Νέα

Εφορευτική επιτροπή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εφορευτική επιτροπή Σας εχουν καλεσει ? Πηγατε ?

  • Με καλεσαν και πηγα

    Ψήφοι: 44 27,7%
  • Με καλεσαν ΔΕΝ πηγα και δεν εγινε τιποτα

    Ψήφοι: 47 29,6%
  • Δεν πηγα και ειχα κυρωσεις (πειτε τι )

    Ψήφοι: 4 2,5%
  • Δεν με καλεσαν ποτε

    Ψήφοι: 64 40,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

broytos

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
334
Like
0
Πόντοι
1
Γι αυτο φιλε tesla ΠΟΤΕ δεν παμε να ψηφισουμε πρωι.Τους πρωτους τους "τσακωνει" ο δικαστικος σε περιπτωση που δεν εχουν εμφανιστει οι διορισμενοι του.Εχει το δικαιωμα αυτο απο τον νομο,οπως επισης εχει το δικαιωμα να καταγγειλει τους διορισμενους που δεν εμφανιζονται.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
 Μαζι σου +100000. Φαντασου οτι οι δικαστικοι αντιπροσωποι περνουν πανω απο 2000 ευρω + οδοιπορικα αν αλλαζουν πολη.Και ως εκ θαυματος στην Αθηνα ερχονται και απο αλλες πολεις,λες & δεν επαρκουν οι δικηγοροι της Αθηνας... Τα λαμογια δεν πληρωνουν ποτε, μονο τα ΠΕΡΝΟΥΝ

Οταν δεν ξερουμε κατι, καλο ειναι να μην πεταμε ό,τι μπαρουφα μας ερθει. Αν βρεις αντιπροσωπο που θα παρει 2.000 ευρω, ελα και δειξε μου τον. Και αν θελεις να ξερεις, στην Αθηνα παιρνουν περισσοτερα οι αντιπροσωποι απο οτι στην επαρχια. Η εννοια των "οδοιπορικων" οπως την λες, δεν υφισταται.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
και μενα μου εχει ερθει να παω σαν αναπληρωματικος......

σιγα μην παω.....

εδω εχουμε εκατομυρια ευρω ελλειμα κ αυτοι κανουν εκλογες.... :pipa3:

για μαλακες μας περνούν μαλλον...

ασε που σημερα ειχαν συζητηση στην βουλη για ΔΙΠΛΑΣΙΑΜΟ (ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ), των αποδοχών των βουλευτων....
και ειμαστε στο δντ κ οι πουστηδες θελουν να κανουν εκλογες....δηλαδη να βγουν & τα τσεπωσουν ...

ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΘΕΊΤΕ ΡΕ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΤΩΧΕΥΣΕΤΕ ΣΑΝ ΚΡΑΤΟΣ.....ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ......

Ενταξει, αλλά μηπως μπορεις να μου πεις πού ειδες οτι ειχε τετοια συζητηση σημερα η Βουλη? Σημερα στη Βουλη συζητιοταν το νομοσχεδιο για τις ιατρικες συνταγογραφησεις. Ό,τι να ναι, ετσι?
 

broytos

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
334
Like
0
Πόντοι
1
Οταν δεν ξερουμε κατι, καλο ειναι να μην πεταμε ό,τι μπαρουφα μας ερθει. Αν βρεις αντιπροσωπο που θα παρει 2.000 ευρω, ελα και δειξε μου τον. Και αν θελεις να ξερεις, στην Αθηνα παιρνουν περισσοτερα οι αντιπροσωποι απο οτι στην επαρχια. Η εννοια των "οδοιπορικων" οπως την λες, δεν υφισταται.
Μαλλον τοτε μου λενε ψεματα οι ιδιοι οι δικαστικοι στις τελευταιες 7-8 διαδικασιες που εχω υπηρετησει,μεσα στο προτοφολι τους προφανως δεν ειμαι... Παντως & το υπ.εσ που εβαλε οριο τα 2100 ευρω για τις αποζημιωσεις των φετινων εκλογων κατι θα ξερει.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Μαλλον τοτε μου λενε ψεματα οι ιδιοι οι δικαστικοι στις τελευταιες 7-8 διαδικασιες που εχω υπηρετησει,μεσα στο προτοφολι τους προφανως δεν ειμαι... Παντως & το υπ.εσ που εβαλε οριο τα 2100 ευρω για τις αποζημιωσεις των φετινων εκλογων κατι θα ξερει.

Ναι, ψεμματα σου λενε. Εγω ειμαι αντιπροσωπος απο το 1994 και τοσα λεφτα ποτέ δεν πηρα. Οταν περναγα το χιλιαρικο (σε ευρω, γιατι το 1996 πηρα 85.000 δραχμες) εκανα παρτυ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
οχι φιλε ολοι οι δημοσιοι απαλασσονται

(Αρθρο 52 Π.Δ. 55/1999)
Κωλύματα διορισμού μελών εφορευτικών επιτροπών

1. Δημόσιοι και δημοτικοί ή κοινοτικοί υπάλληλοι ή έμμισθοι υπάλληλοι
δημοτικών ή κοινοτικών νομικών προσώπων και ιδρυμάτων και όσοι μ` αυτές τις
ιδιότητες υπηρέτησαν την τελευταία τριετία προ της εκλογής, δεν μπορούν να
κληρωθούν ή διοριστούν μέλη εφορευτικών επιτροπών και αν τυχόν κληρωθούν ή
διοριστούν δεν μπορούν να λάβουν μέρος στη συγκρότηση των επιτροπών.

Το κώλυμα ισχύει και για τους αποστρατευθέντες αξιωματικούς, τα όργανα των
σωμάτων ασφαλείας, καθώς και γι` αυτούς που διετέλεσαν δήμαρχοι και πρόεδροι
κοινοτήτων κατά την τελευταία τριετία.

 

tesla82

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Ιουν 2007
Μηνύματα
588
Κριτικές
14
Like
25
Πόντοι
1.997
αλλη παπαριά που εκτοξεύεται.οπως προειπώθηκε, ας μην πετάμε ότι θέλουμε αν δεν γνωρίζουμε. ΔΕΝ ΑΠΑΛΑΣΣΟΝΤΑΙ οι Δ.Υ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
αλλη παπαριά που εκτοξεύεται.οπως προειπώθηκε, ας μην πετάμε ότι θέλουμε αν δεν γνωρίζουμε. ΔΕΝ ΑΠΑΛΑΣΣΟΝΤΑΙ οι Δ.Υ.

Για οτι απορια εχετε παντως, ειμαι προθυμος να σας δειχνω και το νομο.
 

tesla82

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Ιουν 2007
Μηνύματα
588
Κριτικές
14
Like
25
Πόντοι
1.997
συγνώμη ρε άλεξ αλλα, μιλάμε ελληνικά;

"και όσοι μ` αυτές τις ιδιότητες <<<υπηρέτησαν>>>
την τελευταία τριετία προ της εκλογής, δεν μπορούν να
κληρωθούν ή διοριστούν μέλη εφορευτικών επιτροπών και αν τυχόν κληρωθούν ή
διοριστούν δεν μπορούν να λάβουν μέρος στη συγκρότηση των επιτροπών."

αναφέρεται σε όσους έχουν εκλεγεί
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
αλλη παπαριά που εκτοξεύεται.οπως προειπώθηκε, ας μην πετάμε ότι θέλουμε αν δεν γνωρίζουμε. ΔΕΝ ΑΠΑΛΑΣΣΟΝΤΑΙ οι Δ.Υ.
Ρε μεγαλε ριξε μια ματια ακομα στο τι λεει ο νομος...Ξερω ατομο που τον εδιωξαν γιατι ηταν απλα και μονο συμβασιουχος στο ΥΠΠΟ...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
συγνώμη ρε άλεξ αλλα, μιλάμε ελληνικά;

"και όσοι μ` αυτές τις ιδιότητες <<<υπηρέτησαν>>>
την τελευταία τριετία προ της εκλογής, δεν μπορούν να
κληρωθούν ή διοριστούν μέλη εφορευτικών επιτροπών και αν τυχόν κληρωθούν ή
διοριστούν δεν μπορούν να λάβουν μέρος στη συγκρότηση των επιτροπών."

αναφέρεται σε όσους έχουν εκλεγεί

Εγω δεν εκανα καμια ερμηνεια, ο νομος ειναι σαφης. Τον διαβαζεις και συμπεραινεις. Ειπα εγω οτι καποιος εχει δικιο ή αδικο?
 

tesla82

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Ιουν 2007
Μηνύματα
588
Κριτικές
14
Like
25
Πόντοι
1.997
σορρυ άλεξ έχεις δικιο, δεν είπες αν κάποιος έχει δίκιο ή άδικο.

τζορτζ, μια χαρά ματιά έριξα.ξαναδιάβασέ το. Και επειδή είμαι Δ.Υ. και με έχουν καλέσει 3 φορές, κάτι ξέρω για να σου λέω.η παραπάνω παράγραφος ισχύει για Δ.Υ. που έχουν εκλεγεί σε προηγούμενες εκλογές, και δεν μπορούν να είναι εφορευτική μετά , ακόμα κ αν δεν ειναι πάλι υποψήφιοι
 

broytos

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
334
Like
0
Πόντοι
1
Ναι, ψεμματα σου λενε. Εγω ειμαι αντιπροσωπος απο το 1994 και τοσα λεφτα ποτέ δεν πηρα. Οταν περναγα το χιλιαρικο (σε ευρω, γιατι το 1996 πηρα 85.000 δραχμες) εκανα παρτυ.
Δικιο πρεπει να εχεις οσο αφορα το υψος των αποζημιωσεων.Μπορει να επεσα θυμα των υπερβολων καποιων ανθρωπων,αλλα μερικα ποσα ισχυουν  Δεν μπορω να εντοποπισω & το λινγκ της ανακοινωσης του Υπ.Εσ. Εξ αλλου το ζητημα ειναι οτι δεν μπορει καποιες κατηγοριες Πολιτων να υπηρετουν με αποζημιωση & καποιες αλλες να ειναι απλοι πολιτες που υπηρετουν το Συνταγμα του κρατους απλα...
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
σορρυ άλεξ έχεις δικιο, δεν είπες αν κάποιος έχει δίκιο ή άδικο.

τζορτζ, μια χαρά ματιά έριξα.ξαναδιάβασέ το. Και επειδή είμαι Δ.Υ. και με έχουν καλέσει 3 φορές, κάτι ξέρω για να σου λέω.η παραπάνω παράγραφος ισχύει για Δ.Υ. που έχουν εκλεγεί σε προηγούμενες εκλογές, και δεν μπορούν να είναι εφορευτική μετά , ακόμα κ αν δεν ειναι πάλι υποψήφιοι
Εκανα ενα εντιτ, δες το προηγουμενο ποστ μου, αυτο ειναι γεγονος και τον εδιωξε ο δικαστικος, εγω διαβαζοντας το καταλαβαινω οτι εννοει ολους τους Δ.Υ. Προφανως το υπηρετει θα ειναι αναλογο του εργαζεται οταν μιλαμε για δημοσιο
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Δικιο πρεπει να εχεις οσο αφορα το υψος των αποζημιωσεων.Μπορει να επεσα θυμα των υπερβολων καποιων ανθρωπων,αλλα μερικα ποσα ισχυουν  Δεν μπορω να εντοποπισω & το λινγκ της ανακοινωσης του Υπ.Εσ. Εξ αλλου το ζητημα ειναι οτι δεν μπορει καποιες κατηγοριες Πολιτων να υπηρετουν με αποζημιωση & καποιες αλλες να ειναι απλοι πολιτες που υπηρετουν το Συνταγμα του κρατους απλα...

Αυτο πραγματικα ειναι ενα θεμα προς συζητηση, αν πρεπει να παιρνουν και τα μελη της εφορευτικης καποιο ποσο. Ειναι παντως κατι αναλογο με τους ενορκους, που καλουνται τσαμπα να δικασουν μαζι με εμμισθους τακτικους δικαστες. Επιλογες του νομου ειναι. Μπορει κανενας να το συζητησει αυτο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Τεσλα, την αλλη φορα που θα σε καλεσουν πες οτι εισαι Δ.Υ. και θα εκπλαγεις οταν θα δεις οτι ο δικαστικος θα σε διωξει...
 

broytos

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
334
Like
0
Πόντοι
1
Οσο αφορα τους νομους του Ελληνικου κρατους,φυσικα & δεν περιμενεις απο εμενα να σου πω που τους γραφουν αυτοι οι ιδιοι που τους ψηφιζουν,οταν αφορουν τα συμφεροντα τους...Προσωπικα εγω εχω αποφαση δικαστηριου υπερ μου & εναντιον του Δημοσιου που ΔΕΝ εφαρμοζεται με διαφορα τρυκ...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Οσο αφορα τους νομους του Ελληνικου κρατους,φυσικα & δεν περιμενεις απο εμενα να σου πω που τους γραφουν αυτοι οι ιδιοι που τους ψηφιζουν,οταν αφορουν τα συμφεροντα τους...Προσωπικα εγω εχω αποφαση δικαστηριου υπερ μου & εναντιον του Δημοσιου που ΔΕΝ εφαρμοζεται με διαφορα τρυκ...

Αν δεν εφαρμοζεται, κάνε κατασχεση. Εκτος αν δεν ειναι αμετακλητη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom