Νέα

Εφορευτική επιτροπή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Εφορευτική επιτροπή Σας εχουν καλεσει ? Πηγατε ?

  • Με καλεσαν και πηγα

    Ψήφοι: 44 27,7%
  • Με καλεσαν ΔΕΝ πηγα και δεν εγινε τιποτα

    Ψήφοι: 47 29,6%
  • Δεν πηγα και ειχα κυρωσεις (πειτε τι )

    Ψήφοι: 4 2,5%
  • Δεν με καλεσαν ποτε

    Ψήφοι: 64 40,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

quardeen

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
8.156
Like
4
Πόντοι
66
δεν ξερω κανενα δικαστικο δικηγορο κτλ που να θελει να διαπληκτιστει με κανενα πολιτη εκεινη την μερα της εφορευτικης ειτε να μην κατανοησει κι να σεβατει τον χρονο του, ολοι ακουν με κατανοηση ν εχει κατι να τους πει ο αλλος και αν ζητησει να μεινει για λιγο η περισσοτερο. θεωρω θεμα παιδειας το να σκασει ο αλλος μυτη με υφος και τσαμπουκα..τεσπα απεχουμε ολοι πολυ απο το να σεβομαστε την εργασια και την μορφωση του αλλου, τον κοπο που σε οποιαδηποτε δουλεια και απο το να ειμαστε πολιτες. Οταν ακουω πλεον οτι καποιος ευχαριστιεται να παρω πιο λιγα ενω ξερε οτι το ιδιο θα του ρθει στο κεφαλι στο δικο του επαγγελμα.. απλα τον θεωρω μικροψυχο και αμορφωτο
Και το θεωρεις δικαιο δηλαδη οι εφορευτικες να μην περνουν τιποτα ενω εσυ πληρωνεσαι και καλα για την δουλεια που κανεις ε?
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Αντε. Την σκαπουλαρισες.
Και πού εισαι?
Αν σου πει τιποτα "μα και μου", πες του οτι το προβλεπει το αρθρο 59 του Προεδρικού Διαταγματος 26/2012.
Θα τον αφησεις ξερο.
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

δεν είμαι σίγουρος ότι θα γνωρίζει το ΠΔ. Συνάδελφος πριν κάποια χρόνια το είχε κατεβάσει και τυπώσει, αλλά ο δικαστικός αντιπρόσωπος το αμφισβητούσε
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
199
Πόντοι
5.775
ρε τυπε για λυσε μου απορια. γιατι να μη πας τσαμπανταν και συ οπως οι πολιτες για την υποχρεωση σου?

Κανονικά έπρεπε να παίρνουν και οι της εφορευτικής χαρτζηλικακι.
Όχι κηδεία με ξένα  κόλλυβα ...
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Θα βαλω απο την τσεπη μου δηλαδη το ξενοδοχειο δυο ημερες και το αεροπλανο ή το πλοιο?
Γιατι?

οχι βεβαια. να πανε δημοτες ή κοντοδημοτες δικηγοροι. αντε και πανε απο μακρυα. να σου πληρωσουν λοιπον ξενοδοχεια και πλοια. γιατι να βγαλεις και κανα διακοσαρι που το ειπε και ειρωνικα ο στριτ καθοτι ολιγο χαχα. ενω στην κουαρ κανετε κυρηγμα να κανει το καθηκον της σα πολιτης  :2funny:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
δεν είμαι σίγουρος ότι θα γνωρίζει το ΠΔ. Συνάδελφος πριν κάποια χρόνια το είχε κατεβάσει και τυπώσει, αλλά ο δικαστικός αντιπρόσωπος το αμφισβητούσε
Φιλε μου, δεν εχει "δεν γνωριζω το ΠΔ".
Το ΠΔ ειναι μεσα στο σακο και θα το εχει μπροστα του.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
ρε τυπε για λυσε μου απορια. γιατι να μη πας τσαμπανταν και συ οπως οι πολιτες για την υποχρεωση σου?
Γιατι το κανεις αυτο?
Με απογοητευεις.
Εγω ειπα πριν, οτι πρεπει να πληρωνεται ΚΑΙ η εφορευτικη.
Εσυ γιατι ακολουθεις την λογικη "να ψοφησει η κατσικα του γειτονα" και λες να μην πληρωνομαι ΟΥΤΕ ΕΓΩ?
 

quardeen

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
8.156
Like
4
Πόντοι
66
Δεν βαραω το κεφαλι μου για το γραμματικο λαθος.
Για την ουσια το βαραω.
Δεν συνεννοουμαστε, ετσι?
χαχαχα δεν εχουμε ξαναμιλησει και δεν με πιανεις εσυ οπως ουτε εγω εσενα. Αστιευομουν απλα με την απαντηση μου στο βαρεμα του κεφαλιου για να μην το συνεχισουμε  ;) μια χαρα καταλαβα γιατι βαρας το κεφαλι σου απλα εχουμε διαφορετικες αποψεις νυχτα θα λες μερα θα λεω  :P
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
δεν ξερω κανενα δικαστικο δικηγορο κτλ που να θελει να διαπληκτιστει με κανενα πολιτη εκεινη την μερα της εφορευτικης ειτε να μην κατανοησει κι να σεβατει τον χρονο του, ολοι ακουν με κατανοηση ν εχει κατι να τους πει ο αλλος και αν ζητησει να μεινει για λιγο η περισσοτερο. θεωρω θεμα παιδειας το να σκασει ο αλλος μυτη με υφος και τσαμπουκα..τεσπα απεχουμε ολοι πολυ απο το να σεβομαστε την εργασια και την μορφωση του αλλου, τον κοπο που σε οποιαδηποτε δουλεια και απο το να ειμαστε πολιτες. Οταν ακουω πλεον οτι καποιος ευχαριστιεται να παρω πιο λιγα ενω ξερε οτι το ιδιο θα του ρθει στο κεφαλι στο δικο του επαγγελμα.. απλα τον θεωρω μικροψυχο και αμορφωτο

Για τα τελευταία συμφωνώ απολύτως. Όσο για το θέμα της εφορευτικής, φυσικά και αν πας με ειλικρινή και λογικά επιχειρήματα, δεν πρόκειται να χάσεις. Έχει τύχει παλαιότερα να αφήσω και άτομο να φύγει, αφού συμφώνησαν και οι υπόλοιποι. Το να μην πας ή να παίξεις πουστριλίκι, δεν είναι κακό για τον δικαστικό αντιπρόσωπο. Είναι πρωτίστως για τα υπόλοιπα μέλη της επιτροπής. Και στην τελική, ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να κρατήσεις ως εφορευτική και τυχαίους εκλογείς, αν δεν συμπληρώνεις νούμερο και πιστεύεις ότι θα τους χρειαστείς.
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.214
Κριτικές
3
Like
1.704
Πόντοι
496
Θα βαλω απο την τσεπη μου δηλαδη το ξενοδοχειο δυο ημερες και το αεροπλανο ή το πλοιο?
Γιατι?

Οκ ρε τυπε να πληρωθεις τα εξοδα σου και μονο αυτα τοτε...καμια αντιρρηση
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Γιατι το κανεις αυτο?
Με απογοητευεις.
Εγω ειπα πριν, οτι πρεπει να πληρωνεται ΚΑΙ η εφορευτικη.
Εσυ γιατι ακολουθεις την λογικη "να ψοφησει η κατσικα του γειτονα" και λες να μην πληρωνομαι ΟΥΤΕ ΕΓΩ?

επειδη λεφτα δεν υπαρχουν. και επειδη κανατε κυρηγμα για 'το καθηκον του πολιτη'.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
οχι βεβαια. να πανε δημοτες ή κοντοδημοτες δικηγοροι. αντε και πανε απο μακρυα. να σου πληρωσουν λοιπον ξενοδοχεια και πλοια. γιατι να βγαλεις και κανα διακοσαρι που το ειπε και ειρωνικα ο στριτ καθοτι ολιγο χαχα. ενω στην κουαρ κανετε κυρηγμα να κανει το καθηκον της σα πολιτης  :2funny:
Ωραια.
Ας γινει ετσι, να μην πληρωνομαστε.
Τοτε ομως, να μην ΠΑΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΚΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ δικαστικοι γραμματεις, δημοσιοι υπαλληλοι, αστυνομικοι, ΚΑΝΕΝΑΣ.
Ετσι δεν ειναι?
Δεν χρειαζεται.
Και αν δεις στημενη καλπη σε κανενα τμημα μετα, ελα και γραψε μου.
Σε λαθος τομεις αναζητατε να γινει οικονομια.
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Συντρόφισσα το οικοδόμος ήταν τυχαίο. Βάλε ότι ειδικότητα θες. Είναι περίπου ένα 50 τη μέρα (Αθήνα κλπ έχει πίο πολλά λεφτα, αλλά και μεγαλύτερη ταλαιπωρία).Το να προεδρεύεις θέλει νάσαι σε συνεχή εγρήγορση γιατί τα λάθη ανακαλύπτονται πολύ αργά και σημαίνουν υπερβολική ταλαιπωρια της Εφορευτικής. Και  ναι όντως ο γραμματέας κάνει τη χαμαλοδουλειά αλλά τον έχεις από δίπλα σου για να τον εποπτεύεις (Σημ. φορολογούν και τους γραμματείς πλέον οι ξεφτίλες ! ) :'(.
Οσο αφορά εμένα προσωπικά το θέμα της Εφορευτικής δεν με απασχολεί καθόλου. Τους απαλλάσσω για ψύλλου πήδημα (αφού δεν πληρώνονται οι άνθρωποι) . Μόνο όσους θέλουν να μείνουν κρατάω. Εξάλλου δε συμφέρει να συναναστρέφεσαι ένα 16ωρο με ένα άνθρωπο που σε κοιτά με μισό μάτι και σιγομουρμουρίζει. Τις κάνω και μόνος μου.  
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Ωραια.
Ας γινει ετσι, να μην πληρωνομαστε.
Τοτε ομως, να μην ΠΑΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΚΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ δικαστικοι γραμματεις, δημοσιοι υπαλληλοι, αστυνομικοι, ΚΑΝΕΝΑΣ.
Ετσι δεν ειναι?
Δεν χρειαζεται.
Και αν δεις στημενη καλπη σε κανενα τμημα μετα, ελα και γραψε μου.
Σε λαθος τομεις αναζητατε να γινει οικονομια.

α επιλεκτικο το καθηκον ε. αν δε παρεις φραγκο θα κανεις σαμποταζ. η κουαρ ομως καθηκον της σα πολιτης.
ρε δε γαμιεστε μουνοπανα χασοδικες.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Φιλε μου, δεν εχει "δεν γνωριζω το ΠΔ".
Το ΠΔ ειναι μεσα στο σακο και θα το εχει μπροστα του.

ρε εσύ καλά τα λες. είσαι σίγουρος ότι όλοι το διαβάζουν ολόκληρο;
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
οχι βεβαια. να πανε δημοτες ή κοντοδημοτες δικηγοροι. αντε και πανε απο μακρυα. να σου πληρωσουν λοιπον ξενοδοχεια και πλοια. γιατι να βγαλεις και κανα διακοσαρι που το ειπε και ειρωνικα ο στριτ καθοτι ολιγο χαχα. ενω στην κουαρ κανετε κυρηγμα να κανει το καθηκον της σα πολιτης  :2funny:
:thumbsup:

ειδικά το χιλιάρικο και βάλε που ήταν η αποζημίωση προ κρίσης ήταν σε προκλητικά υψηλό επίπεδο
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
επειδη λεφτα δεν υπαρχουν. και επειδη κανατε κυρηγμα για 'το καθηκον του πολιτη'.
Το καθηκον του πολιτη δεν ειναι κηρυγμα, το προβλεπει ο νομος.
Ας καταργηθουν τοτε ολα τα εκλογικα επιδοματα και αποζημιωσεις για ολους.
Θα δουλεψει στο τσαμπα και ο δημοτικος υπαλληλος σαββατοκυριακο για να στηνει τις καλπες και να φτιαχνει σακους? Στ αρχιδια του.
Εκλογες δεν γινονται τοτε.
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
199
Πόντοι
5.775
Ωραια.
Ας γινει ετσι, να μην πληρωνομαστε.
Τοτε ομως, να μην ΠΑΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΚΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ δικαστικοι γραμματεις, δημοσιοι υπαλληλοι, αστυνομικοι, ΚΑΝΕΝΑΣ.
Ετσι δεν ειναι?
Δεν χρειαζεται.
Και αν δεις στημενη καλπη σε κανενα τμημα μετα, ελα και γραψε μου.
Σε λαθος τομεις αναζητατε να γινει οικονομια.

Ξέχασες τη Singular Logic. Και αυτή τσάμπα.
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
90
Πόντοι
866
ρε τυπε για λυσε μου απορια. γιατι να μη πας τσαμπανταν και συ οπως οι πολιτες για την υποχρεωση σου?

συμφωνω να πας αλλα χωρις ευθυνη οτι και να γινει, οτι και να προκυψει σε λαθος φασαρια,  χαθηκαν καλπες δεν εχω φηφοδελτια κτλ χωρις ευθυνη οπως η εφορευτικη. και χωρις να λογοδοτω σε εφορο και εισαγγελεα, ουτε να μου λενε κοψε το λαιμο σου βρες λυση οι εκλογες πρεπει να γινουν.
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Η ενασχόληση του δικηγόρου ως αντιπροσώπου, δεν είναι μόνο η μέρα της εκλογής, αλλά τριήμερο ή και περισσότερο.
Καμία σχέση με την εφορευτική λοιπόν, η ενασχόληση της οποίας κρατάει όσο η μέρα των εκλογών.

Και δεν μπαίνουμε σε θέματα γνώσεων ή ευθύνης.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom