Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kinkygeros

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2015
Μηνύματα
18
Like
13
Πόντοι
0
Καλημέρα. Αν και εγώ πρώτα πήγα και μετά έμαθα την διαδικασία να το γλιτώσω....

Η διαδικασία δεν είναι αυτόματη και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
Για αρχή βρες ένα γιατρό που θα σου δώσει το χαρτί που χρειάζεσαι.
Εμφανίζεσαι στην επιτροπή όπως ήδη έκανες και οι πρώτες 2(ίσως να μην θυμάμαι καλά εδώ) φορές θα πάρεις αναβολή για κάνα χρόνο. Όταν ξανά έρθει το χαρτί στράτευσης ξανά γιατρός-χαρτί επιτροπή και την 3η φορά σου δίνουν αναβολή επ'αοριστον = καθάρισες!

Κρατώ μια επιφύλαξη για τα νούμερα, πόσες φορές και πόσο χρόνο θα χρειαστεί καθώς είναι κάνα 7αρι χρόνια από τον τελευταίο που το κάναμε, μας πήραν καιβτα χρόνια!

Πάντως αν και χρονοβόρα είναι απλή και εύκολη/τυπική διαδικασία. Το δύσκολο είναι να βρεις γιατρό και λογικά θα του ακουμπάς κάνα φράγκο την φορά(παλιά ήταν ψιλοσιγουρο το 100αρι και βλέπουμε).

Ψάξε καιβτο δίκτυο Σπάρτακος κάτι παραπάνω θα ξέρουν!
 

Thatweirdone

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2020
Μηνύματα
109
Κριτικές
1
Like
265
Πόντοι
21
Καλημέρα. Αν και εγώ πρώτα πήγα και μετά έμαθα την διαδικασία να το γλιτώσω....

Η διαδικασία δεν είναι αυτόματη και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
Για αρχή βρες ένα γιατρό που θα σου δώσει το χαρτί που χρειάζεσαι.
Εμφανίζεσαι στην επιτροπή όπως ήδη έκανες και οι πρώτες 2(ίσως να μην θυμάμαι καλά εδώ) φορές θα πάρεις αναβολή για κάνα χρόνο. Όταν ξανά έρθει το χαρτί στράτευσης ξανά γιατρός-χαρτί επιτροπή και την 3η φορά σου δίνουν αναβολή επ'αοριστον = καθάρισες!

Κρατώ μια επιφύλαξη για τα νούμερα, πόσες φορές και πόσο χρόνο θα χρειαστεί καθώς είναι κάνα 7αρι χρόνια από τον τελευταίο που το κάναμε, μας πήραν καιβτα χρόνια!

Πάντως αν και χρονοβόρα είναι απλή και εύκολη/τυπική διαδικασία. Το δύσκολο είναι να βρεις γιατρό και λογικά θα του ακουμπάς κάνα φράγκο την φορά(παλιά ήταν ψιλοσιγουρο το 100αρι και βλέπουμε).

Ψάξε καιβτο δίκτυο Σπάρτακος κάτι παραπάνω θα ξέρουν!
Νομιζω στην επιτροπη απαλλαγων εμφανιζεσαι μια φορα για τα τελευταια.Μεχρι τοτε απλος σε εξεταζει ο ψυχολογος εκει που θα παρουσιαστεις.Οποτε το χαρτι το χρειαζομαι για αυτη την επιτροπη των απαλλαγων.Βεβαια δεν ειμαι και σιγουρος και θα πρεπει να ψαξω για καποιον που να μπορει να μου γραψει αυτο το χαρτι γιατι δεν γνωριζω κανεναν ψυχιατρο.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ειναι μεγαλο το ιδεολογικο ζητημα,ο καθενας εχει μια δικια του εικονα για το τη ειναι «Δίκαιον και πρέπον».Πραττης με τα δικα σου πιστευω ? Βεβαια ξαφνιαστηκα με καποια περιστατηκα που διαβασα,ατομα που επρεπε να ειναι Ι5 να βαζουν βισμα για να υπηρετησουν,αλλοι που το δικαιουνται να ειναι μεσα....Ελληνικο δημοσιο.
γιατι δεν ζητας πολιτικο ασυλο σε μια χωρα που δεν εχει στρατιωτικη θητεια, πχ ισλανδια

αφου ειναι ιδεολογικο το θεμα θα το συζητησουν το θεμα.

εδω ειμαστε εθνικο κρατος και μαλιστα με εχθρους γυρω γυρω, οποτε δεν ειναι για εσενα
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.469
Πόντοι
3.296
Καλημερα.
Θα σε συμβουλευα πολυ φιλικα να μην παρεις το "τρελοχαρτο" γιατι αυτο θα σου κλεισει πορτες μετα στα επαγγελματικα σου.
Αν μπορεις να επικαλεστεις καποιο βαρυ προβλημα υγειας και να βγαλεις ψευδη πιστοποιητικα πχ οτι πασχεις απο βαρια ανιατη νοσο κτλ εχει καλως.
Αυτο μη σου πω θα σου δωσει και μορια για προσληψεις στο δημοσιο.
Αποψη μου ειναι να την κανεια τη θητεια.Ειναι ξεβολεμμα ναι,ειναι σκατα η ψυχολογια λιγο πριν παρουσιαστεις ναι αλλα πιστεψε με γρηγορα θα το συνηθισεις και θα εχεις μια ομορφη αναμνηση απο εκει.

Μην ακους οσους σε λενε "γιωτά" και όσους σε ωθούν να κάνεις το στρατό για ν αποδείξεις τον ανδρισμό σου.Αυτά είναι ξεπερασμένα στερεότυπα.
Εγώ θα σου λεγα απλά πως η πιο σίγουρη οδός για να μην έχεις μετά θέματα στην εύρεση εργασίας είναι να κάνεις τη θητεία σου.
Μπορείς και να την εξαγοράσεις αλλά δε συμφέρει.
Δες το κιόλας.Αν είναι να χάσεις πιο πολλά χρήματα κάνοντας τη θητεία από το να την εξαγοράσεις εξέτασε και αυτό το ενδεχόμενο.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
γιατι δεν ζητας πολιτικο ασυλο σε μια χωρα που δεν εχει στρατιωτικη θητεια, πχ ισλανδια

αφου ειναι ιδεολογικο το θεμα θα το συζητησουν το θεμα.

εδω ειμαστε εθνικο κρατος και μαλιστα με εχθρους γυρω γυρω, οποτε δεν ειναι για εσενα

Νικολα, θυμασαι τις ομηρικες μαχες μας εδω μεσα οταν επεφταν κορμια;

παει, χαλασε η ποιοτητα.

:2funny:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Νικολα, θυμασαι τις ομηρικες μαχες μας εδω μεσα οταν επεφταν κορμια;

παει, χαλασε η ποιοτητα.

:2funny:
προσεχε μισορηξια και εσυ γιατι τοτε ημουν μονο 105 κιλα
τωρα πηγα στα 121
αρα και τα χερια που τα σηκωνουν δυναμωσαν.

ασχετο, αν πεθαινα απο θρομβωση το πασχα θα λεγατε οτι ειναι απο το εμβολιο που εκανα πριν 10 μερες και οχι απο την χοληστερινη απο το κατσικακι και τα ΛΙΓΑ περισια κιλα?
 

kinkygeros

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2015
Μηνύματα
18
Like
13
Πόντοι
0
Νομιζω στην επιτροπη απαλλαγων εμφανιζεσαι μια φορα για τα τελευταια.Μεχρι τοτε απλος σε εξεταζει ο ψυχολογος εκει που θα παρουσιαστεις.Οποτε το χαρτι το χρειαζομαι για αυτη την επιτροπη των απαλλαγων.Βεβαια δεν ειμαι και σιγουρος και θα πρεπει να ψαξω για καποιον που να μπορει να μου γραψει αυτο το χαρτι γιατι δεν γνωριζω κανεναν ψυχιατρο.
Άλλη διαδικασία αυτή. Όπως έγραψες αφού παρουσιαστεις
 

kinkygeros

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2015
Μηνύματα
18
Like
13
Πόντοι
0
Καλημερα.
Θα σε συμβουλευα πολυ φιλικα να μην παρεις το "τρελοχαρτο" γιατι αυτο θα σου κλεισει πορτες μετα στα επαγγελματικα σου.
Αν μπορεις να επικαλεστεις καποιο βαρυ προβλημα υγειας και να βγαλεις ψευδη πιστοποιητικα πχ οτι πασχεις απο βαρια ανιατη νοσο κτλ εχει καλως.
Αυτο μη σου πω θα σου δωσει και μορια για προσληψεις στο δημοσιο.
Αποψη μου ειναι να την κανεια τη θητεια.Ειναι ξεβολεμμα ναι,ειναι σκατα η ψυχολογια λιγο πριν παρουσιαστεις ναι αλλα πιστεψε με γρηγορα θα το συνηθισεις και θα εχεις μια ομορφη αναμνηση απο εκει.

Μην ακους οσους σε λενε "γιωτά" και όσους σε ωθούν να κάνεις το στρατό για ν αποδείξεις τον ανδρισμό σου.Αυτά είναι ξεπερασμένα στερεότυπα.
Εγώ θα σου λεγα απλά πως η πιο σίγουρη οδός για να μην έχεις μετά θέματα στην εύρεση εργασίας είναι να κάνεις τη θητεία σου.
Μπορείς και να την εξαγοράσεις αλλά δε συμφέρει.
Δες το κιόλας.Αν είναι να χάσεις πιο πολλά χρήματα κάνοντας τη θητεία από το να την εξαγοράσεις εξέτασε και αυτό το ενδεχόμενο.
Δεν ισχύει πλέον φίλτατε.
Έχει αλλάξει δεκαετίες τώρα. Μια χαρά μπαίνεις σρο δημόσιο και δεν έχει καμία σχέση με μόρια.
Ο ένας από τους φίλους που το έκαναν είναι στο δημόσιο μόνιμη θέση, άλλος αναπληρωτής καθηγητής!
 

sexwizard

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2017
Μηνύματα
95
Like
123
Πόντοι
0
... να μην εξεταστεί πρώτα από την ψυχιατρική ομάδα του σιναφιού μας; Μπορεί πραγματικά ο άνθρωπος να μην μπορεί να προσφέρει.
Να κάνει εναλλακτική θητεία γράφοντας στο μπου :2funny:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
προσεχε μισορηξια και εσυ γιατι τοτε ημουν μονο 105 κιλα
τωρα πηγα στα 121
αρα και τα χερια που τα σηκωνουν δυναμωσαν.

ασχετο, αν πεθαινα απο θρομβωση το πασχα θα λεγατε οτι ειναι απο το εμβολιο που εκανα πριν 10 μερες και οχι απο την χοληστερινη απο το κατσικακι και τα ΛΙΓΑ περισια κιλα?

Θυμαμαι τον θρυλικο Βαν Νορντεν, τον 3cents και πολλους ακομα. :2funny:
Ωραια περνουσαμε. Ειχατε λυσσαξει.

Δεν ειχαμε κι ενημερωσεις με τον κορονοπουστα αν θυμαμαι, δεν ειχαμε διαξιφισμους
τι να καθομασταν να κανουμε σε σαιτ με τοσο δηθεν; φυγαμε μεχρι να επιστρεψουμε.

Πειτε οτι ζηλευετε που πηγατε και απο κει και περα, εχετε μεινει με απωθημενα.
Αλλιως γιατι κοπανιοσασταν; για να κανετε τους ανδρες;

να χασεις λιγα κιλα γιατι επιβαρυνουμε το συστημα οσο μεγαλωνουμε.

Δεν θα τον βλεπεις κιολας...

:hi:
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.466
Κριτικές
2
Like
5.751
Πόντοι
2.356
Το ότι το "τρελόχαρτο" θα σου ΚΛΕΙΣΕΙ ΠΟΡΤΕΣ στη ΠΡΑΞΗ ισχύει απόλυτα. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν σε νοιάζει. Είμαστε εξαιρετικά συντηρητική κοινωνία - εκτός να σκοπεύεις να φύγεις πάλι έξω. (ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ - ΒΑΣΙΚΑ ΠΟΤΕ ΔΝΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ)
Ο μόνος ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ λόγος για να πάρεις τρελόχαρτο είναι αν είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ στη ζωή σου. Με εισοδήματα, με περιουσία, με γυναίκα, με με και δεν θα έχεις ανάγκη κανέναν και να είσαι τόσο στα αρχίδια σου που ό,τι και να γίνει εσύ κλάιν. Μακάρι να είσαι έτσι αδερφέ.
Πραγματικά αναρωτιέμαι, χωρίς ίχνος ειρωνείας ή οξύτητας στο λόγο μου, πόσο φυγόπονος μπορεί να είναι κάποιος για να μην πάει στο στρατό. Σιγά τα αυγά ρε παιδιά. Μια εμπειρία είναι. Άχρηστη; Ναι άχρηστη. Βλακώδης και αναχρονιστική αν θέλετε; ΝΑΙ ακόμα και έτσι.
 

sexwizard

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2017
Μηνύματα
95
Like
123
Πόντοι
0
Το ότι το "τρελόχαρτο" θα σου ΚΛΕΙΣΕΙ ΠΟΡΤΕΣ στη ΠΡΑΞΗ ισχύει απόλυτα. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν σε νοιάζει. Είμαστε εξαιρετικά συντηρητική κοινωνία - εκτός να σκοπεύεις να φύγεις πάλι έξω. (ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ - ΒΑΣΙΚΑ ΠΟΤΕ ΔΝΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ)
Ο μόνος ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ λόγος για να πάρεις τρελόχαρτο είναι αν είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ στη ζωή σου. Με εισοδήματα, με περιουσία, με γυναίκα, με με και δεν θα έχεις ανάγκη κανέναν και να είσαι τόσο στα αρχίδια σου που ό,τι και να γίνει εσύ κλάιν. Μακάρι να είσαι έτσι αδερφέ.
Πραγματικά αναρωτιέμαι, χωρίς ίχνος ειρωνείας ή οξύτητας στο λόγο μου, πόσο φυγόπονος μπορεί να είναι κάποιος για να μην πάει στο στρατό. Σιγά τα αυγά ρε παιδιά. Μια εμπειρία είναι. Άχρηστη; Ναι άχρηστη. Βλακώδης και αναχρονιστική αν θέλετε; ΝΑΙ ακόμα και έτσι.
Ειδικά τώρα πια η θητεία έχει γίνει βόλτα στην παιδική χαρά. Σιγά την κακουχία.
 

Lucifer_gr37

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Ιαν 2018
Μηνύματα
574
Κριτικές
18
Like
1.949
Πόντοι
1.196
Καλημέρα φίλτατε, γνωστός μου προσφάτως που πήρε μόνιμη απαλλαγή με θέμα υγείας παιδευτηκε λιγο περισσότερο . Πέρασε Από Επιτροπή μετά εξετάστηκε στο 401 για τους λόγους που ανέφερε, μετά ξανά επιτροπή κ μόνο τότε με τις υπογραφές του νοσοκομείου ,ξανά επιτροπή και απαλλαγή.
Στο παρελθόν μια η δύο φορές αναβολή για τους ίδιους λόγους με τις ίδιες εξετάσεις.
 

kinkygeros

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2015
Μηνύματα
18
Like
13
Πόντοι
0
Ρε παιδιά ποιες είναι αυτές οι πόρτες που κλείνουν;
Σίγουρα όλα τα σώματα ασφαλείας αλλά αν δεν θες ή δεν αντέχεις να πας στρατό τότε μάλλον έχουν ήδη βγει από το κάδρο.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.466
Κριτικές
2
Like
5.751
Πόντοι
2.356
Ρε παιδιά ποιες είναι αυτές οι πόρτες που κλείνουν;
Σίγουρα όλα τα σώματα ασφαλείας αλλά αν δεν θες ή δεν αντέχεις να πας στρατό τότε μάλλον έχουν ήδη βγει από το κάδρο.
Είμαστε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΗ κοινωνία. Αυτό λέμε. Και ναι, κλέινουν πόρτες
 

Thatweirdone

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2020
Μηνύματα
109
Κριτικές
1
Like
265
Πόντοι
21
  • Like
Αντιδράσεις: tnt

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.547
Like
21.935
Πόντοι
5.006
Υπάρχουν άτομα που έχουν εμπειρία με την διαδικασία?
Είχα πάρει 5 χρόνια αναβολή για σπουδές και άλλον εναν για οικονομικούς λόγους.Προσφατα γύρισα απο χώρα του εξωτερικού που ειχα παει για δουλειά και ο Ελληνικός στρατός με θυμηθηκε.

Έχω διαβάσει την διαδικασία και θέλω να επικαλεστώ πρόβληματα ψυχολογικά,ο πραγματικός λογος ειναι και οικονομικός μιας και θα ξοδέψω καλύτερα τον χρόνο που θα περνούσα μέσα και ιδεολογικός,και ειλικρινά νομίζω πως αν δεν εχω τωρα ψυχολογικά θα αποκτήσω μέσα.Αυτο που ρωτάω ειναι αν υπάρχει κάποιος που να το εχει περασει ολο, πόσο εύκολο ειναι να πάρω γνωμάτευση απο κάποιον ψυχίατρο δημόσιο η όχι,γιατι απο ότι κατάλαβα μετα η διαδικασία γίνεται τυπική.Γινεται να παρω απαλλαγή χωρις την γνωμάτευση?ολο αυτο το θεμα με έχει κουράσει ηδη...

τυπε μου, ως πρωην πεζοναυτης με θητεια σε κοσσυφοπεδιο και αντις αμπεμπα, θα σου πω το εξης :
ο στρατος ειναι σχολειο (οπως και η φυλακη, αλλα για την φυλακη θα σου πουν οι καγκελαριοι του σαιτ)....θα κατσεις κατι μηνες και θα δεις καθε καρυδιας καρυδι...θα σκληραγωγηθεις και θα γινεις αντρας....ΑΝΤΡΑΣ!!!!!!οχι αθηναιος...
:woldman:
 

kinkygeros

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2015
Μηνύματα
18
Like
13
Πόντοι
0
Είμαστε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΗ κοινωνία. Αυτό λέμε. Και ναι, κλέινουν πόρτες
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω για τις πόρτες, θα συμφωνήσω για την συντηρητική κοινωνία.

Αλλά επιμένω δεν βλέπω το πρακτικό πρόβλημα.
 

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.419
Πόντοι
216
Αμα λεω εγω οτι πλεον μονο οι Αλβανοι παμε στρατο, με βγαζετε μαλακα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom