Νέα

Γιατί οι άντρες πληρώνουν για να γαμήσουν;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sexoula
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 322K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.975
Κριτικές
63
Like
45.895
Πόντοι
9.297
Μια φορά μαθητής του Σωκράτη τον ρώτησε :
"Δάσκαλε να παντρευτώ ή να μην παντρευτώ; "
"Ότι και να κάνεις θα το μετανιώσεις" του αποκρίθηκε ο Σωκράτης.

Λοιπόν σας διάβασα όλους και όλοι έχετε δίκιο σε αυτά που λέτε.
Κι ο Τρουμπαμαν και ο Καλογέρο που έπιασαν τις δύο άκρες.
Στόχος τους ήταν να καταστρέψουν την οικογένεια, τα κατάφεραν με τις γυναίκες σήμερα χειραφετημενες και ανεξέλεγκτες, έτσι ώστε να γίνουν απωθητικες για την δημιουργία οικογένειας. Σηκώνει μεγάλη συζήτηση αυτό αλλά μην τσακωνομαστε μεταξύ μας για κάτι που δεν φταίμε εμείς.

Αλλά και στον αντίποδα είναι μεγάλος εγωισμός να λες ότι σε ενδιαφέρει να περάσεις καλά στη ζωή σου μόνο εσύ χωρίς να δώσεις το παραμικρό σε κάποιον άλλο, όπως το σπλαχνο σου, όποιος το υποστηρίζει αυτό σίγουρα δεν έχει δει το πρωτότοκο του μετά την γέννα...

Λύση δεν υπάρχει, εκτός κι αν ξαναγυρίσουν στις παλιές οικογενειακές αξίες οι σημερινές γυναίκες.

Τώρα το τι θα κάνουν οι ανύπαντροι; Ότι τους φωτίσει ο Θεός, μόνο πριν παντρευτούν να ελέγξουν τα πεθερικά τους σε τι οικογένεια μεγάλωσε η μελλοντική γυναίκα τους, μητριαρχικη ή πατριαρχική; Αυτή είναι μόνο η αρχή, για την συνέχεια δεν είναι κανείς σίγουρος.
Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι υπάρχουν πολλές, ακόμα και σήμερα, αξιοζήλευτες οικογένειες με γονείς και παιδιά υποδείγματα για όλους, μην τα ισοπεδώνουμε όλα απλώς για να δικαιολογησουμε την δική μας ανεπάρκεια....
Πρώτα να ελέγξουν την τσέπη τους..αν είσαι στα 600-700€ πιθανότατα δεν θα μπορέσεις να έλξεις καμμία δασκάλα η αστυνομικινα παρά μόνο κάποια με τα ίδια η χειρότερα οικονομικά από εσένα.
Με τέτοιες συνθήκες ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΝΟΣ παρά να πεινάνε άλλοι εξαιτίας σου η να κάνεις τον ζητουλα στα σόγια σου και στους γείτονες για να λες ότι έχεις παιδιά και οικογενεια.
Καλά τα παιδιά και η οικογένεια αλλά ΌΧΙ σε βάρος την αξιοπρέπειας....
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Η σοβαρή και ώριμη γυναίκα είναι σαν τους δεινόσαυρους. Υπήρχε κάποτε αλλά έχει εκλείψει το είδος.
Αν σε αυτά τα δύο κολλήσεις και το όμορφη, μάλλον πρέπει να πρωταγωνιστεί στο 'Φανταστικά Τέρατα και που να τα βρείτε΄.
Βάλε και το πιστή και είναι μονόκερος διασταύρωση με γοργόνα.
Στην ελληνική πανίδα δε, μάλλον ευκολότερα βρίσκεις ρινόκερο, λόγω κυβικών.
Όσο για το reset, στα 40 γίνεται, συμφωνώ, διαφωνώ με το σοβαρή και ώριμη και έχω λόγους.
Η γυναίκα που ψάχνει μετά από κάποια ηλικία, δεν ψάχνει για σύζυγο, ψάχνει για πατέρα των παιδιών της.
Η διαφορά είναι τεράστια και αντί να ψάχνει τον έναν, ψάχνει από το καλάθι του Μαρινόπουλου, κι ό,τι κάτσει.
Είπαμε έχω επίγνωση του τι γίνεται εκεί έξω.
Δεν το καταλαβαινω αυτο. Η πρωην μου 30+ μια χαρα ομορφη ειναι και πιστη (ηταν, τωρα θα γκομενιζει ή καβλαντισε οταν ξεκινήσαμε διαδικασίες διαζυγιου, έτσι είναι οι γυναίκες) αλλα ο ναρκισσισμός επιασε ταβανι μετα τα 30 και την εστειλα με συνοπτικες διαδικασιες (2 μήνες και βγηκε)

Το θεμα ειναι πως παρουσιαζεσαι σε μια γυναικα και εκεινη ακολουθει.

Προσωπικά, το έπαιξα πολύ σωστα για μία δεκαετία αλλα εάν η άλλη αρχιζει τις μαλακίες της δίνεις ένα ωραιότατο διαζύγιο και της εύχεσαι να βρει ένα καλο παιδί να της παρέχει αυτά που της παρείχα εγώ και το παιδι και τα μάτια της.

Χτυπάς και μία συνεπιμέλεια και της γαμάς τα πάντα και κάνεις ζωάρα.

Π
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.189
Like
18.280
Πόντοι
3.656
Πρώτα να ελέγξουν την τσέπη τους..αν είσαι στα 600-700€ πιθανότατα δεν θα μπορέσεις να έλξεις καμμία δασκάλα η αστυνομικινα παρά μόνο κάποια με τα ίδια η χειρότερα οικονομικά από εσένα.
Με τέτοιες συνθήκες ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΝΟΣ παρά να πεινάνε άλλοι εξαιτίας σου η να κάνεις τον ζητουλα στα σόγια σου και στους γείτονες για να λες ότι έχεις παιδιά και οικογενεια.
Καλά τα παιδιά και η οικογένεια αλλά ΌΧΙ σε βάρος την αξιοπρέπειας....

Και τώρα ζήτουλες θα ήταν πολλοί,αν δεν είχαν απο πίσω τα γερόντια
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.975
Κριτικές
63
Like
45.895
Πόντοι
9.297
Και τώρα ζήτουλες θα ήταν πολλοί,αν δεν είχαν απο πίσω τα γερόντια
Δεν νομίζω...τότε τα παιδιά δεν ήθελαν κινητό και τάμπλετ από τα 5 και την έβγαζαν με καμμία γκοφρεττα και όχι με σουβλάκια κάθε μέρα.
 

panagos7

Πορνοστάρ
Εγγρ.
5 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.543
Κριτικές
53
Like
7.678
Πόντοι
8.816
Είναι ένστικτο αρχέγονο το γαμησι για αυτό πληρώνουμε για να γαμαμε.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Κανοντας σουμα λοιπον εισαι αλλος ενας ανθρωπος της σειρας
Εσύ κάποια μέρα θα ξεφύγεις από τη σειρά και θα σε διαβάσουμε στις εφημερίδες. Με απόψεις ότι θεωρείς δικαίωμά σου να απλώνεις τη χερούκλα σου σε όποια ντύνεται σαν ξέκωλο σε βλέπω καρφί για τη στενή. Κι όσοι βρίσκονται εκεί από περίεργες ιδέες ξεκίνησαν και πέρασαν στην πράξη μια μέρα. Νόμιζαν ότι είχαν δίκιο, αλλά κάπου δεν κατάφεραν να πείσουν το δικαστή.

Κι ενώ είσαι εν δυνάμει επικίνδυνος για το κοινωνικό σύνολο, κάνεις μαθήματα πολιτισμού. Σε πείραξε που σου είπε ο άλλος ότι λες παπαριές, ενώ είσαι ένα κοινωνικό σκουπίδι.
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.493
Κριτικές
28
Like
10.404
Πόντοι
3.296
Μια φορά μαθητής του Σωκράτη τον ρώτησε :
"Δάσκαλε να παντρευτώ ή να μην παντρευτώ; "
"Ότι και να κάνεις θα το μετανιώσεις" του αποκρίθηκε ο Σωκράτης.

Λοιπόν σας διάβασα όλους και όλοι έχετε δίκιο σε αυτά που λέτε.
Κι ο Τρουμπαμαν και ο Καλογέρο που έπιασαν τις δύο άκρες.
Στόχος τους ήταν να καταστρέψουν την οικογένεια, τα κατάφεραν με τις γυναίκες σήμερα χειραφετημενες και ανεξέλεγκτες, έτσι ώστε να γίνουν απωθητικες για την δημιουργία οικογένειας. Σηκώνει μεγάλη συζήτηση αυτό αλλά μην τσακωνομαστε μεταξύ μας για κάτι που δεν φταίμε εμείς.

Αλλά και στον αντίποδα είναι μεγάλος εγωισμός να λες ότι σε ενδιαφέρει να περάσεις καλά στη ζωή σου μόνο εσύ χωρίς να δώσεις το παραμικρό σε κάποιον άλλο, όπως το σπλαχνο σου, όποιος το υποστηρίζει αυτό σίγουρα δεν έχει δει το πρωτότοκο του μετά την γέννα...

Λύση δεν υπάρχει, εκτός κι αν ξαναγυρίσουν στις παλιές οικογενειακές αξίες οι σημερινές γυναίκες.

Τώρα το τι θα κάνουν οι ανύπαντροι; Ότι τους φωτίσει ο Θεός, μόνο πριν παντρευτούν να ελέγξουν τα πεθερικά τους σε τι οικογένεια μεγάλωσε η μελλοντική γυναίκα τους, μητριαρχικη ή πατριαρχική; Αυτή είναι μόνο η αρχή, για την συνέχεια δεν είναι κανείς σίγουρος.
Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι υπάρχουν πολλές, ακόμα και σήμερα, αξιοζήλευτες οικογένειες με γονείς και παιδιά υποδείγματα για όλους, μην τα ισοπεδώνουμε όλα απλώς για να δικαιολογησουμε την δική μας ανεπάρκεια....
Τι οριζεις ως αξιοζηλευτη οικογενεια και τι παιδι υποδειγμα;
Οπως λεει και ο @Sub-Zero αυτο που βλεπεις ειναι απλα μια βιτρινα...
Παντως ωραια δομημενη η επιχειρηματολογια σου τυπε
Να προσθεσω επισης πως τιποτα δεν ειναι δεδομενο
Ουτε καν η αγαπη στο σπλαγχνο σου το παιδι σου
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Καλά προφανώς ως εκθεσα, μιλάς για κάποιον πιο μορφωμένο από σένα.
Με αυτόν τον όρο, το δέχομαι το κομπλιμέντο.
Όσο για την αγωγή, στο μπου είμαστε, ο πραγματικά μορφωμένος είναι αυτός που μπορεί να κάνει μιξ της μόρφωσης και του επιπέδου του χώρου που βρίσκεται. Οπότε τα σχόλια σου περί στέρησης αγωγής τα κάνω γαργάρα. Ειδικά από κάποιον που ούτε τόνους δεν ξέρει να βάζει.

Επίσης το παπαριες είναι συνώνυμο του ανοησίες.
Μην ανησυχείς, μια χαρά γαμαω, δεν θα μου δώσει έξτρα ανδριλικι μια λέξη.
Εκτός αν το βλέπεις έτσι εσύ για σένα και νομίζεις ότι όλοι έχουμε ανάγκη επίδειξης ανδρισμού.
Μαν, αν τον παρακολουθούσες τι γράφει πότε πότε, δεν θα καθόσουνα να δίνεις εξηγήσεις. Ο τύπος έχει κόψει καπίστρι. Αν ήμασταν Γαλλία, θα μάζευα screenshots να τα στείλω στις αρχές να τον μαζέψουν, μπας και γλιτώσω καμμιά κοπελίτσα που θα έχει την ατυχία να βρεθεί μπροστά του σε κάποια φάση που δεν θα είναι στα καλά του.
Αλλά δεν έχει νόημα να ασχολούμαι με κάποιον από την Ελλάδα, αφού έχω φύγει από αυτήν την χώρα. Ας ασχοληθούν άλλοι.
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Τι οριζεις ως αξιοζηλευτη οικογενεια και τι παιδι υποδειγμα;
Οπως λεει και ο @Sub-Zero αυτο που βλεπεις ειναι απλα μια βιτρινα...
Παντως ωραια δομημενη η επιχειρηματολογια σου τυπε
Να προσθεσω επισης πως τιποτα δεν ειναι δεδομενο
Ουτε καν η αγαπη στο σπλαγχνο σου το παιδι σου
Όχι φίλε, είναι δεδομένο ότι αγαπάς το παιδί σου.

Π
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.493
Κριτικές
28
Like
10.404
Πόντοι
3.296
.
Όχι φίλε, είναι δεδομένο ότι αγαπάς το παιδί σου.

Π
Αν ηταν ετσι τυπε μου δε θα ειχαμε τοσα περιστατικα συνειδητης εγκαταλειψης τους.
Και ειναι πολλα
Υπαρχουν ανθρωποι που δε θελουν να ξερουν τα παιδια τους και ομως
Οπως και παιδια που δεν αγαπουν και δεν υπολογιζουν τους γονεις τους.
Τιποτα δεν ειναι δεδομενο..
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Δεν το καταλαβαινω αυτο. Η πρωην μου 30+ μια χαρα ομορφη ειναι και πιστη (ηταν, τωρα θα γκομενιζει ή καβλαντισε οταν ξεκινήσαμε διαδικασίες διαζυγιου, έτσι είναι οι γυναίκες) αλλα ο ναρκισσισμός επιασε ταβανι μετα τα 30 και την εστειλα με συνοπτικες διαδικασιες (2 μήνες και βγηκε)

Το θεμα ειναι πως παρουσιαζεσαι σε μια γυναικα και εκεινη ακολουθει.

Προσωπικά, το έπαιξα πολύ σωστα για μία δεκαετία αλλα εάν η άλλη αρχιζει τις μαλακίες της δίνεις ένα ωραιότατο διαζύγιο και της εύχεσαι να βρει ένα καλο παιδί να της παρέχει αυτά που της παρείχα εγώ και το παιδι και τα μάτια της.

Χτυπάς και μία συνεπιμέλεια και της γαμάς τα πάντα και κάνεις ζωάρα.

Π

Είχα την ευτυχία να βρω μερικά καλά κορίτσια στη ζωή μου, Δύο ήταν οι κορυφές και δεν έχω να τους καταλογίσω τίποτα.
Η πρώτη ρωσίδα απορρίφθηκε γιατί ήθελε γάμο και παιδί, η δεύτερη γαλλίδα δεν ήθελε ούτε παιδί ούτε γάμο, και ήμασταν σε ελεύθερη σχέση, αλλά μετά από 8 χρόνια δεν το λες και τόσο ελεύθερη, διότι δένεσαι αρκετά. Απομακρύνθηκα όμως, γιατί αλλάξαν τα πλάνα ζωής μας.

Διατηρώ πάντα άριστες σχέσεις, αλλά σκέφτομαι ότι αν είχα παντρευτεί ίσως η κατάσταση να ήταν πολύ διαφορετική. Πιστεύω ότι όλα τα χαλάει αυτή η επισημοποίηση της σχέσης. Γίνεται καταχώρηση στον εγκέφαλο και των δύο ότι ο άλλος είναι δεδομένος (ότι έχεις δέσει το γάιδαρό σου) και έχεις πιο χαλαρή συμπεριφορά με αποτέλεσμα να ξεφεύγουν οι καταστάσεις. Δηλαδή, ας πούμε αν κάποια στιγμή της βρεις ή σου βρει κάτι θα ξεσπάσεις ή θα ξεσπάσει, ενώ αν δεν υπάρχει η επισημοποίηση ο καθένας έχει την αίσθηση ότι ο άλλος μπορεί ανά πάσα στιγμή να την κάνει. Κι έτσι κρατιέσαι.

Δεν ξέρω ποια είναι η ψυχολογία με αστεφάνωτους γονείς που είτε μένουν μαζί είτε όχι. Κανονικά, αν υπάρχει παιδί, αυτό είναι από μόνο του κάποιου είδους επισημοποίηση. Από την άλλη, αν τα πάρεις στο κρανίο, μπορείς να εξαφανιστείς και για καμμιά βδομάδα, χωρίς να μπορεί να σε κατηγορήσει για εγκατάλειψη στέγης. Ή να φύγει αυτή μια βδομάδα στη μάνα της. Λογικά χωρίς στέφανα, ακόμα και με παιδί, θα αναγκάζονται και οι δύο να είναι προσεκτικοί και να μην κάνουν μαλακίες.
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
.

Αν ηταν ετσι τυπε μου δε θα ειχαμε τοσα περιστατικα συνειδητης εγκαταλειψης τους.
Και ειναι πολλα
Υπαρχουν ανθρωποι που δε θελουν να ξερουν τα παιδια τους και ομως
Οπως και παιδια που δεν αγαπουν και δεν υπολογιζουν τους γονεις τους.
Τιποτα δεν ειναι δεδομενο..
Ναι συμφωνώ, ο κανόνας είναι ότι νοιάζεσαι για το παιδί σου, τα άλλα είναι εξαιρέσεις. Φυσικά δεν κάνουμε όλοι για γονείς.
Ο άλλος κανόνας είναι ότι όση αγάπη δώσεις στο παιδί σου, τόση θα πάρεις πίσω. Επίσης πολλά ψυχικά τραύματα που έχουμε οφείλονται στους γονείς μας....το παιδί σου είναι ο καθρέπτης σου
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.207
Like
1.748
Πόντοι
216
Όπως είπα καθείς κάνει τις επιλογές του.
Όποτε θέλω σινεμά πάω με φίλους.
Όποτε θέλω καλή οικογενειακή ατμόσφαιρα, βλεπω γονείς και το παιδί μου.
Όποτε θέλω ταξιδάκι κάνω και μόνος η παρέα είναι περιττή, άσε που λόγω δουλειάς το ταξίδι μονάχιστερ είναι συνήθεια.
Όποτε θέλω να βρω ένα κοριτσάκι να φορτώσω, διαλέγω, ψηλή-κοντή, μελαχροινή-ξανθιά ανάλογα τι μου αρέσει εκείνη τη στιγμή.
Γιατί να κάνω σχέση και συναισθηματική δέσμευση; Για να χάνω τον καιρό μου με τις ανώριμες που θυμήθηκαν ότι θέλουν παιδί στα 50, ή που είναι χωρισμένες και ψάχνουν πατριούς για τα διαβόλια τους;
Να λείπει το βύσσινο.
Το μότο μου είναι 'οταν έχεις παιδιά και σκυλιά, η γυναίκα περισσεύει'.
Κι έχω και τα 2.
Παιδιά να περνάτε καλά.
Εντάξει τύπε, μας έπεισες :confused: :confused:
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
Πρώτα να ελέγξουν την τσέπη τους..αν είσαι στα 600-700€ πιθανότατα δεν θα μπορέσεις να έλξεις καμμία δασκάλα η αστυνομικινα παρά μόνο κάποια με τα ίδια η χειρότερα οικονομικά από εσένα.
Με τέτοιες συνθήκες ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΝΟΣ παρά να πεινάνε άλλοι εξαιτίας σου η να κάνεις τον ζητουλα στα σόγια σου και στους γείτονες για να λες ότι έχεις παιδιά και οικογενεια.
Καλά τα παιδιά και η οικογένεια αλλά ΌΧΙ σε βάρος την αξιοπρέπειας....
Αν σκεφτόταν έτσι οι παππούδες μας δεν θα υπήρχαμε εμείς τώρα.
Έτσι ορίζει ο σύγχρονος τρόπος ζωής, τα κοινωνικά μοντέλα, το σύγχρονο μοντέλο οικογένειας και άλλα πολλά. Όλα αυτά δεν εφαρμόστηκαν τυχαία, για την καταστροφή της οικογένειας εφαρμόστηκαν....
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.937
Κριτικές
30
Like
20.473
Πόντοι
8.846
Ειναι υποκειμενικο το θεμα.
Εγω δεν αντεχω ανθρωπο διπλα μου αν δεν μου ειναι χρησιμος σε κατι.
Πχ να γαμησω(γυναικα) η να γελασω(ανδρας)
Μολις γαμησω η γελασω μετα θελω να μεινω μονος μου με τον τοιχο τυπε
Σορυ που στο χαλαω.
Δε θα κοψω φλεβα
Απλα θα στραφω προς τη μερια του τοιχου που εχει παραθυρο με θεα
:rockon:
"Κοινωνικο ον" μαλιστα.Αυτα τα λενε οι εκθεσαδες τυπε.Ασε τα σχηματα λογου δε γραφεις εκθεση ιδεων.Για την πραγματικοτητα μιλαμε εδω περα.
Σεβαστη η δικη σου εκτιμηση της,οπως την τεκμηριωνεις.Θα θελες συντροφια Θα θελες ενα ποτηρι νερο.
Οκ.
Αυτα γινονται και εχοντας καποια που θα δεχτει να συνυπαρξετε χωρις να συγκατοικησετε και χωρις παιδια

Α και κατι τελευταιο.Απο τη μια προσπαθεις να γραψεις εκθεση ιδεων απο την αλλη δεν ξερεις να μιλας.Στερεισαι αγωγης.
Ακους εκει "λες παπαριες"
Στολιζοντας με "παπαρια" το λογο σου σε κανει να αισθανεσαι πιο ανδρας;Ε;
δεν καταλαβαίνω τι σε χαλάει στη φράση "κοινωνικό ον"....
ή που είναι το λάθος?
«Ο άνθρωπος είναι ον φύσει κοινωνικό και πολιτικό. Αυτός που μπορεί να ζήσει μακριά απ’ τις ανθρώπινες κοινωνίες είναι θηρίο ή θεός».
πάρε παράδειγμα τον εαυτό σου...τι κάνεις εδώ μέσα αν όχι να κοινωνικοποιείσαι (ως κοινωνικό ον) συγχρωτιζόμενος μαζί μας έστω και ιντερνετικά?
αν απλά ήθελες πληροφορίες για εκδιδόμενες δεν θα ήσουν σε τέτοια νήματα.
η φύση σου όμως άλλα λέει καταρρίπτοντας τα λεγόμενά σου
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.960
Κριτικές
67
Like
29.247
Πόντοι
10.336
δεν καταλαβαίνω τι σε χαλάει στη φράση "κοινωνικό ον"....
ή που είναι το λάθος?
«Ο άνθρωπος είναι ον φύσει κοινωνικό και πολιτικό. Αυτός που μπορεί να ζήσει μακριά απ’ τις ανθρώπινες κοινωνίες είναι θηρίο ή θεός».
πάρε παράδειγμα τον εαυτό σου...τι κάνεις εδώ μέσα αν όχι να κοινωνικοποιείσαι (ως κοινωνικό ον) συγχρωτιζόμενος μαζί μας έστω και ιντερνετικά?
αν απλά ήθελες πληροφορίες για εκδιδόμενες δεν θα ήσουν σε τέτοια νήματα.
η φύση σου όμως άλλα λέει καταρρίπτοντας τα λεγόμενά σου
η αντικοινωνικοτητα δεν προυποθετει την πληρη αποκοπη του ατομου απο την κοινωνια που ζει, αλλα την μην ομαλη ενταξη του ή αντιστοιχα την αντιθεση του με πολλες προεκτασεις αυτης. Δεν ειναι αναγκη να πας σε ενα βουνο αποκομμενος απο καθε ανθρωπινη επαφη για να στηριξεις ή να αποδειξεις την αντικοινωνικη σου φυση. Μην ξεχνας και το ενστικτο της επιβιωσης που σε θελει "μαθημενο" διπλα σε πηγες υλικων αγαθων. Κατ'επεκταση και βιολογικης φυσεως υπηρεσιων, οπως αναγκη για σεξ, στην προκειμενη περιπτωση.

Οσον αφορα τις συζητησεις εδω μεσα και αντιστοιχα τα νηματα που προσφερουν απλα διαπληκτισμους ή ανταλλαγη ιδεων, πιο ευκολα μπορουν να χαρακτηριστουν σκοτωμα χρονου παρα κοινωνικοποιηση. Αυτο το "εστω και ιντερνετικα" που γραφεις ειναι και το λαθος στο συλλογισμο της κοινωνικοποιησης. Δηλαδη εκ των πραγματων, ενας ανθρωπος ο οποιος δεν συναναστρεφεται παρα ελαχιστα με αλλους αλλα χρησιμοποιει το ιντερνετ ως μεσω επικοινωνιας και αλληλεπιδρασης, πιστευω οτι απο την πλειοψηφια (και της κοινωνιας και των ειδικων) εχει παραπανω πιθανοτητες να χαρακτηριστει ως απλα αντικοινωνικος (ειναι "κλειστος" ανθρωπος λεμε) παρα κοινωνικος σε συγχυση. Σε ακραιο σεναριο ανθρωπου κλεισμενου στο υπογειο για μηνες αλλα πληρως ενεργου σε κοινωνικα δικτυα ας πουμε, δεν θα πεις "α, κοινωνικοποιειται το παιδι"..

Δεν ειναι λεπρα παντως, συμπεριφορικη αποκλιση ειναι, και αν δεν συμπεριλαμβανει και συγκεκριμενα κοινωνιοπαθητικα χαρακτηριστικα (πχ επικινδυνοτητα) τοτε δεν προκειται καν για παθηση προς ιαση, ιδιαιτερα οταν γινεται εν γνωσει του υποκειμενου και οχι ακουσια. Ναι, η "φυση" του ανθρωπου ειναι κοινωνικη, αλλα καμια κληρονομικη "φυσικοτητα" δεν εμποδισε τον ανθρωπο να αποκλινει απο τη νορμα, πχ ομοφυλοφιλια.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.960
Κριτικές
67
Like
29.247
Πόντοι
10.336
ενας αστερισκος.
ισως να ειναι ορθοτερη η χρηση της λεξης "introvert" ή "asocial" αντι για αντικοινωνικος-antisocial σε καποιες περιπτωσεις, δηλαδη εσωστρεφης ή ακοινωνητος. Στην καθομιλουμενη, μπακαλίστικα, τα συγχεουμε. Το ενα προκειται για παθηση (οπως ειπα, ενας τυπος στο υπογειο που μονη του ανθρωπινη αλληλεπιδραση για μηνες ειναι το ιντερνετ) και το αλλο αναφερεται σε μια "ταμπελα" ή ιδιοτητα του ατομου, απλουστευμενα >μοναχικοτητα.
Δεν εχει μεγαλη σημασια μιας και δεν ειμαστε σε σεμιναριο επιστημονικης κοινοτητας, ολοι καταλαβαινουμε νομιζω ποιος αναφερεται σε τι στην συγκεκριμενη περιπτωση.
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.937
Κριτικές
30
Like
20.473
Πόντοι
8.846
η αντικοινωνικοτητα δεν προυποθετει την πληρη αποκοπη του ατομου απο την κοινωνια που ζει, αλλα την μην ομαλη ενταξη του ή αντιστοιχα την αντιθεση του με πολλες προεκτασεις αυτης. Δεν ειναι αναγκη να πας σε ενα βουνο αποκομμενος απο καθε ανθρωπινη επαφη για να στηριξεις ή να αποδειξεις την αντικοινωνικη σου φυση. Μην ξεχνας και το ενστικτο της επιβιωσης που σε θελει "μαθημενο" διπλα σε πηγες υλικων αγαθων. Κατ'επεκταση και βιολογικης φυσεως υπηρεσιων, οπως αναγκη για σεξ, στην προκειμενη περιπτωση.

Οσον αφορα τις συζητησεις εδω μεσα και αντιστοιχα τα νηματα που προσφερουν απλα διαπληκτισμους ή ανταλλαγη ιδεων, πιο ευκολα μπορουν να χαρακτηριστουν σκοτωμα χρονου παρα κοινωνικοποιηση. Αυτο το "εστω και ιντερνετικα" που γραφεις ειναι και το λαθος στο συλλογισμο της κοινωνικοποιησης. Δηλαδη εκ των πραγματων, ενας ανθρωπος ο οποιος δεν συναναστρεφεται παρα ελαχιστα με αλλους αλλα χρησιμοποιει το ιντερνετ ως μεσω επικοινωνιας και αλληλεπιδρασης, πιστευω οτι απο την πλειοψηφια (και της κοινωνιας και των ειδικων) εχει παραπανω πιθανοτητες να χαρακτηριστει ως απλα αντικοινωνικος (ειναι "κλειστος" ανθρωπος λεμε) παρα κοινωνικος σε συγχυση. Σε ακραιο σεναριο ανθρωπου κλεισμενου στο υπογειο για μηνες αλλα πληρως ενεργου σε κοινωνικα δικτυα ας πουμε, δεν θα πεις "α, κοινωνικοποιειται το παιδι"..

Δεν ειναι λεπρα παντως, συμπεριφορικη αποκλιση ειναι, και αν δεν συμπεριλαμβανει και συγκεκριμενα κοινωνιοπαθητικα χαρακτηριστικα (πχ επικινδυνοτητα) τοτε δεν προκειται καν για παθηση προς ιαση, ιδιαιτερα οταν γινεται εν γνωσει του υποκειμενου και οχι ακουσια. Ναι, η "φυση" του ανθρωπου ειναι κοινωνικη, αλλα καμια κληρονομικη "φυσικοτητα" δεν εμποδισε τον ανθρωπο να αποκλινει απο τη νορμα, πχ ομοφυλοφιλια.
χμμμ....ενδιαφέρον κ. παπαροτρίφτουλα...

εγώ πάντως δεν αναφέρθηκα στην αντικοινωνικότητα (του τρούμπα ή γενικώς).
αναφέρθηκα και απέρριψα την απαξίωση που επιχειρεί, μέσω του σχόλιού του, της ίδιας της έννοιας της κοινωνικότητας.

κατά τα λοιπά συμφωνώ γενικότερα με βασική εξαίρεση το "σκότωμα χρόνου". όντως για κάποιους είναι έτσι, νομίζω (ή φοβάμαι) όμως ότι για μεγάλη μερίδα μελών αποτελεί το βασικό εργαλείο κοινωνικοποίησής τους
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.493
Κριτικές
28
Like
10.404
Πόντοι
3.296
.
δεν καταλαβαίνω τι σε χαλάει στη φράση "κοινωνικό ον"....
ή που είναι το λάθος?
«Ο άνθρωπος είναι ον φύσει κοινωνικό και πολιτικό. Αυτός που μπορεί να ζήσει μακριά απ’ τις ανθρώπινες κοινωνίες είναι θηρίο ή θεός».
πάρε παράδειγμα τον εαυτό σου...τι κάνεις εδώ μέσα αν όχι να κοινωνικοποιείσαι (ως κοινωνικό ον) συγχρωτιζόμενος μαζί μας έστω και ιντερνετικά?
αν απλά ήθελες πληροφορίες για εκδιδόμενες δεν θα ήσουν σε τέτοια νήματα.
η φύση σου όμως άλλα λέει καταρρίπτοντας τα λεγόμενά σου
Αν διαβασεις το ποστ του @paparotriftoulas θα διαπιστωσεις μια πιο κοντα στην πραγματικοτητα αναλυση.
Αυτο ηταν που με "χαλασε" στην εκφραση κοινωνικο ον.Οτι περιγραφει απλα μια ιδανικη γενικευση και οχι το αναγλυφο της κοινωνιας με τις οποιες αποκλισεις του(εντος "φυσιολογικων"οριων)
Αυτο ερχεται να συμπληρωσει η πολυ πετυχημενη αλλα και παλι των ακρων ρηση του Αριστοτελη:"θηριο η Θεος"
Ασχετα αν ταυτιζομαι η οχι με την αναλυση του @paparotriftoulas η αναλυση αυτη ειναι ενα καλο παραδειγμα ρεαλιστικης προσεγγισης.
Ψαχνει ο αλλος και βρισκει μια ωραια φραση που θυμαται απ οσα καναν στο σχολειο και την "κολλαει" ως κομματι στο παζλ της λογικης που θεωρει αυτος σωστη:
"Χρειαζομαστε μια συντροφο,ποιος θα μας φερει ενα ποτηρι νερο;Ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον" et voila! Το τελειο παζλ λογικης!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom