Νέα

Δίωξη σε πασίγνωστο δικηγόρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα O Mitsos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 75K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Εαν βρεις εσυ εργατες για ελιες τον χειμωνα με 50 ευρω μεροκαματο,στειλε μου σε παρακαλω καμια 10αρια.
Το να φορτωνεις καροτσες ενα 8ωρο κατω απο τον ηλιο με 40 βαθμους ειναι καπως υπερβολη εκτος και αν εισαι στις αγροτικες φυλακες και σπας πετρες σαν τοον Μποικα...
Τα 1200 για 6ήμερη εργασία είπα...αυτό που έγραψες....τόσο βγαίνει 50ε μεροκάματο αν το υπολογίσεις.

Δεν είναι υπερβολή...δεν εννοώ ότι φορτώνουν 20 φορτηγά τη μέρα...αλλά η φύση της δουλειάς τους είναι να δουλέψουν στον εξωτερικό χώρο...είτε με 25 είτε με 40 βαθμούς. Γιατί όταν έχει 40 βαθμούς πχ μετακοκμίσεις δεν γίνονται? οι αποθήκες δεν στέλνουν?
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
Τα 1200 για 6ήμερη εργασία είπα...αυτό που έγραψες....τόσο βγαίνει 50ε μεροκάματο αν το υπολογίσεις.

Δεν είναι υπερβολή...δεν εννοώ ότι φορτώνουν 20 φορτηγά τη μέρα...αλλά η φύση της δουλειάς τους είναι να δουλέψουν στον εξωτερικό χώρο...είτε με 25 είτε με 40 βαθμούς. Γιατί όταν έχει 40 βαθμούς πχ μετακοκμίσεις δεν γίνονται? οι αποθήκες δεν στέλνουν?
Τι να σου πω εδώ επαρχία πέρα από τροφοδοσίες τα υπόλοιπα λίγο δύσκολο.Και σίγουρα με πολύ πεσμένη απόδοση.Στις μετακομίσεις με 40 βαθμούς που κλείνουν και το δρόμο για να ανεβάσουν πράγματα από μπαλκόνια λίγο ρίσκο αν περάσει η αστυνομία.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.719
Κριτικές
183
Like
43.865
Πόντοι
21.896
Eχουμε πει πολλές φορες,
η φτωχεια ειναι επιλογη.
Τα πραγματα ειναι απλα.
Αν δεν σου φτανουν τα λεφτα σου, βγαλε περισσοτερα.
K αυτός που έχει χαμηλό iq ? K αυτός που είναι περιορισμένης ευθύνης
Κ αυτός που δεν έχει επιχειρηματικές ικανότητες
Η γυναίκα που μεγαλώνει δύο παιδιά μόνη της
Αυτός που γεννήθηκε στην Αφρική ; :confused::think::think:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Εγω μιλάω για οικοδομή.Γεωργικές αφού ακόμα είναι όλα χύμα.Τώρα που θα τους αναγκάσουν όλους να το κάνουν επιχείρηση θα κλάψουν μανούλες.Μα ακριβώς για το φύση της δουλειάς σου λέω και εγώ δεν είπα ότι έιναι λάθος τα 50 αλλά αντίστοιχα σου λέω σε τι αντιστοιχεί.Και δουλειά χωρίς καμία ευθύνη.Αλλά σου ξαναλέω δεν έρχονται.Ιδίως οι νέοι πάνε ντελίβερι.Επιλογή τους.
Εσύ θα επέλεγες να ανεβάζεις σακιά τιτάν 70kg από το ισόγειο στον 6ό με τις σκάλες για 50-60 ευρώ την ημέρα όταν μπορούσες να να βγάλεις τα ίδια κάνοντας βόλτες με το μηχανάκι?

Εγώ όταν δίνω δουλειά και μεροκάματο προσπαθώ να σκέφτομαι τι θα έκανα εγώ στη θέση του. Πχ σε έργα βλέπω συνεργεία που τους έχει αφήσει ο σκατόγυφτος χωρίς νερά και αυτοί επειδή δεν έχουν στον ήλιο μοίρα καμιά φορά δεν έχουν ούτε λεφτά πάνω τους για νερό.

Τα 50 είναι πολλά για κάποιον που δουλεύει χαλαρά σε μια αποθήκη ή ακόμα και έξω αλλά χαλαρή δουλειά....(και οι περισσότεροι τέτοιες θέλουν...) και λίγα για κάποιον που κάνει πραγματικά βαριά δουλειά.

Μέσα στα πλαίσια -προφανώς δε θα το ρίξουμε και στα βράχια- προσπαθώ να δίνω κάτι παραπάνω για να μην σκέφτεται ο άλλος ότι θα ήταν καλύτερα σε ντιλιβεράδικο.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
Εσύ θα επέλεγες να ανεβάζεις σακιά τιτάν 70kg από το ισόγειο στον 6ό με τις σκάλες για 50-60 ευρώ την ημέρα όταν μπορούσες να να βγάλεις τα ίδια κάνοντας βόλτες με το μηχανάκι?

Εγώ όταν δίνω δουλειά και μεροκάματο προσπαθώ να σκέφτομαι τι θα έκανα εγώ στη θέση του. Πχ σε έργα βλέπω συνεργεία που τους έχει αφήσει ο σκατόγυφτος χωρίς νερά και αυτοί επειδή δεν έχουν στον ήλιο μοίρα καμιά φορά δεν έχουν ούτε λεφτά πάνω τους για νερό.

Τα 50 είναι πολλά για κάποιον που δουλεύει χαλαρά σε μια αποθήκη ή ακόμα και έξω αλλά χαλαρή δουλειά....(και οι περισσότεροι τέτοιες θέλουν...) και λίγα για κάποιον που κάνει πραγματικά βαριά δουλειά.

Μέσα στα πλαίσια -προφανώς δε θα το ρίξουμε και στα βράχια- προσπαθώ να δίνω κάτι παραπάνω για να μην σκέφτεται ο άλλος ότι θα ήταν καλύτερα σε ντιλιβεράδικο.
Δεν ανεβάζεις σακιά στον 6ο από τις σκάλες, μην ακούω μαλακίες.Τα σακιά είναι 25κιλα και 50κιλα όχι 70κιλα.Με γερανάκι τα ανεβάζεις.Σου ξαναλέω βαριά δουλειά μεν χωρίς σκέψη δε.Οπότε αν ο εργάτης πρέπει να πάρει 60 θες 80 θες μεροκάματο (α δεν είναι καν 8ωρο κάνουν και τουλάχιστον 30 λεπτά διάλειμμα, αράζουν και λίγο αριστερά δεξιά αλλά πάμε 8 ωρο).Εγώ που είμαι μηχανικός-τεχνικός ασφαλείας-εργολάβος πόσα θα πρέπει να παίρνω το 8ωρο;
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.492
Κριτικές
1
Like
7.534
Πόντοι
2.306
K αυτός που έχει χαμηλό iq ? K αυτός που είναι περιορισμένης ευθύνης
Κ αυτός που δεν έχει επιχειρηματικές ικανότητες
Η γυναίκα που μεγαλώνει δύο παιδιά μόνη της
Αυτός που γεννήθηκε στην Αφρική ; :confused::think::think:
Τυπε εχουμε μια εξαιρετικη εφευρεση που λεγεται Καιαδας για ολους αυτους.
εκει δεν υπαρχει επιλογη, οπως στην φτωχεια, ας πουμε.
θα σε ξεκανουμε θες δεν θες.
απλα πραγματα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Δεν ανεβάζεις σακιά στον 6ο από τις σκάλες, μην ακούω μαλακίες.Τα σακιά είναι 25κιλα και 50κιλα όχι 70κιλα.Με γερανάκι τα ανεβάζεις.Σου ξαναλέω βαριά δουλειά μεν χωρίς σκέψη δε.Οπότε αν ο εργάτης πρέπει να πάρει 60 θες 80 θες μεροκάματο (α δεν είναι καν 8ωρο κάνουν και τουλάχιστον 30 λεπτά διάλειμμα, αράζουν και λίγο αριστερά δεξιά αλλά πάμε 8 ωρο).Εγώ που είμαι μηχανικός-τεχνικός ασφαλείας-εργολάβος πόσα θα πρέπει να παίρνω το 8ωρο;
50kg έχεις δίκιο

πάντα γερανάκι υπάρχει? παντού? και για τον 6ο και για τον 3ο?

ίσως από εργοτάξιο σε εργοτάξιο τα πράγματα είναι αλλιώς....

και εγώ το ίδιο σκέφτομαι πολλές φορές...αν παίρνει αυτός 80 ευρώ εγώ πόσα θα πάρω.....αλλά δεν έχει σημασία εσύ έχεις το μαχαίρι εσύ και το πεπόνι....εσύ θα την έκανες τη δουλειά του για 50 ευρώ? αυτό σε ρωτάω....επίσης.....για να λέμε και την αλήθεια..αυτό είναι το ρίσκο σου...μπορεί να βγάλεις 80 μπορεί να βγάλεις και 180....
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
50kg έχεις δίκιο

πάντα γερανάκι υπάρχει? παντού? και για τον 6ο και για τον 3ο?

ίσως από εργοτάξιο σε εργοτάξιο τα πράγματα είναι αλλιώς....

και εγώ το ίδιο σκέφτομαι πολλές φορές...αν παίρνει αυτός 80 ευρώ εγώ πόσα θα πάρω.....αλλά δεν έχει σημασία εσύ έχεις το μαχαίρι εσύ και το πεπόνι....εσύ θα την έκανες τη δουλειά του για 50 ευρώ? αυτό σε ρωτάω....επίσης.....για να λέμε και την αλήθεια..αυτό είναι το ρίσκο σου...μπορεί να βγάλεις 80 μπορεί να βγάλεις και 180....
Το στήνεις στο μπαλκόνι και ανεβάζεις πράγματα.ΑΑΑ μη το πας εκεί.Εγώ δεν μίλησα για επιχειρηματικό κέρδος.Μου είπες αυτή η δουλειά πόσο θεωρείς ότι πρέπει να πληρώνεται και ότι τα 50 είναι λίγα και εγώ σε ρωτάω εγώ που κάνω και τις 3 δουλειές που σου ανέφερα πες μου πόσο θα πρέπει να είναι το δικό μου μεροκάματο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Το στήνεις στο μπαλκόνι και ανεβάζεις πράγματα.ΑΑΑ μη το πας εκεί.Εγώ δεν μίλησα για επιχειρηματικό κέρδος.Μου είπες αυτή η δουλειά πόσο θεωρείς ότι πρέπει να πληρώνεται και ότι τα 50 είναι λίγα και εγώ σε ρωτάω εγώ που κάνω και τις 3 δουλειές που σου ανέφερα πες μου πόσο θα πρέπει να είναι το δικό μου μεροκάματο.
Τι μεροκάματο μπορεί να βγει από αυτό που λες για σένα?

Ο τεχνικός ασφαλείας εμένα μου παίρνει με το χρόνο....

Ο μηχανικός προφανώς....έχει μια αμοιβή για την εκπόνηση του έργου.....δεν υπάρχει μεροκάματο....ότι έχεις χρεώσει

και ο εργολάβος....μπορεί να μην κάνει τίποτα από τα παραπάνω και απλά να χρηματοδοτεί το έργο και να εισπράξει το κέρδος.

Δεν πάει έτσι ρε μαν...δεν έχεις μεροκάματο...εσύ είσαι η εταιρεία....αν θες δεν παίρνεις εργάτη...ανεβάζεις μόνος σου το τσιμέντο και παίρνεις και τα 50 ευρώ του ως μεροκάματο.

Το μεροκάματο σου είναι το κέρδος του έργου.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
Τι μεροκάματο μπορεί να βγει από αυτό που λες για σένα?

Ο τεχνικός ασφαλείας εμένα μου παίρνει με το χρόνο....

Ο μηχανικός προφανώς....έχει μια αμοιβή για την εκπόνηση του έργου.....δεν υπάρχει μεροκάματο....ότι έχεις χρεώσει

και ο εργολάβος....μπορεί να μην κάνει τίποτα από τα παραπάνω και απλά να χρηματοδοτεί το έργο και να εισπράξει το κέρδος.

Δεν πάει έτσι ρε μαν...δεν έχεις μεροκάματο...εσύ είσαι η εταιρεία....αν θες δεν παίρνεις εργάτη...ανεβάζεις μόνος σου το τσιμέντο και παίρνεις και τα 50 ευρώ του ως μεροκάματο.

Το μεροκάματο σου είναι το κέρδος του έργου.
Σου ξαναλέω βγάλε μου μεροκάματο.Εγώ δεν βάζω το σώμα μου αλλά βάζω το μυαλό μου.Την οργάνωση.Την ευθύνη.Τις επιστημονικές και τεχνικές λύσεις κλπ κλπ.Την επίβλεψη.Άσε το κέρδος σαν επιχειρηματίας θεώρησέ το μηδέν.Αν προσλάμβανες δηλαδή μηχανικούς να κάνουν αυτά που σου λέω.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.469
Κριτικές
2
Like
5.760
Πόντοι
2.356
καθε κρατος πρεπει να φροντιζει για την υποτυπώδη διαβιωση του πολιτη μεσω της εργασιας. τοτε ας καταργησουμε τον βασικο και ας αφησουμε το μισθο διαπραγματευσιμο απο το 0.
Αν και καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και αντιλαμβάνομαι το πνεύμα το ανθρωπιστικό υπό το οποίο το αναφέρεις και το σέβομαι απόλυτα ΩΣΤΟΣΟ διαφωνώ με αυτό.
Το "ΚΡΑΤΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ" δεν πρέπει να υφίσταται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.492
Κριτικές
1
Like
7.534
Πόντοι
2.306
50kg έχεις δίκιο

πάντα γερανάκι υπάρχει? παντού? και για τον 6ο και για τον 3ο?

ίσως από εργοτάξιο σε εργοτάξιο τα πράγματα είναι αλλιώς....

και εγώ το ίδιο σκέφτομαι πολλές φορές...αν παίρνει αυτός 80 ευρώ εγώ πόσα θα πάρω.....αλλά δεν έχει σημασία εσύ έχεις το μαχαίρι εσύ και το πεπόνι....εσύ θα την έκανες τη δουλειά του για 50 ευρώ? αυτό σε ρωτάω....επίσης.....για να λέμε και την αλήθεια..αυτό είναι το ρίσκο σου...μπορεί να βγάλεις 80 μπορεί να βγάλεις και 180....
Αν θελεις να κανεις τα δικα σου διπλασια ή τριπλασια δεν θα παρεις γερανακι και θα τους βαλεις να τ’ ανεβαζουν με τις σκαλες.
Αν μπορεις να βρεις εργατες να το κανουν με το μεροκαματο που δινεις, ολα καλα.
Βεβαια, εδω μπαινει και η εννοια του κρατους που οφειλει να θεσπιζει κανονες και να τους τηρει ωστε νς μην γινει η εργασια δουλεμποριο.
Νομιζω οτι σε κατ’ επιφαση δημοκρατικα και πολιτισμενα κρατη, ακριβως επειδη δεν λειτουργει κανενας κανονας και ελεγχος ακομα και αν στα χαρτια υπαρχει, ολα τα παραπανω πανε κατα διαολου.
Αν σε καθε επιχειρηματικη δραστηριοτητα μπαινει ως κυριαρχο μεσο ο παρσγων διαφθορα, δεν υπαρχει περιπτωση να λειτουργησει η οικονομια εστω κσι μερικά εις οφελος του εργαζομενου, ειτε αυτος ειναι προϊσταμενος ειτε εργατης. τα λεφτα θα πανε στην τσεπη του διεφθαρμενου, ειτε αυτος ειναι το αφεντικο, ειτε ο δημοσιος λειτουργος κοκ
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.469
Κριτικές
2
Like
5.760
Πόντοι
2.356
Το στήνεις στο μπαλκόνι και ανεβάζεις πράγματα.ΑΑΑ μη το πας εκεί.Εγώ δεν μίλησα για επιχειρηματικό κέρδος.Μου είπες αυτή η δουλειά πόσο θεωρείς ότι πρέπει να πληρώνεται και ότι τα 50 είναι λίγα και εγώ σε ρωτάω εγώ που κάνω και τις 3 δουλειές που σου ανέφερα πες μου πόσο θα πρέπει να είναι το δικό μου μεροκάματο.
Πάντα θαύμαζα τους ανθρώπους που κάνουν πάνω από μια εργασία. Πώς ζουνε αυτοι; ροφανώς κάποια εργασια τους είναι μισή ή ίσως είναι διαλυμμένοι από τη κούραση και τους βγαίνουν σοβαρα προβλήματα υγείας σε 10 έτη - όπως πχ έγινε με πολύ δικό μου άνθρωπο.. :(

Και πνευματική να είναι η δουλεια το ίδιο είναι... Εκεί έχεις ψυχικά θέματα μετά.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Σου ξαναλέω βγάλε μου μεροκάματο.Εγώ δεν βάζω το σώμα μου αλλά βάζω το μυαλό μου.Την οργάνωση.Την ευθύνη.Τις επιστημονικές και τεχνικές λύσεις κλπ κλπ.Την επίβλεψη.Άσε το κέρδος σαν επιχειρηματίας θεώρησέ το μηδέν.Αν προσλάμβανες δηλαδή μηχανικούς να κάνουν αυτά που σου λέω.
Εξαρτάται το έργο

Γιατί ο μηχανικός πληρώνεται με την ημέρα? Δεν θα σου χρεώσει όλο το έργο?

Πως ακριβώς να σου βγάλω μεροκάματο???? Μπορεί να χρεώσεις ένα έργο 10.000 και να χρειαστεί να είσαι εκεί όλη μέρα κάθε μέρα. Ο δικηγόρος πληρώνεται με μεροκάματο?
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
Πάντα θαύμαζα τους ανθρώπους που κάνουν πάνω από μια εργασία. Πώς ζουνε αυτοι; ροφανώς κάποια εργασια τους είναι μισή ή ίσως είναι διαλυμμένοι από τη κούραση και τους βγαίνουν σοβαρα προβλήματα υγείας σε 10 έτη - όπως πχ έγινε με πολύ δικό μου άνθρωπο.. :(
Προφανώς και έχω διαλυθεί όταν δουλεύω 15 χρόνια τώρα πάνω από 12 ώρες την ημέρα και τα ΣΚ.Έχω ορθοπαιδικά θέματα αυχενικά,χέρια και τρέχω σε φυσιοθεραπευτές και έχω διαλυθεί και ψυχολογικά-σωματικά.Έχω εξαντληθεί πλήρως.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
Εξαρτάται το έργο

Γιατί ο μηχανικός πληρώνεται με την ημέρα? Δεν θα σου χρεώσει όλο το έργο?

Πως ακριβώς να σου βγάλω μεροκάματο???? Μπορεί να χρεώσεις ένα έργο 10.000 και να χρειαστεί να είσαι εκεί όλη μέρα κάθε μέρα. Ο δικηγόρος πληρώνεται με μεροκάματο?
Κάθε μέρα φίλε μου.Ο εργάτης δεν δουλεύει μόνος του θέλει έναν κάθε μέρα να του λέει τι να κάνει.Και να ελέγχει τι γίνεται.Σου ξαναλέω κάθε μέρα σε μια οικοδομή.Εγώ είμαι εκεί και συντονίζω εργάτες-τεχνίτες ελέγχω επιμετρώ κλπ κλπ.Βγάλε μου μεροκάματο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Αν θελεις να κανεις τα δικα σου διπλασια ή τριπλασια δεν θα παρεις γερανακι και θα τους βαλεις να τ’ ανεβαζουν με τις σκαλες.
Αν μπορεις να βρεις εργατες να το κανουν με το μεροκαματο που δινεις, ολα καλα.
Βεβαια, εδω μπαινει και η εννοια του κρατους που οφειλει να θεσπιζει κανονες και να τους τηρει ωστε νς μην γινει η εργασια δουλεμποριο.
Νομιζω οτι σε κατ’ επιφαση δημοκρατικα και πολιτισμενα κρατη, ακριβως επειδη δεν λειτουργει κανενας κανονας και ελεγχος ακομα και αν στα χαρτια υπαρχει, ολα τα παραπανω πανε κατα διαολου.
Αν σε καθε επιχειρηματικη δραστηριοτητα μπαινει ως κυριαρχο μεσο ο παρσγων διαφθορα, δεν υπαρχει περιπτωση να λειτουργησει η οικονομια εστω κσι μερικά εις οφελος του εργαζομενου, ειτε αυτος ειναι προϊσταμενος ειτε εργατης. τα λεφτα θα πανε στην τσεπη του διεφθαρμενου, ειτε αυτος ειναι το αφεντικο, ειτε ο δημοσιος λειτουργος κοκ
Το γνωρίζω....όπως και σε πολλά άλλα θέματα...όπως συντηρήσεις μηχανημάτων....ρούχα εργασίας/ασφαλείας, καθαριότητα χώρων, μέσα προστασίας υλικών,αερίων κτλπ....

εργασία σε εξτρίμ συνθήκες....επικίνδυνες εργασίες που θέλουν χρόνο και προσοχή που πιέζει το πρόγραμμα να γίνουν μπουλούκι....και άλλα πολλά...

δεν είναι όλα πάντα όπως θα έπρεπε.....και σε αυτό δεν φταίει ΜΟΝΟ η επιχείρηση αλλά Η ΑΓΟΡΑ.

διότι η αγορά είναι αυτή που προτιμά ΠΑΝΤΑ το πιο φτηνό...και για να προσφέρεις το πιο φτηνό...κάπου θα κάνεις εκπτώσεις.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Κάθε μέρα φίλε μου.Ο εργάτης δεν δουλεύει μόνος του θέλει έναν κάθε μέρα να του λέει τι να κάνει.Και να ελέγχει τι γίνεται.Σου ξαναλέω κάθε μέρα σε μια οικοδομή.Εγώ είμαι εκεί και συντονίζω εργάτες-τεχνίτες ελέγχω επιμετρώ κλπ κλπ.Βγάλε μου μεροκάματο.
Δεν μπορώ να σου βγάλω μεροκάματο...δεν έχω πληρώσει ποτέ μηχανικό με μεροκάματο :confused:

Εσύ έχεις πάρει ποτέ μεροκάματο ως μηχανικός? Τώρα θες να σου πω ένα νούμερο πχ 200 ευρώ για όλες σου τις υπηρεσίες...αλλά δεν πάει έτσι και το ξέρεις.

Και εγώ που είμαι ο εργολάβος και θα χρηματοδοτήσω 600.000 από τα λεφτά μου για να σηκώσεις εσύ ως μηχανικός την πολ/κια τι μεροκάματο πρέπει να πάρω???
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.814
Like
11.449
Πόντοι
3.656
Τα 1200 για 6ήμερη εργασία είπα...αυτό που έγραψες....τόσο βγαίνει 50ε μεροκάματο αν το υπολογίσεις.

Δεν είναι υπερβολή...δεν εννοώ ότι φορτώνουν 20 φορτηγά τη μέρα...αλλά η φύση της δουλειάς τους είναι να δουλέψουν στον εξωτερικό χώρο...είτε με 25 είτε με 40 βαθμούς. Γιατί όταν έχει 40 βαθμούς πχ μετακοκμίσεις δεν γίνονται? οι αποθήκες δεν στέλνουν?
Γινονται ρε σαουλ..καθε μερα γινονται ολες οι δουλειες..και ο βοθρατζης θα μπει να ξεβουλωσει τον βοθρο με 40 βαθμους αν βουλωσει...
Μην πιανουμε τα ακρα ομως...Εγω μιλησα για επιλογες που εχεις ΑΝ θες...ΑΝ θες να ξεβολευτεις,να ψαχτεις,να καλυψεις αναγκες και θελω,να κανεις πραγματα και ειδικα στην ηλικια 19-30 ΑΝ εισαι ανιδεικευτος.Και οι σερβιτοροι δουλευουν σε εξωτερικους χωρους και κονομανε πιο πολλα στα τιπς απ'οτι σε μισθο..Το ξερεις οτι γνωστοι μου ψαχνουν παραδειγμα σερβιτορους με μισθους 1400-1500 και τιπς αλλα τοσα και παραπανω το μηνα και ΔΕ βρισκουν γιατι οι πιτσιρικαδες θελουν Αθηνα και χιπστερια και φαση και μπυρα στο Γκαζι??
Λεω οτι ΑΝ ΘΕΣ θα βρεις και καλυτερο μισθο απο αυτον που δικαιολογουν τα προσοντα σου και καλες συνθηκες(ξερω οτι υπαρχουν και μουνοπανα εργοδοτες αλλα εχουν αρχισει και μειωνονται ευτυχως)...Η ζητηση καθοριζει και το μισθολογικο και αυτη τη στιγμη η ζητηση σε τουρισμο και αγροτια ειναι τεραστια.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
Δεν μπορώ να σου βγάλω μεροκάματο...δεν έχω πληρώσει ποτέ μηχανικό με μεροκάματο :confused:

Εσύ έχεις πάρει ποτέ μεροκάματο ως μηχανικός? Τώρα θες να σου πω ένα νούμερο πχ 200 ευρώ για όλες σου τις υπηρεσίες...αλλά δεν πάει έτσι και το ξέρεις.

Και εγώ που είμαι ο εργολάβος και θα χρηματοδοτήσω 600.000 από τα λεφτά μου για να σηκώσεις εσύ ως μηχανικός την πολ/κια τι μεροκάματο πρέπει να πάρω???
Αυτό πάω να σου αποδείξω ότι τελικά και εγώ σαν μηχανικός με μισθό δεν πληρώνομαι καλά.Ποιός θα πληρωθεί καλά σε αυτή την αγορά;αυτός που βάζει το κεφάλαιο και αυτός που είναι μεσάζων και κάνει καθαρά παροχή υπηρεσιών και μάλιστα αεριτζίδικη.Οπότε και να θέλω να δώσω λεφτά δεν μπορώ να τα δώσω.Και όπως λές και λέει σε άλλο ποστ άλλος φίλτατος όταν σου δίνω προσφορά και επιλέγεις τον πιο φθηνό δεν έχεις ελένξει τις λεπτομέρειες που θα προκύψουν στην κατασκευή γιατί προφανώς δεν ξέρεις τη δουλειά αλλά εσύ θα επιλέξεις τον πιο φθηνό.Κατάλαβες;φταις και εσύ σαν πελάτης αντίστοιχα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom