Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Black Panther91

Ανώτερος
Εγγρ.
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.723
Κριτικές
3
Like
28.985
Πόντοι
6.186
ρε παιδιά είναι τόσο ωραία εμπειρία ο στρατός που δεν βλέπω τον λογο να μην θέλει να πάει κάποιος ,εγώ ήμουν κρητη κ έσπασα στον πουτσο στο ρεθυμνο, 9 πολύ δυνατούς μήνες
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.531
Κριτικές
62
Like
45.236
Πόντοι
9.297
Δεν έχει θέση στην Ελλάδα όποιος αρνείται να πολεμήσει για την πατρίδα.
Δεν εχει θεση πουθενα συναγωνιστη....κατι τετοιοι σιγουρα εκτελουνται στους "παραδεισους" της Β Κορεας η της Κουβας.Στην ξεφτιλα ισοβια καταναγκαστικα εργα...η δημοκρατια τετοιες σαβουρες τις χα'ι'δευει.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
Δεν εχει θεση πουθενα συναγωνιστη....κατι τετοιοι σιγουρα εκτελουνται στους "παραδεισους" της Β Κορεας η της Κουβας.Στην ξεφτιλα ισοβια καταναγκαστικα εργα...η δημοκρατια τετοιες σαβουρες τις χα'ι'δευει.

Δηλαδή δεν συμφωνείς με τα κράτη που έχουν καταλάβει ότι είναι κοροϊδία η στρατιωτική θητεία και την έχουν καταργήσει ; Είναι χρόνια πίσω από τη Β. Κορέα και την Κούβα οι περισσότερες χώρες της ΕΕ ;
 

awdl0re

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Απρ 2021
Μηνύματα
2.769
Like
5.255
Πόντοι
1.056
ολο αυτο το θεμα με έχει κουράσει ηδη...

tenor.gif
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Ι5 έχουν πάρει δύο συμφοιτητές μου.
Και οι δύο είναι σε δημόσιες εκπαιδευτικές βαθμίδες,όπου μπήκαν με ΑΣΕΠ.
Το απολυτήριό του ενός που είδα έγραφε στο περίπου:"Aπηλλάγην νομίμως από τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις"
Ούτε πως,ούτε γιατί..
Θυμάμαι ότι δε θα είχαν δικαίωμα συμμετοχής σε διαγωνισμούς σωμάτων ασφαλείας,πέραν τούτου ουδέν.
Αυτό που δεν γνωρίζω,είναι τι γίνεται αν θέλεις να βγάλεις άδεια οπλοφορίας.
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.410
Πόντοι
3.636
Ο μισθοφορικός στρατός θα ήταν λύση σε ένα πιο σοβαρό - αξιοκρατικό κράτος.

Στον στρατό είχαμε 2 γκει ΕΠΥ, την εποχή που για τον ίδιο λόγο άλλοι έπαιρναν απαλλαγή.

Ο ένας μάλιστα χρησιμοποίησε το σύστημα προς όφελος του.

Αφού πληρωνόταν τα ελάχιστα χρόνια που έπρεπε να παραμείνει, φρόντισε με την συμπεριφορά του να πάρει αναφορές σαν «ακατάλληλος» από τους αξιωματικούς της μονάδας και αποστρατεύτηκε.

Ο δεύτερος εκτός του ότι περηφανευόταν ότι τον έχουν πάρει ένα σωρό στελέχη της μονάδας(έλεγε ψέματα μπας και ψαρώσει κανένας άλλος και του κάτσει), έμαθα ότι καταδικάστηκε για υπόθεση ναρκωτικών(ήταν ακόμη στο στράτευμα).

Αλλος είχε ξεκάθαρα ψυχολογικά.

Ένα σωρό παιδιά που με το ζόρι έβγαλαν επαγγελματικό λύκειο, μπήκανε 5ετια, για το σίγουρο μεροκάματο.

Οι έφεδροι αξιωματικοί σε σχέση με τους καραβανάδες, ήταν καλύτεροι γνωστές ειδικότητας στο όπλο που ήμουν.

Μια μικρογραφία της κοινωνίας είναι ο ΕΣ.

Ακόμη και σε χώρες με ισχυρό μισθοφορικό στρατό πχ US
Έχουν καταφέρει οι γυναίκες να ρίξουν τα κριτήρια σωματικής αντοχής για να καταφέρουν την εισαγωγή περισσότερων γυναικών. Έχω περιέργεια να δω ένα τάγμα γυναικών απέναντι στους Ταλιμπάν τι θα καταφέρουν…..
Οι γυναίκες στον στρατό πέρα από κουτσομπολιό κακίες λόγια …. Πηδήματα με άνδρες τις αρεσκείας τους.. το μόνο που θα καταφέρουν εναντίον στους Ταλιμπάν είναι να κατεβάσουν γρήγορα τα στριγκάκια τους για να αρχιση το πισοκολητο ..!! Υπάρχουν και καλά παιδιά στον στρατό και καλοί διοικητές 1στους 1000κυριολεκτικα !! Αλλά ναι υπαρχη αυτός ο ένας στο 1000ρικο!!! Μα είμαστε υποανάπτυκτη χώρα γιαυτο δεν γίνεται μισθοφορικός ο στρατός μας !!! Εγώ λυπαμε τα παιδιά που μπαίνουν τώρα …. Πέρα από αυτό αν δηλώσεις ανριρισιας την μαμησες …. Πολλοί αντιρισιες έχουν ι5!! Ενώ στην ουσία δεν είναι τρελοί !!!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.531
Κριτικές
62
Like
45.236
Πόντοι
9.297
Δηλαδή δεν συμφωνείς με τα κράτη που έχουν καταλάβει ότι είναι κοροϊδία η στρατιωτική θητεία και την έχουν καταργήσει ; Είναι χρόνια πίσω από τη Β. Κορέα και την Κούβα οι περισσότερες χώρες της ΕΕ ;
Μην τα βαζεις ολα στο ιδιο καζανι...η Γαλλια π.χ.δεν κινδυνευει απο γειτονες και εχει μονο επαγγελματιες.Εμεις επρεπε να εχουμε τουλαχιστον 18 μηνες θητεια , οσο εκανα, με τους γειτονες που εχουμε...ομως καποιοι ανεγκεφαλοι στην Αθηνα νομιζουν οτι συνορευουμε με Λιχτενστα'ι'ν , Λεττονια και Ανδορρα και εχουν ξςφτιλισει την θητεια.
 

Thatweirdone

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2020
Μηνύματα
109
Κριτικές
1
Like
265
Πόντοι
21
Μετα απο ώριμη σκεψει θα πάρω ναρκωτικά και θα πάω φτιαγμένος στον ψυχίατρο....Οχι σοβαρά χαίρομαι που γίνεται συζήτηση αλλα δεν με καλύπτει κάποια απάντηση.Θα αρχίσω να ψάχνω για ψυχίατρο και βλεπουμε αλλα απο οτι καταλαβενω αν δεν θες δεν σε κρατανε με το ζωρι γενικα.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.531
Κριτικές
62
Like
45.236
Πόντοι
9.297
Μετα απο ώριμη σκεψει θα πάρω ναρκωτικά και θα πάω φτιαγμένος στον ψυχίατρο....Οχι σοβαρά χαίρομαι που γίνεται συζήτηση αλλα δεν με καλύπτει κάποια απάντηση.Θα αρχίσω να ψάχνω για ψυχίατρο και βλεπουμε αλλα απο οτι καταλαβενω αν δεν θες δεν σε κρατανε με το ζωρι γενικα.
Αν καποιος ειναι τοσο μπουχεσας ωστε να μην μπορει να αντεξει μια ξεφτιλισμενη θητεια σε διαρκεια και πιεση δεν ειναι ικανος να φοραει παντελονι αλλα φουστιτσα.Επισης δεν εχει ικανοτητες διαχειρισης της οιασδηποτε δυσκολιας δει στην ζωη του λογω ελλειψης ψυχικης δυναμης.Και φυσικα ειναι απιστευτα γελοιο και ακυρο να το παιζει ντουρος στα μπουρδελα και ακαταλληλος με Γιωτα Ευτυχια στον Στρατο.Γιωτας σε ολη την ζωη θα ειναι οχι μονο για μια θητεια...
Αν καποιος ειναι πτυχιουχος ετσι κι αλλιως θα περασει πιο καλα ακομα και στον Στρατο Ξηρας.
 

neomelos1

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
161
Κριτικές
30
Like
1.305
Πόντοι
1.011
Είναι σαν Κυριακή σήμερα, οπότε ας βάλω κ' εγώ το λιθαράκι μου στο θέμα.

Ξέρω πολύ κόσμο που δεν έχει πάει στρατό και δεν έχει κανένα πρόβλημα να δουλέψει σε δημόσια νοσοκομεία, πανεπιστήμια και ιδιωτικό τομέα. Γενικά με τους νέους νόμος περί προσωπικών δεδομένων δεν μπορεί κανένας να σε ρωτήσει παραπάνω λεπτομέρειες, απλά ένα χαρτί που βεβαιώνει ότι δεν είσαι πλέον υπόχρεος στρατιωτικής θητείας, είτε υπηρέτησες είτε απαλλάχθηκες (εκτός πολύ συγκεκριμένων επαγγελμάτων).

Στο πρακτικό της υπόθεσης, όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος, στρατό πλέον αν δεν θες δεν πας, τέλος. Όσο στα της διαδικασίας, επειδή την ξέρω πως είναι και για παθολογική αλλά και για ψυχιατρική απαλλαγή, δεν είναι και τίποτα τρελό, είναι κλασικό τζάμπα άγχος για κάτι που μόλις το δεις θα καταλάβεις ότι δεν πρέπει να σε αγχώνει καθόλου. Να διορθώσω και ένα λάθος που είδα λίγο πιο πίσω, σου λένε πως αν η ψυχική σου πάθηση γιατρευτεί, πας και τους το λες και είσαι και πάλι υπόχρεος να υπηρετήσεις.

Μιας και όλοι μας έχουμε μια άποψη, ας πω και εγώ την δικιά μου, τζάμπα είναι.

Ο στρατός όντως παλιά μπορεί να βοηθούσε κάποιους να ανδρωθούν και να πάρουν κάποια εφόδια, καθώς και να μάθουν να φροντίζουν τον εαυτό τους μόνοι τους. Δυστυχώς έτσι όπως έχει καταντήσει ο στρατός σήμερα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων είναι κατασκήνωση ενηλίκων. Αν δεν πας δεν σε κάνει να είσαι ούτε λιγότερο άνδρας ούτε τίποτα. Απ' την άλλη, είναι μία ιδιαίτερη εμπειρία μέσα απ την οποία μπορείς να κάνεις αληθινές φιλίες, να ζήσεις εμπειρίες, αλλά και (σημαντικότερο) να δεις άτομα που ζουν "δίπλα" σου και είναι τόσο διαφορετικοί από σένα. Εν ολίγοις, αν είναι 18-22 και δεν σε κυνηγάνε υποχρεώσεις, να πας. Αν απ την άλλη με σπουδές κλπ πέρασαν τα χρόνια και είσαι 30 ή πρέπει να ζήσεις οικογένεια, να κοιτάξεις αυτά πάνω απ όλα και να το αποφύγεις αν μπορείς (που μπορείς 1000%)

Συγγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post.



ΥΓ: Σκοπευτική ταυτότητα, άδεια οπλοφορίας αλλά και κατοχής, όλα μπορούν να βγουν και με Ι5
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.855
Κριτικές
21
Like
11.015
Πόντοι
4.546
Αν καποιος ειναι πτυχιουχος ετσι κι αλλιως θα περασει πιο
Όχι πάντα, αλλά σε γενικές γραμμές, αν είναι τυχερός, μπορεί να μπει σε κάποιο γραφείο και να γλυτώσεις τις αγκαρίες και τις ασκήσεις
 

Thatweirdone

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2020
Μηνύματα
109
Κριτικές
1
Like
265
Πόντοι
21
Στο πρακτικό της υπόθεσης, όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος, στρατό πλέον αν δεν θες δεν πας, τέλος. Όσο στα της διαδικασίας, επειδή την ξέρω πως είναι και για παθολογική αλλά και για ψυχιατρική απαλλαγή, δεν είναι και τίποτα τρελό, είναι κλασικό τζάμπα άγχος για κάτι που μόλις το δεις θα καταλάβεις ότι δεν πρέπει να σε αγχώνει καθόλου. Να διορθώσω και ένα λάθος που είδα λίγο πιο πίσω, σου λένε πως αν η ψυχική σου πάθηση γιατρευτεί, πας και τους το λες και είσαι και πάλι υπόχρεος να υπηρετήσεις.
Ωραια απαντηση,και μου αρεσει και η γνωμη σου!Γνωριζεις την διαδικασια για να δω εναν δημοσιο ψυχιατρο γιατι μαλλον προς τα εκει θα παω?Ευτυχως δεν ειχα ποτε πολλα παρε δωσε με νοσοκομεια,ειδικα δημοσια και δεν γνωριζω της διαδικασιες ποσο μαλλον τωρα με αυτον τον covid.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.289
Like
3.546
Πόντοι
1.706
Είναι σαν Κυριακή σήμερα, οπότε ας βάλω κ' εγώ το λιθαράκι μου στο θέμα.

Ξέρω πολύ κόσμο που δεν έχει πάει στρατό και δεν έχει κανένα πρόβλημα να δουλέψει σε δημόσια νοσοκομεία, πανεπιστήμια και ιδιωτικό τομέα. Γενικά με τους νέους νόμος περί προσωπικών δεδομένων δεν μπορεί κανένας να σε ρωτήσει παραπάνω λεπτομέρειες, απλά ένα χαρτί που βεβαιώνει ότι δεν είσαι πλέον υπόχρεος στρατιωτικής θητείας, είτε υπηρέτησες είτε απαλλάχθηκες (εκτός πολύ συγκεκριμένων επαγγελμάτων).

Στο πρακτικό της υπόθεσης, όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος, στρατό πλέον αν δεν θες δεν πας, τέλος. Όσο στα της διαδικασίας, επειδή την ξέρω πως είναι και για παθολογική αλλά και για ψυχιατρική απαλλαγή, δεν είναι και τίποτα τρελό, είναι κλασικό τζάμπα άγχος για κάτι που μόλις το δεις θα καταλάβεις ότι δεν πρέπει να σε αγχώνει καθόλου. Να διορθώσω και ένα λάθος που είδα λίγο πιο πίσω, σου λένε πως αν η ψυχική σου πάθηση γιατρευτεί, πας και τους το λες και είσαι και πάλι υπόχρεος να υπηρετήσεις.

Μιας και όλοι μας έχουμε μια άποψη, ας πω και εγώ την δικιά μου, τζάμπα είναι.

Ο στρατός όντως παλιά μπορεί να βοηθούσε κάποιους να ανδρωθούν και να πάρουν κάποια εφόδια, καθώς και να μάθουν να φροντίζουν τον εαυτό τους μόνοι τους. Δυστυχώς έτσι όπως έχει καταντήσει ο στρατός σήμερα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων είναι κατασκήνωση ενηλίκων. Αν δεν πας δεν σε κάνει να είσαι ούτε λιγότερο άνδρας ούτε τίποτα. Απ' την άλλη, είναι μία ιδιαίτερη εμπειρία μέσα απ την οποία μπορείς να κάνεις αληθινές φιλίες, να ζήσεις εμπειρίες, αλλά και (σημαντικότερο) να δεις άτομα που ζουν "δίπλα" σου και είναι τόσο διαφορετικοί από σένα. Εν ολίγοις, αν είναι 18-22 και δεν σε κυνηγάνε υποχρεώσεις, να πας. Αν απ την άλλη με σπουδές κλπ πέρασαν τα χρόνια και είσαι 30 ή πρέπει να ζήσεις οικογένεια, να κοιτάξεις αυτά πάνω απ όλα και να το αποφύγεις αν μπορείς (που μπορείς 1000%)

Συγγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post.



ΥΓ: Σκοπευτική ταυτότητα, άδεια οπλοφορίας αλλά και κατοχής, όλα μπορούν να βγουν και με Ι5
Είσαι σίγουρος??
 

neomelos1

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
161
Κριτικές
30
Like
1.305
Πόντοι
1.011

Έγραψα μπόλικα, οπότε δεν ξέρω σε ποιο απ όλα αναφέρεσαι φίλε μου, θα υποθέσω ότι μιλάς για το ΥΓ. Δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία, αλλά από γνωστό που δεν είχε πρόβλημα. Τώρα το πόσο κονέ έβαλε ή το κατά πόσο μου είπε μούφα δεν το ξέρω. ?‍♂️
 

neomelos1

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
161
Κριτικές
30
Like
1.305
Πόντοι
1.011
Φίλε cretan τώρα είδα αυτό που είχες γράψει και κατάλαβα που αναφέρεσαι. Ναι, αυτό το άκουσα με τα αυτιά μου απ' τον τρελογιατρό στο 414 που το είπε σε φίλο που συνόδευα.
 

Garit

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
487
Like
181
Πόντοι
1
Να φανταστώ ότι περιμένεις να υπηρετήσουν και αργότερα να πολεμήσουν για την Ελλάδα ολοι οι μετανάστες που έρχονται τόσα χρόνια και παίρνουν άσυλο χαρτιά κλπ

Η οι υποχρεώσεις είναι μόνο για όσους έχουν Έλληνες γονείς ;
Οπως έγραψα και πριν, δεν έχουν θέση στην Ελλάδα όσοι δε θέλουν να πολεμήσουν για την πατρίδα. Ο καθένας κάνει το καθήκον του. Αν εσυ δεν αισθάνεσαι οτι πρέπει να υπερασπιστείς τη χώρα, πάρε πούλο. Ετσι απλά.

Εν καιρώ πολέμου, όποιος δεν πολεμάει ενώ έπρεπε, απλά εκτελείται χωρις πολλά πολλά. Οποιος και αν είσαι.
 

Garit

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
487
Like
181
Πόντοι
1
Καλά πες εσύ σε Ελληνίδα να φορέσει τα εκρηκτικά και να πάει για επίθεση αυτοκτονίας κατά του Τούρκου και έλα να μου πεις τι σου απάντησε.

Εδώ ξεσηκώνονται όταν στην κουβέντα περί ισότητας τις ρωτάς γιατί η θητεία να μην είναι υποχρεωτική για τις γυναίκες.

Τις μόνες που παραδέχομαι ίσως είναι τις ισραηλινές
Δεν έγραψες τη λέξη "Ελληνίδες" στο κείμενό σου στο οποίο απάντησα.

Δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι θα κάνουν οι Ελληνίδες σε καιρό πολέμου, ούτε και εσυ ξέρεις.

Οποιος κληθεί να υπηρετήσει και βρίσκει τρόπους να το αποφύγει, κρυβόμενος πισω απο το πέπλο προστασίας που προσφέρουν όσοι υπηρετουν, είναι σκουλίκι.

Εν καιρώ πολέμου, δεν υπάρχει προστασία προσωπικών δεδομένων. Αν είναι να πάρεις πούλο και να κρυφτείς, κάντο πριν σε βρουν όσοι θα απονέμουν δικαιοσύνη εκείνη την περίοδο.

Δεν ξέρω αν σου απάντησα, αλλά αν έχεις απορίες ρώτα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom