Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
19.239
Like
24.157
Πόντοι
6.056
Ο Σημιτης ηταν μεγαλη τυχη για τη χωρα και το εκσυγχρονιστικο ΠΑΣΟΚ προσεφερε πολλα.


Ετσι μαζι με τον ΑΝΔΡΕΑ και τον ΓΙΩΡΓΟ

Απλα οι υπολοιποι ακολουθουν απο μεγαλη αποσταση

Ο αντρεας με την αλλαγη

Ο σημιτης με τα μεγαλα εργα

Και ο γιωργος με τις μεταρυθμισεις

Τιμη και δοξα στους ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ που αναμορφωσαν την ψωρωκωσταινα της δεξιας και την εφεραν μεσα στις 25 πρωτες χωρες του κοσμου
σου εκανα αναφορα στους μοντερειτορς (που μαλλον δεν υπαρχουν) :birdman:
 

Kyriakos29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
1.922
Like
2.107
Πόντοι
456
Έχω μπει στην 6η μέρα που είμαι σπίτι με τη κοπέλα μου που είναι με πυρετούς και αίσθηση κόπωσης αφού ήρθε σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα.
Παρακαλάτε καραντινόκαβλοι να παρουσιάσω συμπτώματα. Παρακαλάτε να ανεβάσω κανένα δέκατο ή έστω να ξεροβήξω, γιατί θα σας πάω πίπα κώλο εδώ μέσα με τη κοροϊδία.
Ήδη μου είναι αχώνευτο πως οι τζίροι μου έχουν καταρρεύσει 80%, είναι κλειστά τα πάντα και μου χορηγούνται τα πληθωριστικά δανεικά του κράτους για έναν ιό ο οποίος εδώ και 6 μέρες δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό σύμπτωμα .
τεστ δεν εκανε?
Αύριο θα πάει για τεστ.
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.172
Like
50.935
Πόντοι
12.756
Ο Σημιτης ηταν μεγαλη τυχη για τη χωρα και το εκσυγχρονιστικο ΠΑΣΟΚ προσεφερε πολλα.


Ετσι μαζι με τον ΑΝΔΡΕΑ και τον ΓΙΩΡΓΟ

Απλα οι υπολοιποι ακολουθουν απο μεγαλη αποσταση

Ο αντρεας με την αλλαγη

Ο σημιτης με τα μεγαλα εργα

Και ο γιωργος με τις μεταρυθμισεις

Τιμη και δοξα στους ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ που αναμορφωσαν την ψωρωκωσταινα της δεξιας και την εφεραν μεσα στις 25 πρωτες χωρες του κοσμου
σου εκανα αναφορα στους μοντερειτορς (που μαλλον δεν υπαρχουν) :birdman:
:tooth::tooth:
 

Kyriakos29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
1.922
Like
2.107
Πόντοι
456
Έχω μπει στην 6η μέρα που είμαι σπίτι με τη κοπέλα μου που είναι με πυρετούς και αίσθηση κόπωσης αφού ήρθε σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα.
Παρακαλάτε καραντινόκαβλοι να παρουσιάσω συμπτώματα. Παρακαλάτε να ανεβάσω κανένα δέκατο ή έστω να ξεροβήξω, γιατί θα σας πάω πίπα κώλο εδώ μέσα με τη κοροϊδία.
Ήδη μου είναι αχώνευτο πως οι τζίροι μου έχουν καταρρεύσει 80%, είναι κλειστά τα πάντα και μου χορηγούνται τα πληθωριστικά δανεικά του κράτους για έναν ιό ο οποίος εδώ και 6 μέρες δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό σύμπτωμα .

ρε Κυριάκο εγώ να πω περαστικά στη φίλη σου και σε σένα αν κολλήσεις ότι και να έχετε αρπάξει. Αν είναι από την άφαντη φετινή γρίπη να βγεις να το πεις στα κανάλια, θα έχεις μερικά λεπτά διασημότητας αν είναι κορονας μάλλον θα έπρεπε να παρακαλάς να μην πέσετε στις εξαιρέσεις.

τώρα ότι από την μεμονωμένη προσωπική εμπειρία σου θα προσπαθήσεις να βγάλεις συνολικό συμπέρασμα για κάτι που συμβαίνει σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.... να μη σχολιάσω, υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα που θα το κάνου με πιο γλαφυρό τρόπο :grin:
Αν ήταν γρίπη μπορεί να έτρεχε η μύτη και να κοκκίνιζε ο λαιμός.
Η κοπέλα μου δεν νιώθει ούτε τα δυνατά αρώματα εδώ και 3-4 μέρες.
Εγώ χαίρω άκρας υγείας.
Δεν μιλάω ακόμα, περιμένω το τεστ και τι θα μου παρουσιαστεί. Και εννοείται πως θα βγάλω συνολικό συμπέρασμα μετά από αυτά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geoMan

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Έχω μπει στην 6η μέρα που είμαι σπίτι με τη κοπέλα μου που είναι με πυρετούς και αίσθηση κόπωσης αφού ήρθε σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα.
Παρακαλάτε καραντινόκαβλοι να παρουσιάσω συμπτώματα. Παρακαλάτε να ανεβάσω κανένα δέκατο ή έστω να ξεροβήξω, γιατί θα σας πάω πίπα κώλο εδώ μέσα με τη κοροϊδία.
Ήδη μου είναι αχώνευτο πως οι τζίροι μου έχουν καταρρεύσει 80%, είναι κλειστά τα πάντα και μου χορηγούνται τα πληθωριστικά δανεικά του κράτους για έναν ιό ο οποίος εδώ και 6 μέρες δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό σύμπτωμα .
τεστ δεν εκανε?
Αύριο θα πάει για τεστ.

Καλυτερα να κανει τεστ εγκυμοσυνης

Ειναι πολυ πιο αξιοπιστα απο του κοροιδοιου
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
Έχω μπει στην 6η μέρα που είμαι σπίτι με τη κοπέλα μου που είναι με πυρετούς και αίσθηση κόπωσης αφού ήρθε σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα.
Παρακαλάτε καραντινόκαβλοι να παρουσιάσω συμπτώματα. Παρακαλάτε να ανεβάσω κανένα δέκατο ή έστω να ξεροβήξω, γιατί θα σας πάω πίπα κώλο εδώ μέσα με τη κοροϊδία.
Ήδη μου είναι αχώνευτο πως οι τζίροι μου έχουν καταρρεύσει 80%, είναι κλειστά τα πάντα και μου χορηγούνται τα πληθωριστικά δανεικά του κράτους για έναν ιό ο οποίος εδώ και 6 μέρες δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό σύμπτωμα .
τεστ δεν εκανε?
Αύριο θα πάει για τεστ.

Καλυτερα να κανει τεστ εγκυμοσυνης

Ειναι πολυ πιο αξιοπιστα απο του κοροιδοιου

ενίοτε και πιο τρομακτικά :grin:
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
Nα το δωσω πιο ολοκληρωμενα, για να μην μενουν απορίες.
Πολιτικη παρακολουθω απο τα τελη της δεκαετιας του 1970.
Με θυμαμαι 8-9 ετων να διαβαζω στην εφημεριδα το ζητημα της εκλογης του Καραμανλη στην εκλογη της Προεδριας της Δημοκρατιας το 1980 και να μαυριζουν τα δαχτυλα μου απο το μελανι (τοτε οι εφημεριδες ξεβαφαν).

Η εικονα μου ειναι η εξης.
Το 1981-1995 η Ελλαδα εζησε μια μακρα περιοδο στασιμοτητας και λαϊκισμού. Καποιες στοιχειωδεις νομοθετικες πρωτοβουλίες πολυδιαφημιστηκαν και υπερεκτιμηθηκαν. Ο Ανδρεας ηταν πολυ αξιολογος αλλά πολυ γρηγορα αντιληφθηκε οτι για να κυβερνα, δεν χρειαζεται να δωσει πανω απο το 20%. Και δυστυχως αναλώθηκε σε λαϊκισμούς και ευκολες συνταγες, χωρις να αφησει ουσιαστικη παρακαταθηκη. Δεν ειναι τυχαιο οτι ακομη και σημερα, την περιοδο του την σκεφτομαστε με γλαφυροτητα ως περιοδο μιας επιπλαστης ευημεριας.
Η τριετια Μητσοτακη εντελως ατυχη, χωρις να εκπληρωσει τις προσδοκιες, λογω οριακης πλειοψηφιας και σφοδρης εσωκομματικης αντιπολιτευσης.
Το 1996-2004 παιρνει ανασα η χωρα. Νομοθεσια συγχρονη, προσεγγιση ευρωπαικων στανταρντς, εισοδος στην ΟΝΕ, μεγαλα εργα, αναπτυξη.
Το 2004-2009 η περιοδος της χαζομαρας. Δεν εγινε τιποτα. Το κλασικο παραδειγμα τι μπορεις να παθεις αν εκλεξεις ηγετη που ΒΑΡΙΕΤΑΙ.
2010-2012 περιοδος ΓΑΠ. Τρια πουλακια καθονταν. Μου εδινε την εντυπωση οτι προσπαθουσε να φτιαξει το ρετιρε (πρασινη αναπτυξη κλπ κλπ) ενω τριζανε τα θεμελια. Εκτος τοπου και χρονου. Εντελως ανετοιμος.
2012-2015. Η ηρωικη κυβερνηση Σαμαρα-Βενιζελου, που κρατησε την χωρα στα ποδια της, μαζι με τον ήρωα Στουρναρα. Επρεπε να εχουμε κανει αγαλματα και στους τρεις και να τα προσκυναμε. Αν δεν ειχαν αυτο το κνωδαλο τον Τσιπρα σαν αγκαθι στα πλευρα θα ειχαν κανει πολυ περισσοτερα και κυριως δεν θα ειχε ανακοπει η πορεια της χωρας το 2015.
2015-2019. Η περιοδος του πανηγυριού, της απολυτης καταπτωσης, της γελοιοτητας, του λαικισμου, των αμορφωτων, των γραφικων. Η περιοδος της επιβραβευσης των τεμπεληδων, των ασχετων, των γελοιων, του απολυτου τιποτα. Η περιοδος του γδαρσίματος του παραγωγικου ιστου της χωρας για να ταΐζονται κατι ανεπροκοποι.
2019-εως σημερα: Η δευτερη μεγαλη ανασα της χωρας μετα το 1996-2004. Ανθρωποι σοβαροι, μετρημενοι, με γνωση του αντικειμενου, με πραγματικη θεληση και πρωτοβουλίες.

Άλεξ με εντυπωσιάζει η ψύχραιμη ματιά με την οποία βλέπεις όλες αυτές τις περιόδους. Δεν θα πω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με επιμέρους σημεία, δεν έχει σημασία ούτε είναι σχετικό με το νήμα, απλά μου δίνεις την αίσθηση ότι είσαι από τους ανθρώπους που δεν εξαρτήθηκαν προσωπικά κάποια στιγμή από κομματικές υποσχέσεις ώστε να επιρεάζεται η κρίση τους από την τήρηση ή την αθέτησή τους...
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
Δεν μιλάω ακόμα, περιμένω το τεστ και τι θα μου παρουσιαστεί. Και εννοείται πως θα βγάλω συνολικό συμπέρασμα μετά από αυτά.

δικαίωμά σου να βγάλεις τέτοιου είδους συμπέρασμα από μια προσωπική εμπειρία, απλά θα είναι τελείως άτοπο όποιο και αν είναι
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.967
Like
11.211
Πόντοι
2.606
Nα το δωσω πιο ολοκληρωμενα, για να μην μενουν απορίες.
Πολιτικη παρακολουθω απο τα τελη της δεκαετιας του 1970.
Με θυμαμαι 8-9 ετων να διαβαζω στην εφημεριδα το ζητημα της εκλογης του Καραμανλη στην εκλογη της Προεδριας της Δημοκρατιας το 1980 και να μαυριζουν τα δαχτυλα μου απο το μελανι (τοτε οι εφημεριδες ξεβαφαν).

Η εικονα μου ειναι η εξης.
Το 1981-1995 η Ελλαδα εζησε μια μακρα περιοδο στασιμοτητας και λαϊκισμού. Καποιες στοιχειωδεις νομοθετικες πρωτοβουλίες πολυδιαφημιστηκαν και υπερεκτιμηθηκαν. Ο Ανδρεας ηταν πολυ αξιολογος αλλά πολυ γρηγορα αντιληφθηκε οτι για να κυβερνα, δεν χρειαζεται να δωσει πανω απο το 20%. Και δυστυχως αναλώθηκε σε λαϊκισμούς και ευκολες συνταγες, χωρις να αφησει ουσιαστικη παρακαταθηκη. Δεν ειναι τυχαιο οτι ακομη και σημερα, την περιοδο του την σκεφτομαστε με γλαφυροτητα ως περιοδο μιας επιπλαστης ευημεριας.
Η τριετια Μητσοτακη εντελως ατυχη, χωρις να εκπληρωσει τις προσδοκιες, λογω οριακης πλειοψηφιας και σφοδρης εσωκομματικης αντιπολιτευσης.
Το 1996-2004 παιρνει ανασα η χωρα. Νομοθεσια συγχρονη, προσεγγιση ευρωπαικων στανταρντς, εισοδος στην ΟΝΕ, μεγαλα εργα, αναπτυξη.
Το 2004-2009 η περιοδος της χαζομαρας. Δεν εγινε τιποτα. Το κλασικο παραδειγμα τι μπορεις να παθεις αν εκλεξεις ηγετη που ΒΑΡΙΕΤΑΙ.
2010-2012 περιοδος ΓΑΠ. Τρια πουλακια καθονταν. Μου εδινε την εντυπωση οτι προσπαθουσε να φτιαξει το ρετιρε (πρασινη αναπτυξη κλπ κλπ) ενω τριζανε τα θεμελια. Εκτος τοπου και χρονου. Εντελως ανετοιμος.
2012-2015. Η ηρωικη κυβερνηση Σαμαρα-Βενιζελου, που κρατησε την χωρα στα ποδια της, μαζι με τον ήρωα Στουρναρα. Επρεπε να εχουμε κανει αγαλματα και στους τρεις και να τα προσκυναμε. Αν δεν ειχαν αυτο το κνωδαλο τον Τσιπρα σαν αγκαθι στα πλευρα θα ειχαν κανει πολυ περισσοτερα και κυριως δεν θα ειχε ανακοπει η πορεια της χωρας το 2015.
2015-2019. Η περιοδος του πανηγυριού, της απολυτης καταπτωσης, της γελοιοτητας, του λαικισμου, των αμορφωτων, των γραφικων. Η περιοδος της επιβραβευσης των τεμπεληδων, των ασχετων, των γελοιων, του απολυτου τιποτα. Η περιοδος του γδαρσίματος του παραγωγικου ιστου της χωρας για να ταΐζονται κατι ανεπροκοποι.
2019-εως σημερα: Η δευτερη μεγαλη ανασα της χωρας μετα το 1996-2004. Ανθρωποι σοβαροι, μετρημενοι, με γνωση του αντικειμενου, με πραγματικη θεληση και πρωτοβουλίες.

Άλεξ με εντυπωσιάζει η ψύχραιμη ματιά με την οποία βλέπεις όλες αυτές τις περιόδους. Δεν θα πω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με επιμέρους σημεία, δεν έχει σημασία ούτε είναι σχετικό με το νήμα, απλά μου δίνεις την αίσθηση ότι είσαι από τους ανθρώπους που δεν εξαρτήθηκαν προσωπικά κάποια στιγμή από κομματικές υποσχέσεις ώστε να επιρεάζεται η κρίση τους από την τήρηση ή την αθέτησή τους...
ελεος ρε συ,θα μου γραφεις παλι για τα λαμπακια και τα καμπανελια του παβλωφ...στειλε του ενα πμ κλειστε ενα δωματιο μουλωχτα,υπογραψτε ενα συμφωνο συμβιωσης,μη μας τρελαινεις εδω μεσα ομως...
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.967
Like
11.211
Πόντοι
2.606
Ο Σημιτης ηταν μεγαλη τυχη για τη χωρα και το εκσυγχρονιστικο ΠΑΣΟΚ προσεφερε πολλα.


Ετσι μαζι με τον ΑΝΔΡΕΑ και τον ΓΙΩΡΓΟ

Απλα οι υπολοιποι ακολουθουν απο μεγαλη αποσταση

Ο αντρεας με την αλλαγη

Ο σημιτης με τα μεγαλα εργα

Και ο γιωργος με τις μεταρυθμισεις

Τιμη και δοξα στους ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ που αναμορφωσαν την ψωρωκωσταινα της δεξιας και την εφεραν μεσα στις 25 πρωτες χωρες του κοσμου
σου εκανα αναφορα στους μοντερειτορς (που μαλλον δεν υπαρχουν) :birdman:
κλαμα μονο......χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...θα ριξω ενα ζαντολαστιχο στη φουφου κολλητα επειδη γουσταρα το αστειο...
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.604
Πόντοι
736
Έχω μπει στην 6η μέρα που είμαι σπίτι με τη κοπέλα μου που είναι με πυρετούς και αίσθηση κόπωσης αφού ήρθε σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα.
Παρακαλάτε καραντινόκαβλοι να παρουσιάσω συμπτώματα. Παρακαλάτε να ανεβάσω κανένα δέκατο ή έστω να ξεροβήξω, γιατί θα σας πάω πίπα κώλο εδώ μέσα με τη κοροϊδία.
Ήδη μου είναι αχώνευτο πως οι τζίροι μου έχουν καταρρεύσει 80%, είναι κλειστά τα πάντα και μου χορηγούνται τα πληθωριστικά δανεικά του κράτους για έναν ιό ο οποίος εδώ και 6 μέρες δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό σύμπτωμα .

ρε Κυριάκο εγώ να πω περαστικά στη φίλη σου και σε σένα αν κολλήσεις ότι και να έχετε αρπάξει. Αν είναι από την άφαντη φετινή γρίπη να βγεις να το πεις στα κανάλια, θα έχεις μερικά λεπτά διασημότητας αν είναι κορονας μάλλον θα έπρεπε να παρακαλάς να μην πέσετε στις εξαιρέσεις.

τώρα ότι από την μεμονωμένη προσωπική εμπειρία σου θα προσπαθήσεις να βγάλεις συνολικό συμπέρασμα για κάτι που συμβαίνει σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.... να μη σχολιάσω, υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα που θα το κάνου με πιο γλαφυρό τρόπο :grin:

Κάπου άκουσα οτι οι ασυμπτωματικοί είναι γύρω στο 55% ... αλλά και να ισχύει αυτό το ποσοστό συνολικά , πάλι μπορεί να παίζει και ανάλογα με τις ηλικίες ... απο εκεί και πέρα στα κανάλια μάλλον αποφεύγουν να μιλήσουν για ποσοστά ασυμπτωματικών , πόσο μάλλον να ρωτήσουν τους ειδικούς αν υπάρχει κάποια εξήγηση για τους τόσους ασυμπτωματικούς.
 

Kyriakos29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
1.922
Like
2.107
Πόντοι
456
Δεν μιλάω ακόμα, περιμένω το τεστ και τι θα μου παρουσιαστεί. Και εννοείται πως θα βγάλω συνολικό συμπέρασμα μετά από αυτά.

δικαίωμά σου να βγάλεις τέτοιου είδους συμπέρασμα από μια προσωπική εμπειρία, απλά θα είναι τελείως άτοπο όποιο και αν είναι
Απο που και ως που άτοπο;
Δηλαδή αν δεν πεθάνω στους δρόμους όπως μας λέει ο αξιότιμος ειδικός κ. Άλεξ θα πρέπει να βγώ να φωνάζω κρατείστε τα πάντα κλειστά γιατί κινδυνεύετε;
 

Συνημμένα

  • 94B8AC04-ECB2-454B-A376-4E32281313DD.jpeg
    94B8AC04-ECB2-454B-A376-4E32281313DD.jpeg
    179,7 KB · Εμφανίσεις: 27

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.351
Κριτικές
1
Like
35.415
Πόντοι
6.256
Nα το δωσω πιο ολοκληρωμενα, για να μην μενουν απορίες.
Πολιτικη παρακολουθω απο τα τελη της δεκαετιας του 1970.
Με θυμαμαι 8-9 ετων να διαβαζω στην εφημεριδα το ζητημα της εκλογης του Καραμανλη στην εκλογη της Προεδριας της Δημοκρατιας το 1980 και να μαυριζουν τα δαχτυλα μου απο το μελανι (τοτε οι εφημεριδες ξεβαφαν).

Η εικονα μου ειναι η εξης.
Το 1981-1995 η Ελλαδα εζησε μια μακρα περιοδο στασιμοτητας και λαϊκισμού. Καποιες στοιχειωδεις νομοθετικες πρωτοβουλίες πολυδιαφημιστηκαν και υπερεκτιμηθηκαν. Ο Ανδρεας ηταν πολυ αξιολογος αλλά πολυ γρηγορα αντιληφθηκε οτι για να κυβερνα, δεν χρειαζεται να δωσει πανω απο το 20%. Και δυστυχως αναλώθηκε σε λαϊκισμούς και ευκολες συνταγες, χωρις να αφησει ουσιαστικη παρακαταθηκη. Δεν ειναι τυχαιο οτι ακομη και σημερα, την περιοδο του την σκεφτομαστε με γλαφυροτητα ως περιοδο μιας επιπλαστης ευημεριας.
Η τριετια Μητσοτακη εντελως ατυχη, χωρις να εκπληρωσει τις προσδοκιες, λογω οριακης πλειοψηφιας και σφοδρης εσωκομματικης αντιπολιτευσης.
Το 1996-2004 παιρνει ανασα η χωρα. Νομοθεσια συγχρονη, προσεγγιση ευρωπαικων στανταρντς, εισοδος στην ΟΝΕ, μεγαλα εργα, αναπτυξη.
Το 2004-2009 η περιοδος της χαζομαρας. Δεν εγινε τιποτα. Το κλασικο παραδειγμα τι μπορεις να παθεις αν εκλεξεις ηγετη που ΒΑΡΙΕΤΑΙ.
2010-2012 περιοδος ΓΑΠ. Τρια πουλακια καθονταν. Μου εδινε την εντυπωση οτι προσπαθουσε να φτιαξει το ρετιρε (πρασινη αναπτυξη κλπ κλπ) ενω τριζανε τα θεμελια. Εκτος τοπου και χρονου. Εντελως ανετοιμος.
2012-2015. Η ηρωικη κυβερνηση Σαμαρα-Βενιζελου, που κρατησε την χωρα στα ποδια της, μαζι με τον ήρωα Στουρναρα. Επρεπε να εχουμε κανει αγαλματα και στους τρεις και να τα προσκυναμε. Αν δεν ειχαν αυτο το κνωδαλο τον Τσιπρα σαν αγκαθι στα πλευρα θα ειχαν κανει πολυ περισσοτερα και κυριως δεν θα ειχε ανακοπει η πορεια της χωρας το 2015.
2015-2019. Η περιοδος του πανηγυριού, της απολυτης καταπτωσης, της γελοιοτητας, του λαικισμου, των αμορφωτων, των γραφικων. Η περιοδος της επιβραβευσης των τεμπεληδων, των ασχετων, των γελοιων, του απολυτου τιποτα. Η περιοδος του γδαρσίματος του παραγωγικου ιστου της χωρας για να ταΐζονται κατι ανεπροκοποι.
2019-εως σημερα: Η δευτερη μεγαλη ανασα της χωρας μετα το 1996-2004. Ανθρωποι σοβαροι, μετρημενοι, με γνωση του αντικειμενου, με πραγματικη θεληση και πρωτοβουλίες.

Άλεξ με εντυπωσιάζει η ψύχραιμη ματιά με την οποία βλέπεις όλες αυτές τις περιόδους. Δεν θα πω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με επιμέρους σημεία, δεν έχει σημασία ούτε είναι σχετικό με το νήμα, απλά μου δίνεις την αίσθηση ότι είσαι από τους ανθρώπους που δεν εξαρτήθηκαν προσωπικά κάποια στιγμή από κομματικές υποσχέσεις ώστε να επιρεάζεται η κρίση τους από την τήρηση ή την αθέτησή τους...
Εφτασε στην Ιθακη του με τον κουλη αυτος
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
798
Πόντοι
96

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
Nα το δωσω πιο ολοκληρωμενα, για να μην μενουν απορίες.
Πολιτικη παρακολουθω απο τα τελη της δεκαετιας του 1970.
Με θυμαμαι 8-9 ετων να διαβαζω στην εφημεριδα το ζητημα της εκλογης του Καραμανλη στην εκλογη της Προεδριας της Δημοκρατιας το 1980 και να μαυριζουν τα δαχτυλα μου απο το μελανι (τοτε οι εφημεριδες ξεβαφαν).

Η εικονα μου ειναι η εξης.
Το 1981-1995 η Ελλαδα εζησε μια μακρα περιοδο στασιμοτητας και λαϊκισμού. Καποιες στοιχειωδεις νομοθετικες πρωτοβουλίες πολυδιαφημιστηκαν και υπερεκτιμηθηκαν. Ο Ανδρεας ηταν πολυ αξιολογος αλλά πολυ γρηγορα αντιληφθηκε οτι για να κυβερνα, δεν χρειαζεται να δωσει πανω απο το 20%. Και δυστυχως αναλώθηκε σε λαϊκισμούς και ευκολες συνταγες, χωρις να αφησει ουσιαστικη παρακαταθηκη. Δεν ειναι τυχαιο οτι ακομη και σημερα, την περιοδο του την σκεφτομαστε με γλαφυροτητα ως περιοδο μιας επιπλαστης ευημεριας.
Η τριετια Μητσοτακη εντελως ατυχη, χωρις να εκπληρωσει τις προσδοκιες, λογω οριακης πλειοψηφιας και σφοδρης εσωκομματικης αντιπολιτευσης.
Το 1996-2004 παιρνει ανασα η χωρα. Νομοθεσια συγχρονη, προσεγγιση ευρωπαικων στανταρντς, εισοδος στην ΟΝΕ, μεγαλα εργα, αναπτυξη.
Το 2004-2009 η περιοδος της χαζομαρας. Δεν εγινε τιποτα. Το κλασικο παραδειγμα τι μπορεις να παθεις αν εκλεξεις ηγετη που ΒΑΡΙΕΤΑΙ.
2010-2012 περιοδος ΓΑΠ. Τρια πουλακια καθονταν. Μου εδινε την εντυπωση οτι προσπαθουσε να φτιαξει το ρετιρε (πρασινη αναπτυξη κλπ κλπ) ενω τριζανε τα θεμελια. Εκτος τοπου και χρονου. Εντελως ανετοιμος.
2012-2015. Η ηρωικη κυβερνηση Σαμαρα-Βενιζελου, που κρατησε την χωρα στα ποδια της, μαζι με τον ήρωα Στουρναρα. Επρεπε να εχουμε κανει αγαλματα και στους τρεις και να τα προσκυναμε. Αν δεν ειχαν αυτο το κνωδαλο τον Τσιπρα σαν αγκαθι στα πλευρα θα ειχαν κανει πολυ περισσοτερα και κυριως δεν θα ειχε ανακοπει η πορεια της χωρας το 2015.
2015-2019. Η περιοδος του πανηγυριού, της απολυτης καταπτωσης, της γελοιοτητας, του λαικισμου, των αμορφωτων, των γραφικων. Η περιοδος της επιβραβευσης των τεμπεληδων, των ασχετων, των γελοιων, του απολυτου τιποτα. Η περιοδος του γδαρσίματος του παραγωγικου ιστου της χωρας για να ταΐζονται κατι ανεπροκοποι.
2019-εως σημερα: Η δευτερη μεγαλη ανασα της χωρας μετα το 1996-2004. Ανθρωποι σοβαροι, μετρημενοι, με γνωση του αντικειμενου, με πραγματικη θεληση και πρωτοβουλίες.

Γιατί ξεκινάς τις συγκρίσεις Αλεξ από τότε που ήσουν 8 ετών; Ξεκίνα από τότε που γεννήθηκες, τότε όταν παίρναμε βραβεία οικονομικής ανάπτυξης (2οι στον κόσμο μετά την Ιαπωνία), όπου 38 χρόνια μετά καταλήξαμε χρεωκοπημενοι εξαιτίας των επιλογών των αναφερθέντων από εσένα κυβερνήσεων.....
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.497
Like
7.103
Πόντοι
1.056
Γιατί ξεκινάς τις συγκρίσεις Αλεξ από τότε που ήσουν 8 ετών; Ξεκίνα από τότε που γεννήθηκες, τότε όταν παίρναμε βραβεία οικονομικής ανάπτυξης (2οι στον κόσμο μετά την Ιαπωνία), όπου 38 χρόνια μετά καταλήξαμε χρεωκοπημενοι εξαιτίας των επιλογών των αναφερθέντων από εσένα κυβερνήσεων.....

Ασε , μην ανοιγεις τετοια θεματα. Στην Ελλαδα βολευουν πολυ οι ανιστορικες προσεγγισεις της πολιτικης κι ακομα περισσοτερο το "απο τοτε που θυμαμαι εγω". Ξεκιναμε απ' τον Καραμανλη αγνοωντας την επταετια σαν να μην υπηρξε , ξεκιναμε απ' τον Αντρεα αγνοωντας την επομενη μεταπολιτευτικη επταετια 74-81 παλι σαν να μην υπηρξε. Ρωτα τον μεσο νεοδημοκρατη πχ πότε, πως , απο ποιον και γιατι ξεκινησε η αποβιομηχανιση της χωρας , οι κρατικοποιησεις κλπ και θα γελασεις με τις απαντησεις. Στη χωρα μας δεν εχει καμια αξια η πραγματικοτητα , ολα περιβαλλονται απο μια ιδεοληπτικη ομιχλη.
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.344
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Για τα φαιδρά πρόσωπα που πιστεύουν ότι ζούν ακόμα σε μια ευνομούμενη συνταγματική δημοκρατία και όχι σε ένα αυταρχικό μόρφωμα της εποχής των υγειονομικών τεράτων :

Νοσηλεύτρια, κατά τις δηλώσεις υγιής, εμβολιάζεται για κοβιντ και εν συνεχεία, μεταξύ άλλων συμπτωμάτων, εμφανίζει παράλυση των κάτω άκρων.

Αντικειμενικά κανείς δεν μπορεί να εκφράσει βέβαιη κρίση για το αρχικό αίτιο - πέραν του να επισημάνει την στενή χρονική συσχέτιση, εμβολιασμού και συμπτωμάτων, και να θεωρήσει ότι το ζήτημα χρήζει περαιτέρω εκτενούς μελέτης.

Πλην όμως ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ αποφαίνεται με σχεδόν βεβαιότητα ότι όντως πρόκειται για παρενέργεια του εμβολίου, ενώ την ίδια μέρα πρύτανης ΕΚΠΑ αποφαίνεται ότι πιθανότατα πρόκειται για σύμπτωση.

Εναντίον του πρώτου διατάσσεται αυτεπάγγελτα εισαγελική έρευνα ενώ εναντίον του δεύτερου όχι.




O ψεκασμένος centrino κάνει τον ειδικό και τον ψαγμένο, αλλά όταν τον διαψεύδουν τα γεγονότα κάνει την κότα:


 

Συνημμένα

  • Screenshot_3.jpg
    Screenshot_3.jpg
    36,6 KB · Εμφανίσεις: 26

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
798
Πόντοι
96
Για τα φαιδρά πρόσωπα που πιστεύουν ότι ζούν ακόμα σε μια ευνομούμενη συνταγματική δημοκρατία και όχι σε ένα αυταρχικό μόρφωμα της εποχής των υγειονομικών τεράτων :

Νοσηλεύτρια, κατά τις δηλώσεις υγιής, εμβολιάζεται για κοβιντ και εν συνεχεία, μεταξύ άλλων συμπτωμάτων, εμφανίζει παράλυση των κάτω άκρων.

Αντικειμενικά κανείς δεν μπορεί να εκφράσει βέβαιη κρίση για το αρχικό αίτιο - πέραν του να επισημάνει την στενή χρονική συσχέτιση, εμβολιασμού και συμπτωμάτων, και να θεωρήσει ότι το ζήτημα χρήζει περαιτέρω εκτενούς μελέτης.

Πλην όμως ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ αποφαίνεται με σχεδόν βεβαιότητα ότι όντως πρόκειται για παρενέργεια του εμβολίου, ενώ την ίδια μέρα πρύτανης ΕΚΠΑ αποφαίνεται ότι πιθανότατα πρόκειται για σύμπτωση.

Εναντίον του πρώτου διατάσσεται αυτεπάγγελτα εισαγελική έρευνα ενώ εναντίον του δεύτερου όχι.




O ψεκασμένος centrino κάνει τον ειδικό και τον ψαγμένο, αλλά όταν τον διαψεύδουν τα γεγονότα κάνει την κότα:

Δεν θα έγραφα αλλά αφού το έθιξες. Στην περίπτωση αυτή βλέπουμε ΚΑΘΑΡΆ μια συναλλαγή :

Δήλωση του Προέδρου φιλική για το εμβόλιο με αποκάλυψη γελοίου σκοπού έναντι απόσυρσης νομικής δίωξης.

Αλλά και πάλι ποιός είμαι εγώ να ξέρω........
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.344
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Δεν θα έγραφα αλλά αφού το έθιξες. Στην περίπτωση αυτή βλέπουμε ΚΑΘΑΡΆ μια συναλλαγή :
Δήλωση του Προέδρου φιλική για το εμβόλιο με αποκάλυψη γελοίου σκοπού έναντι απόσυρσης νομικής δίωξης.
Αλλά και πάλι ποιός είμαι εγώ να ξέρω........


Δεν είχα καμμιά αμφιβολία ό,τι θα έψαχνες κάποια θεωρία συνομωσίας πίσω από αυτό.
Είναι φανερό πως όλο αυτό είναι για σένα στάση ζωής.
Μπορεί να μην είσαι ειδικός αλλά σίγουρα πιστεύεις ότι στο Ιαπωνικό grand prix η Mercedes σαμπόταρε τον κινητήρα του Lewis για να πάρει ένα τίτλο ο Rosberg και να αποχωρήσει πρωταθλητής από το σπορ. :grin:
Σε λίγες μέρες ο Σάββας που έχει αναλάβει CEO των ψεκασμένων θα βρει βίντεο με υπονοούμενα για το πώς τα έπιασε από την Pfizer ο πρόεδρος για να ανασκευάσει. :confused:

Πέρα όμως από τις σαχλαμάρες υπάρχει και η πραγματικότητα.
Η συχνότητα του Gullain Barre φτάνει μέχρι και 2 στις 100 χιλιάδες πληθυσμού.
Άρα σε έναν πληθυσμό περίπου 500 χιλιάδων ανθρώπων που έχουν ήδη εμβολιαστεί περιμένουμε να συμβούν όχι ένα μόνο, αλλά 5-10 Gullain Barre. Περίπου τα ίδια θα δούμε και σε 500 χιλιάδες που ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΎΝ. Απλά σε αυτούς δεν θα πάρει δημοσιότητα γιατί κανείς δεν τους παρακολουθεί από κοντά.

Επίσης στους 500 χιλιάδες που έχουν εμβολιαστεί και μάλιστα επειδή οι περισσότεροι είναι μεγάλης ηλικίας το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα πάνω από 500 θα πεθάνουν.( Το ίδιο φυσικά θα συμβεί και σε άλλους τόσους που ΔΕΝ θα εμβολιαστούν)
Είναι αυτό που λέμε correlation does not imply causation δηλαδή η συσχέτιση δεν αποδεικνύει αιτιότητα.
Μέχρι στιγμής έχουν γίνει πάνω από 152 εκατομμύρια δόσεις παγκόσμια χωρίς ιδιαίτερα συμβάντα και φυσικά οι επιστήμονες διερευνούν κάθε ύποπτη περίπτωση.

Σε ότι αφορά την νοσηλεύτρια από ό,τι έμαθα έπασχε και από άλλο αυτοάνοσο νόσημα. Οπότε αν ήταν φίλη μου εγώ θα της έλεγα να μην εμβολιαστεί.
Αλλά και πάλι ποιός είμαι εγώ να ξέρω…:grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom