Νέα

Μπανανία μια χώρα που την λένε Ελλάδα.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 511
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποιοι κατα την γνωμη σας ειναι υπαιτιοι για την καταστροφη της οικον

  • πολιτικοι

    Ψήφοι: 12 27,9%
  • δημοσιοι υπαλληλοι

    Ψήφοι: 8 18,6%
  • τραπεζες

    Ψήφοι: 1 2,3%
  • δικαστικοι

    Ψήφοι: 2 4,7%
  • ολοι οι ελληνες

    Ψήφοι: 20 46,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    43

Επισκέπτης
Από πού βγαίνει η λέξη "μπανανία";
το πιθανότερο είναι ότι αυτός ο όρος καθιερώθηκε μετά από ένα έργο του σινεμά με τον Γούντι Άλεν το Μπανάνες που έχει σαν θέμα τα τεκταινόμενα σε μια χώρα της Αφρικής με δικτατορικό καθεστώς.
 

Επισκέπτης
Κάπου διάβασα  :coffee: και δεν ξέρω αν ισχύει πως η United Fruit Company οργάνωνε τις φυτείες της σαν μικρά κράτη. Είχε αμερικανικά νοσοκομεία και ταχυδρομεία και οι συναλλαγές της γίνονταν σε δολάρια. Αρχικά μόνο αυτά τα κράτη-φυτείες ονομάζονταν "δημοκρατίες της μπανάνας", χωρίς να υπάρχει ίχνος ειρωνείας σ' αυτό το χαρακτηρισμό. Αργότερα η διαφθορά που κυριάρχησε στις σχέσεις των μπανανοπαραγωγών με τις τοπικές κυβερνήσεις έκανε τη λέξη αυτή συνώνυμη της διαφθοράς.
Δεν ξέρω αν ισχύει!  :tooth:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Κάπου διάβασα  :coffee: και δεν ξέρω αν ισχύει πως η United Fruit Company οργάνωνε τις φυτείες της σαν μικρά κράτη. Είχε αμερικανικά νοσοκομεία και ταχυδρομεία και οι συναλλαγές της γίνονταν σε δολάρια. Αρχικά μόνο αυτά τα κράτη-φυτείες ονομάζονταν "δημοκρατίες της μπανάνας", χωρίς να υπάρχει ίχνος ειρωνείας σ' αυτό το χαρακτηρισμό. Αργότερα η διαφθορά που κυριάρχησε στις σχέσεις των μπανανοπαραγωγών με τις τοπικές κυβερνήσεις έκανε τη λέξη αυτή συνώνυμη της διαφθοράς.
Δεν ξέρω αν ισχύει!  :tooth:
Ορθόν είναι.
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
Φίλε συγχώρεσέ με αλλά για λόγους δεοντολογίας έπρεπε να το παραθέσω αυτούσιο. :uglystupid:
ρε κομπλεξικε ειρωνα ειδες οτι εδωσα τελος χθες το βραδυ..γιατι συνεχιζεις?εκατσες και εψαξες τοσες λεπτομεριες?δειγμα της αργοσχολιας σου..να αποδειξεις τι?οτι δεν εισαι κομπλεξικος?ψαχνεσαι?
αφου λοιπον για ολα τα παραπανω δεν εχει αξια η ανακαλυψη που ειπα να σε μαθω σημερα οτι Ελληνικο επιτευγμα ειναι και το βραβειο Νομπελ του Ελυτη..Ή μηπως ηταν διαπλεκομενος κι αυτος?
καθε μερα θα σου λεω κι απο ενα Ελληνικο επιτευγμα για να μην σου ρθουν ολα μαζι και στεναχωρεθεις...Ανοητε!!

Υγ τι να συζητησω με σενα βρε βλαμμενο που λες οτι ειναι τιμη σου να σε αποκαλουν αμερικανακι....
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
Και γιατί δε μας τα λες όλα τώρα να τελειώνουμε επιτέλους;
ασε μας ρε οχια....δηλαδη εισαι κι εσυ της γνωμης οτι δεν υπαρχει Ελληνικο  επιτευγμα απ το 1825 και μετα?
θα κατσω εγω να γεμισω το κεφαλι σε ενα αμερικανακι που καμαρωνει οταν τον λενε αμερηκανακι...
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ασε μας ρε οχια....δηλαδη εισαι κι εσυ της γνωμης οτι δεν υπαρχει Ελληνικο  επιτευγμα απ το 1825 και μετα?
θα κατσω εγω να γεμισω το κεφαλι σε ενα αμερικανακι που καμαρωνει οταν τον λενε αμερηκανακι...
για αυτο δεν ειναι περηφανος για την ελλαδα...!καταλαβες??????????
τσαμπα καθεσαι και ασχολεισαι με ανθρωπους τετιου επιπεδου....!
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
ασε μας ρε οχια....δηλαδη εισαι κι εσυ της γνωμης οτι δεν υπαρχει Ελληνικο  επιτευγμα απ το 1825 και μετα?
θα κατσω εγω να γεμισω το κεφαλι σε ενα αμερικανακι που καμαρωνει οταν τον λενε αμερηκανακι...

Αν υποθέσουμε ότι δεν έχω άποψη και διαβάζω το διάλογο μεταξύ σας για να αποκτήσω, τότε πρέπει να σου πω ότι δε με πείθεις.
Γιατί σε ρωτάει εδώ και 10 post να πεις τα ελληνικά επιτεύγματα που ισχυρίζεσαι ότι έχουμε κάνει από το 1825 και μετά και δε λες. Είπες αυτό για την Κρήτη, σου απάντησε με άρθρο από εφημερίδα που δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω, είπες για τον Ελύτη αλλά πρέπει να σου πω ότι ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη. Και άσε που όλους τους σπουδαίους ανθρώπους που πέρασαν από αυτό τον τόπο τους κυνηγήσαμε μανιωδώς. Απλά τώρα τους μνημονεύουμε.. Εκτός από ανθρώπους-σταθμούς που έδρασαν ως επί το πλείστον μεμονωμένα και κυνηγημένοι, ως κοινωνία και ως σύνολο τι έχουμε κάνει; :idiot:
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
Αν υποθέσουμε ότι δεν έχω άποψη και διαβάζω το διάλογο μεταξύ σας για να αποκτήσω, τότε πρέπει να σου πω ότι δε με πείθεις.
Γιατί σε ρωτάει εδώ και 10 post να πεις τα ελληνικά επιτεύγματα που ισχυρίζεσαι ότι έχουμε κάνει από το 1825 και μετά και δε λες. Είπες αυτό για την Κρήτη, σου απάντησε με άρθρο από εφημερίδα που δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω, είπες για τον Ελύτη αλλά πρέπει να σου πω ότι ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη. Και άσε που όλους τους σπουδαίους ανθρώπους που πέρασαν από αυτό τον τόπο τους κυνηγήσαμε μανιωδώς. Απλά τώρα τους μνημονεύουμε.. Εκτός από ανθρώπους-σταθμούς που έδρασαν ως επί το πλείστον μεμονωμένα και κυνηγημένοι, ως κοινωνία και ως σύνολο τι έχουμε κάνει; :idiot:
δεν εχω αναγκη να πεισω κανεναν...μεινε σ αυτο που πιστευεις κι εσυ κι ο αλλος.....καθενας ειναι για τον εαυτο του...αλλα καλο θα ηταν να ανοιγατε και κανα βιβλιο...
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
για αυτο δεν ειναι περηφανος για την ελλαδα...!καταλαβες??????????
τσαμπα καθεσαι και ασχολεισαι με ανθρωπους τετιου επιπεδου....!

Και να σας πω κάτι ακόμα; Μπορεί να τους βρίζουμε τους αμερικάνους, αλλά όταν καταφέρουμε ΑΝ καταφέρουμε ποτέ να φτάσουμε τη δημοκρατία μας και την κοινωνία μας στο δικό τους επίπεδο, αυτό θα είναι μετά από πολλά χρόνια. Εχουν πολλά στραβά, αλλά είναι αιώνες μπροστά από μας και τεχνολογικά και κοινωνικά. Τόσο πολύ μάλιστα που έχουν περάσει στο άλλο άκρο σε αρκετά σημεία.
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
για αυτο δεν ειναι περηφανος για την ελλαδα...!καταλαβες??????????
τσαμπα καθεσαι και ασχολεισαι με ανθρωπους τετιου επιπεδου....!
ειμαι να απορησω ποσες μερες γλεντουσε οταν πηραμε το Ευρω και καμαρωνε οτι ειναι Ελληνας..Τοσες διακρισεις στον Αθλητισμο με δεκαδες μεταλια...τι να πρωτοπεις ρε μαν.Δεν ξανασχολουμε...Εχει μπαλιτσα σε λιγο αδερφε...και το ξαναλεω:Η ημιμαθεια ειναι τρεις χειροτερη απ την αμαθεια...
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
Και να σας πω κάτι ακόμα; Μπορεί να τους βρίζουμε τους αμερικάνους, αλλά όταν καταφέρουμε ΑΝ καταφέρουμε ποτέ να φτάσουμε τη δημοκρατία μας και την κοινωνία μας στο δικό τους επίπεδο, αυτό θα είναι μετά από πολλά χρόνια. Εχουν πολλά στραβά, αλλά είναι αιώνες μπροστά από μας και τεχνολογικά και κοινωνικά. Τόσο πολύ μάλιστα που έχουν περάσει στο άλλο άκρο σε αρκετά σημεία.
Ξερεις ποσοι πεθαινουν καθημερινα στην Αμερικη απο ναρκωτικα?
Ξερεις ποσοι πεθαινουν καθημερινα απο aids?
Ξερεις ποσοι ειναι αστεγοι εκει?
ποσα εκατομμυρια ζουν κατω απ το οριο της φτωχιας εκει αναλογικα με μας?
Ξερειποσο προσφατη ειναι η ιστορια τους?
ποια ειναι τα επιτευγματα τους?οι πολεμοι?οτι τους κανουν οτι θελουν οι διοικησεις?οτι τους στελνουν να πεθανουν στο ιρακ?
οτι στον πολεμο του βιετναμ σκοτωσαν εκατομμυρια αμαχους?
ΡΕ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?θα συγκρινουμε την Ελλαδα με την Αμερικη και θα ζηλεψουμε την Δημοκρατια τους?????????Ποια δημοκρατια που επιβαλει πολεμο το κρατος χωρις να θελει ο Λαος?ρε παιδια ν δεν ξερετε κατι μην λετε παπαριες
ΗΜΑΡΤΟΝ!!
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
Ξερεις ποσοι πεθαινουν καθημερινα στην Αμερικη απο ναρκωτικα?
Ξερεις ποσοι πεθαινουν καθημερινα απο aids?
Ξερεις ποσοι ειναι αστεγοι εκει?
ποσα εκατομμυρια ζουν κατω απ το οριο της φτωχιας εκει αναλογικα με μας?
Ξερειποσο προσφατη ειναι η ιστορια τους?
ποια ειναι τα επιτευγματα τους?οι πολεμοι?οτι τους κανουν οτι θελουν οι διοικησεις?οτι τους στελνουν να πεθανουν στο ιρακ?
οτι στον πολεμο του βιετναμ σκοτωσαν εκατομμυρια αμαχους?
ΡΕ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?θα συγκρινουμε την Ελλαδα με την Αμερικη και θα ζηλεψουμε την Δημοκρατια τους?????????Ποια δημοκρατια που επιβαλει πολεμο το κρατος χωρις να θελει ο Λαος?ρε παιδια ν δεν ξερετε κατι μην λετε παπαριες
ΗΜΑΡΤΟΝ!!

ΟΚ.
Επειδή βαριέμαι να το συνεχίσω να πω απλά ότι δεν αναφέρθηκα σε όλα τα παραπάνω που όντως έτσι είναι. Εξάλλου έγραψα ότι σε αρκετές περιπτώσεις έχουν περάσει στο αντίθετο άκρο προφανώς κατακρίνοντάς το.
Επειδή δεν πρόκειται να συνεννοηθώ μαζί σας σταματώ την κουβέντα εδώ, που άλλωστε έχει πολύ ψωμί για συζήτηση.
 

barba-skoyfakias

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2007
Μηνύματα
315
Κριτικές
1
Like
1
Πόντοι
1
Και να σας πω κάτι ακόμα; Μπορεί να τους βρίζουμε τους αμερικάνους, αλλά όταν καταφέρουμε ΑΝ καταφέρουμε ποτέ να φτάσουμε τη δημοκρατία μας και την κοινωνία μας στο δικό τους επίπεδο, αυτό θα είναι μετά από πολλά χρόνια. Εχουν πολλά στραβά, αλλά είναι αιώνες μπροστά από μας και τεχνολογικά και κοινωνικά. Τόσο πολύ μάλιστα που έχουν περάσει στο άλλο άκρο σε αρκετά σημεία.

Συμφωνω μαζι σου οχια μιας και εχω ζησει αρκετα χρονια εκει.
Ομως τα σημεια των καιρων δειχνουν οτι η Αμερικη ειναι μια ημερα
που 8α νυχτωσει αποτομα χωρις απογευμα...
 

Paparov

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
16
Αν είναι να ζηλεύουμε τους αμερικανούς την κάτσαμε την βάρκα.Γούσταρα πολύ την νίλα τους στο Βιετνάμ.Ο Χο Τσι Μινχ τους τα έμαθε καλά  ;).Οι άνθρωποι είναι τρελοί για δέσιμο παίδες.Μόνο τον πρόεδρο που εξέλεξαν για δεύτερη τετραετία αν κοιτάξεις καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά μαζί τους..
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
ΟΚ.
Επειδή βαριέμαι να το συνεχίσω να πω απλά ότι δεν αναφέρθηκα σε όλα τα παραπάνω που όντως έτσι είναι. Εξάλλου έγραψα ότι σε αρκετές περιπτώσεις έχουν περάσει στο αντίθετο άκρο προφανώς κατακρίνοντάς το.
Επειδή δεν πρόκειται να συνεννοηθώ μαζί σας σταματώ την κουβέντα εδώ, που άλλωστε έχει πολύ ψωμί για συζήτηση.
συζητηση μονο εξω για καφε αν θες :)
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
Αν είναι να ζηλεύουμε τους αμερικανούς την κάτσαμε την βάρκα.Γούσταρα πολύ την νίλα τους στο Βιετνάμ.Ο Χο Τσι Μινχ τους τα έμαθε καλά  ;).Οι άνθρωποι είναι τρελοί για δέσιμο παίδες.Μόνο τον πρόεδρο που εξέλεξαν για δεύτερη τετραετία αν κοιτάξεις καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά μαζί τους..
ε ναι ρε πουστη μου ημαρτον...ειναι δυνατον να ζηλευουμε το κοινωνικο επιπεδο και το επιπεδο σημοκρατιας της Αμερικης?για ονομα του θεου!!!
Αν φευγαν απ τουτον τον τοπο ολοι αυτοι οι πολεμιοι της πατριδας μας θα μαστανοι πρωτοι των πρωτων!!!
 

Paparov

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
16
Το κόμπλεξ φταίει φίλε μου και το αίσθημα κατωτερότητας που μας γυρνάνε πολύ πίσω..Αν εξαλειφθούν αυτά κάτι κάνουμε.Αλλά είναι σαν να τους λες να σταματήσουν να αναπνέουν.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom