Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
πριν 100 χρονια οι προγονοι σας πολεμησαν σε 2 βαλκανικους, α παγκοσμιο, μικρασιατικη εκρστρατεια

η επομενη γενια σε δευτ. παγκοσμιο, εμφυλιο, κορεα

καποιοι που υπηρετουσαν κυπρο το 74 πολεμησαν εκει.

και σημερα που η θητεια εχει γινει μικροτερη απο ποτέ ζοριζεστε να πατε 9 μηνες σε καιρο ειρηνης, με ζεστο νερο, με κρεας 3 φορες την εβδομαδα, με επιδορπιο ΠΡΟΦΙΤΕΡΟΛ.

φτου σας ξευτιλες , τριζουν τα κοκκαλα των παππουδων σας φλωροι
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
1940 Αντεχω μανα

28i_1940_arthro.jpg


2021 Μανα δεν εχει φραουλα το προφιτερολ στο ΚΨΜ δεν αντεχω αλλο αυτην την θητεια

προ.jpg
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Κατα πρωτον, δεν με ρωτησαν που θα γεννηθω

και κατα δευτερον, υποχρεωση δεν σημαινει νομος.

:dunno:
Προσωπικα μιλας, οτι δε σε ρωτησαν αν θα γεννηθεις στην Ελλαδα, αλλα εγω μιλωντας γενικοτερα, να ρωτησω. Ενας που γεννιεται εδω και εχει δωρεαν μαιευτηριο, δωρεαν νοσοκομειο παιδων, δωρεαν νοσοκομειο για εκεινον, δωρεαν σχολειο, επιδοτηση ενοικιου, κουπονια σιτισης και ελαχιστο εγγυημενο εισοδημα αν δηλωνει απορος, πληρωμενη αδεια τοκετου αν γεννησει η γυναικα,θα βγει αυτος μετα να πει Δε θελω την υποχρεωση της στρατιωτικης θητειας του κρατους; Ας αλλαξει κρατος τοτε. Το οποιο μπορει να μην εχει υποχρεωτικη θητεια, αφου τοσο τον ενοχλει. Αλλα μπορει να μην εχει και ολα τα επιδοματα του κρατους που ζει σημερα.
 

ub45

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2020
Μηνύματα
218
Like
365
Πόντοι
21
Εγω εκανα 10 μηνες και 10 μερες στην Εβρο-Λιγκα...γιατι εκει παιζουν οι κορυφαιοι.Και οχι στην θαλασσα της Αλεξανδρουπολης αλλα 130 χλμ πιο πανω.Για αυτο δεν γουσταρω να βλεπω τον καθε χλεχλε να κανει τον μαγκα στα μπουρδελα αλλα να φερεται σαν γυναικουλα αποφευγοντας την σττατευση.
Δεν είναι γυναικούλα αν αποφύγει τη στράτευση. Αντίθετα. Κάθεται σπίτι του και πηδάει και τη δική σου τη γκόμενα όσο εσύ είσαι στην Εβρο-Λίγκα. Και κάνει και τις τσάρκες του, ενώ εσύ συζείς με άλλα 29 γομάρια, μυρίζεις τις μπότες και τις κλανιές τους και είσαι και εκτεθειμένος στους κορωνοΙούς τους. Δεν το πιστεύω που έκατσες εσύ 10 μήνες σε μη αποστειρωμένο περιβάλλον.
 

ub45

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2020
Μηνύματα
218
Like
365
Πόντοι
21
Νομίζω το πιο εύκολο θα είναι να δηλώσεις γυναίκα μια και οι γυναίκες δεν πάνε στρατό και εδώ στο Ελλάδα θα είναι εύκολο να αλλάξεις φύλο.
Και μετά να κάνεις παρτούζες με 2-3 cg !!!
 

Garit

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
487
Like
181
Πόντοι
1
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, και κάθε συζητήσεις περιττές.
Οποιος δε θέλει να υπηρετήσει την πατρίδα δεν έχει θέση στην Ελλάδα.

Και επειδή τα πράγματα θα δυσκολέψουν στο μέλλον, θα πρέπει να υπάρξουν συνεπειες για όσους αρνούνται να κάνουν το καθήκον τους, αλλά μια χαρά απολαμβάνουν τα προνόμια

Μπορω για παράδειγμα να φανταστώ μια διαρροή προσωπικών δεδομένων, έστω και σε επίπεδο ονόματος, όσων θεωρούν οτι είναι ξύπνιοι και οι άλλοι κορόιδα

Ποιος ξέρει τι φέρνει το μέλλον, ίσως και περιπτώσεις αυτοδικίας σε περίπτωση πολέμου. Ή ακόμα και χωρίς να γίνει πόλεμος.

Ολα τα άλλα είναι εξυπνάδες για τον καφενέ
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
για ολους χρειαζεται, τοτε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΣΑΙ ΑΝΤΡΑΣ.

οι παππουδες μας δεν ηταν φλωροι οπως περιγραφεις,

γιατι λεγανε οτι εγιναν αντρες στο στρατο εχεις σκεφτει?

Έλα Νίκο τώρα θα μας πεις ότι στις χώρες που καταργήθηκε η θητεία δεν υπάρχουν άντρες.

«Στον στρατό θα γίνεις άντρας» μας λέγανε τότε σαν παραμύθι για να υπηρετήσουμε.

Είπαμε οι γονείς μας το ακούσανε αυτό από τους παππούδες μας που δεν είχανε αφήσει το σπίτι τους πριν τα 18 και πολλοί δεν είχανε καν ταξιδέψει σε άλλη πόλη.
Πρώτη φορά βρισκόταν στον ίδιο χώρο - θάλαμο με τόσα άτομα που δεν ήταν χωριανοί τους.

Επίσης τότε «στον στρατό χορτάσανε κρέας» .

Είμαστε στο 2021 φίλε μου, τα παιδιά πάνε 5ημερη στο εξωτερικό.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
1940 Αντεχω μανα

28i_1940_arthro.jpg


2021 Μανα δεν εχει φραουλα το προφιτερολ στο ΚΨΜ δεν αντεχω αλλο αυτην την θητεια

προ.jpg


Για αυτό πήρες βάρος Νίκο ; Δεν σ’αφήνει η μάνα σου να σηκωθείς από το τραπέζι αν δεν φας όλο το φαγητό σου όπως γινόταν το 1940 ;
Να ξέρεις όσοι φοράνε ζακέτα έχουν 27.69% λιγότερες πιθανότητες να νοσήσουν βαριά από Covid!
 

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.419
Πόντοι
216
Γιατί να προσφέρω;
Η πατρίδα τι μου προσφέρει;
Υψηλούς φόρους για να τα τρώει ο Κούλης και ο κάθε Κούλης και η οικογένειά του;
Είναι φαιδρό να μιλάει κανείς για προσφορά τη σήμερον ημέρα που όλα κινούνται γύρω από το χρήμα.
Θες κάτι από μένα;
Πλήρωνε.
Κάθε οικογένεια έχει και από έναν δημόσιο να ροκανίζει εφάπαξ και βυζματικο μισθό και μετά να λέει α εγώ δεν έκλεψα α τι μου προσφέρανε
 

ub45

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2020
Μηνύματα
218
Like
365
Πόντοι
21
Μια που μπήκαμε βαθιά στο θέμα, να σας ρωτήσω: από πόσο μακρυά θα πετυχαίνατε ένα τουρκόπουλο στο ύψος του Έρντυ με ένα G3;

(χωρίς διόπτρες και μπλιμπλίκια σε στυλ ΚωλοΝτιούτυ)
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
Κάθε οικογένεια έχει και από έναν δημόσιο να ροκανίζει εφάπαξ και βυζματικο μισθό και μετά να λέει α εγώ δεν έκλεψα α τι μου προσφέρανε

Και όμως δεν έχει κάθε οικογένεια. Στην πόλη από την οποία κατάγομαι, πολλές οικογένειες μένανε με τις προεκλογικές υποσχέσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: obi1

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
Μια που μπήκαμε βαθιά στο θέμα, να σας ρωτήσω: από πόσο μακρυά θα πετυχαίνατε ένα τουρκόπουλο στο ύψος του Έρντυ με ένα G3;

(χωρίς διόπτρες και μπλιμπλίκια σε στυλ ΚωλοΝτιούτυ)
 

Συνημμένα

  • 6C6665BE-FB44-4C8F-9883-7586D30D0DA3.jpeg
    6C6665BE-FB44-4C8F-9883-7586D30D0DA3.jpeg
    31,3 KB · Εμφανίσεις: 29
  • Like
Αντιδράσεις: ub45

ub45

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2020
Μηνύματα
218
Like
365
Πόντοι
21
Καλά, αυτή η φωτό είναι μοντάζ. Το σώμα το δικό μου και το κεφάλι του Καπόνε.
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.999
Πόντοι
1.706
Έλα Νίκο τώρα θα μας πεις ότι στις χώρες που καταργήθηκε η θητεία δεν υπάρχουν άντρες.

«Στον στρατό θα γίνεις άντρας» μας λέγανε τότε σαν παραμύθι για να υπηρετήσουμε.

Είπαμε οι γονείς μας το ακούσανε αυτό από τους παππούδες μας που δεν είχανε αφήσει το σπίτι τους πριν τα 18 και πολλοί δεν είχανε καν ταξιδέψει σε άλλη πόλη.
Πρώτη φορά βρισκόταν στον ίδιο χώρο - θάλαμο με τόσα άτομα που δεν ήταν χωριανοί τους.

Επίσης τότε «στον στρατό χορτάσανε κρέας» .

Είμαστε στο 2021 φίλε μου, τα παιδιά πάνε 5ημερη στο εξωτερικό.
Μιας και το αναφέρεις, όλα τα αγοράκια από μικρά παίζουν τα στρατιωτάκια, τους καουμπόιδες και έχουν μια έμφυτη ροπή για τα όπλα. Όταν σου δίνεται η ευκαιρία λοιπόν να παίξεις με πραγματικά όπλα και δεν σου αρέσει, είναι ένα ενδεικτικό ανδρισμού. Όπως είναι ενδεικτικό αν σου άρεσε μικρός να παίζεις κούκλες και όχι πόλεμο στρατιωτάκια.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
Μιας και το αναφέρεις, όλα τα αγοράκια από μικρά παίζουν τα στρατιωτάκια, τους καουμπόιδες και έχουν μια έμφυτη ροπή για τα όπλα. Όταν σου δίνεται η ευκαιρία λοιπόν να παίξεις με πραγματικά όπλα και δεν σου αρέσει, είναι ένα ενδεικτικό ανδρισμού. Όπως είναι ενδεικτικό αν σου άρεσε μικρός να παίζεις κούκλες και όχι πόλεμο στρατιωτάκια.

Όπως το λες, κάποια αγοράκια μέχρι μια ηλικία νομίζουν ότι ο στρατός είναι φοβερός, πειθαρχία, οργάνωση, σεβασμός στην ιεραρχία κλπ.

Όταν μεγαλώσουν και γίνουν άντρες ξεχωρίζουν τα όνειρα και αναγνωρίζουν την πραγματικότητα.

Αξιωματικός στον στρατό μας είχε πει :

Όταν ήμουν σχολή Ευελπίδων, έλεγα τι γαμάτος που είναι ο ΕΣ, όταν τοποθετήθηκα στην μονάδα (ήμασταν σε μονάδα του Έβρου), είπα : καλά αυτό το μπ@@ρδελο είναι ο ΕΣ ;

Να ναι καλά ο άνθρωπος γιατί είχε αρχές και φορούσε παντελόνια, παρ’ολο που ήταν προβλεπόμενος και μας ζόριζε, τον πήγαινα με τα 1000 γιατί ήταν δίκαιος.

Επιλογή σου φίλε μου, να μείνεις με την εικόνα ότι είσαι ο Ράμπο, επειδή έπιασες το G3 και έκανες κάποιες βολές στη διάρκεια της θητείας σου…..
 
  • Like
Αντιδράσεις: obi1

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.999
Πόντοι
1.706
Όπως το λες, κάποια αγοράκια μέχρι μια ηλικία νομίζουν ότι ο στρατός είναι φοβερός, πειθαρχία, οργάνωση, σεβασμός στην ιεραρχία κλπ.

Όταν μεγαλώσουν και γίνουν άντρες ξεχωρίζουν τα όνειρα και αναγνωρίζουν την πραγματικότητα.

Αξιωματικός στον στρατό μας είχε πει :

Όταν ήμουν σχολή Ευελπίδων, έλεγα τι γαμάτος που είναι ο ΕΣ, όταν τοποθετήθηκα στην μονάδα (ήμασταν σε μονάδα του Έβρου), είπα : καλά αυτό το μπ@@ρδελο είναι ο ΕΣ ;

Να ναι καλά ο άνθρωπος γιατί είχε αρχές και φορούσε παντελόνια, παρ’ολο που ήταν προβλεπόμενος και μας ζόριζε, τον πήγαινα με τα 1000 γιατί ήταν δίκαιος.

Επιλογή σου φίλε μου, να μείνεις με την εικόνα ότι είσαι ο Ράμπο, επειδή έπιασες το G3 και έκανες κάποιες βολές στη διάρκεια της θητείας σου…..
εγώ δεν μιλάω για πειθαρχία, εγώ λέω να θέλεις να πιάσεις όπλο στα χέρια σου. Όλοι οι άντρες μικροί μεγάλοι θέλουν να πιάσουν όπλο στα χέρια τους. Τα υπόλοιπα που λες είναι αδερφίστικες δικαιολογίες. Κανείς δεν είπε ότι είναι απόλαυση η θητεία και ο στρατός δουλεύει ρολόι.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
εγώ δεν μιλάω για πειθαρχία, εγώ λέω να θέλεις να πιάσεις όπλο στα χέρια σου. Όλοι οι άντρες μικροί μεγάλοι θέλουν να πιάσουν όπλο στα χέρια τους. Τα υπόλοιπα που λες είναι αδερφίστικες δικαιολογίες. Κανείς δεν είπε ότι είναι απόλαυση η θητεία και ο στρατός δουλεύει ρολόι.

Φίλε λόγω αθλητισμού είχα ρίξει με πυροβόλο όπλο πολλές φορές πριν τελειώσω το σχολείο.
Δεν σου δίνει μόνο ο στρατός αυτή τη δυνατότητα.
Άρα τι θες να μας πεις; Οποίος είναι κατά της θητείας φοβάται τα όπλα ; Χαχαχαχαχαχαχα
Άλλο τρελό επιχείρημα έχεις να ακούσουμε ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: obi1

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
Και μην σου πω ότι ο προπονητής μου μου έδωσε πολύ καλύτερη προπόνηση όσον αφορά τη βολή (σφιγμους αναπνοή στάση του σώματος), απο την τυπική βολή του στρατού.
 
  • Like
Αντιδράσεις: obi1

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Προσωπικα μιλας, οτι δε σε ρωτησαν αν θα γεννηθεις στην Ελλαδα, αλλα εγω μιλωντας γενικοτερα, να ρωτησω. Ενας που γεννιεται εδω και εχει δωρεαν μαιευτηριο, δωρεαν νοσοκομειο παιδων, δωρεαν νοσοκομειο για εκεινον, δωρεαν σχολειο, επιδοτηση ενοικιου, κουπονια σιτισης και ελαχιστο εγγυημενο εισοδημα αν δηλωνει απορος, πληρωμενη αδεια τοκετου αν γεννησει η γυναικα,θα βγει αυτος μετα να πει Δε θελω την υποχρεωση της στρατιωτικης θητειας του κρατους; Ας αλλαξει κρατος τοτε. Το οποιο μπορει να μην εχει υποχρεωτικη θητεια, αφου τοσο τον ενοχλει. Αλλα μπορει να μην εχει και ολα τα επιδοματα του κρατους που ζει σημερα.

Προσωπικα με 22 χρονια ενσημα ιδιωτικου τομεα και ηλικια 40 plus

αισθανομαι οτι θα λεω και θα κανω οτι γουσταρω η με βολευει.

Επιδοματα δεν εχω παρει ποτε και δεν βεντουζαρα στο κρατος.

Μονο φοιτητης και μονο στις εξεταστικες που δουλευα για να τα παιρνω απο δυο μεριες.

Δικαιουμαι οτι ολοι. Ας βγαλουν καινουργιους νομους.



(ξεχασες οτι η υποχρεωση δεν ειναι νομος)

:confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom