Νέα

Οι Χλιδάνεργοι..Ζουν ανάμεσά μας..Η κατάντια των νέων...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα POLYATAKTOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 471
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
124
Πόντοι
16
πεστα ρε κωστα :rockon: :rockon: :rockon:δεν παω καλυτερα μεχρι τη βουλγαρια να φερω 2-3 κοριτσια να το παιζω νταβατζης?700 ευρω δε φτανουν ουτε για ζητω.μας δουλευουνε γαμω την κοινωνια μου? :headbang: :headbang: :tickedoff: :tickedoff: :jerking: :jerking: :idiot: :idiot: :ak: :police: :crazy: :piss: :police:
 

Επισκέπτης
πεστα ρε κωστα :rockon: :rockon: :rockon:δεν παω καλυτερα μεχρι τη βουλγαρια να φερω 2-3 κοριτσια να το παιζω νταβατζης?700 ευρω δε φτανουν ουτε για ζητω.μας δουλευουνε γαμω την κοινωνια μου? :headbang: :headbang: :tickedoff: :tickedoff: :jerking: :jerking: :idiot: :idiot: :ak: :police: :crazy: :piss: :police:

Ετσι οπως παει καλυτερα να παρεις ενα φορτηγο να φορτωνεις κοπελες απο τα συνορα.Δηλαδη να μην κοροιδευομαστε...Ολοι μας λενε "οοο η Ελληνικη εκπαιδευση που δινει βασεις καλυτερες του εξωτερικου που ειναι απο τις πιο ζορικες κτλ κτλ" και στο τελος μας εχουν του κλωτσου και του μπατσου.Στην πραγματικοτητα εκτος του οτι δεν σου δινει καμια πρακτικη γνωση για το πως να μαθεις να επιβιωνεις στην αγορα εργασιας η να κανεις κατι χρησιμο σε γαμαει πανω απο τα βιβλια χωρις αποτελεσμα.
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
  Το επαναφερω το θέμα γιατι βλεπω να καλιεργειται ενα κλιμα οτι ολα στην Ελλαδα ειναι ομορφα και ωραια απλα οι σημερινοι "νεοι" (τωρα νεος ΔΕΝ εισαι στα 35 αλλα τι να κάνουμε) ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να δουλεψουν!!

  ορίστε και 2 αρθρα απο την "σοβαρή" ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ


 
  Ειλικρινα εμενα με εξοργιζουν κατι τετοιες αναφορες σε μια πραγματικότητα που εγω σαν ΒΠ ΔΕΝ την εχω ζήσει!!!

  Οι περισσότεροι γνωστοι μου απασχολουνται ή εστω υποαπασχολουνται σε μεγαλες εταιρειες ή οικογενειακες επιχειρήσεις (που πάνε καλα όμως)!! Απο τους γνωστους μου ηταν 3 ανεργοι. Ο ενας από ζεν αλλα με 10€  στην τσεπη και ταξιδια μεν αλλα με σακίδιο! ΕΓΩ και ενας αλλος που βρηκε δουλεια σε μεγαλο οργανισμό και την έχασε στην πορεία!!!

  Αν υπάρχουν χλυδάνεργοι να μου τους πει καποιος να τους κάνω παρεα οταν ξαναμεινω απο δουλεια!!!!

YΓ σορρυ που επίμενω σε αυτο το θέμα αλλα δεν φτανει που κατσαμε Ελλαδα και χαραμιζόμαστε μας λένε και ΜΑΛΑΚΕΣ απο πάνω. Και στο φιναλε μαλακα να με πούνε μην με πουνε αχαριστο (και παλιοεγωιστη) τεμπελη και οτι σνομπαρω την σκληρη δουλεια!!!
Μπραβο Τρουενο. Και  στους Λαπλας, στρ81977
Παιδια, εγω προσωπικα δεν εχω δει ουτε εναν χλιδανεργο. Που τους βλεπετε ;Η Καθημερινη λεει βλακειες!  Εγω βλεπω παιδια που σκιζονται καικανουν τα παντα για ενα μεροκαματο. Υπο τις χειροτερες συνθηκες. Ποιος εχει περασει αυτην την αποψη στην κοινωνια οτι οι νεοι καθονται και περιμενουν τη θεση του διευθυντη για να δουλεψουν; Δεν καταλαβαινω. Για να μην πω για τους αιωνιους φοιτητες. Οσους ηξερα ηταν αιωνιοι επειδη δουλευαν !
 

REBEL

Νέο Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2005
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
καλησπερα και απο εμενα.τωρα με το ανοιγμα των συνορων,πιστευω οτι ειναι καλυτερα για καποιον που εχει βγαλει τα ματια του στο διαβασμα, να βρει δουλεια με αναλογες αποδοχες στο εξωτερικο σε καποια αναπτυγμενη χωρα :dancing: :tickedoff: :think: :rockon:
 

Επισκέπτης
Ακριβως να τελιωσω το ΤΕΙ και να εξαφανιστω εξωτερικο δεν αντεχω αλλο με τπτ Ελλαδα σε ολους τους τομεις ολα σκατα ειναι.
 

plithos

Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2006
Μηνύματα
98
Like
0
Πόντοι
0
Μπραβο Τρουενο. Και  στους Λαπλας, στρ81977
Παιδια, εγω προσωπικα δεν εχω δει ουτε εναν χλιδανεργο. Που τους βλεπετε ;Η Καθημερινη λεει βλακειες!  Εγω βλεπω παιδια που σκιζονται καικανουν τα παντα για ενα μεροκαματο. Υπο τις χειροτερες συνθηκες. Ποιος εχει περασει αυτην την αποψη στην κοινωνια οτι οι νεοι καθονται και περιμενουν τη θεση του διευθυντη για να δουλεψουν; Δεν καταλαβαινω. Για να μην πω για τους αιωνιους φοιτητες. Οσους ηξερα ηταν αιωνιοι επειδη δουλευαν !

Εκει που δουλευω ειναι μια μεγαλη εταιρεια με αρκετους εργαζομενους το τη 10ωρα και βαλε τραβανε δεν περιγραφεται και αναθεμα εαν αμοιβονται αναλογα
 

Επισκέπτης
Για να μην πω για τους αιωνιους φοιτητες. Οσους ηξερα ηταν αιωνιοι επειδη δουλευαν !

Εγω πάλι όσους αιώνιους γνώρισα ήταν όλοι κομματόσκυλα και για τον πούτσο.
Το ότι έκαναν καμιά δουλεία κάπου κάπου δε σημαίνει κάτι.
 

Επισκέπτης
Εγω πάλι όσους αιώνιους γνώρισα ήταν όλοι κομματόσκυλα και για τον πούτσο.
Το ότι έκαναν καμιά δουλεία κάπου κάπου δε σημαίνει κάτι.

Αλλο οι αιωνιοι φοιτητες και τα κομματοσκυλα και αλλα το γαμησι που τρωμε οσοι ασχολουμαστε σοβαρα με την σχολη για να βγαλουμε ενα κολοπτυχιο τρωμε στην μαπα του κολου τα παπαρομαθηματα και στο τελος μας εχουν με το μεροκαματο των αλβανων εργατων.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
για τους χλιδοπλουτους κουβεντα καμμια ομως ετσι?τί να πει κανεις αλλωστε?
 

Επισκέπτης
για τους χλιδοπλουτους κουβεντα καμμια ομως ετσι?τί να πει κανεις αλλωστε?

E ναι τι να πει..Αμα εχουν τα λεφτα μαγκια τους.Και εγω αν ειμουν γιος του Bill gates δεν θα δουλευα ποτε μου και θα ειχα 5 μερσεντες.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
αυτη ακριβως ειναι η διαφορα μεταξυ του χλιδαμπουρα που επιβιωνει χαρη της ελεημοσυνης της οικογενειας του & των υπολοιπων που ξεσκιζονται στην δουλεια & συνεχως ανερχονται επαγγελματικα-οικονομικα..η θεωρηση των πραγματων..

Περίεργο, εγώ ξέρω πολλούς που ξεσκίζονται στη δουλειά αλλά δεν ανέρχονται και καταριούνται τους εργοδότες τους.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
E ναι τι να πει..Αμα εχουν τα λεφτα μαγκια τους.Και εγω αν ειμουν γιος του Bill gates δεν θα δουλευα ποτε μου και θα ειχα 5 μερσεντες.

Μόνο που δεν θα σου τις έδινε ο Bill Gates γιατί και αυτός δεν βρήκε τίποτε έτοιμο από τους γονείς του.

Άλλωστε το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας του το έχει παραχωρήσει στο Φιλανθρωπικό του Ίδρυμα.
 

Επισκέπτης
Μόνο που δεν θα σου τις έδινε ο Bill Gates γιατί και αυτός δεν βρήκε τίποτε έτοιμο από τους γονείς του.

Άλλωστε το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας του το έχει παραχωρήσει στο Φιλανθρωπικό του Ίδρυμα.

λολ για παραδειγμα το εφερα...γενικα ξερεις πολλα παιδια καπιταλοσκυλων να δουλευουν?δεν νομιζω...Εδω εχω γνωστο που ο πατερας του ειχε ταβερνα και εβγαζε τρελα λεφτα και δεν εχει δουλεψει ποτε του ο γιος του ουτε θελει να παει να σπουδασει και καθε 1 χρονο αλλαζει αμαξι.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
Μόνο που δεν θα σου τις έδινε ο Bill Gates γιατί και αυτός δεν βρήκε τίποτε έτοιμο από τους γονείς του.

Άλλωστε το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας του το έχει παραχωρήσει στο Φιλανθρωπικό του Ίδρυμα.
υποχρεωθηκε να το κανει ελεω αμερικανικης νομοθεσιας..αλλιως θα πηγαινε στην ψειρου λογω ΜΟΝΟΠΩΛΙΟΥ.
 

Επισκέπτης
ξέρω πολλούς που ξεσκίζονται στη δουλειά αλλά δεν ανέρχονται και καταριούνται τους εργοδότες τους.

Αναφέρεσαι σε υπαλλήλους.
Τι περιμένεις;

Να κάνει κάποιος προκοπή ως υπάλληλος;
Επαγγελματίες που δουλεύουν, πάνε καλά κατά κανόνα.
Άλλο αν τα γαμημένα κόμματα μας θέλουν όλους υπαλλήλους για να κρατιούνται στην εξουσία.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Aκριβώς, τα κόμματα θέλουν να ευνοήσουν τις τεράστιες επιχειρήσεις και οι υπόλοιποι να παρακαλάμε για μια δουλειά του κώλου.
 

zourpenko

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2006
Μηνύματα
171
Like
1
Πόντοι
1
φιλαρακια ένα εχω να πω, το κρατος εχει βαρεσει διαλυση δεν υπαρχουν καθολου προοπτικες και εμεις καθομαστε και μαλακιζομαστε για το ποιος απο τους αχριστους που διεκδικουν εξουσια, θα μας κοροιδέψει πιο επαγγελματικά...
 

Επισκέπτης
φιλαρακια ένα εχω να πω, το κρατος εχει βαρεσει διαλυση δεν υπαρχουν καθολου προοπτικες και εμεις καθομαστε και μαλακιζομαστε για το ποιος απο τους αχριστους που διεκδικουν εξουσια, θα μας κοροιδέψει πιο επαγγελματικά...

Σωστος.Λιγο πολυ χαραμιζομαστε Ελλαδα εκτος αν καποιος εχει βισμα για να μπει δημοσιο σαν μονιμος αλλιως μπουλο.
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Επαγγελματίες που δουλεύουν, πάνε καλά κατά κανόνα.

Ξέρεις πολλούς επαγγελματίες που πρόκοψαν χωρίς τα λεφτά του κράτους και της Ευρωπαϊκής Ένωσης;Ξέρεις πολλούς να ρισκάρουν να πάνε φυλακή για να επενδύσουν σε δική τους δουλειά από το μηδέν;Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν.Όλοι έχουν κάποια σχέση,μικρή ή μεγάλη,με το κράτος.Είτε από επιχορηγήσεις,είτε από δοσοληψίες με το κράτος,και το λάδωμα είναι στην ημερήσια διάταξη.Μπαίνουν κάθε τόσο επιχειρήσεις στους αναπτυξιακούς νόμους,παίρνουν τα πακέτα,και μετά από την 5ετία που συνήθως υποχρεούνται να μείνουν στην περιοχή,μεταφέρουν τις παραγωγές τους στα Βαλκάνια και στην Κίνα...Αρχίδια επαγγελματίες είναι.Φοροφυγάδες,κλέφτες (του ΦΠΑ) και εισφοροφυγάδες είναι στην πλειοψηφία τους.Αν ξεφεύγει κανείς είναι μόνο η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.Γι'αυτό κάθε τόσο όταν γίνεται καμιά κίνηση όπως η συνάφεια και η περαίωση (του Αλογοσκούφη,που θα καταργούσε το ΣΔΟΕ και τη συνάφεια),οι "επαγγελματίες" βρίζουν θεούς και δαίμονες...

Πήγε ο ξαδερφός μου σε έναν ΩΡΛ,του έγραψε 6 εξετάσεις-τις οποίες θα έκανε ο ίδιος στο ιατρείο του-πήγε στο ταμείο,τις θεώρησε,και μετά ξανά στον ΩΡΛ.Τις έκανε τις εξετάσεις και μετά παίρνει ένα τσιμπίδι και του βγάζει κάτι από το αυτί,και του λέει "τελειώσαμε"!!!!Ο "μάγκας" ελεύθερος επαγγελματίας,χρέωσε το Ελληνικό δημόσιο,για να κάνει μια ενέργεια που μπορούσε να γίνει από την πρώτη στιγμή.Ωραίος επαγγελματίας.Κρατικοδίαιτος.Δεν προσφέρει τίποτα στο κράτος,αφού αποδείξεις για όσους πάνε χωρίς κάποιο ταμείο δεν κόβει,και εισπράττει.Είμαι υπέρ των επαγγελματιών,αλλά με σοβαρή και σκληρή φορολόγηση.Να εφαρμόσουν τρόπο να μην μπορεί να ξεφύγει κανείς από την εφορία.Και υπάρχουν τρόποι.Αλλά θα ξεσηκωθούν και η εκάστοτε κυβέρνηση φοβάται το πολιτικό κόστος.Εν ολίγοις,φωνάζει ο κλέφτης....
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  να γιατι μας λένε χλιδανεργους (πριν 10 χρονια ανεργος ημουν και ως ανεργο με επιδότησε η ΕΕ να ανοιξω μαγαζι)


  Δεν το αντιγραφω γιατι θα βγει το ποστ μου 2 σελίδες!!! Ακου εκει 700€ κυλιομενο ωραριο Σ/Κ και αργιες και παραπονιουνται που φευγουν οι υπάλληλο!!!!! Που εισαι ρε Αριωνα να δεις την "επιτυχια" των αγωνων του ΚΚΕ.

  Οταν με πήραν σε interview για call center και πήγα και ειδα τι παιζει τους ειπα "δεν με ενδιαφερει ο μισθος αυτην την δουλεια ΔΕΝ μπορω να την κάνω". και μεσα μου ειλικρινα σκεφτομουνα "καλυτερα πουστης στο ταμείο"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom