Νέα

Δίωξη σε πασίγνωστο δικηγόρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα O Mitsos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 75K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.668
Like
14.038
Πόντοι
3.656
Βλεπεις ποσο αδικη ειναι η αγορα?
Ο γιατρος που σωζει ζωες παιζει να μην τα παιρνει τα 50...
είναι άδικη αλλά όχι μόνο για αυτό


πιο άδικη γιατί ο γιατρός που σώζει ζωές στα επείγοντα του λαικού παίρνει λιγότερο από 50....

και ο γιατρός που ανοίγει ιδιωτικό ιατρείο παίζει να παίρνει 50 κάθε μισή ώρα και μαύρα.
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.814
Like
11.449
Πόντοι
3.656
είναι άδικη αλλά όχι μόνο για αυτό


πιο άδικη γιατί ο γιατρός που σώζει ζωές στα επείγοντα του λαικού παίρνει λιγότερο από 50....

και ο γιατρός που ανοίγει ιδιωτικό ιατρείο παίζει να παίρνει 50 κάθε μισή ώρα και μαύρα.
Eπιλογη λοιπον και εδω.
Ο ιδιωτικος δεν ειναι ευχαριστημενος με τα 50 του δημοσιου,αλλα τα θελω του ειναι πολλα παραπανω.
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.204
Like
3.447
Πόντοι
456
Πάντως για τον Λύτρα αν κατάλαβα καλά η φάση έχει κάπως έτσι:
Σούταρε τη γυναίκα του και μητέρα των παιδιών του για τη νεαρή ασκούμενη η οποία μυρίστηκε χρήμα. Αργότερα αυτή του τα φόρεσε, το πήρε πρέφα και έπεσε ξύλο. Τώρα όσα μαύρα είχε θα του τα φάει η πρώην πλέον γυναίκα και αυτός θα καταλήξει απένταρος, αγάμητος και στη φυλακή.
Κάνω κάπου λάθος;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.668
Like
14.038
Πόντοι
3.656
Eπιλογη λοιπον και εδω.
Ο ιδιωτικος δεν ειναι ευχαριστημενος με τα 50 του δημοσιου,αλλα τα θελω του ειναι πολλα παραπανω.

Δε θα το έλεγα μόνο επιλογή


κάποιοι δεν έχουν ιατρείο έτοιμο από τους γονείς τους....δεν έχουν κεφάλαιο να το ανοίξουν και να το χρηματοδοτήσουν...

δεν έχουν την πολυτέλεια να περιμένουν μέχρι να πάει καλά για να ζήσουν...

δεν έχουν την πολυτέλεια να μην πάει καλά και να το κλείσουν.....


μην τα κρίνουμε όλα ως επιλογή κάποιοι απλά δεν έχουν τις ίδιες ευκαιρίε με άλλους.
 

gnnakos

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
1.690
Κριτικές
99
Like
14.536
Πόντοι
25.186
Πάντως για τον Λύτρα αν κατάλαβα καλά η φάση έχει κάπως έτσι:
Σούταρε τη γυναίκα του και μητέρα των παιδιών του για τη νεαρή ασκούμενη η οποία μυρίστηκε χρήμα. Αργότερα αυτή του τα φόρεσε, το πήρε πρέφα και έπεσε ξύλο. Τώρα όσα μαύρα είχε θα του τα φάει η πρώην πλέον γυναίκα και αυτός θα καταλήξει απένταρος, αγάμητος και στη φυλακή.
Κάνω κάπου λάθος;
Οταν εισαι μέσα στους 2-3 πιο προβεβλημένους δικηγόρους(καλώς ή κακώς),που σημαινει και πολλά λεφτα και δημοσιότητα,ειναι ασυγχώρητο "ΕΓΚΛΗΜΑ" να χάσεις το πάνω χέρι στη σχέση και να βγει η άλλη απο πάνω!!!

Πρέπει δηλαδη εσυ να εισαι απο πανω και επαγγελματικά και οικονομικά και ερωτικα,αυτη δηλαδή να σε κυνηγαει και να φοβαται μην την απατήσεις με άλλες γυναικες και οχι τι αντιθετο.
Και αν κανει την κουτσουκέλα αυτή,απλά όμορφα και ειρηνικά την διωχνεις και πηγαινεις με άλλη ασκουμενη(φυσικά χωρίς να εχεις κανει τις μαλακίες να μεταβιβάσεις ακινητα στο ονομά της)
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
Οταν εισαι μέσα στους 2-3 πιο προβεβλημένους δικηγόρους(καλώς ή κακώς),που σημαινει και πολλά λεφτα και δημοσιότητα,ειναι ασυγχώρητο "ΕΓΚΛΗΜΑ" να χάσεις το πάνω χέρι στη σχέση και να βγει η άλλη απο πάνω!!!

Πρέπει δηλαδη εσυ να εισαι απο πανω και επαγγελματικά και οικονομικά και ερωτικα,αυτη δηλαδή να σε κυνηγαει και να φοβαται μην την απατήσεις με άλλες γυναικες και οχι τι αντιθετο.
Και αν κανει την κουτσουκέλα αυτή,απλά όμορφα και ειρηνικά την διωχνεις και πηγαινεις με άλλη ασκουμενη(φυσικά χωρίς να εχεις κανει τις μαλακίες να μεταβιβάσεις ακινητα στο ονομά της)
Ο τύπος είναι πιστολέρο απλά.Αναγκαστικα τα μεταβίβαε για να φαίνεται ότι δεν έχει τίποτα για να κάνει τις ανακοπες στους πληστηριασμους καθώς δεν πλήρωνε.Απλα δεν περίμενε να του τη γαμησει η νέα του γυναίκα.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.105
Like
22.832
Πόντοι
5.506
Τα 1200 για 6ήμερη εργασία είναι περίπου 50 ευρώ μεροκάματο.....στην Αθήνα είναι το μίνιμουμ για να ζήσει κάποιος με μυρωδιά αξιοπρέπειας

Επίσης υπάρχουν δουλειές που ο ανιδείκευτος δεν αξίζει ούτε τα 400 ευρώ αλλά υπάρχουν και δουλειές είναι πολύ βαριές και δύσκολες αλλά επειδή είναι εργάτης ο άλλος παίρνει αυτά τα 40-50 ευρώ. Για παράδειγμα....για τι μεροκάματο θα πήγαινες να αδειάσεις κοντέινερ με 40 βαθμούς έξω? Εγώ δεν θα πήγαινα ούτε για 500 όχι για 50.....είναι λίγο σχετικό το ''καλό μεροκάματο"

και ακόμα πιο σχετικό το 6ήμερο με 1 ρεπό (κυλιόμενο) την εβδομάδα. Με αυτό το πρόγραμμα ο άλλος σου ανήκει...δεν έχει χρόνο να προγραμματίσει τίποτα ούτε να ξεκουραστεί.
Ε κατι τετοια γραφεις και ζητανε οι αλλοι 1500 βασικο μισθο. Ακου 1200 για να παρει ο αλλος «μυρωδια αξιοπρεπειας». :2funny:
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
τα 50 είναι λίγα για δουλειά οικοδομής γιατί

α) δεν έχουν την ίδια αξία με πριν 5-6 χρόνια που πάλι τα ίδια έδινες...και η δουλειά είναι δύσκολη
β) τα παίρνουν πλέον σε πιο εύκολες δουλειές
γ) γιατί τις περισσότερες φορές....μπορείς να δώσεις και κάτι παραπάνω μη μου πεις ότι δε μπορείς
Από τη μία από την άλλη αυτοί που έρχονται έχουν έλλειψη εμπειρίας και απόδοσης απότι είχαν όλο το εργατοτεχνικο προσωπικό πριν την κρίση.Αρα καμία σχέση και πάλι.Και όχι πολλές φορές δεν μπορώ να δώσω παραπάνω γιατί σε πληροφορω πολλές φορές δεν βγάζουν ούτε τα 50 ευρώ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.105
Like
22.832
Πόντοι
5.506
Το ξέρω αλλά η μεγαλύτερη ''ανεργία'' είναι μαζεμένη στην Αθήνα....

για τις γεωργικές δουλειές συνεχίζω να πιστεύω ότι τα 50 είναι μικρό μεροκάματο.

Δεν είναι άσχημο να θυσιάσεις την Αθήνα...βασικά σιγά τη θυσία...έχω έναν που ξέρω που πήγε σε νησί....δουλεύει με το εξωτερικό από σπίτι του και ζει άρχοντας.

Αλλά δεν είναι το ίδιο αυτό με το να φορτώνεις καρότσες 8 ώρες κάτω από τον ήλιο. Για 50 ευρώ θυσιάζεις την σωματική σου υγεία κάθε μέρα?

Εκεί είναι το ζουμί....
Αν εισαι ετοιμος να πεθανεις στην πεινα θυσιαζεις τη σωματικη σου υγεια για ενα 50αρικο και ψαχνεσαι ταυτοχρονα για να καταφερεις να βρεις ειτε περισσοτερα ή τα ιδια με καλυτερες συνθηκες. Αλλιως καθεσαι και κλαψουριζεις μια ζωη για το βασικο και την εξαθλιωση.
 

gnnakos

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
1.690
Κριτικές
99
Like
14.536
Πόντοι
25.186
To θρεντ δεν εχει σχεση με ευρεση εργασίας ουτε με αμοιβές και μεροκάματα.
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.814
Like
11.449
Πόντοι
3.656
Δε θα το έλεγα μόνο επιλογή


κάποιοι δεν έχουν ιατρείο έτοιμο από τους γονείς τους....δεν έχουν κεφάλαιο να το ανοίξουν και να το χρηματοδοτήσουν...

δεν έχουν την πολυτέλεια να περιμένουν μέχρι να πάει καλά για να ζήσουν...

δεν έχουν την πολυτέλεια να μην πάει καλά και να το κλείσουν.....


μην τα κρίνουμε όλα ως επιλογή κάποιοι απλά δεν έχουν τις ίδιες ευκαιρίε με άλλους.
Eπισης ειναι και καποιοι που θελουν την ασφαλεια του δημοσιου,το βρεξει-χονισει,την προστασια του συνδικατου και τον φοβο του ρισκου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.492
Κριτικές
1
Like
7.534
Πόντοι
2.306
Το γνωρίζω....όπως και σε πολλά άλλα θέματα...όπως συντηρήσεις μηχανημάτων....ρούχα εργασίας/ασφαλείας, καθαριότητα χώρων, μέσα προστασίας υλικών,αερίων κτλπ....

εργασία σε εξτρίμ συνθήκες....επικίνδυνες εργασίες που θέλουν χρόνο και προσοχή που πιέζει το πρόγραμμα να γίνουν μπουλούκι....και άλλα πολλά...

δεν είναι όλα πάντα όπως θα έπρεπε.....και σε αυτό δεν φταίει ΜΟΝΟ η επιχείρηση αλλά Η ΑΓΟΡΑ.

διότι η αγορά είναι αυτή που προτιμά ΠΑΝΤΑ το πιο φτηνό...και για να προσφέρεις το πιο φτηνό...κάπου θα κάνεις εκπτώσεις.
Το ζήτημα ειναι οταν κανεις «εκπτωσεις» κλπ σε υλικα, ποιοτητα υπηρεσιων, ασφαλεια κλπ. υφιστασαι τις συνεπειες?
η αγορα παντα θα ζητα το πιο φθηνο, το ερωτημα ειναι ποιος ελεγχει οτι το πιο φθηνο καταληγει να γινεται επικινδυνο ή μη αποδεκτο βασει προδιαγραφων.
Γι’ αυτο ξαναγυριζουμε στο θεμα της απονομης δικαιοσυνης.
Αν εγω παρω ενα διαμερισμα απο εσενα και δεν εχεις τηρησει τα συμφνηθεντα σε υλικα κλπ. αν πρεπει να ξοδεψω ενα σκασμο λεφτα σε δικηγορους και να περιμενω 5 χρονια για να καταληξω να παρω ενα @ρχιδι γιατι στο μετσξυ εσυ «χρεωκοπησες» πως μπορει να λειτουργησει η αγορα με υγιή τροπο και προς οφελος του καταναλωτη?
το ιδιο με τη γκρινια για την ακριβεια.
οταν η επιτροπη Ανταγωνισμου ειναι πρακτικα ανυπαρκτη εδω και 5 χρονια, περιμενεις η αγορα να εξορθολογησει τα πραγματα και να μην γινουν καρτελ?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.105
Like
22.832
Πόντοι
5.506
Αν θελεις να κανεις τα δικα σου διπλασια ή τριπλασια δεν θα παρεις γερανακι και θα τους βαλεις να τ’ ανεβαζουν με τις σκαλες.
Αν μπορεις να βρεις εργατες να το κανουν με το μεροκαματο που δινεις, ολα καλα.
Βεβαια, εδω μπαινει και η εννοια του κρατους που οφειλει να θεσπιζει κανονες και να τους τηρει ωστε νς μην γινει η εργασια δουλεμποριο.
Νομιζω οτι σε κατ’ επιφαση δημοκρατικα και πολιτισμενα κρατη, ακριβως επειδη δεν λειτουργει κανενας κανονας και ελεγχος ακομα και αν στα χαρτια υπαρχει, ολα τα παραπανω πανε κατα διαολου.
Αν σε καθε επιχειρηματικη δραστηριοτητα μπαινει ως κυριαρχο μεσο ο παρσγων διαφθορα, δεν υπαρχει περιπτωση να λειτουργησει η οικονομια εστω κσι μερικά εις οφελος του εργαζομενου, ειτε αυτος ειναι προϊσταμενος ειτε εργατης. τα λεφτα θα πανε στην τσεπη του διεφθαρμενου, ειτε αυτος ειναι το αφεντικο, ειτε ο δημοσιος λειτουργος κοκ
Ακριβως εδω εισαι λαθος στη σκεψη, αν θελει να βγαλει τα διπλασια και τριπλασια ΕΠΒΑΛΛΕΤΑΙ να βαλει το γερανακι αλλιως θα φαει 3-4 μεροκαματα ΜΟΝΟ για να ανεβουν τα σακια πανω χανοντας πολυτιμες εργατοωρες.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.105
Like
22.832
Πόντοι
5.506
Αρα ο 25χρονος εχει καλυψει τις αναγκες του με 1000 και ειναι μια χαρα και δεν θα επρεπε να γκρινιαζει γιατι κανει την επιλογη του.Οι φιλοδοξιες του ειναι αυτες.
22χρονος που τον γνωριζω πολυ καλα,περυσι δουλευε με 1400 και τις συνθηκες που σου περιεγραψα.Φετος ψαχτηκε και πηγε Παρο.Οσο και αν σου φανει παραξενο παιρνει 2μιση χιλιαρικα.Μια χαρα συνθηκες απ'οτι μου λεει.
Μα δεν υπαρχουν δουλειες αφου επειδη, χωρια που ειναι ολη μερα στο λιοπυρι και τους βαζουν και κοιμουνται στα κοντεινερ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.105
Like
22.832
Πόντοι
5.506
Πρέπει, διότι είναι γνωστό ότι είμαστε πρώτοι στην ασυδοσία.


"Βαριά δουλειά" είναι λίγο ασαφές.
Μπορεί να δουλεύεις στον καύσωνα επί ώρες χωρίς να σηκώνεις κάποιο βάρος, αλλά να φορτώνεις σε ιδανικές συνθήκες κάποιους τόννους.
Γενικά μιλώντας όμως, η οικοδομή θεωρείται βαριά δουλειά.

Το περίεργο είναι που δεν αυτορρυθμίζεται η αγορά, όπως λέγεται πάντα. Προσφορά και ζήτηση. Αφού δεν υπάρχει εργατικό δυναμικό, γιατί δεν ανεβαίνουν τα μεροκάματα; Εγώ ίσα-ίσα που ακούω ότι όσοι πάνε Μύκονο και άλλα νησιά για σεζόν, ζουν σε άθλιες συνθήκες.
Εξαρταται που τα ακους αυτα. Ηδη δυο εδω μεσα γραψαμε τι γινεται στα νησια.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.492
Κριτικές
1
Like
7.534
Πόντοι
2.306
Ακριβως εδω εισαι λαθος στη σκεψη, αν θελει να βγαλει τα διπλασια και τριπλασια ΕΠΒΑΛΛΕΤΑΙ να βαλει το γερανακι αλλιως θα φαει 3-4 μεροκαματα ΜΟΝΟ για να ανεβουν τα σακια πανω χανοντας πολυτιμες εργατοωρες.
φιλε μου σε μια μη ευνομουμενη χωρα , αν η τιμη της εργατοωρας ειναι τετοια που δεν συμφερει οικονομικά να παρεις γερανακι, δεν θα το παρεις, παροτι οι κανονισμοί στο επιβαλλουν. Στο οικονομικο συμφερον βαλε μεσα παραγωγικοτητα και οποιον αλλο παρσγοντα θελεις.
Αυτο λεω.
επαναλαμβανω σε μια χωρα οπου δεν υπαρχει ελεγχος, ή ο ελεγχος ειναι απολυτα διεφθαρμενος.
σου θυμιζει κατι?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.105
Like
22.832
Πόντοι
5.506
φιλε μου σε μια μη ευνομουμενη χωρα , αν η τιμη της εργατοωρας ειναι τετοια που δεν συμφερει οικονομικά να παρεις γερανακι, δεν θα το παρεις, παροτι οι κανονισμοί στο επιβαλλουν. Στο οικονομικο συμφερον βαλε μεσα παραγωγικοτητα και οποιον αλλο παρσγοντα θελεις.
Αυτο λεω.
επαναλαμβανω σε μια χωρα οπου δεν υπαρχει ελεγχος, ή ο ελεγχος ειναι απολυτα διεφθαρμενος.
σου θυμιζει κατι?
Συμφωνω για την παραμετρο ασφαλειας και προφυλαξης προσωπικου αλλα θετω το ζητημα αποδοσης. Ενα γερανακι με κοστος χ για μια μερα θα κανει τη δουλεια 2-3 εργατων με κοστος διπλασιο μην πω και παραπανω.

Για την ασυδοσια και την ελλειψη ελεγχων, αστο, συμφωνω 1000%.
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
1.127
Like
836
Πόντοι
96
Δε νομιζω οτι υπαρχει "απλη διαβιωση".Εσυ οριζεις τις αναγκες σου και τα θελω σου.
Οι μισθολογικες ανισοτητες στην Ελλαδα ειναι τεραστιες στον ιδιωτικο τομεα.Εξαρταται τι εισαι διατεθειμενος να "θυσιασεις" για να ικανοποιησεις τις αναγκες και τα θελω σου.
Εαν για παραδειγμα εισαι ανιδεικευτος εργατης και ζεις στην Αθηνα σε σπιτι ιδιοκτητο(απο γονεις),τοτε η "απλη διαβιωση" που αναφερεις ειναι εφικτη με τα 800.
Εαν εισαι ανιδεικευτος και θελεις να βγαλεις παραπανω τοτε εξετασε το γεγονος να φυγεις απο την βολεψη σου και κανε την για επαρχια και ιδιαιτερα για τοπους που ζουν απο την τουριστικη βιομηχανια.Και τον χειμωνα απο την αγροτικη.
Η ελλειψη ανιδεικευτων ειναι τεραστια.Τα μεροκαματα-μισθοι ειναι -οσο κι αν ακουγεται περιεργο- δυσαναλογα με αυτα που προσφερει ενας ανιδεικευτος.Εαν η εργασια σου οριζεται απο το κρατος στα 800 εσυ θα παιρνεις 1200+.Σε πολλες περιπτωσεις πολλα παραπανω.Υπαρχουν πιτσιρικαδες που καθαριζουν 3Κ το μηνα και οχι δεν ειναι πια ειλωτες.Σου μιλαω για 8ωρο με ενα ρεπο τη βδομαδα.
οταν αναφερω απλη διαβιωση εγω εχω στο μυαλο μου να μπορει να ζησει εξασφαλιζοντας το ενοικιο του λογαριασμους το φαγητο χωρις πολλα λουσα οπως λενε καποιοι εδω για iphone και διακοπες σε εξωτικα μερη. αν αποζητα καποιος κατι τετοιο τοτε ναι να προσπαθησει να τα αποκτησει κερδιζοντας παραπανω λεφτα μεσω δευτερης δουλειας ή να κανει πιο ελκυστικο αυτο που πουλαει και να αυξησει το μισθο του. εγω αναφερομαι στο βασικο γτ αυτο λεει η λεξη βασικα πραγματα
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
1.127
Like
836
Πόντοι
96
Το να σου δώσουν λεφτά οι γονείς δεν σημαίνει ότι τα πήρες έτοιμα.Άσε τους εγωισμούς.Δηλαδή αν εγώ σαν μηχανικός ξεκίναγα μετά το πανεπιστήμιο και ο πατέρας μου μου έλεγε παιδί μου σε εμπιστεύομαι πάρε 500.000 βγάλε την άδεια και σήκωσε μια πολυκατοικία πιστεύεις ότι τα βρήκα έτοιμα;Πιστεύεις σαν 1η δουλειά δεν θα φάω γαμήσι;είναι το ίδιο με το να ξεκινήσω με αδειούλες και τοπογραφικά;πιστεύεις ότι πανεύκολα θα φτιάξεις την πολυκατοικία;πιστεύεις ότι δεν υπάρχει ικανοποίηση;δεν είναι κακό να βοηθήσουν οι γονείς τα παιδιά τους να μην ξεκινήσουν από το μηδέν.σου είπε κανείς ότι όσο ανεβαίνεις τα πράγματα είναι πιο εύκολα;εχεις και υποχρεώσεις δεν είναι τόσο απλό.Μιλάμε πάντα για ευσυνείδητους ανθρώπους.
φιλε δεκτη η αποψη σου ο καθενας εχει δικια του οπτικη γωνια εμενα η δικια μου ειναι αυτη ενω ηξερα οτι αν ειχα ζητησει βοηθεια θα μου δινοταν απλοχερα προτιμησα να το κανω με δικο μου τροπο και να ειναι 100%poutsesmple. αλλα δεν θα δεχτω να μου κουναει το δαχτυλο και να υποβαθμιζει εμενα ή αλλους ανθρωπους που χωρις αλλουνου αρχιδια μπορει να μην ηταν εδω αυτη τη στιγμη. καταλαβαινεις πως το εννοω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom