Νέα

Οι Χλιδάνεργοι..Ζουν ανάμεσά μας..Η κατάντια των νέων...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα POLYATAKTOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 471
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
έχετε αισθανθεί ποτέ "καλύτερα άνεργος παρά μαλάκας"?
εμένα πάντως μου το έχουν πει πολλοί. και το πιο ωραίο είναι πως όταν κάνεις νύξη για υπερωρίες σου πετάνε το θεικό "τι παράπονο έχεις, δε σου βάζω ένσημα"?
δηλαδή πρέπει να τους λέμε και ευχαριστώ για τα αυτονόητα
 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
έχετε αισθανθεί ποτέ "καλύτερα άνεργος παρά μαλάκας"?
εμένα πάντως μου το έχουν πει πολλοί. και το πιο ωραίο είναι πως όταν κάνεις νύξη για υπερωρίες σου πετάνε το θεικό "τι παράπονο έχεις, δε σου βάζω ένσημα"?
δηλαδή πρέπει να τους λέμε και ευχαριστώ για τα αυτονόητα
χεσε μεσα
 

xk83

Νέο Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2007
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
Καλησπέρα παιδιά.
Είμαι νέο μέλος σχετικα εδώ,και πέτυχα χθες το θέμα αυτό με τους χλιδάνεργους και το εργατικό αυτό κατεστημένο που επικρατεί,και ομολογώ ότι με προβληματίζει σοβαρά.
Οχι βέβαια επειδή τα αγνοοώ όλα αυτά,αλλα αντίθετα επειδή είναι ένα διαρκές άγχος μέσα μου όπως και σίγουρα σε χιλιάδες άλλους που δεν έχουν στρωμένη την δουλειά του μπαμπά τους και είναι αναγκασμένοι να τρέχουν όλη μέρα για δουλειές,να στέλνουν βιογραφικά ή φυσικά να δουλεύουν σαν τους σκλάβους 10ωρα και 12ωρα.
Είμαι πολύ κοντά σε αυτό το στάδιο.Εχω ελάχιστα μαθήματα για το πτυχίο μου,εχω βέβαια κ τον στρατό μετά,αλλά εδώ και καιρό λόγω της τραγικής αυτής κατάστασης που βλέπω στο θέμα δουλειά-μισθοί-ασφαλιστικό,εχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά να φύγω εξωτερικό.
Το μέλλον εδώ παιδιά το κόβω πολύ χειρότερο.Ετσι οπως πάνε τα πράγματα θα έρθει η στιγμή που θα δουλεύουμε δυο δουλειές κανονικά,μια πρωινή μία απογευματινή,θα πηγαίνεις μετά σπίτι σου,θα ξεκουράζεσαι καμια ώρα και μετα θα κοιμάσαι.Τραγωδία...
Δεν ήθελα να μακρηγορήσω,οι χλιδάνεργοι πιστεύω ειναι απλά το επιφανειακό του θέματος. Το συμπέρασμα μου απο όλα αυτά είναι αυτό που πολύ σωστά επισήμανε και ο Λάκης Λαζόπουλος σε περασμένη εκπομπή:

Αυτή η γενιά ή θα μεταναστεύσει ή θα τα σπάσει ολα..........!!!!!




 

Kemal

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2007
Μηνύματα
101
Like
0
Πόντοι
1
Καλησπέρα παιδιά.
Είμαι νέο μέλος σχετικα εδώ,και πέτυχα χθες το θέμα αυτό με τους χλιδάνεργους και το εργατικό αυτό κατεστημένο που επικρατεί,και ομολογώ ότι με προβληματίζει σοβαρά.
Οχι βέβαια επειδή τα αγνοοώ όλα αυτά,αλλα αντίθετα επειδή είναι ένα διαρκές άγχος μέσα μου όπως και σίγουρα σε χιλιάδες άλλους που δεν έχουν στρωμένη την δουλειά του μπαμπά τους και είναι αναγκασμένοι να τρέχουν όλη μέρα για δουλειές,να στέλνουν βιογραφικά ή φυσικά να δουλεύουν σαν τους σκλάβους 10ωρα και 12ωρα.
Είμαι πολύ κοντά σε αυτό το στάδιο.Εχω ελάχιστα μαθήματα για το πτυχίο μου,εχω βέβαια κ τον στρατό μετά,αλλά εδώ και καιρό λόγω της τραγικής αυτής κατάστασης που βλέπω στο θέμα δουλειά-μισθοί-ασφαλιστικό,εχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά να φύγω εξωτερικό.
Το μέλλον εδώ παιδιά το κόβω πολύ χειρότερο.Ετσι οπως πάνε τα πράγματα θα έρθει η στιγμή που θα δουλεύουμε δυο δουλειές κανονικά,μια πρωινή μία απογευματινή,θα πηγαίνεις μετά σπίτι σου,θα ξεκουράζεσαι καμια ώρα και μετα θα κοιμάσαι.Τραγωδία...
Δεν ήθελα να μακρηγορήσω,οι χλιδάνεργοι πιστεύω ειναι απλά το επιφανειακό του θέματος. Το συμπέρασμα μου απο όλα αυτά είναι αυτό που πολύ σωστά επισήμανε και ο Λάκης Λαζόπουλος σε περασμένη εκπομπή:

Αυτή η γενιά ή θα μεταναστεύσει ή θα τα σπάσει ολα..........!!!!!
 

  Φίλε μου επειδή έχω ζήσει στο εξωτερικό περίπου δέκα χρόνια μπορώ να σε βεβαιώσω ότι σε καμία χώρα του κόσμου δε μοιράζουν λεφτά στο δρόμο.  :o

  Η διαφορά είναι στις ευκαιρίες.  Σε αναπτυγμένες Δυτικές χώρες, επίσης, σέβονται περισσότερο εργαζόμενους με δυνατότητες προσφοράς, καθώς και τους θεσμούς.  Και έξω πάντως τα εργασιακά γίνονται ολοένα σκληρότερα.  Σε ορισμένες πολιτείας των Η.Π.Α. π.χ. το ύψος του επιδόματος που δίνει το ταμείο ανεργίας (εκεί αυτό το καθορίζει η κάθε πολιτεία και δεν είναι σταθερό σε ομοσπονδιακό επίπεδο) δεν ξεπερνά το 10% του μισθού.  Κοινώς, αν μείνεις άνεργος και δεν έχεις καβάτζες...μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά.

  Επίσης και εκεί έχει υπερωρίες...και 10ωρα και 12ωρα και ακόμα παραπάνω.  Η διαφορά είναι ότι συνήθως οι εργοδότες είναι σοβαρές επιχειρήσεις και δεν κάνουν γυφτιές και σου πληρώνουν κανονικά την υπερωριακή απασχόληση αντίθετα με διάφορα εγχώρια λαμόγια.  Τέτοιες διαφορές υπάρχουν, ναι.  Μην περιμένεις όμως ότι π.χ. με το που θα κατέβεις στο Χίθροου ή στο Κένεντυ θα έρθει ο θείος Σαμ να μοιράσει δολάρια.  :grin:

  Τέλος, αν έχεις σκοπό να φύγεις στα σοβαρά για δουλειά έξω μην πιαστείς μαλάκας και πας στρατό.  Όταν αποφασίσεις να γυρίσεις βλέπεις τι θα κάνεις.  Αν κάτσεις χρόνια έξω και δεν έχει καταργηθεί μέχρι τότε πληρώνεις τίποτα φραγκοδίφραγκα και ξεμπερδεύεις.  Μην πιάνεσαι κορόϊδο...  :headbang:

   
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Αυτό το "ξεχαρβάλωμα" των εργασιακών σχέσεων είναι αποτέλεσμα των αγώνων της ΓΣΣΕ,
του Πρωτοπαπα, του Πολυζωγόπουλου, του Μανώλη, και του καινούργιου τωρα...
Επίσης είναι αποτέλεσμα και του βαθέως υπνου που έχει πέσει ένα μεγάλο κομμάτι των συμπατριωτών μας.
Τωρα που άρχισε το κράτος να βάζει χέρι και στα ευγενή ταμεια ακούμε κάτι φωνούλες.
Αν σε 20 χρόνια το 80% των συνταξεων θα είναι σε επίπεδα σημερινου ΟΓΑ, θα γίνουν όμορφα πράγματα.
Αλλά είπαμε το θέμα μας είναι οι χλιδάνεργοι...
Ρώτησα πριν μερικές σελίδες, αν μπορεί κάποιος με 700/800/900 euro να φυγει από τους γονεις και να ανοίξει δικό του σπίτι, σπίτι, όχι καμιά τρωγλη... και δεν είδα να απαντά κανείς ξεκάθαρα....
Αντ' αυτου μερικοί άρχισαν τις συνήθεις παπαρολογίες....
Θα στα βγάλω εγώ αναλυτικά.

Έχω την τύχει να ζω σε ένα σπίτι τον δικό μου βέβαια πληρώνο ενοίκιο Υπολογίστε:

850 μισθός

- 200 ενοίκιο
-15 ΟΤΕ(παγιο)
-ΔΕΗ (πάγιο)
- ΕΥΔΑΠ (παγιο)
-50 ευρώ Κοινόχρηστα
- Περίπου 200 ευρώ το μήνα super-market(είπαμε το σπίτι είναι τον δικόν μου όχι το ψηγείο)
-οι δόσεις κάθε μήνα για τα ηλεκτρικά που πήρες περιποθ 75 ευρώ.
- αν έχεις και καμια κάρτα
Αυτά είναι τα πάγια έξοδα κάθε μήνα τα standar
Δεν βάζω βενζίνες τσιγάρα κτλπ.Για δες μπορείς να μείνης μόνος με 1 δουλεία/???
 

xk83

Νέο Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2007
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
 

  Φίλε μου επειδή έχω ζήσει στο εξωτερικό περίπου δέκα χρόνια μπορώ να σε βεβαιώσω ότι σε καμία χώρα του κόσμου δε μοιράζουν λεφτά στο δρόμο.  :o

  Η διαφορά είναι στις ευκαιρίες.  Σε αναπτυγμένες Δυτικές χώρες, επίσης, σέβονται περισσότερο εργαζόμενους με δυνατότητες προσφοράς, καθώς και τους θεσμούς.  Και έξω πάντως τα εργασιακά γίνονται ολοένα σκληρότερα.  Σε ορισμένες πολιτείας των Η.Π.Α. π.χ. το ύψος του επιδόματος που δίνει το ταμείο ανεργίας (εκεί αυτό το καθορίζει η κάθε πολιτεία και δεν είναι σταθερό σε ομοσπονδιακό επίπεδο) δεν ξεπερνά το 10% του μισθού.  Κοινώς, αν μείνεις άνεργος και δεν έχεις καβάτζες...μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά.

  Επίσης και εκεί έχει υπερωρίες...και 10ωρα και 12ωρα και ακόμα παραπάνω.  Η διαφορά είναι ότι συνήθως οι εργοδότες είναι σοβαρές επιχειρήσεις και δεν κάνουν γυφτιές και σου πληρώνουν κανονικά την υπερωριακή απασχόληση αντίθετα με διάφορα εγχώρια λαμόγια.  Τέτοιες διαφορές υπάρχουν, ναι.  Μην περιμένεις όμως ότι π.χ. με το που θα κατέβεις στο Χίθροου ή στο Κένεντυ θα έρθει ο θείος Σαμ να μοιράσει δολάρια.  :grin:

  Τέλος, αν έχεις σκοπό να φύγεις στα σοβαρά για δουλειά έξω μην πιαστείς μαλάκας και πας στρατό.  Όταν αποφασίσεις να γυρίσεις βλέπεις τι θα κάνεις.  Αν κάτσεις χρόνια έξω και δεν έχει καταργηθεί μέχρι τότε πληρώνεις τίποτα φραγκοδίφραγκα και ξεμπερδεύεις.  Μην πιάνεσαι κορόϊδο...  :headbang:

   


Φίλε kemal,όλα αυτά που επισήμανες δεν τα αγνοοώ,και πόσο μάλλον επειδή εχεις ζήσει και εργαστεί στο εξωτερικό η βάση τους είναι αδιαμφισβήτητη.
Εγώ το σκέφτομαι κάπως πιο πρακτικά στο μυαλό μου,πχ με τι μισθο θα ξεκινήσω να δουλεύω,συνθήκες εργασίας,εξέλιξη,υπερωρίες,ασφάλιση,σύνταξη κ.α. στα οποία πιστεύω θα συμφωνήσεις μαζί μου πως η κατάσταση σε σχέση με την Ελλάδα είναι πολύ καλύτερη.
Για παράδειγμα,φίλος και συμφοιτητής μου στο πανεπιστήμιο(σπουδάζω πληροφορική σε ΑΕΙ) πήρε το πτυχίο του και πήγε καρφί Ολλανδία,όπου βρήκε δουλειά σε μια μεγάλη εταιρία πληροφορικής και άρχισε με πρώτο μισθό 2000 Ευρώ.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις,οτι αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν είναι ο στόχος μου να πάω εξωτερικό για να ξεκινήσω με έναν τέτοιο μισθό ούτε για να βγάλω ΤΑ λεφτά,απλά να είσαι σε ένα περιβάλλον με περισσότρη ασφάλεια  για το παρόν και το μέλλον σου,και να ζεις τη ζωή σου με μια σχετική άνεση,πόσο μάλλον αν κάποια στιγμή έχεις και οικογένεια,πράγμα που σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις με τα 700-800-900 Ευρώ που πιθανόν να παίρνεις εδώ.
Πάντως οποιαδήποτε πληροφορία ή συμβουλή είναι καλοδεχούμενη,απο σένα και απο οποιονδήποτε άλλο φίλο εδώ που έχει εργαστεί στο εξωτερικό.
Οσο για τον στρατό,πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάνω.........Να καταργηθεί πάντως σε κάμποσα χρόνια όπως είπες,χλωμό το βλέπω.Εδώ ακούγεται οτι θέλουν να αυξήσουν τη θητεία γιατι δεν εχουν στρατιωτικές δυνάμεις.
Ιδωμεν..




   





 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
XK83, ρίξε μια ματιά στα διάφορα site εργασίας, ελληνικά και ξένα.
Απο τα ξένα γνωρίζω και παρακολουθώ το monster.com (us) και το totaljobs.com (uk).
Πάρε μια ιδέα, κάνε τις συγκρίσεις και να θυμάσαι οτι, εκτός απο την Ελλάδα, ο μέσος απόφοιτος πανεπιστημίου βρίσκει εύκολα δουλειά. Εδώ πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό, διδακτορικό και μπάρμπα.
Αν θές λεφτά πήγαινε σε καμία Αφρική ή Αραβία. Ειδικά στα Εμιράτα πληρώνουν καλά αν είσαι και τίποτα μηχανικός.
 

Galb

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
4.898
Κριτικές
8
Like
34
Πόντοι
16
Παιδιά εκτός από το να σπουδάσεις και να παίρνεις μετά 700 ευρώ υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα <<έξυπνα>> που αν ψαχτείς ίσως βρεις κάτι καλό...Π.χ. μόνιμος στο στρατό (έχει τα θετικά έχει και τα αρνητικά όμως) Έχω ακούσει ότι οι μόνιμοι παίρνουν πάνω από 1000/μήνα.Παρόλα αυτά όμως μήπως η ρίζα του προβλήματος υπάρχει στο κράτος και στην κάθε κυβέρνηση που αντί να πηγαίνει την Ελλάδα μπροστά και να την κάνει ποιό δυνατό κράτος οικονομικά την πάει πίσω εξαιτίας των <<αρπαχτών>> που γίνονται από πολιτικούς???Η γνώμη μου είναι ότι χάνονται πολλά λεφτά του ελληνικού λαού εξαιτίας της κυβέρνησης που τα <<τσεπώνει>> κυριολεκτικά..Τι λέτε ? :shower:
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Παιδιά εκτός από το να σπουδάσεις και να παίρνεις μετά 700 ευρώ υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα <<έξυπνα>> που αν ψαχτείς ίσως βρεις κάτι καλό...Π.χ. μόνιμος στο στρατό (έχει τα θετικά έχει και τα αρνητικά όμως) Έχω ακούσει ότι οι μόνιμοι παίρνουν πάνω από 1000/μήνα.Παρόλα αυτά όμως μήπως η ρίζα του προβλήματος υπάρχει στο κράτος και στην κάθε κυβέρνηση που αντί να πηγαίνει την Ελλάδα μπροστά και να την κάνει ποιό δυνατό κράτος οικονομικά την πάει πίσω εξαιτίας των <<αρπαχτών>> που γίνονται από πολιτικούς???Η γνώμη μου είναι ότι χάνονται πολλά λεφτά του ελληνικού λαού εξαιτίας της κυβέρνησης που τα <<τσεπώνει>> κυριολεκτικά..Τι λέτε ? :shower:

Το πλιάτσικο που εχει γίνει απο το 1974 δεν περιγράφεται. Εκτος απο ιλλιγγιώδη ποσά που εχουν κλεψει, ολα γίνονται με γνώμωνα το κομματικό συμφέρον και οχι το συμφέρον της χώρας και του λαού. Γενικά το συστημα στην Ελλάδα ειναι ενας γορδιος δεσμος, φαύλοι κύκλοι που μας κρατουν εγκλωβισμένους. Μας δουλεύουν ψιλο γαζι, μας αποπροσανατολίζουν και μας στρεφουν εναντίων ανύπρκτων εχθρών. Χαλια μαυρα κι αραχλα.....
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
Αυτή η γενιά ή θα μεταναστεύσει ή θα τα σπάσει ολα..........!!!!!

  οταν καταλαβει το δουλεμα που εφαγε θα ειναι αργα!

Συμβουλη προς τον ΧΚ83 ΜΗΝ ΠΑΣ στρατό!!! Πηαγαινε δηθεν για σπουδες εξω, βρες μια δουλεια (και 1200€ να παιρνεις εδω ουτε με σφαιρες δεν τα βλεπεις) και στους γονεις σου λεγε "Πως να ερθω ως ανυπότακτος??? θα με μπαγλάρωσουν". Εκλογες εχουμε μια φορα το χρονο θα ερχεσαι και τζαμπα με την Νεα Ολυμπιακή. Και στο φιναλε αν δεν περνας καλα εδω ειναι η Ελλαδα δεν φευγει! Θα εθεις και με αερα εξωτερικού!!

ΥΓ βρεθηκα εδω επειδη ενα ποστ το enforcer ειναι ξακαρφωτο στην Γενικη συζητηση κοιταξτε αριστερα κατω απο το "φουντωνει...' εχει 2 παυλιτσες
 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
  οταν καταλαβει το δουλεμα που εφαγε θα ειναι αργα!

Συμβουλη προς τον ΧΚ83 ΜΗΝ ΠΑΣ στρατό!!! Πηαγαινε δηθεν για σπουδες εξω, βρες μια δουλεια (και 1200€ να παιρνεις εδω ουτε με σφαιρες δεν τα βλεπεις) και στους γονεις σου λεγε "Πως να ερθω ως ανυπότακτος??? θα με μπαγλάρωσουν". Εκλογες εχουμε μια φορα το χρονο θα ερχεσαι και τζαμπα με την Νεα Ολυμπιακή. Και στο φιναλε αν δεν περνας καλα εδω ειναι η Ελλαδα δεν φευγει! Θα εθεις και με αερα εξωτερικού!!

ΥΓ βρεθηκα εδω επειδη ενα ποστ το enforcer ειναι ξακαρφωτο στην Γενικη συζητηση κοιταξτε αριστερα κατω απο το "φουντωνει...' εχει 2 παυλιτσες

Φιλε Τρουενο. Ειναι ψιλοασχετο-ψιλοσχετικο αυτο που θα σου πω, αλλα παρατηρησα οτι εχεις τον Τζομπς στο αβαταρ. Απο τους πιο φευγα χλιδανεργους που εχω δει σε τηλεοπτικη σειρα. Και μονο που ξερεις το αρεστιτ ντιβελοπμεντ ανεβηκες στην εκτιμηση μου. Τρελο γελιο. Τα εγκονια μας ΙΣΩΣ ευτηχισουν να δουν αντιστοιχη Ελληνικη σειρα. Καποτε.  :-*
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μάγκες, δείτε Ευαγγελάτο...
Έχει έναν καραγκιόζη 31 ετών που πήρε δάνειο για να πάρει αμάξι €60.000 και ρολόι € 3.000 και κλαίγεται για το μισθό των € 800 που παίρνει!

Φωτιά και τσεκούριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!
 

Heelover

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
9.251
Κριτικές
27
Like
15
Πόντοι
3.057
καλά να πάθει....
 

Carlos

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
2.302
Κριτικές
11
Like
2
Πόντοι
2.945
....την ιδια ωρα που συμβαινουν αυτα διαβαστε αρθρο απο ΤΑ ΝΕΑ  οπου λεει οτι θα  γινουν κι αλλες παραγγελιες οπλων....
[size=10pt]η Ελλαδα  4η στον κοσμο σε εξοπλιστικα προραμματα(!!!!!!!!) [/size] :idiot: :headbang: :uglystupid:


Αμερικανορωσικός πόλεμος στην Αθήνα
Έντονος ανταγωνισμός για 10-12 μεγάλα ελληνικά εξοπλιστικά προγράμματα
Τα χαμόγελα του Αμερικανού πρέσβη κ. Σπέκχαρντ και η- υπερβολική για Ρώσο- κοσμοπολίτικη άνεση του Νο1 του Κρεμλίνου για τις εξαγωγές όπλων κ. Ντιμίτριεφ περίσσευαν στα χθεσινά εγκαίνια της διεθνούς έκθεσης οπλικών συστημάτων στο παλιό αεροδρόμιο του Ελληνικού.

Ωστόσο, η εικόνα των εκπροσώπων των δύο πρώτων χωρών σε πωλήσεις όπλων στον κόσμο (31% ΗΠΑ και 26% Ρωσία) ήταν παραπλανητική: το ομολογούσαν, σε κατ΄ ιδίαν συζητήσεις, τα στελέχη των βιομηχανικών κολοσσών Ευρώπης και ΗΠΑ, τα οποία περισσότερο από τις χαιρετούρες και τις παρουσιάσεις
ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ
Αναμένεται αύξηση πιέσεων για νέες παραγγελίες οπλικών συστημάτων
της πραμάτειας τους στην πολυπληθή υποψήφια πελατεία τους, είχαν στον νου τους τις αρνητικές συνέπειες της διεθνούς χρηματοπιστωτικής κρίσης στον κλάδο τους.

Και όχι αβάσιμα: σύμφωνα με χθεσινό τηλεγράφημα του Ρώυτερ που κυκλοφόρησε το μεσημέρι από χέρι σε χέρι μεταξύ των υψηλόβαθμων αντιπροσωπειών 500 και πλέον βιομηχανιών- εκθετών, αναλυτές εκτιμούν ότι τα κονδύλια για την Άμυνα θα είναι αυτά που θα περικοπούν μακροπρόθεσμα.

Κι αυτό προκειμένου οι εθνικοί προϋπολογισμοί να αντιμετωπίσουν το αυξημένο κόστος από τις εγγυήσεις των καταθέσεων ή τις εξαγορές τραπεζών που αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

Στην 4η θέση η Ελλάδα
Για την Ελλάδα, η οποία στον πίνακα των μεγαλύτερων αγοραστών όπλων στον κόσμο φιγουράρει πλέον στην 4η θέση για την πενταετία 2003-2007, η πίεση από τις χώρες που πωλούν όπλα αναμένεται να αυξηθεί κατακόρυφα. Ήδη ο ανταγωνισμός μεταξύ Ευρωπαίων, Αμερικανών αλλά και Ρώσων για τα 10-12 μεγαλύτερα ελληνικά εξοπλιστικά προγράμματα που εκκρεμούν εδώ και 3-4 χρόνια, είναι έντονος. Παράλληλα, ο νέου τύπου διαφαινόμενος «Ψυχρός Πόλεμος» που εκδηλώθηκε με την κρίση στη Γεωργία το καλοκαίρι, εκτιμάται από τους ειδικούς ότι θα εντείνει την κινητικότητα όσον αφορά τους εξοπλισμούς στην περιοχή.

Η αποτύπωση της κατάστασης αυτής φαίνεται καθαρά στη φετινή έκθεση Defendory, που φιλοξενεί στο Ελληνικό πάνω από 500 εταιρείες από 39 χώρες, ενώ έχουν φθάσει, προσκεκλημένες από το υπουργείο Άμυνας, πάνω από 50 υψηλόβαθμες κρατικές αντιπροσωπείες.



Ενδεικτικό των... ορέξεων των μεγάλων παραγωγών όπλων είναι ότι για πρώτη φορά συμμετέχει επισήμως το υπουργείο Άμυνας των ΗΠΑ έχοντας υπό την αιγίδα του 54 βιομηχανίες καθώς και περίπτερα του Στρατού και της Αεροπορίας. Πολύ μεγάλη είναι και η εθνική συμμετοχή της Ρωσίας, η οποία τριπλασίασε, σε σχέση με την προηγούμενη έκθεση του 2006, τον χώρο που καταλαμβάνουν 36 απ΄ τις μεγαλύτερες εταιρείες της χώρας. Κινητικότητα
Ενδιαφέρουσες από τεχνολογικής και... εξαγωγικής πλευράς είναι πολλές από τις παρουσίες της εγχώριας αμυντικής βιομηχανίας- κρατικής και ιδιωτικής. Οι εκπρόσωποί τους, που σε κατ΄ ιδίαν συζητήσεις εκφράζουν τη δυσφορία τους επειδή δεν «τρέχει» κανένα νέο πρόγραμμα εδώ και 4-5 χρόνια, έχουν στραμμένο το βλέμμα τους είτε σε αυτοδύναμες πωλήσεις σε ξένους είτε προσδοκούν να κλείσουν συνεργασίες μαζί τους εν όψει πιθανών ελληνικών παραγγελιών. Οι φήμες πάντως που κυκλοφορούσαν στα πηγαδάκια της έκθεσης ήθελαν 2-3 απ΄ τα μεγάλα προγράμματα να δρομολογούνται συντόμως...
 

stefan00

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
3.974
Like
339
Πόντοι
36
Μια γενιά μορφωμένων Ελλήνων που ζουν με τους γονείς τους, βγαίνουν κάθε βράδι, δουλεύουν σποραδικά και για ψίχουλα, ταξιδεύουν, και τσακίζουν Prada, Fendi και LV όπου τα πετύχουν.   
Η φίλη μου η Μαρία ήρθε και με βρήκε για πρώτη φορά τον περσινό Σεπτέμβριο. Λίγους μήνες νωρίτερα είχε επιστρέψει από την Αγγλία με το μεταπτυχιακό της, μετά είχε πάει τέσσερις μήνες διακοπές (στο Μπαλί, τη Μύκονο και τη Φλωρεντία), και τώρα είχε έρθει μαυρισμένη και έτοιμη να ξεκινήσει την καριέρα της, και μια νέα ζωή.
"Θέλω να μου βρεις δουλειά στην εταιρία σου", μου είπε με τον επιτακτικό τρόπο που λέει τα πάντα. Ήταν 26 χρονών.
Αν και είμαι εντελώς ακατάλληλος για τέτοιου είδους διαμεσολαβήσεις, μισάνθρωπος ων, σεβάστηκα το αίτημα της καλής φίλης, ρώτησα και έμαθα ότι πράγματι, υπήρχε μια ανοιχτή θέση στο διαφημιστικό τμήμα μιας εταιρίας για την οποία είχα κάνει κάποιες μεταφράσεις, προώθησα το βιογραφικό της και, ικανοποιημένος που έκανα το καλό για έναν συνάνθρωπο, το ξέχασα εντελώς.
Μετά από τρεις μέρες η Μαρία με πήρε τηλέφωνο, έξαλλη.
"Υποδοχή διαφήμισης; Η θέση που μου βρήκες είναι για υποδοχή διαφήμισης;"
"Ποιος; Τι; Ποιος είναι;" είπα (με είχε ξυπνήσει).
"Εγώ έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Ιστορία της Τέχνης στο Λονδίνο και θα πάω να σηκώνω τηλέφωνα για 600 ευρώ;"
Τι είχε γίνει: Η Μαρία δεν είχε πάει στο ραντεβού. Όταν την πήραν τηλέφωνο για να την καλέσουν έμαθε όσα χρειαζόταν να μάθει, και απέρριψε τη δουλειά μονομιάς.
Η Μαρία, βλέπετε, ανήκει σε μια εντελώς νέα κατηγορία Ελλήνων. Πρόκειται για μια υποκατηγορία της διαβόητης «γενιάς των 700 ευρώ», των νεαρών Ελλήνων, δηλαδή, που έχουν αποκτήσει πολύ καλή μόρφωση, και οι οποίοι βγαίνουν σε μια αγορά εργασίας η οποία δεν τους πολυχρειάζεται, και έτσι δεν μπορεί να τους εξασφαλίσει μισθό αντίστοιχο των σπουδών τους, ή έστω επαρκή για να συντηρηθούν.
Η συγκεκριμένη υποκατηγορία της Μαρίας περιλαμβάνει τους νέους που, αν και δεν βρίσκουν μια καλοπληρωμένη δουλειά, αρνούνται να κάνουν οποιονδήποτε συμβιβασμό στον τρόπο ζωής τους. Μαθημένοι στο χαρτζιλίκι από τους γονείς κατά τη διάρκεια της εφηβείας και των σπουδών, βγαίνοντας στην «αγορά» εξακολουθούν να επιθυμούν να συχνάζουν στα ίδια μαγαζιά, να ψωνίζουν το ίδιο ακριβά προϊόντα, και να κάνουν ακριβώς την ίδια άνετη ζωή που έκαναν πριν.
Είναι οι χλιδάνεργοι, και δεν πρόκειται να θυσιάσουν ούτε την παραμικρή λεπτομέρεια απ' το lifestyle τους. Όσα κι αν τους πληρώνουν.
___
Σύμφωνα με μια έρευνα των Νέων, 8 στους 10 νεοπροσληφθέντες στην Ελλάδα αμείβονται με λιγότερα από 1000 ευρώ. Σύμφωνα με άλλη έρευνα της Marc για το Έθνος, τo 56% των Ελλήνων ηλικίας 18-30 αμείβεται με λιγότερα από 700 ευρώ το μήνα. Ένας στους δύο νέους είναι άνεργος.
Από τους τριαντάρηδες, μόνο το 29,5% ζουν εντελώς ανεξάρτητοι από τους γονείς.
Ένα 31,4% συντηρείται αποκλειστικά από αυτούς.
Μπορείτε να συλλάβετε αυτά τα νούμερα;
Αν κάποιος ξένος τα διαβάσει θα συμπεράνει πως είμαστε μια κοινωνία υπό κατάρρευση, όπου οι νέοι δεν μπορούν να παράγουν πλούτο, οπότε τρώνε τον πλούτο που έχει συσσωρεύσει η προηγούμενη γενιά, μέχρι αυτός να τελειώσει, οπότε προφανώς η χώρα μας θα χρεοκοπήσει.
Η ίδια η οικογένεια έχει τις μεγαλύτερες ευθύνες. Σε όλους τους Μεσογειακούς λαούς εμφανίζεται αυτή η απεριόριστη λατρεία για τα παιδιά, η οποία εύκολα παίρνει όχι-και-πολύ-υγιείς διαστάσεις. Οι γονείς ουσιαστικά «πληρώνουν» το παιδί για να μην τους φύγει. Σε άλλες, βορειότερες χώρες συνηθίζεται να το σουτάρουν (με αγάπη) μόλις τελειώσει το σχολείο, για να τραβήξει το δικό του δρόμο, να κάνει τα δικά του λάθη, να σταθεί στα δικά του πόδια, να μάθει και ωριμάσει. Εδώ έχουμε περιπτώσεις σαν το Θεσσαλονικιό φίλο μου το Στέλιο, που οι γονείς του υποσχέθηκαν αυτοκίνητο αν περάσει στις Πανελλήνιες, με τον όρο να περάσει σε σχολή της Θεσσαλονίκης.
Φυσικά, εκατοντάδες χιλιάδες είναι οι νέοι που ανήκουν στη «Γενιά των 700 ευρώ», όλων οι γονείς θέλουν να τους φροντίσουν, κάμποσοι από αυτούς τους γονείς είναι και ευκατάστατοι, αλλά δεν γίνονται όλα τα παιδιά χλιδάνεργοι.
Βλέπετε, είναι στη φύση του νέου να θέλει να αυτονομηθεί, να κάνει κάτι στηριγμένος στα δικά του ποδάρια, μόνος, ανεξάρτητος. Είναι μια ανθρώπινη ανάγκη αυτή. Στην πρώτη μου δουλειά προσελήφθην με μισθό 180.000 δραχμές το μήνα (520 ευρώ), εν έτει 2000, σε ηλικία 23 ετών, και ήμουν πανευτυχής. Εκστατικός. Ακόμα θυμάμαι το πρώτο ζευγάρι παπούτσια που πήρα με τα δικά μου λεφτά.
Μπορεί αυτό να ακούγεται λίγο «Βασιλάκης Καϊλας», αλλά η ανάγκη του ανθρώπου να κάνει πράγματα μόνος του -και κατά συνέπεια να αυτοεπιβεβαιωθεί ως αυτόνομη οντότητα- είναι πανίσχυρη.
Γιατί τότε τόσοι τριαντάρηδες καταπιέζουν αυτή την ανάγκη για να μείνουν στη σφιχτή και γεμάτη ασφάλεια αγκαλιά της τσέπης του μπαμπά;
Είναι απλό: Είναι αρρώστια.
Οι χλιδάνεργοι, περισσότερο από οτιδήποτε άλλο είναι lifestyle junkies, που επιτρέπουν τον εθισμό τους στην ηδονιστική πλευρά της ζωής, κι ας εγκλωβίζονται έτσι σε μια αέναη εφηβεία.
«Δεν μπορώ να μην ψωνίζω. Δεν γίνεται», λέει μια άλλη φίλη, ας την πούμε Πόπη. «Είναι εθισμός, πηγαίνω στο Mall και θέλω να κατεβάσω τα ράφια, να τα δοκιμάσω όλα, να δώσω την κάρτα μου και να τα πάρω σπίτι μου. Η ντουλάπα μου είναι γεμάτη με ρούχα που δεν φοράω ποτέ, αλλά δεν μπορώ να σταματήσω να αγοράζω διαρκώς καινούρια. Το τηλέφωνό μου στο σπίτι είναι μονίμως κατεβασμένο για να μην με πρήζουν από την τράπεζα -χρωστάω πολλά στην κάρτα. Έχω φεσώσει συγγενείς μέχρι και τρίτου βαθμού, το χαρτζιλίκι με το που το παίρνω φεύγει, ο μισθός το ίδιο».
Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί κανείς να καταλογίσει στην κοινωνία του υπερκαταναλωτισμού, και η ύπαρξη των χλιδάνεργων είναι ένα από αυτά. Αλλά δεν φταίνε οι τσάντες και τα παπούτσια αν η γυναίκα που τις ψωνίζει το κάνει με λεφτά που δεν έχει ή δεν έχει βγάλει με τον ιδρώτα της. Ο σφιχτός-όσο-δεν-παίρνει εναγκαλισμός της ελληνικής οικογένειας, που αρνείται να αφήσει τα παιδιά της να ωριμάσουν, δημιουργεί σε συνδυασμό με όλες τις χαρές του lifestyle αυτούς τους αιώνιους εφήβους που προτιμούν να ζήσουν σήμερα ό,τι έχει να τους προσφέρει η ζωή (ο μπαμπάς), παρά να ταλαιπωρηθούν για να το απολαύσουν αύριο.
Ως στάση ζωής αυτή δεν είναι απολύτως καταδικαστέα. Αναρωτιέται όμως κανείς, όταν ο μπαμπάς (ζωή) πάψει να παρέχει, τι θα καταναλώσει ο χλιδάνεργος; Και, ακόμα χειρότερα: Τι θα καταναλώσουν τα παιδιά του;
Προς το παρόν οι χλιδάνεργοι εξακολουθούν να βγαίνουν, να ψωνίζουν, να ταξιδεύουν, να πηγαίνουν σε interviews για δουλειές που δεν χρειάζονται, καθώς ο χρόνος περνά χωρίς συνέπειες. Θα έρθουν συνέπειες στο μέλλον….
Οι συνεπειες ηρθαν...ας μαθουν αυτα τα κοριτσακια να κανουν καμια δουλεια οπως σκαλες πατωματα κλπ και να λενε και ευχαριστω..ετσι και μια "φιλη" μου ψωναρα οταν κοπηκε το επιδομα του συνταξιουχου αστυνομικου μπαμπα παρακαλουσε να της βρουμε δουλεια και την εβαλα στο γκαραζ που δουλευα και βολευτηκε με τα 550...ας πλενει αμαξια τωρα το ψωνιο
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
Μάγκες, δείτε Ευαγγελάτο...
Έχει έναν καραγκιόζη 31 ετών που πήρε δάνειο για να πάρει αμάξι €60.000 και ρολόι € 3.000 και κλαίγεται για το μισθό των € 800 που παίρνει!

Φωτιά και τσεκούριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!

:jerking: Μαλακιες εδω και χρονια η ελλαδα (στην οποια το 40% του ΑΕΠ γίνεται απο το κρατος και το 1/3 των εργαζομενων ειναι Δημοσιοι υπάλληλοι) ειναι σε κριση και ελεγαν αυτα για να μην γκρινιαζει κανενας

ΤΩΡΑ με αφορμη την διεθνη κριση μιλανε για την ΚΡΙΣΗ και την ανεργια λες και εγιναν ολα σε ενα μήνα  :jerking:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Μάγκες, δείτε Ευαγγελάτο...
Έχει έναν καραγκιόζη 31 ετών που πήρε δάνειο για να πάρει αμάξι €60.000 και ρολόι € 3.000 και κλαίγεται για το μισθό των € 800 που παίρνει!

Φωτιά και τσεκούριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!

μου θυμιζει μια αλλη εκπομπη που ελεγε για την γενια των  700 ευρω
που δειχνει εναν τυπο που ταν καθηγητης κατι τετοιο και ελεγε οτι εκανε 2 δουλειες την μερα για να τα φερει βολτα
και εδειξε το σπιτι του
μεζονετα 2οροφη και ειχε τζιπακι τσεροκι
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
11
Like
3.395
Πόντοι
4.615
μου θυμιζει μια αλλη εκπομπη που ελεγε για την γενια των  700 ευρω
που δειχνει εναν τυπο που ταν καθηγητης κατι τετοιο και ελεγε οτι εκανε 2 δουλειες την μερα για να τα φερει βολτα
και εδειξε το σπιτι του
μεζονετα 2οροφη και ειχε τζιπακι τσεροκι
Προφανώς ο τύπος είχε χρεωθεί ως το λαιμό στις τράπεζες, για να πάρει τη μαιζομέτα και το τζιπ, και εν συνεχεία έτρεχε και δεν έφτανε για να τα βγάλει πέρα. Το πρόβλημα είναι ότι θέλουμε να ζούμε όπως μας πλασάρει όλο το σύστημα του lifestyle, ενώ δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα, δανειζόμαστε και χρεωνόμαστε και στη συνέχεια μας φταίει η κακούργα η κοινωνία..... Εργάζομαι ουκ ολίγα χρόνια, και δεν χρωστάω ούτε ένα ευρώ σε τράπεζα, χωρίς όμως ακολουθώ τη ''μόδα'' που κάποιοι πλασάρουν εντέχνως. Και σας βεβαιώ ότι δεν είμαι καθόλου δυστυχής, ούτε τρέμω τι θα βρω στο γραμματοκιβώτιο ούτε κρύβομαι από τα τηλέφωνα μην τυχόν είναι από καμία τράπεζε ή από καμία εισπρακτική εταιρία.....
 

neon

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2008
Μηνύματα
68
Like
0
Πόντοι
0
πότε να ξεκίνησαν αυτά....
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
11
Like
3.395
Πόντοι
4.615
πότε να ξεκίνησαν αυτά....
΄
Η αίσθησή μου είναι ότι όλα ξεκίνησαν από την εποχή της ιδιωτικής τηλεόρασης και μετά..... Από το 1990 και εντεύθεν δηλαδή. Όλα τα ερεθίσματα είναι υπέρ του πλούτου, της χλίδας και της άνετης ζωής..... Παρακολουθήστε σύγχρονες ελληνικές σειρές, όλες έχουν ένα κοινό:προβάλλουν σούπερ άντρες ή σούπερ γκομενάρες, που ζουν σε βίλες, με αμαξάρες, που δουλεύουν σε γραφειάρες, όπου οι μεν άντρες έχουν γκομενάρες γραμματείς και οι γυναίκες παιδαράδες υφισταμένους, χωρίς κανένα οικονομικό πρόβλημα, που βγαίνουν όποτε θέλουν και πάνε όπου θέλουν..... Και έχοντας τέτοια ερεθίσματα ο έφηβος, άντε να τον πείσεις μεγαλώνοντας ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων δεν ζουν όπως του έχουν δείξει στην τηλεόραση.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom