Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
τυπε αυξάνεις τις πιθάνοτητες όμως έτσι...
ξέρεις πόσα ζευγάρια έχω δει με σκύλο, αυτοί θα έπρεπε να μετράνε για
τρια ατομα και να τους δινεται προστιμο...
Μπα. Δεν είδα πουθενά να λέει κάποια οδηγία να απολυμαίνουμε το σκύλο. Και στο λέω γιατί έχω κι εγώ και προσέχω. Και διαβάζω κάθε τι σχετικό. Για αυξημένο κίνδυνο από γάτες άκουσα αλλά δεν έχω οπότε δεν το έψαξα περισσότερο. Υπάρχουν οργανισμοί αντίστοιχοι του ΠΟΥ για ζώα.
Τα δύο άτομα μπορούν να έχουν το καθένα το μήνυμά του. Το 6 στην περίπτωσή μας. Αν είναι οικογένεια τι θα τους πεις; Γιατί δεν περπατάτε στα δύο μέτρα; Μέσα στο σπίτι όλη μέρα μαζί είναι. Δε στέκει. Ούτε πρόστιμο ούτε κάτι άλλο πλην μιας σύστασης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gingos

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
Το οτι αν βρεθει εμβολιο, ειναι προβλημα το πως θα εμβολιασεις 7 δις ανθρωπους?
Ξερω γω?
Μηπως το λεει η απλη λογικη?

Ρε τυπε ο Γκεητς δε μιλαει ως ειδικος επανω στα θεματα της παρασκευης του εμβολιου η της επιδημιας απο ιατρικη σκοπια.
Αλλα απο γενικοτερη κοινωνικη-οικονομικη σκοπια, βαση φυσικα μετρησιμων παραμετρων για συγκεκριμενες επιπτωσεις και συγκεκριμενους τροπους αντιμετωπισης μιας τετοιας κλιμακας πανδημιας.
Νουμερα και οικονομια ειναι τα δεδομενα του. Και ναι, για αυτα τα θεματα ειναι μια χαρα καταλληλος να μιλησει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gingos

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Μπα. Δεν είδα πουθενά να λέει κάποια οδηγία να απολυμαίνουμε το σκύλο. Και στο λέω γιατί έχω κι εγώ και προσέχω. Και διαβάζω κάθε τι σχετικό. Για αυξημένο κίνδυνο από γάτες άκουσα αλλά δεν έχω οπότε δεν το έψαξα περισσότερο.
Τα δύο άτομα μπορούν να έχουν το καθένα το μήνυμά του. Το 6 στην περίπτωσή μας. Αν είναι οικογένεια τι θα τους πεις; Γιατί δεν περπατάτε στα δύο μέτρα; Μέσα στο σπίτι όλη μέρα μαζί είναι. Δε στέκει. Ούτε πρόστιμο ούτε κάτι άλλο πλην μιας σύστασης.

τύπε στην κίνα απολυμαινουν όλους τους δρόμους τα πάντα...
δευτεράντζες θα είμαστε αν δεν σοβαρευτουμε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gingos

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
τύπε και γι'αυτό φτιαξατε άσχημη την πόλη της χιου;;;
πάντως μόνο ο νότος μου άρεσε τα μαστιχοχώρια, αυτα ήταν εντυπωσιακά...

Μια χαρα ειναι η πολη της Χιου, τι εχει?
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
τύπε στην κίνα απολυμαινουν όλους τους δρόμους τα πάντα...
δευτεράντζες θα είμαστε αν δεν σοβαρευτουμε...
Αν μιλάμε σοβαρά, πες μου εσένα, εμένα και τον καθένα απο μας γιατί δεν τον απολυμαίνουν όταν βγαίνει από το σπίτι του και πρέπει να απολυμαίνουμε το σκύλο ειδικά, που δεν είναι καν φορέας ή ξενιστής.
Αν κάνουμε χαβαλε οκ. Να απολυμαίνουμε τους πάντες ώστε να τα τιναξουμε από τις παρενέργειες του απολυμαντικού. Και μετά θα γίνουμε πρωτάντζες.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006
Μια χαρα ειναι η πολη της Χιου, τι εχει?
Δεν εχει πεζοδρομια, δεν εχει φαναρια, η κεντρικη πλατεια εχει τα χαλια της, ειναι η πιο βρωμικη πολη της Ελλαδας, δεν μπορεις να παρκαρεις πουθενα, οι οδηγοι της ειναι οι χειροτεροι του κοσμου, το αεροδρομιο εδω και 30 χρονια δεν μπορει να κάνει μια επεκταση, το λιμανι βρωμαει και ζεχνει, αυτα προχειρως
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Η Χιος ποτέ δεν ηθελε τουρισμο, τον θεωρουσε μπαναλ.
Υπαρχει εκει μια περιεργη αντιληψη περι αριστοκρατιας και πιστευουν οτι αν ενα νησι θελει τουριστες, τοτε οι κατοικοι του ειναι ξεβρακωτοι και λιγουρηδες.
Γι αυτο εξαλλου μεχρι πριν λιγα χρονια, στη Χιο δεν υπηρχε παρα μονο ενα μεγαλο ξενοδοχειο. Τωρα κατι αρχισε να κινειται αλλά και παλι, οχι σε μεγαλο βαθμο. Τα τελευταια χρονια μαλιστα υπαρχει μια κινητικοτητα απο την Τουρκια.
Διότι είχε τους φοιτητές και τα στρατόπεδα.
Όλα τα νησιά κάποτε δεν ήθελαν τουρίστες, μέχρι που είδαν το χρήμα.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
Δεν εχει πεζοδρομια, δεν εχει φαναρια, η κεντρικη πλατεια εχει τα χαλια της, ειναι η πιο βρωμικη πολη της Ελλαδας, δεν μπορεις να παρκαρεις πουθενα, οι οδηγοι της ειναι οι χειροτεροι του κοσμου, το αεροδρομιο εδω και 30 χρονια δεν μπορει να κάνει μια επεκταση, το λιμανι βρωμαει και ζεχνει, αυτα προχειρως

Οπως η καθε ελληνικη πολη σχεδον. Μακραν πιο ασχημη ελληνικη πολη ειναι ( ηταν ?) το Ηρακλειο.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Ο νότος της Χιου ειναι η ομορφοτερη περιοχη του Αιγαιου.

Για το πώς φτιαχτηκε η πολη της Χιου σε αυτα τα χαλια ειναι μια μεγαλη συζητηση.

Δυo απορίες

1.Πάνε όντως οι Χιώτες δυο-δυο;

2.Γιατί τους λένε Ούργους;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006
Διότι είχε τους φοιτητές και τα στρατόπεδα.
Όλα τα νησιά κάποτε δεν ήθελαν τουρίστες, μέχρι που είδαν το χρήμα.
Οχι αγαπητε μου. Ούτε τους φανταρους θελανε.
Στα παραλιακα μαγαζια μαλιστα υπηρχε παντα πορτιερης, ο οποιος οταν αντιλαμβανοταν οτι καποιος ειναι φανταρος, δεν τον αφηνε να μπει.
Τα εχω ζησει απο πρωτο χερι.
Φοιτητες πόσους εχει η Χιος? Ελαχιστους.

Δεν θελανε τουρισμο οι ντοπιοι επειδη ηταν πλουσιοι ολοι απο το εμπορικο ναυτικο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gingos

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
συγκριση με μυκόνο, υδρα, συρο, ναξο, κερκυρα κτλ...

βέβαια να μου πεις και ιμπιζα έχει ασχημη πολη...

Κακως κανεις συγκριση με οποιοδηποτε κυκλαδονησι. Με Κερκυρα μαλιστα. Αλλα η Χιος ειναι μια μεση ελληνικη πολη.
 

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Αν μιλάμε σοβαρά, πες μου εσένα, εμένα και τον καθένα απο μας γιατί δεν τον απολυμαίνουν όταν βγαίνει από το σπίτι του και πρέπει να απολυμαίνουμε το σκύλο ειδικά, που δεν είναι καν φορέας ή ξενιστής.
Αν κάνουμε χαβαλε οκ. Να απολυμαίνουμε τους πάντες ώστε να τα τιναξουμε από τις παρενέργειες του απολυμαντικού. Και μετά θα γίνουμε πρωτάντζες.

τύπε λέμε τα παπουτσια σου δεν τα βγάζεις οταν μπεις σπιτι...να μπεις με παντοφλες
τις πατουσες του σκύλου με τι θα τις απολυμάνεις;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006
Οπως η καθε ελληνικη πολη σχεδον. Μακραν πιο ασχημη ελληνικη πολη ειναι ( ηταν ?) το Ηρακλειο.
Δεν εχω παει στο Ηρακλειο ποτέ, αλλά προκειται για μεγαλουπολη, άλλα μεγεθη εκει
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
Δεν εχω παει στο Ηρακλειο ποτέ, αλλά προκειται για μεγαλουπολη, άλλα μεγεθη εκει

Ειναι οπως ο Βολος  η Πατρα και η Λαρισα. Εχω παει σε ολες.  Ακομη και η Λαρισα φανταζει Μονακο μπροστα στο Ηρακλειο. Δεν οφειλεται σε κανενα μεγεθος.
Δεν εχω καταλαβει πως μια πολη με τετοιες προυποθεσεις καταφερε να ειναι τοσο ασχημη.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006
Δυo απορίες

1.Πάνε όντως οι Χιώτες δυο-δυο;

2.Γιατί τους λένε Ούργους;

1. Επι τουρκοκρατιας, υπηρχε ενας νομος οτι αν ενας Ελληνας κυκλοφορουσε μονος του, και συναντουσε Τουρκο στο δρομο, μπορουσε ο Τουρκος να του ζητησει να τον παρει στην πλατη του. Ετσι οι Χιωτες πηγαιναν δυο-δυο για να αποφευγουν την ταπεινωση αυτη.

2. "Ούργιος" εννοεις. Ή "ούριος" πιο σωστα. Σημαινει χαζος, αγαθος, βλακας. Εξ ου και "ουριαμάδα" (η χαζομαρα).

Οπως δηλαδη υπαρχει ο "ούριος" ανεμος, δηλαδη ο χαμηλος ανεμος, ετσι βγηκε το "ουρ(γ)ιος" για καποιον που ειναι χαμηλής νοημοσυνης
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006
Ειναι οπως ο Βολος  η Πατρα και η Λαρισα. Εχω παει σε ολες.  Ακομη και η Λαρισα φανταζει Μονακο μπροστα στο Ηρακλειο. Δεν οφειλεται σε κανενα μεγεθος.
Δεν εχω καταλαβει πως μια πολη με τετοιες προυποθεσεις καταφερε να ειναι τοσο ασχημη.
Λαρισα εχω παει, μου αρεσε, ειναι μια χαρα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom