Νέα

Εισπρακτικες εταιριες και παραπλανηση: πως αντιμετωπιζονται?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ananias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 31
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Κατ αρχας, να υποβαλλω τα σεβη και την αγαπη μου στους εκλεκτούς συναγωνιστες και συμπολίτες!

Λοιπον, με αφορμή αυτό που βιωνω τις τελευταίες μερες, θελησα να ζητησω τις γνωμες και τα φωτα σας!

Εχω, λοιπον ένα δανειο που πηραμε με τον πατερα μου, για το οποιο εχουμε κανει μια ρυθμιση με την τραπεζα.
Αξιζει να σημειωθεί ότι η ρυθμιση που καναμε, βασει της συμβασης μας με την τραπεζα, τηρείται κανονικα.

Δηλαδη οι δοσεις καταβάλλονται εμπρόθεσμα. Μεχρι εδώ, όλα ΟΚ, ειμαστε νοικοκυραιοι.....

Παμε παρακατω.....

Εδώ και 3 εβδομάδες πριπου, αρχισαμε να δεχομαστε ακαταπαυστρα τηλεφωνήματα από μια εισπρακτικη που συστήνεται ως 'δικηγορικο γραφειο' (κλασσικη παπατζα).
Γνωρίζω πως δεν εχω ΚΑΜΜΙΑ υποχρεωση να δωσω λογαριασμο σε ΚΑΝΕΝΑΝ αλλον περαν της τραπεζας με την οποια εχω υπογραωει συμβαση-εκτος κι εάν εχω λαβει εγγραφη ενημερωση σχετικα με την αναθεση, από την τραπεζα.

Παρ όλα αυτά, οι τυποι παιρνουν ακατάπαυστα τηλεφωνα-μιλαμε για πανζουρλισμο-οι οποιο κιολας-οσες φορες το εχω σηκωσει, μας αυξανουν από μονη τους το ποσο της δοσης, ζητανε άλλες ημερομηνίες, κτλπ.
Εξηγησα πολύ ωραια και απλα, πως δεν ξερω ΚΑΝ ποιοι είναι αυτοι (η 'δικηγορικη εταιρεια'), τους ζητησα το ΑΦΜ τους, και στην συνεχεια ξεκαθαρισα πως δεν φερω ΚΑΜΜΙΑ υποχρεωση εναντι τους, εφ οσον δεν υπαρχει εγγραφη ενημερωση από την τραπεζα.

Όλα ωραια λετε?

Γιααααα παμε παρακατω...
τα τηλεφωνα πηραν ΦΩΤΙΑ μαγκες!  :rockon: :rockon: :rockon:
Δεν ξαναδα τετοιο πραγμα! εν τω μεταξυ, ΚΑΝΕΝΑΣ αριθμος απ αυτους που με καλουν, δεν είναι δηλωμένοι στα white pages του ΟΤΕ.  :idiot:

Σα να μην εφτανε αυτό, τωρα σκανε και γελοιο μυνηματα, με αστείους τιτλους, τυπου 'κοινοποιηση'/'τελευταια ειδοποιηση' κλπ-'παρακαλω επικοινωνήστε με το την ταδε δικηγορο' και παπαριες.
Βεβαια, εάν καποιος δεν γνωριζει, μπορει ναναι και ψαρωτικο ολο αυτό. :jerking:

Οι αριθμοι εναλασσονται σαν τρελοι, οποτε ολο και καποιος 'ξεφευγει' και το σηκωνω.
Αμα είναι κοπελα στο τηλ, της πουλαω τρελα 'ωραια φωνουλα που εχεις κοριτσι μου, τι δουλεια εχεις εσυ εκει?-ελα να ζησεις μ'εμενα κα ιτα χρεη μου να απολαυσεις ομορφιες' και τετοια...Αμα παλι είναι τυπος, του πεταω τιποτα σε στυλ 'κοιταξτε, μολις γυρισα από Ταυλανδη, και προγραμματιζω τις καλοκαιρινες διακοπες μου στην Πολυνησια, είμαι ΠΟΛΥ αγχωμένος γιατι ενδεχεται να μην εχει καλο καιρο, μην με ενοχλειτε΄ και τους το κλεινω. :2funny: :2funny: :2funny:

Το καινουριο σκηνικο τωρα, είναι ο ψυχολογικος πολεμος....
Παιρνει ενας αριθμος, -ασχετος-με το που πας να το σηκωνσεις, ΤΣΑΦ!-κλεινει. Χθες με πηρε...14 φορες!!!

Νομιζω πως είναι προφανες ότι πρόκειται για εσκεμμενη ενεργεια, με σκοπο να με ενοχλησει.

Μου κανει εντυπωση βεβαια, το γεγονός πως στο διαολο κινουνται ΤΟΣΟ παρανομα (εχουν παραβιασει σχεδόν ΟΛΗ την εγκυκλιο του σχετικου νομου κατ επαναληψη)

Λοιπον, εφ οσον τηρουμε αυτά που υπογραψαμε με την τραπεζα, και οι τυποι με παρενοχλουν σε καθημερινη βαση εσκεμμένα-παρ ολο που εχω ξεκαθαρισει πως δεν πρόκειται να τους μιλησω ποτε και για κανεναν λογο-θελω να το παω νομικα το θεμα, καθως πλεον θεωρω πως μπορω να ζητησω αποζημιωση για ηθικες βλαβες. :heavymetalbig:

Ειμαι σιγουρος ότι θα λαβω πολύ ενδιαφέρουσες και δυνατες αποψεις και συμβουλες από τους συναγωνιστες μας!
Αναμενω βοηθεια και αποψεις, και ιστοριες από παρομοιες εμπειριες (που ευχομαι να μην εχει κανενας σας, βεβαια)

 

homan

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
727
Κριτικές
6
Like
267
Πόντοι
6
Κατ αρχας, να υποβαλλω τα σεβη και την αγαπη μου στους εκλεκτούς συναγωνιστες και συμπολίτες!

Λοιπον, με αφορμή αυτό που βιωνω τις τελευταίες μερες, θελησα να ζητησω τις γνωμες και τα φωτα σας!

Εχω, λοιπον ένα δανειο που πηραμε με τον πατερα μου, για το οποιο εχουμε κανει μια ρυθμιση με την τραπεζα.
Αξιζει να σημειωθεί ότι η ρυθμιση που καναμε, βασει της συμβασης μας με την τραπεζα, τηρείται κανονικα.

Δηλαδη οι δοσεις καταβάλλονται εμπρόθεσμα. Μεχρι εδώ, όλα ΟΚ, ειμαστε νοικοκυραιοι.....

Παμε παρακατω.....

Εδώ και 3 εβδομάδες πριπου, αρχισαμε να δεχομαστε ακαταπαυστρα τηλεφωνήματα από μια εισπρακτικη που συστήνεται ως 'δικηγορικο γραφειο' (κλασσικη παπατζα).
Γνωρίζω πως δεν εχω ΚΑΜΜΙΑ υποχρεωση να δωσω λογαριασμο σε ΚΑΝΕΝΑΝ αλλον περαν της τραπεζας με την οποια εχω υπογραωει συμβαση-εκτος κι εάν εχω λαβει εγγραφη ενημερωση σχετικα με την αναθεση, από την τραπεζα.

Παρ όλα αυτά, οι τυποι παιρνουν ακατάπαυστα τηλεφωνα-μιλαμε για πανζουρλισμο-οι οποιο κιολας-οσες φορες το εχω σηκωσει, μας αυξανουν από μονη τους το ποσο της δοσης, ζητανε άλλες ημερομηνίες, κτλπ.
Εξηγησα πολύ ωραια και απλα, πως δεν ξερω ΚΑΝ ποιοι είναι αυτοι (η 'δικηγορικη εταιρεια'), τους ζητησα το ΑΦΜ τους, και στην συνεχεια ξεκαθαρισα πως δεν φερω ΚΑΜΜΙΑ υποχρεωση εναντι τους, εφ οσον δεν υπαρχει εγγραφη ενημερωση από την τραπεζα.

Όλα ωραια λετε?

Γιααααα παμε παρακατω...
τα τηλεφωνα πηραν ΦΩΤΙΑ μαγκες!  :rockon: :rockon: :rockon:
Δεν ξαναδα τετοιο πραγμα! εν τω μεταξυ, ΚΑΝΕΝΑΣ αριθμος απ αυτους που με καλουν, δεν είναι δηλωμένοι στα white pages του ΟΤΕ.  :idiot:

Σα να μην εφτανε αυτό, τωρα σκανε και γελοιο μυνηματα, με αστείους τιτλους, τυπου 'κοινοποιηση'/'τελευταια ειδοποιηση' κλπ-'παρακαλω επικοινωνήστε με το την ταδε δικηγορο' και παπαριες.
Βεβαια, εάν καποιος δεν γνωριζει, μπορει ναναι και ψαρωτικο ολο αυτό. :jerking:

Οι αριθμοι εναλασσονται σαν τρελοι, οποτε ολο και καποιος 'ξεφευγει' και το σηκωνω.
Αμα είναι κοπελα στο τηλ, της πουλαω τρελα 'ωραια φωνουλα που εχεις κοριτσι μου, τι δουλεια εχεις εσυ εκει?-ελα να ζησεις μ'εμενα κα ιτα χρεη μου να απολαυσεις ομορφιες' και τετοια...Αμα παλι είναι τυπος, του πεταω τιποτα σε στυλ 'κοιταξτε, μολις γυρισα από Ταυλανδη, και προγραμματιζω τις καλοκαιρινες διακοπες μου στην Πολυνησια, είμαι ΠΟΛΥ αγχωμένος γιατι ενδεχεται να μην εχει καλο καιρο, μην με ενοχλειτε΄ και τους το κλεινω. :2funny: :2funny: :2funny:

Το καινουριο σκηνικο τωρα, είναι ο ψυχολογικος πολεμος....
Παιρνει ενας αριθμος, -ασχετος-με το που πας να το σηκωνσεις, ΤΣΑΦ!-κλεινει. Χθες με πηρε...14 φορες!!!

Νομιζω πως είναι προφανες ότι πρόκειται για εσκεμμενη ενεργεια, με σκοπο να με ενοχλησει.

Μου κανει εντυπωση βεβαια, το γεγονός πως στο διαολο κινουνται ΤΟΣΟ παρανομα (εχουν παραβιασει σχεδόν ΟΛΗ την εγκυκλιο του σχετικου νομου κατ επαναληψη)

Λοιπον, εφ οσον τηρουμε αυτά που υπογραψαμε με την τραπεζα, και οι τυποι με παρενοχλουν σε καθημερινη βαση εσκεμμένα-παρ ολο που εχω ξεκαθαρισει πως δεν πρόκειται να τους μιλησω ποτε και για κανεναν λογο-θελω να το παω νομικα το θεμα, καθως πλεον θεωρω πως μπορω να ζητησω αποζημιωση για ηθικες βλαβες. :heavymetalbig:

Ειμαι σιγουρος ότι θα λαβω πολύ ενδιαφέρουσες και δυνατες αποψεις και συμβουλες από τους συναγωνιστες μας!
Αναμενω βοηθεια και αποψεις, και ιστοριες από παρομοιες εμπειριες (που ευχομαι να μην εχει κανενας σας, βεβαια)
Αν εχεις android κινητο βαλε αυτο το apps και ησυχαζεις
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Αν εχεις android κινητο βαλε αυτο το apps και ησυχαζεις

σ ευχαριστω πολύ γιλε μου, αυτό σιγουρα βοηθαει, για αρχη.

Αλλα κοιταω να δω πως θα μπορουσα να κινηθω νομικα εναντιον τους, καθως εφ οσον δεν τίθεται θεμα ληξιπρόθεσμης οφειλης η/και αθέτησης συμφωνιας, δεν εχουν κανενα δικαίωμα να με ενοχλουν.
Τα αποδεικτικα στοιχεια πως τα μαζευω ρε μαγκες?
screenshots από κινητο αρκουν?
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.570
Κριτικές
4
Like
498
Πόντοι
36
σ ευχαριστω πολύ γιλε μου, αυτό σιγουρα βοηθαει, για αρχη.

Αλλα κοιταω να δω πως θα μπορουσα να κινηθω νομικα εναντιον τους, καθως εφ οσον δεν τίθεται θεμα ληξιπρόθεσμης οφειλης η/και αθέτησης συμφωνιας, δεν εχουν κανενα δικαίωμα να με ενοχλουν.
Τα αποδεικτικα στοιχεια πως τα μαζευω ρε μαγκες?
screenshots από κινητο αρκουν?
κατσε ρε τυπε,εξυπηρετεις το δανειο και σε παιρνει τηλεφωνο η εσπρακτικη;
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
κατσε ρε τυπε,εξυπηρετεις το δανειο και σε παιρνει τηλεφωνο η εσπρακτικη;

Ακριβως!

ΚΑι δεν κανω πλακα, ουτε και λεω παπαριες!

Το δανειο εξυπηρετείται κανονικότατα, βασει της συμβασης που υπογραψαμε στην τραπεζα!
Εξυπηρετείται και το ποσο, και οι ημερομηνίες!

Η ειπστρακτικη προσπαθει μανιωδώς να δημιουργησει ένα κλιμα προβληματκης κατάστασης, καθως μου ζηταει να πληρωσω ποσο δοσης πολύ μεγαλυτερο (λιγο παραπανω απτο διπλασιο απ,οτι συμφωνήσαμε), και επισης πιεζει να καταβληθουν σε άλλες ημερομηνίες.

Αλλα η συμβαση που εχουμε με την τραπεζα δεν εχει προσβληθεί. Το εχω κοιταξει αρκετες φορες, καθως κι εγω απορησα μ αυτό!

Συμπεραίνω ότι απλα δινουν τα δανεια να τα 'τρεχουν' κι οι εισπρακτικες, ΜΗΠΩΣ και μετα βιας καταφερουν να εκμαιευσουν κατι παραπανω για λογαριασμο της τραπεζας.

Αλλιως, δεν υπαρχει άλλη λογικη εξηγηση!

Δηλαδη τους λεω ξεκάθαρα 'καταβάλλεται το ταδε ποσο τις ταδε ημερομηνίες ως εχει συμφωνηθει', κι αυτοι πιεζουν αποφεύγοντας να απαντησουν πανω σ αυτό.
Εχω απειλησει επανειλλημενα πως θα καταφυγω νομικα εναντιον τους, και με γραφουν στ αρχιδια τους.

Ειλικρινα, τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει.
Επισης, αυτοι που παιρνουν συστήνονται ως δικηγοροι, ενώ δεν είναι οι ιδιοι. Αποφευγου ννα το παραδεχτουν, αλλα δεν εχουν άλλη λυση. Εξηγησα ότι αυτό είναι αδίκημα που κανουν, όπως επισης το γεγονός ότι η συνομιλια ΔΕΝ καταγραφεται (κατ ομολογια τους) ενώ κανονικα ΠΡΕΠΕΙ να καταγράφονται και να διατηρουν αρχειο για ένα ετος.

Χωρια ότι δεν εχει γινει το πιο βασικο ολων: εγω δεν εχω λαβει καμμια εγγραφη ενημερωση για αυτους.
Θεωρητικα (και πρακτκα δεν είμαι καθολου υποχρεωμένος) δεν ξερω ποιοι είναι αυτοι, και για ποιον λογο εχουν τα στοιχεια μας, και τα προσωπικα δεδομενα. Η τραπεζα μεν διατηρεί το δικαίωμα να παραχωρηση το δανειο αλλου, μαζι με τα στοιχεια που το ακολουθουν, αλλα εάν δεν εχει γινει εγγραφη ενημερωση, τοτε ολο αυτό είναι παρανομο.
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Τι θα κανατε εσεις στην θεση μου? (που δεν σας ευχομαι να βρεθείτε)
 

YIannisD

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2007
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
Καλησπερα

Εγω λεω το εξης " Σας ενημερωνω οτι η συνομιλια μας
καταγραφεται αυτοματα. Εαν δεν το επιθυμειτε, παρακαλω κλειστε την γραμμη, καθως δεν υπαρχει τροπος για να σταματησει χειροκινητα.

Στο 100% των περιπτωσεων το εκλειναν, διχως αντιο !


Επισης φιλος ελεγε οτι δεν ειναι ο ιδιος, οτι ειναι νεος ιδιοκτητης της γραμμης και καποια στιγμη τους απειλησε για μυνηση οτι τον ενοχλουσαν.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.570
Κριτικές
4
Like
498
Πόντοι
36
όχι ακομα!

βασικα δεν ξερω από που ν αρχισω....επιστολή στην τραπεζα λες?
λογικα θα δει το θεμα ο αλεξ αν δεν ασχολειται με τα θρησκευτικα.ειναι δικηγορος,γνωριζει.προσωπικα θα πηγαινα πρωτα στην τραπεζα αλλα καλυτερα να σου πει ο ειδικος.
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Αλεξ, σωσε μας!

Βασικα μ εξοργιζει το σουρρεαλ ότι τα πληρωνω στην ωρα τους όλα, και δεχομαι αυτό το θρασος! Δηλδη ρε πουστη μου, ξερεις ότι δεν χεις τον ιδιο το νομο με το μερος σου (και λες ότι εκπροσωπείς 'δικηγορικο γραφειο' κιολας), βλέπεις ότι καταβάλλονται δοσεις, και παιρνεις να πουλήσεις μαγκια για να με πιεσεις? Μηπως δλδ παρει κανα μπονουσακι να βαλει ζαντες στο σεατ ιμπιζα του?

Είναι να τρελενεσαι....

Πχ αν είμασταν τωρα καμμια Αμερικη π.χ. και πληρωνα τις δοσεις μου όπως κανω τωρα (γιατι αν δεν πληρωνεις εκει, απλα στα παιρνουν όλα με το καλημέρα και πουλο), θα βγαζα περιουσια απτις αξιωσεις των μηνύσεων που θα κανα!


 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
710
Κριτικές
1
Like
384
Πόντοι
26
Εαν όντως ισχύει οτι είσαι συνεπέστατος στις δόσεις του δανείου σου , τότε με το να σε παίρνουν τηλέφωνο παρανομούν και μπορείς να τους τρέξεις δικαστικώς.
Άκου τι θα κάνεις.Εαν σε παίρνουν τηλέφωνο στο σταθερό και δεν έχεις κάποιο τρόπο ηχογράφησης της κλήσης , όταν σε πάρουν στο σταθερό πες τους ευγενικά να σε ξανακαλέσουν στο κινητό σου.
Αφού σε καλέσουν στο κινητό σου και σου πουν την γνωστή καραμέλα "είμαστε από το τάδε γραφειο κλπ,κλπ και να σας ενημερώσουμε οτι η κλήση καταγράφετε" , τους διακόπτεις και ενημερώνεις οτι κάνεις και εσύ καταγραφή της κλήσης και μετά άσε να σου πει οτι παραμύθι θέλει.
Υπάρχουν δωρεάν εφαρμογες για καταγραφή κλήσης σε smartphone όπου μπορείς νόμιμα (εφόσον ενημερώσεις) να τους καταγράψεις.
Αν το έχεις σε ντοκουμέντο οτι ενώ έχεις ενήμερο δάνειο και παρόλα αυτά σε ενοχλούν προσπαθώντας να αλλάξουν τους όρους του συμβολαίου που έχεις συνάψει , τους παίρνεις και τα σώβρακα αν κινηθείς δικαστικώς.
 
Εγγρ.
11 Μαρ 2017
Μηνύματα
191
Like
3
Πόντοι
1
τραβα στην εισαγγελια ρε φιλε και   θα τους κανονισει .. ειναι απλο ..
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.549
Κριτικές
211
Like
4.774
Πόντοι
9.035
Φίλε έχεις σκεφτεί ότι η τράπεζά σου δεν έχει καμιά σχέση με όσα αναφέρεις, και πως κάποιοι σε έχουν στο μάτι επειδή από κάπου βρήκαν (ή απλά σε ψάρεψαν) τα στοιχεία σου;

Για αρχή να πας στην τράπεζά σου (πάρε τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών, ή πέρασε από το κατάστημα που έκανες την ρύθμιση) και συζήτησε το θέμα. Εφόσον η τράπεζα δεν έχει καμιά σχέση (που δεν πρέπει εφόσον είναι σε ισχύ η ρύθμιση) τότε ζήτησε να σε συμβουλέψουν πως να αντιμετωπίσεις το θέμα. Πιθανός με μια απλή απειλή από μέρους σου όταν σε ξαναπάρουν να ξεμπερδέψεις...

Για το θέμα με τα call blockers δεν δουλεύουν πάντα, διότι συνήθως έχουν αρκετά (50+) νούμερα που τα εναλλάσσουν και άντε να καταλάβεις ποιος σε καλεί...
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.789
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
έχω γνωστό ποθ δούλευε σε τέτοια εταιρία.. απλά τα πράγματα παίζουν ποσοστα στη μέση και αν σε ψήσουν να δώσεις μεγαλήτερη δόση έχει ποσοστά ο υπάληλος.
επίσης οι υπάλληλοι των εισπρακτικών έχουν πολλές καταγγελιές στην πλάτη τους και τις μισές  δίκες τις χάνουν, γάμησε τους αν δεν βαριέσε να μπλέξεις με δικηγόρους

κλείστου το σπίτι του πούστη που σε ενοχλεί  :grin:
 

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.069
Κριτικές
7
Like
3.812
Πόντοι
736
Τι θα κανατε εσεις στην θεση μου? (που δεν σας ευχομαι να βρεθείτε)

Εγώ είμαι και σε χειρότερη θέση φίλε μου.  Απλα κατεβασα το call Block στο τηλεφωνό μου και όταν με καλεί νέο τηλ νούμερο απλά πέφτουν τα σχετικά .

Μην ψαρώνεις μην μασας  :tickedoff: και βάρα τους  :s&m_1: όπως σε βαράνε 
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Κατ αρχας, να υποβαλλω τα σεβη και την αγαπη μου στους εκλεκτούς συναγωνιστες και συμπολίτες!

Λοιπον, με αφορμή αυτό που βιωνω τις τελευταίες μερες, θελησα να ζητησω τις γνωμες και τα φωτα σας!

Εχω, λοιπον ένα δανειο που πηραμε με τον πατερα μου, για το οποιο εχουμε κανει μια ρυθμιση με την τραπεζα.
Αξιζει να σημειωθεί ότι η ρυθμιση που καναμε, βασει της συμβασης μας με την τραπεζα, τηρείται κανονικα.

Δηλαδη οι δοσεις καταβάλλονται εμπρόθεσμα. Μεχρι εδώ, όλα ΟΚ, ειμαστε νοικοκυραιοι.....

Παμε παρακατω.....

Εδώ και 3 εβδομάδες πριπου, αρχισαμε να δεχομαστε ακαταπαυστρα τηλεφωνήματα από μια εισπρακτικη που συστήνεται ως 'δικηγορικο γραφειο' (κλασσικη παπατζα).
Γνωρίζω πως δεν εχω ΚΑΜΜΙΑ υποχρεωση να δωσω λογαριασμο σε ΚΑΝΕΝΑΝ αλλον περαν της τραπεζας με την οποια εχω υπογραωει συμβαση-εκτος κι εάν εχω λαβει εγγραφη ενημερωση σχετικα με την αναθεση, από την τραπεζα.

Παρ όλα αυτά, οι τυποι παιρνουν ακατάπαυστα τηλεφωνα-μιλαμε για πανζουρλισμο-οι οποιο κιολας-οσες φορες το εχω σηκωσει, μας αυξανουν από μονη τους το ποσο της δοσης, ζητανε άλλες ημερομηνίες, κτλπ.
Εξηγησα πολύ ωραια και απλα, πως δεν ξερω ΚΑΝ ποιοι είναι αυτοι (η 'δικηγορικη εταιρεια'), τους ζητησα το ΑΦΜ τους, και στην συνεχεια ξεκαθαρισα πως δεν φερω ΚΑΜΜΙΑ υποχρεωση εναντι τους, εφ οσον δεν υπαρχει εγγραφη ενημερωση από την τραπεζα.

Όλα ωραια λετε?

Γιααααα παμε παρακατω...
τα τηλεφωνα πηραν ΦΩΤΙΑ μαγκες!  :rockon: :rockon: :rockon:
Δεν ξαναδα τετοιο πραγμα! εν τω μεταξυ, ΚΑΝΕΝΑΣ αριθμος απ αυτους που με καλουν, δεν είναι δηλωμένοι στα white pages του ΟΤΕ.  :idiot:

Σα να μην εφτανε αυτό, τωρα σκανε και γελοιο μυνηματα, με αστείους τιτλους, τυπου 'κοινοποιηση'/'τελευταια ειδοποιηση' κλπ-'παρακαλω επικοινωνήστε με το την ταδε δικηγορο' και παπαριες.
Βεβαια, εάν καποιος δεν γνωριζει, μπορει ναναι και ψαρωτικο ολο αυτό. :jerking:

Οι αριθμοι εναλασσονται σαν τρελοι, οποτε ολο και καποιος 'ξεφευγει' και το σηκωνω.
Αμα είναι κοπελα στο τηλ, της πουλαω τρελα 'ωραια φωνουλα που εχεις κοριτσι μου, τι δουλεια εχεις εσυ εκει?-ελα να ζησεις μ'εμενα κα ιτα χρεη μου να απολαυσεις ομορφιες' και τετοια...Αμα παλι είναι τυπος, του πεταω τιποτα σε στυλ 'κοιταξτε, μολις γυρισα από Ταυλανδη, και προγραμματιζω τις καλοκαιρινες διακοπες μου στην Πολυνησια, είμαι ΠΟΛΥ αγχωμένος γιατι ενδεχεται να μην εχει καλο καιρο, μην με ενοχλειτε΄ και τους το κλεινω. :2funny: :2funny: :2funny:

Το καινουριο σκηνικο τωρα, είναι ο ψυχολογικος πολεμος....
Παιρνει ενας αριθμος, -ασχετος-με το που πας να το σηκωνσεις, ΤΣΑΦ!-κλεινει. Χθες με πηρε...14 φορες!!!

Νομιζω πως είναι προφανες ότι πρόκειται για εσκεμμενη ενεργεια, με σκοπο να με ενοχλησει.

Μου κανει εντυπωση βεβαια, το γεγονός πως στο διαολο κινουνται ΤΟΣΟ παρανομα (εχουν παραβιασει σχεδόν ΟΛΗ την εγκυκλιο του σχετικου νομου κατ επαναληψη)

Λοιπον, εφ οσον τηρουμε αυτά που υπογραψαμε με την τραπεζα, και οι τυποι με παρενοχλουν σε καθημερινη βαση εσκεμμένα-παρ ολο που εχω ξεκαθαρισει πως δεν πρόκειται να τους μιλησω ποτε και για κανεναν λογο-θελω να το παω νομικα το θεμα, καθως πλεον θεωρω πως μπορω να ζητησω αποζημιωση για ηθικες βλαβες. :heavymetalbig:

Ειμαι σιγουρος ότι θα λαβω πολύ ενδιαφέρουσες και δυνατες αποψεις και συμβουλες από τους συναγωνιστες μας!
Αναμενω βοηθεια και αποψεις, και ιστοριες από παρομοιες εμπειριες (που ευχομαι να μην εχει κανενας σας, βεβαια)
Τύπε ομολογω δεν αντιλαμβανομαι τι λες. Γιατι σε παιρνουν? Αφου δεν χρωστας. Για νεες προτασεις σου τηλεφωνουν? Στειλε μου πμ και θα το λυσουμε.
 

Catman25

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαρ 2017
Μηνύματα
113
Like
336
Πόντοι
21
Φίλε υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες που θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου πρώτου προβείς σε οτιδήποτε:
Αν έκανες ρύθμιση υπογράφοντας στη Τράπεζα, πχ να πληρώνεις 80€ αντί για 100€ (η αρχική σου δόση), αυτή η ρύθμιση εχει μια συγκεκριμένη διάρκεια.

Αν η διάρκεια της ρύθμισης τελείωσε και εσυ πληρώνεις τη μειωμένη δόση ακόμα εκ παραδρομής, τότε στο σύστημα φαίνεσαι οτι έχεις ληξιπρόθεσμη οφειλή. Αν ισχύει αυτό, στις 10 μέρες και πάνω καθυστέρηση, η Τράπεζα μπορεί να εξουσιοδοτήσει την εισπρακτική να σε πάρει τηλ( γίνεται αυτόματα, δεν υπάρχει λόγος να σου πω πως).
Μεγάλη προσοχή, αν η δόση ειναι να πληρώνεται πχ κάθε 10 του μήνα, αν εσείς καθυστερείτε έστω και μια μέρα, θα σας πρήξουν στα τηλέφωνα, γιατί δεν τηρείτε τα συμφωνηθέντα.
Αν πριν κανεις τη ρύθμιση, για καιρό το δάνειο σου ήταν σε εισπρακτική επειδή δεν πλήρωνες σωστά, το δάνειο σου παραμένει για ένα διάστημα 3 μηνών στην εισπρακτική, έτσι ώστε να παρακολουθούν οτι θα πληρώσεις σωστά τη νέα δόση και στο τέλος θα γίνει ανάκληση της υπόθεσης από την εισπρακτική πίσω στη τράπεζα. Στο διάστημα αυτό μπορεί να σε παίρνουν τηλ όταν πλησιάζει η ημερομηνία πληρωμής της δόσης, να σου υπενθυμιζουν να πας να πληρώσεις.
Θα πρεπει να διευκρινίσεις με την τράπεζα αν η υπόθεση σου εχει πάει σε δικηγορικό γραφείο ή εισπρακτική. Αν ειναι το πρώτο, τότε η τράπεζα εχει κινηθεί νομικά εναντίον σου (τουλάχιστον εξώδικο) και θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός και να μην πουλάς τρέλα.
Αν σου αναφέρουν οτι καλούν από δικηγορικό, θα ζητάς να σου δώσουν όχι το ΑΦΜ όπως ειπώθηκε, αλλά τον αριθμό μητρώου του δικηγόρου (στο δικηγορικό σύλλογο), για να μπορέσεις να ταυτοποιήσεις οτι όντως ειναι δικηγόρος που εκπροσωπεί τη τράπεζα. Αν συνεχίζουν το ποίημα τους, θα τους ενημερώσεις οτι η δόση ειναι να πληρώνεται κάθε μήνα την τάδε ημερομηνία και οτι εχει υπογράφει ρύθμιση στο τάδε υποκατάστημα την τάδε ημερομηνία και οτι δεν έχετε να πείτε τπτ άλλο. Ειναι δουλειά τους να τα εξακριβώσουν όλα αυτά μετά και όχι να σε πρήξουν εσένα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom