Νέα

Γνώμες για ΚΚΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα adonis13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 236K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ο υλισμός πηγάζει από τον μηχανισμό του εγωισμού που υπάρχει σε κάθε άνθρωπο.

Δηλαδή όλο το καπιταλιστικό σύστημα στηρίζεται στο εγώ μας το οποίο αναπτύσει.

Υλισμό λοιπόν έχουμε όταν θέλουμε χρήμα για να αποκτήσουμε υλικά αγαθά περιττά πολλές φορές ή απλά για να είμαστε οι πρώτοι κ καλύτεροι.

Όχι από το αν υπάρχουνε εργοστάσια κ μέσα παραγωγής.



 

imbosch4

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2010
Μηνύματα
1.144
Like
2
Πόντοι
16
Ο υλισμός πηγάζει από τον μηχανισμό του εγωισμού που υπάρχει σε κάθε άνθρωπο.

Δηλαδή όλο το καπιταλιστικό σύστημα στηρίζεται στο εγώ μας το οποίο αναπτύσει.

Υλισμό λοιπόν έχουμε όταν θέλουμε χρήμα για να αποκτήσουμε υλικά αγαθά περιττά πολλές φορές ή απλά για να είμαστε οι πρώτοι κ καλύτεροι.

Όχι από το αν υπάρχουνε εργοστάσια κ μέσα παραγωγής

αυτός ο υλισμός υπάρχει στη φύση του ανθρώπου. θυμάσαιστον Ιεροξεταστή του Ντοστογιέβσκι ΄δωσε στο κόσμο ψωμί να φάει κια τον έχεις σίγουρο. πάντως τα κομμουνιστικά καθεστώτα δεν κατερρευσαν από την αντίδραση στην ύλη ,αλλά θέλανε περισσότερη ύλη.
 

Επισκέπτης
αυτός ο υλισμός υπάρχει στη φύση του ανθρώπου. θυμάσαιστον Ιεροξεταστή του Ντοστογιέβσκι ΄δωσε στο κόσμο ψωμί να φάει κια τον έχεις σίγουρο. πάντως τα κομμουνιστικά καθεστώτα δεν κατερρευσαν από την αντίδραση στην ύλη ,αλλά θέλανε περισσότερη ύλη.
Είσαι σίγουρος ότι ξέρεις γιατί κ πώς κατέρρευσαν τα κομμουνιστικά καθεστώτα,αν ναι πες μου κ εμένα γιατί συνέχεια ακούω και διαβάζω απλά ότι έπεσαν,αυτό μόνο.

2 πολιτεύματα μπορούνε να πιάσουνε κ αποδόσουνε μέγιστα:σοσιαλισμός κ εθνικοσοσιαλισμός,με όποιο από τα δύο θες μία προσωπικότητα ηγετική μπροστά να συγκρουστεί με το κατεστημένο κ ένα ισχυρό κράτος.

Όταν τα πουλάς όλα τα παπάρια σου θα πάρεις.

Υ.Γ.Ο κομμουνισμός καλός χρυσός αλλά ακόμα δεν τον έχουμε δει/ζήσει.


 

lefkaslion

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2009
Μηνύματα
38
Like
1
Πόντοι
0
ευτυχως που κατερευσε ο κομμουνισμος στις ανατολικες χωρες και γαμισαμε και μεις
χαχαχαχχα
 

imbosch4

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2010
Μηνύματα
1.144
Like
2
Πόντοι
16
Είσαι σίγουρος ότι ξέρεις γιατί κ πώς κατέρρευσαν τα κομμουνιστικά καθεστώτα,αν ναι πες μου κ εμένα γιατί συνέχεια ακούω και διαβάζω απλά ότι έπεσαν,αυτό μόνο.

2 πολιτεύματα έχουνε πιάσει κ αποδόσει μέγιστα:σοσιαλισμός κ εθνικοσοσιαλισμός,με όποιο από τα δύο θες μία προσωπικότητα ηγετική μπροστά να συγκρουστεί με το κατεστημένο κ ένα ισχυρό κράτος.

Όταν τα πουλάς όλα τα παπάρια σου θα πάρεις.

Υ.Γ.Ο κομμουνισμός καλός χρυσός αλλά ακόμα δεν τον έχουμε δει/ζήσει.


θύμασαι την διαφήμιση του γκορμπατσόφ με τα Μcdonalds ??γι΄αυτό έπεσαν. για τον πολιτισμό των Mcdonalds. Αυτό θελανε οι άνθρωποι να φοράνε adidas κια να τρώνε στa φαστφουντάδικα
 

Επισκέπτης
θύμασαι την διαφήμιση του γκορμπατσόφ με τα Μcdonalds ??γι΄αυτό έπεσαν. για τον πολιτισμό των Mcdonalds. Αυτό θελανε οι άνθρωποι να φοράνε adidas και να τρώνε στa φαστφουντάδικα
Εεεμ βλέπεις ο καπιτελισμός άρα φταίει,όχι ο κομμουνισμός!!! :P



 

Επισκέπτης
Ο υλισμός πηγάζει από τον μηχανισμό του εγωισμού που υπάρχει σε κάθε άνθρωπο.

Δηλαδή όλο το καπιταλιστικό σύστημα στηρίζεται στο εγώ μας το οποίο αναπτύσει.

Υλισμό λοιπόν έχουμε όταν θέλουμε χρήμα για να αποκτήσουμε υλικά αγαθά περιττά πολλές φορές ή απλά για να είμαστε οι πρώτοι κ καλύτεροι.

Όχι από το αν υπάρχουνε εργοστάσια κ μέσα παραγωγής.



Δεν τό έχεις λεβέντη μου.
 

imbosch4

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2010
Μηνύματα
1.144
Like
2
Πόντοι
16
Εεεμ βλέπεις ο καπιτελισμός άρα φταίει,όχι ο κομμουνισμός!!! :P
κομμμουνισμός=κοινοκτημοσύνη, σντί για αυτό τα φράγκα πάνε στη νομενκλατούρα
καπιταλισμός= οικονομική ελευθερία αντί για αυτό, τα φράγκα πάνε στους τραπεζίτες
Αρα καταρρευση κια των δυό  η εποχή της μετανεωτερικότητας, άρα μήπως πρέπει να αναζητούσουμε κια άλλα μονοπάτια?
μήπως λέμε τα ίδια?
Μήπως  ο κομμουνισμός που λες εσυ ειναι ουτοπικός?
 

Επισκέπτης
κομμμουνισμός=κοινοκτημοσύνη, σντί για αυτό τα φράγκα πάνε στη νομενκλατούρα
καπιταλισμός= οικονομική ελευθερία αντί για αυτό, τα φράγκα πάνε στους τραπεζίτες
Αρα καταρρευση κια των δυό  η εποχή της μετανεωτερικότητας, άρα μήπως πρέπει να αναζητούσουμε κια άλλα μονοπάτια?
μήπως λέμε τα ίδια?
Μήπως  ο κομμουνισμός που λες εσυ ειναι ουτοπικός?
Eεεε αρκετά ομολογώ,γενικά όλα τα πολιτεύματα έχουνε αδιέξοδο!!! :rolleyes:

Τα νέα μονοπάτια ποια είναι,τα πάντα έχουνε ειπωθεί;;;; :think:

Όλα εβρίσκονται σε τέλμα!!! :P

 

imbosch4

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2010
Μηνύματα
1.144
Like
2
Πόντοι
16
Eεεε αρκετά ομολογώ,γενικά όλα τα πολιτεύματα έχουνε αδιέξοδο!!! :rolleyes:

Τα νέα μονοπάτια ποια είναι,τα πάντα έχουνε ειπωθεί;;;; :think:

Όλα εβρίσκονται σε τέλμα!!! :P
πέρα από ιδεολογίες . Φαντάσου ένα κυβερνητικό σχήμα όπου δεν υπάρχουν πολώσεις, δεν υπάρχουν κόμματα, αλλά συνασπισμός ανθρώπων. Μία κυβέρνηση ,όπου υπάρχουν εκπρόσωποι π.χ. κια του Πασοκ, ΝΔ ΚΚε ΣΥΡΙΖΑ ΛΑΟ΅Σ κια αυτό που τους απασχολεί είνια το κοινό  καλό κια όχι τα εκάστοτε οικονομικά συμφέροντα τί έχεις σπουδάσει?
 

Επισκέπτης
Όπως είπε και ο Μ.Ανδρουλάκης,εγώ είμαι:

20% Αναρχικός.

20% Κομμουνιστής.

20% Σοσιαλιστής.

20% Φιλελεύθερος.

20% Πατριώτης.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
πέρα από ιδεολογίες . Φαντάσου ένα κυβερνητικό σχήμα όπου δεν υπάρχουν πολώσεις, δεν υπάρχουν κόμματα, αλλά συνασπισμός ανθρώπων. Μία κυβέρνηση ,όπου υπάρχουν εκπρόσωποι π.χ. κια του Πασοκ, ΝΔ ΚΚε ΣΥΡΙΖΑ ΛΑΟ΅Σ κια αυτό που τους απασχολεί είνια το κοινό  καλό κια όχι τα εκάστοτε οικονομικά συμφέροντα τί έχεις σπουδάσει?
Αν συννενοηθούν ποτέ όλοι αυτοί εγώ θα γίνω αστροναύτης αντί για νομικός(τώρα σπουδάζω)!!! :2funny: :2funny: :2funny:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
πέρα από ιδεολογίες . Φαντάσου ένα κυβερνητικό σχήμα όπου δεν υπάρχουν πολώσεις, δεν υπάρχουν κόμματα, αλλά συνασπισμός ανθρώπων. Μία κυβέρνηση ,όπου υπάρχουν εκπρόσωποι π.χ. κια του Πασοκ, ΝΔ ΚΚε ΣΥΡΙΖΑ ΛΑΟ΅Σ κια αυτό που τους απασχολεί είνια το κοινό  καλό κια όχι τα εκάστοτε οικονομικά συμφέροντα τί έχεις σπουδάσει?
Ποια θα ηγείται του σχήματος? Χειλουδάκη ή Καρλόττα? :blowup:
 

imbosch4

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2010
Μηνύματα
1.144
Like
2
Πόντοι
16
Αν συννενοηθούν ποτέ όλοι αυτοί εγώ θα γίνω αστροναύτης αντί για νομικός(τώρα σπουδάζω)!!! :2funny: :2funny: :2funny:
αν υπάρχει αγωνία για το κοινό αλό μπορούν αλλά στην ελλάδιτσα μαλλον δεν γινεται αυτομπορεί να γίνει μαλλον σε σκανδιναβικές χώρες. έγω είμια φιλόλογος
 

imbosch4

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2010
Μηνύματα
1.144
Like
2
Πόντοι
16
Ποια θα ηγείται του σχήματος? Χειλουδάκη ή Καρλόττα? :blowup:
ρε κουμπάρε αυτό όως δεν θα ήταν ωραίο πολιτικοί ανεξαρτήτως χρωμάτων να αγωνίζονται για το καλό της χώρας χωρίς κομματικές σκοπιμότητς κια λοιπές μαλακειούλες
 

Επισκέπτης
ρε κουμπάρε αυτό όως δεν θα ήταν ωραίο πολιτικοί ανεξαρτήτως χρωμάτων να αγωνίζονται για το καλό της χώρας χωρίς κομματικές σκοπιμότητς κια λοιπές μαλακειούλες
Αυτά πρέπει να λείπουνε αλλά ρε συ δεν γίνεται να συνδιάσεις τα πάντα πολιτικά,να λειτουργείς κομμουνιστικά,πατριωτικά κ φιλελεύθερα ταυτόχρονα!!! :cheesy:
 

imbosch4

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2010
Μηνύματα
1.144
Like
2
Πόντοι
16
Αυτά πρέπει να λείπουνε αλλά ρε συ δεν γίνεται να συνδιάσεις τα πάντα πολιτικά,να λειτουργείς κομμουνιστικά,πατριωτικά κ φιλελεύθερα ταυτόχρονα!!! :cheesy:
δηλαδη ο κομμουνιστης και ο φιλέλευθερος δεν μπορούν να είναι πατριώτες?
ο κομμουνιστης ο φιλελευθερος, πατριώτης δεν μπορούν να δράσουν πολιτικά?
τότε μια ζωη θα έχουμε πράσινο κια μπλε κια ενιοτε κόκκινο  κια ροζέ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom