Νέα

Μπανανία μια χώρα που την λένε Ελλάδα.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 511
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποιοι κατα την γνωμη σας ειναι υπαιτιοι για την καταστροφη της οικον

  • πολιτικοι

    Ψήφοι: 12 27,9%
  • δημοσιοι υπαλληλοι

    Ψήφοι: 8 18,6%
  • τραπεζες

    Ψήφοι: 1 2,3%
  • δικαστικοι

    Ψήφοι: 2 4,7%
  • ολοι οι ελληνες

    Ψήφοι: 20 46,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    43

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ο μονος λογος φιλε θανο που ντρεπομαι για την χωρα μου ειναι που υπαρχουν ατομα σαν κι αυτον μεσα στην ΧΩΡΑ ΜΑΣ!!!
ισοπεδοτικοι χωρις να εχουν ιδεα για κατι και ταυτοχρονα να ειναι γνωστες αυτου που τοοοοοοοοοοοοσο αγνοουν....
Εδω ταιριαζει η παροιμια:Η ημιμαθεια,ειναι χειροτερη απ την αμαθεια...
τουλαχιστον αν σε ενα θεματακι που σε ρωτησει καποιος του πεις συγνωμη αλλα δεν κατεχω - δεν το χω ψαξει θα το εκτιμησει περισσοτερο απ το να ανοιγεις το στομα σου και να λες μαλακιες...!
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Το κακό είναι ακριβώς αυτό.

Ότι έχουμε δημοκρατία. Ή μάλλον οχλοκρατία.

Την κακή εκδοχή, κατά την κατά Αριστοτέλη διάκριση των πολιτευμάτων.

Γιατί αν όλοι μάθαιναν από τα σπίτια και τα σχολεία τους πώς να μιλάνε και να γράφουν και να διαβάζουν, αρχικά, ακόμα και να τραβάνε το καζανάκι όταν πηγαίνουν στην τουαλέτα, θα ήμαστε πολύ καλύτεροι.

Αλλά φευ!

Εμείς δεν έχουμε νταβατζήδες! Πουλάμε μόνο νταβατζιλίκι!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Κατά πολύ ξεφεύγουμε, ή μήπως οχι  :think: :think:, αλλά η Γερμανία ναι μεν ισοπεδώθηκε δις, απο τους κατακτητές ξαναχτίστηκε δε. Για διαφορετικούς λόγους, ή μήπως για τους ίδιους  :think: :think:, όσοι την κατάκτησαν εμμέσως, πλήν σαφώς, την αποζημίωσαν μετά την αποχώρηση τους. Έφυγαν?  :rockon: :rockon: :rockon:
Κάτι που δεν έγινε με τις πολεμικές αποζημιώσεις της Ελλάδας.
Τώρα για τις υποδομές που αναφέρεις, μάλλον εννοείς οτι δεν είχαν μακροπρόθεσμο σχεδιασμό. Ωραία, ας μην κατηγορούμε αυτούς που τα ξεκίνησαν κάποτε αλλά ας δούμε τι κάνουμε σήμερα. Εκεί θα συμφωνήσουμε.
Για το τρίτο, απλά δεν θέλω να μηδενίζω. Το 2004 κάναμε πολλά και ας κράτησαν μόνο για ένα μήνα και μας κόστισαν ένα σκασμό λεφτά.
Συμφωνούμε συνολικά σε όλα.....  ;) με κάποιες μικροενστάσεις. Το 2004 άφησε πολλά, απλά θα μπορούσε να έχει αφήσει πολύ περισσότερα με σωστό σχεδιασμό, καλύτερη οργάνωση και περισσότερο μυαλό και δουλειά κάτι που ο Ελληνας βέβαια αρνείται πεισματικά να αλλάξει.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Το κακό είναι ακριβώς αυτό.

Ότι έχουμε δημοκρατία. Ή μάλλον οχλοκρατία.

Την κακή εκδοχή, κατά την κατά Αριστοτέλη διάκριση των πολιτευμάτων.

Γιατί αν όλοι μάθαιναν από τα σπίτια και τα σχολεία τους πώς να μιλάνε και να γράφουν και να διαβάζουν, αρχικά, ακόμα και να τραβάνε το καζανάκι όταν πηγαίνουν στην τουαλέτα, θα ήμαστε πολύ καλύτεροι.

Αλλά φευ!

Εμείς δεν έχουμε νταβατζήδες! Πουλάμε μόνο νταβατζιλίκι!
Αριστος αγαπητέ. Εύγε.
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
έλα να ανοίξουμε ένα thread αλληλοσυγχαιρόμαστε για το πόσο καλοί είμαστε. Φοβερή πρόοδος. Πρόοδος σημαίνει να διορθώνεις τα λάθη, όχι να καμαρώνεις για γύφτικο σκεπάρνι.
η παροιμια ειναι ΣΑΝ γυφτικο...μαθε να μιλας σωστα Ελληνικα...
πως σου φανηκε?ειδες που εκανες οντως μοκο στην απαντηση μου?
για κλαματα οι απαντησεις σου.

βρε ψάχνω, γιατί σου φαίνεται ισοπεδωτικός ένας άνθρωπος που έχει αντίρρηση με όσα λες;
Κι εγώ ντρέπομαι για τη χώρα μου γιατί όλοι οι σοβαροί και πολιτισμένοι γελάνε μαζί μας και γύφτους μας ανεβάζουν γύφτους μας κατεβάζουν και το χειρότερο ειναι ότι το βλέπω καθημερινά γιατί συμβαίνει αυτό!
Από κει και περα το ξέρω ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί έλληνες επιστήμονες που έχουν κάνει ανακαλύψεις απίθανες και δουλεύουν σε μεγάλα κέντρα του εξωτερικού. Το θέμα είναι όμως ακριβώς αυτό: ότι αυτή η εδώ η χώρα με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο τους έδιωξε: Τώρα Στρατός λέγεται αυτό, έλλειψη επαρκούς μόρφωσης στο πανεπιστήμιο, παιδεία γενικά, δεν ξέρω τι αλλά πάντως έφυγαν και έριξαν μαύρη πέτρα πίσω τους΄.
Και δε νομίζω αυτό να είναι κάτι που να σε κάνει εσένα περήφανο!
δεν μου φαινεται ισοπεδοτικος καποιος που διαφωνει μαζι μου...Μου φαινεται ομως καποιος που λεει οτι οι Ελληνες δεν εχουν ουτε ενα επιτευγμα απο το 1825 και μετα..εσενα δεν σου  φαινεται οταν λεει κατι τετοιο?
Για τους επιστημονες που λες οτι ειναι εξω.....ξερεις ποσοι ειναι ομως εδω και δουλευουν εδω?
Επισης ξερεις ποσοι επιστημονες προερχομενοι απο τις χωρες που καυχιεστε ως ανωτερες της Ελλαδος δουλευουν στην χωρα μας?τι σημαινει αυτο?
 

Galb

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
4.898
Κριτικές
8
Like
34
Πόντοι
16
Η διαφορά Έλληνα και Γιαπωνέζου... Οι Γιαπωνέζοι μελετούν ένα έργο 40 χρόνια και το εκτελούν σε 1 χρόνο.Οι Έλληνες μελετούν ένα έργο σε 1 χρόνο και το εκτελούν σε 40 χρόνια... Καληνύχτα
 

Επισκέπτης
συνήθως αυτό το σύνθημα έχει απήχηση σε κόσμο αμόρφωτο προ καταληπτικό και θρησκόληπτο και συνήθως το χρησιμοποιούν καιροσκόποι όπως μια μορφή καιροσκοπισμού  στην τωρινή Ελλάδα πολιτικά εκφράζει το ΛΑΟΣ με τον Καρατζαφέρη ποντάροντας στο μάντρωμα αυτών των στοιχείων και όχι αποκτώντας μια λαϊκή βάση με ένα άλφα ιδεολογικό υπόβαθρο. 

αυτο που γραφεις ομως δεν αναφερεται ως επειχηρημα.δηλαδη με την λεξη συνηθως κ χωρις αντιθετη γνωμη με γενικοτητες θεωρειται αποψη αυτο
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
απ το να ανοιγεις το στομα σου και να λες μαλακιες...!
Στο επιστρέφω κύριε. Μήπως πρέπει να γνωρίζω τα ερυενητικά κέντρα στην Κρήτη και σε όλη την Ελλάδα; Αυτός είναι ο τίτλος του thread; Περαστικά. δε ασχολούμαι άλλο.
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
εγω δεν διαφωνω σε αυτα που λες.εχεις δικιο.αλλα γιατι καλλιεργει το ρατσισμο δηλαδη πιος ειπε οτι αυτος που αγαπαει την πατριδα του μισει ολες τις αλλες ισα ισα θα πρεπει να υπαρχει αναλογα με τις αναγκες της κοινωνιας ενας αριθμος μεταναστων που να εισρεουν στη χωρα ουτε τους μισω ουτε τιποτα.εθνικισμο δεν το καταλαβαινω.εχουμε εξελιχτει σαν κοινωνια κ δεν πιστευω οτι υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι θα παρουμε την πολυ.για τη θρησκεια συμφωνω κυριως για τα βιβλια οπως ειπες αλλα η αποψη μου ειναι οτι δεν πιστευω σε καμια εκκλησια αλλα συο θεο.θεωρω οτι η πιστη σε μια αυλη υποσταση μας δινει κουραγια κ ελπιδα στη ζωη.για την οικογενεια συμφωνω αλλα πιστευω οτι η ολοκληρωση κ η γαληνη σε εναν ανθρωπο ερχεται με την δημιουργια οικογενειας(κ μπορω να σου παραθεσω πολλους λογους)

Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα.
Εθνική παρέλαση. Πόσες φορές τα τελευταία χρόνια έχει τύχει αλλοδαπός μαθητής να είναι πρώτος επιλαχών για να σηκώσει τη σημαία; Μάλλον θυμάσαι τι σάλος έχει προκληθεί. Παρέλαση = σημαία = πατρίδα = ό,τι είπα προηγούμενως.
Για την πίστη σου ξαναλέω ότι είμαι υπέρ του να πιστεύει ο καθένας όπου πραγματικά θέλει - ακόμα και στην καρέκλα του που λέει ο λόγος - αρκεί να μην υποχρεώνει και τους άλλους να πιστεύουν εκεί με ύπουλα τεχνάσματα (βλπ. θρησκευτικά στο σχολείο και κατά τα λοιπά έχουμε ανεξιθρησκεία).
Τέλος για την οικογένεια δεν την κατέκρινα απλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος "ανώτερος άρχοντας" θα μου υπαγορεύσει τι πρέπει να κάνω για να είμαι σωστό μέλος της κοινωνίας και ενσωματωμένη στο κοινωνικό σύνολο.
 

Επισκέπτης
δηλαδη συνηθως οι ελληνες ειναι μαλακες αρα ολοι ελληνες ειναι μαλακες.δηλαδη δια της ατοπου απαγωγης βγαζουμε συμπερασματα.φοβερη λογικη κ χωρις μια αντιθετη γνωμη
 

Επισκέπτης
εγώ πιστεύω ότι η καλύτερη μορφή δημοκρατίας θα ήταν η διαδικασία εκλογής ηγετών σε μια χώρα όχι εκλέγοντας τους αρεστούς των κομμάτων αλλά με μια διαδικασία που ο λαός θα εκλέξει τους αντιπροσώπους του ξεκινώντας από την γειτονιά και προχωρώντας με δημοκρατικές διαδικασίες προς τα επάνω και οι εκλεκτοί του θα ήταν άτομα που θα ξεχώριζαν για την δράση τους προς όφελος του κοινωνικού συνόλου.
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
η παροιμια ειναι ΣΑΝ γυφτικο...μαθε να μιλας σωστα Ελληνικα...
πως σου φανηκε?ειδες που εκανες οντως μοκο στην απαντηση μου?
για κλαματα οι απαντησεις σου.
δεν μου φαινεται ισοπεδοτικος καποιος που διαφωνει μαζι μου...Μου φαινεται ομως καποιος που λεει οτι οι Ελληνες δεν εχουν ουτε ενα επιτευγμα απο το 1825 και μετα..εσενα δεν σου  φαινεται οταν λεει κατι τετοιο?
Για τους επιστημονες που λες οτι ειναι εξω.....ξερεις ποσοι ειναι ομως εδω και δουλευουν εδω?
Επισης ξερεις ποσοι επιστημονες προερχομενοι απο τις χωρες που καυχιεστε ως ανωτερες της Ελλαδος δουλευουν στην χωρα μας?τι σημαινει αυτο?

Εντάξει εγώ νομίζω ότι το νόημα ξεφεύγει από τον τίτλο του thread και δε θα απαντήσω άλλο σε αυτό το θέμα με τους επιστήμονες.
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
Ρε μάγκα πάμε πάλι για να μην αρχίσουμε τα αλληλομπινελικώματα. Εχεις μπλέξει το εθνικό επίτευγμα με το ιδιωτικό. Οι Ελληνες επιστήμονες (που τυγχάνει να είναι και άλλοι εκτός από σένα) είναι διεθνώς αναγνωρισμένοι για το έργο τους σε προσωπικές, ή μικρές ομάδες. Αυτό είναι κοινός τόπος παγκοσμίως και όχι μόνο στην Ελλάδα. Επίσης έχεις μαι περίεργη ερμηνεία του όρου επίτευγμα. Εμένα προσωπικά τα επιτεύγματα του Μεγκελε με πειράματα ανθρώπους, ή των φαρμακοβιομηχανιών με πειράματα αφρικανούς με βρίσκουν αηδιασμένο. Οπως και τα επιτεύγματα με χρήματα από παράνομες δραστηριότητες. Ακόμα αναζητώ το εθνικό επίτευγμα. Οσο για την ημιμάθεια σου αφήνω την απόλυτη γνώση και το καμάρι της εθνικής παρέλασης όλο δικό σου.
αν το επιτευγμα ενος Ελληνικου ερυνητικου κεντρου ειναι ιδιωτικο κι οχι εθνικο τοτε τι να πω ρε φιλε...θα ξεχασω κι αυτα που ξερω!
για να ειναι κατι εθνικο τι πρεπει να γινει δηλαδη?να βγουμε 10 εκατ Ελληνες και να το κανουμε ολοι μαζι?ειναι σοβαρα αυτα που λες?
αν συγκρινεις τα παιραματα σε ανθρωπους με αναπτυξη μεθοδων για βελτιωση της ορασης πχ που ειπα εγω,εχεις προβλημα κατανοησης..

ΥΓ Αν ηξερα εξ αρχης οτι εισαι ατομο που θεωρει οτι ΚΑΚΩΣ εχουμε δημοκρατια τοτε δεν θα εχανα τον χρονο μου μαζι σου...και μην πεις οχι...εδωσες ευσημα σε ποστ που εγραφε οτι ειναι προβλημα που εχουμε δημοκρατια..
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
>η παροιμια ειναι ΣΑΝ γυφτικο...μαθε να μιλας σωστα Ελληνικα...
εκ παραδρομής. Η μελέτη των ποστ μου στο σάιτ αποτελεί τεκμήριο για το εάν μιλάω σωστά ελληνικά, ή όχι. Καλύτερα να κάνεις διάλογο με σωστά ελληνικά παρά να βγάζεις τη χολή σου.
>πως σου φανηκε?ειδες που εκανες οντως μοκο στην απαντηση μου?
δες τα ανωτέρω.
για κλαματα οι απαντησεις σου.
Κλαις; οκ λυπάμαι που θλίβεσαι.
>δεν μου φαινεται ισοπεδοτικος καποιος που διαφωνει μαζι μου...Μου φαινεται ομως καποιος που λεει οτι οι Ελληνες δεν εχουν ουτε ενα επιτευγμα απο το 1825 και μετα..εσενα δεν σου  φαινεται οταν λεει κατι τετοιο?
στο εξήγησα σε άλλο ποστ.
>Για τους επιστημονες που λες οτι ειναι εξω.....ξερεις ποσοι ειναι ομως εδω και δουλευουν εδω?
Επισης ξερεις ποσοι επιστημονες προερχομενοι απο τις χωρες που καυχιεστε ως ανωτερες της Ελλαδος
Είπα εγώ όχι; Στο thread αυτό θες να αρχίσουμε να καμαρώνουμε για το μπουρδέλο, ή να αλλάξουμε την κατάσταση..... Αντε πήγαινε μέσα πάλι στο εργαστήριο να συνεχίσεις τη μελέτη. Εξω γίνεται της μπανανίας... Μόνο πρόσεχε μην απορροφηθείς στο διάβασμα όπως ο Χριστόσουλος και δεν πάρεις χαμπάρι τη Χούντα που σου έχουν επιβάλλει.
 

Επισκέπτης
δηλαδη συνηθως οι ελληνες ειναι μαλακες αρα ολοι ελληνες ειναι μαλακες.δηλαδη δια της ατοπου απαγωγης βγαζουμε συμπερασματα.φοβερη λογικη κ χωρις μια αντιθετη γνωμη
ο Έλληνας δεν είναι μαλάκας απλά είναι θύμα των επιλογών του στο να δώσει τυφλή εμπιστοσύνη στης πολιτικές δυνάμεις που ο κάθε ένας επέλεξε και αυτές οι πολιτικές δυνάμεις να τον αλλοτριώσουν και να τον κάνουν να κρίνει βάση το τι συμφέρει την κομματική του επιλογή και όχι το γενικό συμφέρον. 
 

Επισκέπτης
Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα.
Εθνική παρέλαση. Πόσες φορές τα τελευταία χρόνια έχει τύχει αλλοδαπός μαθητής να είναι πρώτος επιλαχών για να σηκώσει τη σημαία; Μάλλον θυμάσαι τι σάλος έχει προκληθεί. Παρέλαση = σημαία = πατρίδα = ό,τι είπα προηγούμενως.
Για την πίστη σου ξαναλέω ότι είμαι υπέρ του να πιστεύει ο καθένας όπου πραγματικά θέλει - ακόμα και στην καρέκλα του που λέει ο λόγος - αρκεί να μην υποχρεώνει και τους άλλους να πιστεύουν εκεί με ύπουλα τεχνάσματα (βλπ. θρησκευτικά στο σχολείο και κατά τα λοιπά έχουμε ανεξιθρησκεία).
Τέλος για την οικογένεια δεν την κατέκρινα απλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος "ανώτερος άρχοντας" θα μου υπαγορεύσει τι πρέπει να κάνω για να είμαι σωστό μέλος της κοινωνίας και ενσωματωμένη στο κοινωνικό σύνολο.

ναι για τις εθνικες παρελασεις.δηλαδη εγω εαν παω στη αμερικη κ διακριθω ως ο καλυτερος κ εξυπνοτερος θεωρεις οτι εχω λογο να σηκωνω την σημαια της αμερικης. κ θα μου πεις εσυ γιατι να μην την σηκωνει αφου εχουμε δημοκρατια.θεωρω για τους αλβανους πχ δεν εχω επειχηρημα να μην σηκωνουν την σημαια αλλα θεωρω υποτιμητικο ενα γερμανοπαιδο η τουρκοπαιδο να σηκωνει την σημαια.αποψη μου θεωρω οτι υποβιβαζω την νοημοσυνη μου.για τα αλλα που εγραψες συμφωνω.αρα ετσι οπως αντιλαμβανομαι το γνωμικο δεν διαφωνεις.ουτε σου ειπα για παρελασεις νομιζω ουτε για βιβλια ουτε σου επιβαλλω να κανεις οικογενεια απλα βρισκω λογους για να το πιστευω
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
Εντάξει εγώ νομίζω ότι το νόημα ξεφεύγει από τον τίτλο του thread και δε θα απαντήσω άλλο σε αυτό το θέμα με τους επιστήμονες.
τοτε να διαβαζεις καλυτερα αγαπητη οχια και να μην βιαζεσαι να κρινεις ποιος μου φαινεται η οχι ισοπεδοτικος....οπως προειπες...
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
φιλε psaxnw ασε μην απαντας ο 1personanongrata ειναι τελειος στα ελληνικα....!αστον.....!
ουτε εσυ ξερεις ελληνικα!!!!αστο ρε παιδι μου...!το επιπεδο του το χει αποδειξει στις τελευτες σελιδες..!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom