Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
soy rxontai....κι εγω γυρους τρωω φιλε για πρωινο πριν πλακωσω τις γυμναστικες..και κανας πατσας βοηθαει.... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:κανει καλο στο στομαχι για να αντεχεις στα θρεντ ιδιως του πολιτικου φορουμ....
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.496
Κριτικές
61
Like
42.795
Πόντοι
22.785
gl
Υπαρχει τελος και το ψυχολογικο ζητημα  η απονομη του ορου Μακεδονια απο την διεθνη κοινοτητα αποκλειστικα σε μια σλαβοφωνη χωρα ποναει αρκετα.
Ο ενας  ασθενης λογος ειναι γιατι φαινεται να χανουμε ενα μερος απο ταυτοτητα μας. :helpplea:
Προσωπικα δεν με απασχολει ιδιαιτερα καθως ποτε δεν σκεφτηκα οτι ειμαι γιος του Μεγαλεξανδρου και γιατι η ταυτοτητα μου ειναι θεμα αποκλειστικα δικο μου  οχι συναρτηση του τι νομιζουν οι αλλοι για μενα ή του ποιος θεωρουν οτι ειναι προγονος μου πριν 2000 χρονια. Ο δευτερος και μαλλον δυνατος λογος  ειναι οτι θετει υπο αμφισβητηση τους εθνικους μας μυθους και την ιδια την θεωρηση μας της γενεσης της χωρας..........................
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
gl
Υπαρχει τελος και το ψυχολογικο ζητημα  η απονομη του ορου Μακεδονια απο την διεθνη κοινοτητα αποκλειστικα σε μια σλαβοφωνη χωρα ποναει αρκετα.
Ο ενας  ασθενης λογος ειναι γιατι φαινεται να χανουμε ενα μερος απο ταυτοτητα μας. :helpplea:
Προσωπικα δεν με απασχολει ιδιαιτερα καθως ποτε δεν σκεφτηκα οτι ειμαι γιος του Μεγαλεξανδρου και γιατι η ταυτοτητα μου ειναι θεμα αποκλειστικα δικο μου  οχι συναρτηση του τι νομιζουν οι αλλοι για μενα ή του ποιος θεωρουν οτι ειναι προγονος μου πριν 2000 χρονια. Ο δευτερος και μαλλον δυνατος λογος  ειναι οτι θετει υπο αμφισβητηση τους εθνικους μας μυθους και την ιδια την θεωρηση μας της γενεσης της χωρας..........................
καλα εγω δεν τρεφω προσωπικα καναν μυθο οτι ειμαι γιος κανενος...(δεν ειμαι μπασταρδος :2funny: :2funny: :2funny:)δεν ξερω καν αν ειμαι ελληνας γενετικα....ή βιολογικοανθρωπολογικα...αλλα δεν θα αφησω και σλαβους που ηρθαν μεταγενεστερα στην περιοχη να μας λεν και μαλακιες για εθνικες τους ταυτοτητες και να μας πουλαν παραμυθια....κανοντας το μαυρο ασπρο...μην τρελαθουμε και τελειως με τις θεωριες τους...λεγε λεγε κατι θα μεινει...τωρα το θεμα βεβαια του ονοματος ειναι μια εντελως ασχετη ιστορια με αυτο και μπορω να αποδεχτω την εννοια του μακεντονσκι ή μακεδονιτη ή μακεδονοκατοικου ως γεωγραφικο-νεοεθνοτικο προσδιορισμο αφου εν τελει κατοικουν κι αυτοι εκει χρονια οπως οι σαξονες αγγλοι γιναν βρετανοι ή οι φραγκοι γαλλοι για μας....
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.496
Κριτικές
61
Like
42.795
Πόντοι
22.785
gl............
Οταν η διεθνης κοινοτητα ονομαζει ετσι
ευκολα Μακεδονες ενα σλαβοφωνο θεοφτωχο εθνος 
απορει λιγο κανεις και ποσο ευκολα ονομασαν Ελληνες
μια φυλη ορεσιβιων ως επι το πλειστον αγραμματων ημι-αγροικων πριν 190 χρονια.
Κατα ποσον ειναι η υπαρξη μας ιστορικη αναγκη
και κατα ποσο ενα ιστορικο ατυχημα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Μηπως πριν 190 χρονια καποιοι μας εβλεπαν περιπου
οπως βλεπουμε εμεις τους κατοικους της ΠΓΔΜ σημερα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Μηπως αν τα πραγματα ειχαν παρει λιιιιιιιιιιιγο διαφορετικη τροπη
θα αυτοονομαζομασταν σημερα Ρωμιοι ας πουμε
και θα νομιζαμε ακομα οτι τον Παρθενωνα
τον εφτιαξαν καποιοι μυστηριοι αρχαιοι που δεν ειχαν
καμμια σχεση με μας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Υπαρχει ισως περιπτωση αν χαναμε τους Βαλκανικους
οι κατοικοι της σημερινης Μακεδονιας
να ηταν απο την αλλη μερια και εξισου φανατικα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
να στηριζαν την σλαβικοτητα της Μακεδονιας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
gl............
Οταν η διεθνης κοινοτητα ονομαζει ετσι
ευκολα Μακεδονες ενα σλαβοφωνο θεοφτωχο εθνος 
απορει λιγο κανεις και ποσο ευκολα ονομασαν Ελληνες
μια φυλη ορεσιβιων ως επι το πλειστον αγραμματων ημι-αγροικων πριν 190 χρονια.
Κατα ποσον ειναι η υπαρξη μας ιστορικη αναγκη
και κατα ποσο ενα ιστορικο ατυχημα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Μηπως πριν 190 χρονια καποιοι μας εβλεπαν περιπου
οπως βλεπουμε εμεις τους κατοικους της ΠΓΔΜ σημερα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Μηπως αν τα πραγματα ειχαν παρει λιιιιιιιιιιιγο διαφορετικη τροπη
θα αυτοονομαζομασταν σημερα Ρωμιοι ας πουμε
και θα νομιζαμε ακομα οτι τον Παρθενωνα
τον εφτιαξαν καποιοι μυστηριοι αρχαιοι που δεν ειχαν
καμμια σχεση με μας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Υπαρχει ισως περιπτωση αν χαναμε τους Βαλκανικους
οι κατοικοι της σημερινης Μακεδονιας
να ηταν απο την αλλη μερια και εξισου φανατικα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
να στηριζαν την σλαβικοτητα της Μακεδονιας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
οσον αφορα τα πρωτα δεν ειναι ετσι και δεν μας εβλεπαν ετσι...αν μας βλεπαν ετσι δεν θα ταν γεματες επιτυμβιες πλακες με ονοματα ξενων αγνων τη πιστη εθελοντων που ηρθαν να πολεμησουν και να πεθανουν για μια ιδεα οπως και χρονια αργοτερα σε αλλους πολεμους πχ εμφυλιο ισπανιας...τωρα οσον αφορα τα αλλα εγω δεν απαξιωνω το ρωμιος-ρωμαιος που ειναι εξισου υπερηφανο ονομα και ακρως ελληνοπρεπες-θυμιζει την ιστορια του εθνους μας που ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με το αδελφο ρωμαικο εθνος που ηταν εν πολλοις η συνεχεια του ελληνιστικου στατους στην περιοχη της ανατολης πολιτικα και που πολιτισμικα αφομοιωθηκε απο αυτο...ετσι προεκυψε το ελληνορωμαικο κραμα ισον συγχρονη δυση και δεν το αρνουμαι ουτε το απωθω επειδη δεν ηταν κατι αμιγες ελληνικο οπως εννοεις...με αυτο το κραμα και την ισχυ που παρηγαγε πορευτηκαμε 1000 χρονια και οχι (μονοι) ως ελληνες μην το ξεχναμε...οσον αφορα το τριτο σκελος και τον πολεμο να χαναμε θα τον χαναμε μαζι με τους συμμαχους βουλγαρους και σερβους σε πρωτη φαση τουλαχιστον οποτε ακυρα τα περι μακεδονιας...τωρα αν απλα χαναμε την μακεδονια που πηραμε παλι κανενα θεμα δεν θα γεννωνταν γιατι πολυ απλα ολα γινονταν και γινονται για το παπλωμα...ε εμεις μπορει να κραταγαμε καμια αναμνηση σαν της Πολης,της κοκκινης μηλιας κλπ αλλα μεχρι εκει...και οι αλλοι απλα θα ηταν σλαβοι ή βουλγαροι...
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.496
Κριτικές
61
Like
42.795
Πόντοι
22.785
Το ζήτημα του ονόματος έχει τη δική του αστεία ιστορική όψη. :dancing: :dancing: :dancing:
Δυστυχώς η πολιτική παρασύρθηκε εκέι που δεν έπρεπε
από εθνικιστικές κορώνες καί όχι άπό  αδυναμία συζήτησης............
Έχει πλάκα πάντως που όταν μέρος του λαού
κινητοποιείται για λόγους οικονουμικούς κανείς δεν το ακουέι 
αλλά στις εθνικιστικές εξάρσεις όλοι εισακούονται......... :2funny: :2funny: :2funny:
Το όνομα όμως περικλείει και αλυτρωτικές βλέψεις τόσο από ελληνικούς και σκοπιανούς εθνικσιτικούς κύκλους......................... :lheel: :lheel: :lheel: :lheel:
 

Analyst

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
320
Like
1
Πόντοι
1
Χρόνια τώρα ρωτάω και ξαναρωτάω όσους υποστηρίζουν πως πρέπει να ενδώσουμε στο όνομα της Μακεδονίας και να τους παραχωρήσουμε το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού, ένα συγκεκριμένο ερώτημα και δεν παίρνω απάντηση.

Λέω λοιπόν να το θέσω και εδώ μπας και από κωλοφαρδία βρεθεί κάποιος και μου απαντήσει.

«Τι έχουμε ως κράτος να κερδίσουμε, εάν αναγνωρίσουμε τα Σκόπια με το όποιο όνομα που θα περιέχει τον όρο Μακεδονία;»

Τι χάνουμε τώρα που δεν τους αναγνωρίζουμε και δεν το ξέρω;

Σε τι θα είχε καλυτερεύσει η ζωή μας εάν τους είχαμε αναγνωρίσει;

Σε τι θα χειροτερεύσει η ζωή μας εάν δεν τους αναγνωρίσουμε;
 

democrat

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
11
Like
10
Πόντοι
2.007
Αν το δικαστηριο στην Χαγη καταδικασει τον παπαρα τον Χοντρο για το βετο μετα τι γινεται
ξερει κανεις?
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.496
Κριτικές
61
Like
42.795
Πόντοι
22.785
Χρόνια τώρα ρωτάω και ξαναρωτάω όσους υποστηρίζουν πως πρέπει να ενδώσουμε στο όνομα της Μακεδονίας και να τους παραχωρήσουμε το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού, ένα συγκεκριμένο ερώτημα και δεν παίρνω απάντηση.

Λέω λοιπόν να το θέσω και εδώ μπας και από κωλοφαρδία βρεθεί κάποιος και μου απαντήσει.

«Τι έχουμε ως κράτος να κερδίσουμε, εάν αναγνωρίσουμε τα Σκόπια με το όποιο όνομα που θα περιέχει τον όρο Μακεδονία;»

Τι χάνουμε τώρα που δεν τους αναγνωρίζουμε και δεν το ξέρω;

Σε τι θα είχε καλυτερεύσει η ζωή μας εάν τους είχαμε αναγνωρίσει;

Σε τι θα χειροτερεύσει η ζωή μας εάν δεν τους αναγνωρίσουμε;

μόλις απάντησες ..........
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Αν το δικαστηριο στην Χαγη καταδικασει τον παπαρα τον Χοντρο για το βετο μετα τι γινεται
ξερει κανεις?
θα μπουν τα Σκοπια στο νατο.... και;;λες και δεν θα τα βαλουν οι φιλοι μας οι αμερικανοι αργα ή γρηγορα;ή μηπως δεν ειναι παντου μακεδονια ή μακεντονια οπως το θελετε...το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε γενικως με τους  μαλακες εθνικιστες απο οπου κι αν προερχονται πχ γρουιο....που με ξενες πλατες υποθηκευει το μελλον της χωρας του εν αγνοια του σε αλλους μαλακες εθνικιστες αλβανους...γιατι εμεις κερδος απο τα σκοπια δεν εχουμε ετσι κι αλλιως αν διαλυθουν....
 

democrat

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
11
Like
10
Πόντοι
2.007
θα μπουν τα Σκοπια στο νατο.... και;;λες και δεν θα τα βαλουν οι φιλοι μας οι αμερικανοι αργα ή γρηγορα;ή μηπως δεν ειναι παντου μακεδονια ή μακεντονια οπως το θελετε...το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε γενικως με τους  μαλακες εθνικιστες απο οπου κι αν προερχονται πχ γρουιο....που με ξενες πλατες υποθηκευει το μελλον της χωρας του εν αγνοια του σε αλλους μαλακες εθνικιστες αλβανους...γιατι εμεις κερδος απο τα σκοπια δεν εχουμε ετσι κι αλλιως αν διαλυθουν....
κατι πιο συγκεκριμμενο?
Εγω νομιζω οτι το δικαστηριο θα κινηθει μεσοβεζικα θα στειλει μηνυμα να πεσουν οι τσαμπουκαδες.Παντως η κρατικη μαφια ενω πρωτα κομπαζε για το βετο τωρα τοκοψε και
μιλαει για ομοφωνη αποφαση των μελων του ΝΑΤΟ.
Ταχει κανει ομως κωλο γιατι το δικαστηριο εχει τα βιντεο με το Χοντρο να τον παιζει
και να φωναζει αυταρεσκα "Οχι συμφωνια στο ονομα,Οχι εισοδος στο ΝΑΤΟ" και πολλες αλλες
παπαριες.Ηταν δε τετοια η επαρση του που ενω οι διπλωματες του ελεγαν να μην αναφερει το βετο
και να κινηθουν παρασκηνιακα για να μπει η FYROM aυτος δεν επειρνε χαμπαρι..

 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.496
Κριτικές
61
Like
42.795
Πόντοι
22.785
Πάντως.. θα άξιζε να αναρτήσετε ένα post για το
πώς ξεκίνησε το Μακεδονικό και το
πώς ο ελληνικός εθνικισμός του 19ου αιώνα είναι εν μέρει συν-δημιουργός του σημερινού προβλήματος.............................
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
ειχε προσφατες επαφες με πουτιν και τον ειχε σηκωσει κι αυτος λιγο ψηλα τον αμανε...τωρα που ο βλαδιμηρακος κοιταει και κατα τουρκια μερια παπαλα...με τον αμερικανο φιλε δεν τα βαζεις ετσι ευκολα χωρις συνεπειες...παρε τωρα κανα γκαβο F16,κανα ακυρο στις βιζες,καμια ταξιδιωτικη οδηγια,καμια στηριξη σε αλλα πολιτικα σχηματα να δεις κλπ...
 

peripatitis

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2009
Μηνύματα
36
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Πάντως.. θα άξιζε να αναρτήσετε ένα post για το
πώς ξεκίνησε το Μακεδονικό και το
πώς ο ελληνικός εθνικισμός του 19ου αιώνα είναι εν μέρει συν-δημιουργός του σημερινού προβλήματος.............................
Ο ελληνικος εθνικισμος και οι τσιφλικαδες της Μακεδονιας βαλανε τοπ χερακι τους τοτε και τωρα και ειδου τα αοποτελεσματα...
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Πάντως.. θα άξιζε να αναρτήσετε ένα post για το
πώς ξεκίνησε το Μακεδονικό και το
πώς ο ελληνικός εθνικισμός του 19ου αιώνα είναι εν μέρει συν-δημιουργός του σημερινού προβλήματος.............................
αν δεν ηταν αυτος ο εθνικισμος οπως τον λες κι εγω θαμουν σημερα πιθανως νικολα...αλιμονο αν αφηναν ασυδοτη την βουλγαρικη προπαγανδιστικη μηχανη να αλωνιζει την ανυπαρκτη για το οθωμανικο κρατος μακεδονια ,με ξενα κεφαλαια χρηματοδοτουμενη, για να την κανει μετα τον αναποφευκτο πολεμο-μοιρασια του μεγαλου ασθενους( τον απο τις  μεγαλες δυναμεις υποκινουμενο )προτεκτορατο και κτηση τους για προσβαση στην θαλασσα καποιων....
 

toro

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2007
Μηνύματα
209
Like
0
Πόντοι
1
καλα εγω δεν τρεφω προσωπικα καναν μυθο οτι ειμαι γιος κανενος...(δεν ειμαι μπασταρδος :2funny: :2funny: :2funny:)δεν ξερω καν αν ειμαι ελληνας γενετικα....ή βιολογικοανθρωπολογικα...αλλα δεν θα αφησω και σλαβους που ηρθαν μεταγενεστερα στην περιοχη να μας λεν και μαλακιες για εθνικες τους ταυτοτητες και να μας πουλαν παραμυθια....κανοντας το μαυρο ασπρο...μην τρελαθουμε και τελειως με τις θεωριες τους...λεγε λεγε κατι θα μεινει...τωρα το θεμα βεβαια του ονοματος ειναι μια εντελως ασχετη ιστορια με αυτο και μπορω να αποδεχτω την εννοια του μακεντονσκι ή μακεδονιτη ή μακεδονοκατοικου ως γεωγραφικο-νεοεθνοτικο προσδιορισμο αφου εν τελει κατοικουν κι αυτοι εκει χρονια οπως οι σαξονες αγγλοι γιναν βρετανοι ή οι φραγκοι γαλλοι για μας....



"Ελληνες είναι οι της ημετερας παιδείας μετεχοντες !"

Ισοκράτης

Στη βαλκανική χερσόνησο κατέβηκαν μαζικά σλαβικά φύλα και αλβανικά (μην ξεχνάτε τον εποικισμό της ερημωμενης Πελοποννησου με αλβανικα φύλα απο τους Παλαιολογους για να τονωθει η υπαιθρος σε αυτο το κομματι του Βυζαντιου) τα οποία αφομοιώθηκαν απο το ελληνικό στοιχείο και τωρα αυτοπροσδιορίζονται σαν Ελληνες ( αλλά είναι περηφανοι και για την αρβανιτικη πχ καταγωγη τους).
Παρομοίως στη Βαλκανική - Ελλάδα επέδραμαν σχεδόν όλοι οι λαοί που εμφανιστηκαν στην Ευρώπη (Γαλάτες, Γοτθοι, Ούνοι, Αβάροι, Ρωσοι, Ρωμαιοι, Αραβες, Τουρκοι, Περσες κοκ) και μαλιστα μερικοι εξ αυτών την είχαν για αιωνες ως μερος της αυτοκρατοριας τους.

Από την άλλη πλευρά για να θεωρείσαι πχ Αθηναίος στην κλασικη Αθηνα έπρεπε κι οι δυο γονείς σου να είναι Αθηναίοι (οι Αθηναίοι ψηφισαν χαριστικά νομο για να γινει Αθηναιος πολιτης ο μικροτερος γιος του Περικλή με μια δούλη του, όταν ο Περικλή έχασε όλα τα νομιμα άρρενα τεκνα του στους πολεμους της Αθηναικης δημοκρατιας...).
Ο σωβινισμός των αρχαίων Ελλήνων ήταν έντονα ανεπτυγμένος (: πχ οι αλλοι Ελληνες, μετοικοι, στην Αρχαία Αθηνα πληρωναν φορους και ζούσαν στην πολη αλλα δε θεωρούνταν Αθηναιοι !) και αποτυπωνεται καθαρά στο γνωστό "Πας μη Ελλην βαρβαρος!".
Ταυτοχρονα τους διαιωνιζε το μισος μεταξυ των κρατων-πολεων και την εμφυλια διαμαχη ανα τους αιωνες. Θυμηθητε, ότι οι Σπαρτιάτες, τους Είλωτες που ξεχωριζαν στο πλευρο τους στις μάχες, με την ανδρεία τους, προτιμούσαν να τους θανατώνουν με τις επονειδιστες Κρυπτειες, παρα να τους παραχωρησουν το status του ισοτιμου Σπαρτιατη πολιτη !

Ολα αυτά "βοηθησαν" ώστε ο αριθμός των Ελληνων να παραμένει παντα μικρος σε σχεση με τους γειτονές τους και να τους οδηγησει σε κατοχη αιωνων απο άλλους λαούς (Ρωμαϊκη-Βυζαντινή αυτοκρατορια και Τουρκοκρατια).
Αντιθετως οι Ρωμαίοι όταν ζοριστηκαν έκαναν Ρωμαιους πολιτες όλους τους Ιταλούς συμμαχους τους. Οι Αραβες κι οι Τούρκοι πάλι, θεωρούσαν αναγκαία συνθηκη μονο το να ασπαστείς το Ισλάμ για να γίνεις αποδεκτος στην κοινωνια τους με αποτελεσμα να αφομοιώνουν πανευκολα πληθυσμούς ολοκληρους και να γιγαντωνουν ετσι την πολεμικη τους μηχανη και τις ορδες τους !
Αναλογιστειτε πόσο εύκολα έχασε το Βυζαντιο την Αιγυπτο-βασικος σιτοβολώνας του, Συρία κτλ όταν οι ντοπιοι πληθυσμοί αγανακτισμένοι απο τη βαρεια φορολογία κι εκμεταλλευση-καταπιεση (πολιτικη και θρησκευτικη) των γαιοκτημόνων προσχώρησαν σχεδον εν ριπη οφθαλμού στο Ισλάμ.

Η επιβιωση των Ελληνων όλους αυτούς τους αιωνες σαν εθνος, βασιστηκε στον πολιτισμο και την γλώσσα τους και στην αφομοίωση των κατακτητων-επιδρομεων από τους Ελληνες παρα στη δυναμη των οπλων τους, αφού πρακτικα μετα την Ρωμαικη κυριαρχία, Ελληνικό κράτος ξανασχηματιζεται μετα την επανασταση του '21.
Μόνο ο Μέγας Αλέξανδρος με τη στρατιωτική ευφυια του προσπάθησε να επιβαλλει τους γάμους των Μακεδονων με τις Περσίδες πριγκήπισσες προσπαθώντας να επιτυχει-επιβαλλει τη μελλοντικη αφομοιωση των Περσων απο τους Ελληνες και την βιολογικη εδραιωση του Ελληνισμού στο αχανες κρατος του.

Έτσι λοιπόν είναι αστείο να καθομαστε στο καφενείο, να λέμε ότι ειμαστε απογονοι του Αχιλλέα και να βαυκαλιζόμαστε για την καθαροτητα της Ελληνικης φυλής και τα προαιώνια δικαιωματα μας στην ευρυτερη γεωγραφική περιοχη της Μακεδονιας.
Αν μας "ανηκει" κάτι είναι μόνο το όνομα λόγω ιστορίας. Κι αυτό παλι από τη στιγμη που είναι και γεωγραφικός προσδιορισμός είναι συζητησιμο.

Για μένα το πιο δικαιο θα ήταν το Σκοπιανό κρατίδιο να προσδιοριστεί ως Σλαβομακεδονία ( αν καταφερει να εχει και το συνθετικο Μακεδονια στο ονομα του, πράγμα που το απευχομαι) και μάλιστα σαν μία λέξη (Σλαβομακεδονία και Σλαβομακεδονες δλδ κι οχι Σλαβικη Μακεδονία πχ ) για να φαίνεται η σλαβική προελευση των κατοίκων του και να μην μπορούν να καπηλευονται την αρχαιοελληνικη Μακεδονικη ιστορια.

Όλοι οι άλλοι προσδιορισμοί - Νέα, Βόρεια κοκ Μακεδονία μακροπροθεσμα θα λειτουργησουν εναντιον μας !
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.496
Κριτικές
61
Like
42.795
Πόντοι
22.785
αν δεν ηταν αυτος ο εθνικισμος οπως τον λες κι εγω θαμουν σημερα πιθανως νικολα...αλιμονο αν αφηναν ασυδοτη την βουλγαρικη προπαγανδιστικη μηχανη να αλωνιζει την ανυπαρκτη για το οθωμανικο κρατος μακεδονια ,με ξενα κεφαλαια χρηματοδοτουμενη, για να την κανει μετα τον αναποφευκτο πολεμο-μοιρασια του μεγαλου ασθενους( τον απο τις  μεγαλες δυναμεις υποκινουμενο )προτεκτορατο και κτηση τους για προσβαση στην θαλασσα καποιων....

Νομίζω ότι η “ρεαλιστική” άποψη του πνεύματος του τέλους του 19ου αιώνα απεικονίζεται στη δήλωση του Χαρίλαου Τρικούπη ......

θα την βρω και θα στην ποσταρω....  
δεν την θυμαμαι καλα.
 

peripatitis

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2009
Μηνύματα
36
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Το ολο θεμα του Μακεδονικου οφειλεται κυριως στην ελληνικη ανεχεια και αδιαφορια.Οταν οι Σκοπιανοι ξεκινουσαν τις προπαγανδες χρονια πριν εμεις κοιμομασταν.Τωρα βλεπεις να μεγαλωνουν τα παιδια τους με προπαγανδιστικα βιβλια και να τους κανουν εγκεφαλικη πλυση.Εμεις πως αντιδρουμε σε αυτα οταν τα δικα μας παιδια δεν ξερουν καν τα συνορα της Ελλαδος?
Ευκολο να λεμε για τα συμφεροντα αλλα να αναγνωριζουμε και το δικο μας μεριδιο ευθυνης
 

peripatitis

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2009
Μηνύματα
36
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Νομίζω ότι η “ρεαλιστική” άποψη του πνεύματος του τέλους του 19ου αιώνα απεικονίζεται στη δήλωση του Χαρίλαου Τρικούπη ......

θα την βρω και θα στην ποσταρω....  
δεν την θυμαμαι καλα.
Άλλο λαμογιο της εποχης και Ο Χαριλαος!
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Το ολο θεμα του Μακεδονικου οφειλεται κυριως στην ελληνικη ανεχεια και αδιαφορια.Οταν οι Σκοπιανοι ξεκινουσαν τις προπαγανδες χρονια πριν εμεις κοιμομασταν.Τωρα βλεπεις να μεγαλωνουν τα παιδια τους με προπαγανδιστικα βιβλια και να τους κανουν εγκεφαλικη πλυση.Εμεις πως αντιδρουμε σε αυτα οταν τα δικα μας παιδια δεν ξερουν καν τα συνορα της Ελλαδος?
Ευκολο να λεμε για τα συμφεροντα αλλα να αναγνωριζουμε και το δικο μας μεριδιο ευθυνης
δεν γινοταν τιποτα φιλε τοτε...ειχε παραπετασμα και οι κοσμοι μας δεν συναντιωνταν...πλην περιπτωσεων εξωτερικου,αυστραλιας κλπ με κατι θεματα που προεκυπταν ...αλλα και τι θα καναμε και μ αυτους δηλαδη;πολεμο;ειναι να μην ξεκινησει μια προπαγανδα να πουλιεται σε εναν αμαθη και μικρο λαο με ονειρα και ψευτοιδεες που τους βγαζουν απο την μιζερη πραγματικοτητα και τους τονωνουν το ηθικο και την ιδια την υπαρξη τους....σε ενα αλαλουμ οπως τα βαλκανια...το τελευταιο ισχυει σε πολλα και για μας βεβαια σε αλλες εποχες που ψαχναμε κοκκινες μηλιες....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom