Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Όλη αυτή η συζήτηση περί Θεού μου φαίνεται τόσο αδιανόητη τη στιγμή που κάθε δευτερόλεπτο ανά την υφήλιο λιμοκτονούν, υποφέρουν, ακρωτηριάζονται και πεθαίνουν χιλιάδες αθώα παιδάκια που ποτέ τους δεν έφταιξαν σε τίποτα για τη μαλακία των γονιών τους.

Τι είναι όλα αυτά, θεία δίκη για τα δυστυχησμένα αυτά πλάσματα;

Με τόση αδικία γύρω μας, είναι δυνατόν να υπάρχει Θεός; Και τι κάνει ρε παιδιά αυτός ο όποιος Θεός αν δεν μπορεί στοιχειωδώς να υπερασπιστεί τις αθώες υπάρξεις;
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταύρο μου,

Θα δοκιμάσω άλλη μια προσέγγιση, μπας και καταλάβεις τι θέλω να πω.
Δεν είναι ζήτημα ευφυΐας, την έχεις αποδείξει με το παραπάνω, σε μένα τουλάχιστον.
Ίσως είναι ζήτημα κακής προδιάθεσης, τέλος πάντων.

Λοιπόν:
Δεν προσπάθησα να αποδείξω ότι ο Orca ή όποιος άλλος είναι σκάρτος, αυτό το συμπέρασμα το εξήγαγες εσύ.
Ο Orca όμως με προκάλεσε να μην "κάνω την πάπια" (δική του η έκφραση) "ενώ είμαι λαλίστατος σε άλλα ζητήματα" (και πάλι δική του) να του απαντήσω αν πιστεύω στην ύπαρξη θεού ή όχι.
Του απάντησα, αμέσως μόλις είδα την ερώτησή του.
Την είδα αργά, για να είμαι απολύτως ειλικρινής.

Εφόσον όμως με ρώτησε (και μάλιστα επιτακτικά, δεν μπορώ να βρω άλλη λέξη, συγχώρεσέ με), δικαιούμαι κι εγώ να τον ρωτήσω το ίδιο, έτσι δεν είναι;
Και μάλιστα, βλέποντας ότι δεν απαντάει, να του το υπενθυμίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΜΕΝΑ.
Που είμαι "προκλητικός" λοιπόν;
Ή που πήγα να τον βγάλω σκάρτο;

Δεν θα απαντήσω σε όλα όσα έθιξες, κι αυτό λόγω προχωρημένης ώρας και νύστας.
Και μόνο.
Σου υπενθυμίζω όμως ότι κι εσύ προ ημερών έφαγες σπαμάρισμα (και μάλιστα υβριστικό από κάποιον, δεν θυμάμαι ποιον) και αντέδρασες.
Αλλά επειδή ακριβώς είσαι Μοντ, είχες τη δυνατότητα να ΣΒΗΣΕΙΣ όλα τα μηνύματα που σπαμάρανε και σε βρίζανε (μου έστειλες μάλιστα και μήνυμα για να μου εξηγήσεις το λόγο που σβήστηκαν και κάποια δικά μου ποστ που έτυχε να είναι στο θρεντ και που προσπάθησαν να λειτουργήσουν πυροσβεστικά).
Εγώ όμως δεν έχω αυτή τη δυνατότητα.
Έτσι πρέπει να τρώω στη μάπα το καθένα παιδάκι που το μόνο που μπορεί να αντιπαραθέσει στις -όποιες- απόψεις μου είναι να με χαρακτηρίσει "πουστρόπαπια" (για να μην πω και τα χειρότερα).
Αν αυτό σου φαίνεται "διάλογος", προφανώς διαφωνούμε.

Είπες επίσης ότι κι εσύ διαφωνείς στα θρησκευτικά ζητήματα με τον Δημήτριο π.χ, πράγμα που -κατά την άποψή σου- αποδεικνύει ότι μπορεί να υπάρξει πολιτισμένος διάλογος εδώ μέσα.
Δεν αντιλέγω.
Αν όμως δεν είχες "αντίπαλό" σου το Δημήτριο (που όλοι ξέρουμε το ήθος του), η δεν συζητούσατε για την ύπαρξη ή μη του Θεού, δεν είναι σίγουρο ότι τα πράγματα θα ήταν τόσο πολιτισμένα.
Αν π.χ. είχες την άποψη που έχω εγώ για τα εθνικά ζητήματα και τη Μακεδονία ή για τους οικονομικούς μετανάστες εν Ελλάδι και σου την πέφτανε όλοι οι "εθνικώς σκεπτόμενοι" με τον τρόπο που συνηθίζουν να το κάνουν, βλέπε παραπάνω, ίσως να μην ήταν η "συζήτησή σου" όπως με το Δημήτριο.
Εκτός αν οι απόψεις μου αυτές είναι εξ ορισμού "προκλητικές" και συνεπώς δεν δικαιούμαι να τις έχω και να τις εκφράζω.

Για το επίθετο "προκλητικός" που χρησιμοποίησες τώρα:
Φυσικά και δεν είμαι αναμάρτητος.
Προ ημερών έγινα και muted κατόπιν του "θερμού επεισοδίου" με τον Περσόνα, θα το έμαθες.
Δικαίως έγινα, διότι τον έβρισα όντως.
Κανείς όμως δεν παρατήρησε ότι αυτός πρώτος μου έβρισε τη μητέρα, με φράσεις που καλό θα είναι να μην επαναλάβω.
Αλλά και πάλι, δεν νομίζω να διαμαρτυρήθηκα για το μιουτάρισμά μου, το οποίο ΚΑΛΩΣ ΕΓΙΝΕ, εφόσον εξετράπην.
Ούτε κλάφτηκα σε κανέναν.

Περιμένω λοιπόν να μου πεις που είμαι "προκλητικός", πέραν του επεισοδίου αυτού.
Σου ξαναλέω οτι προσπαθώ να κρατήσω ένα κόσμιο επίπεδο στη συζήτηση, ακόμα και όταν βάλλομαι πανταχόθεν, ενώ δεν έχω τη δική σου δυνατότητα (του Μοντ) να αντιδράσω.
Για την περίπτωση που το εκλάβεις λάθος, σε διαβεβαιώ ότι δεν έχω την παραμικρή φιλοδοξία για κάτι τέτοιο.
Θα ήθελα όμως να πιστεύω οτι μπορώ να γράφω ελεύθερα τις απόψεις μου χωρίς σπαμαρίσματα.
Γίνεται να έχω μια ΥΠΕΥΘΥΝΗ απάντηση επ' αυτού;

Φέθρυ,

Καταντάς κουραστικός, λες και δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω, ενώ είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνεις.
Θα κάνω ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ τον κόπο να σου απαντήσω, αν και νομίζω ότι και αυτή θα είναι άνευ αποτελέσματος.
Σημείωσε ότι δε θα σου απαντήσω πια σε ΟΛΑ όσα γράφεις, γιατί δε μπορώ να γράφω τα ίδια και τα ίδια.

Θα ήθελα όμως να πιστεύω οτι μπορώ να γράφω ελεύθερα τις απόψεις μου χωρίς σπαμαρίσματα.
Γίνεται να έχω μια ΥΠΕΥΘΥΝΗ απάντηση επ' αυτού; 
Θέλεις μια ΠΙΟ ΥΠΕΥΘΥΝΗ απάντηση «επ’ αυτού» και από τη δική μου?  Αναζήτησέ την αλλού, τότε.  Από μένα έχεις ΗΔΗ πάρει απάντηση:
...σου λέω ότι όπως εσύ μπορείς να λες ότι θέλεις (και κανείς δε σε φρενάρει απ’ αυτό), ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.
αλλά κάνεις ότι δεν την βλέπεις.

Περιμένω λοιπόν να μου πεις που είμαι "προκλητικός", πέραν του επεισοδίου αυτού.
Σού είπα ένα επεισόδιο, και σου είπα και τη γενική μου εντύπωση. Τώρα μου λες «Πες μου κι άλλο».  Δεν καταλαβαίνω:  Εξετάσεις περνάω?
Αν θέλεις να αναστρέψεις τη γενική εντύπωση που έχω αποκομίσει, στο χέρι σου είναι.  Για το τι πρέπει να κάνεις, επίσης στα είπα.  Αν θέλεις να επιμένεις και να «δικαιώσεις» τη δική σου εντύπωση, ότι δηλαδή «όλοι στρέφονται εναντίον μου, ενώ μόνο εγώ έχω δίκιο σ’ αυτά που λέω», λυπάμαι, αλλά δεν είμαι αυτός που θα αναλάβει αυτό το ρόλο.

Ίσως είναι ζήτημα κακής προδιάθεσης, τέλος πάντων.
Γνωριζόμαστε?  ΓΙΑΤΙ να έχω κακή προδιάθεση απέναντί σου?  Ίσα-ίσα, θα έπρεπε να μου πεις «ευχαριστώ, θα το λάβω υπ όψη μου αυτό που μου λες».  Από την πρώτη στιγμή, όχι να με κάνεις να σου γράφω και να σου ξαναγράφω, πράματα που είναι αυτονόητα.

αυτό το συμπέρασμα το εξήγαγες εσύ.
Μα, προφανώς, δικό μου συμπέρασμα θα σου έλεγα. Άλλου συμπέρασμα θα σου έλεγα?
Και δε μου λες?  ΕΓΩ  ΔΕΝ έχω το δικαίωμα να λέω τα συμπεράσματά μου?

Εφόσον όμως με ρώτησε (και μάλιστα επιτακτικά, δεν μπορώ να βρω άλλη λέξη, συγχώρεσέ με), δικαιούμαι κι εγώ να τον ρωτήσω το ίδιο, έτσι δεν είναι;
Δικαιούσαι ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.  Αυτό που ΔΕΝ «δικαιούσαι», είναι να τονίζεις επιτιμητικά το γεγονός ότι κάποιος δε σου απάντησε.  Μην τα ξαναλέω.

Σου υπενθυμίζω όμως ότι κι εσύ προ ημερών έφαγες σπαμάρισμα (και μάλιστα υβριστικό από κάποιον, δεν θυμάμαι ποιον) και αντέδρασες.
Αλλά επειδή ακριβώς είσαι Μοντ, είχες τη δυνατότητα να ΣΒΗΣΕΙΣ όλα τα μηνύματα που σπαμάρανε και σε βρίζανε (μου έστειλες μάλιστα και μήνυμα για να μου εξηγήσεις το λόγο που σβήστηκαν και κάποια δικά μου ποστ που έτυχε να είναι στο θρεντ και που προσπάθησαν να λειτουργήσουν πυροσβεστικά).
Εγώ όμως δεν έχω αυτή τη δυνατότητα.
Δεν μπορούμε να είμαστε όλοι moderators σε ένα site.  Οι moderators υπάρχουν για να επιβάλουν κάποια τάξη, και όσο μπορούμε, το κάνουμε.
Το περιστατικό που λες, δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτό που σου ανέφερα εγώ για σένα.  Ο τύπος (νομίζω ότι θυμάμαι για ποιόν λες) σπαμάριζε το thread (ξεκινώντας από τη διάθεσή του να σπαμάρει εμένα), και γι αυτό τον τάπωσα (και έσβησα τα post).  Εδώ δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα, ούτε τέθηκε θέμα να σου κάνω «παρατήρηση» προσοχής στους κανόνες για αυτό που είδα να γράφεις.
Αν θέλεις, από ενδιαφέρον σου έγραψα το πρώτο ποστ (πράγμα που δεν κάνω με πολλούς) και το γεγονός ότι το έβαλα στο thread και δεν στο έστειλα με ΡΜ έχει αιτία ότι θεώρησα ότι θα έκανε καλό να διαβάσουν και άλλοι αυτά που σου έγραψα. Ξαναλέω:  Αντί λοιπόν να σκεφτείς «Ρε, μήπως έχει δίκιο ο τύπος σε αυτό που μου λέει?», πας να μου αποδείξεις ότι κάνω λάθος και ότι το συμπέρασμά μου έχει σαν αιτία την προκατάληψη.  Ε,  δεν είναι έτσι.

Έτσι πρέπει να τρώω στη μάπα το καθένα παιδάκι που το μόνο που μπορεί να αντιπαραθέσει στις -όποιες- απόψεις μου είναι να με χαρακτηρίσει "πουστρόπαπια" (για να μην πω και τα χειρότερα).
Να το πάλι το «υποτιμητικό» για τον user που αντιπαρατίθεται μαζί σου.  Φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω.
Ρε φίλε, είναι πολύ απλό:  Λες κάτι, διαφωνεί κάποιος, στο λέει, και σαν επιχείρημα σου δίνει κάτι το οποίο εσύ δε θεωρείς άξιο λόγου ή ισχυρό.  Αυτό ξέρει, αυτό λέει.  Άσ’ τον.  Δε χρειάζεται να τον χαρακτηρίσεις «παιδάκι» για να δείξεις ότι εσύ είσαι καλύτερος.  Αυτό το απλό δεν το καταλαβαίνεις.

Αν αυτό σου φαίνεται "διάλογος", προφανώς διαφωνούμε.
Ακριβώς αυτό είναι που ΔΕ μου φαίνεται διάλογος, και γι αυτό στα έγραψα.

Αν όμως δεν είχες "αντίπαλό" σου το Δημήτριο (που όλοι ξέρουμε το ήθος του), η δεν συζητούσατε για την ύπαρξη ή μη του Θεού, δεν είναι σίγουρο ότι τα πράγματα θα ήταν τόσο πολιτισμένα.
Χμμμμ!  Αυτό ακριβώς λέω!  ΓΙΑΤΙ εγώ έχω σαν συζητητή μου (το "αντίπαλος" δε μ’ αρέσει) το Δημήτριο, και όχι άλλους?  Μήπως γιατί εγώ ΕΠΙΛΕΓΩ με ποιους θα συζητήσω και με ποιούς όχι?  Μήπως είναι και στο δικό σου χέρι να το κάνεις αυτό?  Λέω,  «μήπως»!

Αν π.χ. είχες την άποψη που έχω εγώ για τα εθνικά ζητήματα και τη Μακεδονία ή για τους οικονομικούς μετανάστες εν Ελλάδι και σου την πέφτανε όλοι οι "εθνικώς σκεπτόμενοι" με τον τρόπο που συνηθίζουν να το κάνουν, βλέπε παραπάνω, ίσως να μην ήταν η "συζήτησή σου" όπως με το Δημήτριο.
Εκτός αν οι απόψεις μου αυτές είναι εξ ορισμού "προκλητικές" και συνεπώς δεν δικαιούμαι να τις έχω και να τις εκφράζω.
Δεν είμαι σίγουρος για τις απόψεις σου (δεν τις θυμάμαι εννοώ), γιατί όπως προείπα, δεν μπορώ να τα παρακολουθώ όλα επί της ουσίας.  Αλλά ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ,  έχουν το δικαίωμα να υπάρχουν.  Το ότι «κάποιοι» στην πέφτουν, και σου λένε «πουστρόπαπια»,  δεν καταλαβαίνω γιατί αποδυναμώνει τις απόψεις σου.

Για το επίθετο "προκλητικός" που χρησιμοποίησες τώρα:
Φυσικά και δεν είμαι αναμάρτητος.
Προ ημερών έγινα και muted κατόπιν του "θερμού επεισοδίου" με τον Περσόνα, θα το έμαθες. 
Δεν το έμαθα.
Προς τιμή σου που αναγνωρίζεις το λάθος σου.
Όσο για το «προκλητικός»,  προσπάθησε να το περιορίσεις.  Δε σε βγάζει πουθενά αυτό.

Και σε παρακαλώ ΜΗ ΜΟΥ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ ότι «δεν καταλαβαίνω».  Κουράστηκα.

Πάντα με φιλική διάθεση.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Σταύρο

Προφανώς δεν συμφωνούμε.

Προτείνω να μην το κουράζουμε λοιπόν άλλο, και να μην ενοχλούμε και τους υπόλοιπους.

Φιλικά, πάντα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66

stranger88

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
16
πες του και αυτο με την κοκκινοσκουφιτσα και τον ψωλαρα λυκο!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Ρε fethry,

Χώνεψε κάτι:

Όταν γράφουμε σε ένα forum, λέμε ό,τι θέλουμε να πούμε, και το αφήνουμε.
Μας λένε, και αν θέλουμε, απαντάμε.
Μέχρι που δε τα διαβάζουμε μπορεί να φτάσει αυτό.
Το να στρεφόμαστε προς κάποιον άλλο συγκεκριμένο χρήστη και να προσπαθούμε να του αποδείξουμε (με διάφορυς τρόπους) ότι είναι σκάρτος, ασυνεπής, μαλάκας, και ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί κανένας, δεν έχει νόημα. Αν δε μας αρέσει, τον αγνοούμε.

Μας ρωτάνε, κι αν θέλουμε απαντάμε.
Το ότι απαντήσαμε, δε σημαίνει ότι αυτόματα δημιουργείται και σε αυτόν που ρώτησε η υποχρέωση να απαντήσει.

Το forum (το οποιοδήποτε forum - δε το λέω για εδώ μόνο) είναι τόπος ανταλλαγής ιδεών και πληροφοριών, δεν είναι τόπος ανταλλαγής προσωπικών αντεγκλήσεων και διαξιφισμών.
Δυστυχώς, δεν είσαι ο μόνος που δεν το καταλαβαίνει αυτό, πάρα πολλοί την πατάνε έτσι.
Ο λόγος είναι απλός (ΙΔΙΩΣ στα internetικά forum): O "απέναντι" είναι ανώνυμος.  Ούτε το όνομά του δεν ξέρεις.  Επομένως, τι νόημα έχει να προσπαθείς να του αποδείξεις ότι είναι "σκάρτος"?  Θα ενισχύσεις τις δικές σου θέσεις με το να το κάνεις?  Όχι βέβαια. Θα κερδίσεις κάτι?  Τι θα είναι αυτό?  Σε πληροφορώ, τίποτα.

Στα λέω ως παλιότερος (νομίζω είμαι) εδώ μέσα, και ίσως ως μεγαλύτερος (νομίζω επίσης είμαι).

Κι αν θέλεις, τα λαμβάνεις υπ' όψη σου.

Φιλικά,
Σταύρος
Φιλε Σταυρο εγω θα διαφωνησω με αυτο που λες....
Προσωπικα τουλαχιστον οταν μπαινω ειδικα σε αντιπαραθεση αποψεων που στηριζονται σε επιχειρηματα εχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ!!!!!! ο ''απεναντι''τουλαχιστον να μου ''δειξει'' οτι ακουσε αυτα που ειπα εστω και αν δεν ειναι σε θεση να απαντησει....
Αλλοιως θα αισθανθω προσβεβλημενος....
Κατι σα να καθεσαι σε ενα καφενειο και να συζητας με καποιον και ξαφνικα εκαι που εχεις πει μια αποψη  με ενα επιχειρημα ,ο συνομιλητης σου να σηκωθει χωρις να σου πει ουτε ενα γεια και να την....κανει!!!!!
Για βαλε λιγο την εικονα στο μυαλο σου...Ειναι ακρως προσβλητικο και εντελως ακομψο.....
Αυτα για το συγκεκριμενο....Κατα τα αλλα στα περισσοτερα που κατα καιρους εχεις πει συμφωνω μεχρι κεραιας!!!!!!!!!!!
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
2
Πόντοι
16
Ευχαριστούμε για το χαρακτηρισμό.
Εσύ που δεν είσαι μαλάκας, γράφε τα πιό μικρά.
Και σένα θα σε καταγράψει η Ιστορία.
Ή το βιβλίο Γκίνες.
Φυσικά και θα γράφω τα πιο μικρά.Όχι θα κάθομαι σαν κι εσένα να αποδεικνύω στους άλλους ότι δεν υπάρχει Θεός!!! :jerking: :jerking:
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Μην κάνετε τόσα off topic στα παπάρια μ αν δεν συνενοήστε ανταλλάξτε πμ η μπείτε στο chat τι μαλακίες είναι αυτες μην γαμάτε έτσι τα thread.
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
φεθρυ
σε ρωτησα καθαρα απο περιεργεια
ειχες παρει μερος στην τοτε συζητηση μας χωρις να πεις ξεκαθαρα εαν πιστευεις η οχι

οσον αφορα τα πολιτικα μου φρονηματα, προσωπικα με εκφραζει ο θεσμος της βασιλειας
 

Επισκέπτης
Τελικώς ο κ. stavros51, μολονότι (γενικός) συντονιστής, ουδόλως συνεισφέρει εις τον σκοπόν του ιστοτόπου ο οποίος είναι η πληροφόρησις του κοινού δια τον επί χρήμασι έρωτα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Φιλε Σταυρο εγω θα διαφωνησω με αυτο που λες....
Προσωπικα τουλαχιστον οταν μπαινω ειδικα σε αντιπαραθεση αποψεων που στηριζονται σε επιχειρηματα εχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ!!!!!! ο ''απεναντι''τουλαχιστον να μου ''δειξει'' οτι ακουσε αυτα που ειπα εστω και αν δεν ειναι σε θεση να απαντησει....
Αλλοιως θα αισθανθω προσβεβλημενος....
Κατι σα να καθεσαι σε ενα καφενειο και να συζητας με καποιον και ξαφνικα εκαι που εχεις πει μια αποψη  με ενα επιχειρημα ,ο συνομιλητης σου να σηκωθει χωρις να σου πει ουτε ενα γεια και να την....κανει!!!!!
Για βαλε λιγο την εικονα στο μυαλο σου...Ειναι ακρως προσβλητικο και εντελως ακομψο.....
Αυτα για το συγκεκριμενο....Κατα τα αλλα στα περισσοτερα που κατα καιρους εχεις πει συμφωνω μεχρι κεραιας!!!!!!!!!!!
Δεν έχεις δίκιο, Χρηστίδης.
Η σκηνή που (πολύ καλά) περιέγραψες - στο καφενείο, με τον έναν να φεύγει, είναι βεβαίως άκομψη (προσβλητική δε θα το λεγα).  Αλλά ποιός θίγεται? Αυτός που μένει σύξυλος? Ή μήπως αυτός που κάνει την κίνηση (φεύγει) δείχνει την "ακομψότητα" του?
Το ιδανικό θα ήταν να τελειώσουν και οι δυο την κουβέντα τους, και να χωρίσουν σφίγγοντας τα χέρια. Αλλά το ιδανικό από το εφικτό έχει απόσταση (δυστυχώς).
Επομένως ας έρθουμε στη θέση αυτού που μένει, και ας εξετάσουμε το τι πρέπει (και μπορεί) να κάνει αυτός, με δεδομένο το ότι ο άλλος σηκώνεται ξαφνικά και φεύγει.  Τίποτα.  Το να τον πάρει από πίσω και να του φωνάζει "Ε, εσύ, πως φεύγεις έτσι, χρωστάς απάντηση!" δε νομίζω ότι είναι "κομψό", και ούτε βέβαια προάγει την εξέλιξη της συζήτησης που γινόταν.
Στην έδωσα παραστατικά την εικόνα?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Τελικώς ο κ. stavros51, μολονότι (γενικός) συντονιστής, ουδόλως συνεισφέρει εις τον σκοπόν του ιστοτόπου ο οποίος είναι η πληροφόρησις του κοινού δια τον επί χρήμασι έρωτα.

Έχει παρανοήσει τα πράματα φίλε.

Ο σκοπός ύπαρξης του συντονιστού, δεν είναι αυτός.
 

nick025

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.273
Κριτικές
12
Like
5
Πόντοι
5.175
δημήτριε, 1000 χρόνια μετά
θα εξακολουθήσω να βλέπω το όνομα σου
σε αυτό το θρεντ!...  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:
θα έχεις φτάσει τα 2.734.872.587,6 ποστ..  :2funny:  :2funny:  :2funny:
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
2
Πόντοι
16
δημήτριε, 1000 χρόνια μετά
θα εξακολουθήσω να βλέπω το όνομα σου
σε αυτό το θρεντ!...  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:
θα έχεις φτάσει τα 2.734.872.587,6 ποστ..  :2funny:  :2funny:  :2funny:
Μην τον πειράζεις... Ή αυτός θα πιστέψει στη μη ύπαρξη του Θεού ή ο stavros το αντίθετο...

Ποιο πιθανό μου φαίνεται το πρώτο.... :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom