Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.294
αν δεν υπαρχει λογος σοβαρος υγειας δεν υπαρχει λογος να παρεις ι5
ολοι οσοι πηγαν στρατο (οι πιο πολλοι μαλλον) το κοιτανε νοσταλγικα
Μια εμπειρία είναι κι αυτή με τα θετικά και τα αρνητικά της. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
θα είχε ενδιαφέρον να ξέρουμε ποιός είναι στη ζωή του πίσω από την δική μου άποψη και ποιός είναι πίσω από την άλλη άποψη.

Μόνος σου βάζεις τρικλοποδιά στον εαυτό σου με αυτά που λες.

Πρωθυπουργοί, υπουργοί, μεγαλοδημοσιογράφοι, γιοί εφοπλιστών αποφύγανε να υπηρετήσουν.

Και θες να φανταστούμε ποιοι είναι στην πραγματική ζωή αυτοί που πάνε στρατό και ποιοι αυτοί που δεν πατάνε καν το πόδι τους.

Έχεις πολλή πλάκα ρε φίλε πραγματικά !
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.999
Πόντοι
1.706
Μόνος σου βάζεις τρικλοποδιά στον εαυτό σου με αυτά που λες.

Πρωθυπουργοί, υπουργοί, μεγαλοδημοσιογράφοι, γιοί εφοπλιστών αποφύγανε να υπηρετήσουν.

Και θες να φανταστούμε ποιοι είναι στην πραγματική ζωή αυτοί που πάνε στρατό και ποιοι αυτοί που δεν πατάνε καν το πόδι τους.

Έχεις πολλή πλάκα ρε φίλε πραγματικά !
πάλι εικάζεις πρόσωπα που δεν έγραψα πουθενά ότι θεωρώ άξιους. Είσαι μπόμπιρας και με κούρασες με τις ιδεοληψίες σου, μπορείς να συζητήσεις με τον εαυτό σου αφού αδιαφορείς για αυτά που γράφει ο άλλος και βάζεις τα δικά σου φαγητά. δεν θα συζητήσουμε άλλο ευχαριστώ.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
Ενώ εσύ που πιστεύεις ότι οποίος δεν θέλει να πάει στρατό είναι πούστης κ γυναικούλα έχεις ενηλικιωθεί Ε;

2 στελέχη που τον παίρνανε είχαμε μόνο στον δικό μου λόχο φιλαράκι. Επαγγελματίες στρατιωτικοί.

Άρα το αν δεν συμφωνείς με την θητεία ούτε αν είσαι άντρας δείχνει ούτε αν φοβάσαι τα όπλα.

Καλό απόγευμα σου εύχομαι !
 

ub45

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2020
Μηνύματα
218
Like
365
Πόντοι
21
Ούτε αυτό ισχύει. Ο στρατός πλέον είναι μεικτός. Κοίτα την υπασπήστρια της Σακελαροπούλου και πες μου πως δεν ήθελες να πας στο ναυτικό. Το σωστό λοιπόν είναι ότι για να πας φαντάρος πρέπει να έχεις "ευρύτητα πνεύματος".

 
  • Like
Αντιδράσεις: tnt

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
παντα οι πλουσιοι πηγαιναν στο στρατο απο χομπυ οπως ο πριγκηπας Χαρυ που πηγε και αφγανισταν. Εκανε το χομπυ του ο κουτσος και στα παπαρια μας. Εγω παιζω πιγκ πογκ. Ελα να μου δωσεις βραβειο.

ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΗΣΑΤΕ! ΔΕ ΣΑΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ.

Λειπεις μυστη μου...

:respect:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Ούτε αυτό ισχύει. Ο στρατός πλέον είναι μεικτός. Κοίτα την υπασπήστρια της Σακελαροπούλου και πες μου πως δεν ήθελες να πας στο ναυτικό. Το σωστό λοιπόν είναι ότι για να πας φαντάρος πρέπει να έχεις "ευρύτητα πνεύματος".



Αλλος ειχε κανει το ποστ.

Μου αρεσε το στυλ του. Μια κι εξω.

:2funny:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
αν δεν υπαρχει λογος σοβαρος υγειας δεν υπαρχει λογος να παρεις ι5
ολοι οσοι πηγαν στρατο (οι πιο πολλοι μαλλον) το κοιτανε νοσταλγικα

Νοσταλγω τους αορκους φιλους μου στην τελευταια εξ αναβολης φουρνια.

Ο λοχαγος μας παρακαλουσε να καθησουμε ησυχα μεχρι να φυγουμε.
Σου λεει, αστους γιατι περιμενουμε την κανονικη σειρα και γυρευε τι εχουν να κανουν αυτοι.
Πολυ καλη τακτικη κι ημασταν ολοι μελι γαλα.
Ετρεχαν οι παλιοι κι εμεις ολη μερα υπνο και το βραδυ τραγουδι.

:rockon:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Θυμαμαι την συνθεση που ειχαμε. Φοβερη χημεια.
Βρισκω πολυ σωστη την επιλογη των στρατιωτικων να βαλουν μαζι τετοια ατομα.
Λιγο πριν ληξει η επισημη εισοδος, μπηκαμε και μεσα σε μια ωρα ειχαμε γινει ενα.
Πηραμε σταδιακα τα συμπραγκαλα που μας εδωσαν και μετα απο αρκετη ωρα
πηγαμε στον θαλαμο. Ξεραμε τι και πως ως εμπειροι.
Παντελονι, καλτσα, αρβυλο, φανελα κτλ.
Χιτωνιο και μαλακιες στα πολυ πρωινα και πολυ αραια. Ομως δεν κατσαμε πολυ.
Ισα που συμμετειχαμε στα τυπικα κι αυτο με σβηστες μηχανες.
Ρεκλα καργα. Οι μερες περναγαν, οι ωρες δεν περνουσαν.
Ολοι οι στρατιωτικοι ηξεραν οτι κανεις μας δεν προκειται να κατσει.
Ο καθενας ειχε τους λογους του. Δεν πιστευω να εμεινε κανεις πισω.
Στην τελικη κριση στο 401 φορτωμενοι δικαιολογητικα, παιρναμε καθενας οτι ηθελε
και φευγαμε. Γραμμη τερματισμου το ιδιο το στρατοπεδο.
Θυμαμαι με χαμογελο τα τρολ της επιτροπης να προσπαθουν να μας ψαρωσουν
με κουβεντες τυπου "θα επιστρεψεις στο στρατοπεδο".
Μα και βεβαια θα επιστρεφαμε, αφου απο εκει φευγεις επισημα.
Οι πιο απειροι -κατι χωριατοπαιδα- ψαρωναν αλλα τους το εξηγησαμε:
"θα πας εκει, αληθεια σου ειπαν γιατι μονο απο εκει φευγεις επισημα."
Σιγα σιγα κι ενας ενας επαιρνε το επισημο οκ απο το στρατοπεδο.
Ξεντυθηκαμε, φορεσαμε τα πολιτικα, δωσαμε τα συμπραγκαλα αραξαμε λιγο
στον θαλαμο και εμενε η πυλη. Επιστροφη ασ.ταυτοτητας και αντε γεια...

:rockon:
 

Thatweirdone

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2020
Μηνύματα
109
Κριτικές
1
Like
265
Πόντοι
21
Ποιοι ειμαστε οι εμεις;;; φανταζομαι εννοεις τον στρατο της χωρας.

Εγω ξερω αν γινει μπαμ, ερχονται εντολες με χαρτια και σφραγιδαρες που δεν μπορεις να πεις οχι.

Αν λοιπον γινει μπαμ, ας μου φερουν τετοιο χαρτι.

:sunglasses:
Δεν θα σου δώσει ο εχθρός την ευκαιρία να κανεις κατι ,με τα όπλα και την τεχνολογία που υπάρχει ο πόλεμος εχει ηδη τελείωσει μεσα σε 1 βδομάδα.Αν σου έρθει τέτοιο χαρτί ο πόλεμος εχει ήδη τελειώσει και το χαρτί έρχεται για τα μάτια "Κοιτα πόση πέθαναν τότε","Η Ελλάδα δεν παραδίνεται" και άλλα τέτοια αλλα εσύ πολλή πιθανόν θα πας για να πεθάνεις... Δεν μπορώ βέβαια να ξέρω και της συνθήκες που θα γίνει κατι τέτοιο μπορεί να κανω και λάθος σίγουρα αλλά αυτή ειναι η γνώμη μου.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Δεν θα σου δώσει ο εχθρός την ευκαιρία να κανεις κατι ,με τα όπλα και την τεχνολογία που υπάρχει ο πόλεμος εχει ηδη τελείωσει μεσα σε 1 βδομάδα.Αν σου έρθει τέτοιο χαρτί ο πόλεμος εχει ήδη τελειώσει και το χαρτί έρχεται για τα μάτια "Κοιτα πόση πέθαναν τότε","Η Ελλάδα δεν παραδίνεται" και άλλα τέτοια αλλα εσύ πολλή πιθανόν θα πας για να πεθάνεις... Δεν μπορώ βέβαια να ξέρω και της συνθήκες που θα γίνει κατι τέτοιο μπορεί να κανω και λάθος σίγουρα αλλά αυτή ειναι η γνώμη μου.

Το "εμεις" πηγαινε στον ελληνικο στρατο. Εγω δεν ανηκω σε αυτους.
Τωρα ειτε στειλουν, ειτε δεν στειλουν χαρτι, ειτε φωναξουν με σειρηνες, ειτε φερουν
τραγουδιστες και πιανιστες, εγω καθομαι αραχτος οπως κι ολοι.
Ιδωμεν!
Σιγουρα ολα εχουν εκπληκτικη ταχυτητα πια αλλα παντα χρειαζονται χερσαιες δυναμεις
εστω για τα ματια του κοσμου. Θα γινουμε ρεζιλι.
Παντως μην σε νοιαζει. Πολεμος γινεται οταν αντιστεκεσαι.
Οταν δινεις κωλο, κανεις δεν σου κανει πολεμο.

:2funny:
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.410
Πόντοι
3.636
Ρε μάγκες χωρίς πλάκα, και χωρίς να έχω διαβάσει τις 83 σελίδες του νήματος.
Θεωρώ κάποιον που δεν έχει πραγματικό λόγο, και όταν λέμε πραγματικό, δεν εννοούμε, "δεν μου αρέσει", ή "δεν ταιριάζει στην ιδεολογία μου", ή ξέρω εγώ τι σκαρφίζεται ο καθένας για να "γλυτώσει" την υποχρέωση του, πολύ παρτάκια.
Κάποιοι θεωρούν οτι θα βγάλουν οι άλλοι το φίδι απο την τρύπα για λογαριασμό τους.
Θα πολεμήσουν άλλοι για να σώσουν τον δικό σου κώλο;
Θα δουλέψουν και θα φορολογηθούν άλλοι για να πληρώσουν τα δικά σου επιδόματα,
Θα κάνουν άλλοι το εμβόλιο για να δημιουργήσουν ανοσία αγέλης, για να μην κολλήσεις εσύ.
Θα σεβαστούν άλλοι τους νόμους για να λειτουργεί σωστά η κοινωνία στην οποία ζεις.
Προσωπικά αν στη δουλειά μου έκανα συνέντευξη σε κάποιον Ι5, ακόμα και αν είχε όλα όσα χρειάζεται για τη θέση, πολύ δύσκολα θα τον προσλάμβανα, και αυτό γιατί δείχνει χαρακτήρα φυγόπονο και τεμπέλη και παρτάκια.
Το ίδιο και στην προσωπική μου ζωή. Όσους γνωρίζω που έχουν πάρει παπατζίδικο Ι5, τους έχω κάνει πέρα. Δεν αξίζουν για φίλοι τέτοιοι άνθρωποι.
Όσο για το θέμα της ιδεολογίας, το ακούω βερεσέ. Και εγώ δεν θέλω να πληρώνω φόρους, αλλά το κάνω γιατί είναι ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΚΟ.
Φυγόπονος τεμπέλης και παρτάκιας είναι αυτός που δεν εργάζεται και τρώει τα λεφτά του μπαμπά … ξερω πολλούς μαλακες που υπηρέτησαν κανονικά ο μπαμπάς έδινε πολλ φράγκα σε όλη την θητεία και όλα καλά … ξερω και άλλους που δεν ηπηρετησαν διότι έπρεπε να δουλεύουν και καλές δουλειές όχι μαλακιες !! Αίγα μην έχαναν τόσα λεφτά για να πανε στον στρατό να υπηρετούν πουστρακια διοικητές …. Φαντάρους παλιούς με ψυχολογικά … άλλοι πρεζακι δες …κτλ πολύ λίγα παιδιά είναι καλά στο στρατό που συνεργάζονται και εκπεδευουν σωστά τους νέους ..!! Μην είσαι απόλυτος σε όσα λες γιατί δείχνει ανώριμο χαρακτήρα δείχνει καγκουρα κτλ που πιστεύω πως δέν είσαι !! Εγω προσωπικά υπηρέτησα πολλές φορές έσπασα στο ξυλο πολλούς που με ενοχλούσαν χωρις λόγο 2-3 καλά παιδιά γνώρισα εκ τον οποίο ο ένας διοικητής !!! Ήταν στρακι δυστηχος … τον πήδηξα για να παιρναω καλά ..και τα πέρασα καλά όντως … φόραγε και περούκα ο τυπάς για να καταφέρνω να καβλωνο …
 
  • Like
Αντιδράσεις: ub45

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
532
Κριτικές
2
Like
688
Πόντοι
86
Και όμως δεν έχει κάθε οικογένεια. Στην πόλη από την οποία κατάγομαι, πολλές οικογένειες μένανε με τις προεκλογικές υποσχέσεις.

Σωστός. Τις εξυπνάδες τύπου «Μάζι τα φάγαμε» τις λένε όσοι έχουν λερωμένη την φωλιά τους για να μετακυλούν την ευθύνη στο σύνολο και να δίνεται η εντύπωση ότι δεν πειράζει που αυτοί είναι λαμόγια "αφού έτσι κι αλλιώς όλοι είναι λαμόγια". Αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι, δεν είναι όλοι λαμόγια σε αυτή την χώρα ούτε όλοι μασουλάνε τις συντάξεις των γέρων, και δεν μιλάω για το 90% που όντως το κάνει, αλλά για την μειοψηφία του 10% που ίσως να είναι μικρή αλλά υπάρχει. Δεν επωφελήθηκαν όλοι από το ΠΑΣΟΚ ούτε γίνανε αργόμισθοι τις δεκαετίες του '80 και αρχές '90 που γινότανε το μεγάλο πάρτι, υπάρχουν και άνθρωποι/οικογένειες που είδανε την σκληρή πλευρά της Ελληνικής πραγματικότητας.
 
Τελευταία τροποποίηση:

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.546
Κριτικές
62
Like
45.255
Πόντοι
9.297
Σε ενα μερος πηγες μονο; εγω σε τεσσερα λογω ειδικοτητας.

Μια ειναι η ειδικοτητα...

:confused:
Εκανα και 6 μηνες σε Μοιρα αυτοκτονιας που τωρα εχει γινει αερομεταφερομενη...18 μηνες θητειας ...οχι τωρα 9 ολο κι ολο και κλαιγονται κιολας...οι γιωταδες!
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Εκανα και 6 μηνες σε Μοιρα αυτοκτονιας που τωρα εχει γινει αερομεταφερομενη...18 μηνες θητειας ...οχι τωρα 9 ολο κι ολο και κλαιγονται κιολας...οι γιωταδες!

Και τι καταλαβες;;;

:2funny:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.546
Κριτικές
62
Like
45.255
Πόντοι
9.297
Δεν σε κάνει ο στρατός άντρα. Ή το έχεις ή δεν το έχεις. Αυτά είναι ξεπερασμένα στερεότυπα δεκαετιών.
Στο Στρατο καταλαβαινεις οτι εχεις ορια αντοχης που δεν τα ειχες διανοηθει γιατι υπαρχουν συνθηκες οπως σε ασκησεις η σε περιοδους εμπλοκης (18 μεσα...).Φυσικα οταν πανε οι κακομαθημενοι μπουληδες 5 μεσα αρχιζουν να κλαινε...πολυ ανδρικο αυτο....η ψαχνουν το ταπερακι της μανας τους...αυτο κι αν ειναι απιστευτα ανδρικο.Τα σημερινα πιτσιρικια μονο για το αν εχουν μοναδες στο κινητο ενδιαφερονται.Νομιζουν οτι τα παντελονια και ιδιως της παραλλαγης φοριουνται επειδη ειναι μοδα...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.546
Κριτικές
62
Like
45.255
Πόντοι
9.297
Και τι καταλαβες;;;

:2funny:
Στην ζωη δεν ειναι ολα ευχαριστα.Τα μωρα κανουν ευχαριστα πραγματα στον εαυτο τους και τιποτα αλλο.Πολλοι ειναι ακομα μωρα αν και ηλικιακα ειναι μαντραχαλοι .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom