Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Κακως κανεις συγκριση με οποιοδηποτε κυκλαδονησι. Με Κερκυρα μαλιστα. Αλλα η Χιος ειναι μια μεση ελληνικη πολη.

τύπε έχει ενα δικιο ο αλεξ που λεει ότι το νοτιο τμήμα είναι απο τα ωραιοτερα του αιγαιου...
και αμα είχε χτιστει σωστα η πολη της θα ητανε στα τοπ 10 της ελλαδος
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Τι να διαβασει ρε τυπε ο Αλεξ;

Ο Γκειτς να διαβασει Αλεξ!!!

Υ.Γ
Το 2015 ελεγε για οτι ακριβως ζουμε σημερα...και αναμεσα στα οσα ελεγε ηταν οτι πρεπει να βρουμε τροπο ενα καινουριο εμβολιο να ειναι ετοιμο σε μικροτερο χρονικο διαστημα απο οτι χρειαζεται σημερα.Για την ακριβεια σε διαστημα μικροτερο απο ενα ετος!

Οτι ακριβως προσπαθουμε να κανουμε τωρα....

Ο Βασιλάκης έχει όλη την πολυτέλεια να αμπελοφιλοσοφεί...
Κι εγώ λέεω, πρέπει να βρούμε ένα τρόπο ένα καινούριο εμβόλιο να είναι έτοιμο σε 6 μήνες καθότι θα σωθούν ακόμα περισσότερες ζωές.
Κι εγώ δίκιο έχω.

Παρεμπιπτόντως, είδα αυτές τις μέρες την ταινία Contagion.
Τρομακτική ταύτιση σε πολλά απ' όσα ζούμε σήμερα, σε σημείο που πιστεύω πως ένα καλό ποσοστό αυτών που διαβάζουμε στα social έχει σαν αφετηρία την ταινία.
Ανάμεσά τους και πολλές αυθαίρετες μπούρδες (ενδεχομένως)...
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
τύπε λέμε τα ρουχα σου δεν τα βγάζεις οταν μπεις σπιτι...να μπεις με παντοφλες
τις πατουσες του σκύλου με τι θα τις απολυμάνεις;
Με νερό και σαπούνι. Στο έγραψα και πιο πάνω. Τα πλένεις κάθε φορά που γυρίζεις σε μια λεκανιτσα. Η με ένα απολυμαντικό τζελ. Σιγά το δύσκολο. Όλες οι οδηγίες λένε να πλένεις και τα δικά σου χέρια με νερό και σαπούνι όταν τον αγγίζεις και όλα καλά. Μη συζητάμε άσκοπα.
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Οχι αγαπητε μου. Ούτε τους φανταρους θελανε.
Στα παραλιακα μαγαζια μαλιστα υπηρχε παντα πορτιερης, ο οποιος οταν αντιλαμβανοταν οτι καποιος ειναι φανταρος, δεν τον αφηνε να μπει.
Τα εχω ζησει απο πρωτο χερι.
Φοιτητες πόσους εχει η Χιος? Ελαχιστους.

Δεν θελανε τουρισμο οι ντοπιοι επειδη ηταν πλουσιοι ολοι απο το εμπορικο ναυτικο.
Δεν είπα ότι τους θέλανε. Ότι κέρδιζαν και από εκεί όταν τους είχαν ανάγκη είπα.
Και σε άλλα νησιά κατέφυγαν στο εμπορικό ναυτικό και αρκετοί έγιναν πλούσιοι και κυριολεκτικά και σε σχέση με τα τότε δεδομένα.
Δεν μεταφράστηκε αυτό σε πλούτο  σε ένα μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού. Τουλάχιστον όσο μπορώ να κρίνω από αλλά μέρη που γνωρίζω.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
τύπε έχει ενα δικιο ο αλεξ που λεει ότι το νοτιο τμήμα είναι απο τα ωραιοτερα του αιγαιου...
και αμα είχε χτιστει σωστα η πολη της θα ητανε στα τοπ 10 της ελλαδος

Το νοτιο τμημα απο τα ωραιοτερα του αιγαιου οντως. Γιατι ειναι μοναδικο σε σχεση με οτιδηποτε αλλο υπαρχει στο Αιγαιο και εχει μια ξεχωριστη ατμοσφαιρα.
Για την πολη της Χιου μακαρι να ηταν πιο ομορφη η να γινει. Απλα τωρα δε θεωρω οτι ειναι κατι χειροτερο απο μια μεση ελληνικη πολη της ηπειρωτικης Ελλαδας.
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Όχι δεν το λέει η απλή λογική.

Θέλεις να μας πεις εσύ ποιες εταιρείες θα παράγουν τα εμβόλια, ποιες χώρες θα εμβολιαστούν πρώτες, τι θα γίνει αν θέλουν να εμβολιαστούν πρώτα οι Ελβετοί όταν (υποθετικά) θα πεθαίνουν χιλιάδες στην Υποσαχάρια Αφρική;

Ή τέλος πάντως ποιος θα μπορούσε να τα είχε σκεφθεί όλα αυτά;

Έχει πρωτόκολλα ο WHO γι αυτά. Δε περιμένουν τον Bill Gates να τους βάλει σε σειρά.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Oντως στο Κιλκις δεν εχω παει. Οποτε μπορει και να εκανα λαθος στην προηγουμενη μου εκτιμηση.  :-(

Δεν είναι μόνο το Κιλκίς.Αν εξαιρέσεις 3-4 πόλεις (ίσως λεω και πολλές) όλες οι πόλεις είναι άθλιες στην Ελλάδα
 

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Με νερό και σαπούνι. Στο έγραψα και πιο πάνω. Τα πλένεις κάθε φορά που γυρίζεις σε μια λεκανιτσα. Η με ένα απολυμαντικό τζελ. Σιγά το δύσκολο. Όλες οι οδηγίες λένε να πλένεις και τα δικά σου χέρια με νερό και σαπούνι όταν τον αγγίζεις και όλα καλά. Μη συζητάμε άσκοπα.

τύπε προσοχη ειδικα στο σκυλο...
με τα χερια ακουμπας σε μια επιφάνεια και λες ωχ τι γινεται,
λες να κολλησα;
ο κόσμος σαπουνιζεται 1 λεπτο επειδη επιασε το χερουλι μιας πορτας...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gingos

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Δεν είναι μόνο το Κιλκίς.Αν εξαιρέσεις 3-4 πόλεις (ίσως λεω και πολλές) όλες οι πόλεις είναι άθλιες στην Ελλάδα
Γιατί ανέφερες το Κιλκίς τότε?
Πες μας τις 3,4 πιο όμορφες τοτε, διότι με την αφαιρετική μέθοδο θα αργήσουμε.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Χίο είχα κάποιους γνωστούς. Φορτωμένοι. Σνομπ με φαντάρους, φοιτητές και τουρισμό μη υψηλού επιπέδου. Για Αμερικανούς με χοντρό πορτοφόλι δεν είχαν θέμα. Πολύ χρήμα από ναυτιλία. Η εικόνα που δίνει ο Άλεξ είναι αυτή που έχω κι εγώ, για τη συμπεριφορά των ντόπιων. Από αυτούς πρωτακουσα και το να ξεθερμανω.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Χίο είχα κάποιους γνωστούς. Φορτωμένοι. Σνομπ με φαντάρους, φοιτητές και τουρισμό μη υψηλού επιπέδου. Για Αμερικανούς με χοντρό πορτοφόλι δεν είχαν θέμα. Πολύ χρήμα από ναυτιλία. Η εικόνα που δίνει ο Άλεξ είναι αυτή που έχω κι εγώ, για τη συμπεριφορά των ντόπιων. Από αυτούς πρωτακουσα και το να ξεθερμανω.
Οχι "ξεθερμανω".

"Ξεθερμώ" ειναι. Και γινεται "να ξεθερμισω".
Που σημαινει πλενω τα πιατα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Για Αμερικανούς με χοντρό πορτοφόλι δεν είχαν θέμα.
Δεν μιλαμε για κανονικους αμερικανους ομως.
"Αμερικανους" λενε τους χιωτες μεταναστες στην Αμερικη, οι οποιοι πλημμυριζουν το νησι καθε Αυγουστο.
Θυμαμαι την δεκαετια του 1990 γεμιζε η προκυμαια αμερικανακια με βερμουδες και μουστακι. Κάνανε μπαμ.
 

Antebellum

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
1.089
Like
489
Πόντοι
36
Έχει πρωτόκολλα ο WHO γι αυτά. Δε περιμένουν τον Bill Gates να τους βάλει σε σειρά.

σορρυ αλλα ο WHO ειναι λιγακι για γελια ... ουτε τρεις μηνες δε περασαν που ελεγε οτι ο covid δε μεταδιδεται απο ανθρωπο σε ανθρωπο
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Οχι "ξεθερμανω".

"Ξεθερμώ" ειναι. Και γινεται "να ξεθερμισω".
Που σημαινει πλενω τα πιατα
Α, γειά σου. Για τα πιάτα το έλεγε. Και απορούσα τι στην ευχή ήθελε να κάνει με τα πιάτα. :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom