Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
  Θα μου επιτρεψετε να διαφωνισω στα περισσοτερα που γραφει ο εν λογω συντακτης...

  Απλες μαλακιες,για οποιον ξερει να διαβαζει απλη Ιστορια,χωρις προκαταληψεις,με καθαρο και ανοικτο μυαλο,αυτα ειναι κουταμαρες...
  Το θεμα σηκωνει πολυ κουβεντα βεβαια,και πολυ παραθεση πηγων και στοιχειων(πραγμα που δεν κανει ο Ελευθερατος..)αλλα ετσι δεν ηταν...
  Ενας απο τους μεγαλυτερους ηρωες της Επαναστασης ηταν διακος....και ο θανατος του μαρτυρικος σε ενα γεφυρι της Φθιωτιδας...
Φιλαράκο δεν υποστηρίζω κανέναν. Ούτε τους μεν, ούτε τους δε. Προφανώς γιατί δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη... Βεβαίως υπάρχουν ενδείξεις..... Και η κοινή λογική.....
Η ιστορία δεν είναι αυτό που ΘΕΛΟΥΜΕ, ή ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να είναι, αλλά αυτό που έγινε...
Ο Ελευθεράτος δεν παραθέτει στοιχεία και πηγές. Εσύ λοιπόν απαντάς χωρίς στοιχεία και πηγές:
"έτσι δεν ήταν".

ΟΚ και γω λοιπόν έτσι απλά λέω:
"έτσι ήταν"

Υ.Γ. Ευτυχώς η παγκόσμια ιστορία ΔΕΝ γράφεται από αυτούς που γράφουν βιβλία για το Δημοτικό.
Δυστυχώς την ιστορία μας τη μαθαίνουν με βιβλία Δημοτικού όταν δεν μπορούμε να αντιδράσουμε. Μετά είναι αργά να μάθεις ότι λ.χ. το "Βουλγαροκτόνος" σημαίνει επί της ουσίας "γενοκτόνος" ενός έθνους.... Εσένα βέβαια σου έχει μείνει αποτυπωμένο το ΜΕΓΑΣ........Και για να μη φανεί ότι μεροληπτώ μονίμως εις βάρος των Ελλήνων...... Οι Τόυρκοι αποκαλούν τον Κεμάλ Ατατούρκ... Δλδ Πατέρα τους....... Για μας βέβαια είναι η προσωποποίηση του Εθνικού Εγκληματία.....
Συμπέρασμα:
Οπως το πάρει κανείς.. .Εάν όμως το πάρει εθνικά, ή θρησκευτικά το αποτέλεσμα είναι πάντα ένα:
Αληθινή Ιστορία ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
2
Πόντοι
16
Παιδιά επειδή εγώ δεν καταλαβαίνω και πολλά από αυτά που αναλύετε ένα έχω να πω!!!! Το συγκεκριμένο thread είναι μακράν το πιο ώριμο, σοβαρό, επιστημονικό(με την καλή έννοια του όρου ;)) περίπλοκο, πολύπλοκο και αξιοζήλευτο στο site!!!!
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Φιλαράκο δεν υποστηρίζω κανέναν. Ούτε τους μεν, ούτε τους δε. Προφανώς γιατί δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη... Βεβαίως υπάρχουν ενδείξεις..... Και η κοινή λογική.....
Η ιστορία δεν είναι αυτό που ΘΕΛΟΥΜΕ, ή ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να είναι, αλλά αυτό που έγινε...
Ο Ελευθεράτος δεν παραθέτει στοιχεία και πηγές. Εσύ λοιπόν απαντάς χωρίς στοιχεία και πηγές:
"έτσι δεν ήταν".

ΟΚ και γω λοιπόν έτσι απλά λέω:
"έτσι ήταν"

Υ.Γ. Ευτυχώς η παγκόσμια ιστορία ΔΕΝ γράφεται από αυτούς που γράφουν βιβλία για το Δημοτικό.
Δυστυχώς την ιστορία μας τη μαθαίνουν με βιβλία Δημοτικού όταν δεν μπορούμε να αντιδράσουμε. Μετά είναι αργά να μάθεις ότι λ.χ. το "Βουλγαροκτόνος" σημαίνει επί της ουσίας "γενοκτόνος" ενός έθνους.... Εσένα βέβαια σου έχει μείνει αποτυπωμένο το ΜΕΓΑΣ........Και για να μη φανεί ότι μεροληπτώ μονίμως εις βάρος των Ελλήνων...... Οι Τόυρκοι αποκαλούν τον Κεμάλ Ατατούρκ... Δλδ Πατέρα τους....... Για μας βέβαια είναι η προσωποποίηση του Εθνικού Εγκληματία.....
Συμπέρασμα:
Οπως το πάρει κανείς.. .Εάν όμως το πάρει εθνικά, ή θρησκευτικά το αποτέλεσμα είναι πάντα ένα:
Αληθινή Ιστορία ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

  Γεια σου ρε περσονα...

  Κοιτα ,εγραψα το "ετσι δεν ηταν" γιατι το να κατσω και να βρω πηγες να παραθεσω ,ωστε να ανατρεψω τις μαλακιες του εν λογω συντακτη,θα επαιρνε πολυ χρονο..Γι'αυτο και δεν ασχοληθηκα περαιτερω..Αν για το ακαδημαικο της περιπτωσης θες να το κανω πολυ ευχαριστως...να ψαξω,και να συζητησουμε τις διαφορες αποψεις....

  Γραφεις οτι "Δυστυχώς την ιστορία μας τη μαθαίνουν με βιβλία Δημοτικού όταν δεν μπορούμε να αντιδράσουμε."
Ετσι ειναι ακριβως,μονο που προσωπικα εγω δεν πηγαινω στο Δημοτικο πλεον(θελω να πιστευω οτι δεν υπαινισσεσαι κατι για μενα...),και οτι εμαθα εκει σχετικα με την Ιστορια,μπορει να με επηρεασε για καποια χρονια,ομως αντεδρασα ,οπως λες, και πλεον το ψαχνω και με διαφορες πηγες...Δεν εχω κρυψει οτι η Ιστορια μου αρεσει,και προσπαθω να εμπλουτιζω τις γνωσεις μου επ'αυτης απο πολλες και διαφορετικες πηγες...
  Σαφως ξερω το "Βουλγαροκτονος" και τις γενοκτονικες επεκτασεις ενος τετοιου χαρακτηρισμου,οπως ΠΛΕΟΝ γνωριζω και τις ανηλεεις σφαγες του Κρουμου στην Σερδικκη την ιδια πανω-κατω εποχη...Για να μην πουμε τις διωσεις και τους εξανδραποδισμους του σε αλλες πολεις και ξεφυγουμε απο την θεματολογια του θρεντ....
  Οσο για τον Κεμαλ Ατατουρκ,ναι ειναι ο πατερας του συγχρονου Τουρκικου κρατους αλλα και της συγχρονης παιδειας των Τουρκων με την Ταριχ που επεβαλλε στο συνεδριο της Αγκυρας το '33,ομως δεν ειναι τιποτα αλλο απο εναν Γενοκτονο ηγετη που ευθυνεται για τον σφαγιασμο αρκετων λαων(Ποντιοι-αρμενιοι και αλλοι..)
  Οπως ηγετης ηταν και ο Μαχατμα Γκαντι,αυτος ο επαναστατης ο οποιος δεν εξοντωσε ουτε μυρμηγκι....
  Δεν θα επεκταθω αλλο,μην σπαμαρω και το θρεντ....
  Υπαρχει αλλο,καταλληλοτερο...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
  Γεια σου ρε περσονα...

  Κοιτα ,εγραψα το "ετσι δεν ηταν" γιατι το να κατσω και να βρω πηγες να παραθεσω ,ωστε να ανατρεψω τις μαλακιες του εν λογω συντακτη,θα επαιρνε πολυ χρονο..Γι'αυτο και δεν ασχοληθηκα περαιτερω..Αν για το ακαδημαικο της περιπτωσης θες να το κανω πολυ ευχαριστως...να ψαξω,και να συζητησουμε τις διαφορες αποψεις....

  Γραφεις οτι "Δυστυχώς την ιστορία μας τη μαθαίνουν με βιβλία Δημοτικού όταν δεν μπορούμε να αντιδράσουμε."
Ετσι ειναι ακριβως,μονο που προσωπικα εγω δεν πηγαινω στο Δημοτικο πλεον(θελω να πιστευω οτι δεν υπαινισσεσαι κατι για μενα...),και οτι εμαθα εκει σχετικα με την Ιστορια,μπορει να με επηρεασε για καποια χρονια,ομως αντεδρασα ,οπως λες, και πλεον το ψαχνω και με διαφορες πηγες...Δεν εχω κρυψει οτι η Ιστορια μου αρεσει,και προσπαθω να εμπλουτιζω τις γνωσεις μου επ'αυτης απο πολλες και διαφορετικες πηγες...
  Σαφως ξερω το "Βουλγαροκτονος" και τις γενοκτονικες επεκτασεις ενος τετοιου χαρακτηρισμου,οπως ΠΛΕΟΝ γνωριζω και τις ανηλεεις σφαγες του Κρουμου στην Σερδικκη την ιδια πανω-κατω εποχη...Για να μην πουμε τις διωσεις και τους εξανδραποδισμους του σε αλλες πολεις και ξεφυγουμε απο την θεματολογια του θρεντ....
  Οσο για τον Κεμαλ Ατατουρκ,ναι ειναι ο πατερας του συγχρονου Τουρκικου κρατους αλλα και της συγχρονης παιδειας των Τουρκων με την Ταριχ που επεβαλλε στο συνεδριο της Αγκυρας το '33,ομως δεν ειναι τιποτα αλλο απο εναν Γενοκτονο ηγετη που ευθυνεται για τον σφαγιασμο αρκετων λαων(Ποντιοι-αρμενιοι και αλλοι..)
  Οπως ηγετης ηταν και ο Μαχατμα Γκαντι,αυτος ο επαναστατης ο οποιος δεν εξοντωσε ουτε μυρμηγκι....
  Δεν θα επεκταθω αλλο,μην σπαμαρω και το θρεντ....
  Υπαρχει αλλο,καταλληλοτερο...
Γεια σου και σε σένα φίλε και καλό απόγευμα....
Πάμε λοιπόν μπας και βρούμε μια άκρη.........
Προκειμένου να μάθεις τον κόσμο πρέπει πρώτ απ΄όλα να μάθεις τον εαυτό σου.
Εάν δεν μάθεις την πραγματική σου Ιστορία (απαλλαγμενη από Εθνικιστικές και θρησκευτικές υποκειμενικότητες) δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις ιστορία γενικότερα... Είναι κάτι σαν το θέμα της αυτογνωσίας......Εάν δε μάθεις τι είσαι και ποιά προβλήματα έχιες δεν θα μάθεις ποτέ να αντιμετωπίζεις και τους άλλους......
Η ιστορία του Εθνους που μας μαθαίνουν είναι τουλάχιστον εθνικιστική και ηλίθια.
Περνούν στο ντούκου τεράσται εθνικά και θρησκευτικά λάθη ρίχνοντας επιτηδευμένα την ευθύνη σε άλλους. Από που να ξεκινήσω....
Απ τον Ιουλιανό τον ΠΑΡΑΒΑΤΗ??????
Απ την Καταστροφή της Σμύρνης????
Απ τη φυλάκιση του Κολοκοτρώνη????
Απ το φόρο της Δεκάτης??????
Απ τον Ιωάννη Μεταξά???????
Απ το Ρήγα Φερραίο?????
Από την Κύπρο??????
Από την περιουσία της Εκκλησίας?????

Από κάπου ξεκίνησα και γω και είδα ότι τα βιβλία που έμαθα στο Δημοτικό ήταν μόνο για προσάναμμα.....


 

Επισκέπτης
...Από την περιουσία της Εκκλησίας?????

Από κάπου ξεκίνησα και γω και είδα ότι τα βιβλία που έμαθα στο Δημοτικό ήταν μόνο για προσάναμμα.....

Να δείς που λάθος Δημοτικό έβγαλα ... :think:

Είχαμε μάθημα για την Εκκλησιαστική περιουσία στο Δημοτικό ? :huh:

Μάλλον personanongrata , θα έβγαλες στο εξωτερικό την Πρωτοβάθμια εκπαίδευση  :S
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Να δείς που λάθος Δημοτικό έβγαλα ... :think:
Οχι, λάθος ιστορία και θρησκευτικά σου μάθανε

Είχαμε μάθημα για την Εκκλησιαστική περιουσία στο Δημοτικό ? :huh:
Επειδή δεν είχαμε υπάρχει το πρόβλημα....

Μάλλον personanongrata , θα έβγαλες στο εξωτερικό την Πρωτοβάθμια εκπαίδευση  :S
Εάν το είχα βγάλει στο εξωτερικό θα είχα μάθει ιστορία απ τα 12.... Οχι στα 30 μου....
 

Επισκέπτης
Οχι, λάθος ιστορία και θρησκευτικά σου μάθανε
To ίδιο μπορώ όμως να επικαλεστώ κι εγω για εσένα ...

Και είμαι βέβαιος , πως αν διδασκόσουνα στο σχολείο αυτά που ανέφερες πιο πάνω  , εσύ θα πίστευες αυτά που τώρα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία.
Κι αυτό , γιατί είσαι εκ φύσεως αντίθετος σε όλα (χωρίς αυτό να αποτελεί αναγκαία και μειονέκτημα)
Και μη μου παρεξηγηθείς ... Ξέρεις πώς μιλάω ... ;)

Επειδή δεν είχαμε υπάρχει το πρόβλημα....

Δηλαδή , το να μην ξέρει κάποιος την περιουσία κάποιου άλλου αποτελεί πρόβλημα ... και μάλλιστα σχολικό ...

Τί να πώ ... :think:    Απόψεις είναι αυτές (κατά πάντα σεβαστές)!

Εάν το είχα βγάλει στο εξωτερικό θα είχα μάθει ιστορία απ τα 12.... Οχι στα 30 μου....

Και στα 30 ... λάθος πάλι την έμαθες , οπότε μικρό το κακό. Όμοιο το αποτέλεσμα ! :dancing:



Σε καληνυχτίζω ... Ξημέρωσε !
 

~Buddha

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.690
Like
2
Πόντοι
16
και ερωτω
οι πρωτοι ανθρωποι, κατα τη χριστιανικη διδαχη, ηταν αιμομικτες?
 

Επισκέπτης
και ερωτω
οι πρωτοι ανθρωποι, κατα τη χριστιανικη διδαχη, ηταν αιμομικτες?

Eίναι μεγάλη κουβέντα . Αν θές , να στην αναλύσω μέσω πμ , γιατί εδώ θα πεί ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του .
Με καταλαβαίνεις φαντάζομαι ...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
To ίδιο μπορώ όμως να επικαλεστώ κι εγω για εσένα ...

Με γεια και χαρά σου.

Και είμαι βέβαιος , πως αν διδασκόσουνα στο σχολείο αυτά που ανέφερες πιο πάνω  , εσύ θα πίστευες αυτά που τώρα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία.
Το σχολείο και το Πανεπιστήμιο το τελείωσα με άριστα αγαπητέ Δημήτριε. Το καλό με το Αριστα, δεν είναι τα κωλόχαρτα που εσύλεξα σε όλες τις τάξεις και μάλιστα εις διπλούν, αλλά ότι απέκτησα τη δυνατότητα μελετώντας αργότερα συτά που ήθελα και όχι αυτά που ήθελαν να καταλάβω ότι τα χαρτιά αυτά έχουν μεγάλη χρησιμότητα. Χρησιμότητα του κώλου.... Οπως ακριβώς και αυτά που μου έμαθαν.

Κι αυτό , γιατί είσαι εκ φύσεως αντίθετος σε όλα (χωρίς αυτό να αποτελεί αναγκαία και μειονέκτημα)
Και μη μου παρεξηγηθείς ... Ξέρεις πώς μιλάω ... ;)
Eίμαι εκ φύσεως αντίθετος σε ψέμματα, ανακρίβειες, θρησκοληψίες και εθνικοφροσύνες.
Δεν παρεξηγούμαι. Εχω ακούσει πολύ χειρότερα. Με έχουν πει αναρχοκομμουνιστή, φασίστα, αριστερό, δεξιό, Ολυμπιακό, Παναθηναικό, Τούρκο, ανθέλληνα, νεοέλληνα, βλάκα, ηλίθιο και ένα σωρό άλλα..... Και βέβαια γνωρίζω καλώς ότι όσο λες την αλήθεια δεν είσαι τίποτα από τα παραπάνω. Είσαι απλά όλα τα παραπάνω.......

Δηλαδή , το να μην ξέρει κάποιος την περιουσία κάποιου άλλου αποτελεί πρόβλημα ... και μάλλιστα σχολικό ...
Οταν ΔΕΝ ξέρεις τι έχεις σημαίνει πως δε γνωρίζεις και πώς το έχεις αποκτήσει. Απλά πράγματα.... Οταν χαθεί το ......μέτρημα κόπηκε η κορδέλα.... Δεν μηδένισε....

Τί να πώ ... :think:    Απόψεις είναι αυτές (κατά πάντα σεβαστές)!
Το μόνο που φαντάζομαι ότι σου επιτρέπει η μόρφωση σου είναι να πεις κανένα ψαλμό.....Χρονιάρες μέρες πλησιάζουν....

Και στα 30 ... λάθος πάλι την έμαθες , οπότε μικρό το κακό. Όμοιο το αποτέλεσμα !

Εγώ Δημήτριε στο Δημοτικό έμαθα γραφή και ανάγνωση.
Εσύ γέρασε και ακόμα μόνο Αγία Γραφή και Ανάγνωση ξέρεις......

Υ.Γ.
Κακό πράγμα να είσαι μονόπατος.... Μπατάρεις εύκολα.....



Και στα 30 ... λάθος πάλι την έμαθες , οπότε μικρό το κακό. Όμοιο το αποτέλεσμα ! :dancing:



Σε καληνυχτίζω ... Ξημέρωσε !
[/quote]
 

Επισκέπτης
Το σχολείο και το Πανεπιστήμιο το τελείωσα με άριστα αγαπητέ Δημήτριε.

Το Πανεπιστήμιο ... κι εγώ με Άριστα το τελείωσα και 2 υποτροφίες , ενώ εισήλθα σε αυτό πρώτος μεταξύ των συνυποψηφίων μου.
Το σχολείο πάλι όχι. Δεν τα πήγαινα ποτέ καλά με τις θετικές επιστήμες ... και πάντα μου κατέβαζαν το μέσο όρο.

Δεν έχει να λέει όμως τίποτα αυτό. "Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον.."
 

Επισκέπτης
Εγώ Δημήτριε στο Δημοτικό έμαθα γραφή και ανάγνωση.
Εσύ γέρασε και ακόμα μόνο Αγία Γραφή και Ανάγνωση ξέρεις......

Κι αυτή μή νομίζεις ... δεν την ξέρω ολόκληρη .
Πρέπει να είσαι πολύ πιο μορφωμένος απο εμένα ... καλά λες !
Μπορεί  και  παρα - μορφωμένος . :grin:
Θα δείξει !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Eίναι μεγάλη κουβέντα . Αν θές , να στην αναλύσω μέσω πμ , γιατί εδώ θα πεί ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.
Με καταλαβαίνεις φαντάζομαι ...

H το μασαίο του.

Όχι τέτοια παρακαλώ.

Εδώ. Όλα στη φόρα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
«Φεγγαράκι μου», φέξε το Κρυφό Σχολειό…
SportDay / Ελευθεράτος Διονύσης

Λοιπόν, το παραμύθι Νο2 της «επίσημης» φιλολογίας για το 1821 το καταρρακώνει ο ίδιος ο «πρωταγωνιστής» του: στα απομνημονεύματά του ο Παλαιών Πατρών Γερμανός δεν αναφέρει τίποτε για την υποτιθέμενη ανύψωση του λάβαρου της Επανάστασης στην Αγία Λαύρα, εκ μέρους του ίδιου, την 25η Μαρτίου. Πολύ λογικό, μια και η εν λόγω «τελετή έναρξης» αποτελεί αποκύημα «ευσεβούς» φαντασίας.

Η επανάσταση άρχισε στη Μολδοβλαχία, στη δε Πελοπόννησο είχαν προηγηθεί σημαντικές αναμετρήσεις (π.χ. σε Καλαμάτα, Πάτρα). Γιατί λοιπόν καθιερώθηκε ως εθνική εορτή η 25η Μαρτίου, κάτι το οποίο -ειρήσθω εν παρόδω- επισήμως έγινε αργά, το 1838; Α, εδώ δεν ηχεί το «νιάου νιάου» στα κεραμίδια, αλλά το «γιορτή είναι το δίκιο της Εκκλησίας» σε ψαλμωδία. Η επανάσταση «έπρεπε» να ταυτιστεί με μια σημαντική θρησκευτική εορτή, αλλά και με κληρικό αρχηγό - κι όποιος διαφωνεί αφορεσμένος να 'ναι…

Το εν λόγω μύθευμα αρκείται στο αργυρό μετάλλιο, διότι απλούστατα το χρυσό απονέμεται ασυζητητί στο «Κρυφό Σχολειό». Τον κατά φαντασίαν θεσμό που «αποδεικνύει» ότι η Εκκλησία αναγέννησε πνευματικά το έθνος επί Τουρκοκρατίας. Ξέρετε ποια είναι τα… ιστορικά «τεκμήρια» της λειτουργίας του; Ενα παιδικό νανούρισμα («φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να περπατώ...») και ο -έξοχος, πράγματι- ζωγραφικός πίνακας του Ν. Γύζη. Το τραγουδάκι συνδέθηκε για πρώτη φορά με το «Κρυφό Σχολειό» γύρω στο 1870, ο δε πίνακας δημιουργήθηκε στη δύση του 19ου αιώνα. Ματαίως θα αναζητήσετε στοιχεία που πιστοποιούν τη λειτουργία «Κρυφού Σχολειού» στα έργα έγκριτων ιστορικών. Αντιθέτως, σε αρκετά έργα μπορείτε να δείτε καταγεγραμμένο το συμπέρασμα ότι πρόκειται για μύθο (για την οικονομία του χώρου παραλείπουμε παραπομπές).

Αλήθεια, θα χρειαζόσασταν εσείς φακό για να περπατήσετε στον δρόμο ντάλα μεσημέρι; Μάλλον όχι. Από πού κι ως πού, λοιπόν, θα χρειάζονταν «Κρυφά Σχολειά» όσοι μπορούσαν να παρακολουθήσουν τα… φανερά; Σύμφωνα με μαρτυρίες, το 1586 λειτουργούσαν πολλά σχολεία στη -μικρή τότε- Αθήνα. Τον ίδιο (16ο) αιώνα σημειώθηκε πραγματική εκπαιδευτική άνθηση, αρχής γενομένης από Χίο, Λέσβο, Κωνσταντινούπολη. Ιδρύθηκαν πολλά σχολεία, στα οποία δίδασκαν αξιόλογοι εκπαιδευτικοί που προέρχονταν κατά κύριο λόγο από τη -βενετοκρατούμενη τότε- Κρήτη και τα Επτάνησα. Οι περισσότεροι είχαν σπουδάσει σε ιταλικά πανεπιστήμια.

Στη συνέχεια ιδρύθηκαν μεγάλες Σχολές: Κυδωνιών, Αγράφων, Ιωαννίνων, κ.λπ., - εκτός, φυσικά, από την Πανεπιστημιακή Ακαδημία στο Φανάρι. Πολλές ήσαν ανώτατες και ασφαλώς η λειτουργία τους προϋπέθετε την ύπαρξη σχολείων, από τα οποία αντλούσαν σπουδαστές. Κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας, οι οθωμανικές Αρχές δεν αποθάρρυναν τη λειτουργία χριστιανικών σχολείων: δεν ήταν αυτή η πολιτική τους. Αντιθέτως, χάρη στην υψηλή μόρφωση που είχαν αποκτήσει, αρκετοί Ελληνες («Ρωμιοί») καταλάμβαναν τον 18ο αιώνα ανώτατα αξιώματα. Τόσο, ώστε κάποιοι να μιλούν για «διάβρωση της οθωμανικής διοίκησης εκ των έσω».

Τα μόνα ψήγματα αλήθειας στον μύθο του «Κρυφού Σχολειού» παραπέμπουν στις πρώτες δεκαετίες μετά την Αλωση. Τότε, μέχρι να τροχοδρομηθεί μια ανεκτή εκπαιδευτική διαδικασία, βασίλευε η έλλειψη δασκάλων, χώρων και βιβλίων. Ετσι, οι μαθητές συχνά συγκεντρώνονταν στις εκκλησίες και μάθαιναν τα στοιχειώδη από ιερείς, με βοηθήματα το Ψαλτήρι ή τη Σύνοψη. Αν εκεί «στηρίζονται» όσοι αναμασούν το μύθευμα, πάω πάσο. Εάν, πάλι, πηγή έμπνευσης του μύθου ήταν η διαπίστωση πως γίνονταν και νυκτερινά μαθήματα για τα παιδιά αγροτών που δούλευαν ολημερίς, δεν πάω πάσο. Πάω να τρελαθώ. Ηξερα πολλούς συνομήλικούς μου που παρακολουθούσαν Νυκτερινό Σχολείο, αλλά ουδέποτε υποψιάστηκα ότι αυτό το έκαναν επειδή κρυβόντουσαν. Γηράσκω αεί διδασκόμενος - χάρη στο «Κρυφό Σχολειό» και 'γω…
 

Επισκέπτης
«Φεγγαράκι μου», φέξε το Κρυφό Σχολειό…
SportDay / Ελευθεράτος Διονύσης

Συγνώμη ...
Έχουν και οι Αθλητικογράφοι γνώμη , αλλά και αδιαμφισβήτητη ιστορική άποψη , ώστε τα γραφόμενά τους να θεωρούνται ως θέσφατα ?

Και μετά μας πείραζε ο Μακαριστός Χριστόδουλος που ανακατευόταν με τα πολιτικά ? :think:

Άνθιμε ... συνέχισε να φωνάζεις για τη Μακεδονία !
Στην Ελλάδα είμαστε  όλοι  ειδήμωνες  σε όλα !
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Να συμπληρώσω απλά ότι η έννοια του κρυφού σχολειού δεν είχε να κάνει με το εκπαιδευτικό σύστημα της τουρκοκρατίας- σχολεία υπήρχαν και δύσκολα αυτό αμφισβητείται...
Έχει να κάνει κυρίως με τη.. διδακτέα ύλη...
Αν πχ κάποιος δάσκαλος μιλούσε για εθνεγερσία, ελληνικό έθνος και επανάσταση μέσα στο σχολείο μάλλον θα είχε τη μοίρα του αθανασίου διάκου...
Η προετοιμασία της εξέγερσης και η σχετική "διαφώτιση" γινόταν με μυστικότητα και συνομωτικότητα και φυσικά στα κρυφά...
Φυσικά αυτό χαλάει λίγο τη μαγιά της πολυπολιτισμικότητας της οθωμανικής αυτοκρατορίας που εντέχνως υποστηρίζει ο εξυπνάκιας αθλητικογράφος...
Αλλά οι απολογητές της οθωμανικής αυτοκρατορίας και του κεμαλισμού (το ότι οι κεμαλιστές ανέτρεψαν το σουλτάνο δε σημαίνει οτι απέβαλαν το αυοκρατορικό απωθημένο τους) θα έπρεπε να θυμούνται ότι η "ανεκτικότητα" του σουλτάνου ήταν υπό την αίρεση της πλήρους υποταγής σε αυτόν και φυσικά της πληρωμής των φόρων που επέβαλε...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom