Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Εννοώ ότι π.χ στην Ιταλία έχουν 1000 ευρώ ή 1200 ευρώ κατώτατο μισθό και 700 μια μέση γκαρσονιέρα . Πληρώνουν 1,4 την βενζίνη (πριν 2 χρόνια ) .
Αναφέρω αυτά γιατί η τεράστια διαφορά στα ενοίκια υπερκαλύπτει κάποιε διαφορές στα τρόφιμα πχ .
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Δυστυχώς, αποφεύγεις να απαντήσεις.
Ενώ είσαι λαλίστατος όταν πρόκειται να κατακρίνεις.
Σκέψου το, φίλε.
Καλά πλάκα μου κάνεις ? Σου πρότεινα! Να παίρνουν 3000 όπως τ΄ρα αλλά με καμία αύξηση για 5 χρόνια . Επίσης μετά απο 2 τετραετίες σύνταξη .
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Τέλος, θλίβομαι όταν δε διαβάζω σκέψεις μελών αλλα τις απόψεις κομμάτων

οι βουλευτές δε χρειάζεται να πάρουν σύνταξη. Συνταξη δικαιούνται όσοι έχουν εργαστεί

Δύο ερωτήσεις:

α. Πως ξεχωρίζουμε την άποψη ενός μέλους κόμματος απο την άποψη ενός ανέντακτου; Προσωπικά, με ενδιαφέρει πιο πολύ η άποψη του Γρηγόρη Ψαριανού, ας πούμε, για το σύγχρονο ελληνικό ποδόσφαιρο, παρά ενός ανέντακτου κάφρου που συχνάζει στο εδώ φόρουμ.

β. Δεν νομίζεις οτι λαϊκίζεις επικίνδυνα;
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Δύο ερωτήσεις:

α. Πως ξεχωρίζουμε την άποψη ενός μέλους κόμματος απο την άποψη ενός ανέντακτου; Προσωπικά, με ενδιαφέρει πιο πολύ η άποψη του Γρηγόρη Ψαριανού, ας πούμε, για το σύγχρονο ελληνικό ποδόσφαιρο, παρά ενός ανέντακτου κάφρου που συχνάζει στο εδώ φόρουμ.

β. Δεν νομίζεις οτι λαϊκίζεις επικίνδυνα;

Δυο απαντήσεις

1. Ξεχωρίζουν γιατί τυγχάνει (; ) όχι απλά να ταυτίζονται οι απόψεις μελών και κομμάτων αλλα να γίνεται χρήση της ίδιας ακριβώς επιχειρηματολογίας και φρασεολογίας, σε βαθμό αντιγραφής

2. Λαϊκίζω; Εγω; Οχι δεν το νομίζω. Η λέξη "επικίνδυνα" τι ρόλο έχει στην πρότασή σου;
 

Civ Sota

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2007
Μηνύματα
885
Like
3
Πόντοι
6
Κι αν δεν υπήρξε (που υπήρξε κατά μικρές περιόδους, ψάξε καλύτερα την ιστορία), θα υπάρξει.

Πολυ αισιοδοξος δεν εισαι ρε Πιαπια!  Οι ανισοτητες υπηρχαν και θα συνεχιζονται γιατι απλουστατα την διαφοροποιηση την επιδιωκουμε εμεις οι ιδιοι οι ανθρωποι απο τη φυση μας.
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Το πρόβλημα δεν ειναι οι κάποιες εκατοντάδες  η  έστω χιλιάδες βουλευτές άλλά τα εκατομμυρια των συνταξιουχων ταμείων με ελλειματικη αναλογία συνταξιούχων προς εργαζομένους ...
Αλλά κσι πάλι το θεμα εδω ειναι το προβλημα της ονομασίας της FYROM.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δυο απαντήσεις

1. Ξεχωρίζουν γιατί τυγχάνει (; ) όχι απλά να ταυτίζονται οι απόψεις μελών και κομμάτων αλλα να γίνεται χρήση της ίδιας ακριβώς επιχειρηματολογίας και φρασεολογίας, σε βαθμό αντιγραφής

2. Λαϊκίζω; Εγω; Οχι δεν το νομίζω. Η λέξη "επικίνδυνα" τι ρόλο έχει στην πρότασή σου;

1. Μπορείς να μου δώσεις ένα συγκεκριμένο (και όχι γενικόλογο η ασαφές) παράδειγμα;

2. Η Βουλή του 1967 διελύθη ακριβώς γιατί κάποιοι φωστήρες στο στρατό τότε, θεώρησαν -όπως κι εσύ σήμερα, απο άλλη σκοπιά- τους βουλευτές συλλήβδην "τεμπέληδες". Σου διαφεύγει το γεγονός;
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
2. Η Βουλή του 1967 διελύθη ακριβώς γιατί κάποιοι φωστήρες στο στρατό τότε, θεώρησαν -όπως κι εσύ σήμερα, απο άλλη σκοπιά- τους βουλευτές συλλήβδην "τεμπέληδες". Σου διαφεύγει το γεγονός;
Ναι, αλλά οι στρατιωτικοί δεν έδρασαν μόνοι τους....
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
1. Μπορείς να μου δώσεις ένα συγκεκριμένο (και όχι γενικόλογο η ασαφές) παράδειγμα;

2. Η Βουλή του 1967 διελύθη ακριβώς γιατί κάποιοι φωστήρες στο στρατό τότε, θεώρησαν -όπως κι εσύ σήμερα, απο άλλη σκοπιά- τους βουλευτές συλλήβδην "τεμπέληδες". Σου διαφεύγει το γεγονός;

1. Οχι δε μπορώ να σου δώσω. Βαριέμαι να ψάξω.

2. Ναι μου διαφεύγει το γεγονός. Δε σε προβληματίζει που το αναφέρω ενω δεν το ήξερα;

Τεσπα, εδω άλλο ειναι το θέμα και όχι η πλήρης ανυποληψία του πολιτικού συστήματος το οποίο δεν παύει ποτέ να επιβεβαιώνει οτι υπάρχει για λογαριασμό των "δικών του" παιδιών. Και μόνο.

Το συνεχίζουμε αύριο - πάω για ύπνο
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
1. Οχι δε μπορώ να σου δώσω. Βαριέμαι να ψάξω.

2. Ναι μου διαφεύγει το γεγονός. Δε σε προβληματίζει που το αναφέρω ενω δεν το ήξερα;

Τεσπα, εδω άλλο ειναι το θέμα και όχι η πλήρης ανυποληψία του πολιτικού συστήματος το οποίο δεν παύει ποτέ να επιβεβαιώνει οτι υπάρχει για λογαριασμό των "δικών του" παιδιών. Και μόνο.

1. Αν δεν μπορείς να μου δώσεις γιατί θέλει πολύ "ψάξιμο" αυτό που ισχυρίστηκες, τότε δεν είναι και τόσο αυτονόητο, όπως επίσης ισχυρίστηκες.

2. Απάντησες το ίδιο συγκεκριμένα με τον υπουργό κ. Ρουσσόπουλο. Τι να υποθέσω;    :)
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Συνέχισε λοιπόν τη σκέψη σου, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και που το πας.
Σημασία, για εμένα, δεν έχει που κάποιοι, κάποτε κατέκριναν το σύστημα.
Αλλά οτι βρέθηκαν άλλοι να τους στηρίξουν, πλαγίως, για να το "ανατρέψουν".

Α ναι, αυτοί οι άλλοι ενδιαφέρονταν για τα δικά τους συμφέροντα μόνο.
Τι πρωτότυπο....
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Σημασία, για εμένα, δεν έχει που κάποιοι, κάποτε κατέκριναν το σύστημα.
Αλλά οτι βρέθηκαν άλλοι να τους στηρίξουν, πλαγίως, για να το "ανατρέψουν".

Α ναι, αυτοί οι άλλοι ενδιαφέρονταν για τα δικά τους συμφέροντα μόνο.
Τι πρωτότυπο....

Δεν μας λες και ποιοι είναι οι άλλοι να το καταλάβουμε εμείς οι βραδύνοες, παρά να το λες με μισόλογα; Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω έτσι γριφωδώς που το θέτεις.
Χαίρομαι anyway που αποφάσισες να συζητήσουμε κάποτε σαν άνθρωποι και όχι με τον γνωστό "επιστημονικό" τρόπο της αγέλης.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Δεν μας λες και ποιοι είναι οι άλλοι να το καταλάβουμε εμείς οι βραδύνοες, παρά να το λες με μισόλογα; Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω έτσι γριφωδώς που το θέτεις.
Χαίρομαι anyway που αποφάσισες να συζητήσουμε κάποτε σαν άνθρωποι και όχι με τον γνωστό "επιστημονικό" τρόπο της αγέλης.
Οι άλλοι. Ποιοί άλλοι??
Οι others για όσους βλέπουν Lost.

Οι φίλοι μας στο Αμέρικα ρε Φεθρυ, ποιοί άλλοι.
Λες και δεν το ξέρει το 99,99999999% αυτής της χώρας οτι πίσω απο τους ¨επαναστάτες¨ του ΄67 ήταν η πρεσβεία των ΗΠΑ.
Παραείμαστε εκτός θέματος όμως.

Όσο για την επιστημονικότητα της αγέλης...όπως στρώνεις κοιμάσαι.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Οι άλλοι. Ποιοί άλλοι??
Οι others για όσους βλέπουν Lost.

Οι φίλοι μας στο Αμέρικα ρε Φεθρυ, ποιοί άλλοι.
Λες και δεν το ξέρει το 99,99999999% αυτής της χώρας οτι πίσω απο τους ¨επαναστάτες¨ του ΄67 ήταν η πρεσβεία των ΗΠΑ.
Παραείμαστε εκτός θέματος όμως.

Όσο για την επιστημονικότητα της αγέλης...όπως στρώνεις κοιμάσαι.
Ε πέστο οτι εννοείς τους Αμερικάνους, και πήγε το μυαλό μου σε μασόνους, Ιεχωβάδες κλπ! Φυσικά συμφωνώ. Το κακό όμως είναι οτι δεν συμφωνούσαν τότε (ίσα ίσα, πετούσαν απο τη χαρά τους) αυτοί που σήμερα κατακεραυνώνουν τους Αμερικάνους και προτείνουν τη νέα ¨Μακεδονική" εκστρατεία.
Όντως είμαστε εκτός θέματος πάντως, οπότε προτείνω να το κόψουμε.
Α, και ουδέποτε στρατοπέδευσα στο ναό της αγέλης. Όποτε έκανα -προσωρινά- στάση εκεί, άκουσα μόνο ουρλιαχτά, ακόμα κι απο σένα. Ελπίζω (μιλάω για σένα) να μην τα ξανακούσω πάντως, ούτε εκεί, ούτε πουθενά. Είτε συμφωνούμε, είτε όχι.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Γιατί δεν κατάλαβα μασόνοι, ιεχωβάδες και λοιποί δεν έχουν εθνικότητα??
Ή μήπως δεν έχουν ανάμειξη στα διάφορα σημαντικά γεγονότα?
Άστο για άλλη ώρα σε άλλο τοπικ.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Γιατί δεν κατάλαβα μασόνοι, ιεχωβάδες και λοιποί δεν έχουν εθνικότητα??
Ή μήπως δεν έχουν ανάμειξη στα διάφορα σημαντικά γεγονότα?
Άστο για άλλη ώρα σε άλλο τοπικ.
Οκ. Το συζητάμε σε έλλο τόπικ. Και όχι τώρα φυσικά, μεσούσης της εκπομπής του πουρουπουπου.    :dancing:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom