Νέα

Εφορευτική επιτροπή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εφορευτική επιτροπή Σας εχουν καλεσει ? Πηγατε ?

  • Με καλεσαν και πηγα

    Ψήφοι: 44 27,7%
  • Με καλεσαν ΔΕΝ πηγα και δεν εγινε τιποτα

    Ψήφοι: 47 29,6%
  • Δεν πηγα και ειχα κυρωσεις (πειτε τι )

    Ψήφοι: 4 2,5%
  • Δεν με καλεσαν ποτε

    Ψήφοι: 64 40,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

broytos

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
334
Like
0
Πόντοι
1
Ναι μπορω να κανω κατασχεση, αλλα μετα, τις διωξεις που θα υποστω κατω απο το "τραπεζι" ως εργαζομενος...
 

broytos

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
334
Like
0
Πόντοι
1
Με λιγα λογια σε θεωρητικο επιπεδο & βασει της νομικης επιστημης εχεις απολυτο δικιο.Αλλα... Στην χωρα που ζουμε τα παντα ειναι στην κριση & την ευχερεια του καθε Πολιτικου προσωπου που εχει θεση εξουσιας.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Με λιγα λογια σε θεωρητικο επιπεδο & βασει της νομικης επιστημης εχεις απολυτο δικιο.Αλλα... Στην χωρα που ζουμε τα παντα ειναι στην κριση & την ευχερεια του καθε Πολιτικου προσωπου που εχει θεση εξουσιας.

Μην μοιρολατρείς.....Υπαρχει παντα τροπος να βρεις το δικιο σου...Αρκει να εχεις. Εγω ετσι το βλεπω.
 

MATADOR31

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2010
Μηνύματα
252
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Με λιγα λογια σε θεωρητικο επιπεδο & βασει της νομικης επιστημης εχεις απολυτο δικιο.Αλλα... Στην χωρα που ζουμε τα παντα ειναι στην κριση & την ευχερεια του καθε Πολιτικου προσωπου που εχει θεση εξουσιας.

Φίλε ξέρεις πόσα χρόνια ακούω αυτή τη μαλακία? Στο λέω με αγάπη...διώξεις που υποστώ κάτω από το τραπέζι ως "εργαζόμενος"...Ενώ έχεις ήδη κερδισμένη απόφαση? Τι να πω τύπε μου...μακάρι να με΄έπειθε κάποιος για αυτή τη λογική.Αν ξέρατε πως λειτουργεί το δημόσιο...
 

Επισκέπτης
Και όσον αφορά αυτό που λέει ο φίλος ως δικαστικός αντιπρόσωπος ότι μαρκάρει τα ονόματα της εφορευτικής ώστε όταν πάνε να ψηφίσουν να τους μαγκώσει, τι γίνεται ρε φίλε μου όμως αν δεν έρθουν καν να ψηφίσουν;μένεις μόνος σου; με ποιο δικαίωμα το κράτος σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ να συμμετάσχεις σε μια διαδικασία όπως είναι οι εκλογές η οποια ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΑΣ και όχι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΑΣ όπως μας έχουν κανει να πιστεύουμε;

Αν δεν εμφανιστεί κανείς το πρωί,ή στέλνουν την αστυνομία στο σπίτι του κληρωθέντος ή ,αν δεν είναι κι εκεί,τσιμπάνε τους πρώτους που θα πάνε να ψηφίσουν.Παλιά πήγαινα πρωί να ψηφίσω,αλλά τώρα μπορεί να πάω το απόγευμα και αν πάω!
 

supernikos

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
89
Like
28
Πόντοι
0
Καλημερα στα παιδια...
Λοιπον εφετος κάλεσαν και εμενα....!!!  :s&m_1:
Λοιπον αν πάνε έστω 2-3 άτομα, τότε δεν πρόκειται να κληθούν τα υπόλοιπα, γιατί τα άτομα αυτά αρκούν για να βγει η δουλειά.
Εγω ομως επειδη σίγουρα θα πάω αλλα δεν γουσταρω να ειμαι και ο μαλακας της υπόθεσεις θέλω να ρωτησω αυτους που γνωρίζουν:
Εγω θα ζητησω να βγάλει ο δικαστικος βάρδυες ούτως ώστε να μην ειμαστε αποτ ο πρωι εως το βραδυ όλοι. Το θέμα είναι αν δεν ειμαστε αρκετοι εχω σκεφτει να προθυμοποιηθώ να μείνω πρωινος εως και το μεσημερι αλλα απο εκει και περα να φροντισει ο δικαστικος να βρει επιπλέον μελη εφορευτικης...είτε να τσιμπήσει απο αυτους που έρχονται ή να ψάξει μέσω της αστυνομίας να βρει αυτους που δεν ηρθαν.
Σίγουρα δεν μπορω να πώ δεν μένω άλλο και φέυγω, αλλα μπορώ να πώ-αναγκάσω το δικαστικο να βρει επιπλέον άτομα για δημιουργία βαρδυας?


 

Επισκέπτης
Εγώ είπα στη δικαστική αντιπρόσωπο "μπορώ να μείνω τώρα" και η άλλη που ήταν στην εφορευτική δεν είχε πρόβλημα να έρθει το μεσημέρι.Αν όμως το άλλο άτομο πει "εγώ το απόγευμα δεν θέλω να έρθω" το λόγο έχει η αντιπρόσωπος.Πάντως αν είναι 2-3 άτομα μόνο δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν όλοι από το πρωί,θα ορίσει βάρδιες.Σε αντίθετη περίπτωση έχεις το δικαίωμα να παραπωνεθείς και ας κόψουν το λαιμό τους να βρουν τους άλλους.Το σύνταγμα αναφέρεται σε ισονομία και δεν κάνει διακρίσεις.Αυτό το κακό με τα χαρτιά από γιατρούς έχει παραγίνει.Κανονικά θα πρέπει να έχουν σοβαρές κυρώσεις και οι γιατροί που τα εκδίδουν.Οι άλλο μαλάκες είναι που πάνε;
 

supernikos

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
89
Like
28
Πόντοι
0
Εγώ είπα στη δικαστική αντιπρόσωπο "μπορώ να μείνω τώρα" και η άλλη που ήταν στην εφορευτική δεν είχε πρόβλημα να έρθει το μεσημέρι.Αν όμως το άλλο άτομο πει "εγώ το απόγευμα δεν θέλω να έρθω" το λόγο έχει η αντιπρόσωπος.Πάντως αν είναι 2-3 άτομα μόνο δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν όλοι από το πρωί,θα ορίσει βάρδιες.Σε αντίθετη περίπτωση έχεις το δικαίωμα να παραπωνεθείς και ας κόψουν το λαιμό τους να βρουν τους άλλους.Το σύνταγμα αναφέρεται σε ισονομία και δεν κάνει διακρίσεις.Αυτό το κακό με τα χαρτιά από γιατρούς έχει παραγίνει.Κανονικά θα πρέπει να έχουν σοβαρές κυρώσεις και οι γιατροί που τα εκδίδουν.Οι άλλο μαλάκες είναι που πάνε;
Αρα εχω απόλυτο δικαίωμα να ζητησω να εκτελέσω μονο την δική μου βάρδυα όπως αναλογεί και να αναγκάσω το δικάστικο (εκτός και αν είναι καμια αξιόμαχη δικαστικος οπότε και θα μείνω  :pipa2: ) να βρει άτομα άλλα είτε τα της εφορευτικης ή τους πρώτους που θα τσιμπήσει;;;
 

Επισκέπτης
Δε χρειάζεται να τσακωθείς.Αν δεις ότι είσαι μόνος σου,πες της ευγενικά ότι πρέπει να βρουν και άλλα άτομα και ότι δεν μπορείς να μείνεις εσύ μέχρι το τέλος της διαδικασίας.Οι άνθρωποι είναι λογικοί και θα κάνουν ότι ορίζει ο νόμος.Αν πέσεις σε κανά στραβόξυλο,καλά ξεμπερδέματα.Πάντως έχεις δικαίωμα να απαιτήσεις να σε αντικαταστήσει άλλος από τους κληρωθέντες.
 

broytos

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
334
Like
0
Πόντοι
1
Αρα εχω απόλυτο δικαίωμα να ζητησω να εκτελέσω μονο την δική μου βάρδυα όπως αναλογεί και να αναγκάσω το δικάστικο (εκτός και αν είναι καμια αξιόμαχη δικαστικος οπότε και θα μείνω   :pipa2: ) να βρει άτομα άλλα είτε τα της εφορευτικης ή τους πρώτους που θα τσιμπήσει;;;
Μακαρι να σου τυχει καμια μουναρα να μη θες να φυγεις... αλλα να ξερεις οτι συμφωνα με τον κανονισμο διεξαγωγης των εκλογων δεν υπαρχουν βαρδυες & ο/η δικαστικος κραταει απο το πρωι μεχρι το βραδυ ολους τους διορισμενους.Μαζι με τα πραγματα που παραλαμβανει ο δικαστικος υπαρχει βιβλιαρακι με τον κανονισμο αν μπορεσεις ριχτου μια ματια για το μελλον...
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
σιγα το σπουδαιο να μπειτε εφορευτικη επιτροπη μια αντε δυο φορες στη ζωη σαν να συμβει προσεχετε θα παθετε τιποτα
και εγω εχω παει και εχω κατσει απο το πρωι μεχρι την καταμετρηση δεν εγινε και τιποτα μας ταισανε ηπιαμε καφε καναμε και γνωριμιες και περασαμε ωραια και καναμε και το χαβαλε μας ισως αν ενδιαφερομαστε και λιγο για τα κοινα της χωρας μας να μην φταναμε σε αυτη τη σημερινη κατασταση
γιατι το μονο που μας νοιαζει σημερα ειναι η παρτυ μας ο παραλογος ατομικος πλουτισμος μας και στα αρχιδια μας ολοι και ολες εμεις να μαστε καλα και ολοι οι αλλοι να πανε να γαμηθουνε
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
η ''εκλογικη αποζημιοση'' φετος ειναι στα 700 ευρω και οι δημοσιοι υππαληλοι ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ  μπαινουν μελη εφορευτικης επιτροπης. ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
Καλημερα στα παιδια...
Λοιπον εφετος κάλεσαν και εμενα....!!!  :s&m_1:
Λοιπον αν πάνε έστω 2-3 άτομα, τότε δεν πρόκειται να κληθούν τα υπόλοιπα, γιατί τα άτομα αυτά αρκούν για να βγει η δουλειά.
Εγω ομως επειδη σίγουρα θα πάω αλλα δεν γουσταρω να ειμαι και ο μαλακας της υπόθεσεις θέλω να ρωτησω αυτους που γνωρίζουν:
Εγω θα ζητησω να βγάλει ο δικαστικος βάρδυες ούτως ώστε να μην ειμαστε αποτ ο πρωι εως το βραδυ όλοι. Το θέμα είναι αν δεν ειμαστε αρκετοι εχω σκεφτει να προθυμοποιηθώ να μείνω πρωινος εως και το μεσημερι αλλα απο εκει και περα να φροντισει ο δικαστικος να βρει επιπλέον μελη εφορευτικης...είτε να τσιμπήσει απο αυτους που έρχονται ή να ψάξει μέσω της αστυνομίας να βρει αυτους που δεν ηρθαν.
Σίγουρα δεν μπορω να πώ δεν μένω άλλο και φέυγω, αλλα μπορώ να πώ-αναγκάσω το δικαστικο να βρει επιπλέον άτομα για δημιουργία βαρδυας?

Το σωστό θα ήταν να υπάρχουν δύο βάρδιες (πχ η 1η από 7 ως 4 και 2η από 4 - λήξη καταμέτρησης) και όχι διάκριση σε τακτικά - αναπληρωματικά μέλη.

Όμως ο δικαστικός θέλει να γίνει η δουλειά φίλε, δεν μπορείς να του επιβάλεις βάρδιες, αν έρθουν όλοι ΜΟΝΟ τότε μπορείτε να συνεννοηθείτε για κάτι τέτοιο...

Επειδή έχω κάνει τακτικό μέλος εφορευτικής επιτροπής, αν και είναι πολύ κουραστικό, με αηδιάζει η κλάψα ορισμένων που κάνουν λες και θα τους πέσει ο κώλος....

Και αντί να δίνουν κάτι απίστευτες αποζημιώσεις σε δικαστικούς, αστυνομικούς, υπαλλήλους του υπουργείου εσωτερικών, ας πάρουν τους εγγεγραμμένους ανέργους από τον ΟΑΕΔ και να τους ορίσουν αμειβόμενα μέλη ή γραμματείς (κανονική φάμπρικα λέμε...) και να πάρουν μια αποζημίωση.    
 
 

broytos

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
334
Like
0
Πόντοι
1
σιγα το σπουδαιο να μπειτε εφορευτικη επιτροπη μια αντε δυο φορες στη ζωη σαν να συμβει προσεχετε θα παθετε τιποτα
και εγω εχω παει και εχω κατσει απο το πρωι μεχρι την καταμετρηση δεν εγινε και τιποτα μας ταισανε ηπιαμε καφε καναμε και γνωριμιες και περασαμε ωραια και καναμε και το χαβαλε μας ισως αν ενδιαφερομαστε και λιγο για τα κοινα της χωρας μας να μην φταναμε σε αυτη τη σημερινη κατασταση
γιατι το μονο που μας νοιαζει σημερα ειναι η παρτυ μας ο παραλογος ατομικος πλουτισμος μας και στα αρχιδια μας ολοι και ολες εμεις να μαστε καλα και ολοι οι αλλοι να πανε να γαμηθουνε
 Θα συμφωνησω μαζι σου σε μια γενικη θεωρηση,οτι πρεπει, ειδικα οι νεωτεροι, να συμετεχουν σε αυτες τις διαδικασιες.Ειναι κατι σαν μια επαφη εκ των εσω με το συστημα.Εδω ομως μιλαμε οτι δεν υπαρχει καν συστημα,ειναι ενα "χαμαλικι"προκειμενου να εξυπηρετηθουν οι ξιπασμενοι πολιτικαντηδες (ειδικα στο αυτοδιοικητικο επιπεδο).Σε προηγουμενο ποστ εξεφρασα μια απορια: ΓΙΑΤΙ μερικες ομαδες Πολιτων να αποζημιωνονται για τη συμετοχη τους ενω για αλλους να ειναι μια υποχρεωση εκπορευομενη απο το Συνταγμα ?
 

broytos

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
334
Like
0
Πόντοι
1
Και αντί να δίνουν κάτι απίστευτες αποζημιώσεις σε δικαστικούς, αστυνομικούς, υπαλλήλους του υπουργείου εσωτερικών, ας πάρουν τους εγγεγραμμένους ανέργους από τον ΟΑΕΔ και να τους ορίσουν αμειβόμενα μέλη ή γραμματείς (κανονική φάμπρικα λέμε...) και να πάρουν μια αποζημίωση.   
  Φιλε στεκα οτι ΣΩΣΤΟΤΕΡΟ εχω ακουσει
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
 Θα συμφωνησω μαζι σου σε μια γενικη θεωρηση,οτι πρεπει, ειδικα οι νεωτεροι, να συμετεχουν σε αυτες τις διαδικασιες.Ειναι κατι σαν μια επαφη εκ των εσω με το συστημα.Εδω ομως μιλαμε οτι δεν υπαρχει καν συστημα,ειναι ενα "χαμαλικι"προκειμενου να εξυπηρετηθουν οι ξιπασμενοι πολιτικαντηδες (ειδικα στο αυτοδιοικητικο επιπεδο).Σε προηγουμενο ποστ εξεφρασα μια απορια: ΓΙΑΤΙ μερικες ομαδες Πολιτων να αποζημιωνονται για τη συμετοχη τους ενω για αλλους να ειναι μια υποχρεωση εκπορευομενη απο το Συνταγμα ?

οι πολιτικοι του σημερα ειναι ο καθρεπτης της κοινωνιας μας μην ξεχνας οτι εμεις του ψηφιζουμε για να μας αντιπρωσωπευουν δεν γινονται τυχαια οτι γινοντε ας προσεχαμε τι ψηφιζαμε γιατι το μονο μελημα μας ειναι τα ρουσφετια ουσιαστηκα πολλοι πουλησανε την ψηφο τους  και σημερα για αυτο ψηφιζουν πασοκ και νδ με ονειρο το αυριανο ρουσφετι ειτε σε δουλεια ειτε σε στρατο ειτε για να χτισουν ενα αυθερετο ειτε για να σβησουν μια κληση ειτε χιλια δυο
κανονικα συμφωνω απολυτα στο να παρουν τους εγγεγραμενους του οαεδ και να τους δωσουν ενα συμβολικο ποσο 20€ ας πουμε στο καθενα συν καφε φαγητο και να τα κοψουν απο το δικαστικο για να μοιραστους σε αυτους που βοηθησαν στην εφορευτικη επιτροπη η ακομα και κατι αλλο να κλεισουν ολες οι δημοσιες υπηρεσιες καταστημα επιχειρησεις γενικα ολα κλειστα απο παρασκευη μεχρι δευτερα και να πανε και υποχρεωτικα ολοι να ψηφησουν και με τη σειρα να πανε οσοι τους αναλογουν για εφορευτικη επιτροπη με τη σειρα σε καθε εκλογες δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο να πηγαινουμε 1 φορα στα 2 χρονια να ειναι ολα κλειστα να κανουμε εκλογες για να βρουμε επαξιους αντιπρωσωπους
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
Φιλε στεκα οτι ΣΩΣΤΟΤΕΡΟ εχω ακουσει

...μόνο που δεν έχει παρουσιαστεί στα ΜΜΕ, ούτε έχει προταθεί από κάποιον αρμόδιο.....πόσο μάλλον να γινει πράξη....

Ο γραμματέας της εφορευτικής επιτροπής πέρνει 100 € περίπου, όμως τα Πρωτοδικεία ορίζουν μόνο τα μέλη, για τους γραμματείς όμως κλασικά το γνωστό ελληνικό ρουσφέτι... :headbang:   
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
η ''εκλογικη αποζημιοση'' φετος ειναι στα 700 ευρω και οι δημοσιοι υππαληλοι ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ  μπαινουν μελη εφορευτικης επιτροπης. ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!

οι ΔΥ αν οριστούν μέλη εφορευτικών επιτροπών, απλώς παίρνουν μια βεβαίωση από την υπηρεσία τους και απαλλάσσονται (κακώς βέβαια), εκτός αν κάποιος δεν το δηλώσει.....  
 

broytos

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
334
Like
0
Πόντοι
1
Το ψαρι παντα βρωμαει απο το κεφαλι.Το μονο που μπορει να καταλογισθει στον απλο πολιτη ειναι οτι δεν φροντισε ποτε για την προσωπικη του μορφωση.Δεν ενοω την σχολικη παπαγαλια ουτε την πανεπιστημιακη εξιδεικευση.Ενοω την κοινωνικη ,την πολιτιστικη...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom