Νέα

Οι Χλιδάνεργοι..Ζουν ανάμεσά μας..Η κατάντια των νέων...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα POLYATAKTOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 471
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
  Δεν το αντιγραφω γιατι θα βγει το ποστ μου 2 σελίδες!!! Ακου εκει 700€ κυλιομενο ωραριο Σ/Κ και αργιες και παραπονιουνται που φευγουν οι υπάλληλο!!!!! Που εισαι ρε Αριωνα να δεις την "επιτυχια" των αγωνων του ΚΚΕ.

Αυτό το "ξεχαρβάλωμα" των εργασιακών σχέσεων είναι αποτέλεσμα των αγώνων της ΓΣΣΕ,
του Πρωτοπαπα, του Πολυζωγόπουλου, του Μανώλη, και του καινούργιου τωρα...
Επίσης είναι αποτέλεσμα και του βαθέως υπνου που έχει πέσει ένα μεγάλο κομμάτι των συμπατριωτών μας.
Τωρα που άρχισε το κράτος να βάζει χέρι και στα ευγενή ταμεια ακούμε κάτι φωνούλες.
Αν σε 20 χρόνια το 80% των συνταξεων θα είναι σε επίπεδα σημερινου ΟΓΑ, θα γίνουν όμορφα πράγματα.
Αλλά είπαμε το θέμα μας είναι οι χλιδάνεργοι...
Ρώτησα πριν μερικές σελίδες, αν μπορεί κάποιος με 700/800/900 euro να φυγει από τους γονεις και να ανοίξει δικό του σπίτι, σπίτι, όχι καμιά τρωγλη... και δεν είδα να απαντά κανείς ξεκάθαρα....
Αντ' αυτου μερικοί άρχισαν τις συνήθεις παπαρολογίες....
 

spintex

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
27
Like
16
Πόντοι
0
Οσοι εδώ μέσα είστε νέοι με όρεξη για δουλειά ....Κάντε την οσο πιο γρήγορα μπορείτε απο το κολοκράτος που ζούμε...
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Ρώτησα πριν μερικές σελίδες, αν μπορεί κάποιος με 700/800/900 euro να φυγει από τους γονεις και να ανοίξει δικό του σπίτι, σπίτι, όχι καμιά τρωγλη... και δεν είδα να απαντά κανείς ξεκάθαρα....
Αντ' αυτου μερικοί άρχισαν τις συνήθεις παπαρολογίες....

Τι να ζήσεις ρε φίλε,πλάκα μας κάνεις;Μένω σε δικό μου σπίτι-των δικών μου για την ακρίβεια,το δικό μου είναι υπό κατασκευή-έχω πολύ καλό μισθό για τα Ελληνικά δεδομένα,έχω έξτρα μπόνους,και δικές μου επενδύσεις,και πληρώνω σταθερά κάθε μήνα περίπου 680€ σε ΔΕΚΟ,τρόφιμα,βενζίνες/πετρέλαιο.Δεν προσθέτω τα υπόλοιπα που χρειάζομαι,επειδή δεν τα θεωρώ απαραίτητα.Αλλά δε θα ανάψεις θερμοσίφωνα να πλυθείς;Δε θα μιλήσεις στο τηλέφωνο;Θα καταναλώσεις νερό;Δε θα ανάψεις κλιματιστικό το καλοκαίρι και καλοριφέρ το χειμώνα;Δε θα πας να διασκεδάσεις κάπου;Και δε λέω κάθε μέρα,κάθε Σάββατο.Σιγά μη βγεις με 700-800-900..Γι'αυτό οι περισσότεροι μένουν με τους δικούς τους.Άντε να έχεις ενοίκιο π.χ 300€ είσαι με έλλειμμα...

Να σημειώσω ότι μένω μόνος μου.Αυτό για να προλάβω κάποιους εξυπνάκιδες...Απλώς το σπίτι δε μου ανήκει!
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Οσοι εδώ μέσα είστε νέοι με όρεξη για δουλειά ....Κάντε την οσο πιο γρήγορα μπορείτε απο το κολοκράτος που ζούμε...

Εγώ μεγάλε,από 01/01/08 είμαι μόνιμος κάτοικος Μιλάνου.Και πολύ άργησα...
 

Επισκέπτης
Οσοι εδώ μέσα είστε νέοι με όρεξη για δουλειά ....Κάντε την οσο πιο γρήγορα μπορείτε απο το κολοκράτος που ζούμε...

Δεν ειναι τοσο ευκολο!Με τοσα πορνιδια πως να καταφερω να συγκεντρωθω στο Τει για να τελιωσω ποτε!:P
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Τι να ζήσεις ρε φίλε,πλάκα μας κάνεις;Μένω σε δικό μου σπίτι-των δικών μου για την ακρίβεια,το δικό μου είναι υπό κατασκευή-έχω πολύ καλό μισθό για τα Ελληνικά δεδομένα,έχω έξτρα μπόνους,και δικές μου επενδύσεις,και πληρώνω σταθερά κάθε μήνα περίπου 680€ σε ΔΕΚΟ,τρόφιμα,βενζίνες/πετρέλαιο.Δεν προσθέτω τα υπόλοιπα που χρειάζομαι,επειδή δεν τα θεωρώ απαραίτητα.Αλλά δε θα ανάψεις θερμοσίφωνα να πλυθείς;Δε θα μιλήσεις στο τηλέφωνο;Θα καταναλώσεις νερό;Δε θα ανάψεις κλιματιστικό το καλοκαίρι και καλοριφέρ το χειμώνα;Δε θα πας να διασκεδάσεις κάπου;Και δε λέω κάθε μέρα,κάθε Σάββατο.Σιγά μη βγεις με 700-800-900..Γι'αυτό οι περισσότεροι μένουν με τους δικούς τους.Άντε να έχεις ενοίκιο π.χ 300€ είσαι με έλλειμμα...

Να σημειώσω ότι μένω μόνος μου.Αυτό για να προλάβω κάποιους εξυπνάκιδες...Απλώς το σπίτι δε μου ανήκει!

Δεν διαφωνώ σε κάτι απ΄όσα λες fazer...
Ας τα διαβάσουν αυτά όσοι κατηγορούν τους νέους ότι δεν παιρνουν απόφαση να φτιάξουν δικο τους σπίτι...και είναι χλιδάνεργοι...
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
Η φίλη μου η Μαρία ήρθε και με βρήκε ...
"Θέλω να μου βρεις δουλειά στην εταιρία σου", μου είπε .
έμαθα ότι πράγματι, υπήρχε μια ανοιχτή θέση στο διαφημιστικό τμήμα μιας εταιρίας για την οποία είχα κάνει κάποιες μεταφράσεις, προώθησα το βιογραφικό Μετά από τρεις μέρες η Μαρία με πήρε τηλέφωνο, έξαλλη.
"Υποδοχή διαφήμισης; Η θέση που μου βρήκες είναι για υποδοχή διαφήμισης;"
Η Μαρία δεν είχε πάει στο ραντεβού. Όταν την πήραν τηλέφωνο για να την καλέσουν έμαθε όσα χρειαζόταν να μάθει, και απέρριψε τη δουλειά μονομιάς.
Είναι οι χλιδάνεργοι, και δεν πρόκειται να θυσιάσουν ούτε την παραμικρή λεπτομέρεια απ' το lifestyle τους. Όσα κι αν τους πληρώνουν.
___

Στην πρώτη μου δουλειά προσελήφθην με μισθό 180.000 δραχμές το μήνα (520 ευρώ), εν έτει 2000, σε ηλικία 23 ετών, και ήμουν πανευτυχής
.


  Σημερα θα σας πω την πραγατικη ιστορια πίσω απο την "Μαρια την χλιδανεργη"!!
Ο αρθογραφος του Nitro δουλεψε ΠΡΩΤΗ ΦΟΟΡΑ στα 23. Και ερωτω ΠΡΙΝ ΠΩΣ ΖΟΥΣΕ???? Επισης το 2000 ο ΚΑΤΩΤΑΤΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ήταν 142.500δρχ (τοσα επαιρνα εγω στα 29)αρα ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ στα 23 και να παρεις 25% πάνω απο το βασικο ειναι ΧΛΥΔΑ!!

  μετα η Μαρια η χλιδανεργη ζητησε απο τον φίλο της κατι συγκεκριμενο  "Δουλεια στην εταιρεια ΣΟΥ". Ο αρθογραφος ας τον πόυμε Ξανθοπουλο πιθανότατα ΕΧΕΙ μια κάλη θεση στην εταιρεια ΤΟΥ για αυτο και η Μαρια του ζηταει βοήθεια!! Ο Ξανθόπουλος ομως αντι να κοιταξει ΜΕΣΑ στην ΔΙΚΗ του δουλεια ΓΕΙΩΝΕΙ την Μαρια και στελνει το βιογραφικό της σε μια άλλη εταιρεία που ΙΣΩΣ να μην εχει το ειδικό βαρος της ΙΜΑΚΟ!!

  Η Μαρια ακουγοντας το ονομα της εταιρειας που την πήρε τηλέφωνο (αληθεια ποσες φορες σας εχουν δωσειπληροφοριες απο το τηλέφωνο? Αν ηταν ετσι θα ειχα γλυτωσει 50Χ.70Χ2= 70€ από τα μετρό) ανακάλυπτει οτι ο Ξανθ΄΄οπουλος την "πουλησε". Τον παιρνει τηλέφωνο και του λέει "Καλα τοσο καιρο μας πουλας μουρη για τη θεση σου και ουτε μια δουλεια σε εναν φίλο δεν μπορεις να βρεις?"  και μετά του ειπε όλα τα αλλα!!!!

  Τελικα ο Ξανθόπουλος ξεχνάει την υπόθεση μεχρί που την βλεπει με τον γκόμενο!

Τοτε λεει μεσα του "Μωρη καριόλα κατσε τωρα να πάω στον υπολογιστη να γραψω ενα αρθρο για σένα  και ολες τις αλλες καριολες που βγαζω εξω για φαγητό ξοδευω 150€ και τελίκα δεν τις γαμαω αλλα ζητανε να τους γνωρίσω στο αφεντικό"

  Τα υπόλοιπα τα ξέρετε!!!!
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
Αντιγραφω από εδώ

 
Μια γενιά αμάντρωτων Ελλήνων που ζουν με τα κρι κρι τους, βγαίνουν μόνο κάθε βράδυ, δουλεύουν σποραδικά και για ψίχουλα, ταξιδεύουν, και τσακίζουν Hilux, Navara και D-max όπου τα πετύχουν. Ο φίλος μου ο Σήφης ήρθε και με βρήκε για πρώτη φορά τον περσινό Σεπτέμβριο. Λίγους μήνες νωρίτερα είχε επιστρέψει από την Κολομβία με το μεταπτυχιακό του, μετά είχε πάει τέσσερις μήνες διακοπές (στο Άμστερνταμ, τα Σαβάλια και το Αφιόν Καραχισάρ), και τώρα είχε έρθει 'μαυρισμένος' και έτοιμος να ξεκινήσει την καριέρα του και μια νέα ζωή. "Θέλω να μου βρεις δουλειά στο αγρόκτημά σου", μου είπε με τον επιτακτικό τρόπο που λέει τα πάντα κραδαίνοντας το καλάσνικόφ του. Ήταν 26 χρονών. Αν και είμαι εντελώς ακατάλληλος για τέτοιου είδους διαμεσολαβήσεις, μισάνθρωπος ων, σεβάστηκα το αίτημα του καλού φίλου, ρώτησα και έμαθα ότι πράγματι, υπήρχε μια ανοιχτή θέση στο production unit μίας στρούγκας για την οποία είχα κάνει κάποιες σπερματεγχύσεις, προώθησα το βιογραφικό του και, ικανοποιημένος που έκανα το καλό για έναν σύντεκνο, το ξέχασα εντελώς. Μετά από τρεις μέρες ο Σήφης με πήρε τηλέφωνο, έξαλλος."Αρμεχτής γιδιών; Η θέση που μου βρήκες είναι για άρμεγμα γιδιών;" "Ποιος; Τι; Ποιος είναι;" είπα (με είχε ξυπνήσει). "Εγώ έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Κολονοσκόπηση Μηρυκαστικών στο Μεντεγίν και θα πάω να τραβάω μαστάρια για 600 ευρώ;" Τι είχε γίνει: Ο Σήφης δεν είχε πάει στο ραντεβού. Όταν τον πήραν τηλέφωνο για να τον καλέσουν έμαθε όσα χρειαζόταν να μάθει, και απέρριψε τη δουλειά μονομιάς. Ο Σήφης, βλέπετε, ανήκει σε μια εντελώς νέα κατηγορία Ελλήνων. Πρόκειται για μια υποκατηγορία της διαβόητης "γενιάς των γιδοκατσικογάμηδων", των νεαρών Ελλήνων, δηλαδή, που δεν έχουν αφήσει άντερο για άντερο στα γνωστά μηρυκαστικά, και οι οποίοι βγαίνουν σε μια αγορά εργασίας η οποία δεν τους πολυχρειάζεται, και έτσι δεν μπορεί να τους εξασφαλίσει μισθό αντίστοιχο των επιτευγμάτων τους, ή έστω επαρκή για να συντηρηθούν. Η συγκεκριμένη υποκατηγορία του Σήφη περιλαμβάνει τους νέους που, αν και δεν βρίσκουν μια καλοπληρωμένη δουλειά, αρνούνται να κάνουν οποιονδήποτε συμβιβασμό στον τρόπο ζωής τους. Μαθημένοι στο χαρτζιλίκι από τις ληστείες τραπεζών κατά τη διάρκεια της εφηβείας και των σπουδών, βγαίνοντας στην "αγορά" εξακολουθούν να επιθυμούν να συχνάζουν στα ίδια λιβάδια, να ψωνίζουν το ίδιο ποιοτικά προϊόντα, και να κάνουν ακριβώς την ίδια έκλυτη ζωή που έκαναν πριν. Είναι οι χλιδοτσοπαναραίοι...
 

anachron

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
358
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
Πάντως συνεχίζουμε ένα λάθος που έχει γίνει εξ'αρχής.Το έχω ξαναγράψει, και θα το ξαναγράψω. Όπως έχει δοθεί ο ορισμός της λέξης "χλιδάνεργοι" αναφέρεται σε κάποιους που:
-Είναι άνεργοι
-Για μεγάλο διάστημα
-Ο λόγος που είναι άνεργοι δεν είναι πως δεν βρίσκουν δουλειά αλλά πως δεν καταδέχονται να ρίξουν τα standards  που οι ίδιοι αυθαίρετα έχουν θέσει.
-Δεν είναι πλούσιοι
-Αλλά ζουν (ψιλο)πλουσιοπάροχα
-Παρόλο που είναι σχετικά μεγάλης ηλικιας (όχι 18 όχι 20 όχι 25, αλλά κοντά 30 και βάλε)συντηρούνται αποκλειστικά από τους γονείς τους.

ΑΥΤΟΥΣ (όπως τους ανέφερα παραπάνω) δεν νομίζω πως πρέπει να τους δικαιολογούμε.

Δεν αναφέρθηκε κανένας ούτε σε ανέργους γενικώς, ούτε σε χαμηλόμισθους, ούτε σε σύγκριση μεταξύ δημοσίων και ιδιωτικών κλπ.

Το μόνο ερώτημα που θα μπορούσε να μπει, είναι εάν οι παραπάνω υπάρχουν ή απλά είναι παραμύθι. Εγώ λέω ο,τι υπάρχουν. Ίσως όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό αλλά υπάρχουν. Έχω γνωρίσει κατά διαστήματα άτομα που θα μποορούσαν να μπουν σε αυτή τη κατηγορία. Όλα τα άλλα που λέμε, είναι θέματα υπό συζήτηση, αλλά άσχετα με το παρόν θέμα.
 

PanosK32

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2006
Μηνύματα
292
Like
4
Πόντοι
1
να απαντησω στον φιλο που σημειωνει πως "..ειναι ανεργοι γιατι δεν καταδεχονται να ριξουν τα στανταρ που οι ιδιοι αυθερετα εχουν βαλει..":
με δεδομενο το οτι στην ελλαδα του 2007,το να δουλεψει καποιος (κυριως στον ιδ.τομεα),σε μια εταιρεια,15ωρα,υπερωριες,κτλπ. για 700/800/900 euro,χωρις προοπτικη εξελιξης,και με την πλατη στον τοιχο,καταντησε να ειναι κανονας (δηλαδη,να λενε και ευχαριστω οσοι ξεσκιζονται καθημερινα σε εταιρειες,για να κονομαει ο "χ" ..οπουλος),καλα κανουν και δεν ριχνουν τα στανταρ !!!!
Και πρεπει επιτελους ο κοσμος να καταλαβει,και να το προβαλλουν τα καναλια (τι λες τωρα θα μου πεις..),οτι το θεμα "Ανεργια-Κοινωνικη πολιτικη" ειναι μεγαλυτερο απο οτι νομιζουν ολοι.
Για τα ποσα και τις συνθηκες που περιγραφονται,και εγω προσωπικα θα προτιμουσα να καθομαι σπιτι μου.
Δυστηχως,στην ψωρο-κωσταινα μονο χειροτερα μπορουν να γινουν τα πραγματα.
Στον δε φιλο που σημειωνει οτι στον ιδ.τομεα δεν εχει δει περιπτωσεις (το λεω με δικα μου λογια) "ανικανων"/βυσματων σε "θεσεις-κλειδια",μετα απο 10+ χρονια στην "μεγαλυτερη εταιρεια πληροφορικης" (οπως διαφημιζεται τελευταια),ας μου επιτρεψει να σημειωσω πως οχι μονο υπαρχουν,αλλα επιβληθηκαν κιολας !!
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
έφυγα εξωτερικό, ξαναήρθα (καλός μαλάκας) και σκέφτομαι σοβαρά να ξαναφύγω.
το πιο άσχημο είναι πως δεν βλέπεις μέλλον σε αυτή τη χώρα.
το ζητούμενο είναι να ξεσκιστείς μεν αλλά να βγάλεις και κάτι.
και μέχρι τώρα βαρέθηκα να γαμιέμαι για να θρέφει κώλους το κάθε αφεντικό.
 

Επισκέπτης
-Παρόλο που είναι σχετικά μεγάλης ηλικιας (όχι 18 όχι 20 όχι 25, αλλά κοντά 30 και βάλε)συντηρούνται αποκλειστικά από τους γονείς τους.

ΑΥΤΟΥΣ (όπως τους ανέφερα παραπάνω) δεν νομίζω πως πρέπει να τους δικαιολογούμε.

Αν αυτοί δεν ειναι ποινικοί εγκληματίες και δεν είναι κρατικοδίαιτοι, ούτε είναι κρατικοδίαιτοι οι γονείς που τους ζούνε, δεν μας ενοχλούν, δεν μας επιβαρύνουν, οπότε θα είμαστε πολύ μαλάκες και κομπλεξικοί αν τους κατηγορούμε.

Εμένα αντιθέτως με ενοχλούν κάτι κρατικοδίαιτα αργόσχολα καθηκια, όπως αυτά των ΕΘΕΛ , που πίνουν μπύρες και ούζα και τρώνε σουβλάκια στα σταθμαρχία , εν ώρα εργασίας και πληρώνονται από τους φόρους που πληρώνω εγώ ο μαλάκας που γαμιέμαι για να βγάλω μεροκάματο .
Αυτά τα καθήκια με ενοχλούν και θα τους βρίζω παντού και πάντοτε. Επίσης με ενοχλούν κάτι "διοικητικοί" σε νοσοκομεία, πανεπιστήμια που το ξύνουν και πληρώνονται από τους φόρους που πληρώνω εγώ.

Με ενοχλούν οι κοπρίτες στο σταθμό του ΗΣΑΠ στην Αττική , που η "υπηρεσία" τους έχει και καφετέρια και εν ώρα εργασίας αράζουν σε 3 καρέκλες έκαστος και διαβάζουν εφημερίδα.

Αν ο άνεργος-χλιδάνεργος ζει από τα ακίνητα που έφτιαξε ο πατέρας του πριν 40 χρόνια , στα αρχίδια μου, δεν με επιβαρύνει.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
έφυγα εξωτερικό, ξαναήρθα (καλός μαλάκας) και σκέφτομαι σοβαρά να ξαναφύγω.
το πιο άσχημο είναι πως δεν βλέπεις μέλλον σε αυτή τη χώρα.
το ζητούμενο είναι να ξεσκιστείς μεν αλλά να βγάλεις και κάτι.
και μέχρι τώρα βαρέθηκα να γαμιέμαι για να θρέφει κώλους το κάθε αφεντικό.
και να πληρώνει τις πίπες και τις αλλαξοκωλιές της γυναικας κ της κόρης του
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Λάκη είναι παράξενο αλλα συμφωνώ με το σκεπτικό σου

 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
 Οποιος δεν εχει ζήσει να ψαχνει για δουλεια ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ βοηθεια αλλα απο αγγελιες και παπαριες ΔΕΝ ξερει τι σημαινει ΔΕΝ βρισκω δουλεια!!!!

 και οταν ΔΕΝ βρισκεις δουλεια απο αγγελιες η οικογενεια σε στελνει στο φίλο, οι φιλοι στην οικογένεια. Μετα αρχιζουν οι λαλακιες "Μηπως να χαμηλωσεις τα στανταρ???" Τα χαμηλώνεις και αλλο και αλλο και αλλο . Βρισκεις οτι βρεις μπροστα σου και ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ ως επαγγελματιας!!!! Πετας τα πτυχια σου τις ικανοτητες σου τα πάντα και κάνεις το ΜΑΛΑΚΑ!!!

 Και οταν κανεις ΜΙΑ φορα το ΜΑΛΑΚΑ πρεπει να τον κάνεις ΠΑΝΤΑ!!!! Αν οχι πας σπίτι σου!!!! Και ξανα μανα απο την αρχη, στην αρχη λες εγω ΜΑΛΑΚΑΣ δεν ξαναγίνομαι, μετα καθεσαι κανα εξαμηνο και καταστερφεσαι ψυχολογικα και λες αντε να τον ξανακάνω!!!!
  Μεχρι που γίνεσαι!!!

 Τωρα δεν νομιζω να υπάρχουν πολλοι που να ονειρευονται ΠΡΩΤΟ μισθο πάνω απο 850€!! και δεν μιλαω για 19ρηδες αλλα για ατομα κοντα στα 25!!!

  Σε αυτο "Αν ο άνεργος-χλιδάνεργος ζει από τα ακίνητα που έφτιαξε ο πατέρας του πριν 40 χρόνια , στα αρχίδια μου, δεν με επιβαρύνει" συμφωνω απόλυτα και προσθετω οτι αυτος ο νεος ΔΕΝ εκφραζει ουτε το 5% των 25ρηδων. Εκτος πια αν ΟΛΟΙ οι Ελληνες ειναι μεγαλοεισοδηματις και δεν το γνωρίζω!!!!

  edit Οσο για το μελλον....... Οριστε μια ακόμα πρωτια πο το τέλος

 

Alitarxis

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2007
Μηνύματα
190
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
1
Στο άρθρο που παραθέτεις φίλε, είναι δυνατόν να μη είμαστε τελευταίοι στις επιδόσεις των μαθητών?
Όταν ο 15αρης και η 15αρα βλέπει στην tv να επιβιώνουν, να μοστράρονται, να εκφέρουν άποψη και να δείχνουν οτι είναι άνετοι και εξασφαλισμένοι οικονομικά(που συνήθως δεν συμβαίνει η εξασφάλιση απο την τηλεόραση...)άτομα άχρηστα, χαμηλού νοητικού επιπέδου, αμόρφωτα EIΝΑΙ δυνατόν να ασχοληθεί με το σχολείο και τα σχολικά μαθήματα??? Το πρώτο που σκέφτεται είναι ΕΓΩ γιατί να μην μπορώ να κάνω το ίδιο??? Όταν ταυτόχρονα βλέπει άτομα τα οποία σπουδάζουν να μην μπορούν να βρουν δουλειά....τότε λογικό είναι να μην τους ενδιαφέρουν και τόσο οι επιδόσεις τους στο σχολείο...
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ειναι λογικοτατο να ειμαστε οι τελευτεοι...!τις προαλες ακουσα οτι ειμαστε απο τις πρωτες χωρες με τοσα πολλα πτυχια και μεταπτυχιακα και οι πρωτοι σε ανεργια...!
οταν αυτα τα βλεπουνε οι πιτσιρικαδες λογικο δεν ειναι να απογοητευονται???σου λεει ποιος ο λογος να παω να σπουδασω τοσα χρονια? για μα ψαχνω σαν τον μ@λ@κ@ μετα??αλου εναι το ψωμι...!
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
ειναι λογικοτατο να ειμαστε οι τελευτεοι...!τις προαλες ακουσα οτι ειμαστε απο τις πρωτες χωρες με τοσα πολλα πτυχια και μεταπτυχιακα και οι πρωτοι σε ανεργια...!
οταν αυτα τα βλεπουνε οι πιτσιρικαδες λογικο δεν ειναι να απογοητευονται???σου λεει ποιος ο λογος να παω να σπουδασω τοσα χρονια? για μα ψαχνω σαν τον μ@λ@κ@ μετα??αλου εναι το ψωμι...!
Τα έχουμε ξαναπεί όμως αυτά. Πτυχία και μεταπτυχιακά αλλά σε ποιά αντικείμενα????????????

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom