Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Δεν καταλαβαίνουν είναι ζώα ρε.
Θέλουν να πάνε να πεθάνουν για την "πατρίδα", δηλαδή την τσέπη κάποιων πονηρών που τους δουλεύουν.
Ας πάνε.

Μυστη μου δε πεθαινει κανεις, πολεμος δεν γινεται οσο τα γιουσουφακια της πολιτικης
δινουν πατο σε ολους. Απλα θα στρωνουν, τρεχουν, πλενουν κτλ.

Οτι δηλαδη κανει και μια γυναικα για να διατηρει καθαρο το σπιτι της.

:rockon:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Εγω εκανα 10 μηνες και 10 μερες στην Εβρο-Λιγκα...γιατι εκει παιζουν οι κορυφαιοι.Και οχι στην θαλασσα της Αλεξανδρουπολης αλλα 130 χλμ πιο πανω.Για αυτο δεν γουσταρω να βλεπω τον καθε χλεχλε να κανει τον μαγκα στα μπουρδελα αλλα να φερεται σαν γυναικουλα αποφευγοντας την σττατευση.

Σε ενα μερος πηγες μονο; εγω σε τεσσερα λογω ειδικοτητας.

Μια ειναι η ειδικοτητα...

:confused:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Πρώτα απ' όλα θα στήσουν την κιμαδοπαγίδα για να σιγουρέψουν τα κεφάλια τους.

- Παντρέψου παιδί μου!
- Μα γιατί;
- Ε, αφού την πάτησα εγώ, να βασανιστείς και εσύ. Θέλω να νιώσω καλύτερα. :confused:

Ξεχασες το κυριακατικο τραπεζι μυστη μου.

Και τις γιορτες βεβαιως βεβαιως. Οπως και τα τυχαια...

:2funny:
 

greekart

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
49
Like
92
Πόντοι
0
Νομίζω το πιο εύκολο θα είναι να δηλώσεις γυναίκα μια και οι γυναίκες δεν πάνε στρατό και εδώ στο Ελλάδα θα είναι εύκολο να αλλάξεις φύλο.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ub45

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Φίλε εγώ έκανα 15 μήνες Έβρο και σκοπιές με αρνητικές θερμοκρασίες στο χιόνι, εσυ που υπηρέτησες με τα 120κιλα σου δώσανε όπλο η ήσουν μαγειρεία - θαλαμοφύλακας;

οταν υπηρετουσα ημουν 70-80 κιλα, μια χαρα σκοπιες κτλ εκανα

Αρα δεν ηταν η νοσος ΚΨΜ. Απο τι το επαθες βρε Νικολα;;;

:confused:
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Πολυ σωστα λενε οσοι ειναι κατα της θητειας, οτι και πολιτικοι δεν εχουν υπηρετησει. Αθλητες, γονοι πλουσιων, κ.α. Αρα γιατι να παω κι εγω Στρατο να υπηρετησω; Μα το θεμα ειναι να συνεχιστει αυτη η ασχημη πρακτικη, να μη πηγαινει κανεις Στρατο, η να πηγαινουν και οσοι το αποφευγουν; Εγω ειχα πει για τον τεραστιο Τζιμη Πανουση, οτι το οτι λουφαρε και απεφυγε τη στρατιωτικη θητεια, πηρε Ι5 απαλλαγη, επειδη απλως μπορουσε, τον κατατασει κι αυτον μαζι με τους αλλους λουφαδορους. Ειχε πει σε συνεντευξη του ο Πανουσης, οτι πηγε μια μερα Στρατο, δε του αρεσαν οσα ειδε, εκανε τον τρελο και πηρε απαλλαγη, τη κοπανησε. Να ανταπεξελθει δε μπορουσε στις υποχρεωσεις της θητειας, οπως ολοι. Να κανει καριερα δεκαετιες με το μυαλο και το ταλεντο του, μπορουσε μια χαρα ομως. Οσο για αυτους που λενε, Δε παω να υπηρετησω για τον Μητσοτακη. Για τον Τσιπρα πας; Αμα ηταν ο Βαρουφακης, θα πηγαινες; Παλι τοτε, κατι θα βρισκανε. Αυτα ειναι πονηριες. Για τη πατριδα πας.. Στο Στρατο θα συναντησεις δυσκολιες, κομπλεξικους καταβαναδες, αλλα και σωστα ατομα. Ειναι μια υποχρεωση προς τη πατριδα.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Μετα απο ώριμη σκεψει θα πάρω ναρκωτικά και θα πάω φτιαγμένος στον ψυχίατρο....Οχι σοβαρά χαίρομαι που γίνεται συζήτηση αλλα δεν με καλύπτει κάποια απάντηση.Θα αρχίσω να ψάχνω για ψυχίατρο και βλεπουμε αλλα απο οτι καταλαβενω αν δεν θες δεν σε κρατανε με το ζωρι γενικα.

Σας διαβαζω και γνωριζω ολες τις περιπτωσεις. Ας γραψω στο χαλαρο.
Αν παρεις ναρκωτικα, θα λαλησεις και απλα θα σου αναβαλλουν την εξεταση μεχρι να συνελθεις
για να σε σπασουν. Δεν εισαι πρεζακι να παιρνεις αβερτα. Δεν λεει να γινεις. Ξεχασε τα ναρκωτικα.
Εξηγησε το προβλημα σου στον κυριο ψυχιατρο μαζι με μια ντανα χαρτια ετων και ολα καλα.
Εεε, αν δεν εχεις κανα τομο, μην απογοητευεσαι.
Στην επιτροπη ολο και καποιος υψηλοβαθμος θα σου πει φερε μας ενα χαρτι
αφου θες να φυγεις. Ποσο πιο απλα να στο πουν;

:dunno:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
πηγαινε ρε παληκαρι στρατο, ενα χρονο ειναι, σιγα και εμεις που πηγαμε τι παθαμε, σιγα τα λεφτα που θα χασεις σε ενα χρονο, μπροστα στις εμπειριες που θα σου δωσει ο στρατος που θα σε κανει αντρα δεν ειναι τιποτα.

δηλαδη και εμεις οι υπολοιποι που καναμε το καθηκον μας τι ειμαστε? κοροιδα?

καθηκον προς την πατριδα που σε γεννησε ειναι.

ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.

του συμπατριωτες σου υπερασπιζεσαι σε πολεμο , δηλαδη τους συγγενεις σου, τους συγχωριανους σου, τους φιλους, τις γκομενες, τους γυρω σου, μην του σφαξουν και τους βιασουν βουλγαροι και τουρκοι.

δεν πας στρατο για το κρατος ή τον προθυπουργο, αυτος μπορει να την σκαπουλαρει αλλιως

Παντως Νικολα, οφειλω να σου αναγνωρισω οτι το παλευεις.

Δεν εχει σημασια που κρατας μια σφεντονα απεναντι σε πυραυλους αλλα το οτι αγωνιζεσαι.

:respect:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
γιατι δεν ζητας πολιτικο ασυλο σε μια χωρα που δεν εχει στρατιωτικη θητεια, πχ ισλανδια

αφου ειναι ιδεολογικο το θεμα θα το συζητησουν το θεμα.

εδω ειμαστε εθνικο κρατος και μαλιστα με εχθρους γυρω γυρω, οποτε δεν ειναι για εσενα

Παλι λαθος. Που τους ειδες τους εχθρους; ολοι μας τσιμπουν το πωπουδακι μας

κι εμεις τους λιμαρουμε τα νυχια.

:dunno:
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Παντως για την ωρα αγωνιζονται, ιδρωνουν, οσοι θελουν καταργηση της υποχρεωτικης θητειας. Γιατι ενω σε αρκετες χωρες εχει καταργηθει, στην Ελλαδα μια χαρα ισχυει. Αυξηθηκε κιολας! Και ειναι και καλο που υπαρχει δυνατοτητα εξαγορας της στρατιωτικης θητειας για οποιον ελειπε για παραδειγμα στο εξωτερικο, για σπουδες, δουλεια. Ο πατερας μου ηταν για 13,5 χρονια μεταναστης στην Αυστραλια, και οταν γυρισε στην Ελλαδα, με καλο κομποδεμα, προτιμησε να εξαγορασει τη στρατιωτικη του θητεια, οπως ειχε δικαιωμα, αντι να υπηρετησει. Εδωσε αρκετα χρηματα τοτε. Ας πηγαινε Στρατο, να μη πληρωνε.
 
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.640
Like
2.008
Πόντοι
216
Ναι γιατί εδώ έχουμε το φόβητρο των Τούρκων γιαυτό δεν καταργείται η θητεία.
Λες και τους Τούρκους τους σταματάει ο ελληνικός στρατός.
Αν δεν ήταν το ΝΑΤΟ και οι διεθνείς πιέσεις μας κάναν μια χαψιά.
Αυτοί έχουν κανονικό στρατό που πολεμάει, όχι το τσίρκο το δικό μας.
Και σε νούμερα είναι σχεδόν δεκαπλάσιοι.
Αλλά γουστάρουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.
 
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.640
Like
2.008
Πόντοι
216
Φυσικά θα βγουν οι έξυπνοι και θα πουν "Αν τα λέγαν αυτά το 21 δε θαχαμε απελευθερωθεί."
Ξεχνάνε όμως ότι και τότε οι Μεγάλες Δυνάμεις μας απελευθέρωσαν επειδή θέλαν να φάνε την Τουρκία.
Στην ουσία δεν έχουν αλλάξει και πολλά από τότε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: obi1

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.294
Like
3.552
Πόντοι
1.706
γεια σας ! εγω εχω παρει ι5 ,ειχα υπηρετησει 3 μηνες και δν την παλευα αλλο ειχα βαλει και βυσμα αλλα και παλι δν την παλευα..δν αξιζει να ζοριζεσε για καποιους ειναι και για καποιους δν ειναι,οσον αφορα το ι5 επειδη το εχω παρει μπορεις να το ακυρωσεις οποτε θες μεσω της επιτροπης απαλλαγων..εγω ετσι θα το κανω στα 33 και θα πληρωσω το υπολοιπο της θητειας μου μιας και εχω κανει την βασικη εκπαιδευση
Μια λεπτομέρεια δεν έγραψες.
Το Ι5 ήταν τρελόχαρτο ή κάποιο παθολογικό?
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Ναι γιατί εδώ έχουμε το φόβητρο των Τούρκων γιαυτό δεν καταργείται η θητεία.
Λες και τους Τούρκους τους σταματάει ο ελληνικός στρατός.
Αν δεν ήταν το ΝΑΤΟ και οι διεθνείς πιέσεις μας κάναν μια χαψιά.
Αυτοί έχουν κανονικό στρατό που πολεμάει, όχι το τσίρκο το δικό μας.
Και σε νούμερα είναι σχεδόν δεκαπλάσιοι.
Αλλά γουστάρουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.

Οι καραβαναδες κι οι λοιποι δειλοι ασχετοι στην χωρα, λενε οτι ειμαστε ανικητοι

και οτι οι Τουρκοι ειναι αχρηστοι. Τελικα μονο εμεις αξιζουμε βλεπω...με το στομα ομως!

:2funny:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Και επειδή εσύ είσαι μαζόχας και σου άρεσε, βρίζεις και απειλείς(φέρνοντας παραδείγματα χωρών)όποιον δεν θέλει να πάει ;
Ξέρεις κάποιοι είχανε φύγει από το σπίτι τους στα 18 και δεν χρειάστηκε ο στρατός για να ξεφύγουν από το σπίτι και την ζακέτα της μάνας τους.
για ολους χρειαζεται, τοτε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΣΑΙ ΑΝΤΡΑΣ.

οι παππουδες μας δεν ηταν φλωροι οπως περιγραφεις,

γιατι λεγανε οτι εγιναν αντρες στο στρατο εχεις σκεφτει?
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Παντως Νικολα, οφειλω να σου αναγνωρισω οτι το παλευεις.

Δεν εχει σημασια που κρατας μια σφεντονα απεναντι σε πυραυλους αλλα το οτι αγωνιζεσαι.

:respect:
οχι τυπε εχουμε ελληνικους πυραυλους και ελληνικα αεροπλανα για τους τουρκικους πυραυλους και τα τουρκικα αεροπλανα.

ΑΛΛΑ ΠΟΛΕΜΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΑ.

οταν κερδισουμε ειτε εμεις ειτε οι τουρκοι στην συνεχεια καπου θα μπει το πεζικο να κανει κατοχη.
ειτε λοιπον θα πρεπει να πολεμαμε με αυτοματα τουφεκια μεσα στα χαλασματα της αλαεξανδρουπολης ειτε της αδριανουπολης.

αν ηταν αχρηστος ο οπλιτης , οσες χωρες εχουν αεροπορια και πυρηνικα οπλα δεν θα συντηρουσαν και πεζικο. τι το εχουν το πεζικο κινα, ρωσσια, ΗΠΑ , Ισραηλ και ολες οι χωρες?

μη μας συγκρινεις με ισλανδια και βελγιο...

εμεις εχουμε και ΨΥΧΡΟ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΜΑΧΙΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, και κατεχομενα και αλυτρωτισμους εκατερωθεν
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Παλι λαθος. Που τους ειδες τους εχθρους; ολοι μας τσιμπουν το πωπουδακι μας

κι εμεις τους λιμαρουμε τα νυχια.

:dunno:
με προλαβες να γραψεις την φαντασια σου,

παλι λοιπον επαναλαμβανω

αν ηταν αχρηστος ο οπλιτης , οσες χωρες εχουν αεροπορια και πυρηνικα οπλα δεν θα συντηρουσαν και πεζικο. τι το εχουν το πεζικο κινα, ρωσσια, ΗΠΑ , Ισραηλ και ολες οι χωρες?

μη μας συγκρινεις με ισλανδια και βελγιο...

εμεις εχουμε και ΨΥΧΡΟ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΜΑΧΙΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, και κατεχομενα και αλυτρωτισμους εκατερωθεν
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
οτι να ναι ως συνηθως
Ναι γιατί εδώ έχουμε το φόβητρο των Τούρκων γιαυτό δεν καταργείται η θητεία.
ναι ΚΑΙ γι αυτο
Λες και τους Τούρκους τους σταματάει ο ελληνικός στρατός.
οχι τους σταματαει ο φουφουτος, ξερουν αν κανουν πολεμο την αλλη μερα θα ερθουν αμερικανοι και αγγλοι να μας σωσουν , ειναι σιγουρο αυτο....
Αν δεν ήταν το ΝΑΤΟ και οι διεθνείς πιέσεις μας κάναν μια χαψιά.
εχθροπραξιες μεταξυ των χωρων του ΝΑΤΟ γινονται και δεν επεμβαινει το ΝΑΤΟ. γαλλοι περσι βομβαρδισαν κατι τουρκικα αρματα και αντιαεροπορικα με αρκετους νεκρους. και εμεις την δεκαετια του 90 επι τσοχατζοπουλου καταριψαμε ενα τουρκικο μαχητικο και δεν ανοιξε μυτη.
Αυτοί έχουν κανονικό στρατό που πολεμάει, όχι το τσίρκο το δικό μας.
και αλλου νικαν και αλλου χανουν απο χειροτερα τσιρκο απο το δικο μας που δεν εχουν mirage-2000 και F16-block 52+
Και σε νούμερα είναι σχεδόν δεκαπλάσιοι.
ναι οπως ειναι δεκαπλασιες οι ΗΠΑ απο το Βιετναμ, η ΕΣΣΔ απο το Αφγανισταν, η Ιταλια του μουσολινι απο την Ελλαδα και τοσες αλλες περιπτωσεις
Αλλά γουστάρουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.
οι μονοι που καταλαβαινω να κρυβονται εδω ειναι αυτοι που τους φαινεται βαρια η σημερινη θητεια στο ελληνικο στρατο...

...οταν οι γονεις τους και οι παππουδες τους κανανε περισσοτερη θητεια, με περισσοτερες κακουχιες και αρκετους πολεμους
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom