Νέα

Γνώμες για ΚΚΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα adonis13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 236K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
 Ναι ρε αυτο το ξεχασα να το σχολιασω...
 Σκυλι του βασιλια ο Ζερβας;
 Εδω εισαι φαουλ σταμπιτ...

 Τον καθ.Κομνηνο Πυρομαγλου τον εχεις ακουστα;
 Ηταν αυτος που ερχομενος απο το Παρισι με εντολες του Πλαστηρα
 βρηκε τον Ζερβα και ιδρυθηκε ο ΕΔΕΣ  η μαλλον ακριβεστερα
 οι Ενοπλες Ομαδες Ελληνων Ανταρτων-προδρομος του ΕΔΕΣ...

  Ο οποιος ΕΔΕΣ ιδρυθηκε κατι μερες πριν το ΕΑΜ..
  Για την ακριβεια 23/9/41
  Ενω το ΕΑΜ 27/9/41..

  Μονο μερικες μερες ειναι αλλα η διαφορα υπαρχει,οταν μιλαμε για
  ακριβη καταγραφη της Ιστοριας
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Από έναν μόνο ιστορικό;
Προφανώς το λες γιατί έναν μόνο ιστορικό έχεις υπόψη σου.
Πράγμα που δεν σου δίνει -κατά τη γνώμη μου- το δικαίωμα να επιχειρηματολογείς με τόσο στόμφο, όντας αδιάβαστος.
Υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία επι του θέματος, που θα σου την έδινα ευχαρίστως αν πίστευα οτι θα διάβαζες έστω και ένα απο τα βιβλία που θα σου πρότεινα.
Και τα οποία δεν είναι βέβαια επιστημονικής φαντασίας, ούτε σαν κι αυτά του Λιακόπουλου.

  Φεθρυ σε παρακαλω αν εχεις βιβλιογραφια που να λεει
  οτι ο Ζερβας χρησιμοποιησε τσαμικα ταγματα να μου την
  συστησεις να την αγορασω..
  Ετσι για να εχω πιο πληρη την βιβλιοθηκη μου..
  Απορω πως μου εχουν ξεφυγει 
 

kthniatros

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2008
Μηνύματα
268
Like
1
Πόντοι
1
Φανατικός Βενιζελικός, προσχώρησε από τους πρώτους στο κίνημα « Εθνικής Αμύνης» που εκδηλώθηκε το 1916, πήρε μέρος σε πολλές μάχες του Μακεδόνικου Μετώπου (1917-1918), στις οποίες και διακρίθηκε, και το 1920, προαγόμενος πάντοτε «έπ’' ανδραγαθία», έφθασε στον βαθμό του ταγματάρχη. Μετά την ήττα των Φιλελευθέρων στις εκλογές του ίδιου χρόνου διέφυγε στην Κωνσταντινούπολη, από όπου επέστρεψε στην Αθήνα μετά την Επανάσταση του 1922 και κατατάχθηκε πάλι στον στρατό. Μετά την επιβολή της δικτατορίας του Θεοδώρου Πάγκαλου (Ιούνιος 1925) ο Ζέρβας διορίστηκε φρούραρχος της Αθήνας και παράλληλα ανέλαβε τη διοίκηση του Β' Τάγματος Δημοκρατικής φρουράς, το οποίο, μαζί με το Α' Τάγμα του αντισυνταγματάρχη Παναγιώτη Ντερτιλή, αποτελούσε ένα από τα κύρια στηρίγματα του καθεστώτος. Ζέρβας το σκυλί του βασιλιά..............
Ωστόσο πράγματι τμήματα του ΕΔΕΣ κατα τη γερμανική υποχώρηση πράγματι διευκόλυναν τους Γερμανούς και αυτό οφειλόταν κατά κύριο λόγο στο ότι ο εμφύλιος πόλεμος είχε ξεκινήσει απ τη στιγμή που φαινόταν η κατάρρευση των Γερμανών ώστε να διαμορφωθεί το μετακατοχικό τοπίο
και φυσικά στον πόλεμο ισχύει το δόγμα '' ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου''
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
  Ναι ρε αυτο το ξεχασα να το σχολιασω...
  Σκυλι του βασιλια ο Ζερβας;
  Εδω εισαι φαουλ σταμπιτ...

  Τον καθ.Κομνηνο Πυρομαγλου τον εχεις ακουστα;
  Ηταν αυτος που ερχομενος απο το Παρισι με εντολες του Πλαστηρα
  βρηκε τον Ζερβα και ιδρυθηκε ο ΕΔΕΣ  η μαλλον ακριβεστερα
  οι Ενοπλες Ομαδες Ελληνων Ανταρτων-προδρομος του ΕΔΕΣ...

  Ο οποιος ΕΔΕΣ ιδρυθηκε κατι μερες πριν το ΕΑΜ..
  Για την ακριβεια 23/9/41
  Ενω το ΕΑΜ 27/9/41..

  Μονο μερικες μερες ειναι αλλα η διαφορα υπαρχει,οταν μιλαμε για
  ακριβη καταγραφη της Ιστοριας

Τα στοιχεία που αναφέρεις, γκάμπα, είναι σωστά.
Τόσο για τον Ζέρβα, που δεν ήταν βεβαίως βασιλικός αλλά αγγλόφιλος -μέχρις παρεξηγήσεως θα έλεγα, αλλά- δημοκρατικός.
Αλλά και για τον ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ άνθρωπο Κομνηνό Πυρομάγλου, ο οποίος, αν δεν το ξέρεις, μέχρι το τέλος της ζωής του συνεργαζόταν πολιτικά με την Αριστερά (αυτός, ο υπαρχηγός του ΕΔΕΣ) και εκλέχτηκε μάλιστα και βουλευτής της το 1958.
Το ζήτημα όμως είναι να δει κανείς ΣΥΝΟΛΙΚΑ την υπόθεση ΕΔΕΣ.
Γιατί στην ιστορία του είναι καταγεγραμμένη τόσο η ένοπλη αντίσταση κατά των Γερμανών, όσο και η -επίσης ένοπλη- συνεργασία του με τους Γερμανούς, τουλάχιστον κάποιων μεγάλων τμημάτων του, κατά του ΕΛΑΣ.
Σου θυμίζω επίσης οτι ο κάθε αντάρτης του ΕΔΕΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΙΣΘΟ απο τους Εγγλέζους, μια λίρα το μήνα. Κάτι που ουδέποτε ίσχυσε για τον ΕΛΑΣ, αλλά εξηγεί και πολλά για την ταραγμένη αυτή περίοδο.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
  Φεθρυ σε παρακαλω αν εχεις βιβλιογραφια που να λεει
  οτι ο Ζερβας χρησιμοποιησε τσαμικα ταγματα να μου την
  συστησεις να την αγορασω..
  Ετσι για να εχω πιο πληρη την βιβλιοθηκη μου..
  Απορω πως μου εχουν ξεφυγει 

Μίλησα για συνεργασία του ΕΔΕΣ με τους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ.
Και έχω βέβαια πολύ μεγάλη βιβλιογραφία επ' αυτού, αν όντως σε ενδιαφέρει.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ωστόσο πράγματι τμήματα του ΕΔΕΣ κατα τη γερμανική υποχώρηση πράγματι διευκόλυναν τους Γερμανούς και αυτό οφειλόταν κατά κύριο λόγο στο ότι ο εμφύλιος πόλεμος είχε ξεκινήσει απ τη στιγμή που φαινόταν η κατάρρευση των Γερμανών ώστε να διαμορφωθεί το μετακατοχικό τοπίο
και φυσικά στον πόλεμο ισχύει το δόγμα '' ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου''

Αν η μάχη της μενίνας ήταν διευκόλυνση, πάω πάσο...
Και εσύ φλάισερ διαβάζεις ή έχεις κάποια άλλη από τις πηγές του φέθρυ;
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Μίλησα για συνεργασία του ΕΔΕΣ με τους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ.
Και έχω βέβαια πολύ μεγάλη βιβλιογραφία επ' αυτού, αν όντως σε ενδιαφέρει.

 Αααα μαλιστα,συγνωμη παρανοησα
 Τετοια εχω και εγω,και εχω και αποψη επ'αυτου(την συζηταμε και καποια
 αλλη φορα,να μην σπαμαρουμε ασκοπα)

 
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αν η μάχη της μενίνας ήταν διευκόλυνση, πάω πάσο...
Και εσύ φλάισερ διαβάζεις ή έχεις κάποια άλλη από τις πηγές του φέθρυ;

Ποιο άλλο βιβλίο εκτός απο αυτό του Φλάισερ και το "Φωτιά και Τσεκούρι" έχεις διαβάσει;
Είσαι επικίνδυνα άσχετος λέμε.
 

kthniatros

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2008
Μηνύματα
268
Like
1
Πόντοι
1
Όχι το βιβλίο  ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΙ του καθηγητή Νικου Μαραντζίδη
Μια διευκρίνηση εγώ δε το θεωρώ δοσύλογο το εξηγώ όπως και ο καθηγητής στα πλαίσια του δόγματος '' ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου''

 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
 Παντως ο Ζερβας δεν στρατολογησε τσαμηδες..
 Να μην το ξεχναμε
 Οσο για αυτο που λες παρακατω,υποννοεις τιποτα για τον Γερο του Μωρια;
 Η τακτικη "Διαιρει και βασιλευε" σου λεει κατι ως τακτικη
 χωρισμου αμυνομενων σε ισχυρα οχυρωμενη πολη,απο ξυπολητους και
 απειροπολεμους επαναστατες;

 Γιατι αν δεν σου λεει,μαλλον εχεις την ιδια στρατηγικη αντιληψη
 με τον Ζερβα..
 Και να ελεγα οτι δεν ξερεις απο Ιστορια...

 
Και βεβαια δεν υποννοω κατι για τον Γερο. Ηξερε πολυ καλα τι εκανε.
Λεω απλα οτι οι συνθηκες τις υπαιθρου δεν ειχαν αλλαξει το 45 και πολυ σε σχεση με το 21 με τον ιδιο τροπο λειτουργουσαν, με οπλαρχηγιλικια προσπαθοντας βαση πολεμου,εστω και εμφυλιου να αποκτησουν επιροη στις διαφορες περιοχες με αντιστοιχα σογια πχ Καραλιβαναιοι
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
  Αααα μαλιστα,συγνωμη παρανοησα
  Τετοια εχω και εγω,και εχω και αποψη επ'αυτου(την συζηταμε και καποια
  αλλη φορα,να μην σπαμαρουμε ασκοπα)

 

Εφόσον έχεις τέτοια βιβλιογραφία λοιπόν για το ζήτημα, σύστησέ την και στον στρέιτ που την αγνοεί.
Εννοείται πως το συζητάμε όποτε θέλεις.
 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
Σκυλί του βασιλιά ο ζέρβας;;;;
For the sweet love of jesus!
Ο Ζέρβας, για να μαθαίνεις, ήταν αξιωματικός του πλαστήρα και βενιζελικός...
Οι βασιλικοί δεν τον πολυπήγαιναν, απλά πολεμούσαν τον ίδιο εχθρό..
Μετά τον πόλεμο, οι ζερβικοί δεν έτυχαν και της καλύτερης μεταχείρισης από το παλάτι, όπως και ο ίδιος ο ζέρβας...Και αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι...
Στον εμφύλιο μάλιστα ο εδες τέθηκε πολύ νωρίς εκτός μάχης στην ήπειρο όποτε δεν ξέρω τί ακριβώς έκαναν οι "λακέδες" του...
Και δεν το έπαιζε στρατηγός, ήταν στρατηγός...Και έκανε πόλεμο με τους γερμανούς, όχι πλιάτσικα...
Όσο για τις γερμανικές στολές, μου θυμίζεις λίγο τις φωτογραφίες της μαυριανής με το μητσοτάκη!
Ενταξει το wikipedia ειναι δαχτυλος ινστρουχτορα

Για τον Πυρομαγλου
"Διετέλεσε γενικός γραμματέας και ουσιαστικός οργανωτής του ΕΔΕΣ, μαζί με το Στυλιανό Γονατά, το Θεόδωρο Πάγκαλο κ.ά. Επίσης υπήρξε γενικός υπαρχηγός του στρατιωτικού σκέλους της οργάνωσης που ονομαζόταν: «Εθνικές Ομάδες Ελλήνων Ανταρτών» (ΕΟΕΑ) και είχε διοικητή τον Ναπολέοντα Ζέρβα, με τον οποίο πολλές φορές διαφώνησε σε θέματα πολιτικής, διότι ο Ζέρβας ήταν υπερβολικά αγγλόφιλος και φιλοβασιλικός. Το αποτέλεσμα ήταν να έρθει σε ρήξη μαζί του και τελικά να διαχωρίσει τη θέση του.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ποιο άλλο βιβλίο εκτός απο αυτό του Φλάισερ και το "Φωτιά και Τσεκούρι" έχεις διαβάσει;
Είσαι επικίνδυνα άσχετος λέμε.

Πράγματι..Τα νομικά μου και οι ιστορικές μου γνώσεις ωχριούν μπροστά στις δικές σου...

Αν πάντως οι πηγές σου είναι σαν αυτές: Ναπολέων Ζέρβας "ο μισθοφόρος": από τα απόρρητα αρχεία του ΕΔΕΣ|, πρόλογος Μπάμπης Γραμμένος, εισαγωγή Θεόδωρος Δ. Σαμπατακάκης, παρουσίαση - σχολιασμός Λευτέρης Αποστόλου, εκδόσεις Φιλίστωρ, Αθήνα 2005 τότε άσ' το..Άρχισε να διαβάζεις λιακόπουλο...


Όσο για τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ περί συνεργασίας εδες γερμανοτσάμηδων κατά την αποχώρησή τους, η μάχη της μενίνας, ίσως η μεγαλύτερη μάχη (ξέρετε, αυτό που γίνεται μεταξύ τακτικών στρατιωτικών δυνάμεων, με όπλα, τακτικές, αντικειμενικό σκοπό) στην ήπειρο, για να μην πω στην κατεχόμενη ελλάδα, έγινε τον αύγουστο του 1944...λίγες μέρες πριν οι γερμανοί εγκαταλείψουν την ελλάδα...
 

kthniatros

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2008
Μηνύματα
268
Like
1
Πόντοι
1
Ενταξει το wikipedia ειναι δαχτυλος ινστρουχτορα

Για τον Πυρομαγλου
"Διετέλεσε γενικός γραμματέας και ουσιαστικός οργανωτής του ΕΔΕΣ, μαζί με το Στυλιανό Γονατά, το Θεόδωρο Πάγκαλο κ.ά. Επίσης υπήρξε γενικός υπαρχηγός του στρατιωτικού σκέλους της οργάνωσης που ονομαζόταν: «Εθνικές Ομάδες Ελλήνων Ανταρτών» (ΕΟΕΑ) και είχε διοικητή τον Ναπολέοντα Ζέρβα, με τον οποίο πολλές φορές διαφώνησε σε θέματα πολιτικής, διότι ο Ζέρβας ήταν υπερβολικά αγγλόφιλος και φιλοβασιλικός. Το αποτέλεσμα ήταν να έρθει σε ρήξη μαζί του και τελικά να διαχωρίσει τη θέση του.
και εγώ φίλε από wikipedia κάνω παράθεση κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενο post μου αλλά αν ήταν βασιλόφρων θα πολιτευόταν με το Σοφοκλή Βενιζέλο
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
 Το "Φωτια και τσεκουρι" ειναι του Αβερωφ-Τοσιτσα,του Γερο Ευαγγελου

 Του Χαγκεν Φλαισερ εχω το "Στεμμα και Σβαστικα" σε 2 τομους

 Για την βιβλιογραφια ευχαριστως...και για οποιον αλλο θελει
 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
και εγώ φίλε από wikipedia κάνω παράθεση κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενο post μου αλλά αν ήταν βασιλόφρων θα πολιτευόταν με το Σοφοκλή Βενιζέλο
Οκ εχεις δικιο. Ας πουμε λοιπον οτι ο "Στρατηγος" δεν ειχε και πολυ σταθερες πολιτικες πεποιθησεις,  παλι απο wikipedia
Φανατικός Βενιζελικός, προσχώρησε από τους πρώτους στο κίνημα « Εθνικής Αμύνης» που εκδηλώθηκε το 1916, πήρε μέρος σε πολλές μάχες του Μακεδόνικου Μετώπου (1917-1918), στις οποίες και διακρίθηκε, και το 1920, προαγόμενος πάντοτε «έπ’' ανδραγαθία», έφθασε στον βαθμό του ταγματάρχη. Μετά την ήττα των Φιλελευθέρων στις εκλογές του ίδιου χρόνου διέφυγε στην Κωνσταντινούπολη, από όπου επέστρεψε στην Αθήνα μετά την Επανάσταση του 1922 και κατατάχθηκε πάλι στον στρατό. Μετά την επιβολή της δικτατορίας του Θεοδώρου Πάγκαλου (Ιούνιος 1925) ο Ζέρβας διορίστηκε φρούραρχος της Αθήνας και παράλληλα ανέλαβε τη διοίκηση του Β' Τάγματος Δημοκρατικής φρουράς, το οποίο, μαζί με το Α' Τάγμα του αντισυνταγματάρχη Παναγιώτη Ντερτιλή, αποτελούσε ένα από τα κύρια στηρίγματα του καθεστώτος. Ωστόσο, ο Ζέρβας πήρε μέρος στο πραξικόπημα της 22ας Αυγούστου 1926 του Γεωργίου Κονδύλη που ανέτρεψε τον Πάγκαλο. Όταν τον Σεπτέμβριο ο Κονδύλης αποφάσισε τη διάλυση της Δημοκρατικής Φρουράς, ο Ζέρβας προέβαλε αντίσταση, με αποτέλεσμα να διεξαχθούν πολύνεκρες μάχες στην Αθήνα ανάμεσα τους άνδρες του και στις δυνάμεις του κυβερνητικού στρατού. Μετά την επικράτηση των κυβερνητικών ο Ζέρβας καταδικάστηκε σε ισόβια κάθειρξη. Δύο χρόνια αργότερα, τον Οκτώβριο του 1928, αμνηστεύτηκε από τον Ελευθέριο Βενιζέλο και ονομάστηκε αντισυνταγματάρχης "εν αποστρατεία".

Κατά τους πρώτους μήνες της Κατοχής (Σεπτέμβριος 1941) ίδρυσε μαζί με άλλους Βενιζελικούς αξιωματικούς και πολιτευτές τον ΕΔΕΣ. Επίτιμος πρόεδρος της οργάνωσης ήταν ο Νικόλαος Πλαστήρας, εξόριστος τότε -στη Γαλλία, και πρόγραμμά της ο αγώνας εναντίον των κατακτητών και η εγκαθίδρυση αβασίλευτης «Λαϊκής Σοσιαλιστικής Δημοκρατίας». Λίγο αργότερα, με υπαρχηγό και πολιτικό του σύμβουλο τον Κομνηνό Πυρομάγλου, βγήκε στα ηπειρώτικα βουνά, όπου συγκρότησε τον στρατιωτικό κλάδο του ΕΔΕΣ με την επωνυμία Εθνικαί Ομάδες Ελλήνων Ανταρτών(ΕΟΕΑ). Οι δυνάμεις του ΕΔΕΣ-ΕΟΕΑ αναγνωρίστηκαν ως τακτικός συμμαχικός στρατός από το Στρατηγείο Μέσης Ανατολής. Τον Νοέμβριο του 1942 οι δυνάμεις του ΕΔΕΣ και οι ανταρτικές δυνάμεις του ΕΛΑΣ με τον Άρη Βελουχιώτη, σε συνεργασία με Βρετανούς σαμποτέρ, ανατίναξαν τη γέφυρα του Γοργοπόταμου. Προς τα τέλη της Κατοχής οι δυνάμεις του Ζέρβα έλεγχαν ένα μέρος της Ηπείρου. Κατά τα Δεκεμβριανά δέχθηκαν επίθεση από δυνάμεις του ΕΛΑΣ (Άρης Βελουχιώτης), που μέσα σε 24 ώρες τους έδιωξε από την περιοχή του Κραβασαρά και υποχρεώθηκαν να αναδιπλωθούν και να καταφύγουν με την βοήθεια Αγγλικών πολεμικών πλοίων στην Κέρκυρα. Αργότερα (15 Φεβρουάριου 1945),ο Ζέρβας διέλυσε τις ανταρτικές του δυνάμεις.
Φανατικός Βενιζελικός, προσχώρησε από τους πρώτους στο κίνημα « Εθνικής Αμύνης» που εκδηλώθηκε το 1916, πήρε μέρος σε πολλές μάχες του Μακεδόνικου Μετώπου (1917-1918), στις οποίες και διακρίθηκε, και το 1920, προαγόμενος πάντοτε «έπ’' ανδραγαθία», έφθασε στον βαθμό του ταγματάρχη. Μετά την ήττα των Φιλελευθέρων στις εκλογές του ίδιου χρόνου διέφυγε στην Κωνσταντινούπολη, από όπου επέστρεψε στην Αθήνα μετά την Επανάσταση του 1922 και κατατάχθηκε πάλι στον στρατό. Μετά την επιβολή της δικτατορίας του Θεοδώρου Πάγκαλου (Ιούνιος 1925) ο Ζέρβας διορίστηκε φρούραρχος της Αθήνας και παράλληλα ανέλαβε τη διοίκηση του Β' Τάγματος Δημοκρατικής φρουράς, το οποίο, μαζί με το Α' Τάγμα του αντισυνταγματάρχη Παναγιώτη Ντερτιλή, αποτελούσε ένα από τα κύρια στηρίγματα του καθεστώτος. Ωστόσο, ο Ζέρβας πήρε μέρος στο πραξικόπημα της 22ας Αυγούστου 1926 του Γεωργίου Κονδύλη που ανέτρεψε τον Πάγκαλο. Όταν τον Σεπτέμβριο ο Κονδύλης αποφάσισε τη διάλυση της Δημοκρατικής Φρουράς, ο Ζέρβας προέβαλε αντίσταση, με αποτέλεσμα να διεξαχθούν πολύνεκρες μάχες στην Αθήνα ανάμεσα τους άνδρες του και στις δυνάμεις του κυβερνητικού στρατού. Μετά την επικράτηση των κυβερνητικών ο Ζέρβας καταδικάστηκε σε ισόβια κάθειρξη. Δύο χρόνια αργότερα, τον Οκτώβριο του 1928, αμνηστεύτηκε από τον Ελευθέριο Βενιζέλο και ονομάστηκε αντισυνταγματάρχης "εν αποστρατεία".

Κατά τους πρώτους μήνες της Κατοχής (Σεπτέμβριος 1941) ίδρυσε μαζί με άλλους Βενιζελικούς αξιωματικούς και πολιτευτές τον ΕΔΕΣ. Επίτιμος πρόεδρος της οργάνωσης ήταν ο Νικόλαος Πλαστήρας, εξόριστος τότε -στη Γαλλία, και πρόγραμμά της ο αγώνας εναντίον των κατακτητών και η εγκαθίδρυση αβασίλευτης «Λαϊκής Σοσιαλιστικής Δημοκρατίας». Λίγο αργότερα, με υπαρχηγό και πολιτικό του σύμβουλο τον Κομνηνό Πυρομάγλου, βγήκε στα ηπειρώτικα βουνά, όπου συγκρότησε τον στρατιωτικό κλάδο του ΕΔΕΣ με την επωνυμία Εθνικαί Ομάδες Ελλήνων Ανταρτών(ΕΟΕΑ). Οι δυνάμεις του ΕΔΕΣ-ΕΟΕΑ αναγνωρίστηκαν ως τακτικός συμμαχικός στρατός από το Στρατηγείο Μέσης Ανατολής. Τον Νοέμβριο του 1942 οι δυνάμεις του ΕΔΕΣ και οι ανταρτικές δυνάμεις του ΕΛΑΣ με τον Άρη Βελουχιώτη, σε συνεργασία με Βρετανούς σαμποτέρ, ανατίναξαν τη γέφυρα του Γοργοπόταμου. Προς τα τέλη της Κατοχής οι δυνάμεις του Ζέρβα έλεγχαν ένα μέρος της Ηπείρου. Κατά τα Δεκεμβριανά δέχθηκαν επίθεση από δυνάμεις του ΕΛΑΣ (Άρης Βελουχιώτης), που μέσα σε 24 ώρες τους έδιωξε από την περιοχή του Κραβασαρά και υποχρεώθηκαν να αναδιπλωθούν και να καταφύγουν με την βοήθεια Αγγλικών πολεμικών πλοίων στην Κέρκυρα. Αργότερα (15 Φεβρουάριου 1945),ο Ζέρβας διέλυσε τις ανταρτικές του δυνάμεις.
Αποφάσισε να πολιτευθεί, ίδρυσε το Εθνικό Κόμμα και στις εκλογές της 31ης Μαρτίου 1946 εξελέγη βουλευτής Ιωαννίνων, ενώ το κόμμα του κέρδισε συνολικά 25 έδρες. Στην κυβέρνηση Μαξίμου ανέλαβε το υπουργείο Δημοσίας Τάξεως (23 Φεβρουαρίου 1947), στο οποίο παρέμεινε μέχρι τις 29 Αυγούστου 1947. Αργότερα συγχώνευσε το κόμμα του με το Κόμμα των Φιλελευθέρων και ο ίδιος επανεξελέγη βουλευτής Ιωαννίνων. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1950 ανέλαβε το υπουργείο Δημοσίων 'Έργων στην κυβέρνηση Σοφοκλή Βενιζέλου. Στις επόμενες βουλευτικές εκλογές δεν κατόρθωσε να εκλεγεί βουλευτής και έκτοτε αποσύρθηκε από την ενεργό πολιτική. Πέθανε το 1957.




 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Πράγματι..Τα νομικά μου και οι ιστορικές μου γνώσεις ωχριούν μπροστά στις δικές σου...

Αν πάντως οι πηγές σου είναι σαν αυτές: Ναπολέων Ζέρβας "ο μισθοφόρος": από τα απόρρητα αρχεία του ΕΔΕΣ|, πρόλογος Μπάμπης Γραμμένος, εισαγωγή Θεόδωρος Δ. Σαμπατακάκης, παρουσίαση - σχολιασμός Λευτέρης Αποστόλου, εκδόσεις Φιλίστωρ, Αθήνα 2005 τότε άσ' το..Άρχισε να διαβάζεις λιακόπουλο...


Όσο για τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ περί συνεργασίας εδες γερμανοτσάμηδων κατά την αποχώρησή τους, η μάχη της μενίνας, ίσως η μεγαλύτερη μάχη (ξέρετε, αυτό που γίνεται μεταξύ τακτικών στρατιωτικών δυνάμεων, με όπλα, τακτικές, αντικειμενικό σκοπό) στην ήπειρο, για να μην πω στην κατεχόμενη ελλάδα, έγινε τον αύγουστο του 1944...λίγες μέρες πριν οι γερμανοί εγκαταλείψουν την ελλάδα...

Ρώτα και τον γκάμπα τότε, εφόσον οι δικές μου πηγές σου φαίνονται αναξιόπιστες.
Και μην τσιρίζεις σαν υστερικός επειδή τα σχήματα που έχεις στο κεφάλι σου δεν επιβεβαιώθηκαν απο την Ιστορία.
 

kthniatros

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2008
Μηνύματα
268
Like
1
Πόντοι
1
δε διαφωνώ γι αυτόν εξάλλου έχουν πει ότι διακρίθηκε κρυπτόμενος αλλά τους απογοήτευσε όλους εμφανιζόμενος μάλλον καιροσκόπο θα τον χαρακτήριζα
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ρώτα και τον γκάμπα τότε, εφόσον οι δικές μου πηγές σου φαίνονται αναξιόπιστες.
Και μην τσιρίζεις σαν υστερικός επειδή τα σχήματα που έχεις στο κεφάλι σου δεν επιβεβαιώθηκαν απο την Ιστορία.

Με τον Γκάμπα δεν βλέπω να διαφωνώ πουθενά...
Όσο για το ποιανού τα σχήματα που έχει στο κεφάλι δεν επιβεβαιώθηκαν από την ιστορία, σε παραπεμπω σε κανέναν καθρέφτη..
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Πράγματι..Τα νομικά μου και οι ιστορικές μου γνώσεις ωχριούν μπροστά στις δικές σου...

Αν πάντως οι πηγές σου είναι σαν αυτές: Ναπολέων Ζέρβας "ο μισθοφόρος": από τα απόρρητα αρχεία του ΕΔΕΣ|, πρόλογος Μπάμπης Γραμμένος, εισαγωγή Θεόδωρος Δ. Σαμπατακάκης, παρουσίαση - σχολιασμός Λευτέρης Αποστόλου, εκδόσεις Φιλίστωρ, Αθήνα 2005 τότε άσ' το..Άρχισε να διαβάζεις λιακόπουλο...


Όσο για τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ περί συνεργασίας εδες γερμανοτσάμηδων κατά την αποχώρησή τους, η μάχη της μενίνας, ίσως η μεγαλύτερη μάχη (ξέρετε, αυτό που γίνεται μεταξύ τακτικών στρατιωτικών δυνάμεων, με όπλα, τακτικές, αντικειμενικό σκοπό) στην ήπειρο, για να μην πω στην κατεχόμενη ελλάδα, έγινε τον αύγουστο του 1944...λίγες μέρες πριν οι γερμανοί εγκαταλείψουν την ελλάδα...

Με την ευκαιρία, γίνεται να μας πεις κιόλας γιατί το συγκεκριμένο βιβλίο σου φαίνεται αναξιόπιστο;
Όλοι οι συντελεστές της έκδοσής του είναι νηφάλιοι και σε καμμία περίπτωση εμπαθείς.
Εκτός αν ένα ιστορικό στέλεχος της Αριστεράς (Λευτέρης Αποστόλου, αδελφός της ΔΟΛΟΦΟΝΗΜΕΝΗΣ ΗΡΩΙΔΑΣ Ηλέκτρας Αποστόλου, είμαι σίγουρος οτι δεν την ξέρεις) και δύο απο τα πιο νηφάλια στελέχη της Αριστεράς σήμερα (Γραμμένος, Σαμπατακάκης) ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΔΙΑ ΝΑ ΟΜΙΛΟΥΝ, κατά τη γνώμη σου.
Πότε θα κάψουμε τα βιβλία τους στις πλατείες είπαμε; 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom