Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.862
Like
2.252
Πόντοι
456
60239097250000481591b37c.jpeg

- Νιάαααου !!!
- Μάλιστα στρατηγέ!

:2funny::2funny::2funny:

Με τι ηθικό να πάει φαντάρος το παιδί μετά ... και για ποιον να "χύσει την τελευταία ρανίδα του αίματός του" δωρεάν.
Τέρμα τα κορόιδα.

(για όσα παιδιά δεν κατάλαβαν, στην κορυφή της ιεραρχίας θα έχετε αυτό που βλέπετε στη φωτό ...)
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: tnt
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Νικολα, βαριεμαι τις πολλαπλες παραθεσεις.
Μια χαρα καταλαβες τι σου ειπα.
Αν ειστε μαγκες, βγαλτε τα περα μονοι σας στρατιωτακια, ε στρατιωτακια.

Σαν τις γυναικουλες, ζητατε βοηθεια! Ειστε ανδρες εσεις;;;

να πεσετε στην φωτια να καειτε οποτε θελετε.
Θα κανουν κι οι υπολοιποι επειδη ετσι σας καυλωσε;

βρειτε λυση μονοι σας...

:rockon:
γυναικουλες λεγονται αυτοι που δεν πανε στρατο, αναποδα στα ειπανε.

και σε περιπτωση πολεμου ξες ποσο βαρυτερη γινεται η ποινη για κατι τετοιο ,

οποτε κοψε τις εξυπναδουλες σου.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
60239097250000481591b37c.jpeg

- Νιάαααου !!!
- Μάλιστα στρατηγέ!

:2funny::2funny::2funny:

Με τι ηθικό να πάει φαντάρος το παιδί μετά ... και για ποιον να "χύσει την τελευταία ρανίδα του αίματός του" δωρεάν.
Τέρμα τα κορόιδα.

(για όσα παιδιά δεν κατάλαβαν, στην κορυφή της ιεραρχίας θα έχετε αυτό που βλέπετε στη φωτό ...)
δεν πολεμαμε για την κορυφη της ιεραρχιας αλλα για την πατριδα.

δεν πολεμησαμε για τον βασιλια το 1940

ουτε για τον παλαιολογο πολεμουσανε το 1453
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
γυναικουλες λεγονται αυτοι που δεν πανε στρατο, αναποδα στα ειπανε.

και σε περιπτωση πολεμου ξες ποσο βαρυτερη γινεται η ποινη για κατι τετοιο ,

οποτε κοψε τις εξυπναδουλες σου.

Οκ μαν, ασε να γινει ο πολεμος και βλεπουμε.

:2funny:

Να πατε να καθαρισετε μονοι σας την μπουγαδα, που μου θελετε βοηθειες!

:sunglasses:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.608
Like
14.012
Πόντοι
3.656
Δεν υπάρχει θέμα ως προς την εργασία αν θέλω δουλειά έχω, άσχετα αν θα εχω ι5 η όχι.Ουτε θα με πειράξει αν δεν παω να υπηρετήσω νομίζω η ζωή ειναι σκληρή από μόνη της δεν χρειάζομαι τον στρατό για αυτό και εννοείται πως δεν λέω κανεναν κοροϊδο,αν η επιλογή σου σε κανει να κοιμάσαι ήσυχος την νύχτα.υπαρχουν Πολλες γνώμες πανω στο θεμα έχω καταλάβει.Το θεμα μου είναι πως να πάρω την γνωμάτευση και εν τέλει το τρελοχαρτο,αν στην πορεία αλλάξω γνώμη μπορω να κόψω την αναβολή/απαλλαγή και να πάω.
Τύπε ποιος σου είπε ότι η ζωή στο στρατό είναι σκληρή? ίσα ίσα κάνεις ζωάρα...αγχώνονται οι άλλοι για σένα και το μόνο που έχεις να σκεπτείς και να κάνεις είναι 5 πράγματα...ούτε λογαριασμοί, ούτε υποχρεώσεις, ούτε δουλειές ούτε τίποτα...μόνο η αρχιδίλα που μυρίζει ο θάλαμος και το ψωλομαντρί είναι μαλακία αλλά κατά τα άλλα είναι σαν διακοπές.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Οκ μαν, ασε να γινει ο πολεμος και βλεπουμε.

:2funny:

Να πατε να καθαρισετε μονοι σας την μπουγαδα, που μου θελετε βοηθειες!

:sunglasses:
μονοι μας καθαριζουμε την μπουγαδα παντα.
για τους λιποτακτες υπαρχουν οι αντιστοιχες ποινες.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
μονοι μας καθαριζουμε την μπουγαδα παντα.
για τους λιποτακτες υπαρχουν οι αντιστοιχες ποινες.

Εφτασες στην λιποταξια βλεπω, το ζεις το θεμα.

Ελα, μπες κι εδω να σχολιασεις τωρα.


:2funny:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ε βαρεθηκα εδω, ολο τα ιδια λες και σε πηγα αλλου.

Ειναι γαματο παντως το σκριν.

Πολυ γελιο...

:rockon:
δεν βρισκω κατι το γελοιο, σε ολα τα ειδη το αρσενικο κυνηγα το θηλυκο, τι θα περιμενες εσυ να ειναι 50-50?
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
δεν βρισκω κατι το γελοιο, σε ολα τα ειδη το αρσενικο κυνηγα το θηλυκο, τι θα περιμενες εσυ να ειναι 50-50?

Για να μην αρχισουν παλι οι καλοθελητες τις αναφορες για σπαμ
κοβω εδω, λεγοντας οτι αυτο δεν ειναι κυνηγι αλλα αμεσο-εμμεσο πουτανιλικι
(δεν διαφωνω αλλα ετσι λεγεται), οποτε παω βολτα κι ισως αργοτερα μπουμε εκει να γελαμε.

:rockon:
 

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
532
Κριτικές
2
Like
688
Πόντοι
86
ε οχι δεν θα στο πει θα σε κραξει με το δικιο του γιατι αυτος μπορει να σκοτωθει για σενα ενω εσυ οχι.

Το δραματοποιείς λίγο.
Στον στρατό όλοι προσπαθούν να βάλουν το λεγόμενο «βύσμα» για να πάνε κάπου καλά. Πρώτα κοιτάνε να μπουν ΠΝ ή ΠΑ και αν δεν τα καταφέρουν μετά κοιτάνε για τα «καλά» σώματα του στρατού ξηράς (Υλικό Πολέμου, Διαβιβάσεις κτλ) καθώς και για διάφορες βυσματικές μονάδες. Όταν έρχεται η ώρα του στρατού όλοι κοιτάνε τι γνωριμίες έχουν για να πέσουν στα μαλακά, τι χαρτιά μπορούν να βρουν για να κάνουν 8μηνο, τι να επικαλεστούν για να έρθουν αργότερα κοντά στο σπίτι τους κτλ.
Μια φορά σκεπτόμουν ότι από όλους μου τους γνωστούς που γνωρίζω τις περιπτώσεις τους πρέπει να είμαι ο μόνος που έκανε κανονική θητεία στην παραμεθόριο χωρίς ευνοϊκές μεταθέσεις, χωρίς βύσματα, χωρίς 8μηνα κτλ. Ο ένας είχε πάει ΠΝ και έκανε μια ψευτοθητεία δίπλα στο σπίτι του με ωράριο δημοσίου υπαλλήλου, άλλος είχε πάει ΠΑ και έκανε ζωάρα, άλλοι επειδή ήταν τρίτεκνοι έκαναν 8μηνο με μετάθεση στην Αθήνα (συν το 30άρι ενώ κανονικά παίρνεις 8€), άλλος ήταν στον στρατό ξηράς αλλά σε καλή μονάδα κοντά στο σπίτι του, γενικά όλοι κάποιον τρόπο είχαν βρει και είχαν πέσει στα μαλακά. Η πλάκα είναι ότι όλοι αυτοί πήραν το ίδιο απολυτήριο με κάποιον που έφαγε το σκατό στα σύνορα! Η κοροϊδία σε όλο της το μεγαλείο. :headbang:
Έτσι γίνεται στην Ελλάδα σε πολλά πράγματα ακόμα και σήμερα, εκτός κι αν πραγματικά η οικογένειά σου δεν έχει καθόλου γνωριμίες και δεν έχεις κάτι που μπορείς να επικαλεστείς για να κάνεις 8μηνο ή να πάρεις μετάθεση κοντά στο σπίτι σου αργότερα. Πολλοί δε που πάνε Ειδικές Δυνάμεις το κάνουν για τα μόρια καθώς και για να αποφύγουν την «πλέμπα» και τις γτπ συνθήκες της τυπικής θητείας (και καλά κάνουν αφού η θητεία τελικά έχει νόημα μόνο αν πας ΕΔ) αλλά ακόμα κι εκεί παίζει το βύσμα σε διάφορες περιπτώσεις.
 
Τελευταία τροποποίηση:
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

Tsiris13

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2021
Μηνύματα
8
Like
1
Πόντοι
0
Χάσιμο χρόνου... καλά θα περάσεις είναι οι τελευταίες καλές διακοπές αλλά χάσιμο χρόνου άμα σου περισσεύει πηγαινε
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
416
Κριτικές
2
Like
1.624
Πόντοι
201
Δεν υπάρχει θέμα ως προς την εργασία αν θέλω δουλειά έχω, άσχετα αν θα εχω ι5 η όχι.Ουτε θα με πειράξει αν δεν παω να υπηρετήσω νομίζω η ζωή ειναι σκληρή από μόνη της δεν χρειάζομαι τον στρατό για αυτό και εννοείται πως δεν λέω κανεναν κοροϊδο,αν η επιλογή σου σε κανει να κοιμάσαι ήσυχος την νύχτα.υπαρχουν Πολλες γνώμες πανω στο θεμα έχω καταλάβει.Το θεμα μου είναι πως να πάρω την γνωμάτευση και εν τέλει το τρελοχαρτο,αν στην πορεία αλλάξω γνώμη μπορω να κόψω την αναβολή/απαλλαγή και να πάω.

Κοίτα αδερφέ,
όλοι εμείς που πήγαμε στρατό απλώς βγάλαμε την υποχρέωση που έχουμε σαν πολίτες. Τώρα πας δεν πας είναι δικό σου θέμα. Η λέξη φυγόπονος είναι ο ορισμός για αυτές τις περιπτώσεις(Μη το πάρεις προσωπικά)
Δηλαδή προσπαθείς να γλιτώσεις κάτι που το κάνει η πλειοψηφία.
Εάν πάρεις ι5 είσαι ανίκανος για στράτευση και δεν μπορείς να το αλλάξεις.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
δηλαδη και εμεις οι υπολοιποι που καναμε το καθηκον μας τι ειμαστε? κοροιδα?

Ναι κορόιδα είμαστε όσοι έχουμε υπηρετήσει. Άλλοι δεν υπηρετούν καθόλου και γίνονται υπουργοί και άλλοι δεν βλέπουν καθόλου παραμεθόριο. Αν το παλικάρι δεν έχει βύσμα καλά κάνει και μελετάει τις εναλλακτικές.


καθηκον προς την πατριδα που σε γεννησε ειναι.

Δεν τον γέννησε καμία πατρίδα, στους γονείς του το οφείλει. Συμπτωματικά οι γονείς του βρισκόταν Ελλάδα όταν γεννήθηκε.

του συμπατριωτες σου υπερασπιζεσαι σε πολεμο , δηλαδη τους συγγενεις σου, τους συγχωριανους σου, τους φιλους, τις γκομενες, τους γυρω σου, μην του σφαξουν και τους βιασουν βουλγαροι και τουρκοι.

Σε μια χώρα που αλλοδαποί βασανίζουν ηλικιωμένους για να τους ληστέψουν και βιάζουν γυναίκες εν καιρό ειρήνης ; Τι ανέκδοτα είναι αυτά που λέτε ;
Είδατε ότι κάποιοι πολίτες στην παραμεθόριο έμπλεξαν γιατί σταμάτησαν λαθρομετανάστες ;


Αυτά μας τα λέγανε όταν έπρεπε να παρουσιαστούμε εμείς και τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά. Είμαστε στο 2021 ξυπνήστε!

Στη Γαλλία ακόμη και οι στρατιωτικοί τα έχουν πάρει με την ισλαμοποίηση του κράτους και το δούλεμα που τρώνε περί πατρίδας και καθήκοντος. 23000 από αυτούς έχουν υπογράψει επιστολή που προειδοποιούν τον Μακρον.

Το παλικάρι ζήτησε συμβουλές πως να αποφύγει τη θητεία. Δεν ζήτησε γνώμη για το αν θα παει να υπηρετήσει.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.855
Κριτικές
21
Like
11.015
Πόντοι
4.546
Μπορείς να ρωτήσεις ένα παλιό μέλος ονόματι Big-κάτι (αν θυμάμαι καλά), ο οποίος μας είχε ζαλίζει ότι θέλει Ι5
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.410
Πόντοι
3.636
ας βοηθήσουμε κι αυτό το κυριακάτικο νήμα...:priest:

εγώ φίλε δεν ανήκω στην επιστημονική ομάδα του μπου που σε τετοια θέματα είναι large και ανοιχτών απόψεων, εγώ στα συγκεκριμένα ζητήματα τάσσομαι με τους σκληροπηρυνικούς.
(το μπου διαθέτει και φιλοξενεί μια αξιοθαυμαστη γκάμα διαφορετικών ιδεών και τρόπων αντιμετώπισης του είναι και υπάρχειν, εξ ου και αποτελεί τόπο γέννησης νέων ιδεών και φιλοσοφικών ρευμάτων. μια νέα ακαδημία πλάτωνος).
λέω λοιπόν
να μην είσαι κότα και εαυτούλης και να πας να κάνεις τη θητεία σου. μπούλη :hi:
Είμαι της απόψεις του μισθοδοτικού στρατού !!! Το να μπαίνουν υποχρεωτικά κάθε καρδιάς καρύδι είναι απαράδεχτο και να τους κρατάνε και με το ζόρι πολλές φορές : τρελούς , παρανοϊκούς , καταθλιπτικους , ομοφιλοφιλους , νάρκωμανης…..πιστεύω πως ο στρατός θα ήταν καλύτερος αν ήταν μισθοφορικός με μεγάλη εκπαίδευση!! Το να πάει κάποιος 6-9-12 μήνες δεν μαθαίνει τίποτα ούτε κομάντο γίνεται ούτε τίποτα !! Πέρα από αυτό έχω να πω πως μεγάλο ποσοστό ναρκωμένβν και πούστηδων και αλκοολικών τα παίρνανε πένα στο στρατό …ΑΠΑΡΑΔΕΚτο !!! Όποτε ας μειλισουμε για πιο σοβαρά πράγματα και όχι επιφανειακά τύπου για κότες μπούληδες η κοτόπουλα που πολλά από αυτά έχουν υπηρέτηση αψωγα σε πληροφορο !!! Οι κότες φίλε μου μια χαρά τα πάνε στο στρατό για να υπηρετήσεις κότα πρέπει να είσαι και όχι κόκορας !!!
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.410
Πόντοι
3.636
Υπάρχουν άτομα που έχουν εμπειρία με την διαδικασία?
Είχα πάρει 5 χρόνια αναβολή για σπουδές και άλλον εναν για οικονομικούς λόγους.Προσφατα γύρισα απο χώρα του εξωτερικού που ειχα παει για δουλειά και ο Ελληνικός στρατός με θυμηθηκε.

Έχω διαβάσει την διαδικασία και θέλω να επικαλεστώ πρόβληματα ψυχολογικά,ο πραγματικός λογος ειναι και οικονομικός μιας και θα ξοδέψω καλύτερα τον χρόνο που θα περνούσα μέσα και ιδεολογικός,και ειλικρινά νομίζω πως αν δεν εχω τωρα ψυχολογικά θα αποκτήσω μέσα.Αυτο που ρωτάω ειναι αν υπάρχει κάποιος που να το εχει περασει ολο, πόσο εύκολο ειναι να πάρω γνωμάτευση απο κάποιον ψυχίατρο δημόσιο η όχι,γιατι απο ότι κατάλαβα μετα η διαδικασία γίνεται τυπική.Γινεται να παρω απαλλαγή χωρις την γνωμάτευση?ολο αυτο το θεμα με έχει κουράσει ηδη...
Πήγαινε ρε συ παρουσιάσου με το βρακι στο κεφάλι σου και με την μπλούζα στα πόδια σου ούτε 2 ώρες δεν θα σε κρατήσουν …και όλα καλά
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Κάποτε το παίζανε αδερφές για να τους διώξουν αλλά τώρα υπηρετούν κι αυτές.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.709
Κριτικές
11
Like
12.583
Πόντοι
5.060
Ο στρατός ήταν από τα χειρότερα πράγματα που έχουν συμβεί στη ζωή μου. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω και φυσικά δεν υπήρχαν επιπτώσεις, θα φρόντιζα χωρίς 2η σκέψη να βγω ι5. Το σκέφτομαι και τώρα μετά τη στράτευση, μιας και με ενοχλούν ακόμα και τώρα για διάφορες μαλακίες και φοβάμαι μην κάνουν κανένα αστείο και με στείλουν σε καμιά άσκηση Περμανίων. Αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι με ένα πλαστό χαρτί ψυχιάτρου να ξεγελάσεις την επιτροπή και να τελειώνεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom