Νέα

Περι λαδιων αυτοκινητου

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1
τι λαδι χρησιμοποιειτε στο αυτοκινητο σας,ειστε ευχαριστημενοι?υπαρχουν "μαιμου" λαδια στην αγορα με το ονομα επωνυμων εταιρειων?
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
765
Πόντοι
146
Πες μου κάτι:γράφεις με το πραγματικό σου όνομα και εχεις δικιά σου φωτό;


Στο θέμα σου,δεν κάνουν όλα τα λαδια για όλα τα αμάξια,αυτό που κάνει στο δικό μου δεν θα κάνει απαραίτητα και στο δικό σου.Ασφαλής επιλογή είναι αυτό που λέει ο κατασκευαστής,ειδικά με τα ντιζελ και τα φίλτρα που έχουν μπορεί εως και να κάνεις ζημιά με την λάθος επιλογή.
Και ναι υπάρχουν και μαιμού λάδια.
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1
Πες μου κάτι:γράφεις με το πραγματικό σου όνομα και εχεις δικιά σου φωτό;


Στο θέμα σου,δεν κάνουν όλα τα λαδια για όλα τα αμάξια,αυτό που κάνει στο δικό μου δεν θα κάνει απαραίτητα και στο δικό σου.Ασφαλής επιλογή είναι αυτό που λέει ο κατασκευαστής,ειδικά με τα ντιζελ και τα φίλτρα που έχουν μπορεί εως και να κάνεις ζημιά με την λάθος επιλογή.
Και ναι υπάρχουν και μαιμού λάδια.
Καλημερα φιλε μου,ναι γραφω με δικα μου στοιχεια αληθινα και δικια μου φωτο,δν εχω να κρυψω η να φοβηθω κατι...στο θεμα μας τωρα...δεν θελω προταση για τι λαδι να χρησιμοποιησω,απλα γνωμες τι προτιματε,αν ειδατε διαφορα πηγαινοντας σε αλλο λαδι κτλ...
 

farouk1

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
27
Like
1
Πόντοι
0
εγω και στα 3 αυτοκινητα ΜΒ BMW kai ενα fiesta βαζω παντα mobil 1 5-30 απο γνωστό μου μαγαζι για να ειναι οκ και δεν ειχα ποτε προβλημα κανενα , δεν τα αλλάζω με τιποτα , ειχα δοκιμασει και τα castrol edge αλλα κατι με χαλαγε σε αυτα χωρις ομως να είναι κακα (μαλλον ιδέα μου ηταν )
 

Erotiaris26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2011
Μηνύματα
1.095
Κριτικές
57
Like
171
Πόντοι
376
Εγώ το service το κάνω μόνος μου. Έχω το Kia picanto sport plus 2013 και στα πρώτα δύο χρόνια του έβαζα τα Aral 5/30 long life. Δεν έμεινα ευχαριστημένος και τώρα τελευταία του έβαλα τα Castrol edge 5/30 και είδα μεγάλη διαφορά! Έχω ακούσει ότι είναι καλά και τα Motul αλλά θα παραμείνω στα Castrol αφού είμαι ευχαριστημένος.
 

z4

Σπουδαίος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.520
Κριτικές
13
Like
318
Πόντοι
2.287
εγω και στα 3 αυτοκινητα ΜΒ BMW kai ενα fiesta βαζω παντα mobil 1 5-30 απο γνωστό μου μαγαζι για να ειναι οκ και δεν ειχα ποτε προβλημα κανενα , δεν τα αλλάζω με τιποτα , ειχα δοκιμασει και τα castrol edge αλλα κατι με χαλαγε σε αυτα χωρις ομως να είναι κακα (μαλλον ιδέα μου ηταν )
CASTROL EDGE TITANIUM FST 5W40 1L BMW LL-04 MB 229.31/229.51 RN0700/0710

Φιλος δοκιμασε αυτα σε BMW και θα με θυμηθεις!!!!
 

Συνημμένα

  • CastrolEdge-5W40_normal.jpg
    CastrolEdge-5W40_normal.jpg
    3,1 KB · Εμφανίσεις: 17

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
599
Πόντοι
246
εγω βαζω τα 10-40 που προτεινει η Honda στον επισημο αντιπροσωπο
δεν ειχα ποτε προβλημα
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1
νομιζω τα 10-40 χρησιμοποιουνται πολυ στην Ελλαδα,κυριως στα παλαιοτερα μοντελα,προτεινονται κατα κορον απο ολους
 

astra85

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Οκτ 2010
Μηνύματα
951
Κριτικές
65
Like
1.206
Πόντοι
2.300
Μεχρι περισυ σε ενα αστρα που εχω εβαζα τα εργοστασιακα της GM που προτεινει ο κατασκευαστης..Για πρωτη φορα τοτε δοκιμασα castrol 5-30 και πριν λιγες μερες που τα αλλαξα (10000 χλμ/ετος) ειδα μεγαλη διαφορα νομιζω...πρώτων δεν χρειαστηκε να συμπληρωσω σταγονα λαδι μεσα στο χρονο και επισης παρατηρησα στην αλλαγη πως το χρωμα του λαδιου μετα απο 100000 ηταν λιγοτερο μαυρο σε σχεση με το εργοστασιακο.
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1
Μεχρι περισυ σε ενα αστρα που εχω εβαζα τα εργοστασιακα της GM που προτεινει ο κατασκευαστης..Για πρωτη φορα τοτε δοκιμασα castrol 5-30 και πριν λιγες μερες που τα αλλαξα (10000 χλμ/ετος) ειδα μεγαλη διαφορα νομιζω...πρώτων δεν χρειαστηκε να συμπληρωσω σταγονα λαδι μεσα στο χρονο και επισης παρατηρησα στην αλλαγη πως το χρωμα του λαδιου μετα απο 100000 ηταν λιγοτερο μαυρο σε σχεση με το εργοστασιακο.
Στο προτεινε κανενας το 5-30 ή ,μονος σου?τι χιλιομετρα εχει το αυτοκινητο
 

astra85

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Οκτ 2010
Μηνύματα
951
Κριτικές
65
Like
1.206
Πόντοι
2.300
Στο προτεινε κανενας το 5-30 ή ,μονος σου?τι χιλιομετρα εχει το αυτοκινητο
το 5-30 το προτεινει ο κατασκευαστης..δεν πρόκειται να αλλαζα το τυπο του λαδιου παρα μονο τη μαρκα..το αυτοκινητο εχει τωρα 90000χλμ
 

vassilismmm

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2013
Μηνύματα
28
Κριτικές
5
Like
83
Πόντοι
0
Εξαρτάται από τον κινητήρα σου, π.χ. άλλο 5w30 παίρνουν bmw-Mercedes-audi, άλλο τα Renault, άλλο τα Peugeot-citroen κτλ. Τσέκαρε τα διάφορα oil guides των εταιρειών λίπανσης και μετά επέλεξε με βάση τα προτεινόμενα και όχι με βάση αυτό που σου πει ο κάθε ένας.
 

Aribas

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2013
Μηνύματα
1.165
Like
0
Πόντοι
16
Μίνιμουμ λάδι με τις προδιαγραφές που προτείνει ο κατασκευαστής ή καλύτερης ποιότητας.

Αλλαγή κάθε δέκα χιλιάδες.

Σε επίσημο σέρβις, μου έφεραν μπουκάλια λάδι τα οποία ήταν της φίρμας της εταιρείας αλλά ήταν εμφανώς ανοιγμένα και ξαναγεμισμένα, προφανώς από κανένα βαρέλι χύμα σε κανένα υπόγειο....Αθάνατε Έλληνα  :tooth:
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1
Μίνιμουμ λάδι με τις προδιαγραφές που προτείνει ο κατασκευαστής ή καλύτερης ποιότητας.

Αλλαγή κάθε δέκα χιλιάδες.

Σε επίσημο σέρβις, μου έφεραν μπουκάλια λάδι τα οποία ήταν της φίρμας της εταιρείας αλλά ήταν εμφανώς ανοιγμένα και ξαναγεμισμένα, προφανώς από κανένα βαρέλι χύμα σε κανένα υπόγειο....Αθάνατε Έλληνα  :tooth:
Σοβαρα? και τι εκανες?
 

sanexxx69

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.090
Κριτικές
24
Like
594
Πόντοι
326
βαλε οτι επωνυμο λαδι θες στο αμαξι σου απλα φροντιζε η αλλαγη να γινεται στα σωστα χιλιομετρα / χρονο και δεν θα εχεις κανενα προβλημα
και εγω για 10.000 χιλιομετρα βαζω και στα 9.000 του κανω αλλαγη
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
765
Πόντοι
146
Μίνιμουμ λάδι με τις προδιαγραφές που προτείνει ο κατασκευαστής ή καλύτερης ποιότητας.

Αλλαγή κάθε δέκα χιλιάδες.

Σε επίσημο σέρβις, μου έφεραν μπουκάλια λάδι τα οποία ήταν της φίρμας της εταιρείας αλλά ήταν εμφανώς ανοιγμένα και ξαναγεμισμένα, προφανώς από κανένα βαρέλι χύμα σε κανένα υπόγειο....Αθάνατε Έλληνα  :tooth:
φαντάζομαι ξέρεις ότι όλα τα λάδια βγάινουν και σε συσκευασία δεξαμενής ή βαρέλι.
 

xristos350

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Νοε 2010
Μηνύματα
730
Κριτικές
10
Like
298
Πόντοι
1.510
Εγω στο δικο μου αυτοκινητο Γαλλικης προελευσης χρησιμοποιω total 10-40,επισης εχω δοκιμασει κ τα elf,motul και Aral!
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.828
Like
12.816
Πόντοι
2.606
Τα καστρολ ειναι μονο για τα κοπτικα του γκαζόν και ραπτομηχανές άπειρα αυτοκίνητα εχουν σπάσει στην Ελλάδα απο τετοια σε συνθήκες πίεσης λικουι μολι για φθηνά και μπαρνταλ για όποιον εχει σοβαρό αυτοκίνητο και θέλει να βάλει και το ανάλογο λάδι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom