Νέα

Εκλογές 2023... 21 Μαΐου!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Y13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 15K
  • Εμφανίσεις 338K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

★ Tony xx ★

Μέγας
Εγγρ.
30 Μαΐ 2019
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
3
Like
18.079
Πόντοι
3.556
Δεν θέλω Τσίπρα γιατί είναι καρναβάλι
Δεν ήταν πολιτικός κρατούμενος από τη χούντα οταν ηταν 6 μηνών..



Ούτε λέει ιστορίες για εξωγήινους στη Βουλή.



Οπότε ναι, αυτός είναι το καρναβάλι.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
δεν χρειαζόταν να δεσμευτεί σε μία απόλυτη θέση,
δηλαδή τί;
θα αφήσει ο μητσοτάκης την αρχηγία για να γίνει η κυβέρνηση με τη σύμπραξη κινάλ
ή θα τον ρίξουν ο δένδιας και ο χατζηδάκης;

το ίδιο φυσικά ισχύει και για τον τσίπρα.
ποιός θα τον ρίξει σε τόσο στενά χρονικά πλαίσια;

εμένα μου φαίνεται αποτρεπτικό.
αυτοπαγίδευση, με την οποία θα δει να μειώνεται στο μισό η κοινοβουλευτική δύναμη στις β΄εκλογές
ή θα αναγκαστεί να φανεί ανακόλουθος.
καλλίτερα, να μιλούσε μόνο για θέσεις και αρχές.
πχ θα ψηφίσει επιτέλους (που δεν το έκανε ούτε το 2008 ούτε το 2019) την κατάργηση του κρατικού μονοπωλείου του άρθρου 16 του Σ.;
Πρώτον, δεν μπορούσε να μην παρει θεση. Θα ηταν χειροτερο. Ηταν το πρωτο πραγμα που τον ρωτουσαν, για να τον φερουν σε δυσκολη θέση και να τον πιέσουν. Ισως μια μεσοβέζικη απαντηση θα ηταν "δεν μπορουμε να πουμε τιποτα επ' αυτού πριν την εκφραση της λαϊκής βούλησης, η οποια καθοριζει τα παντα". Αλλά και παλι τον μπελά του θα εβρισκε.
Δευτερον, για το συγκεκριμενο θεμα το ΠΑΣΟΚ επισημως δεν εχει λαβει θεση. Αντιλαμβανομαι οτι ειναι επισης δυσκολη η θεση του, επειδη επι χρονια το ΠΑΣΟΚ ηταν ερμαιο του αριστερού λαϊκισμού και δεν μπορούσε να τολμήσει να συναινέσει σε κατι τετοιο, με αποτελεσμα να εχουμε γινει οι γραφικοι της Ευρωπης που δεν θελουν ιδιωτικά πανεπιστημια, χωρίς προφανή λόγο, πέραν των ιδεοληψιών της αριστεράς που καταδυναστεύουν την Ελλαδα επί δεκαετιες.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Δεν θέλω Τσίπρα γιατί είναι καρναβάλι...

Απομένουν Κούλης,Βελόπουλος,Τζημερος..
Για πείτε να σας ακούσω....
Δηλαδή ο Βελόπουλος και ο Τζήμερος δεν ειναι καρναβάλια?
 

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
606
Like
1.296
Πόντοι
206
Για τις εφορευτικές που συζητάτε, ρωτάω.

Αν ας πούμε σε μια σοβαρή χώρα, υπάρχει αυτή η γελοιότητα.

Επίσης..... γιατί ενώ έχεις σοβαρή κρίση, σε τέτοια θέματα σε πιάνει δεοντολογικού τύπου κόμπλα;
Καταλαβαίνεις γιατι πρεπει να πας στην εφορευτικη; Να στο πω απλα, εγω ειμαι Δικαστικος Αντιπροσωπος και ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ εχω παρει και τον δικο μου γραμματεα και αραζουμε στην καλπη. Οταν λοιπον δεν υπάρχει εφορευτικη, εγω ανοιγω φακελους και βγαζω το ψηφοδελτιο της ΝΔ και βαζω του ΣΥΡΙΖΑ, μπορω; Φυσικα! Θα με δει κανενας; Οχι! Εχω νοθευσει το αποτελεσμα; Φυσικα! Οποτε οι εφορευτικες επιτροπες ειναι πολυ απλα για να μην νοθευει κανενας το αποτελεσμα και να ειναι το αγρυπνο ματι του Λαου πανω απο τις καλπες
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.167
Κριτικές
2
Like
18.731
Πόντοι
3.656
Δεν θέλω Τσίπρα γιατί είναι καρναβάλι...
Δεν θέλω Ανδρουλάκη γιατί ειναι ανύπαρκτος και ανίκανος...
Δεν θέλω Βαρουφάκη γιατι,παρά τις εκπληκτικές γνώσεις του στα μακρο-μικρο οικονομικά,είναι καραγκιόζης ολκής...
Δεν θέλω Κουτσούμπα,χωρίς περαιτέρω ανάλυση...
Δεν θέλω Πλεύση Μαλακιας γιατι αν αρχίσει να μιλάει μου ερχεται να σπασω την Τηλεόραση/ραδιόφωνο.Ουτε ο Φιντέλ Καστρο...
Μπογδάνος,Κρανιδιώτης,Λατινοπουλου,ΕΑΝ,Οικολόγοι κλπ παρακλάδια δεν....
Απομένουν Κούλης,Βελόπουλος,Τζημερος..
Για πείτε να σας ακούσω....
Καπετάνιε στην υπηρεσία τιμωρούσες την απρέπεια στους εθνικούς συμβολισμούς ?
ή
έλεγες "χάνει λάδια το παιδάκι" και του χάριζες τη φυλάκα ?

 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.181
Like
34.522
Πόντοι
9.931
Δεν θέλω Τσίπρα γιατί είναι καρναβάλι...
Δεν θέλω Ανδρουλάκη γιατί ειναι ανύπαρκτος και ανίκανος...
Δεν θέλω Βαρουφάκη γιατι,παρά τις εκπληκτικές γνώσεις του στα μακρο-μικρο οικονομικά,είναι καραγκιόζης ολκής...
Δεν θέλω Κουτσούμπα,χωρίς περαιτέρω ανάλυση...
Δεν θέλω Πλεύση Μαλακιας γιατι αν αρχίσει να μιλάει μου ερχεται να σπασω την Τηλεόραση/ραδιόφωνο.Ουτε ο Φιντέλ Καστρο...
Μπογδάνος,Κρανιδιώτης,Λατινοπουλου,ΕΑΝ,Οικολόγοι κλπ παρακλάδια δεν....
Απομένουν Κούλης,Βελόπουλος,Τζημερος..
Για πείτε να σας ακούσω....
Έλεος ρε Ναυαρχε! Βελόπουλο;;!!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Καταλαβαίνεις γιατι πρεπει να πας στην εφορευτικη; Να στο πω απλα, εγω ειμαι Δικαστικος Αντιπροσωπος και ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ εχω παρει και τον δικο μου γραμματεα και αραζουμε στην καλπη. Οταν λοιπον δεν υπάρχει εφορευτικη, εγω ανοιγω φακελους και βγαζω το ψηφοδελτιο της ΝΔ και βαζω του ΣΥΡΙΖΑ, μπορω; Φυσικα! Θα με δει κανενας; Οχι! Εχω νοθευσει το αποτελεσμα; Φυσικα! Οποτε οι εφορευτικες επιτροπες ειναι πολυ απλα για να μην νοθευει κανενας το αποτελεσμα και να ειναι το αγρυπνο ματι του Λαου πανω απο τις καλπες
Γι' αυτο το λογο βεβαια, τα μεγαλα κομματα εχουν και εκλογικους αντιπροσωπους στα τμηματα. Οι οποιοι ομως δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν για να εκτελουν χρεη μελών εφορευτικής επιτροπής, απλως παρακολουθουν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Δεν ήταν πολιτικός κρατούμενος από τη χούντα οταν ηταν 6 μηνών..



Ούτε λέει ιστορίες για εξωγήινους στη Βουλή.



Οπότε ναι, αυτός είναι το καρναβάλι.
Θα μας πεις και για την ημερα που "μιλησε με την κούκλα" στη βιτρινα?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Το διαβασες το αρθρο? Σοβαρα τωρα?
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.690
Κριτικές
183
Like
43.792
Πόντοι
21.896
Δεν θέλω Τσίπρα γιατί είναι καρναβάλι...
Δεν θέλω Ανδρουλάκη γιατί ειναι ανύπαρκτος και ανίκανος...
Δεν θέλω Βαρουφάκη γιατι,παρά τις εκπληκτικές γνώσεις του στα μακρο-μικρο οικονομικά,είναι καραγκιόζης ολκής...
Δεν θέλω Κουτσούμπα,χωρίς περαιτέρω ανάλυση...
Δεν θέλω Πλεύση Μαλακιας γιατι αν αρχίσει να μιλάει μου ερχεται να σπασω την Τηλεόραση/ραδιόφωνο.Ουτε ο Φιντέλ Καστρο...
Μπογδάνος,Κρανιδιώτης,Λατινοπουλου,ΕΑΝ,Οικολόγοι κλπ παρακλάδια δεν....
Απομένουν Κούλης,Βελόπουλος,Τζημερος..
Για πείτε να σας ακούσω....
ΚΚΕ (μ-λ)
Προσοχή στις απομιμήσεις Μ-Λ ΚΚΕ
Βεβαια εγώ Κούλη θα ψηφίσω ελέω Μπατζανακη αλλά εσύ ρίξτο εκεί που σου λεω
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Δεν λέει ο Ανδρουλάκης ότι ο Μητσοτάκης πρέπει να αφήσει την ηγεσία της ΝΔ ,λεει ότι θα είναι άλλος ο πρωθυπουργός εκτός των 2 αρχηγών.
Έχει μια βάση αυτό ,σου λέει κάποιος άλλος πρωθυπουργός ώστε να περνάει και εμένα ο λόγος μου.
Ο Βενιζελος γιατι δεχθηκε να ειναι ο Σαμαρας πρωθυπουργός στη συγκυβερνηση? Αν δηλαδη υπαρχει συγκλιση και προγραμματικη συμφωνια, ποιο ειναι το προβλημα να ειναι πρωθυπουργός ο αρχηγος του πρώτου κομματος? Αλλά πρεπει καποια στιγμη, να βγει ενας πολιτικος αρχηγος και να πει "κόψτε τους λαϊκισμούς, ούτε ο Τσιπρας ούτε ο Μητσοτακης ειναι ο σατανάς, αρχηγοι των δυο μεγαλων παραταξεων ειναι, φυσικα θα ειναι πρωθυπουργος ο αρχηγος του πρωτου κομματος, το θεμα ειναι η συμφωνια σε καποιο κοινο προγραμμα".

Μηπως ξεχασαμε οτι η Φωφη Γεννηματα ηταν υπουργός του Σαμαρα? Χαλασε ο κοσμος? Οχι βεβαια.
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.474
Κριτικές
7
Like
3.207
Πόντοι
786
Ο Βενιζελος γιατι δεχθηκε να ειναι ο Σαμαρας πρωθυπουργός στη συγκυβερνηση? Αν δηλαδη υπαρχει συγκλιση και προγραμματικη συμφωνια, ποιο ειναι το προβλημα να ειναι πρωθυπουργός ο αρχηγος του πρώτου κομματος? Αλλά πρεπει καποια στιγμη, να βγει ενας πολιτικος αρχηγος και να πει "κόψτε τους λαϊκισμούς, ούτε ο Τσιπρας ούτε ο Μητσοτακης ειναι ο σατανάς, αρχηγοι των δυο μεγαλων παραταξεων ειναι, φυσικα θα ειναι πρωθυπουργος ο αρχηγος του πρωτου κομματος, το θεμα ειναι η συμφωνια σε καποιο κοινο προγραμμα".

Μηπως ξεχασαμε οτι η Φωφη Γεννηματα ηταν υπουργός του Σαμαρα? Χαλασε ο κοσμος? Οχι βεβαια.
τότε γιατί διαφωνείς ότι ο ανδρουλάκης παγίδευσε το κόμμα στην προσωπική του πικρία ότι κατ' εντολή του μητσοτάκη τον παρακολούθησε η ευπ;
σαν απατημένη γκόμενα κάνει.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
τότε γιατί διαφωνείς ότι ο ανδρουλάκης παγίδευσε το κόμμα στην προσωπική του πικρία ότι κατ' εντολή του μητσοτάκη τον παρακολούθησε η ευπ;
σαν απατημένη γκόμενα κάνει.
Μηπως δεν εγινα σαφης, να το ξαναπω.
Ναι, ηταν δυσκολη η θεση του στην απαντηση αυτου του ερωτηματος εξ αρχης.
Επισης, ναι, θεωρω οτι το εχει κάνει λύσσα με τις παρακολουθησεις. Φωναζει δυσαναλογα σε σχεση με το ενδιαφερον που εχει ο κοσμος για το θεμα. Εγω στη θεση του, πιθανον να τρολαριζα και λιγο το θεμα, "ευχαριστω τον κυριο πρωθυπουργο που μου αφιερωσε τοσο χρονο να με παρακολουθει, ελπιζω να μην επληξε". Και τελος. Γκρινια, γκρινια, γκρινια, ελεος πια
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.003
Πόντοι
1.486
Καπετάνιε στην υπηρεσία τιμωρούσες την απρέπεια στους εθνικούς συμβολισμούς ?
ή
έλεγες "χάνει λάδια το παιδάκι" και του χάριζες τη φυλάκα ?

Ρε φιλε...Οταν ποστάρεις κάτι π΄ρεπει να είσαι σιγουρος ότι δεν θα σε αντικρούσει ο άλλος με κατι παρόμοιο...
 

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
606
Like
1.296
Πόντοι
206
Γι' αυτο το λογο βεβαια, τα μεγαλα κομματα εχουν και εκλογικους αντιπροσωπους στα τμηματα. Οι οποιοι ομως δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν για να εκτελουν χρεη μελών εφορευτικής επιτροπής, απλως παρακολουθουν.
Γνωστα ειναι αυτα αλλα δεν μπορεις να αφησεις την τυχη σου στους εκλογικους αντιπροσώπους. Δλδ αν το Κινημα Φτωχων δεν εχει να στειλει κανεναν και εγω γουσταρω να του βγαζω ολα ακυρα τα ψηφοδελτια τι θα γινει; Θα αλλοιωσουμε το εκλογικο αποτελεσμα; Οχι φυσικα ο λαος πρεπει να ειναι εκει για να διασφαλισει οτι η ψηφος απο ολους θα γινει σεβαστη.
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.521
Like
3.826
Πόντοι
456
Ο Βενιζελος γιατι δεχθηκε να ειναι ο Σαμαρας πρωθυπουργός στη συγκυβερνηση? Αν δηλαδη υπαρχει συγκλιση και προγραμματικη συμφωνια, ποιο ειναι το προβλημα να ειναι πρωθυπουργός ο αρχηγος του πρώτου κομματος? Αλλά πρεπει καποια στιγμη, να βγει ενας πολιτικος αρχηγος και να πει "κόψτε τους λαϊκισμούς, ούτε ο Τσιπρας ούτε ο Μητσοτακης ειναι ο σατανάς, αρχηγοι των δυο μεγαλων παραταξεων ειναι, φυσικα θα ειναι πρωθυπουργος ο αρχηγος του πρωτου κομματος, το θεμα ειναι η συμφωνια σε καποιο κοινο προγραμμα".

Μηπως ξεχασαμε οτι η Φωφη Γεννηματα ηταν υπουργός του Σαμαρα? Χαλασε ο κοσμος? Οχι βεβαια.
Η κατάσταση με Σαμαρά Βενιζέλο ήταν με την χώρα να βλέπει το παγόβουνο να έρχεται δεν είμαστε εκεί τώρα.
Μπες στην θέση του Ανδρουλάκη για λίγο ,ο πρωθυπουργός που έχει άμεση λαϊκή εντολή είναι πανίσχυρος,έχει όλους τους διακόπτες της εξουσίας στα χέρια του ,ορίζει τους πάντες ,και στο τέλος τέλος αν τον ζορίσει το μικρό κομμα θα λέει με ψήφισαν 2 εκατομμύρια άνθρωποι .
Θα ήθελες να βρεθείς σε αυτή την θέση;
Αν όμως έχει τον Δένδια πρωθυπουργό (με αυτόν και τον Μητσοτάκη εκτός κυβέρνησης) η δυνατότητα του να επηρεάζει τα πράγματα αυξάνεται και στην περίπτωση που βρεθούν σε αντιδικία για κάποιο θέμα θα είναι αυτός σε θέση ισχύος σε σχέση με τον Δένδια.
Φαντάζομαι ότι αυτό σκέφτεται.
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.167
Κριτικές
2
Like
18.731
Πόντοι
3.656
Ρε φιλε...Οταν ποστάρεις κάτι π΄ρεπει να είσαι σιγουρος ότι δεν θα σε αντικρούσει ο άλλος με κατι παρόμοιο...
ο "άλλος" δηλαδή είσαι εσύ Καπετάνιε ?
δεν βλέπω να αντικρούεις το απλό ερώτημα,
αν τιμωρούσες απρεπείς συμπεριφορές προς τα εθνικά σύμβολα
ή
έλεγες ¨τα παιδάκια είναι αμέα" και χάριζες τη φυλάκα
ή
τους έδινες τιμητική άδεια ή και ψήφο :think:
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.003
Πόντοι
1.486
ο "άλλος" δηλαδή είσαι εσύ Καπετάνιε ?
δεν βλέπω να αντικρούεις το απλό ερώτημα,
αν τιμωρούσες απρεπείς συμπεριφορές προς τα εθνικά σύμβολα
ή
έλεγες ¨τα παιδάκια είναι αμέα" και χάριζες τη φυλάκα
ή
τους έδινες τιμητική άδεια ή και ψήφο :think:
Σου απαντάω στη λογική του ότι αν κατηγορείς τον έναν για μια απρέπεια-που ειναι κατακριτέα, ειδικά για μένα-πρέπει να είσαι ετοιμος να αντικρούσει και το επιχείρημα "και ο άλλος τα ίδια κάνει"..
Εκτός και αν δεν εννοείς αυτό,οπότε ναι,του ρίχνω 5 μέρες.
Όμως η ΝΔ κινειται εγγύτερα στη λογική της τιμης στα Εθνικά Συμβολα σε σχέση με το λούστρο που δήλωνε ότι "η θάλασσα δεν εχει συνορα" και "θα το ρισκάρουμε με την Τουρκία"...Γι αυτό είχε και τον Καμμένο στο ΥΠ.ΑΜυνας για να του κρατάει τα μποσικα...
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.003
Πόντοι
1.486

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.301
Κριτικές
1
Like
35.329
Πόντοι
6.256
38% ????
Εσυ φυσικα κουλη δαγκωτο λογω μπελαρά και κορβετων;
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.003
Πόντοι
1.486
Εσυ φυσικα κουλη δαγκωτο λογω μπελαρά και κορβετων;
Δαγκωτο..Πουθενα δεν αξιζει δαγκωτό,εκτός και αν εχεις συμφέρον...
Αυτη τη στιγμή προέχει η σταθερότητα και ο σχηματισμός αυτοδύναμης Κυβέρνησης.Ολα τα άλλα ειναι υπό συζήτηση...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom