Νέα

Aπάτες με πιστωτικές κάρτες (χρεώσεις τραπεζικών λογαριασμών)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kachaplias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 70
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
69.978
Like
71.967
Πόντοι
12.756
Κουραση σημερα πολυ κουραση.
ειμαι ξυπνιος 3 ωρες ηδη και βαριεμαι αφορητα.
Θα παω να ριξω μια βουτια στην παραλια, ελπιζω να μην βρεχει παλι :coffee:
Μεσα ιουνιου εχουμε, τι στο πουτσο κλιματικη αλλαγη ειναι αυτη χωρις ζεστη...
τωρα την γαμησες ...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Γενικα υπαρχουν καλες δικλειδες ασφαλειας, ειδικα το ΟTP στο κινητο ειναι οτι καλυτερο.
Επισης, οπως ειπε καποιος, το ιδανικο ειναι να εχεις τα λεφτα σε εναν λογαριασμο που δε συνδεεται με την καρτα και να εχεις ενα ποσο πχ 100-300 ευρω στο λογαριασμο της καρτας για συναλλαγες.
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.101
Like
50.814
Πόντοι
12.756
Κουραση σημερα πολυ κουραση.
ειμαι ξυπνιος 3 ωρες ηδη και βαριεμαι αφορητα.
Θα παω να ριξω μια βουτια στην παραλια, ελπιζω να μην βρεχει παλι :coffee:
Μεσα ιουνιου εχουμε, τι στο πουτσο κλιματικη αλλαγη ειναι αυτη χωρις ζεστη...
δεμ αμφισβητω οτι κουραζεσαι αλλα τι να πω και εγω καλε μου συνδικτυε...:(
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.260
Πόντοι
10.336
τωρα την γαμησες ...
λες να βρεξει να παρω ομπρελα;
Sea GIF by כאן | תאגיד השידור הישראלי
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Εγω αυτο που θεωρω αδιανοητο, ειναι να εχουν OTP και αλλες δικλειδες σε συναλλαγες με μικροποσα και εταιριες μεγαθηρια, οπως ΔΕΗ, ΟΤΕ, κλπ αλλα να μην εχουν καμια δικλειδα ασφαλειας σε καταθεσεις προς τζογοεταιριες και μαλιστα για μεγαλα ποσα
Δε μπορεσα ποτε να το εξηγησω, ισως παιζει και καμια μιζα των τζογοεταιριων προς τραπεζες, visa, master, κλπ
Δε μπορει να σου ζηταει OTP για 12 ευρω στη Wind, κατι που κανεις καθε μηνα για χρονια και να σου καταθετει αμεσα χωρις επιβεβαιωση πχ 1200 ευρω σε Novibet, 123xbet, betshop κοκ (τυχαια ονοματα)
Εκτος αν εχει αλλαξει κατι, ας μας ενημερωσουν οι ενεργοι μεγαλοτζογαδοροι του μπου :cool2:
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.260
Πόντοι
10.336
Εγω αυτο που θεωρω αδιανοητο, ειναι να εχουν OTP και αλλες δικλειδες σε συναλλαγες με μικροποσα και εταιριες μεγαθηρια, οπως ΔΕΗ, ΟΤΕ, κλπ αλλα να μην εχουν καμια δικλειδα ασφαλειας σε καταθεσεις προς τζογοεταιριες και μαλιστα για μεγαλα ποσα
Δε μπορεσα ποτε να το εξηγησω, ισως παιζει και καμια μιζα των τζογοεταιριων προς τραπεζες, visa, master, κλπ
Δε μπορει να σου ζηταει OTP για 12 ευρω στη Wind, κατι που κανεις καθε μηνα για χρονια και να σου καταθετει αμεσα χωρις επιβεβαιωση πχ 1200 ευρω σε Novibet, 123xbet, betshop κοκ (τυχαια ονοματα)
νομιζω τα ρυθμιζεις οπως θες. ειτε μεσω της τραπεζας ειτε μεσω της στοιχηματικης.
αν καταθεσεις πανω απο ενα Χ ποσο, σου βγαζει OTP παντως.

προσωπικα με βολευει ετσι οπως ειναι. Αν ειμαι εκτος σπιτιου και θελω να φορτωσω λιγα, το κανω σε λιγα δευτερολεπτα.

Αυτο που μου κανει τεραστια εντυπωση ειναι οτι πλεον οι αναληψεις (στοιχιμαν και λιγο πιο αργα νοβιμπετ) γινονται σχεδον ακαριαια. Δηλαδη σε μια ωρα απο το αιτημα αναληψης, τα εχεις στην τραπεζα (μιλαω για 100-200 ευρω οχι για 1000+)
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.260
Πόντοι
10.336
ουτε αυτην δεν θα βρεις μολις βγεις απο την θάλασσα
ας ερθει οποιος θελει.
Πρεπει να πληρωσει εισοδο για να με βρει :coffee:

Backstreet Boys Hug GIF by LLIMOO


ελα τα λεμε σε 3 ωρες, παω να φλεξαρω μπυροκοιλια και ικανοτητες ταχειας καταναλωσης αλκοολ.
 

givrgaras95

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2023
Μηνύματα
1.022
Like
1.037
Πόντοι
96
Αυτές οι τράπεζες γαμιουντε έχω ένα λογαριασμό στην άλφα, και μου τον έχουν μπλοκάρει πήγα σήμερα, η τύπισσα αγένεια, ήθελα να της κοπανισω τα μούτρα στο γραφείο, τεσπα λέει θέλει καμιά δεκαριά χαρτιά, εκαθαριστικά 2 χρονων, και να κλείσεις ραντεβού για να ξεμπλοκαρουν το λογαριασμό. Ρε το σουργελα ειναι αυτά ρε? Αυτοί θέλουν πύραυλο αντιαρματικο λέμε στα γραφεια! Εντωμεταξύ οι γέροι φορτομενοι όλοι, ο άλλος ο γαλαζογερος με το ένα πόδι στο τάφο τον άκουγα δίπλα, είχε παει να κάνει κατάθεση 10χιλιαρικα
 

Fernando Alonso

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2019
Μηνύματα
531
Like
740
Πόντοι
86
Αυτές οι τράπεζες γαμιουντε έχω ένα λογαριασμό στην άλφα, και μου τον έχουν μπλοκάρει πήγα σήμερα, η τύπισσα αγένεια, ήθελα να της κοπανισω τα μούτρα στο γραφείο, τεσπα λέει θέλει καμιά δεκαριά χαρτιά, εκαθαριστικά 2 χρονων, και να κλείσεις ραντεβού για να ξεμπλοκαρουν το λογαριασμό. Ρε το σουργελα ειναι αυτά ρε? Αυτοί θέλουν πύραυλο αντιαρματικο λέμε στα γραφεια! Εντωμεταξύ οι γέροι φορτομενοι όλοι, ο άλλος ο γαλαζογερος με το ένα πόδι στο τάφο τον άκουγα δίπλα, είχε παει να κάνει κατάθεση 10χιλιαρικα
Αυτο δεν ειναι τιποτα. Εγω επρεπε να ανοιξω λογαριασμο στην εθνικη, και μου πηραν με νταβατζιλικι 150 ευρω. Τα 50 αμεσως, και για 6 μηνες θα μου αφαιρουν 15 τον μηνα. :headbang:
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.237
Κριτικές
46
Like
3.741
Πόντοι
4.365
Χτες.. σε stories.. ελεγε ο Κοψιαλης..
(που δεν ειναι κανενας ασχετος με το δυαδυκτιο...)
οτι ξαφνικα ,αρχισαν να χτυπανε ειδοποιήσεις στο κινητο του.. για χρεωσεις που γινοντουσαν στον λογαριασμο του....
Πηρε κατευθειαν την τραπεζα.. κ του μπλοκαραν τον λογαριασμο....
και ειπαν οτι τα χρηματα θα του επιστραφουν...!!
Τωρα... πως εγινε αυτο....!!!!:think:
Αμα την παταει αυτος... που καθε μερα κανει online συναλλαγές κλπ....
τοτε ειναι πολυ επικινδυτα τα πραγματα....
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.129
Like
34.358
Πόντοι
9.931
Χτες.. σε stories.. ελεγε ο Κοψιαλης..
(που δεν ειναι κανενας ασχετος με το δυαδυκτιο...)
οτι ξαφνικα ,αρχισαν να χτυπανε ειδοποιήσεις στο κινητο του.. για χρεωσεις που γινοντουσαν στον λογαριασμο του....
Πηρε κατευθειαν την τραπεζα.. κ του μπλοκαραν τον λογαριασμο....
και ειπαν οτι τα χρηματα θα του επιστραφουν...!!
Τωρα... πως εγινε αυτο....!!!!:think:
Αμα την παταει αυτος... που καθε μερα κανει online συναλλαγές κλπ....
τοτε ειναι πολυ επικινδυτα τα πραγματα....
Τυπε μπορει να μπήκε η Φυρου να αγοράσει κανα δονητή απο Κινεζικο site και να του χακαρανε τον λογαριασμό:grin:
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.212
Κριτικές
27
Like
4.016
Πόντοι
4.895
γενικα παντα υπηρχε η δαιμονοποιηση της τεχνολογιας. :coffee:

ηλεκτρισμος, κινητη τηλεφωνια, ιντερνετ, πλαστικο χρημα.... απο δεκαετια σε δεκαετια ολοι βρισκουν κατι που τους χαλαει αντι να τους κανει την ζωη ευκολοτερη. Εγω ας πουμε βγαινω απο το σπιτι με ενα κινητο (nfc) και κλειδια (σπιτι/αμαξι), δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο. Συντομα θα καταργηθουν και τα κλειδια, και θα μπαινω σπιτι με app οπως κανουν στα airbnb, οπως και στο αυτοκινητο, παλι με app.

Λιγο αργοτερα, το κινητο θα αντικατασταθει πληρως απο ενα smart watch με ολα τα παραπανω app (nfc πληρωμων, κλειδια σπιτιου/αμαξιου, τηλεφωνο). Και θα βγαινεις απο το σπιτι (για μια βολτα) φορωντας ενα βρακι και το ρολοι σου. Και θα εισαι τζετ.

Οι ανθρωποι των σπηλαιων θα περιθωριοποιηθειτε και θα εκλειψετε, με το καλο ή με το κακο.
ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ
terminator GIF

σας περιμένουμε :grin:
MatureAmusedGibbon-size_restricted.gif
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.123
Κριτικές
1
Like
2.333
Πόντοι
456
Εγω αυτο που θεωρω αδιανοητο, ειναι να εχουν OTP και αλλες δικλειδες σε συναλλαγες με μικροποσα και εταιριες μεγαθηρια, οπως ΔΕΗ, ΟΤΕ, κλπ αλλα να μην εχουν καμια δικλειδα ασφαλειας σε καταθεσεις προς τζογοεταιριες και μαλιστα για μεγαλα ποσα
Δε μπορεσα ποτε να το εξηγησω, ισως παιζει και καμια μιζα των τζογοεταιριων προς τραπεζες, visa, master, κλπ
Δε μπορει να σου ζηταει OTP για 12 ευρω στη Wind, κατι που κανεις καθε μηνα για χρονια και να σου καταθετει αμεσα χωρις επιβεβαιωση πχ 1200 ευρω σε Novibet, 123xbet, betshop κοκ (τυχαια ονοματα)
Εκτος αν εχει αλλαξει κατι, ας μας ενημερωσουν οι ενεργοι μεγαλοτζογαδοροι του μπου :cool2:
ειναι απλώς για τα μπαζα ,μετα απο 20 χρονια που δεν ειχα ποτε προβλημα με καρτες ,ηρθε και η σειρα μου.Μου εκλεψαν ηλεκτρονικα τα στοιχεια της καρτας και εκαναν αγορες συνολικης αξιας 1.071 ευρωπουλα.Αμεσως ,6 και 7 Μαιου εγινανα και εμφανιστηκαν στις 9 .αμεσως την ιδια ημερα και καλεσα το τηλεφωνο κερτων και ακυρωθηκε η καρτα ,αλλα εφτιαξα το εγγραφο αμφισβητησης συναλλαγων.Μου επ[εστρεψαν τα μισα περιπου και εμειναν 552 ευρω που αρνουνται να τα επιστρεψουν .οταν στις συζητησεις τους ειπα γιατι δεν μου ηρθε κωδικος στοVIBER eipan pvw den einai ypoxrevtiko ο νομος για κωδικο ειναι εντος Ευρωπης.Τελικα απαντησαν πως καποιος μου εκανε ψηφιακη απεικονιση της καρτας και ψωνιζε απο Ολλανδια κλπ , επειδη εχω νομικη προστασια ARAG κανω αγωγη στη τυράπεζα ,ενω ο δικηγορος ειναι αρειου Παγου και μου ειπε πως θα τους παρουμε καιο φυχικη ωδύνη .Θα δουμε πως θα εξελιχθει το θέμα .Παντως αυτο που θα κανω αμεσα να σηκωσω τα χρηματα ,ου απο τη τραπεζα που ειναι η eurobank αφου σαν πελατης θεωρω πως η εμπιστοσύνη χαθηκε και τελος .Δεν ενοω πως οι άλλες ειναι καλύτερες ,αλλα πρεπει κάπως να τους τιμωρησω ας πουμε
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.212
Κριτικές
27
Like
4.016
Πόντοι
4.895
...... Όσον αφορά την κάρτα, υπάρχει η εξής παγίδα. Από πίσω γράφει ένα τριψήφιο κωδικό επιβεβαίωσης. Αν τη δώσεις στον υπάλληλο του μαγαζιού, ή την έχεις αρχικά ανάποδα και δει τον Κωδικό, μπορεί να κάνει αγορές από E-Banking.....
και πως θα γίνουν οι αγορές ; δεν πρέπει να έχει και το OTP ;
 

headmaster

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
152
Κριτικές
2
Like
186
Πόντοι
1
Γενικα υπαρχουν καλες δικλειδες ασφαλειας, ειδικα το ΟTP στο κινητο ειναι οτι καλυτερο.
Επισης, οπως ειπε καποιος, το ιδανικο ειναι να εχεις τα λεφτα σε εναν λογαριασμο που δε συνδεεται με την καρτα και να εχεις ενα ποσο πχ 100-300 ευρω στο λογαριασμο της καρτας για συναλλαγες.
Αυτή είναι και η καλύτερη λύση. Prepaid κάρτα για συναλλαγές κι ο λογαριασμός ασύνδετος.
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
Τα 3 και 4 είναι άκυρα που λες
Δεν μπορούν να σου κλέψουν στοιχεία καρτών επειδή μπήκες μέσω τρίτου Wi-Fi.
Επίσης δεν κινδυνεύεις να σου κλέψουν στοιχεία επειδή μπήκες στην εφαρμογή της Τράπεζας.
αν ηξερες ποσο γτπ ειναι μερικα ebanking apps θα αναθεωρουσες...

ειναι πολυ πιο ασφαλες αν μπεις απο browser παρα απο τα σουρωτυρια που εχουν για εφαρμογες. (ασχετα που οι εφαρμογες ειναι για αμεα που θελουν τα βασικα και δεν εχουν ολες τις λειτουργιες)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Σχεδόν 20 χρόνια χρήστης πιστωτικών και χρεωστικών καρτών, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Και δεν λέμε για 1-2 κάρτες αλλά για 7-8.
ουτε εγω προσωπικα ειχα με τις δικες μου καρτες αλλα παντα ειχα "μπροστινη" καρτα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom