Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Εξ ' ορισμού θεωρώ πρόβατο όποιον εντάσεται σε ένα κόμμα. Εξ'ορισμού . Τι σημαίνει είμαι μέλος του πασοκ πχ? Οτι πιστεύω σε μια ιδεολογία . Στην σοσιαλιστικη του ΑΝτρέα ? Στην τεχνοκρατική του Σημίτη ? Ή στην πιο προοδευτική και λίγο διαφορετική από τα ελληνικά δεδομένα του Γιωργάκη?
Δε γίνεται να μου λέι κάποιος 'εγώ είμαι πασοκ όποιος και να βγει πρόεδρος!! ' Τι λες ρε μεγάλε ? Την ίδια πολιτική έχουν ο Γιωργάκης με τον Βενιζέλο ?
Αλλά μάλλον αυτός απλά θα κάνεί και θα υποστηρίζει μετά ότι του πει ο αρχηγός του . Ο βοσκόε του δηλαδή .
Χαίρομαι που δεν είσαι ενταγμένος κομματικά και χαίρομαι που είσαι πολιτικοποιημένος . Γι αυτό σε σέβομαι κι ας διαφωνούμε σε αρκετά θέματα
Μόνο η ιδιότητα του μη ενταγμένου σε κάνει να σέβεσαι κάποιον;
Εγώ πάντως ξέρω πολλούς που δεν είναι μέλη πουθενά, που βρίζουν συλλήβδην τα κόμματα και που είναι χειρότεροι απο το πιο επαχθές κομματόσκυλο αν παίξει συμφέρον για την πάρτη τους.
Αλλά και αρκετούς που είναι μέλη κομμάτων (απ' όλο το φάσμα), που με τιμούν με τη φιλία τους και που τους σέβομαι απεριόριστα.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Αξιόλογα άτομα υπάρχουν πολλά κι ας είναι ενταγμένα . Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι σε συγκεκριμένα θέματα λειτουργούν σαν κομματόσκυλα για ΔΙΚΟ τους συμφέρον .
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δε μπορείς να κατηγορείς το κεφάλαιο κι εσυ να είσαι μέρος του κεφαλαίου . Γιατί αυτά τα λεφτά που έχεις βγάλει από την επιχειρησή σου προφανώς βασίστηκες στις αρχες του καπιταλισμού . Ο Αλαβάνος λένε ότι είναι από τους πιο πλούσιους . Πως βγήκαν τα λεφτά κύριε Αλαβάνο ? Και αφού είσαι κατά του κεφαλαίου γιατί στις επιχειρήσεις σου δεν ανέβασες τους μισθούς ?? Γιατί δεν κάνεις μοιρασμα των κερδών σου όπως ζητάς από τους άλλους ??
Είμαι μέρος του κεφαλαίου αν έχω καλό κινητό και δεν συνεννοούμαι με σήματα καπνού, η αν φοράω καλά και ακριβά ρούχα; Ποιος θα ορίσει μέτρο για το τι δικαιούμαι και τι όχι λοιπόν; Δεν μου απάντησες, και όσο δεν μου απαντάς, ΜΗΝ ΘΕΤΕΙΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΒΛΑΚΩΔΗ. (Δεν το λέω για σένα φυσικά, αλλά για τη φύση του ερωτήματός σου).

Όσο για τον Αλαβάνο, εξ όσων γνωρίζω έχει κάποια οικονομική ευμάρεια (κατά πολύ λιγότερη απ' ότι του καταλογίζουν) απο την οικογένειά του και όχι απο την πολιτική του καριέρα, σε αντίθεση με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Ε, κι εγώ στη θέση του δεν θα μοίραζα τα υπάρχοντά μου στους φτωχούς, αλλά θα εξακολουθούσα ΠΟΛΙΤΙΚΑ να είμαι με το μέρος τους. Τυγχάνει επίσης να μη διατηρεί επιχείρηση, ούτως ώστε να κάνει πράξη την προτροπή σου να αυξήσει τους μισθούς που λες.
Και το λέω γιατί πάρα πολύ σπέκουλα και λαϊκισμός έχει πέσει με το "ζήτημα" (ποιο άραγε;) Αλαβάνου. Απο διάφορους που τον κατηγορούν επειδή δεν αντέχουν το οτι πήρε ένα κόμμα του +-3% και το οδήγησε -σύμφωνα με τα πρόσφατα γκάλλοπ- σε εξαπλάσια ποσοστά.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Είμαι μέρος του κεφαλαίου αν έχω καλό κινητό και δεν συνεννοούμα με σήματα καπνού, η αν φοράω καλά και ακριβά ρούχα;
Όσο για τον Αλαβάνο, εξ όσων γνωρίζω έχει κάποια οικονομική ευμάρεια (κατά πολύ λιγότερη απ' ότι του καταλογίζουν) απο την οικογένειά του και όχι απο την πολιτική του καριέρα, σε αντίθεση με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Ε, κι εγώ στη θέση του δεν θα μοίραζα τα υπάρχοντά μου στους φτωχούς, αλλά θα εξακολουθούσα ΠΟΛΙΤΙΚΑ να είμαι με το μέρος τους. Τυγχάνει επίσης να μη διατηρεί επιχείρηση, ούτως ώστε να κάνει πράξη την προτροπή σου να αυξήσει τους μισθούς που λες.
Και το λέω γιατί πάρα πολύ σπέκουλα και λαϊκισμός έχει πέσει με το "ζήτημα" (ποιο άραγε;) Αλαβάνου. Απο διάφορους που τον κατηγορούν επειδή δεν αντέχουν το οτι πήρε ένα κόμμα του +-3% και το οδήγησε -σύμφωνα με τα πρόσφατα γκάλλοπ- σε εξαπλάσια ποσοστά.
Χαίρομαι που το κόμα του πάει τόσο καλά . Γιατί επιτέλους κάποιος θα τους ελέγχει στην πραγματικότητα .
Επειδή δε ξέρω την οικονομική του επιφάνεια γιαυτο είπα ''λένε ότι είναι από τουσ πιο πλούσιους.'
Δεν είναι μόνο ο Αλαβάνος . Ο καθένας με σοσιαλιστικές πεποιθήσεις ο οποίος στη δική του επιχείρηση είναι άγριος καπιταλιστης .
Αν δεν θες ο Αλαβάνος να μοιράσει την περιουσία του αλλά απλά να υποστηρίζει τις θέσεις του λαού τότε θα σου πω 'γιατί να την μοιράσει ο Λάτσης πχ ? '
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Επίσης ο Αλαβάνος και ολοι οι άλλοι εκεί μέσα παίρνουν 3000 το μηνα . Π;αίρνουν σύνταξη μόνο με μία τετραετία!
Αυτοί είναι προνομιούχοι . Μπορείς να μου πεις τις προτάσεις της αριστεράς για περικοπή του μισθού τους ? Η της σύνταξης τους?
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αν δεν θες ο Αλαβάνος να μοιράσει την περιουσία του αλλά απλά να υποστηρίζει τις θέσεις του λαού τότε θα σου πω 'γιατί να την μοιράσει ο Λάτσης πχ ? '
Κανείς δεν είπε ο Λάτσης να μοιράσει την περιουσία του.
Αλλά να ΑΝΑΤΡΑΠΕΙ το σύστημα που γεννάει Λάτσηδες απο τη μια και κλοσάρ που κοιμούνται στα παγκάκια απο την άλλη.
Έχει κάποια διαφορά, νομίζω.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Επίσης ο Αλαβάνος και ολοι οι άλλοι εκεί μέσα παίρνουν 3000 το μηνα . Π;αίρνουν σύνταξη μόνο με μία τετραετία!
Αυτοί είναι προνομιούχοι . Μπορείς να μου πεις τις προτάσεις της αριστεράς για περικοπή του μισθού τους ? Η της σύνταξης τους?
Πόσο μηνιαίο μισθό θα συμφωνούσες να πάρει λοιπόν ένας αντιπρόσωπος του έθνους; Το βασικό;
Μην είσαι λαϊκιστής, φίλε.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Κανείς δεν είπε ο Λάτσης να μοιράσει την περιουσία του.
Αλλά να ΑΝΑΤΡΑΠΕΙ το σύστημα που γεννάει Λάτσηδες απο τη μια και κλοσάρ που κοιμούνται στα παγκάκια απο την άλλη.
Έχει κάποια διαφορά, νομίζω.
Αυτό το σύστημα . Το καπιταλιστικό δε μπορεί να ανατραπεί . Όχι γιατί είναι δίκαιο αλλά γιατί δεν υπάρχει εναλλακτική λύση. Δεν υπάρχει ούτε μπορεί ποτέ να υπάρξει σύστημα που να μην υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί . Δεν υπήρξε στην ιστορία. Τώρα αν υπάρξει στο μέλλον... Μακάρι
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Είναι λαικισμός να λες να μην παίρνουν σύνταξη με 4 χρονια στη βουλη??
Δεν είναι ομως λαικισμός να λες 1500 ευρώ μισθό στους καθηγητές . Πρώτο μισθό .
Δεν είναι λαικισμός να λες 1100 κατώτατη σύνταξη ...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αυτό το σύστημα . Το καπιταλιστικό δε μπορεί να ανατραπεί . Όχι γιατί είναι δίκαιο αλλά γιατί δεν υπάρχει εναλλακτική λύση. Δεν υπάρχει ούτε μπορεί ποτέ να υπάρξει σύστημα που να μην υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί . Δεν υπήρξε στην ιστορία. Τώρα αν υπάρξει στο μέλλον... Μακάρι
Και η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία έπεσε κάποτε, όπως και η φεουδαρχία, και οι Λουδοβίκοι.
Η ιστορία είναι διδακτική, όσο κι αν δεν το πιστεύεις, φίλε.
 
OP
OP
CIVIL111

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
17
Πόντοι
4.175
[youtube=425,350]yBp5aoE-5MY[/youtube]
ενα αποσπασμα απο μια απο τις καλυτερες
ελληνικες εκπομπες που υπαρχουν σημερα
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Είναι λαικισμός να λες να μην παίρνουν σύνταξη με 4 χρονια στη βουλη??
Δεν είναι ομως λαικισμός να λες 1500 ευρώ μισθό στους καθηγητές . Πρώτο μισθό .
Δεν είναι λαικισμός να λες 1100 κατώτατη σύνταξη ...
Πόσα θα έδινες εσύ για κατώτατη σύνταξη; Αξιοπρεπή όμως, όχι της πείνας, όπως τώρα.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Και η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία έπεσε κάποτε, όπως και η φεουδαρχία, και οι Λουδοβίκοι.
Η ιστορία είναι διδακτική, όσο κι αν δεν το πιστεύεις, φίλε.
Το ε΄ύχομαι!! Αλλά οικονομικό σύστημα στην ιστορία που να μη διμηουργούσε ανισότητες υπήρξε ?
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Το ε΄ύχομαι!! Αλλά οικονομικό σύστημα στην ιστορία που να μη διμηουργούσε ανισότητες υπήρξε ?
Κι αν δεν υπήρξε (που υπήρξε κατά μικρές περιόδους, ψάξε καλύτερα την ιστορία), θα υπάρξει.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Δε δίνω εγώ τις συντάξεις  . Αν μπορούσα θα έδινα όσα θα πάρει η Καιλή επειδή μπήκε ΜΙΑ φορα στη Βουλή!
Πάντως αν και ανοίγω άλλο θέμα η Ελλάδα δεν είναι σε τόσο άσχημη οικονομική κατάσταση όσο την παρουσιάζουν . Δε ξέρω αν έχεισ ζήσει στο εξωτερικό για να δεις.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δε δίνω εγώ τις συντάξεις  . Αν μπορούσα θα έδινα όσα θα πάρει η Καιλή επειδή μπήκε ΜΙΑ φορα στη Βουλή!
Πάντως αν και ανοίγω άλλο θέμα η Ελλάδα δεν είναι σε τόσο άσχημη οικονομική κατάσταση όσο την παρουσιάζουν . Δε ξέρω αν έχεισ ζήσει στο εξωτερικό για να δεις.
Μην ειρωνεύεσαι λοιπόν επειδή κάποιος πρότεινε 1100 ευρώ κατώτερη σύνταξη, ενώ εσύ κωλύεσαι να απαντήσεις.
Επίσης, δεν μου απάντησες τι μισθό θα έδινες εσύ σε ένα μέλος του Ελληνικού Κοινοβουλίου, ακόμα κι αν πρόκειται για την Καϊλή.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Ειρωνεύομαι αυτούς που προτείνουν εύκολα αριθμούς την ώρα που αυτοί τρώνε με 2 κουτάλια . Εγω θα πρότεινα για τους βουλευτές απλα να μην πάρουν αύξηση για 5 χρόνια πχ .Δεν είπα να πάρουν 800 ευρώ . Θα πρότεινα να παίρνουν σύνταξη στις 2 τετραετίας στη Βουλή
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Ολα τα οικονομικά συστήματα βασίζονται στις ανισότητες

Οπως και η κοινωνία

Το θέμα ειναι, πόσο μεγάλες ειναι οι ανισότητες αυτές

Εχω ζήσει έξω. Τι θες να πεις όταν λες οτι η οικονομική κατάσταση στην ελλάδα δεν ειναι τοσο ασχημη; Σε συγκριη με το Αζερμπαιτζάν εννοείς; Τη βουλγαρία; Την Αυστρία;

Τέλος, θλίβομαι όταν δε διαβάζω σκέψεις μελών αλλα τις απόψεις κομμάτων

οι βουλευτές δε χρειάζεται να πάρουν σύνταξη. Συνταξη δικαιούνται όσοι έχουν εργαστεί
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ειρωνεύομαι αυτούς που προτείνουν εύκολα αριθμούς την ώρα που αυτοί τρώνε με 2 κουτάλια . Εγω θα πρότεινα για τους βουλευτές απλα να μην πάρουν αύξηση για 5 χρόνια πχ .Δεν είπα να πάρουν 800 ευρώ . Θα πρότεινα να παίρνουν σύνταξη στις 2 τετραετίας στη Βουλή
Δυστυχώς, αποφεύγεις να απαντήσεις.
Ενώ είσαι λαλίστατος όταν πρόκειται να κατακρίνεις.
Σκέψου το, φίλε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom