Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Aυτο το επιχειρημα ειναι εντελως παιδικο και ακυρο.
οσο παιδικο και ακυρο ειναι οτι δεν πεθαναν απο το εμβολιο αλλα απο ασχετες και τυχαιες αιτιες.....(που μπορει καποιες απο αυτες οντως να ηταν ασχετες)
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
Εγώ πάντως δεν βλέπω να εμβολιάζομαι μέχρι τέλους αυγούστου. Το θεωρώ λάθος να εμβολιαστώ για αναπνευστικό ιό μέσα ιουνίου. Πάντα για γρίπη το σεπτέμβρη γινόταν ο εμβολιασμός. Επίσης ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα κάνω και την δεύτερη δόση ή θα μείνω στην μία για pfizer.

δεν χρειάζεται να καταλήξεις εσύ, το έχει κάνει η Επιστήμη για λογαριασμό σου
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Σε αναμονή σε λίγες μέρες για την δεύτερη δόση του πφαιζερ. Και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι. Δεν θα είχαμε καθαρίσει αν γινόταν ένα καθολικό προγραμματισμενο πανευρωπαϊκό λοκντάουν ενός μηνός από τον Νοέμβρη;
Χωρίς εμβόλια και χωρίς καταστροφή της οικονομίας;
Eχουμε ξαναπει ΝΑΙ.
Αλλά δεν ειναι κατι ανθρωπινως εφικτό.
Μιλαμε για εναν πλανητη που εχει 25% αρνητές.
Και αλλους τοσους επαναστατες του κωλου.
Και αρκετους βλάκες.
Πώς θα πραγματοποιουσες ενα τετοιο εγχειρημα χωρις την προθυμη και αμεριστη συμμετοχη του 100% του κοσμου?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Εγώ πάντως δεν βλέπω να εμβολιάζομαι μέχρι τέλους αυγούστου. Το θεωρώ λάθος να εμβολιαστώ για αναπνευστικό ιό μέσα ιουνίου. Πάντα για γρίπη το σεπτέμβρη γινόταν ο εμβολιασμός. Επίσης ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα κάνω και την δεύτερη δόση ή θα μείνω στην μία για pfizer.
Και προκειμενου να καταληξεις, μπορω να μαθω τι πληροφορηση αναζητας και πού?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
το πραγματικά κακό είναι πως αν και δεν είναι ικανός να κάνει μια απλή μέθοδο, θεωρεί υποχρέωσή του να ισχυριστεί πως ο υπολογισμός, που έβγαλε τελείως αυθαίρετα από το κεφάλι του, είναι σωστός και ότι έχει χρέος να μας προειδοποιήσει για τους κινδύνους του εμβολιασμού. Δεν γνωρίζω Αστροφυσική, δεν θα κάνω τον έξυπνο σε ένα σάιτ που υπάρχουν άνθρωποι που την καταλαβαίνουν. Ή αν έχω κάποια εντύπωση επί Νόμου, θα ρωτήσω ένα Δικηγόρο, αν έχω καταλάβει καλά η πλανήθηκα, όλοι κάνουμε λάθη, ή καταλαβαίνουμε γεγονότα με λάθος τρόπο
Μια απλη αναγνωση εδω μεσα, δειχνει οτι οι προβληματικοι ειναι και οι μεγαλυτεροι πολεμιοι των εμβολιων.
Αυτο ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη για την αναγκαιοτητα των εμβολιασμων.
Εναν λογικο ανθρωπο δεν βλεπεις να εχει αντιρρηση. Μονο οι γνωστοι περιεργοι.
 

Sasha4ever

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2013
Μηνύματα
221
Like
277
Πόντοι
21
δεν χρειάζεται να καταλήξεις εσύ, το έχει κάνει η Επιστήμη για λογαριασμό σου
Αμφιβάλλω μελέτες δείχνουν διαφορετικά δεδομένα απο αυτά που έβγαλε η εταιρία.


Και προκειμενου να καταληξεις, μπορω να μαθω τι πληροφορηση αναζητας και πού?
Όλοι ακολουθούν τις συστάσεις της εταιρείας ,που για να έχει το κεφάλι της ήσυχο και πλήρη προστασία προτείνει 2 δόσεις. Προφανώς ένας 80άρης που πάραγει ελάχιστα αντισώματα θα χρειαστεί και δεύτερη δόση για να εκβιάσει τον οργανισμό του να παράγει και άλλα αντισώματα. Αλλά ένας 30 άρης που έτσι και αλλιως μπορεί να παράξει πολλά αντισώματα με μία δόση γιατί να κάνει δεύτερη;;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Αμφιβάλλω μελέτες δείχνουν διαφορετικά δεδομένα απο αυτά που έβγαλε η εταιρία.



Όλοι ακολουθούν τις συστάσεις της εταιρείας ,που για να έχει το κεφάλι της ήσυχο και πλήρη προστασία προτείνει 2 δόσεις. Προφανώς ένας 80άρης που πάραγει ελάχιστα αντισώματα θα χρειαστεί και δεύτερη δόση για να εκβιάσει τον οργανισμό του να παράγει και άλλα αντισώματα. Αλλά ένας 30 άρης που έτσι και αλλιως μπορεί να παράξει πολλά αντισώματα με μία δόση γιατί να κάνει δεύτερη;;
Σου ειπε κανενας γιατρος οτι αρκει στον τριανταρη η μια δοση? Τι παει να πει "προφανως"?
Και στο κατω κατω τι σε πειραζει να κανεις και τη δευτερη δοση?
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.957
Like
11.929
Πόντοι
3.556
Να κάνω μια αφελή ερώτηση τσακ μπαμ εξαιτίας μιας συζήτησης που είχα νωρίτερα με γνωστό μου 37αρη

Έχει οικογενειακό ιστορικό με καρδιοπάθεια (παππούς, πατέρας) ... τα φαιζερ & μοντερνα ενδέχεται να προκαλούν περικαρδίτιδες, μυοκαρδίτιδες και δεν ξέρω τι σκατά άλλο ... το ΑΖ το έκοψαν για την ηλικία του, το J&J σταμάτησε.

Αυτού του ανθρώπου του λες ρίσκαρε με το εμβόλιο γιατί έχει μικρά ποσοστά εμφάνισης των παραπάνω περιστατικών ?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Να κάνω μια αφελή ερώτηση τσακ μπαμ εξαιτίας μιας συζήτησης που είχα νωρίτερα με γνωστό μου 37αρη

Έχει οικογενειακό ιστορικό με καρδιοπάθεια (παππούς, πατέρας) ... τα φαιζερ & μοντερνα ενδέχεται να προκαλούν περικαρδίτιδες, μυοκαρδίτιδες και δεν ξέρω τι σκατά άλλο ... το ΑΖ το έκοψαν για την ηλικία του, το J&J σταμάτησε.

Αυτού του ανθρώπου του λες ρίσκαρε με το εμβόλιο γιατί έχει μικρά ποσοστά εμφάνισης των παραπάνω περιστατικών ?
Οχι, πρεπει να του πουν ρισκαρε να μεινεις ανεμβολιαστος, για να εχεις 1000 φορες περισσοτερες πιθανοτητες να τα τιναξεις αφου εισαι ευπαθης ομαδα.
 

Sasha4ever

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2013
Μηνύματα
221
Like
277
Πόντοι
21
Σου ειπε κανενας γιατρος οτι αρκει στον τριανταρη η μια δοση? Τι παει να πει "προφανως"?
Και στο κατω κατω τι σε πειραζει να κανεις και τη δευτερη δοση?
Ο γιατρός λέει ότι του πεί η σύσταση της εταιρείας.
Με αυτή την λογική γιατί να μην κάνεις κάθε χρόνο και δεύτερη δόση εμβολίου γρίπης μιάς και η μια δόση έχει περίπου προστασία 40-50% ;;Δεν είναι λογική αυτή. Ποτέ δεν πρέπει ένας άνθρωπος να λαμβάνει περισσότερα φάρμακα/εμβόλια απο αυτά που χρειάζεται.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Ο γιατρός λέει ότι του πεί η σύσταση της εταιρείας.
Με αυτή την λογική γιατί να μην κάνεις κάθε χρόνο και δεύτερη δόση εμβολίου γρίπης μιάς και η μια δόση έχει περίπου προστασία 40-50% ;;Δεν είναι λογική αυτή. Ποτέ δεν πρέπει ένας άνθρωπος να λαμβάνει περισσότερα φάρμακα/εμβόλια απο αυτά που χρειάζεται.
Ο γιατρος λεει αυτο που του λεει η επιστημη του.
Και περαν τούτου καθε αλλη συζητηση ειναι περιττη
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.957
Like
11.929
Πόντοι
3.556
Οχι, πρεπει να του πουν ρισκαρε να μεινεις ανεμβολιαστος, για να εχεις 1000 φορες περισσοτερες πιθανοτητες να τα τιναξεις αφου εισαι ευπαθης ομαδα.
Ποιος σου είπε ότι είναι ευπαθής ομάδα ? Ιστορικό είπα έχει στην οικογένεια, αυτός στην παρούσα φάση δείχνει υγιέστατος ... οι ευπαθείς ομάδες έχουν οριστεί και ανακοινωθεί αναλυτικά και σαφέστατα ποιες είναι και δεν ανοίκει σε κάποια.

Άρα εσύ λες να πάει με κλειστά μάτια γιατί είναι πιο μικρές οι πιθανότητες
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Ποιος σου είπε ότι είναι ευπαθής ομάδα ? Ιστορικό είπα έχει στην οικογένεια, αυτός στην παρούσα φάση δείχνει υγιέστατος ... οι ευπαθείς ομάδες έχουν οριστεί και ανακοινωθεί αναλυτικά και σαφέστατα ποιες είναι και δεν ανοίκει σε κάποια.

Άρα εσύ λες να πάει με κλειστά μάτια γιατί είναι πιο μικρές οι πιθανότητες
Εχω κι εγω ιστορικο καρδιοπαθειας στην οικογενεια. Σοβαροτατο μαλιστα.
Αλλά δεν σκεφτηκα ούτε για μια στιγμή να μην εμβολιασθώ γι αυτον τον λογο.
Το θεωρω τουλαχιστον αστειο.
Καπνιζω, εχω περιττα κιλα, δεν αθλουμαι, ειμαι ολη μερα μεσα στο εργασιακο αγχος, τρωω ό,τι να' ναι, παω ακομη και στο περιπτερο με το αυτοκινητο, αλλά θα πρεπει να λαβω σοβαρα υποψη μου μηπως τυχον παθω κατι απο το εμβολιο, σε μια πιθανοτητα μικροτερη του 1 τοις δεκαχιλιοις.
Ε συγνωμη, οχι.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.957
Like
11.929
Πόντοι
3.556
Ο γιατρος λεει αυτο που του λεει η επιστημη του.
Και περαν τούτου καθε αλλη συζητηση ειναι περιττη
Ο γιατρός λέει αυτό που τον ενημερώνουν οι φαρμακευτικές !
Αν στην περίπτωση που είναι πολύ τσάκαλος μπορεί να κάνει καμία πιο εξειδικευμένη ερώτηση, πράγμα που σπανίζει γιατί ούτε εις βάθος γνώσεις φαρμακολογίας έχουν ούτε ερευνητές είναι οι έξω στην αγορά
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.957
Like
11.929
Πόντοι
3.556
Εχω κι εγω ιστορικο καρδιοπαθειας στην οικογενεια. Σοβαροτατο μαλιστα.
Αλλά δεν σκεφτηκα ούτε για μια στιγμή να μην εμβολιασθώ γι αυτον τον λογο.
Το θεωρω τουλαχιστον αστειο.
Καπνιζω, εχω περιττα κιλα, δεν αθλουμαι, ειμαι ολη μερα μεσα στο εργασιακο αγχος, τρωω ό,τι να' ναι, παω ακομη και στο περιπτερο με το αυτοκινητο, αλλά θα πρεπει να λαβω σοβαρα υποψη μου μηπως τυχον παθω κατι απο το εμβολιο, σε μια πιθανοτητα μικροτερη του 1 τοις δεκαχιλιοις.
Ε συγνωμη, οχι.
Μικρό το ποσοστό δεν διαφωνούμε ... εγώ πάντως δεν μπόρεσα να εκφέρω γνώμη ειδικά για την περίπτωση του ... μονο να παει σε καρδιολογο πρωτα πριν το εμβόλιο
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Μικρό το ποσοστό δεν διαφωνούμε ... εγώ πάντως δεν μπόρεσα να εκφέρω γνώμη ειδικά για την περίπτωση του ... μονο να παει σε καρδιολογο πρωτα πριν το εμβόλιο
Η μανα μου εχει βαρυτατη καρδιοπαθεια με εγχειριση ανοικτης καρδιας και διαφορες αλλεργιες.
Φυσικα ανησυχησε διαβαζοντας ολα αυτα που γραφονται.
Μιλησε με δεκα γιατρους πριν παει να εμβολιασθει.
Στο τελος ντραπηκε πλεον να ρωταει γιατι ολοι της ελεγαν να αφησει τις βλακειες και να εμβολιασθει αμεσως.
Εμβολιασθηκε και δεν ειχε ουτε παρενεργεια.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Η μανα μου εχει βαρυτατη καρδιοπαθεια με εγχειριση ανοικτης καρδιας και διαφορες αλλεργιες.
Φυσικα ανησυχησε διαβαζοντας ολα αυτα που γραφονται.
Μιλησε με δεκα γιατρους πριν παει να εμβολιασθει.
Στο τελος ντραπηκε πλεον να ρωταει γιατι ολοι της ελεγαν να αφησει τις βλακειες και να εμβολιασθει αμεσως.
Εμβολιασθηκε και δεν ειχε ουτε παρενεργεια.
Απο τα φιλαρακια μου μονο ο ντοπας το εκανε το αστρα και το γαμησε το παιδί,αντε τωρα να παει να κανει και τη 2η δοση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom