Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
ωστοσο απ τον πανικο τους φορανε γαντια και ξυνουνε τη μυτη τους να βγει ο ιπποποταμος.
τη μασκα δε τη φορανε τοσες μερες οσες πριν τον κορονοιο φοραγανε τις καλτσες τους  :vomit:

Εμένα μου αρέσουν οι μάσκες από πετσέτα που κυκλοφορούν με 1,30 ευρώ και γιατί όχι; Σε λίγο θα φορανε και σερβιετες στην μούρη.

:2funny:
 

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Κοντες και χοντρες.
Εξαλλου το λεει και το τραγουδι "κατω στον γιαλο κοντή, νερατζούλα φουντωτη"

τύπε η πολη της χιου είναι πάντως κακόγουστη...
πως να προσελκύσει τουρίστες;
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Με λίγα λόγια λες ότι με ένα συμπλήρωμα λύνεις το πρόβλημα. Συμπλήρωμα ε, να καταλαβαινόμαστε.

Δε το λεω εγω. Το λεει η ιατρικη. Οταν το σωμα δεν εχει τα απαραιτητα ιχνοστοιχεια και βιταμινες υπολειτουργει. Του δινεις τα απαραιτητα στοιχεια και σταματαει να υπολειτουργει. Στα συστηματα που υπολειτουργουν, οταν υπαρχει προβλημα ελλειψης, ειναι και το ανοσοποιητικο.

Βέβαια στον πρόλογο της κλινικής έρευνας που μας έβαλες για την βιταμίνη C λέει ότι: And whether vitamin C also has a certain protective effect on influenza patients, only few studies have shown that vitamin C deficiency is related to the increased risk and severity of influenza infections.

Δεν τη θες για την ιωση καθεαυτη, τη θες για τη προστασια απ'το οξειδωτικο στρες. Ετσι τη χορηγουν στους ασθενεις του covid.

Και πάω στην μελέτη αυτή που έχει "κάνει την μισή δουλειά" και διαβάζω μία συλλογή από βιβλιογραφία για σκευάσματα από Βιταμίνη Α μέχρι Παραδοσιακής Κινέζικης Ιατρικής (χολή αρκούδας πχ) τα οποία πιθανόν ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να έχουν θετικά αποτελέσματα στην πορεία της νόσου Covid-19.
Αλλά για καμία από τις ουσίες αυτές δεν έχει γίνει κανονική κλινική μελέτη.
Οπότε όχι η μισή δουλειά δεν έχει γίνει αλλά ούτε το 1%.

Και γι'αυτο ακριβως εγραψα εξ'αρχης οτι πρεπει να διερευνηθει συγκεκριμενα για τον COVID.

Αν και έχω να κάνω δύο παρατηρήσεις:
1.Η Βιταμίνη C όπως λένε και οι ερευνητές ούτε σταματάει την διάδοση του ιού ούτε τον εξαλείφει. Απλά ανακουφίζει τα συμπτώματα κάποιου που είναι βαριά και σε τελικά στάδια

Δεν ειναι ο ρολος της να σταματησει τον ιο. Αντιοξειδωτικο ειναι. Κανει αυτο που λεει. Ο ρολος της ειναι να προστατεψει το σωμα απ'το οξειδωτικο στρες κατα τη μολυνση των πνευμονων. Αυτο δεν εχει ανακουφιστικο ρολο αλλα προστατευτικο ρολο για το σωμα και τον πνευμονα που δεν καταστρεφονται απ'την οξειδωση της φλεγμονης.

Οι ιοι απ'την αλλη πολλες φορες καταστρεφονται με οξειδωση (πχ ενδοφλεβιο οζον - O3). Το προβλημα της παραπανω προσεγγισης ειναι η δημιουργια ελευθερων ριζων στο σωμα που οξειδωνουν και το σωμα. Αυτο μπορει εν μερει να εξουδετερωθει αν γινει χρηση αντιοξειδωτικων.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006
Να ρωτησω κάτι. Αν θες να δεις κάποιον ή κάποια ίσχυε αρχικά ότι μπορείς να το γράψεις και να πας. Στην πορεία έμαθα ότι αυτό δεν ανήκει σε βασικούς λόγους με ότι αυτό συνεπάγεται για να επιτευχθει...
οπότε ξέρει κανείς τι ισχύει στανταρ;

:S
Μπορεις, αν προκειται για ατομο που εχει αναγκη απο βοηθεια. Το λεει ρητά το εντυπο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gingos
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
μιλάνε για κανόνες υγιεινης...
ο σκυλος που πατάει παντου δεν θα έπρεπε ν'απολυμαίνεται;;
Του καθαρίζεις τα πόδια πριν μπει σπίτι. Κάτι άλλο δεν έχει νόημα να κάνεις αφού.δε μεταδίδει τον ιό.
 

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Του καθαρίζεις τα πόδια πριν μπει σπίτι. Κάτι άλλο δεν έχει νόημα να κάνεις αφού.δε μεταδίδει τον ιό.

απο το τρίχωμα, τις πατουσες, ζει σε επιφάνειες ο καριολης...

με νερο δεν κανεις τιποτα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gingos

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006
τύπε η πολη της χιου είναι πάντως κακόγουστη...
πως να προσελκύσει τουρίστες;
Η Χιος ποτέ δεν ηθελε τουρισμο, τον θεωρουσε μπαναλ.
Υπαρχει εκει μια περιεργη αντιληψη περι αριστοκρατιας και πιστευουν οτι αν ενα νησι θελει τουριστες, τοτε οι κατοικοι του ειναι ξεβρακωτοι και λιγουρηδες.
Γι αυτο εξαλλου μεχρι πριν λιγα χρονια, στη Χιο δεν υπηρχε παρα μονο ενα μεγαλο ξενοδοχειο. Τωρα κατι αρχισε να κινειται αλλά και παλι, οχι σε μεγαλο βαθμο. Τα τελευταια χρονια μαλιστα υπαρχει μια κινητικοτητα απο την Τουρκια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gingos

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Η Χιος ποτέ δεν ηθελε τουρισμο, τον θεωρουσε μπαναλ.
Υπαρχει εκει μια περιεργη αντιληψη περι αριστοκρατιας και πιστευουν οτι αν ενα νησι θελει τουριστες, τοτε οι κατοικοι του ειναι ξεβρακωτοι και λιγουρηδες.
Γι αυτο εξαλλου μεχρι πριν λιγα χρονια, στη Χιο δεν υπηρχε παρα μονο ενα μεγαλο ξενοδοχειο. Τωρα κατι αρχισε να κινειται αλλά και παλι, οχι σε μεγαλο βαθμο. Τα τελευταια χρονια μαλιστα υπαρχει μια κινητικοτητα απο την Τουρκια.

τύπε και γι'αυτό φτιαξατε άσχημη την πόλη της χιου;;;
πάντως μόνο ο νότος μου άρεσε τα μαστιχοχώρια, αυτα ήταν εντυπωσιακά...

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006
τύπε και γι'αυτό φτιαξατε άσχημη την πόλη της χιου;;;
πάντως μόνο ο νότος μου άρεσε τα μαστιχοχώρια, αυτα ήταν εντυπωσιακά...
Ο νότος της Χιου ειναι η ομορφοτερη περιοχη του Αιγαιου.

Για το πώς φτιαχτηκε η πολη της Χιου σε αυτα τα χαλια ειναι μια μεγαλη συζητηση.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
απο το τρίχωμα, τις πατουσες, ζει σε επιφάνειες ο καριολης...

με νερο δεν κανεις τιποτα
Τις πατούσες τις καθαρίζεις με υγρά μαντηλάκια ή σαπουνισμα. Το τρίχωμα όχι γιατί είναι σαν το να απολυμαίνει τα ρούχα του κάποιος πριν μπει στο σπίτι. Δεν το κάνει κανείς. Αφού ο σκύλος περπατά δίπλα σου πιο πιθανό είναι να κολλήσεις κάτι εσύ παρά αυτός.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gingos

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Η καλύτερη λύση είναι επιβάτης ταξί.
Πας τσακ μπαμ οπου θες.
Βέβαια οι οδηγοί έχουν μαρτυρήσει γιατί έχουν υποχρεωθεί σε μόνο ενα επιβάτη ανά κούρσα. Εχω γνωστό που το βράδυ ακούγεται σε όλη την πολυκατοικία όταν γυρίζει.
Ρε αυτοί δεν εβγαιναν ουτε με διπλοκουρσες οποτε τώρα είναι για κρέμασμα.  :S
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Τις πατούσες τις καθαρίζεις με υγρά μαντηλάκια ή σαπουνισμα. Το τρίχωμα όχι γιατί είναι σαν το να απολυμαίνει τα ρούχα του κάποιος πριν μπει στο σπίτι. Δεν το κάνει κανείς. Αφού ο σκύλος περπατά δίπλα σου πιο πιθανό είναι να κολλήσεις κάτι εσύ παρά αυτός.

τυπε αυξάνεις τις πιθάνοτητες όμως έτσι...
ξέρεις πόσα ζευγάρια έχω δει με σκύλο, αυτοί θα έπρεπε να μετράνε για
τρια ατομα και να τους δινεται προστιμο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: tnt60

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Παντως κι εγω θα την πω την αμαρτια μου

Οταν ακουσα τον Gates να κάνει δηλωσεις περι της πανδημιας, η πρωτη μου σκεψη ηταν "με ποια γνωση και αρμοδιοτητα μιλαει αυτος για την πανδημια"?

Δεν ρωταω και δεν θελω απαντησεις.
Γιατι θα διαβασω καμια παιδικη απαντηση του τύπου "ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τον Gates" και βαριεμαι απιστευτα
Είσαι θεσμικός τύπος!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006
Η καλύτερη λύση είναι επιβάτης ταξί.
Πας τσακ μπαμ οπου θες.
Βέβαια οι οδηγοί έχουν μαρτυρήσει γιατί έχουν υποχρεωθεί σε μόνο ενα επιβάτη ανά κούρσα. Εχω γνωστό που το βράδυ ακούγεται σε όλη την πολυκατοικία όταν γυρίζει.
Ρε αυτοί δεν εβγαιναν ουτε με διπλοκουρσες οποτε τώρα είναι για κρέμασμα.  :S
Τύπε ποιες διπλοκουρσες? Πού ζεις? Τα ταξι πλεον κυνηγουσαν τους πελατες με το τουφεκι. Αδεια γυριζανε στην Αθηνα. Εξω απο τα δικαστηρια υπαρχουν καθε φορα 20 ταξι που περιμενουν, ενω καποτε για να βρεις ταξι επαιζες μπουνιες για τριπλοκουρσα.
Εγω όσες φορες αναζητησα ταξί στην Αθηνα, παντα εβρισκα σε 20 με 30 δευτερολεπτα ΑΔΕΙΟ.
Μια φορα μαλιστα ημουν εξω απο τον Αρειο Παγο στην Αλεξανδρας, και σηκωσα το χερι μου να διωξω μια μελισσα. Φανηκε ομως σαν να εκανα νοημα σε ταξι και σταματησαν δύο (!) το ενα πισω απο το αλλο μπροστα μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gingos

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom