Νέα

Aπάτες με πιστωτικές κάρτες (χρεώσεις τραπεζικών λογαριασμών)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kachaplias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 70
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
Δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Δεν ανοίγω ποτέ μηνύματα απατεώνων που παριστάνουν τις τράπεζες , την εφορία, η όποιον άλλον του ρθει..Ουτε καν ανοιγω να τα διαβασω. Μεγάλη προσοχή και σε αγγελίες οταν βάζετε στην χρυση ευκαιρια ή οπου αλλού γίνεται χαμος απο απατεώνες. Αν δεις και την διεύθυνση που σου στέλενει το email ειδικά απο την μέση και μετά μπορεις να καταλάβεις αν οντως στο έστειλε η τράπεζα ή καποιος άλλος. Αν και ολοι πλέον πρέπει να ξερουμε οτι η τράπεζα δεν θα σου ζητήσει ποτέ κωδικούς.
Και σε ηλεκτρονικές πληρωμές πάντα χρησιμοποιώ προπληρωμένη κάρτα. Την καρτα που έχω το μεγαλύτερο διαθέσιμο ποσό , δεν την χρησιμοποιώ ποτέ , παρα μονο για αναληψη απο το ατμ. Βέβαια το κακό είναι για να μεταφέρεις χρηματα στην άλλη την προπληρωμενη κρατάει προμήθεια καθε φορά... Αλλος τρόπος να σου φάνε λεφτά.. Οπως με τις αναληψεις απο ατμ αλλων τραπεζων, τις χρεωσεις για πληρωμη λογαριασμων. Καποτε θα πρέπει να σταματήσουν αυτά τα παλαβα.
υπαρχει η curve που δε χρειαζεται φορτωμα και απο πισω επιλεγεις ποια καρτα ποιας τραπεζας θα σου χρεωσει χωρις να κραταει προμηθεια.

ειναι μια πολυ καλυτερη περιπτωση απο τη revolut για μενα εδω και χρονια. και συμφερει και για εξωτερικο σε συναλλαγμα...

καποιοι με τη ρεβολουτ εχουν μεινει 10 χρονια πισω.
 

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
613
Κριτικές
14
Like
1.697
Πόντοι
496
Μ3λ@κι2ς δεν πιστεύω τίποτα από τέτοιες παπάτζες, δεν λέω ότι μας λες ψέματα

kachaplias ...​

αλλά κάπου, κάτι , έχουν βάλει ,κάρτα, iban κάτι ! Στοιχήματα και άλλα τέτοια.​

ανήψια, εγγόνια κλπ
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.879
Πόντοι
3.846
χρεωσου ρεβολουτ τοτε τυπε! εχουμε google pay. paypal. curve. και ξερουμε να χειριζομαστε το ebanking μας μιας και τα app δε δειχνουν ολες τις δυνατοτητες παραμετρων που μπορεις να εφαρμοσεις...

αν νομιζεις οτι εισαι μπροστα με "καρτα μιας χρησης" οκ

εδω μιλαμε για τη διαρροη της ΜΗΤΡΙΚΗΣ καρτας!

φτασε 10 χρονια μπροστα και δες τι γινεται πριν ερθει η σειρα σου.
Τι να χρεωθω τυπε.
Διαβάζεις τι γράφω;
Έχω πόσες κάρτες από τράπεζες από 3 χωρες και ποτέ δεν μου έκλεψαν στοιχεία από κάρτες.
Επίσης έχω επαγγελματικούς λογαριασμούς σε 3 online τράπεζες χωρίς προβλήματα.

Πήγαινε ψαρωσε κανέναν γνωστό σου με αυτά που λες, όχι εμένα.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.499
Like
17.613
Πόντοι
3.656
10 χρόνια πίσω λύσεις κάποια από αυτά που διαβάζω.

Κρατάς μια Revolut κάρτα και κάνετε ότι θέλετε από τα παραπάνω: την κρατάτε με όριο, χωρίς αγορές online, χωρίς μαγνητική ταινία ενεργή κλπ
Και πάντα δίνει ειδοποίηση οπότε βγαίνουν λεφτά από εκεί.



Αν έχεις debit και βάζεις όσα χρειάζονται όταν κάνεις αγορές και μόνο , από άλλο λογαριασμό της ίδιας τράπεζας , με έμβασμα , μέσω ebanking από σταθερό pc, τι μπορουν να σου κάνουν ;

Από εφαρμογές κινητών όπως ο χλεχλές ....
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
Αν έχεις debit και βάζεις όσα χρειάζονται όταν κάνεις αγορές και μόνο , από άλλο λογαριασμό της ίδιας τράπεζας , με έμβασμα , μέσω ebanking από σταθερό pc, τι μπορουν να σου κάνουν ;

Από εφαρμογές κινητών όπως ο χλεχλές ....
τιποτα. εκει κινδυνευεις μονο αν σου χακαρουν και το ebanking.
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
Τι να χρεωθω τυπε.
Διαβάζεις τι γράφω;
Έχω πόσες κάρτες από τράπεζες από 3 χωρες και ποτέ δεν μου έκλεψαν στοιχεία από κάρτες.
Επίσης έχω επαγγελματικούς λογαριασμούς σε 3 online τράπεζες χωρίς προβλήματα.

Πήγαινε ψαρωσε κανέναν γνωστό σου με αυτά που λες, όχι εμένα.
εσυ νομιζες οτι θα μας ψαρωσεις με τη μαγικη λεξη ρεβολουτ τυπε. αυτη και αν ειναι λυση 10ετιας. αγνοεις τις υπηρεσεις που προσφερουν τα web banking... εκσυγχρονισου! η αμερικη εχει ηδη ανακαλυφθει! σιγα μη φορτιζω και ξεφορτιζω καρτες οταν υπαρχουν ακομη πιο απλοι τροποι! και αντε εσυ και εγω που ξερουμε το κανουμε. αλλοι δεν ειναι ουτε για ebank να μπουν οχι να κανουν και τριτη καρτα για μεσαζοντα...
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
22.985
Κριτικές
8
Like
32.015
Πόντοι
6.536

Δεν υπήρχε αντίστοιχο νήμα να το βάλω.

Μια απορία,αυτό το κουκλάκι από Άγιο Δομήνικο πως και είναι μουσουλμάνα....
 

VaR22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2016
Μηνύματα
441
Κριτικές
1
Like
1.145
Πόντοι
201
Απλώς για να ενημερώσω τον κόσμο του forum μιας και μου έτυχε κάτι το Σ/Κ που με θορύβησε.
Έκανα μια αγορά από ένα ηλεκτρονικό κατάστημα εντός Ευρώπης αλλά εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το κατάστημα έμπιστο και γνωστό θα έλεγα.
Όταν συμπλήρωσα τα στοιχεία της κάρτας και πάτησα να προχωρήσει η διαδικασία, δεν μου ζητήθηκε ούτε OTP αλλά ούτε έγκριση από το e-banking. Και προχώρησε η αγορά κανονικά έτσι. Το ποσό ήταν 130€ (όχι κάτω από 30€ που δεν ζητάει πολλές φορές). Μπήκα στο e banking και είχε δεσμεύσει το ποσό της αγοράς.
Εμένα όμως με προβλημάτισε όλο αυτό και κάλεσα επί τόπου την εξυπηρέτηση πελατών. Εκεί η ευγενέστατη κοπέλα με ενημέρωσε ότι για αγορές ΕΚΤΟΣ ευρωπαϊκής ένωσης δεν υπάρχουν εγκρίσεις και ΟΤP κτλ, και ότι ο αγοραστής είναι υπεύθυνος να γνωρίζει κατά πόσο το site που πραγματοποιεί την αγορά είναι έμπιστο!
Αυτά προς απάντηση για το πως μπορούν και "παρακάμπτουν" τους κανόνες ασφαλείας. Ουσιαστικά δεν τους παρακάμπτουν, απλώς δεν υφίσταται για πολλές χώρες.
Για παράδειγμα αν τώρα "χακάρουν" το site που έκανα αγορά και κλέψουν στοιχεία καρτών πελατών, θα μπορούν να σηκώσουν όλα τα χρήματα τους χωρίς να τους ενοχλήσει κανείς.
Γι' αυτό προσοχή. Εγώ ένα σοκ το έπαθα αλλά από δω και πέρα θα έχω το νου μου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom