Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
τύπε προσοχη ειδικα στο σκυλο...
με τα χερια ακουμπας σε μια επιφάνεια και λες ωχ τι γινεται,
λες να κολλησα;
ο κόσμος σαπουνιζεται 1 λεπτο επειδη επιασε το χερουλι μιας πορτας...
Οκ τυπε μου. Εγώ δεν είμαι υποχόνδριος. Δεν τρελαίνομαι εύκολα. Ακολουθώ τις οδηγίες και όλα καλά.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Α, γειά σου. Για τα πιάτα το έλεγε. Και απορούσα τι στην ευχή ήθελε να κάνει με τα πιάτα. :grin:
Εν τω μεταξυ οσους συγγενεις μου εχω ρωτησει απο που προερχεται η λεξη, κανενας δεν ξερει. Και στο τελος μου εκαναν ολοι στο τελος την ιδια ερωτηση "α, στην υπολοιπη Ελλαδα δεν το λενε ετσι?"

Μπορω να θυμηθω κι αλλα νοστιμα βεβαια

Η γαλοπούλα λεγεται "κούκλος"
Το κορόμηλο λεγεται "νεράμπουλα"
Το μικρο φρατζολακι λεγεται "σιμιτάκι"
Το ερωτηματικο "γιατι" λεγεται "πώς" (θυμαμαι ακομη μια απιστευτη στιχομυθια οταν ημουν φανταρος στη Χιο, όπου ενας Αθηναιος εκλεισε την τηλεοραση στο ΚΨΜ και ενας Χιωτης του ειπε "πώς την εκλεισες"? κι ο Αθηναίος απαντησε "με το τηλεκοντρολ", ενω ο χιωτης εννοουσε "γιατι την εκλεισες")
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gingos

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Δεν εχει πεζοδρομια, δεν εχει φαναρια, η κεντρικη πλατεια εχει τα χαλια της, ειναι η πιο βρωμικη πολη της Ελλαδας, δεν μπορεις να παρκαρεις πουθενα, οι οδηγοι της ειναι οι χειροτεροι του κοσμου, το αεροδρομιο εδω και 30 χρονια δεν μπορει να κάνει μια επεκταση, το λιμανι βρωμαει και ζεχνει, αυτα προχειρως
Μετά τον βιολογικό δεν ζέχνει τύπε.
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Εγώ η Χίος που γνώρισα, ήταν μια μέτρια προς με κάποια γοητεία περιοχή . Μια χαρά ήθελαν τα λεφτά του στρατού και των Τούρκων. Και ούτε παρατήρησα ιδιαίτερο υψηλό επίπεδο τουριστών. Ούτε και τις ανάλογες υποδομές άλλωστε για αυτήν την κατηγορία.
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Επίσης πως κάποιος που ασκεί το επάγγελμα της εντομολογίας,  άνετα μπορεί να καταγράψει καμία 20αρια καινούργια είδη.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Εγώ η Χίος που γνώρισα, ήταν μια μέτρια προς με κάποια γοητεία περιοχή . Μια χαρά ήθελαν τα λεφτά του στρατού και των Τούρκων. Και ούτε παρατήρησα ιδιαίτερο υψηλό επίπεδο τουριστών. Ούτε και τις ανάλογες υποδομές άλλωστε για αυτήν την κατηγορία.
Το λιμάνι της δε λέει κάτι. Ούτε η χώρα της. Αν εξαιρέσεις τα Μαστιχοχώρια δεν έχει κάτι άλλο όμορφο, πέραν κάποιων αρχοντικών εδώ κι εκεί.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Εν τω μεταξυ οσους συγγενεις μου εχω ρωτησει απο που προερχεται η λεξη, κανενας δεν ξερει. Και στο τελος μου εκαναν ολοι στο τελος την ιδια ερωτηση "α, στην υπολοιπη Ελλαδα δεν το λενε ετσι?"

Μπορω να θυμηθω κι αλλα νοστιμα βεβαια

Η γαλοπούλα λεγεται "κούκλος"
Το κορόμηλο λεγεται "νεράμπουλα"
Το μικρο φρατζολακι λεγεται "σιμιτάκι"
Το ερωτηματικο "γιατι" λεγεται "πώς" (θυμαμαι ακομη μια απιστευτη στιχομυθια οταν ημουν φανταρος στη Χιο, όπου ενας Αθηναιος εκλεισε την τηλεοραση στο ΚΨΜ και ενας Χιωτης του ειπε "πώς την εκλεισες"? κι ο Αθηναίος απαντησε "με το τηλεκοντρολ", ενω ο χιωτης εννοουσε "γιατι την εκλεισες")
τρως κουκιά και ξυλαγγουρα  τύπε;  :S
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Το λιμάνι της δε λέει κάτι. Ούτε η χώρα της. Αν εξαιρέσεις τα Μαστιχοχώρια δεν έχει κάτι άλλο όμορφο, πέραν κάποιων αρχοντικών εδώ κι εκεί.
Η παλιά πόλη ήταν ωραία για βόλτα με η χωρίς γκομενάκι.
Έτσι δεν λέγεται, παλιά πόλη? Η επειδή συνήθως έτσι λέγεται σε όλα τα μέρη, θεωρώ ότι έτσι λεγόταν και εκεί?
Η μπορεί να λεγόταν κάστρο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Η παλιά πόλη ήταν ωραία για βόλτα με η χωρίς γκομενάκι.
Έτσι δεν λέγεται, παλιά πόλη? Η επειδή συνήθως έτσι λέγεται σε όλα τα μέρη, θεωρώ ότι έτσι λεγόταν και εκεί?
Η μπορεί να λεγόταν κάστρο.
Κάστρο λεγεται, σωστα

 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.745
Like
1.500
Πόντοι
266
Καθε πληγωμενος που θελει να πουλησει εκδουλευση στη μονομερη πληροφορηση και την ευθυνοφοβη κυβερνηση βγαινει να κατηγορησει

Ελατε πισω παιδια να βιοποριστειτε στη ελλαδα του κουλη, να απολαυσετε τις υπηρεσιες υγειας του ΕΣΥ
Τι καθεστε εκει?  :S
δες το 25002 αρθρο για την σουηδια
δακρυσα
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ρε τύπε καλα ολα αυτα

Αλλά ξερεις δεν ειμαι 10 χρονων να ψαρωνω αν μου πει καποιος οτι ειπα μαλακια

Εγω ειπα κατι πολυ απλο, οτι η πρωτη μου σκεψη ηταν "με ποια αρμοδιοτητα και γνωση μιλαει ο Gates για την πανδημια".

Πιθανον να εχει γνωση που την αγνοω. Πειτε μου την, εξηγηστε μου την.

Το να μου λετε οτι ειπα μαλακια δεν μου λεει κατι. Επισης δεν μου λεει κατι οτι εφτιαξε ενα ιδρυμα ή οτι μιλαει με πολλους. Ούτε επισης το οτι "το προβλεψε απο το 2015" μου λεει κατι. Κι εγω θα προβλεψω οτι θα γινει σεισμος καποτε 7 ριχτερ στην Ελλαδα. Δεν με κανει σεισμολογο αυτο.

Αν εχετε να μου πειτε για ποιον λογο εχει αξιοσεβαστη αποψη, να τον ακουσω και να συμφωνησω.
Ετσι ομως, οχι.
ο ένας με την πληροφορική, δηλαδή με τα μαθηματικά, δηλαδή με την λογική έγινε ο πιο πλούσιος άνθρωπος.

Ο άλλος διάβαζε ύμνους σε ένα φανταστικό Θεό και άφηνε γενια από παράδοση. Οπότε τον εξέλεξαν επικεφαλή αλλά 70 επίσης κολλημένα μυαλά.

Ποιον από τους δύο εμπιστευεσαι να διοικήσει, να συμβουλέψει ή να μετρήσει η γνώμη του. Η ιατρική είναι εφαρμογή των θετικών επιστημών και με αυτές συνεργάζεται, δεν έχει καμμία σχέση με θεολογία και Ιερώνυμο, λειτουργεί μια χαρά και χωρίς θρησκεία, ενώ η θρησκεία την πήγε πολύ πίσω, η πληροφορική αντίθετα την ιατρική την πάει μπροστά, όλα τα μηχανήματα των ιατρών με προγράμματα που σχεδίασαν πληροφορικαριοι σαν τον γκεητς δουλεύουν.
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Από το καλά πληροφορημένο κυβερνητικό φερέφωνο και κομματικό λαγό της ΝΔ, του πρώτου θέματος:

Μέτρα για τον κορωνοϊό: Όλο το σχέδιο απεγκλωβισμού της οικονομίας

...

"Οι άνθρωποι ηλικίας άνω των 65 χρόνων αποτέλεσαν εξαρχής έναν πληθυσμό που έπρεπε να προστατευθεί από την επέλαση του κορωνοϊού στη χώρα μας. Ηταν -και παραμένουν- ο πληθυσμός-στόχος του αόρατου εχθρού SARS-Cov-2, καθώς η λοίμωξη COVID-19 τούς οδηγεί με ταχύ ρυθμό στα νοσοκομεία με επιπλοκές.

Με δεδομένο ότι στην Ελλάδα τα άτομα άνω των 65 ετών είναι το 22% του πληθυσμού, αντιλαμβάνεται κάποιος αμέσως το τίμημα που θα πλήρωνε η χώρα μας αν δεν υψωνόταν το πλέγμα των μέτρων. Οι περίπου 2 εκατομμύρια Ελληνες ηλικίας άνω των 65 χρόνων θα συνεχίσουν να προστατεύονται από το κράτος και στην επόμενη φάση της πανδημίας, μένοντας σπίτι τους.

Xαρακτηριστικά το ECDC αναφέρει ότι οι ηλικιωμένοι καλό είναι να βρίσκονται σε «cocooning», δηλαδή περιορισμένοι στην ασφάλεια των σπιτιών τους, ακόμη και όταν ξεκινήσει η σταδιακή αποκλιμάκωση των μέτρων. Το ίδιο αναφέρει και για όσους φιλοξενούνται σε δομές φροντίδας ηλικιωμένων αλλά και στα κέντρα νοσηλείας χρονίως πασχόντων.

Για να υλοποιηθεί και να είναι αποτελεσματική η πολιτική απομόνωσης των ηλικιωμένων, δρομολογούνται καίριες ρυθμίσεις σχετικά με την καθημερινότητά τους. Μέσω της τοπικής αυτοδιοίκησης και των υπηρεσιών της θα διασφαλιστεί ότι οι ηλικιωμένοι βρίσκονται σε μία συγκεκριμένη κατοικία την οποία θα δηλώσουν και δεν θα μετακινούνται. Οι υπηρεσίες και το πρόγραμμα «Βοήθεια στο σπίτι» θα φροντίζουν για την κατ’ οίκον παράδοση τροφίμων και φαρμάκων και άλλων ειδών πρώτης ανάγκης.

Για τις περιπτώσεις που χρειάζεται να βγαίνουν για αγορές στα σούπερ μάρκετ ή στα φαρμακεία, θα δοθούν πιθανότατα συγκεκριμένες πρωινές ζώνες για τους ηλικιωμένους για τις αγορές τους. Στο ίδιο πλαίσιο θα ρυθμιστεί με τις τράπεζες και η εξυπηρέτηση των ηλικιωμένων, π.χ. κατά τις ημέρες πληρωμής συντάξεων, με αυστηρούς και συγκεκριμένους όρους, ώστε εκείνοι να βρίσκονται σε προστατευτικό περίβλημα ενώ θα αίρονται σταδιακά τα μέτρα για τον υπόλοιπο πληθυσμό."

...

]

Εξαιρετικά αφιερωμένο, και πάλι, στους παπαρολόγους του μπου.κομ που μιλούσαν για επιστροφή της κανονικότητας από Μάη - γιατί "κερδάμε", γιατί έχουμε "ελάχιστους νεκρούς σε σχέση με πιο προηγμένες χώρες", και γιατί η καραντίνα είναι μια "λύση" που αποδίδει μακροπρόθεσμα.

Ειδικότερα αφιερωμένο στους ανεγκέφαλους που θεωρούσαν την διάκριση κατά ευπαθή/ηλικιακή ομάδα αδόκιμη - και αδύνατη την κατά κατηγορία πληθυσμού εξειδίκευση των μέτρων.

Όταν κάποιοι αδυνατούν να αντιληφθούν ότι οι γενικές καραντίνες δεν προσφέρουν καμία απολύτως στρατηγική εξόδου καλά θα κάνουν, κατ ελάχιστον, να πάψουν να ποστάρουν με περισπούδαστο υφάκι citations και abstracts από papers - την στιγμή μάλιστα που δεν είναι σε θέση καν να ξεχωρίσουν την containment από την mitigation φάση μιας επιδημίας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: txar

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.126
Like
7.968
Πόντοι
1.206
βγηκε ο οικονομου υφυπουργος προαστασιας του πολιτη στον σκαι και δηλωσε οτι τα βιντεακια απο την ξανθη με τους ιμαμηδες να φωναζουν απο τα τζαμια  τους ηταν ψευτικα
και μαλιστα ειπε το εξης "καποιοι με τα βιντεακια αυτα προσπαθουν να δημιουργησουν εντυπωσεις"

ξερουν οτι αμμα τολμησουν να φερουν αστυνομια εκει  ολοι θα εχουν δωρεαν το οθωμανικο δικαιο

κατα τα αλλα με το ρουφιανοτηλεφωνο για τα τσιγαρα  κατεδωσαν και ψαχνουν τους ιερεις που βγαλανε καποιοι σπιουνοι στο internet οτι κοινωνησαν κρυφα τους πιστους οι ιερεις

ΞΕΥΤΙΛΙΚΙΑ :vomit:

αρε κυριακο τι αφηνεις παρακαταθηκη στην νεα δημοκρατια  :S :S :S

ανετοτατα κυβερναει η αριστερα για μεγαλο χρονικο διαστημα  και οσοι βουλευτες της νεας δημοκρατιας τολμησουν τοτε να φωναξουν  απλα  οι κυβερνωντες της αριστερας θα τους δειχνουν τα βιντεακια με τα εργα και της ημερες επι πρωθυπουργιας κυριακου
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Και εδώ η μελετη του στην οποία αναφέρθηκε το πρώτο θέμα, χωρίς να παραθέτει φυσικά πηγή, και που συνοψίζει την κατάσταση αλά γερμανικά.

Διαβάστε την, είναι η ποιο ολοκληρωμένη για το ζήτημα παρουσίαση που έχω βρει.
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Πάλι τα μαλακισμένα με άποψη εδώ μέσα.

Γατάκια, το ξαναλέω, όποιος θέλει να δει την κατάσταση, μία βόλτα απο το νοσοκομείο Σωτηρία, θα του λύσει όλες τις απορίες.


Γιατί απλά δεν πάτε να γαμηθείτε πρωι-πρωι, κομματόσσκυλα του κερατά?

Π

 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.126
Like
7.968
Πόντοι
1.206
centrino

αυτα που ειπες πριν  ξαναπεστα οταν δεις τον ιακωβο και τον αλεξ

το παιζανε τρελιτσες χτες οτι η καραντινα θα ληξει τον μαιο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom