Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Αν κατάλαβα καλά (γιατί λίγο αγράμματος και απο χωριό ο καημενούλης) λές οτι οι Χριστιανοί βάζουνε χλαμύδες και παίζουν θέατρο ... και καλά για να σαμποτάρουν τους σύγχρονους Νεοπαγανιστές ?

ααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ !

Χρόνια είχα να γελάσω έτσι !

Τι άλλο θα ακούσουμε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...  :headbang: :headbang: :headbang:

belive it or not dear...

Είναι πολλά που δεν ξερεις δημητρη...

Για ριξε μια ματια

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Κάποια ακόμα σκορπια ποστ , ότι προλαβαίνω για σημερα, και υπ όψην πως πιθανών να ζοριστώ για της επομενες μερες για ν απανταω

Γενικότερα , όπως είπα υπήρχε θρησκευτικός συγκριτισμός εκείνη την περίοδο.Η θρησκεία του μιθρα για κάποια περιοδο (μικρη σχετικα) ηταν δημοφιλής , σε διαφορες γωνιές της αυτοκρατορίας , αλλα όχι στον Ελληνικό χωρο , οποίος παρέμενε αυστηρά δωδεκαθειστικός μετ ολίγων εξαιρέσεων στα μεγάλα κέντρα και αυτό για προφανείς λογους. Η μόνη άλλη θρησκεία η οποία κατα μερικές μονο θεότητες εισχώρησε στην Ελλάδα (και μαλιστα φυτευτή απο τους μακεδώνες) είναι η αιγυπτιακή και μάλιστα μονο 4 θεοτήτων , απο τις οποίες τελικά μονο αυτή της Ισιδας απέκτησε κάποια σοβαρή αποδοχή.

Έτσι όπως το γράφεις θα το διαβάσει κανάς σκοπιανός και δεν είναι ότι θα λένε ότι οι μακεδόνες δεν ήταν έλληνες, θα επιβάλλουν επίσημη θρησκεία του κράτους τους τον Αμων- Ρα...

Δημητρη δεν αναφέρωμαι σε αποκρυφα...μια καινη διαθηκη που είχα την πεταξα δυστυχώς (και λεω δυστυχώς γιατι είχε πολλες σημειώσεις). Δεν θυμάμαι τωρα σε ποιον ευαγγελιστη είναι, αλλα για να σου λύσω την απορεία θα το ψάξω...Δες αν το έχεις προχειρο εσυ , είναι στην φάση της συληψης του Ιησου...

Διάβαζες αγία γραφή και κρατούσες και σημειώσεις;
Μήπως πήγαινες και κατηχητικό;
Και μη μου πεις, κάποια στιγμή κάτι στράβωσε στις αναζητήσεις σου και έψαξες να βρεις τη βαθύτερη αλήθεια...

Σαν κάποιους συναγωνιστές που ξεκινώντας να ψάξουν κάτι πιο πικάντικο και εξεζητημένο, στο τέλος γράφουν reviews για τραβέλια με προσόντα...
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Είτε ψυχολογικά ρώτησες είτε όχι , εγώ απάντησα.
Είμαι Χριστιανός ! Και το λέω με μεγάλη υπερηφάνεια !
Έχω ΦΑΝΕΡΗ διδασκαλία ... και γι αυτό μπορείς και με ελέγχεις ...
Μου κανες και παρατήρηση κιόλας ... οτι άλλα λέω ... κι άλλα κάνω ...

Καμια φανερή διδασκαλεία δεν έχεις δημητρη...Για εξηγησέ μου για παράδειγμα το γιατί η ιερουργία γίνεται εντός κλειστόν θυρών και πτερισμάτων;Γιατι δεν βλέπουν ή δεν ακούν τι προσευχές λέει ο παπας; Πως και γιατι έχετε οστά νεκρών στο βωμό και πως και γιατι έχετε όλα τα υλικά της μάυρης μαγειας για τα στοιχεία;Πως και γιατι συμβαίνει το μυστηριο της μεταληψης; Πως και γιατι λέτε δε φανερώνεται το ονομα του θεου; Πως και γιατι κανεται αρτοκλασια , την στιγμη που δεν τεμαχίσανε τον χριστο όπως τον διονυσο , αλλα τον σταυρώσανε;Πως φεύγουν τα δαιμωνια όπως λετε και ασε μην πω για τα μυστηρια...

Αστο λοιπόν δημητρη...πονάει πολύ εκει...

Εσύ μπορείς να μας πείς αν είσαι στο δυναμικό του Νεοπαγανισμού ?
Ποιά η διδασκαλία σου ?
Εγώ πώς θα σε ελέγχω γι αυτά που λές ? Είναι πουθενά καταγεγραμμένα ή αποτυπωμένα ? Ή μήπως είναι καλύτερα να μην υπάρχει τίποτε γραμμένο ...

Ναι δημητρη , είμαι.Και όσων αφορά τα περι διδασκαλέιας μου, είναι ολοφανερη...όσο εχετε αφησει δηλαδη...Είναι όλη η ελληνικη γραμματεία.Δεν υπάρχει κάτι κρυφό.
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Άν είχες διαβάσει έστω και λίγη Εκκλησιαστική Ιστορία , θα είχες διαπιστώσει οτι οι μεγαλύτερες Χριστιανικές αιρέσεις , ξεκίνησαν απο κληρικούς ... και μάλιστα "σοφούς" κληρικούς ...
Τρανταχτό παράδειγμα η πρώτη Χριστιανική αίρεση. Ο Αρειανισμός !

Και επειδή κάποιος φοράει ράσα ... τι έγινε ?
Ο Ιούδας δεν ήταν μαθητής ? Δεν τον επέλεξε κι αυτόν ο Χριστός ?

Δεν μιλαω για αιρεση δημητρη...μιλαω για κάποιους που λογο ανάγκης πήραν το χριστιανικο σχημα , μα παρέμειναν παγανιστες...

Όπως αναλόγος κάποιος ομο , γινεται κ΄ληρικός και ηθικολογει κατα των ομο , και παει και ξεσκήζεται μετα...

Αλλο πραγμα λέω , ξανακοιταξε το για να με καταλάβεις
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μιλάς για ανιστόρητο μηνυμα , μα δεν βλέπω να εχω αναφερθεί σε κάτι ιστορικό.Νοηματικό σφάλμα; Γιατι;

Φασόν εκφραση σε προκατασκευασμένη αποψη απο κηδεμονευομένη αντίληψη; Συνήθως ναι...αυτό συμβαίνει, τωρα αν κάνω λάθος , είδομεν...

Στο υπολοιπο μηνυμα σου, υπάρχει ενα γενικευμένο τσουβάλιασμα , όλης εκείνης της χριστιανίζουσας βλενας , που φιλοξενίτε αφειδώς (και εσκεμένος) στα ΜΜΕ ακριβώς για να παιχτεί το αντι - χριστιανικό παιχνιδάκι της εκκλησίας...Κάτι που χρειαζόντανε οι εκκλησία , όπως τον σατανισμό ο χριστιανισμός και όπως οι πάπες της αιρέσεις...

Σ όλη σου αυτη τη περιγραφή

αφου επισημάνω την πρώτη κατηχειτική υποκοφη οβίδα , η οποία βεβαια σκοπεύει στην απαξίωση του Ελληνικού Πολιτισμού , υποχθωνίως και σκοπευοντως στην αποδοχή υποσυνειδήτος μετα της επαναλήψεως, αυτής της απαξίωσης, θα σου πώ οτι αυτά που περιγράφεις δεν εχουν καμια σχέση με το Εθνικό κινημα και τους καθ αυτώ "δωδεκαθειστές" όπως τους λένε.

Αυτά τα λιακουροειδε που αναφέρεις , αφορούν καθαρούς χριστιανούς , οι οποίοι απλώς ως επικάλυψη και παραλλαγή (το προς τι η παραλλαγή είναι αλλο θέμα) φορούν προβιά παγανιστη και ελληνιζοντα.Προσπαθούν να μπαλόσουν της τρυπες που ανοιγονται στην χριστιανική φυλακή και είναι κανονικότατα επιτετραμένοι της Εκκλησίας και το λέω χωρίς καμία υπερβολη!

Εδώ οι κατηχειτικές βόμβες γινονται πιο ακροάσημες...Πάμε παρακάτω όμως...

Μισες αλήθειες = Ολόκληρα ψέματα...

Υπονοής παρακμή,και όμως αυτή δεν ήταν γενική, και είναι απόλυτα δεδομένο, πως και πολιτικα κάποια στιγμη στο μέλλον οι Ελληνες θα είχαν βρεί την ανεξαρτησία τους.Πολιτιστικά δε, όχι απλώς δεν υπήρξε παρακμή, μα μια συνεχεί ακμή (παρ όλα τα σκαμπανευάσματα) που θα οδηγούσε μαθηματικά στην πρώτη "τεχνολογική εποχή", μάλιστα η σχετική είσοδος είχε γίνει , με τον αυτοματισμό, την μηχανοκίνηση , την πτηση , τους υπολογιστες και πολλά άλλα...αλλά...ήρθε έπιτα η πανούκλα...ναι για τον χριστιανισμό λέω...

Δεν βλέπω να κοιμάμαι απόψε, όποτε ας αρχίσω τις απαντήσεις...
΄
Καταρχήν είναι αστείο να κατηγορείς όποιον δεν δέχεται τις δοξασίες σου ότι απαξιώνει τον ελληνικό πολιτισμό...Είναι τεράστιο και ύπουλο φάουλ και ιδιαίτερα προσβλητικό για αρκετούς εξ ήμών που λόγω παιδείας κατέχουμε σε ικανοποιητικό βαθμό την αρχαία ελληνική γραμματεία...
Κανείς δεν όρισε τους χλαμυδοφόρους αμύντορες του ελληνικού πολιτισμού, μέρος του οποίου είναι και η χριστιανική παράδοση, στην ελληνορθόδοξη εκδοχή...
Δε θα μηδενίσουμε το βυζάντιο επειδή ο ιησούς ήταν εβραίος!


Επίσης, η ιστορία δεν γράφεται με "αν" ...Άλλο η έκφραση ευσεβών πόθων και άλλο η ιστορική πραγματικότητα..

Το να λες ότι θα ανατρέπαμε τη ρωμαϊκή αυτοκρατορία και θα κάναμε τεχνολογική επανάσταση είναι τελείως αυθαίρετο και αποκομμένο από κάθε ιστορικό δεδομένο..
Ότι δε η πολιτιστική ακμή θα οδηγούσε στην τεχνολογική επανάσταση και θα φτιαχναμε αεροπλάνα και κομπιούτερ είναι κουλό και σε κατατάσσει στους "ορθόδοξους πράκτορες" τύπου λιακόπουλου από άποψη εγκυρότητας..
Θα μου πεις βέβαια για τον υπολογιστή των αντικυθήρων, θα μου πετάξεις 2-3 εφευρέσεις και αόριστες αναφορές σε "μυστική" τεχνολογία...
Απλά θα επιβεβαιώσεις τη σύνδεση νεοπαγανιστών με συνομοσιολογικούς κύκλους...

Το χριστιανικό βυζάντιο (ορθότερα ανατολική ρωμαϊκή αυτοκρατορία) μια χαρά τα πήγαινε τεχνολογικά με τα δεδομένα της εποχής..
Το ίδιο και τα μουσουλμανικά βασίλεια...
Αν στη δυτική ευρώπη έπεσαν στο μεσαίωνα, δεν φταίει μόνο ο χριστιανισμός, στην εκδοχή που τον είχαν..

Ξέρω ότι είναι δύσκολο να δεχθείς ότι δεν άνακαλύψαμε, εφεύραμε και κατασκευάσαμε οι έλληνες τα πάντα αλλά θα πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό...

Συνεχίζεται...
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Αμφισβητείς ακόμη και την Ιστορική ύπαρξη του Ιησού ?   :headbang: :headbang: :headbang:

Τελικά έχει πολύ ενδιαφέρον αυτή η σέχτα ...
Πές κι άλλα ... θέλω να διδαχθώ πολλά απόψε !

Βεβαίως και είναι ανύπαρκτο προσωπο...Αν θέλεις το συζητάμε κάποια στιγμη.

Και ειναι αστείο βεβαια να λέτε για το αν ο Διας ηταν υπαρκτο προσωπο , διοτι το θείον δεν ειναι προσωπο.Για την σχετικη διαφορα ομοιος αν θελετε το συζηταμε...τωρα με συνχωρειτε αλλα ειναι 3+53...εχω δουλειες αυριο...
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Έτσι όπως το γράφεις θα το διαβάσει κανάς σκοπιανός και δεν είναι ότι θα λένε ότι οι μακεδόνες δεν ήταν έλληνες, θα επιβάλλουν επίσημη θρησκεία του κράτους τους τον Αμων- Ρα...

Διάβαζες αγία γραφή και κρατούσες και σημειώσεις;
Μήπως πήγαινες και κατηχητικό;
Και μη μου πεις, κάποια στιγμή κάτι στράβωσε στις αναζητήσεις σου και έψαξες να βρεις τη βαθύτερη αλήθεια...

Σαν κάποιους συναγωνιστές που ξεκινώντας να ψάξουν κάτι πιο πικάντικο και εξεζητημένο, στο τέλος γράφουν reviews για τραβέλια με προσόντα...

Ναι είμουν πολύ καλος χριστιανός...κάτι ξέραν οι πατερες σας που έλεγαν πιστευε και μη ερευνα...διότι απο το ερευνα και το ελενξε και μελετησε , όχι απλα δεν προκειτε τιποτα να βρεις στο χριστιανισμό, αλλα θα τον σιχαθείς κι όλας...μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι λοιπον...
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Δε σε πιστεύω ...
Ψάξε λίγο στις σημειώσεις ... μπορεί να βρείς και σεξ ...
Κι ο Ιούδας τους πρόδωσε επειδή δεν τον πήραν στην παρτούζα ... :2funny: :2funny: :2funny:

Πιθανός...εδω σκοτώνονταν μεταξή τους , για το ποιός θα είναι στην πιο στενη κλικα προς αυτόν...

Θυμήσου της γραφές δημητρη...θυμούσου την τριάδα και τι ζητούσε απο το χριστούλη...
 

Επισκέπτης
Καμια φανερή διδασκαλεία δεν έχεις δημητρη...Για εξηγησέ μου για παράδειγμα το γιατί η ιερουργία γίνεται εντός κλειστόν θυρών και πτερισμάτων;Γιατι δεν βλέπουν ή δεν ακούν τι προσευχές λέει ο παπας; Πως και γιατι έχετε οστά νεκρών στο βωμό και πως και γιατι έχετε όλα τα υλικά της μάυρης μαγειας για τα στοιχεία;Πως και γιατι συμβαίνει το μυστηριο της μεταληψης; Πως και γιατι λέτε δε φανερώνεται το ονομα του θεου; Πως και γιατι κανεται αρτοκλασια , την στιγμη που δεν τεμαχίσανε τον χριστο όπως τον διονυσο , αλλα τον σταυρώσανε;Πως φεύγουν τα δαιμωνια όπως λετε και ασε μην πω για τα μυστηρια...

Αστο λοιπόν δημητρη...πονάει πολύ εκει...

H αγράμματη γιαγιά μου ξέρει πολύ περισσότερα Θρησκευτικά απο εσένα ...
Όλο ερωτήματα είσαι ...

Επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω άλλη μέρα.
Είναι ήδη πολύ αργά , κι εμένα δε μη πληρώνει κανένας για να ψαρεύω θύματα απο σαιτ ...
 

Επισκέπτης
Θυμήσου της γραφές δημητρη...θυμούσου την τριάδα και τι ζητούσε απο το χριστούλη...

Δε θυμάμαι τίποτα.
ΑΠΑΙΤΩ να μου πείς εσύ ... και να πάψεις να πετάς λάσπη όπου βρείς.
Συγκεκριμένα πράγματα και όχι αερολογίες .

Γιατι η λάσπη έχει μία και μόνη ιδιότητα ... με την πρώτη βροχή φευγει !
Καληνύχτα !
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ναι είμουν πολύ καλος χριστιανός...κάτι ξέραν οι πατερες σας που έλεγαν πιστευε και μη ερευνα...διότι απο το ερευνα και το ελενξε και μελετησε , όχι απλα δεν προκειτε τιποτα να βρεις στο χριστιανισμό, αλλα θα τον σιχαθείς κι όλας...μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι λοιπον...

Δεν πάω εκκλησία παρά μόνο μια φορά το χρόνο, για 10 λεπτά, ίσα- ίσα να μην κρυώσει η μαγειρίτσα...
Δεν έχω μελετήσει αγία γραφή- αποκάλυψη- παλαιά διαθήκη..Μόνο ό,τι είχα διδαχθεί στο σχολείο...

Ποτέ δεν αναζήτησα την "αλήθεια" στο μεταφύσικό οποιασδήποτε μορφής...Τις απαντήσεις για τη ζωή ΜΟΥ δεν θα μου τις δώσει ένα κείμενο που γράφτηκε 3000 χρόνια πριν ή ένας χλαμυδοφόρος ή ένας τύπος που κάνει διαλογισμό...

Αντιμετωπίζω τις θρησκείες ως ανθρώπινο δημιούργημα, προϊον της ανθρώπινης διάνοιας με βάση συγκεκριμένες κοινωνικές, πολιτικές, οικονομικές, ακόμη και κλιματολογικές συνθήκες..

Πίστεψέ με, στο παρελθόν είχα πλακωθεί (στα λόγια) με ουκ ολίγους χριστιανούς που πήγαν να μου κάνουν κατήχηση (λες να ήσουν ένας από αυτούς και να σου κλόνισα την πίστη; Ουπς...), οι δε θεολόγοι μου υπέφεραν...

Αλλά αυτό που μου τη δίνει πραγματικά είναι η παραποίηση της ιστορίας και κειμένων μεγάλων ανθρώπων με σκοπό να δημιουργούμε εντυπώσεις...

 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
πηγε 4...οποτε ειναι το τελευταιο ποστ για σημερα απο μενα , και είναι μια περιληπτικη απαντηση

Δεν βλέπω να κοιμάμαι απόψε, όποτε ας αρχίσω τις απαντήσεις...
΄
Καταρχήν είναι αστείο να κατηγορείς όποιον δεν δέχεται τις δοξασίες σου ότι απαξιώνει τον ελληνικό πολιτισμό...Είναι τεράστιο και ύπουλο φάουλ και ιδιαίτερα προσβλητικό για αρκετούς εξ ήμών που λόγω παιδείας κατέχουμε σε ικανοποιητικό βαθμό την αρχαία ελληνική γραμματεία...

Δεν είναι θέμα δοξασιών...Η απαξίωση προς τη θρησκεία ε΄πίσης δεν είναι το θέμα αυτης της απαξίωσης...
Η απαξίωση στον Ελληνισμό ως πολιτισμό και αντιληψη και ζην γενικότερα είναι αυτο που κομίζεις και αποτελεί μεγάλη υβρη...Και αυτό είναι πολύ μεγάλο ατοπιμα.

Οσο δε τα περι ελληνικης γραμματειας που λές οτι κατέχεις , τι να σου πω...και οι γερμανοι ναι ηταν φιλοι μας, και τον ομηρο τον ΄ξέραν απ εξω νεράκι...Δεν με πιθεις πάντος...

Κανείς δεν όρισε τους χλαμυδοφόρους αμύντορες του ελληνικού πολιτισμού, μέρος του οποίου είναι και η χριστιανική παράδοση, στην ελληνορθόδοξη εκδοχή...
Δε θα μηδενίσουμε το βυζάντιο επειδή ο ιησούς ήταν εβραίος!

Τρεια λόγικα σφαλματα σε μια μονο προταση...αναλυση αν θελεις αυριο -μεθ αυριο...


Επίσης, η ιστορία δεν γράφεται με "αν" ...Άλλο η έκφραση ευσεβών πόθων και άλλο η ιστορική πραγματικότητα..

Το να λες ότι θα ανατρέπαμε τη ρωμαϊκή αυτοκρατορία και θα κάναμε τεχνολογική επανάσταση είναι τελείως αυθαίρετο και αποκομμένο από κάθε ιστορικό δεδομένο..

Ετσι λές εσύ επιδη εισαι ανιστοριτος...

Πρωτον, Το κινημα το κλασσικιστών (πλούταρχος) είχε αυτό ακριβώς το σκοπό...Την εθνική αποκατάσταση.Τ ότι εμεινε σε φιλολογικό μονο επιπεδο αυτο είναι αλλη ιστορια.Φαντασου για να καταλάβεις την ομοιότητα , ο νεοελληνικός διαφωτισμός να είχε μείνει μονο στα συγκραμματα του κοραή και να μην είχε γίνει επανάσταση...

Δευτερον ειμασταν πραγματικα στα προθυρα της τεχνολογικής επαναστασης...αν δεν έχεις ιδέα απο ελληνικη ιστορία ελληνορωμαικών χρόνων δεν σου φταίω εγω, να φαντασιώνεις διάφορα και να με λές με περιφρόνηση ελεφαντοειδούς ορθογραφου ανιστοριτο...Αντε ανοιξε κανα βιβλιο να δείς σε τι επιπεδα ειχανε φτάσει και μετά μιλα.
 
Ότι δε η πολιτιστική ακμή θα οδηγούσε στην τεχνολογική επανάσταση και θα φτιαχναμε αεροπλάνα και κομπιούτερ είναι κουλό και σε κατατάσσει στους "ορθόδοξους πράκτορες" τύπου λιακόπουλου από άποψη εγκυρότητας..

Αφου δεν εχεις ιδέα για τι πραγμα σου μιλαω ρε καιμένε...Και πάλι καλα που ξέρεις τον υπολογιστη των αντικυθήρων...Αντε να σε πάω σε πιο απλα ...
για τον κοχλία του αρχιμήδη ξέρεις; Για τους αυτοματισμούς του Ηρωνα μηπως;Για τους χαρτες του κλαυδιου πτολεμαίου; Ασε μην πω αλλα...


Θα μου πεις βέβαια για τον υπολογιστή των αντικυθήρων, θα μου πετάξεις 2-3 εφευρέσεις και αόριστες αναφορές σε "μυστική" τεχνολογία...
Απλά θα επιβεβαιώσεις τη σύνδεση νεοπαγανιστών με συνομοσιολογικούς κύκλους...

Καμία μυστική τεχνολογία αδερφε...Τα όσα αναφέρω τα ξέρουν όσοι εχουν στοιχειόδεις γνώσης αρχαιογνωσίας , τα οποία (ω τι συμπτωσις) εσυ που απ ότι λες έχεις και παιδεία και καλή γνωση της ελληνικης γραμματείας αγνοής...Γιατι ντε;

Το χριστιανικό βυζάντιο (ορθότερα ανατολική ρωμαϊκή αυτοκρατορία) μια χαρά τα πήγαινε τεχνολογικά με τα δεδομένα της εποχής..

Καθόλου καλα δεν τα πήγε...Ότι είχε , ηταν τ απονερα της εποχής που κατεστρεψε...


Το ίδιο και τα μουσουλμανικά βασίλεια...

Καθόλου το ίδιο...Τα μουσουλμανικα βασίλεια κέρδισαν το μισο τοτε κοσμο ΄χαριν του δαμασκινού σπαθιού, που ήθελε εξεζητημένες συνθηκες παραγωγής...συνθήκες παραγωγής που έμαθαν απο διογμενους ελληνες του βυζαντιου.Αλλα να μην μακρυγωρίσω πολυ σημερα...


Αν στη δυτική ευρώπη έπεσαν στο μεσαίωνα, δεν φταίει μόνο ο χριστιανισμός, στην εκδοχή που τον είχαν..

Αποκλειστικα ο χριστιανισμός φταίει...και σε μια χαρά εκδοχη τον είχαν , δεν ειχαμε και μεις εδω κατι αλλο τοτε το σχησμα , το οριστικο , έγινε διαμέσου του μεσαίωνα.Θυμήσου την ιστορια...

Ξέρω ότι είναι δύσκολο να δεχθείς ότι δεν άνακαλύψαμε, εφεύραμε και κατασκευάσαμε οι έλληνες τα πάντα αλλά θα πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό...

Συνεχίζεται...

Το γιο του παρτα όλα τον παιζεται εσεις οι χριστιανοι...Εγω ξέρω πολύ καλα τι επιπεδο και ποσο πολύ ανώτερη ηθική είχε ο προχριστιανικός κόσμος...Μάλλον εσυ είσαι αυτος που πρεπει να κάνει μια μικρη επανάλληψη στην τοσο καλα επιγνωσμένη ιστορία και ελληνικη γραμματεία...

Κάποιος δυστυχώς μπορεί να ξέρει καλύτερα απο σενα...πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτο...

Και αντε καληνυχτα...τα λεμε συντομα...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
...Σαν κάποιους συναγωνιστές που ξεκινώντας να ψάξουν κάτι πιο πικάντικο και εξεζητημένο, στο τέλος γράφουν reviews για τραβέλια με προσόντα...

Ρε μλκ...πάνω που γλάρωνα, έπεσα πάνω σε αυτό και έχω πεθάνει στο γέλιο...με ξύπνησες γμτ, πάω να βάλω λίγο μουσική.
 

~Buddha

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.690
Like
2
Πόντοι
16
να σου γραψω κατι τραβελοριβιους Γιωργο ... :2funny: :2funny: :2funny:
 

~Buddha

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.690
Like
2
Πόντοι
16
μια και το φερε η κουβεντα, το "τραβεστι καλογριες" το εχετε δει?
:hmm:
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Καθώς διακρίνω την υποβόσκουσα διάθεση για ηρεμία, και καθώς αφ ενός είμαι και γώ αυτής της διάθεσης , μα κυρίως δεν εχω ως σκοπό να ισοπεδόσω κανένα , απο την στιγμή που βλέπω αγνώτητα προθέσεων (δεν έχω να κάνω με απολογιτές...το ξέρω...) δεν θα συνεχείσω το σχετικό (ομολογουμένος) ντου, που έκανα...

Δημητρη και λοιποί , ειληκρινα θέλω να με συνχωρήσετε για τους διαλόγους, (αν και δεν κατεβαλα καμια ιδιαίτερη προσπάθεια...). Αυτο που θα ήθελα , να σημειώσετε , είναι πως όσα σας ανέφερα δεν είναι ούτε υπερβολικά , ούτε ψευδή.

Επισης θα ήθελα να καθιστήσω σαφές , κάτι που αφορά , όλους τους συγκροτιμένους εθνικούς.

Δεν μας ενδιαφέρει ειληκρινά , κάποιου είδους επιβολή, ούτε εκδικηση...Εν προκειμένω δεν έχω διάθεση , ούτε κυριγμα να κάνω , ούτε επιδειξη γνώσεων, ούτε κάποιου είδους ψάρεμα...Αν ήταν θα το είχα κάνει προπολλού στο διάστημα που βρισκομαι στο παρόντα χωρο , για τον οποίο πραγματικα τρεφω μεγάλο σεβασμο κι εκτιμηση, και σας παρακαλώ να μην υπάρχει αμφισβήτιση  σ αυτο που σας λέω.

Κανείς συγκροτιμένος Εθνικός δεν ενδιαφερετε να προσελκύσει ατομα στην θρησκεία η την κοσμαντιληψη γενικότερα. Αλλωστε υπάρχουν τοσες οδοί για να ερθει κάποιος, και υπάρχουν τοσα υπέροχα βιβλία να διαβάσει κάποιος , για να μπορέσει να καταλάβει 2-3 πράγματα.

Ο λόγος , και πιστέψτε με ,ο μόνος λόγος που κάποιος Εθνικός τα παίρνει στο κρανίο, δεν είναι η οποια αμφισβήτηση μπορεί να έχει κάποιος στα θρησκευτικά νομιζώμενα του Ελληνισμού...Αλλωστε μια απο τις αρχές της Ελληνικής Κοσμοθέασης , είναι το μέμνησω απιστην , δηλαδη το θυμήσου ν αμφιβάλλεις.

Ο μόνος λόγος που κάποιος εξεγυρετε είναι η απαξίωση στα θέματα ιστορίας και πολιτισμού.Κυρίως στα δευτερα...

Θα παραθέσω κάτι που είπε ενας φίλος πριν ο zouzis

για να μην το κουράσουμε άλλο σαν έλληνας που είσαι λάτρευε το Χριστό αλλά να στέκεσαι με ευλάβεια και μπροστά στην ελληνική σκέψη του Πυθαγόρα, του Σωκράτη, του Πλάτωνα, του Επίκτητου, του Σόλωνα και τόσων πολλών άλλων και να μην τους πετάς λάσπη γιατί ήταν καλύτεροι μας...

Αυτό είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης...Και αν ακόμα διαφωνείς σε κάτι , και δεν θελεις να το τιμήσης , η συλήβδην απαξίωση και μειδενισμός του Ελληνικού πολιτισμού , είναι δείγμα πολύ άσχημης εθνικής αλλοτρίωσης, για να μην χρησιμοποιήσω άλλον καταλληλοτερο όρο...

Στοιχειώδης σεβασμός παιδια...σεβασμός στα παιδιά που μας γέννησαν και σ αυτά που θα γεννησουμε εμείς και τα δικά τους παιδιά που θα γεννηθούν σεβασμός...Αυτό ζητάμε...

Καληνυχτες σ όλους , κι ελπίζω να τα ξαναπούμε πιο χαλαρά

:)

 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Δε μπορώ να σου πώ Σταυρούκο ...
Ενεργώ εν τω κρυπτώ και ο Πατήρ μου ο βλέπων εν τω κρυπτώ θέλει μοι ανταποδώσει εν τω φανερώ !

Ξέρω που το πάς ...
Μην παιδεύεσαι ...

Για το πρώτο:
Όλα τα οικονομικά των παπάδων, εν κρυπτώ διαχειρίζονται.
Έχω την εντύπωση ότι τα μαύρα ταμεία της Siemens είναι crystal clear υποθέσεις μπροστά στα ταμεία της εκκλησίας (και των εκκλησιών γενικότερα).
Τώρα για το τι θα σου ανταποδώσει ο Πατήρ σου εν τω φανερώ... Χρήζει περαιτέρω διερεύνησης.
ΚΑΝΕΙΣ πάντως μέχρι σήμερα δε βγήκε να πει:  "Να ρε παιδιά, αυτά εδώ μου τα έδωσε ο Πατήρ, καλή ήταν η ανταμοιβή μου για όσα "εν κρυπτώ" εγώ του έδινα"!
Ξέρεις εσύ κανέναν?

Για το δεύτερο:
Δεν παιδεύομαι καθόλου, φίλε.
Εγώ το έχω πει, και το ξαναλέω:
ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΦΡΑΓΚΟ, και βεβαίως δεν πρόκειται να τους δώσω.
Όσο καιρό με εξαπατούσαν (υπήρχε περίοδος της ζωής μου που ως παιδί κι εγώ "άναβα ένα κερί" (καθ' υπόδειξιν των παλαιοτέρων), πράγματι κάαααατι μου έχουν πάρει, αλλά το θεωρώ αμελητέο. Και σαν απόλυτο ποσό, και σαν ποσοστό.
Μάλλον εσύ παιδεύεσαι, αν "εν κρυπτώ" τους δίνεις κάτι.
Μόνο εκεί το πάω. Που αλλού να το πήγαινα, δηλαδή?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom