Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Ωπα. Μισό.

Αλλο το να λες οτι ο ζουράρης έχει δικαίωμα να λέει την άποψή του (που στο φινάλε το ίδιο δικαίωμα έχει και η κυρά κατίνα που βγαινει στα "παρατράγουδα" της πάνιας), και άλλο να λες οτι προσέχτε τι λέει ο ζουράρης γιατί ειναι υπάλληλος πανεπιστημιου.

Επαναξιολογείς την αρχική σου τοποθέτηση;
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Ωπα. Μισό.

Αλλο το να λες οτι ο ζουράρης έχει δικαίωμα να λέει την άποψή του (που στο φινάλε το ίδιο δικαίωμα έχει και η κυρά κατίνα που βγαινει στα "παρατράγουδα" της πάνιας), και άλλο να λες οτι προσέχτε τι λέει ο ζουράρης γιατί ειναι υπάλληλος πανεπιστημιου.

Επαναξιολογείς την αρχική σου τοποθέτηση;
Δεν είπα προσέξτε . Είπα απο την αρχή ότι δε μπορείς έτσι απλά να λες έναν πανεπιστημιακό με αυτή τη διαδρομή καραγκιόζη και γραφικό. Αλλο να διαφωνείς μαζί του και άλλο αυτό
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δεν είπα προσέξτε . Είπα απο την αρχή ότι δε μπορείς έτσι απλά να λες έναν πανεπιστημιακό με αυτή τη διαδρομή καραγκιόζη και γραφικό. Αλλο να διαφωνείς μαζί του και άλλο αυτό
Οκ.
Ας επαναδιατυπώσω λοιπόν την ερώτηση.
Μπορεί ένας πανεπιστημιακός να είναι κάλλιστα ΚΑΙ καραγκιόζης η εξ ορισμού αποκλείεται;
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Εννοείται! Αλλά το να πεις κάποιον καραγκιόζη που είναι βαρύ θα πρέπει να παραθέσεις και κάπια πράγματα. Οχι ένα ή δύο λάθη του
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
δε μπορείς έτσι απλά να λες έναν πανεπιστημιακό με αυτή τη διαδρομή

Σε ποια διαδρομή αναφέρεσαι;

Γιατι αν όντως έχει κάνει τέτοια διαδρομή, θα ηθελα να δω τι δημοσιεύσεις έχει κάνει, σε ποια επιστημονικά περιοδικά και για ποια θέματα

Οι πανεπιστημιακοί δεν κάνουν τις διαδρομές τους στην τηλεόραση και στα γήπεδα. Εκτός αν είναι νούμερα ή/και ψώνια.
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Οκ.
Ας επαναδιατυπώσω λοιπόν την ερώτηση.
Μπορεί ένας πανεπιστημιακός να είναι κάλλιστα ΚΑΙ καραγκιόζης η εξ ορισμού αποκλείεται;
Κατά τη γνώμη μου μπορεί να είναι πολύ άνετα ΚΑΙ καραγκιόζης...όπως ισχυεί και σε κάθε άλλο διακεκριμένο τομέα!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Εννοείται! Αλλά το να πεις κάποιον καραγκιόζη που είναι βαρύ θα πρέπει να παραθέσεις και κάπια πράγματα. Οχι ένα ή δύο λάθη του
Ένα δυο λάθη είναι ο συνεχής οππορτουνισμός του Ζουράρι;
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Μπορείς πολύ εύκολα τότε να πάρεις το βιογραφικό του και να ψάξεις στο ιντερνετ για να δεις
 

Επισκέπτης
Για τον αλλο τον μαλακα που εδωσε 10 χιλιαδες ευρω για να αγορασει το domain name απο εναν Σκοπιανο διαβασατε σημερα στην Καθημερινη??
Και ο ιδιος νομιζω εχει δωσει 100 χιλιαδες ευρω συνολικα για να αγορασει απο Σκοπιανους διαφορα domains names "εθνικων ονομασιων".
Στην αρχη δηλωσε οτι εψαχνε και ζητουσε απο καποιους πολιτιους να συνεισφερουν οικονομικα και αφου ειδε οτι δεν δινανε τιποτα πηγε και τα εσκασε μονος του.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Kinkysylfio, αν ο Ζουράρις είχε διαφορετική θέση για το Μακεδονικό απ' αυτή που έχει, θα τον υπερασπιζόσουνα τόσο θερμά;
Θα ήθελα μια ειλικρινή απάντηση.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Τον σεβόμουν πάντα. Ακόμα και όταν ήταν υποψήφιος με το ΚΚΕ. Αυτό και την Κανέλλη γιατί δε μένουν στα στενά κομματικά όρια. Δε λειτουργούν σαν πρόβατα! Αν είχε αντιθετη άποψη πάλι θα τον σεβόμουν αλλά θα κατέκρινα την συγκεκριμένη θέση του
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Ξέρεις για΄τι λέω συνέχεια τη λέξη πρόβατα??
Γιατί μισώ αυτούς που κολλάνε αφίσες της χρυσής αυγής .Μισώ αυτους που κολλάνε αφίσες της αριστεράς . Μισω αυτούς που κολλάνε του πασοκ της νδ του λαος .
Μισώ τους βλάκες που δεν έχουν γνώμη και τρέχουν πίσω από τα κόμματα.
Απεχθάνομαι τα κομματόσκυλα- εργατοπατέρες που δε δουλεύουν .
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ξέρεις για΄τι λέω συνέχεια τη λέξη πρόβατα??
Γιατί μισώ αυτούς που κολλάνε αφίσες της χρυσής αυγής .Μισώ αυτους που κολλάνε αφίσες της αριστεράς . Μισω αυτούς που κολλάνε του πασοκ της νδ του λαος .
Μισώ τους βλάκες που δεν έχουν γνώμη και τρέχουν πίσω από τα κόμματα.
Απεχθάνομαι τα κομματόσκυλα- εργατοπατέρες που δε δουλεύουν .
Να υποθέσω οτι μισείς και εκείνους που στην Κατοχή έγραφαν (στους τοίχους με μπογιά, ελλείψει αφισσών εκείνη την εποχή) συνθήματα κατά των Γερμανών με την υπογραφή ΕΑΜ-ΕΛΑΣ-ΕΠΟΝ η όποια άλλη υπογραφή;
Το λέω επίτηδες υπερβολικά, ελπίζω να το κατανοείς.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Ναι είναι τεράστια υπερβολή . Στο πανεπιστήμιο βλέπεις συνέχεια άτομα τα οποία από το 1ο έτος κολλανε αφίσες .Ξέρεις γιατί ?
1)Για να περάσουν κανα μάθημα μέσω του κόμματος
2)Για να γνωρίσουν καμιά γκόμενα
3)Για να πάνε πιο φτηνά εκδρομές
4)Για ιδεολογικούς λόγους. χαχα!! Αστείο να βλέπω να βρίζουν κάποιοι το κεφάλαιο την ώρα που έχουν το καλό αμαξάκι τους , τα 2 κινητά και το καλό πουκαμισάκι .
Αυτούς δε μπορώ. Στην χούντα κάποιοι αγωνίζονταν πραγματικά και έγραφαν και στους τοίχους . Τώρα άλλαξαν οι καιροί και έχουμε γεμισει υποκρισία
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ναι είναι τεράστια υπερβολή . Στο πανεπιστήμιο βλέπεις συνέχεια άτομα τα οποία από το 1ο έτος κολλανε αφίσες .Ξέρεις γιατί ?
1)Για να περάσουν κανα μάθημα μέσω του κόμματος
2)Για να γνωρίσουν καμιά γκόμενα
3)Για να πάνε πιο φτηνά εκδρομές
4)Για ιδεολογικούς λόγους. χαχα!! Αστείο να βλέπω να βρίζουν κάποιοι το κεφάλαιο την ώρα που έχουν το καλό αμαξάκι τους , τα 2 κινητά και το καλό πουκαμισάκι .
Αυτούς δε μπορώ. Στην χούντα κάποιοι αγωνίζονταν πραγματικά και έγραφαν και στους τοίχους . Τώρα άλλαξαν οι καιροί και έχουμε γεμισει υποκρισία
Άρα, το πρόβλημα δεν είναι να έχει κανείς πολιτικές απόψεις και να τις εκφράζει, εντασσόμενος η μη, σε κάποιο κόμμα, οργάνωση η συλλογικότητα.
Το πρόβλημα είναι η εξουσία η ο ωφελιμισμός που πολλές φορές απορρέει απο την ιδιότητα του μέλους ενός κόμματος.
Θα ήθελα εις το εξής να τα διαχωρίζεις.
Και στο ζητάω εγώ που είμαι ανέντακτος κομματικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είμαι και "όπου φυσάει ο άνεμος" στις απόψεις μου, νομίζω.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Α, και κάτι άλλο.
Εγώ εξακολουθώ να είμαι κατά του κεφαλαίου, για την ακρίβεια κατά του καπιταλισμού.
Πόσα κινητά δικαιούμαι να έχω;
Και πόσο ακριβά πουκάμισα κάνει να φοράω;
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Εξ ' ορισμού θεωρώ πρόβατο όποιον εντάσεται σε ένα κόμμα. Εξ'ορισμού . Τι σημαίνει είμαι μέλος του πασοκ πχ? Οτι πιστεύω σε μια ιδεολογία . Στην σοσιαλιστικη του ΑΝτρέα ? Στην τεχνοκρατική του Σημίτη ? Ή στην πιο προοδευτική και λίγο διαφορετική από τα ελληνικά δεδομένα του Γιωργάκη?
Δε γίνεται να μου λέι κάποιος 'εγώ είμαι πασοκ όποιος και να βγει πρόεδρος!! ' Τι λες ρε μεγάλε ? Την ίδια πολιτική έχουν ο Γιωργάκης με τον Βενιζέλο ?
Αλλά μάλλον αυτός απλά θα κάνεί και θα υποστηρίζει μετά ότι του πει ο αρχηγός του . Ο βοσκόε του δηλαδή .
Χαίρομαι που δεν είσαι ενταγμένος κομματικά και χαίρομαι που είσαι πολιτικοποιημένος . Γι αυτό σε σέβομαι κι ας διαφωνούμε σε αρκετά θέματα
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Φοιτητές που δρουν σαν κομματικά στλέχη προς ίδιον όφελος

Διδασκόμενοι απο καθηγητές που κατάφεραν και "βολεύτηκαν" για τον ίδιο ακριβώς (κομματικό) λόγο.

Αντε να εξαιρέσω απο το ανωτέρω σχόλιο την ομάδα μασόνων του ΕΜΠ. Μην είμαστε άδικοι.

Ορισμένες ιδέες είναι ξεπερασμένες μιας και άλλαξαν οι συνθήκες που τις δημιούργησαν. Αν οι εκπρόσωποί τους δεν αλλάξουν πρακτική, προβλέπω να μπαίνουν οριστικά στο "χρονοντούλαπο της ιστορίας".

Οι συνδικαλιστές της ΔΕΗ ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.

fethry αν δηλώνεις εχθρός του καπιταλισμού και διαθέτεις συλλογή ακριβών ρούχων τότε προσωπικά βλέπω ασυμβατότητα ιδεων και πράξεων
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Α, και κάτι άλλο.
Εγώ εξακολουθώ να είμαι κατά του κεφαλαίου, για την ακρίβεια κατά του καπιταλισμού.
Πόσα κινητά δικαιούμαι να έχω;
Και πόσο ακριβά πουκάμισα κάνει να φοράω;

Δε μπορείς να κατηγορείς το κεφάλαιο κι εσυ να είσαι μέρος του κεφαλαίου . Γιατί αυτά τα λεφτά που έχεις βγάλει από την επιχειρησή σου προφανώς βασίστηκες στις αρχες του καπιταλισμού . Ο Αλαβάνος λένε ότι είναι από τους πιο πλούσιους . Πως βγήκαν τα λεφτά κύριε Αλαβάνο ? Και αφού είσαι κατά του κεφαλαίου γιατί στις επιχειρήσεις σου δεν ανέβασες τους μισθούς ?? Γιατί δεν κάνεις μοιρασμα των κερδών σου όπως ζητάς από τους άλλους ??
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom