Νέα

Aπάτες με πιστωτικές κάρτες (χρεώσεις τραπεζικών λογαριασμών)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kachaplias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 70
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.879
Πόντοι
3.846
10 χρόνια πίσω λύσεις κάποια από αυτά που διαβάζω.

Κρατάς μια Revolut κάρτα και κάνετε ότι θέλετε από τα παραπάνω: την κρατάτε με όριο, χωρίς αγορές online, χωρίς μαγνητική ταινία ενεργή κλπ
Και πάντα δίνει ειδοποίηση οπότε βγαίνουν λεφτά από εκεί.
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
Εγω αυτο που θεωρω αδιανοητο, ειναι να εχουν OTP και αλλες δικλειδες σε συναλλαγες με μικροποσα και εταιριες μεγαθηρια, οπως ΔΕΗ, ΟΤΕ, κλπ αλλα να μην εχουν καμια δικλειδα ασφαλειας σε καταθεσεις προς τζογοεταιριες και μαλιστα για μεγαλα ποσα
Δε μπορεσα ποτε να το εξηγησω, ισως παιζει και καμια μιζα των τζογοεταιριων προς τραπεζες, visa, master, κλπ
Δε μπορει να σου ζηταει OTP για 12 ευρω στη Wind, κατι που κανεις καθε μηνα για χρονια και να σου καταθετει αμεσα χωρις επιβεβαιωση πχ 1200 ευρω σε Novibet, 123xbet, betshop κοκ (τυχαια ονοματα)
Εκτος αν εχει αλλαξει κατι, ας μας ενημερωσουν οι ενεργοι μεγαλοτζογαδοροι του μπου :cool2:
αν τον βαλεις εμπιστο δικαιουχο μια χαρα δε θελει ΟΤΡ...
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
Χτες.. σε stories.. ελεγε ο Κοψιαλης..
(που δεν ειναι κανενας ασχετος με το δυαδυκτιο...)
οτι ξαφνικα ,αρχισαν να χτυπανε ειδοποιήσεις στο κινητο του.. για χρεωσεις που γινοντουσαν στον λογαριασμο του....
Πηρε κατευθειαν την τραπεζα.. κ του μπλοκαραν τον λογαριασμο....
και ειπαν οτι τα χρηματα θα του επιστραφουν...!!
Τωρα... πως εγινε αυτο....!!!!:think:
Αμα την παταει αυτος... που καθε μερα κανει online συναλλαγές κλπ....
τοτε ειναι πολυ επικινδυτα τα πραγματα....
αυτοι που χτυπανε κατι τετοιους ψαχνουν... βενζιναδικα. κανενα μεγαλο κεφαλι! αμα δουν οτι περασε η χρεωση συνεχιζουν και βαραν αβερτα...

το πιο γελοιο που εχω ακουσει παλι χωρις verification απο την τραπεζα ειναι οτι μπηκε καρτα σε paypal χωρις ουδεμια εγκριση απο τον χρηστη... παλι κινεζος την εκανε τη δουλεια... παλι με ηλεκτρονικο πορτοφολι.... η τραπεζα ηταν η εθνικη.
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
10 χρόνια πίσω λύσεις κάποια από αυτά που διαβάζω.

Κρατάς μια Revolut κάρτα και κάνετε ότι θέλετε από τα παραπάνω: την κρατάτε με όριο, χωρίς αγορές online, χωρίς μαγνητική ταινία ενεργή κλπ
Και πάντα δίνει ειδοποίηση οπότε βγαίνουν λεφτά από εκεί.
Curve φιλε. πολυ καλυτερη και δε θελει καν φορτωμα ωστε να χρεωνει και να ξεχρεωνει καθε φορα που γεμιζεις..
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.170
Κριτικές
18
Like
19.921
Πόντοι
4.546
και πως θα γίνουν οι αγορές ; δεν πρέπει να έχει και το OTP ;
Η επιβεβαίωση κωδικού στο κινητό, συνήθως μέσω viber, μπορεί να παραβιαστεί και ΕΧΕΙ συμβεί, έχω διαβάσει σχετικές περιπτώσεις και με αποδείξεις. Πάλι όμως, κάτι πρέπει να έγινε λάθος, πιστεύω, από τον χρήστη, σε κάποιο στάδιο των συναλλαγών του.

Δεν ξέρω τον τρόπο ακριβώς με κάθε λεπτομέρεια για το viber(δεν κάνω ο ίδιος την απάτη! ), αλλά, παρεμβαίνουν και αντικαθιστούν την επικοινωνία στο τηλέφωνο και η απάντηση - επιβεβαίωση του κωδικού, πάει σε αυτούς.
Βέβαια, πρώτα έχουν εξασφαλίσει κάπως, πρόσβαση σε στοιχεί και κωδικούς, πριν να κάνουν όλη την κομπίνα.
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
10 χρόνια πίσω λύσεις κάποια από αυτά που διαβάζω.

Κρατάς μια Revolut κάρτα και κάνετε ότι θέλετε από τα παραπάνω: την κρατάτε με όριο, χωρίς αγορές online, χωρίς μαγνητική ταινία ενεργή κλπ
Και πάντα δίνει ειδοποίηση οπότε βγαίνουν λεφτά από εκεί.
αυτο το κανουν και οι ελληνικες τραπεζες τυπε και στην εθνικη και στην πειραιως μπορεις να το κανεις αν θες να λειτουργει μονο με φυσικη παρουσια της καρτας και οχι ονλαην...
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.170
Κριτικές
18
Like
19.921
Πόντοι
4.546
Μέχρι τώρα πάντως, κάπου 23-25 χρόνια που χρησιμοποιώ κάρτες για διαδικτυακές αγορές, δεν έχει συμβεί κάτι, προσέχω και εγώ τους ιοστότοπους και πού δίνω στοιχεία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.821
Κριτικές
10
Like
2.546
Πόντοι
3.187
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλειδώνεις την κάρτα. Κάνεις την δουλειά σου και μετά την κλειδώνεις. Ετσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.170
Κριτικές
18
Like
19.921
Πόντοι
4.546
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλειδώνεις την κάρτα. Κάνεις την δουλειά σου και μετά την κλειδώνεις. Ετσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Είναι όμως και χρηστικό, να κλειδώνεις κάτι που χρησιμοποιείς σχεδόν καθημερινά;

Εγώ έχω ορίσει ημερήσιο όριο για αγορές φυσικές και διαδικτυακές αγορές, στην χρεωστική κάρτα, ώστε αν κλαπεί ή χάσω την κάρτα, να μην γίνει μεγάλη ζημιά.
Η προπληρωμένη, έχει μέσα ότι έχει, δεν φορτίζω παρά τα ποσά που χρειάζομαι.

Τώρα, αν με κάποιο τρόπο κλέψουν κωδικούς e-banking, αλλάζουν τα όρια και κάνουν ότι θέλουν (δυστυχώς, υπάρχουν άτομα που δίνουν στοιχεία σε απατεώνες) .
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.260
Πόντοι
10.336
λοιπον επεστρεψα.

μολις ελαβα email απο εναν πριγκηπα του Καταρ, θελει λεει να μου δωσει 1 τρισεκατομμυριο ευρω αλλα θελει ρεστα ενα χιλιαρικο.
επειδη δεν ειμαι κανας βλακας ομως, του εκανα λιγα παζαρια και τελικα κλεισαμε στα 500 ευρω.

Μετα ομως μου λεει οτι αν γινεται, να του βρω και εναν φιλο μου για να του δωσει αλλο 1 τρις. Και επειδη δεν ειμαι βλακας, του ειπα οκ και εβαλα τα στοιχεια της μανας μου.

Οποτε με το χιλιαρικακι εβγαλα αντι για ενα, δυο τρις χωρις κοπο. Τσακωθειτε τωρα εσεις για πενταροδεκαρες :coffee:
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.786
Like
14.490
Πόντοι
3.656
και πως θα γίνουν οι αγορές ; δεν πρέπει να έχει και το OTP ;
κοίτα, αυτό το μήνα έκανα ανανέωση στην Cosmote 8€ με την πιστωτική μου κάρτα. Δεν μου έστειλαν μήνυμα, αρκέστηκαν στον τριψήφιο. Πλην όμως κάνω ακριβώς την ίδια συναλλαγή κάθε δύο μήνες, κι ίσως έχουν κατανοήσει ότι υπάρχει ταυτοπροσωπία, υπόθεση κάνω. Όταν όμως πληρώσω οτιδήποτε με e-Banking, τότε ναι μου στέλνουν OTR, συμβαίνει κάθε φορά που πληρώνω την ΕΥΔΑΠ της Πολυκατοικίας κι είναι συνήθως 6€
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.354
Like
4.695
Πόντοι
456
....μόνο 6 ευρώ κοινόχρηστο νερό ! Βρωμιαραίοι θαναι ....
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.786
Like
14.490
Πόντοι
3.656
....μόνο 6 ευρώ κοινόχρηστο νερό ! Βρωμιαραίοι θαναι ....
όχι, έχουμε ένα κήπο (κήπο, γελάμε τώρα) 10 τετραγωνικά μέτρα. Πόσο νερό να ξοδέψεις για αυτόν και σφουγγάρισμα σε επτά κεφαλόσκαλα;
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: Y13

givrgaras95

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2023
Μηνύματα
1.022
Like
1.037
Πόντοι
96
Τα μουνοπανο οι τράπεζες, άμα δεν κάνεις κίνηση στο λογαριασμό 6 μήνες, τον μπλοκάρουν σε λέει μπορεί να το ξεχάσει και του τα φάω, εντωμεταξύ ζητάνε ένα σορό χαρτιά για ξεμπλοκαρισμα, που μόνο άμα πας σε λογιστή θα τα καταφέρεις να πάρεις τ λεφτά σου πισω
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.879
Πόντοι
3.846
αυτο το κανουν και οι ελληνικες τραπεζες τυπε και στην εθνικη και στην πειραιως μπορεις να το κανεις αν θες να λειτουργει μονο με φυσικη παρουσια της καρτας και οχι ονλαην...

Νταξει εγω εχω απλα δυο λογαριασμους και δυο καρτες
Εναν με το χρημα που δεν τον χρησιμοποιω πουθενα
Κι εναν για αγορες
Που και που βαζω λεφτα στον δευτερο μεσω e-banking και χρησιμοποιω μονο αυτη την καρτα
Ουτε revolut ουτε apps ουτε πιστωτικες ουτε μαλακιες
Αγνες λυσεις παραδοσιακες
Όταν λέμε είστε 10 χρόνια πίσω...

Σας δίνουν κάρτες μιας χρήσης οι λύσεις που λέτε;
Όχι.
Η Revolut όμως το κάνει.
Οπότε δε ρισκάρεις
 

Theodor73

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
52
Like
5.160
Πόντοι
7.636
Τα μουνοπανο οι τράπεζες, άμα δεν κάνεις κίνηση στο λογαριασμό 6 μήνες, τον μπλοκάρουν σε λέει μπορεί να το ξεχάσει και του τα φάω, εντωμεταξύ ζητάνε ένα σορό χαρτιά για ξεμπλοκαρισμα, που μόνο άμα πας σε λογιστή θα τα καταφέρεις να πάρεις τ λεφτά σου πισω
Νομίζω κάτι παραπάνω από έξι μήνες
Στέλνουν πρώτα μήνυμα και αν δεν κινηθεί στους δύο μήνες τότε μπλοκάρει
Επίσης πλέον η ανανέωση της κάρτας οπότε αυτή λήξει χρεώνεται πέντε ευρώ...Ότι να ναι...
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.786
Like
14.490
Πόντοι
3.656
Νομίζω κάτι παραπάνω από έξι μήνες
Στέλνουν πρώτα μήνυμα και αν δεν κινηθεί στους δύο μήνες τότε μπλοκάρει
Επίσης πλέον η ανανέωση της κάρτας οπότε αυτή λήξει χρεώνεται πέντε ευρώ...Ότι να ναι...
Ναι, είναι πεντακάθαρο νταβατζηλίκι αυτά τα 5€
 

ypotaktikos97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Απρ 2023
Μηνύματα
1.306
Κριτικές
22
Like
7.127
Πόντοι
3.446
Δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Δεν ανοίγω ποτέ μηνύματα απατεώνων που παριστάνουν τις τράπεζες , την εφορία, η όποιον άλλον του ρθει..Ουτε καν ανοιγω να τα διαβασω. Μεγάλη προσοχή και σε αγγελίες οταν βάζετε στην χρυση ευκαιρια ή οπου αλλού γίνεται χαμος απο απατεώνες. Αν δεις και την διεύθυνση που σου στέλενει το email ειδικά απο την μέση και μετά μπορεις να καταλάβεις αν οντως στο έστειλε η τράπεζα ή καποιος άλλος. Αν και ολοι πλέον πρέπει να ξερουμε οτι η τράπεζα δεν θα σου ζητήσει ποτέ κωδικούς.
Και σε ηλεκτρονικές πληρωμές πάντα χρησιμοποιώ προπληρωμένη κάρτα. Την καρτα που έχω το μεγαλύτερο διαθέσιμο ποσό , δεν την χρησιμοποιώ ποτέ , παρα μονο για αναληψη απο το ατμ. Βέβαια το κακό είναι για να μεταφέρεις χρηματα στην άλλη την προπληρωμενη κρατάει προμήθεια καθε φορά... Αλλος τρόπος να σου φάνε λεφτά.. Οπως με τις αναληψεις απο ατμ αλλων τραπεζων, τις χρεωσεις για πληρωμη λογαριασμων. Καποτε θα πρέπει να σταματήσουν αυτά τα παλαβα.
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
Όταν λέμε είστε 10 χρόνια πίσω...

Σας δίνουν κάρτες μιας χρήσης οι λύσεις που λέτε;
Όχι.
Η Revolut όμως το κάνει.
Οπότε δε ρισκάρεις
χρεωσου ρεβολουτ τοτε τυπε! εχουμε google pay. paypal. curve. και ξερουμε να χειριζομαστε το ebanking μας μιας και τα app δε δειχνουν ολες τις δυνατοτητες παραμετρων που μπορεις να εφαρμοσεις...

αν νομιζεις οτι εισαι μπροστα με "καρτα μιας χρησης" οκ

εδω μιλαμε για τη διαρροη της ΜΗΤΡΙΚΗΣ καρτας!

φτασε 10 χρονια μπροστα και δες τι γινεται πριν ερθει η σειρα σου.
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
Δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Δεν ανοίγω ποτέ μηνύματα απατεώνων που παριστάνουν τις τράπεζες , την εφορία, η όποιον άλλον του ρθει..Ουτε καν ανοιγω να τα διαβασω. Μεγάλη προσοχή και σε αγγελίες οταν βάζετε στην χρυση ευκαιρια ή οπου αλλού γίνεται χαμος απο απατεώνες. Αν δεις και την διεύθυνση που σου στέλενει το email ειδικά απο την μέση και μετά μπορεις να καταλάβεις αν οντως στο έστειλε η τράπεζα ή καποιος άλλος. Αν και ολοι πλέον πρέπει να ξερουμε οτι η τράπεζα δεν θα σου ζητήσει ποτέ κωδικούς.
Και σε ηλεκτρονικές πληρωμές πάντα χρησιμοποιώ προπληρωμένη κάρτα. Την καρτα που έχω το μεγαλύτερο διαθέσιμο ποσό , δεν την χρησιμοποιώ ποτέ , παρα μονο για αναληψη απο το ατμ. Βέβαια το κακό είναι για να μεταφέρεις χρηματα στην άλλη την προπληρωμενη κρατάει προμήθεια καθε φορά... Αλλος τρόπος να σου φάνε λεφτά.. Οπως με τις αναληψεις απο ατμ αλλων τραπεζων, τις χρεωσεις για πληρωμη λογαριασμων. Καποτε θα πρέπει να σταματήσουν αυτά τα παλαβα.
η πειραιως κανει το λαθος να ζητησει ΡΙΝ αν ξεχασεις κωδικους ebanking ...

ενω υποτιθεται το ΡΙΝ ειναι προσωπικο και απορρητο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom