές και άλλες παραχωρήσεις στους εντόπιους ισχυρούς, τότε τι μένει για εμάς, τον ελληνικό λαό, ώστε να αξίζει τον κόπο να φανατιζόμαστε για τον έναν ή για τον άλλον, αφού όλοι μας βράζουμε στο ίδιο ζουμί; Μήπως ο μοναδικός μας πια ρόλος δεν είναι να παρατηρούμε και να σχολιάζουμε χωρίς δυνατότητα να παρέμβουμε, ακόμα κι όταν πρόκειται για πράγματα ιερά για μας, όπως λ.χ. ο πολιτισμός μας και το ήθος μας που ευτελίζεται καθημερινά μπροστά στα μάτια μας από τους βαρόνους των ΜΜΕ, χωρίς ουσιαστική αντίσταση και αντίδραοη από πουθενά;
Τότε μετά από 20 και 30 χρόνια, φοβάμαι πολύ ότι δεν θα γελούν μόνο με μας αλλά και θα κλαίνε. Αν και εφόσον θα υπάρχουν Ελληνες με την ιστορική σημασία που έλαβε η λέξη αυτή χάρη στα εππεύγματα και τις θυσίες των προγόνων μας. Θυμηθείτε πόσοι αγώνες έγιναν και πόσο αίμα χύθηκε για να μη χαθεί η ρίζα που μας συνδέει με την Ιστορία μας. Για να διατηρήσουμε τη γλώσσα μας την ελληνική, τα ήθη και τα έθιμά μας τα ελληνικά και τα τραγούδια μας τα ελληνικά. Θα υπάρχουν άραγε όλα αυτά στο μέλλον; Ήδη μετά τous χλευασμούς των ξένων, η χλεύη εναντίον του εαυτού μας όχι μόνο έχει ξεκινήσει από εγχώριους χλευαστές, αλλά τείνει να λάβει τη μορφή μιας ιδεολογικής τρομοκρατίας. Ο θαυμασμός προς τους ξένους και η περιφρόνηση για καθετί δικό μας έχουν ήδη ανοίξει έναν επικίνδυνο κατήφορο προς τον αφελληνισμό μας, ξεκινώντας από τη νεολαία, τη διανόηση και τους αυτοαποκαλούμενους «ευαίσθητους χώρους της κοινωνίας».
Ίσως τώρα πολλοί απ' αυτούς που με κατακρίνουν, να έχουν διαπιστώσει ότι είχα δίκιο όταν έλεγα και τότε, όπως λέω και τώρα, ότι βράζουμε -ή μάλλον μας βράζουν- στο ίδιο ζουμί. Και για να μην πάω πολύ μακριά, σας ρωτώ, σε τι τάχα ωφέλησαν οι διαμάχες στο εσωτερικό της Αριστεράς που γεννήθηκαν και κορυφώθηκαν από τον καιρό τns χούντας και μετά; Όχι μόνο δεν ωφέλησαν αλλά οδήγησαν με μαθηματική ακρίβεια στην ουσιαστική τns περιθωριοποίηση και μάλιστα σε μια στιγμή όπως η σημερινή, που ο ρόλος τns ιδιαίτερα απέναντι στα θέματα τns εξάρτησης και του κίνδυνου της παγκόσμιας ειρήνης είναι όχι μόνο μεγάλος αλλά αναγκαίος και καθοριστικός. Ακόμα ρωτώ, σε τι μας ωφέλησαν οι κομματικοί φανατισμοί την επομένη της χούντας, με τη δαιμονοποίηση του Καραμανλή και της Δεξιάς, που παραλίγο να μας οδηγήσει σε εμφύλια σύρραξη, τη στιγμή που οφείλαμε να ενώσουμε τις δυνάμεις (όπως λ.χ. κάνουν σήμερα οι Γερμανοί), για να διορθώσουμε τη ζημιά της χούντας και παράλληλα να προετοιμαστούμε για τις προκλήσεις που μας περιμένουν ως έθνος και ως λαό και που δυστυχώς μας βρήκαν ανέτοιμους, με αποτέλεσμα η χώρα μας να παραμείνει σταθερά στις τελευταίες θέσεις της Ευρώπης. Τι κι αν οι ίδιοι που θεωρούσαν τον Καραμανλή «συνέχεια της χούντας», τον έκαναν αυτοί οι ίδιοι Πρόεδρο της Δημοκρατίας σαν να μη συνέβη τίποτα, χωρίς μια λέξη αυτοκριτικής για τον πολύτιμο χρόνο που χάθηκε και για το δηλητήριο με το οποίο ποτίσαμε ειδικά τη νεολαία, δηλαδή με τα κάλπικα οράματα, τα μεγάλα ψέματα και τους ξεπερασμένους ιστορικά φανατισμούς, με αποτέλεσμα να μην έχει ακόμα συνέλθει αντιδρώντας με την απάθεια της στα σφάλματα των υπευθύνων εκείνης της εποχής, που τη χρησιμοποίησαν για toως δικούς τους σκοπούς και τα δικά τους συμφέροντα.
Και όμως όλα αυτά και πόσα άλλα στραβά και ανάποδα που χαρακτηρίζουν και σήμερα την επιφάνεια της πολιτικής μας κυρίως ζωής, δεν εμπόδιζαν και δεν εμποδίζουν τη χώρα και τον λαό να προχωρά. Στο σημείο αυτό θέλω να σταθώ ιδιαίτερα, γιατί η επιφάνεια της καθημερινότητας που γυαλίζει σαν το γυαλί της τηλεόρασns κρύβει το βάθος και την ουσία των πραγμάτων. Κρύβει την αλήθεια της πραγματικής πραγματικότητας, που είναι ο ρόλος του λαού, δηλαδή των απλών ανθρώπων, στη βήμα με βήμα πορεία του προς τα εμπρός.
Και θα έλεγα ακόμα ότι το ελληνικό κράτος, η Πολιτεία, οι πολιτικοί και οι παραπολιτικοί κύκλοι βάζουν φρένο σ' αυτή την πορεία. Με άλλα λόγια πιστεύω ότι δίχως αυτό το συγκεκριμένο κράτος, τη συγκεκριμένη πολιτική τάξη και οικονομική ολιγαρχία, ο λαός μόνος του θα προχωρούσε με μεγαλύτερο βηματισμό και θα πήγαινε ακόμα πιο μπροστά. Γιατί αντίθετα απ' ό,τι λέγεται κι απ' ό,τι πιστεύεται, ο ελληνικός λαός είναι φιλόπονος, εργατικός, νοικοκύρης αλλά συγχρόνως ανικανοποίητος, τολμηρός, πολυμήχανος, φιλόδοξος.
Δεν είναι τυχαίο ότι στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο βρέθηκε μόνος να παλεύει στο πλευρό της Αγγλίας τον ναζισμό, όταν όλη η Ευρώπη είχε βυθιστεί στο σκοτάδι. Όπως βρέθηκε και πάλι μόνος σε όλη την Ευρώπη να διαμαρτύρεται κατά των Νατοϊκών βομβαρδισμών στο Βελιγράδι. Υπάρχει δηλαδή στη ρίζα του λαού μας ένα κρυμμένο φως, που έρχεται στην επιφάνεια κάθε φορά που θα υπάρξει κάποια μεγάλη πρόκληση που θα τον ταρακουνήσει.
Έχουμε όμως, όπως έχει αποδειχθεί, ένα μεγάλο, πολύ μεγάλο ελάττωμα: Είμαστε εύπιστοι, πιστεύουμε εύκολα κι όταν πιστεύουμε τα δίνουμε όλα για όλα. «Λαέ ευκολόπιστε και πάντα προδομένε», μας προειδοποίησε εδώ και δύο αιώνες ο εθνικός μας ποιητής. Εμείς όμως τίποτα, Δεν βάζουμε μυαλό. Μετρώ πόσες φορές πήγαμε τυφλά και μαζικά με τον έναν ή τον άλλον ηγέτη, το ένα ή το άλλο κόμμα, και δεν βρίσκω λογαριασμό. Και ενώ τρώμε τα μούτρα μας, δεν βάζουμε μυαλό. Ετσι φτάσαμε έως εδώ και είναι φυσικό να είμαστε κουρασμένοι, απογοητευμένοι και να μην πιστεύουμε πια σε τίποτα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Νεοπαγανισμό  δεν το ονομάζω εγώ (υποχθόνια και πονηρά όπως λές) αλλά η
επίσημη  Ορθόδοξη  Εκκλησία … η οποία συγκαταλέγει αυτή την ομάδα  στο «κλάμπ» των αιρέσεων . Όχι βέβαια γιατί είναι αίρεση , αλλά γιατί μετέρχεται τους ίδιους τρόπους προσέγγισης αλλοθρήσκων , όπως ακριβώς και οι χριστιανικές αιρετικές ομολογίες.
Τι εννοώ ?
Κάνουν επίθεση στη διδασκαλία του Ευαγγελίου διαστρεβλώνοντας το περιεχόμενό του προκειμένου να το καταστήσουν αναξιόπιστο , στη συνέχεια πασάρουν τη νέα θεωρία , τη στολίζουν και με λίγη χλαμύδα και λίγο σανδάλι , κι αυτό είναι όλο …
Αλίμονο στα ψάρια που θα τσιμπήσουν το δόλωμα

Ξυπνάτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !

Mήτσο1000,

Κατ' αρχήν αυτό το επιφώνημα στο τέλος κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει από ένα έντυπο που κρατάνε κάτι τύποι αμίλητοι στα φανάρια και το επιδεικνύουν...  Δε λέει "ΞΥΠΝΑΤΕ" βέβαια, λέει "ΞΥΠΝΑ" όμως.  Συγγενείς έννοιες...

Λες: "Αλίμονο στα ψάρια που θα τσιμπήσουν το δόλωμα".
Συμφωνώ.
Αλλά δε μου λες?
ΟΛΟΙ αυτοί που έχουν τσιμπήσει το ΑΛΛΟ δόλωμα (μια που μιλάμε για τη δικιά μας κοινωνία, και όχι για το εξωτερικό), αυτό που παρέχεται αφειδώς, με οργάνωση, νομοθεσία, αναγνώριση "επικράτησης", άπειρα οικονομικά μέσα από πίσω, σχολές στο πανεπιστήμιο, συνεργασία με το κράτος, παρουσία στις επίσημες κρατικές τελετές, κλπ, κλπ, κλπ, όλοι αυτοί λοιπόν, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ άξιοι για να τους λέμε "Αλοίμονό τους"?
Γιατί όχι?

Ξέρω (σε γενικές γραμμές) τη θέση σου και την απάντησή σου:
Οι μεν (οι λίγοι του Tomito) έχουν παραπλανηθεί, παρασύρθηκαν, ξεγελάστηκαν, εξαπατήθηκαν, ενώ οι δε (οι υπόλοιποι, το περίφημο 97%) "πιστεύει στην αλήθεια".  Όπως αυτή διδάσκεται από το ευαγγέλιο, τις "γραφές", τις "αποκαλύψεις" και τις επιταγές της "εκκλησίας".
(Άκουγα σήμερα πάλι 91,2FM και καράφλιασα - είναι απίστευτο το τι λένε οι άνθρωποι).

Ευτυχώς συμβαίνει το εξής:

1) Το 97% δεν είναι 97 τελικά. Πρέπει να είναι γύρω στο 50, ίσως και 40%.
2) Όχι βέβαια ότι το υπόλοιπο 50 (ή 60%) είναι του Tomito. Είναι οι "στ' αρχίδια μου".
3) Προϊόντων των ετών, δεκαετιών, αιώνων, φαίνεται ότι αυτές οι ιστορίες ΧΑΝΟΥΝ απο τη δημοτικότητά τους. Τα φαινόμενα τύπου Tomito (και τα άλλα που ανέφερες για τις ΗΠΑ με τις ομαδικές αυτοκτονίες κλπ) παρουσιάζουν πράγματι μια έξαρση, αλλά ο λόγος είναι ότι λόγω της ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΣ δεξαμενής από την οποία υπάρχει διαρροή, κάποια "ρυάκια" στραβοδρομούν και εμφανίζονται όπως τα περιγράφεις. Σαν ποσότητα δεν είναι μεγάλα, αλλά είναι "θορυβώδη".  Γι' αυτό και μαθαίνουμε γι αυτά.

Και για πες μας:  ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ διαστρεβλώνουν τη "διδασκαλία του ευαγγελίου"? Τι λένε δηλαδή?  Γραπτό δεν είναι το ευαγγέλιο?  Τι περιθώριο διαστρέβλωσης έχει ένα γραπτό κείμενο?  Μήπως ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ διαφορετικά τις ΑΣΑΦΕΙΕΣ αυτών των κειμένων, οπότε βέβαια καλώς το κάνουν, γιατι τα ίδια τα κείμενα τους δίνουν το δικαίωμα?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
αλλά ο λόγος είναι ότι λόγω της ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΣ δεξαμενής από την οποία υπάρχει διαρροή, κάποια "ρυάκια" στραβοδρομούν και εμφανίζονται όπως τα περιγράφεις. Σαν ποσότητα δεν είναι μεγάλα, αλλά είναι "θορυβώδη".  Γι' αυτό και μαθαίνουμε γι αυτά.

Χμμμμμμμμμμμ..............
αρα Σταύρακα οι φίλοι του τομίτου είναι οι Γιωτάδες του Χριστιανισμού...........
Ωραίο συμπέρασμα.
Μ αρέσει......
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom