Νέα

Εκλογές 2023... 21 Μαΐου!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Y13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14K
  • Εμφανίσεις 342K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.688
Like
6.382
Πόντοι
2.356
και μενα μου φανηκαν πουτανα τα ποσοστα , νομπελ μαθηματικων και αυτοι , κανας απο το μπου θα εγραψε το αρθρο

ΥΓ Αυτοι δεν ειναι που τελευταια στιγμη δεν ψηφισαν Συριζα λογο Κατρουγκαλου ; ετσι δεν ειπαν ; , οτι Ελ εππαγελματιες το γυρισαν σε ΝΔ ;
Μαλακίες γράφουν. Εδώ είναι πιο λογικά τα νούμερα.
 

Iso14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2012
Μηνύματα
4.624
Κριτικές
8
Like
3.358
Πόντοι
456
Πολλοί γνωστοί έχουν καταστήματα καφέ τυρόπιτα δικά κτλ και όλοι λένε ότι τον τελευταίο μήνα πάνε κατά διαόλου, άλλοι έχουν ξεκινήσει κ δανείζονται από τοκογλύφος.. Όταν τους λέω γιατί δεν ψηφίζεται το πρώτο κόμμα ώστε να μη χασετε τη σεζόν κάποιοι λένε ότι αν βγει ο Αλέξης θα παρουμε χρήμα.... Εκείνη τη στιγμή χτύπησε τηλ περίεργο για κάτι καθυστερημένα κ την έκανα κουνώντας την κιοφαλα μου....
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.543
Like
72.928
Πόντοι
12.756
Προς φίλτατο @daima703
Επειδή οι αγαπητοί συμφορουμίτες μας ερίζουν για το ύψος των ποσών ιδιωτικών καταθέσεων και ο καθένας μας λέει τι λεφτά έχει ο καθηγητής των παιδιών του (πλην του καλού σου φίλου @Νίπλης που έβαλε ένα έστω μπαγιάτικο στατιστικό) παραθέτω την "ΕΚΘΕΣΗ ΧΡΗΜΑΤΟΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑΣ" της ΤΤΕ, Μάιος 2022.
Μόνο εσύ θα είχες τα νεφρά να το διαβάσεις ολόκληρο. Έστω από την σελίδα 122 "ΕΙΔΙΚΟ ΘΕΜΑ I ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΑΣΕΩΝ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΩΝ ΣΤΙΣ ΕΓΧΩΡΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ"
Ως teaser παραθέτω τα:
"3 Ποσοστιαία σύνθεση καταθέσεων νοικοκυριών και επιχειρήσεων ανά κατηγορία μεγέθους λογαριασμού Όσον αφορά την ποσοστιαία σύνθεση των καταθέσεων φυσικών προσώπων με βάση το υπόλοιπο του λογαριασμού, παρατηρούνται στο σύνολο των τραπεζών σχετικά μικρές διακυμάνσεις διαχρονικά: το μεγαλύτερο μερίδιο στις καταθέσεις των φυσικών προσώπων στο τραπεζικό σύστημα έχει η κατηγορία υπολοίπου 5.000-50.000 ευρώ, η οποία αντιπροσωπεύει από το 2015 σχεδόν σταθερό ποσοστό –κυμαίνεται γύρω στο 41%-42% (βλ. Διάγραμμα 2Α). Η δεύτερη σε σημασία κατηγορία αφορά τους λογαριασμούς ύψους 100.000-500.000 ευρώ, με ποσοστό που κυμαίνεται γύρω στο 23-24%, και ακολουθεί η κατηγορία 50.000-100.000 ευρώ με 19%-20%. H χαμηλότερη κατηγορία λογαριασμών, κάτω των 5.000 ευρώ, αντιπροσωπεύει το 9-10% του συνόλου των καταθέσεων των φυσικών προσώπων, ενώ οι κατηγορίες άνω των 500.000 ευρώ αντιπροσωπεύουν γύρω στο 6% του συνόλου."
Επειδή τα νούμερα είναι εξωφρενικά υψηλά παρακάτω στο κείμενο εξηγεί που υπάρχει πουστιά.
Εγώ περισσότερο μπερδεύτηκα παρά ξεκαθάρισα πόσα τελικά λεφτά έχουμε στους λογαριασμούς μας.
Πάντως το pdf είναι ενδιαφέρον. Μεταξύ άλλων δείχνει και τι πούτσα θα έτρωγαν οι Γάλλοι έτσι και φαλιρίζαμε το 2015!

Ωραιος που βρηκες και εβαλες προσφατα στοιχεία , ΑΛΛΑ , μιλαγαμε και μιλάμε για ιδιωτικες καταθεσεις προσωπων , οπως αυτη εξυπηρετείται απο την λιανικη των τραπεζων.

Τα στοιχεια που εβαλες αφορουν φυσικά πρόσωπα που ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΔΩ μιλάμε για ιδιωτες συν επιχειρήσεις .. Δηλαδη οπως λεει και η ερευνα που ανεβασες

Στην κατηγορία “φυσικά πρόσωπα” εντάσσονται, εκτός από τα νοικοκυριά, οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι ατομικές επιχειρήσεις, δηλαδή επιχειρήσεις χωρίς νομική προσωπικοτητα

και σαφως ειναι υψηλα γιατι ολοι ξερουμε οτι σχεδον οι περισσοτεροι λογαριασμοι επιχειρησεων εχουν μεσα δανεικα λεφτα κτλ , το λεει και το αρχειο σου

Και μόνον επειδή ο τομέας των φυσικών προσώπων περιλαμβάνει, εκτός από τα νοικοκυριά, τους ελεύθερους επαγγελματίες και τις ατομικές επιχειρήσεις, εικάζεται ότι ένα τμήμα των εν λόγω καταθέσεων είναι δυνατόν να αφορά λογαριασμούς που χρησιμοποιούνται ως κεφάλαια κίνησης.

οποτε τα στοιχεια ειναι μπουρδελο για να βγαλεις ακρη για προσωπικες καταθέσεις .. η τελευταια που βρηκα εγω ναι οντως ειναι μπαγιατικη , αλλα τουλαχιστον δεν περιλαμβανει επιχειρησεις με΄σα.
 

Studiakias99

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2023
Μηνύματα
505
Κριτικές
1
Like
494
Πόντοι
26

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.543
Like
72.928
Πόντοι
12.756
Μαλακίες γράφουν. Εδώ είναι πιο λογικά τα νούμερα.

τα νουμερα αυτα ειναι στην γενικη φορολογία , δηλαδη ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ .. οταν λεει οτι :

Τέσσερις στους δέκα Ελληνες φορολογούμενους υποβάλλουν φορολογικές δηλώσεις με οικογενειακό εισόδημα κάτω από 5.000 ευρώ τον χρόνο, όπως προκύπτει από τα επίσημα στοιχεία της ΑΑΔΕ για το 2022, σύμφωνα με την εκπομπή «Ωρα Ελλάδος», στο Open TV.

ΥΓ , Ο Τακης ξέρει τους 6 απο τους υπολοιπους 10 :tooth:
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ROB. C

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.279
Like
51.228
Πόντοι
12.756

ΧΑΡΤΟΠΟΛΕΜΕ ΣΕ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΩΛΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ​

 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.543
Like
72.928
Πόντοι
12.756
Σε γαμαω με στοιχεια αλα Daima και τσουζει η κωλοτρυπα σου τωρα που ξεβρακωθηκατε φτωχατζες δεξιοι του καμπινε
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.500
Like
4.673
Πόντοι
1.706
Ωραιος που βρηκες και εβαλες προσφατα στοιχεία , ΑΛΛΑ , μιλαγαμε και μιλάμε για ιδιωτικες καταθεσεις προσωπων , οπως αυτη εξυπηρετείται απο την λιανικη των τραπεζων.

Τα στοιχεια που εβαλες αφορουν φυσικά πρόσωπα που ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΔΩ μιλάμε για ιδιωτες συν επιχειρήσεις .. Δηλαδη οπως λεει και η ερευνα που ανεβασες

Στην κατηγορία “φυσικά πρόσωπα” εντάσσονται, εκτός από τα νοικοκυριά, οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι ατομικές επιχειρήσεις, δηλαδή επιχειρήσεις χωρίς νομική προσωπικοτητα

και σαφως ειναι υψηλα γιατι ολοι ξερουμε οτι σχεδον οι περισσοτεροι λογαριασμοι επιχειρησεων εχουν μεσα δανεικα λεφτα κτλ , το λεει και το αρχειο σου

Και μόνον επειδή ο τομέας των φυσικών προσώπων περιλαμβάνει, εκτός από τα νοικοκυριά, τους ελεύθερους επαγγελματίες και τις ατομικές επιχειρήσεις, εικάζεται ότι ένα τμήμα των εν λόγω καταθέσεων είναι δυνατόν να αφορά λογαριασμούς που χρησιμοποιούνται ως κεφάλαια κίνησης.

οποτε τα στοιχεια ειναι μπουρδελο για να βγαλεις ακρη για προσωπικες καταθέσεις .. η τελευταια που βρηκα εγω ναι οντως ειναι μπαγιατικη , αλλα τουλαχιστον δεν περιλαμβανει επιχειρησεις με΄σα.
Ε μα, γιατί έγραψα "Επειδή τα νούμερα είναι εξωφρενικά υψηλά παρακάτω στο κείμενο εξηγεί που υπάρχει πουστιά."
Οι παπάρηδες βάζουν αχταρμά αποταμίευση και κεφάλαια κίνησης μαζί.
Ή κάνουν μια κατηγορία από 5.000€ έως 50.000€, λες και είναι το ίδιο μη χέσω.
Τες παν, είμαι σίγουρος οτι ο φίλος μου ο @daima703 θα το μελετήσει και θα μου το κάνει ταληράκια.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.688
Like
6.382
Πόντοι
2.356
τα νουμερα αυτα ειναι στην γενικη φορολογία , δηλαδη ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ .. οταν λεει οτι :

Τέσσερις στους δέκα Ελληνες φορολογούμενους υποβάλλουν φορολογικές δηλώσεις με οικογενειακό εισόδημα κάτω από 5.000 ευρώ τον χρόνο, όπως προκύπτει από τα επίσημα στοιχεία της ΑΑΔΕ για το 2022, σύμφωνα με την εκπομπή «Ωρα Ελλάδος», στο Open TV.

ΥΓ , Ο Τακης ξέρει τους απο τους υπολοιπους 10 :tooth:
Ναι, το ξεκαθαριζει εξαρχής, γι'αυτό παρακάτω μιλάει για τους περίπου 619.000 εε.
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.279
Like
51.228
Πόντοι
12.756
:tooth:
:tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth:
εγω εχω λιγο πανω απο τα 5000 ετησιο εισοδημα....:undecided:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.543
Like
72.928
Πόντοι
12.756
Ταυτιστείτε ψηφοφοροι μου , που ουτε μια τριχα απο τα αρχιδια τους δεν ειστε

mitsotaki-oikogeneia.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

Iso14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2012
Μηνύματα
4.624
Κριτικές
8
Like
3.358
Πόντοι
456
ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ ειναι κομπλέ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι γτπ και έχουν άπειρη ευθύνη για τη χώρα μας.
Κ εγώ μαζί σου είμαι.. Αλέξης κ ξερό ψωμί να ρίξει φράχτες να εξαφανίσει σύνορα να κόψει κ καμιά συνταξουλα ακόμα ε να φορολογηθεί κ λίγο περισσότερο η μεσαία τάξη των 5000 και στο τέλος τέλος ρε παιδί μου να πάει κ στην ΕΕ να τους ρίξει κ λίγο τα δόντια με καμία Δήμητρα η Πηνελόπη να στρώσουμε κωλοτρυπιδα...
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.301
Like
3.558
Πόντοι
1.706

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.279
Like
51.228
Πόντοι
12.756
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: barock

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.301
Like
3.558
Πόντοι
1.706
παιδια εχω δηλωσει οτι ειμαι ενας ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΗΝ ΤΙΜΙΟΣ ΔΕΞΙΟΣ ΙΔΕΟΛΟΓΟΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ...
ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Παρακαλούμε, τα υπόλοιπα στην κυρία Θεανώ.
Αν βρει την ψήφο της.......
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.729
Like
17.880
Πόντοι
3.656
Αν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για σοβαρή φορολογική πολιτική σε κράτη , ας διαβάσει μία μελέτη που συγκρίνει
τις αλλαγές που έκανε κυρίως ο ρήγκαν στις ΗΠΑ. Η Θάτσερ, ήταν κακέκτυπο αποτυχημένο , στη σάπια ούτως ή άλλως αγγλία.

Φυσικά δεν είναι για καφενειακά βοθρολύμματα χουλιγκανικής νοοτροπίας ΠΑΟΚτζη , που θέλουν να σκοτώσουν όσους διαφωνούν
με τα σκατά που έχουν στη θέση του εγκεφάλου.


Μία περίληψη , για κατουρημένους σώγαμπρους, που δεν έχουν διαβάσει στη ζωή τους συνολικά πάνω από 2 σελίδες :

Η παρούσα διπλωματική εργασία συγκρίνει τη νεοφιλελεύθερη οικονομική πολιτική των κυβερνήσεων της Μάργκαρετ Θάτσερ (1979-1990) και του Ρόναλντ Ρήγκαν (1981-1989). Υποστηρίζεται ότι οι σημαντικότερες μεταβολές σε σχέση με τις προηγούμενες κυβερνήσεις αφορούσαν στη φορολογική πολιτική, στη νομισματική-μονεταριστική πολιτική και στην απορρύθμιση της οικονομίας. Στον τομέα της φορολογίας πρώτιστο στόχο και για τις δύο κυβερνήσεις αποτέλεσε η δραματική μείωση των ανώτατων συντελεστών φορολόγησης ατομικού εισοδήματος. Η Θάτσερ το πέτυχε αυξάνοντας τους έμμεσους φόρους, κάτι που εν τέλει έπληξε πρωτίστως τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα λόγω του εξισωτικού χαρακτήρα της έμμεσης φορολόγησης. Η φορολογία, ωστόσο, ως ποσοστό του ΑΕΠ δε μειώθηκε κατά την περίοδο της Θάτσερ, αλλά αντιθέτως αυξήθηκε. Ο Ρήγκαν πέτυχε τη μείωση της φορολογίας, επιβαρύνοντας όμως τον προϋπολογισμό και αυξάνοντας το δημόσιο χρέος. Παράλληλα, κατά τη διάρκεια της θητείας του προέβη και σε ορισμένες αυξήσεις φόρων, καθώς οι προηγούμενες μειώσεις δεν έφεραν την τόσο υψηλή ανάπτυξη που φαίνεται να ανέμεναν εν μέρει ο ίδιος και το επιτελείο του. Όσον αφορά στη μονεταριστική πολιτική, και οι δύο κυβερνήσεις ακολούθησαν παρόμοια διαδρομή. Η νομισματική πολιτική αυστηροποιήθηκε και στις δυο χώρες προκλήθηκε βαθιά ύφεση, αλλά ο πληθωρισμός εν τέλει μειώθηκε και ακολούθησε μακροχρόνια ανάπτυξη. Στον τομέα της απορρύθμισης αναδείχθηκαν οι διαχρονικές διαφορές των δύο χωρών. Η Θάτσερ ως ηγέτιδα μιας χώρας με ισχυρή παράδοση κοινωνικού κράτους ήρθε σε μετωπική ρήξη με τα συνδικάτα, ενώ προχώρησε σε αθρόες αποκρατικοποιήσεις εταιρειών στρατηγικής σημασίας καθώς και σε εκποίηση κοινοτικών κατοικιών. Ο Ρήγκαν αντίθετα δε χρειάστηκε να γίνει τόσο ριζοσπαστικός για να εφαρμόσει τη νεοφιλελεύθερη ατζέντα του, καθώς στις ΗΠΑ το κράτος δεν είχε την κυριότητα τόσο σημαντικών επιχειρήσεων όπως στη Μεγάλη Βρετανία, ενώ και τα συνδικάτα ήταν αρκετά πιο αδύναμα. Η εργασία καταλήγει στο συμπέρασμα ότι η Θάτσερ ακολούθησε μια πιο δογματική, ριζοσπαστική και άκρως συγκρουσιακή οικονομική πολιτική, ενώ ο Ρήγκαν ακολούθησε μια πιο ευέλικτη οικονομική πολιτική. Μείωσε φορολογικούς συντελεστές, υποχρεώθηκε να τους αυξήσει εκ νέου εν μέρει λόγω της αποτυχίας αύξησης των εσόδων από την ανάπτυξη και συνολικά απέφυγε πολιτικές που θα τον έφερναν σε τροχιά μετωπικής σύγκρουσης με την αμερικανική κοινωνία. (EL)




Νομπελίστες, είχαν πει στο Ρήγκαν , ότι ξεκάθαρα κανείς δεν είναι διατεθειμένος ποτέ , πουθενά να δίνει ΣΥΝΟΛΙΚΑ πάνω από το 1/3 των εισοδημάτων του στο δημόσιο . Οπότε τον ανώτατο συντελεστή από 70% τον πήγε 28% ....




Στην ελλάδα, για πολλούς επαγγελματίες με μικρά εισοδήματα παίζει από 80% ως 110% . ΝΑΙ , ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΦΟΡΟΥΣ , ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ, ΛΟΓΩ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ , ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ.
 
Τελευταία τροποποίηση:

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.303
Like
22.934
Πόντοι
5.506
Ωχ, αρχισε και ο τριμαλακας τα σεντονια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom