Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Reuzel

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2019
Μηνύματα
569
Κριτικές
3
Like
1.594
Πόντοι
486
Ο στρατός ήταν από τα χειρότερα πράγματα που έχουν συμβεί στη ζωή μου. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω και φυσικά δεν υπήρχαν επιπτώσεις, θα φρόντιζα χωρίς 2η σκέψη να βγω ι5. Το σκέφτομαι και τώρα μετά τη στράτευση, μιας και με ενοχλούν ακόμα και τώρα για διάφορες μαλακίες και φοβάμαι μην κάνουν κανένα αστείο και με στείλουν σε καμιά άσκηση Περμανίων. Αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι με ένα πλαστό χαρτί ψυχιάτρου να ξεγελάσεις την επιτροπή και να τελειώνεις.
Από την έρευνα που έχω κάνει, έχω καταλήξει στο ότι αν δε θες να πας δε πας. Εγώ πρόσφατα πήρα αναβολή με σκοπό την απαλλαγή, αλλά τα ζύγισα καλύτερα τα πράγματα, και είδα πως για εμένα δεν αξίζει κάτι τέτοιο, οπότε θα ξαναμπώ να τελειώνω.
 

ntinosam

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Ιαν 2007
Μηνύματα
652
Κριτικές
30
Like
5.948
Πόντοι
11.005
Είναι μια εμπειρία. Είχε και καλές στιγμές είχε και άσχημες.
Πρέπει να είσαι λίγο στ αρχιδια σου αν θέλεις να περάσεις καλά.

Χάσιμο χρόνου, όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω.

Το Ι5 δεν θα το ήθελα για μένα, σε καμιά περίπτωση.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.709
Κριτικές
11
Like
12.583
Πόντοι
5.060
Από την έρευνα που έχω κάνει, έχω καταλήξει στο ότι αν δε θες να πας δε πας. Εγώ πρόσφατα πήρα αναβολή με σκοπό την απαλλαγή, αλλά τα ζύγισα καλύτερα τα πράγματα, και είδα πως για εμένα δεν αξίζει κάτι τέτοιο, οπότε θα ξαναμπώ να τελειώνω.
Γιατί ρε τύπε δεν αξίζει; Πιστεύεις κι εσύ αυτή τη μαλακία ότι στο στρατό γίνεσαι άντρας;
 

Reuzel

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2019
Μηνύματα
569
Κριτικές
3
Like
1.594
Πόντοι
486
Γιατί ρε τύπε δεν αξίζει; Πιστεύεις κι εσύ αυτή τη μαλακία ότι στο στρατό γίνεσαι άντρας;
Όχι ούτε καν, ακόμα είμαι κατά του στρατού. Απλά η διαδικασία της απαλλαγής με αγχώνει σαν άνθρωπο, θέλει τουλάχιστον 2 χρόνια αναμονής, οπότε απλά θα κάνω υπομονή όσοι μήνες μου έχουν μείνει να υπηρετήσω να φύγει αυτή η σκοτούρα απ'τό κεφάλι μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vril

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.709
Κριτικές
11
Like
12.583
Πόντοι
5.060
Όχι ούτε καν, ακόμα είμαι κατά του στρατού. Απλά η διαδικασία της απαλλαγής με αγχώνει σαν άνθρωπο, θέλει τουλάχιστον 2 χρόνια αναμονής, οπότε απλά θα κάνω υπομονή όσοι μήνες μου έχουν μείνει να υπηρετήσω να φύγει αυτή η σκοτούρα απ'τό κεφάλι μου.
Τώρα η θητεία έχει πάει στους 12 μήνες, το μισό από την αναμονή που λες. Ο μόνος λόγος που θα κώλωνα είναι ότι οι εργοδότες στο Ελλαδιστάν κοιτάνε να έχεις εκπληρωμένα στρατιωτικά καθήκοντα (γιατί φυσικά είναι δεδομένο ότι θα πας στρατό) και αν τους πεις ότι έχεις απαλλαγή, θα φανταστούν ότι είσαι πούστης ή με νοητική αναπηρία.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.709
Κριτικές
11
Like
12.583
Πόντοι
5.060
Α και μην παίρνεις όρκο ότι μετά τους 12 μήνες θα ξεμπερδέψεις από τον ελληνικό στρατό. Μετά από μερικά χρόνια μπορεί να σε καλέσουν σε καμιά μετεκπαίδευση, ειδικά αν έχεις το πράσινο φύλλο πορείας όπως εγώ.
 

Reuzel

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2019
Μηνύματα
569
Κριτικές
3
Like
1.594
Πόντοι
486
Τώρα η θητεία έχει πάει στους 12 μήνες, το μισό από την αναμονή που λες.
Όταν μπήκα ήμουν με το 9μηνιτικο σύστημα, και απ'οτι διάβασα αν δε κάνω λάθος οι εξ αναβολής θα κάνουν 9, δε θα τους επηρεάσει το 12μηνο.
Ο μόνος λόγος που θα κώλωνα είναι ότι οι εργοδότες στο Ελλαδιστάν κοιτάνε να έχεις εκπληρωμένα στρατιωτικά καθήκοντα (γιατί φυσικά είναι δεδομένο ότι θα πας στρατό) και αν τους πεις ότι έχεις απαλλαγή, θα φανταστούν ότι είσαι πούστης ή με νοητική αναπηρία.
Και εγώ το σκέφτηκα αυτό, για αυτό και άλλαξα γνώμη για την απαλλαγή.
 

Reuzel

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2019
Μηνύματα
569
Κριτικές
3
Like
1.594
Πόντοι
486
Α και μην παίρνεις όρκο ότι μετά τους 12 μήνες θα ξεμπερδέψεις από τον ελληνικό στρατό. Μετά από μερικά χρόνια μπορεί να σε καλέσουν σε καμιά μετεκπαίδευση, ειδικά αν έχεις το πράσινο φύλλο πορείας όπως εγώ.
Όπως και να έχει σκατά είναι. Ας ζυγίσει ο καθένας και τις 2 περιπτώσεις (θητεία ή απαλλαγή) και ας διαλέξει τι θέλει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vril

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.999
Πόντοι
1.706
γεμίσαμε γιωτάδες. Απευθύνσου στον νίπλη @Nipple_Lover78 που ξέρει τα μέσα και τα παραμέσα στο 414 ψυχιατρικό νοσοκομείο στρατού.
 
Τελευταία τροποποίηση:

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.531
Κριτικές
62
Like
45.236
Πόντοι
9.297
Ο στρατός ήταν από τα χειρότερα πράγματα που έχουν συμβεί στη ζωή μου. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω και φυσικά δεν υπήρχαν επιπτώσεις, θα φρόντιζα χωρίς 2η σκέψη να βγω ι5. Το σκέφτομαι και τώρα μετά τη στράτευση, μιας και με ενοχλούν ακόμα και τώρα για διάφορες μαλακίες και φοβάμαι μην κάνουν κανένα αστείο και με στείλουν σε καμιά άσκηση Περμανίων. Αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι με ένα πλαστό χαρτί ψυχιάτρου να ξεγελάσεις την επιτροπή και να τελειώνεις.
Ειναι γελοιο καποιος να το παιζει ανδρας στα μπουρδελα και ταυτοχρονα να ειναι τοσο χλεχλες ωστε να μην θελει να παει φανταρος.Ανδρας α λα καρτ ...η πουστης α λα καρτ;Τι να ισχυει;
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ISINAS

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.709
Κριτικές
11
Like
12.583
Πόντοι
5.060
Ναι, η κλασική ελληνική μαλακία ότι ο στρατός σε κάνει άντρα. Βαριέμαι αυτή τη συζήτηση, το αφήνω εδώ.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.855
Κριτικές
21
Like
11.015
Πόντοι
4.546
Όπως και να έχει σκατά είναι. Ας ζυγίσει ο καθένας και τις 2 περιπτώσεις (θητεία ή απαλλαγή) και ας διαλέξει τι θέλει.
Υπερβάλεις ψηλέ. Δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου, όπου πρέπει να ζυγίσουμε τι είναι καλύτερο (θητεία ή απαλλαγή). Έλεος...
 

Reuzel

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2019
Μηνύματα
569
Κριτικές
3
Like
1.594
Πόντοι
486
Υπερβάλεις ψηλέ. Δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου, όπου πρέπει να ζυγίσουμε τι είναι καλύτερο (θητεία ή απαλλαγή). Έλεος...
Παίρνεις μια απόφαση οπότε κοιτάς τι θες εσύ περισσότερο. Θα πας στα τυφλά; Όπως π.χ επιλέγεις με ποιά πουτάνα θα πας.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.289
Like
3.546
Πόντοι
1.706
Δεν υπάρχει θέμα ως προς την εργασία αν θέλω δουλειά έχω, άσχετα αν θα εχω ι5 η όχι.Ουτε θα με πειράξει αν δεν παω να υπηρετήσω νομίζω η ζωή ειναι σκληρή από μόνη της δεν χρειάζομαι τον στρατό για αυτό και εννοείται πως δεν λέω κανεναν κοροϊδο,αν η επιλογή σου σε κανει να κοιμάσαι ήσυχος την νύχτα.υπαρχουν Πολλες γνώμες πανω στο θεμα έχω καταλάβει.Το θεμα μου είναι πως να πάρω την γνωμάτευση και εν τέλει το τρελοχαρτο,αν στην πορεία αλλάξω γνώμη μπορω να κόψω την αναβολή/απαλλαγή και να πάω.
Πρόσεξε λίγο, κάπου τα έχεις κάνει αχταρμά και θα μπλέξεις.
Το τρελόχαρτο είναι για την υπόλοιπη ζωή σου, δεν έχει άλλαξα γνώμη, τραλαλαλαλα, τώρα ας παω φαντάρος.
Αν τραβάς τόσο μεγάλο ζόρι απλά φύγε απο την χώρα και θα επιστρέφεις σε εκλογές για λίγες ημέρες.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.531
Κριτικές
62
Like
45.236
Πόντοι
9.297
Ναι, η κλασική ελληνική μαλακία ότι ο στρατός σε κάνει άντρα. Βαριέμαι αυτή τη συζήτηση, το αφήνω εδώ.
Δεν μιλαω προσωπικα αλλα γενικως ο κακομαθημενος μπουχεσας αστος που τα εχει ολα στα ποδια του και δεν χρειαστηκε να κοπιασει ποτε για τιποτα καπως ετσι νιωθει ιδιως αν ειναι μακρυα απο παραμεθοριες περιοχες.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
Είμαι της απόψεις του μισθοδοτικού στρατού !!! Το να μπαίνουν υποχρεωτικά κάθε καρδιάς καρύδι είναι απαράδεχτο και να τους κρατάνε και με το ζόρι πολλές φορές : τρελούς , παρανοϊκούς , καταθλιπτικους , ομοφιλοφιλους , νάρκωμανης…..πιστεύω πως ο στρατός θα ήταν καλύτερος αν ήταν μισθοφορικός με μεγάλη εκπαίδευση!! Το να πάει κάποιος 6-9-12 μήνες δεν μαθαίνει τίποτα ούτε κομάντο γίνεται ούτε τίποτα !! Πέρα από αυτό έχω να πω πως μεγάλο ποσοστό ναρκωμένβν και πούστηδων και αλκοολικών τα παίρνανε πένα στο στρατό …ΑΠΑΡΑΔΕΚτο !!! Όποτε ας μειλισουμε για πιο σοβαρά πράγματα και όχι επιφανειακά τύπου για κότες μπούληδες η κοτόπουλα που πολλά από αυτά έχουν υπηρέτηση αψωγα σε πληροφορο !!! Οι κότες φίλε μου μια χαρά τα πάνε στο στρατό για να υπηρετήσεις κότα πρέπει να είσαι και όχι κόκορας !!!
Ο μισθοφορικός στρατός θα ήταν λύση σε ένα πιο σοβαρό - αξιοκρατικό κράτος.

Στον στρατό είχαμε 2 γκει ΕΠΥ, την εποχή που για τον ίδιο λόγο άλλοι έπαιρναν απαλλαγή.

Ο ένας μάλιστα χρησιμοποίησε το σύστημα προς όφελος του.

Αφού πληρωνόταν τα ελάχιστα χρόνια που έπρεπε να παραμείνει, φρόντισε με την συμπεριφορά του να πάρει αναφορές σαν «ακατάλληλος» από τους αξιωματικούς της μονάδας και αποστρατεύτηκε.

Ο δεύτερος εκτός του ότι περηφανευόταν ότι τον έχουν πάρει ένα σωρό στελέχη της μονάδας(έλεγε ψέματα μπας και ψαρώσει κανένας άλλος και του κάτσει), έμαθα ότι καταδικάστηκε για υπόθεση ναρκωτικών(ήταν ακόμη στο στράτευμα).

Αλλος είχε ξεκάθαρα ψυχολογικά.

Ένα σωρό παιδιά που με το ζόρι έβγαλαν επαγγελματικό λύκειο, μπήκανε 5ετια, για το σίγουρο μεροκάματο.

Οι έφεδροι αξιωματικοί σε σχέση με τους καραβανάδες, ήταν καλύτεροι γνωστές ειδικότητας στο όπλο που ήμουν.

Μια μικρογραφία της κοινωνίας είναι ο ΕΣ.

Ακόμη και σε χώρες με ισχυρό μισθοφορικό στρατό πχ US
Έχουν καταφέρει οι γυναίκες να ρίξουν τα κριτήρια σωματικής αντοχής για να καταφέρουν την εισαγωγή περισσότερων γυναικών. Έχω περιέργεια να δω ένα τάγμα γυναικών απέναντι στους Ταλιμπάν τι θα καταφέρουν…..
 

Garit

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
487
Like
181
Πόντοι
1
Ο μισθοφορικός στρατός θα ήταν λύση σε ένα πιο σοβαρό - αξιοκρατικό κράτος.
Δεν είναι λύση ο μισθοφορικός στρατός για πάρα πολλούς λόγους.

Έχουν καταφέρει οι γυναίκες να ρίξουν τα κριτήρια σωματικής αντοχής για να καταφέρουν την εισαγωγή περισσότερων γυναικών. Έχω περιέργεια να δω ένα τάγμα γυναικών απέναντι στους Ταλιμπάν τι θα καταφέρουν…..
Την απάντηση την έχουν δώσει ήδη οι γυναίκες των Κούρδων
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
Δεν έχει θέση στην Ελλάδα όποιος αρνείται να πολεμήσει για την πατρίδα.
Να φανταστώ ότι περιμένεις να υπηρετήσουν και αργότερα να πολεμήσουν για την Ελλάδα ολοι οι μετανάστες που έρχονται τόσα χρόνια και παίρνουν άσυλο χαρτιά κλπ

Η οι υποχρεώσεις είναι μόνο για όσους έχουν Έλληνες γονείς ;
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
Την απάντηση την έχουν δώσει ήδη οι γυναίκες των Κούρδων

Καλά πες εσύ σε Ελληνίδα να φορέσει τα εκρηκτικά και να πάει για επίθεση αυτοκτονίας κατά του Τούρκου και έλα να μου πεις τι σου απάντησε.

Εδώ ξεσηκώνονται όταν στην κουβέντα περί ισότητας τις ρωτάς γιατί η θητεία να μην είναι υποχρεωτική για τις γυναίκες.

Τις μόνες που παραδέχομαι ίσως είναι τις ισραηλινές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: obi1

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom