Νέα

Δίωξη σε πασίγνωστο δικηγόρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα O Mitsos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 75K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.469
Κριτικές
2
Like
5.760
Πόντοι
2.356
Προφανώς και έχω διαλυθεί όταν δουλεύω 15 χρόνια τώρα πάνω από 12 ώρες την ημέρα και τα ΣΚ.Έχω ορθοπαιδικά θέματα αυχενικά,χέρια και τρέχω σε φυσιοθεραπευτές και έχω διαλυθεί και ψυχολογικά-σωματικά.Έχω εξαντληθεί πλήρως.
Με αφορμή αυτό το εύστοχο σχόλιό σου.
Είναι όπως το λέμε και όπως συμφωνείς μαζί μου, οι προτεραιότητες που θέτει κάποιος στη ζωή του. Προσωπικά προτιμώ να είμαι στα 950-1000 και να κοιμάμαι ήρεμος, ήσυχος και φυσικά κάτι να στερούμαι - αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να γαμήσω την ψυχική μου υγεία έτσι... Όσες φορές βρέθηκα σε επιλογές θέσεων ευθύνης στο τομέα μου και αλλού (δεν έχει σημασία που) οι αμοιβές ήταν κανα 400αρι ή 500αρι πάνω αλλά είναι τέτοια η δουλειά που σε 2 - 3 παθαίνεις burnout... Μιλάω πάντα για Ελλάδα.
Ε δεν το θέλω. Ναι είμαι δύσκολα, ναι δεν έχω την άνεση ούτε καν αμάξι πλέον χωρίς λόγο να έχω - ωστόσο όμως είμαι πού ευχαριστημένος. Δεν περιμένω το ΣΚ ούτε τις άδειες. Μου αρέσει αυτό που κάνω και είμαι οκ.
Εννοείται ότι στα 41 μου ξέρω ότι όλα έχουν κόστος - απλά πρέπει να ξέρουμε ποιες είναι οι προτεραιότητες και τι θα πληρώσουμε σε ψυχική υγεία.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Γινονται ρε σαουλ..καθε μερα γινονται ολες οι δουλειες..και ο βοθρατζης θα μπει να ξεβουλωσει τον βοθρο με 40 βαθμους αν βουλωσει...
Μην πιανουμε τα ακρα ομως...Εγω μιλησα για επιλογες που εχεις ΑΝ θες...ΑΝ θες να ξεβολευτεις,να ψαχτεις,να καλυψεις αναγκες και θελω,να κανεις πραγματα και ειδικα στην ηλικια 19-30 ΑΝ εισαι ανιδεικευτος.Και οι σερβιτοροι δουλευουν σε εξωτερικους χωρους και κονομανε πιο πολλα στα τιπς απ'οτι σε μισθο..Το ξερεις οτι γνωστοι μου ψαχνουν παραδειγμα σερβιτορους με μισθους 1400-1500 και τιπς αλλα τοσα και παραπανω το μηνα και ΔΕ βρισκουν γιατι οι πιτσιρικαδες θελουν Αθηνα και χιπστερια και φαση και μπυρα στο Γκαζι??
Λεω οτι ΑΝ ΘΕΣ θα βρεις και καλυτερο μισθο απο αυτον που δικαιολογουν τα προσοντα σου και καλες συνθηκες(ξερω οτι υπαρχουν και μουνοπανα εργοδοτες αλλα εχουν αρχισει και μειωνονται ευτυχως)...Η ζητηση καθοριζει και το μισθολογικο και αυτη τη στιγμη η ζητηση σε τουρισμο και αγροτια ειναι τεραστια.
Για κάποιον ειδικά πχ 25χρονο μπορεί να μην είναι καλύτερα να του φεύγει η μέση όλη μέρα για 1400 ευρώ στην επαρχία από το να βγάζει χαλαρά 1000 στην αθήνα και να μένει στο σπίτι των γονιών του.

Αν με ρωτάς κακώς...αλλά έτσι είναι.

Εγώ έκρινα καθαρά το 50ρικο ως μεροκάματο για βαριές δουλειές. Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Αυτό πάω να σου αποδείξω ότι τελικά και εγώ σαν μηχανικός με μισθό δεν πληρώνομαι καλά.Ποιός θα πληρωθεί καλά σε αυτή την αγορά;αυτός που βάζει το κεφάλαιο και αυτός που είναι μεσάζων και κάνει καθαρά παροχή υπηρεσιών και μάλιστα αεριτζίδικη.Οπότε και να θέλω να δώσω λεφτά δεν μπορώ να τα δώσω.Και όπως λές και λέει σε άλλο ποστ άλλος φίλτατος όταν σου δίνω προσφορά και επιλέγεις τον πιο φθηνό δεν έχεις ελένξει τις λεπτομέρειες που θα προκύψουν στην κατασκευή γιατί προφανώς δεν ξέρεις τη δουλειά αλλά εσύ θα επιλέξεις τον πιο φθηνό.Κατάλαβες;φταις και εσύ σαν πελάτης αντίστοιχα.
Αυτό είναι μια άλλη συζήτηση....και πίστεψε με ο εργάτης που σε βλέπει να κάθεσαι και να του λες πήγαινε τα μπετά εκεί σκέφτεται το ίδιο πράγμα..ότι δηλαδή εσύ βγάζεις 200 ευρώ από την δική του την δουλειά και τον ιδρώτα.

Εσύ σκέφτεσαι ότι ο εργολάβος σου βγάζει τα big bucks

και ο εργολάβος σου σκέφτεται ότι θα έπρεπε να έχει χρεώσει περισσότερο τα διαμερίσματα που έχει ήδη πουλήσει και με τα έξτρα που του βγάζεις πέφτει η απόδοση στο τάληρο που επένδυσε. Έτσι πάει.


Στο τέλος ΠΑΝΤΑ υπεύθυνο είναι το κράτος να εξασφαλίσει μια αγορά που οι κανόνες ασφαλείας και ποιότητας θα τηρούνται και δεν θα μπορεί ο καθένας να προσφέρει όσο χαμηλά γουστάρει. Αλλά ποιο κράτος?
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.814
Like
11.449
Πόντοι
3.656
Για κάποιον ειδικά πχ 25χρονο μπορεί να μην είναι καλύτερα να του φεύγει η μέση όλη μέρα για 1400 ευρώ στην επαρχία από το να βγάζει χαλαρά 1000 στην αθήνα και να μένει στο σπίτι των γονιών του.

Αν με ρωτάς κακώς...αλλά έτσι είναι.

Εγώ έκρινα καθαρά το 50ρικο ως μεροκάματο για βαριές δουλειές. Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ.
Αρα ο 25χρονος εχει καλυψει τις αναγκες του με 1000 και ειναι μια χαρα και δεν θα επρεπε να γκρινιαζει γιατι κανει την επιλογη του.Οι φιλοδοξιες του ειναι αυτες.
22χρονος που τον γνωριζω πολυ καλα,περυσι δουλευε με 1400 και τις συνθηκες που σου περιεγραψα.Φετος ψαχτηκε και πηγε Παρο.Οσο και αν σου φανει παραξενο παιρνει 2μιση χιλιαρικα.Μια χαρα συνθηκες απ'οτι μου λεει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.105
Like
22.832
Πόντοι
5.506
Είχα μια καλύτερα ιδέα για κάτι μεταλλεία αλλά μου την έφαγε άλλος :confused:
Τα μεταλλεια ειναι καμμενο χαρτι, θα παρουν την προβληματικη και θα τη μπουμπουνηξουν. Το αλλο που σου λεω ειναι χρυση ευκαιρια, συμφωνα με μελετες των εγκριτων μελων του παροντος ιστοτοπου ηδη οι δρομοι ειναι γεματοι πτωματα και τα πραγματα χειροτερευουν, ερχεται αρμαγεδων και δε θα προλαβαινεις να θαβεις.

Με ευχαριστεις μολις στο πρωτο εξαμηνο λειτουργιας τζιραρεις το πρωτο σου μυριο.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.434
Like
2.239
Πόντοι
456
Αν και καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και αντιλαμβάνομαι το πνεύμα το ανθρωπιστικό υπό το οποίο το αναφέρεις και το σέβομαι απόλυτα ΩΣΤΟΣΟ διαφωνώ με αυτό.
Το "ΚΡΑΤΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ" δεν πρέπει να υφίσταται.
Πρέπει, διότι είναι γνωστό ότι είμαστε πρώτοι στην ασυδοσία.

Εγώ έκρινα καθαρά το 50ρικο ως μεροκάματο για βαριές δουλειές. Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ.
"Βαριά δουλειά" είναι λίγο ασαφές.
Μπορεί να δουλεύεις στον καύσωνα επί ώρες χωρίς να σηκώνεις κάποιο βάρος, αλλά να φορτώνεις σε ιδανικές συνθήκες κάποιους τόννους.
Γενικά μιλώντας όμως, η οικοδομή θεωρείται βαριά δουλειά.

Το περίεργο είναι που δεν αυτορρυθμίζεται η αγορά, όπως λέγεται πάντα. Προσφορά και ζήτηση. Αφού δεν υπάρχει εργατικό δυναμικό, γιατί δεν ανεβαίνουν τα μεροκάματα; Εγώ ίσα-ίσα που ακούω ότι όσοι πάνε Μύκονο και άλλα νησιά για σεζόν, ζουν σε άθλιες συνθήκες.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.105
Like
22.832
Πόντοι
5.506
καθε κρατος πρεπει να φροντιζει για την υποτυπώδη διαβιωση του πολιτη μεσω της εργασιας. τοτε ας καταργησουμε τον βασικο και ας αφησουμε το μισθο διαπραγματευσιμο απο το 0.
Ακριβως επειδη φροντιζει για τη διαβιωση του πολιτη υπαρχει ο βασικος μισθος. Το υψος αυτου ειναι υποκειμενικο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Αρα ο 25χρονος εχει καλυψει τις αναγκες του με 1000 και ειναι μια χαρα και δεν θα επρεπε να γκρινιαζει γιατι κανει την επιλογη του.Οι φιλοδοξιες του ειναι αυτες.
22χρονος που τον γνωριζω πολυ καλα,περυσι δουλευε με 1400 και τις συνθηκες που σου περιεγραψα.Φετος ψαχτηκε και πηγε Παρο.Οσο και αν σου φανει παραξενο παιρνει 2μιση χιλιαρικα.Μια χαρα συνθηκες απ'οτι μου λεει.
Απλά οι ανάγκες δεν είναι μόνο οικονομικές...κράτα το και αυτό.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
Αυτό είναι μια άλλη συζήτηση....και πίστεψε με ο εργάτης που σε βλέπει να κάθεσαι και να του λες πήγαινε τα μπετά εκεί σκέφτεται το ίδιο πράγμα..ότι δηλαδή εσύ βγάζεις 200 ευρώ από την δική του την δουλειά και τον ιδρώτα.

Εσύ σκέφτεσαι ότι ο εργολάβος σου βγάζει τα big bucks

και ο εργολάβος σου σκέφτεται ότι θα έπρεπε να έχει χρεώσει περισσότερο τα διαμερίσματα που έχει ήδη πουλήσει και με τα έξτρα που του βγάζεις πέφτει η απόδοση στο τάληρο που επένδυσε. Έτσι πάει.


Στο τέλος ΠΑΝΤΑ υπεύθυνο είναι το κράτος να εξασφαλίσει μια αγορά που οι κανόνες ασφαλείας και ποιότητας θα τηρούνται και δεν θα μπορεί ο καθένας να προσφέρει όσο χαμηλά γουστάρει. Αλλά ποιο κράτος?
Τώρα το πας πάλι αλλού.Ο εργάτης πάντα λέει εγώ το μεροκάματο ήρθα να πάρω.Δουλέψει δε δουλέψει.Και εκνευρίζεται όταν του κάνεις παρατηρήσεις που να ξέρεις οι περισσότερες παρατηρήσεις είναι επαναλαμβανόμενες και έχουν να κάνουν με την ασφάλεια και τον σωστό τρόπο εργασίας για να μην γίνει μαλακία.Αλλά δεν ακούν και λένε αυτό που λες ότι εγώ βγάζω από αυτούς.Όταν θα γίνει κάποια μαλακία που θα κάνουν όμως ξέρεις τι λένε;ο μηχανικός.Και το κράτος έχει ορίσει 50 ευρώ μεροκάματο.Το έχει ορίσει εσύ όταν ζητάς προσφορές και βλέπεις ότι έχουν διαφορές ρωτάς γιατί είναι διαφορετικές και τι προσφέρει;όχι παίρεις τον πιο φθηνό που μπορεί να μην βάζει ένσημα να μην τηρεί μέτρα προστασίας,να μην έχει βγάλει άδεια κατάληψης πεζοδρομίου για τον κάδο για τα μπάζα κλπ κλπ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.105
Like
22.832
Πόντοι
5.506
δεν μιλαω για το αποτελεσμα μιλαω για το οτι δεν ειναι ιδια η ικανοποιηση που εχει ενας ανθρωπος αν καταφερει κατι μονος του με το αν του ερθει ετοιμο. καποιοι δεν το νοιωθουν και δεν τους νοιαζει μπραβο τους καποιους τους νοιαζει. οπως μπορει καποιος χωρις το κεφαλαιο να μην καταφερει τπτ στη ζωη του και να παραμεινει κοντα στο μηδεν
Ωραια, ποια θεωρεις μεγαλυτερη ικανοποιηση, να ξεκινησει καποιος απο το 0 και να κανει μια επιχειρηση της ταξης των 300-400k ετησιου τζιρου ή ο αλλος που πηρε ετοιμη μια τετοια και την εφτασε στα 10-12 μυρια τζιρο;
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.814
Like
11.449
Πόντοι
3.656
Απλά οι ανάγκες δεν είναι μόνο οικονομικές...κράτα το και αυτό.
Συμφωνω αλλα αυτη η κουβεντα γινεται για το μισθολογικο.Οι αναγκες του καθε ανθρωπου,φυσικα και δεν ειναι μονο οικονομικες.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Πρέπει, διότι είναι γνωστό ότι είμαστε πρώτοι στην ασυδοσία.


"Βαριά δουλειά" είναι λίγο ασαφές.
Μπορεί να δουλεύεις στον καύσωνα επί ώρες χωρίς να σηκώνεις κάποιο βάρος, αλλά να φορτώνεις σε ιδανικές συνθήκες κάποιους τόννους.
Γενικά μιλώντας όμως, η οικοδομή θεωρείται βαριά δουλειά.

Το περίεργο είναι που δεν αυτορρυθμίζεται η αγορά, όπως λέγεται πάντα. Προσφορά και ζήτηση. Αφού δεν υπάρχει εργατικό δυναμικό, γιατί δεν ανεβαίνουν τα μεροκάματα; Εγώ ίσα-ίσα που ακούω ότι όσοι πάνε Μύκονο και άλλα νησιά για σεζόν, ζουν σε άθλιες συνθήκες.
Ε τώρα δε μπορώ να σου βάλω σε κουτάκια την βαριά δουλειά.

Σίγουρα δεν θεωρώ βαριά δουλειά να είσαι μπαρμαν στη μύκονο :confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Τώρα το πας πάλι αλλού.Ο εργάτης πάντα λέει εγώ το μεροκάματο ήρθα να πάρω.Δουλέψει δε δουλέψει.Και εκνευρίζεται όταν του κάνεις παρατηρήσεις που να ξέρεις οι περισσότερες παρατηρήσεις είναι επαναλαμβανόμενες και έχουν να κάνουν με την ασφάλεια και τον σωστό τρόπο εργασίας για να μην γίνει μαλακία.Αλλά δεν ακούν και λένε αυτό που λες ότι εγώ βγάζω από αυτούς.Όταν θα γίνει κάποια μαλακία που θα κάνουν όμως ξέρεις τι λένε;ο μηχανικός.Και το κράτος έχει ορίσει 50 ευρώ μεροκάματο.Το έχει ορίσει εσύ όταν ζητάς προσφορές και βλέπεις ότι έχουν διαφορές ρωτάς γιατί είναι διαφορετικές και τι προσφέρει;όχι παίρεις τον πιο φθηνό που μπορεί να μην βάζει ένσημα να μην τηρεί μέτρα προστασίας,να μην έχει βγάλει άδεια κατάληψης πεζοδρομίου για τον κάδο για τα μπάζα κλπ κλπ.
Δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι τι κάνει ο εργάτης και γιατί.

Όλοι στην αγορά θεωρούν ότι είναι underpaid είτε αυτό ισχύει είτε όχι.

αν τηρούσαμε στην Ελλάδα όλους τους νόμους και τις πρακτικές όλα θα ήταν 50% πάνω.
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.814
Like
11.449
Πόντοι
3.656
Πρέπει, διότι είναι γνωστό ότι είμαστε πρώτοι στην ασυδοσία.


"Βαριά δουλειά" είναι λίγο ασαφές.
Μπορεί να δουλεύεις στον καύσωνα επί ώρες χωρίς να σηκώνεις κάποιο βάρος, αλλά να φορτώνεις σε ιδανικές συνθήκες κάποιους τόννους.
Γενικά μιλώντας όμως, η οικοδομή θεωρείται βαριά δουλειά.

Το περίεργο είναι που δεν αυτορρυθμίζεται η αγορά, όπως λέγεται πάντα. Προσφορά και ζήτηση. Αφού δεν υπάρχει εργατικό δυναμικό, γιατί δεν ανεβαίνουν τα μεροκάματα; Εγώ ίσα-ίσα που ακούω ότι όσοι πάνε Μύκονο και άλλα νησιά για σεζόν, ζουν σε άθλιες συνθήκες.
Πριν 5 χρονια μαζευες ελιες με 40 ευρω μεροκαματο.Τωρα με 65-70.
Πριν 3-4 χρονια ο ανιδεικευτος στα τουριστικα επαιρνε 900 με 1000.Τωρα 1400-1500.
Αφηστε το τι ακουτε απο "γνωστους" και μαθετε τι πραγματικα ισχυει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Συμφωνω αλλα αυτη η κουβεντα γινεται για το μισθολογικο.Οι αναγκες του καθε ανθρωπου,φυσικα και δεν ειναι μονο οικονομικες.
Εμ αυτό σου λέω ότι το μισθολογικό οι περισσότεροι δεν το κοιτάνε σαν απόλυτο αριθμό.

Το πάνε παρέα με άλλα πράγματα....ενώ εσύ λες ....μα δίνω 1200ε και στην αθήνα παίρνουν 800 γιατί δεν έρχονται???

Ο μισθός σαν νούμερο δεν λέει πολλά...εκτός αν έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ανάγκες που θα έκανες τα πάντα.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
Δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι τι κάνει ο εργάτης και γιατί.

Όλοι στην αγορά θεωρούν ότι είναι underpaid είτε αυτό ισχύει είτε όχι.

αν τηρούσαμε στην Ελλάδα όλους τους νόμους και τις πρακτικές όλα θα ήταν 50% πάνω.
Οπότε γιατί μου λες ότι τα 50 είναι λίγα;και γιατί να δώσω παραπάνω αφού όλοι μα όλοι θεωρούν ότι είναι underpaid.Σε πληροφορώ κανένας δεν είπε ποτέ θέλω αύξηση γιατί συγκριτικά με τους υπόλοιπους εδω μέσα έχω διπλάσια πχ απόδοση ποτέ μα ποτέ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.665
Like
14.035
Πόντοι
3.656
Οπότε γιατί μου λες ότι τα 50 είναι λίγα;και γιατί να δώσω παραπάνω αφού όλοι μα όλοι θεωρούν ότι είναι underpaid.Σε πληροφορώ κανένας δεν είπε ποτέ θέλω αύξηση γιατί συγκριτικά με τους υπόλοιπους εδω μέσα έχω διπλάσια πχ απόδοση ποτέ μα ποτέ.
τα 50 είναι λίγα για δουλειά οικοδομής γιατί

α) δεν έχουν την ίδια αξία με πριν 5-6 χρόνια που πάλι τα ίδια έδινες...και η δουλειά είναι δύσκολη
β) τα παίρνουν πλέον σε πιο εύκολες δουλειές
γ) γιατί τις περισσότερες φορές....μπορείς να δώσεις και κάτι παραπάνω μη μου πεις ότι δε μπορείς
 

inprivate

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2021
Μηνύματα
215
Κριτικές
14
Like
731
Πόντοι
311
Ζητιανευει φαγητό γραφουν σήμερα...
Ρε τον τύπο θα μας τρελάνει
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.814
Like
11.449
Πόντοι
3.656
τα 50 είναι λίγα για δουλειά οικοδομής γιατί

α) δεν έχουν την ίδια αξία με πριν 5-6 χρόνια που πάλι τα ίδια έδινες...και η δουλειά είναι δύσκολη
β) τα παίρνουν πλέον σε πιο εύκολες δουλειές
γ) γιατί τις περισσότερες φορές....μπορείς να δώσεις και κάτι παραπάνω μη μου πεις ότι δε μπορείς
Βλεπεις ποσο αδικη ειναι η αγορα?
Ο γιατρος που σωζει ζωες παιζει να μην τα παιρνει τα 50...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom