Νέα

Οι Χλιδάνεργοι..Ζουν ανάμεσά μας..Η κατάντια των νέων...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα POLYATAKTOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 471
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
σωστος !!

και οταν θα πας 35 ετων και θα εχεις τελειωσει και τη στρατιωτικη σου θητεια με το καλο και εχεις βρει και μια δουλεια που δεν σου αποδιδει αυτα που θελεις, παλι να σε βοηθανε..

και οταν θα εισαι 45 και θα εχεις τραβηξει και κατι γραμματια ΝΑ, με το συμπαθειο για το σπιτι και το τζιπ, παλι να σε βοηθανε..

και οταν θα εισαι 55 και θα εχεις κορη της παντρειας και θα θελεις να της δωσεις και μια προικα της κοπελας, για να μη μενει στο δρομο, παλι να σε βοηθανε..

και οταν θα εισαι 70 και θα χρειαζεσαι και μια περισοτερη φροντιδα, ε.... να μη σου δωσουν παλι μια χειρα βοηθειας ????


μην ειμαστε και απανθρωποι..

Ενταξει δεν ειπαμε τοση υπερβολη απλα μια μικροβοηθεια απο γονεις σε σχετικα νεους πιστευω οτι ειναι λογικο.Το θεμα ειναι αμα δεν εχει η οικογενεια την οικονομικη ανεση και τους ζητας βοηθεια υπερβολικα.Ειναι σαν να λεμε γιατι ενας φραγκατος να μην παρει 2 μερσεντες παρα 1.Αμα εχει τα φραγκα οτι 8ελει κανει ο καθενας μεχρι εκει που μπορει.Εχω φιλο που ειναι 18 χρονων δεν θελει να σπουδασει και ας τον παρακαλανε και ουτε δουλευει και καθε 6 μηνες του παιρνουν καινουργιο αμαξι και ο πατερας του χαλαει τον μηνα 4-5 χιλιαρικα στα μπουζουκια μονο.Αυτο ναι ειναι υπερβολη αλλα και παλι εχουν τα λεφτα και τα κανουν αυτα.Τωρα το να κατηγορεις καποιον που μολις επιασε δουλεια και παιρνει ελλιπη μισθο και απλα παιρνει και μια οικονομικη βοηθεια απο το σπιτι για καπιες μικροδιασκεδασεις το θεωρω λιγο αδικο.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
σωστος !!

και οταν θα πας 35 ετων και θα εχεις τελειωσει και τη στρατιωτικη σου θητεια με το καλο και εχεις βρει και μια δουλεια που δεν σου αποδιδει αυτα που θελεις, παλι να σε βοηθανε..

και οταν θα εισαι 45 και θα εχεις τραβηξει και κατι γραμματια ΝΑ, με το συμπαθειο για το σπιτι και το τζιπ, παλι να σε βοηθανε..

και οταν θα εισαι 55 και θα εχεις κορη της παντρειας και θα θελεις να της δωσεις και μια προικα της κοπελας, για να μη μενει στο δρομο, παλι να σε βοηθανε..

και οταν θα εισαι 70 και θα χρειαζεσαι και μια περισοτερη φροντιδα, ε.... να μη σου δωσουν παλι μια χειρα βοηθειας ????


μην ειμαστε και απανθρωποι..

Όταν είχε "ανοίξει" το thread, είχα θίξει το θέμα "ικανότητα προς επιβίωση" του σημερινού νέου...
παίρνω λοιπόν την ευκαιρία από το post του ιερωμένου μας, και λέω το εξής:

Οι γονείς, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, κάνοντας ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δουλειά, και σε έναν εργασιακό βίο που πολλές φορές έφτανε, ή και ξεπερνούσε, τα 50 χρόνια, να φτιάξουν 1-2 σπίτια, να σπουδάσουν (πολλές φορές και στο εξωτερικό, άρα με περισσότερα έξοδα) 1-2 ή και τρία παιδιά, να ζήσουν οι ίδιοι και να φτιάξουν κι ένα, μικρό έστω, κομπόδεμα...

Ένας/μία τριαντάρης/ρα, ξεκινώντας σε αυτήν την ηλικία τον εργασιακό τους βίο, με μέσο όρο 1000-1200 ευρώ για 35 χρόνια, τί μπορούν να φτιάξουν, πέραν του να εκχωρήσουν τα μισά τους λεφτά (με μούρη και στυλ, βέβαια!) σε επιχειρηματίες νυχτερινών κέντρων και "glamorous" στεκιών;

Εγώ, πάντως, σέβομαι πολύ περισσότερο τους πρώτους, και έχω για τον πούτσο τους δεύτερους...


Α, έχω και την αίσθηση, ότι ανάμεσα στους πιο ευκατάστατους Έλληνες, είναι και πολλοί επιχειρηματίες, που παρέχουν τρόπους να ΚΑΤΟΥΡΟΥΝ KAI NA ΧΕΖΟΥΝ οι νεαροί Έλληνες το χρόνο τους ( κι ίσως αυτό να είναι το πιο τραγικό στην υπόθεση )...
 

Επισκέπτης
στα 26 του με μισθό 2.700ε το μηνα....

Δηλαδή αυτός είναι πρότυπο επιτυχίας;
Και το κριτήριο της επιτυχίας του είναι τα 2700€ το μήνα;
Και το διαμέρισμα που θα αγοράσει ενδεχομένως με αυτά στο Χαλάνδρι , που θα το ξοφλήσει το 2040 και κανένα Α4 1.6 (που δεν καίει και πολύ!) ;

Προσωπικά ξέρω φαναρτζήδες που βγάζουν τα 2700€ τη βδομάδα.
Είναι πιο μάγκας ο φυσικός σου λες;
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
cretan335 ΟΧΙ ειναι μηχανικος περιβάλλοντος,μπηκε με βύσμα στην θέση κ ειναι μια απο τις χλιδοεργαζόμενους των 650 ευρώ κ στο παιζει 'ΓΑΜΑΩ εγω του ΕΜΠ'..
βεβαια μπορει να παιρνεις τα 3πλα απο αυτη κ να εχεις τα 3πλα πτυχια αλλα το στυλάκι της δεν αλλάζει..νιωθει οτι ΓΑΜΕΙ Κ ΔΕΡΝΕΙ γιατι ετσι την εμαθαν εκει που πήγε κ ετσι πιστευε οτι θα κανει μετα..

1ον το πτυχιο αυτο δεν εχει περαση 
2ον αυτο που εχει σπουδασει ειναι ασχετο με αυτο που κανει
3ον ετσι οπως τα λες η κοπελα ειναι κλασικη περιπτωση ασχετης που περιμενει οτι θα της βρουν δουλεια οι αλλοι. Ειμαι σιγουρος οτι δε θα προκοψει οτι και να κανεισ τη ζωη της.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Ναι, οι άλλοι προκόβουν... σημασία πλέον δεν έχει το πτυχίο ή οτιδήποτε άλλο αλλά οι διασυνδέσεις και οι γνωριμίες.
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
124
Πόντοι
16
πες τα ρε Todok.οι πλατες μετρανε κατα κυριο λογο σημερα
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  Πανω στο "παραδοξο του Ζηνωνα" βασιζω και τον ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ της καρδιολογικης στο Ιπποκρατειο!!!
Με ενα μέσο και ενα αμφιβόλου γνησιοτητας πιστοποιητικο γινεισαι ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ στην αρχη σφαζεις κανα δυο τρεις αλλα λίγο ξύπνιος να εισαι κατι θα μάθεις!!! μετα απο 5 χρόνια βαζεις και κανα νέο χειρουργο για βοηθό και κάνεις την αυθεντια!!!

  "Κυρια μου λετε το Ιπποκρατειο να με εχει χειρουργο χωρις να ειμαι καλος γιατρος???"

ΥΓ1 Ο lakis33 εχει κάπου δίκιο οτι τα λεφτα δεν ειναι αυτοσκοπος! 2000€ και με αλλα επαγγελματα βγαζεις πχ πλακάς ή ηλεκτρολόγος το θέμα ειναι να κάνεις κατι που σου αρέσει
ΥΓ2 Ο giorgospapa δεν εχει αδικο οτι μεχρι τα 70 στηριζει η οικόγενεια τον "νεο". Αλλα καπου φταιει και η οικογενεια που ανακατευεται στις αποφασεις του "νεου"!!! Το σωστο θα ηταν στα 20 να σου λένε παρε 10-15-20-25 χιλιαρικα ευρω θες σπουδασε θες κανε δουλεια θες φάτα. ΑΛΛΑ δεν έχει!!!!!

  γιατι οταν εισαι νεος μπορεις να ρισκάρεις!!
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  Το επαναφερω το θέμα γιατι βλεπω να καλιεργειται ενα κλιμα οτι ολα στην Ελλαδα ειναι ομορφα και ωραια απλα οι σημερινοι "νεοι" (τωρα νεος ΔΕΝ εισαι στα 35 αλλα τι να κάνουμε) ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να δουλεψουν!!

  ορίστε και 2 αρθρα απο την "σοβαρή" ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ


 
  Ειλικρινα εμενα με εξοργιζουν κατι τετοιες αναφορες σε μια πραγματικότητα που εγω σαν ΒΠ ΔΕΝ την εχω ζήσει!!!

  Οι περισσότεροι γνωστοι μου απασχολουνται ή εστω υποαπασχολουνται σε μεγαλες εταιρειες ή οικογενειακες επιχειρήσεις (που πάνε καλα όμως)!! Απο τους γνωστους μου ηταν 3 ανεργοι. Ο ενας από ζεν αλλα με 10€  στην τσεπη και ταξιδια μεν αλλα με σακίδιο! ΕΓΩ και ενας αλλος που βρηκε δουλεια σε μεγαλο οργανισμό και την έχασε στην πορεία!!!

  Αν υπάρχουν χλυδάνεργοι να μου τους πει καποιος να τους κάνω παρεα οταν ξαναμεινω απο δουλεια!!!!

YΓ σορρυ που επίμενω σε αυτο το θέμα αλλα δεν φτανει που κατσαμε Ελλαδα και χαραμιζόμαστε μας λένε και ΜΑΛΑΚΕΣ απο πάνω. Και στο φιναλε μαλακα να με πούνε μην με πουνε αχαριστο (και παλιοεγωιστη) τεμπελη και οτι σνομπαρω την σκληρη δουλεια!!!

 


 
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
  Το επαναφερω το θέμα γιατι βλεπω να καλιεργειται ενα κλιμα οτι ολα στην Ελλαδα ειναι ομορφα και ωραια απλα οι σημερινοι "νεοι" (τωρα νεος ΔΕΝ εισαι στα 35 αλλα τι να κάνουμε) ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να δουλεψουν!!

  ορίστε και 2 αρθρα απο την "σοβαρή" ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ


 
  Ειλικρινα εμενα με εξοργιζουν κατι τετοιες αναφορες σε μια πραγματικότητα που εγω σαν ΒΠ ΔΕΝ την εχω ζήσει!!!

  Οι περισσότεροι γνωστοι μου απασχολουνται ή εστω υποαπασχολουνται σε μεγαλες εταιρειες ή οικογενειακες επιχειρήσεις (που πάνε καλα όμως)!! Απο τους γνωστους μου ηταν 3 ανεργοι. Ο ενας από ζεν αλλα με 10€  στην τσεπη και ταξιδια μεν αλλα με σακίδιο! ΕΓΩ και ενας αλλος που βρηκε δουλεια σε μεγαλο οργανισμό και την έχασε στην πορεία!!!

  Αν υπάρχουν χλυδάνεργοι να μου τους πει καποιος να τους κάνω παρεα οταν ξαναμεινω απο δουλεια!!!!

YΓ σορρυ που επίμενω σε αυτο το θέμα αλλα δεν φτανει που κατσαμε Ελλαδα και χαραμιζόμαστε μας λένε και ΜΑΛΑΚΕΣ απο πάνω. Και στο φιναλε μαλακα να με πούνε μην με πουνε αχαριστο (και παλιοεγωιστη) τεμπελη και οτι σνομπαρω την σκληρη δουλεια!!!

 


 
Από την άλλη πλευρά, του εργοδότη, έχεις ακούσει καμία άποψη?
Ας σου παραθέσω την δική μου.
Έχω εμπορική εταιρεία (που σιγά-σιγά την κλείνω και ετοιμάζω βαλίτσες για όξω αποδώ). Τα τελευταία 4 χρόνια ψάχνω για οδηγό πωλητή. Επειδή η δουλειά που θα κάνει είναι συνήθως απο +1 έως +3 ώρες και θα πρέπει να κρατάει και μια επαφή με τους πελάτες (ως πωλητής) προσφέρω και το κατιτίς το έξτρα. Κοινώς μηνιαίο μπόνους επι των πωλήσεων.
Για παράδειγμα, ο οδηγός που έφυγε πριν απο 4 χρόνια, έπαιρνε μισθό 1200 (στο χέρι, όσα έλεγε η νομοθεσία) και απο 500 έως 800 μπόνους (το μήνα). Ξέρεις πολλούς οδηγούς να παίρνουν τόσα?
Το πρόβλημα τώρα. Δεν βρίσκω ΕΝΑΝ άνθρωπο να έχει όρεξη να επενδύσει πάνω στη δουλειά. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πάρουν το αμάξι και να το γυρίσουν πίσω. Σιγά μην κάτσουν να κουράζονται να γνωρίσουν τους πελάτες, να πουν μια κουβέντα μαζί τους, τέλος πάντων να μην είναι ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε-ουστ.
Μήπως τα άρθρα της Καθημερινής που έβαλες αναφέρονται σε κάτι τέτοιους? Γιατί τελευταία έχω βαρεθεί να τους βλέπω μπροστά μου. Και όπως είπαμε ετοιμάζομαι να βάλω λούκετο μόνος μου.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  Συγνωμη για το θαρρος αλλα Οδηγο-πωλητη ΔΕΝ θα βρεις!! ο οδηγος ειναι αυτο που ειπες δρομολογιο παω-γυρναω  και ο πωλητης δεν ανεχεται να φορτωνει και να ξεφορτωνει!!! Αρα κανε εσυ τον πωλητη και βρες εναν οδηγο για την χαμαλοδουλεια χωρις να παραπονιεται!!!

  γιατι και σαν εργοδότες ειμαστε παράλογοι ζηταμε εναν μορφωμενο και φιλόδοξο και του ζητάμε να καθαριζει και την τουαλέτα (ή να μας φυλάει τα παιδια). ο υπάλληλος που πληρωνεται με τον βασικο τα βασικα θα κανει (κανα τηλεφωνο κανα τετοιο, ανοιγμα κλεισιμο μαγαζιου κλπ) δεν μπορει να του ζηταμε να κανει τον λογιστη-πωλητη-εισπρακτορα!!!!!

  Εχω υπαρξει και συγγενης εργοδοτη και υπάλληλος. Σε δουλεια που δουλευα καναμε μετακόμιση μονοι μας, αν μου ερχοταν καμια ντουλαπα στο κεφαλι ποιος θα με πλήρωνε??? Για να με ευχαριστησουν για την μετακόμιση μετα απο 3 μήνες με απέλυσαν!!!!
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Κι όμως, βρε φίλε, οδηγός-πωλητής υπάρχει και είναι μια απλή ειδίκοτητα.
Δίπλωμα θέλει να μπορείς να οδηγείς το αμάξι (ή το φορτηγό) και λίγο μπλα μπλά ( :blahblah1: :blahblah1: :blahblah1: :blahblah1: ).
Για τις τουαλέτες δεν θα κάνω σχόλιο γιατί συμφωνώ μαζί σου. Αλλά όταν ο άλλος είναι φιλόδοξος, μορφωμένος ή οχι, προσπαθεί κάθε μέρα να κάνει οτι καλύτερο μπορεί. Έχω δίκιο?
Αν έχω, sorry, αλλά ακόμα δεν έχω δεί κάποιον τέτοιο μπροστά μου.
 

Επισκέπτης
Κι όμως, βρε φίλε, οδηγός-πωλητής υπάρχει και είναι μια απλή ειδίκοτητα.
Δίπλωμα θέλει να μπορείς να οδηγείς το αμάξι (ή το φορτηγό) και λίγο μπλα μπλά ( :blahblah1: :blahblah1: :blahblah1: :blahblah1: ).
Για τις τουαλέτες δεν θα κάνω σχόλιο γιατί συμφωνώ μαζί σου. Αλλά όταν ο άλλος είναι φιλόδοξος, μορφωμένος ή οχι, προσπαθεί κάθε μέρα να κάνει οτι καλύτερο μπορεί. Έχω δίκιο?
Αν έχω, sorry, αλλά ακόμα δεν έχω δεί κάποιον τέτοιο μπροστά μου.
μονο που ο μορφωμενος δεν θα μεινει στην δουλεια & παλι θα πρεπει να ψαχνεις απο την αρχη..η καλυτερη λυση ειναι να περνεις πιτσιρικαδες που μολις εχουν απολυθει απο τον στρατο & να τους πλαθεις οπως θελεις εσυ πληρωνοντας ομως παραπανω απο την πιατσα..
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
μονο που ο μορφωμενος δεν θα μεινει στην δουλεια & παλι θα πρεπει να ψαχνεις απο την αρχη..η καλυτερη λυση ειναι περνεις πιτσιρικαδες που μολις εχουν απολυθει απο τον στρατο & να τους πλαθεις οπως θελεις εσυ πληρωνοντας ομως παραπανω απο την πιατσα..
Για τα πιτσιρίκια το δοκίμασα. Αρχίδια μπλέ...............
Ο μορφωμένος γιατί να μην κάτσει άπαξ και τον ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ?
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Καθένας από τη μεριά του καλά τα λέει...
Αν ήμουν κι εγω εργοδότης, θα θελα έναν οδηγό,
να κάνει και τον πωλητή,
να φτιάχνει και το αυτοκίνητο όταν έχει καμιά μικροζημιά,
και μιας και θα πιάνουν τα χέρια του,
να φτιάχνει και στο μαγαζί ότι χαλά...
Αν δε, μπορεί να σκουπίζει και να σφουγγαρίζει κατά το κλεισιμο του μαγαζιού,
ε, είναι ο τέλειος υπάλληλος  :)

....αυτά που σας γράφω τα έχω δει μπροστά μου...
 

Επισκέπτης
Για τα πιτσιρίκια το δοκίμασα. Αρχίδια μπλέ...............
Ο μορφωμένος γιατί να μην κάτσει άπαξ και τον ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ?
γιατι συνεχεια θα ψαχνεται για κατι καλυτερο επειδη δεν μπορει να χωνεψει οτι σπαταλησε 4-5 χρονια για σπουδες για να περνει τα @@@@ μου σαν μισθο..
 

anachron

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
358
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
  Συγνωμη για το θαρρος αλλα Οδηγο-πωλητη ΔΕΝ θα βρεις!! ο οδηγος ειναι αυτο που ειπες δρομολογιο παω-γυρναω  και ο πωλητης δεν ανεχεται να φορτωνει και να ξεφορτωνει!!! Αρα κανε εσυ τον πωλητη και βρες εναν οδηγο για την χαμαλοδουλεια χωρις να παραπονιεται!!!

  γιατι και σαν εργοδότες ειμαστε παράλογοι ζηταμε εναν μορφωμενο και φιλόδοξο και του ζητάμε να καθαριζει και την τουαλέτα (ή να μας φυλάει τα παιδια). ο υπάλληλος που πληρωνεται με τον βασικο τα βασικα θα κανει (κανα τηλεφωνο κανα τετοιο, ανοιγμα κλεισιμο μαγαζιου κλπ) δεν μπορει να του ζηταμε να κανει τον λογιστη-πωλητη-εισπρακτορα!!!!!

  Εχω υπαρξει και συγγενης εργοδοτη και υπάλληλος. Σε δουλεια που δουλευα καναμε μετακόμιση μονοι μας, αν μου ερχοταν καμια ντουλαπα στο κεφαλι ποιος θα με πλήρωνε??? Για να με ευχαριστησουν για την μετακόμιση μετα απο 3 μήνες με απέλυσαν!!!!

Εγώ φίλε μου δεν θα συμφωνήσω. Για την ακρίβεια δεν ειναι πολύ σπάνιο σαν ειδικότητα. Ακόμη και μεγάλες εταιρίες fmp χρησιμοποιούν πωλητές που εκτελούν και τις παραγγελίες. Βέβαια τους ονομάζουν απλά πωλητές, και οχι οδηγούς αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.Αν θεωρεί κάποιος πως είναι λίγα τα λεφτά για αυτό που του ζητάνε, ΟΚ, το δέχομαι. Πάντως οι αποδοχές που ανέφερε πιο πάνω ο φίλος ( κοντά 2.000)κάθε άλλο παρά λίγες είναι σε σχέση με το τι ισχύει στην αγορά.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
γιατι συνεχεια θα ψαχνεται για κατι καλυτερο επειδη δεν μπορει να χωνεψει οτι σπαταλησε 4-5 χρονια για σπουδες για να περνει τα @@@@ μου σαν μισθο..
και θα καταληγει, μην κοιταζοντας την ουσια που ειναι το χρημα, να δουλευει βραδυνος στα goodys ή στην καλλιτερη περιπτωση να φορεσει μια γραβατα και να κανει τον πωλητη (ενω στην ουσια θα ειναι merchandiser) στην coca cola και να παιρνει τ αρχιδια μου/σου/του κλπ αντι να τσιμπαει το 2χίλιαρο που του προσφερεται σε μια δουλεια σαν αυτη του cretan..  :headbang: :headbang: :jerking: :jerking:
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Καθένας από τη μεριά του καλά τα λέει...
Αν ήμουν κι εγω εργοδότης, θα θελα έναν οδηγό,
να κάνει και τον πωλητή,
να φτιάχνει και το αυτοκίνητο όταν έχει καμιά μικροζημιά,
και μιας και θα πιάνουν τα χέρια του,
να φτιάχνει και στο μαγαζί ότι χαλά...
Αν δε, μπορεί να σκουπίζει και να σφουγγαρίζει κατά το κλεισιμο του μαγαζιού,
ε, είναι ο τέλειος υπάλληλος  :)

....αυτά που σας γράφω τα έχω δει μπροστά μου...
Εντάξει, έχεις εν μέρει δίκιο αλλά όχι σε όλα τα σημεία.
Για παράδειγμα απο την στιγμή που προσλαμβάνεται ως οδηγός θα πρέπει να ξέρει να φτιάχνει και το κατιτίς στο αμάξι. Προσωπικά είμαι ευχαριστήμενος να γνωρίσουν τι γίνετε με το αμάξι και απο κει και πέρα, συνεργείο.
Ως εκεί καλά είναι.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
............... στην coca cola και να παιρνει τ αρχιδια μου/σου/του κλπ αντι να τσιμπαει το 2χίλιαρο που του προσφερεται σε μια δουλεια σαν αυτη του cretan..  :headbang: :headbang: :jerking: :jerking:

  εκει όμως ειναι και η παπαρια του ΕΠΟΜΕΝΟΥ εργοδοτη που ακουει coca-cola και προσκυνα και σε προσλαμβανει ενω στον cretan μπορει να εισαι οδηγος-πωλητης-εισπρακτορας-ταμιας-βοηθος λογιστη αλλα αν σε διωξει ο cretan σου λεει ο επομενος εργοδότης οτι ΔΕΝ εχεις εμπειρία!!!! ΜΥΛΟΣ....
 

Επισκέπτης
και θα καταληγει, μην κοιταζοντας την ουσια που ειναι το χρημα, να δουλευει βραδυνος στα goodys ή στην καλλιτερη περιπτωση να φορεσει μια γραβατα και να κανει τον πωλητη (ενω στην ουσια θα ειναι merchandiser) στην coca cola και να παιρνει τ αρχιδια μου/σου/του κλπ αντι να τσιμπαει το 2χίλιαρο που του προσφερεται σε μια δουλεια σαν αυτη του cretan..  :headbang: :headbang: :jerking: :jerking:
ακριβως..γι' αυτο ΠΟΤΕ δεν πηρα πτυχιουχους για το τμημα πωλησεων αλλα αλανια που εχουν στην πλατη τους την σχετικη εμπειρια του πεζοδρομιου..σιγουρα ειναι πολυ ποιο κουραστικη η εκπαιδευση τους,ομως αξιζει τον κοπο γιατι πανω απ' ολα εχουν επιγνωση των συνθηκων & σιγουρα εχουν μπεσα(πραγμα σπανιο για αποφοιτο χλιδαμπουρα)..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom