Νέα

Δίωξη σε πασίγνωστο δικηγόρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα O Mitsos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 75K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.492
Κριτικές
1
Like
7.534
Πόντοι
2.306
Συμφωνω για την παραμετρο ασφαλειας και προφυλαξης προσωπικου αλλα θετω το ζητημα αποδοσης. Ενα γερανακι με κοστος χ για μια μερα θα κανει τη δουλεια 2-3 εργατων με κοστος διπλασιο μην πω και παραπανω.

Για την ασυδοσια και την ελλειψη ελεγχων, αστο, συμφωνω 1000%.
Σκεφτεσαι με τη λογικη και την υγιως εννοουμενη παραγωγικοτητα, αυτη τη στιγμη καπου στην χωρα του Πακισταν που λεει και η κυρια με τις βελετζες, ενα παιδι ραβει στη ραπτομηχανη το επωμυμο μπλουζάκι που θα φορεσεις το βραδυ που θα πας για ποτο.
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
1.127
Like
836
Πόντοι
96
Παπαριές.Εγώ στην οικοδομή που δουελεύω υπάρχει πρόβλημα.Δεν βρίσκουμε άτομα.Και σε πληροφορώ 8ωρο πενθήμερο βγαίνουν καθαρά 980 - 1200 περίπου ανάλογα αν είσαι εργάτης ή τεχνίτης με ένσημο κάθε μέρα + υπερωρίες, δεν έρχονται.Ξέρεις τι λένε;τι λες ρε φίλες να πάθω ανακοπή τέτοιο ζόρι;άσε θα πάω ντελίβερι.
αυτη ειναι η δικια σου οπτικη εμενα φιλος μου ηλεκτρολογος μηχανικος πηγε σε εταιρια σε επαρχιακη πολη αλλα περα απο τα σχεδια ηθελε να ξερει και το πρακτικο κομματι και βγηκε και στην οικοδομη. ξερεις ποσα παιρναν μεροκαματο αυτοι της οικοδομης; 35 καθαρα και τους ελεγε αν θελετε αλλα λογο επαρχιας και λογο προχωρημενης ηλικιας δεν εφευγε κανενας
 

Lasufin

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2024
Μηνύματα
888
Κριτικές
2
Like
737
Πόντοι
86
Σκεφτεσαι με τη λογικη και την υγιως εννοουμενη παραγωγικοτητα, αυτη τη στιγμη καπου στην χωρα του Πακισταν που λεει και η κυρια με τις βελετζες, ενα παιδι ραβει στη ραπτομηχανη το επωμυμο μπλουζάκι που θα φορεσεις το βραδυ που θα πας για ποτο.
Για να σκεφτει πρέπει να εχει μυαλο ρε φιλε...
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.324
Like
72.572
Πόντοι
12.756
οταν αναφερω απλη διαβιωση εγω εχω στο μυαλο μου να μπορει να ζησει εξασφαλιζοντας το ενοικιο του λογαριασμους το φαγητο χωρις πολλα λουσα οπως λενε καποιοι εδω για iphone και διακοπες σε εξωτικα μερη. αν αποζητα καποιος κατι τετοιο τοτε ναι να προσπαθησει να τα αποκτησει κερδιζοντας παραπανω λεφτα μεσω δευτερης δουλειας ή να κανει πιο ελκυστικο αυτο που πουλαει και να αυξησει το μισθο του. εγω αναφερομαι στο βασικο γτ αυτο λεει η λεξη βασικα πραγματα
πέθανε και ο μισθωτος απο την πεινα ρε πουστη μου θα εμπαινε τωρα και θα εδινε τα φωτα του για το πως επέζησε μεχρι και πριν λιγες μέρες :coffee:
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.668
Like
14.038
Πόντοι
3.656
Ε κατι τετοια γραφεις και ζητανε οι αλλοι 1500 βασικο μισθο. Ακου 1200 για να παρει ο αλλος «μυρωδια αξιοπρεπειας». :2funny:
Στην Αθήνα αν κάποιος δεν έχει δικό του σπίτι με τα 1200 παίρνει μυρωδιά αξιοπρέπειας με την έννοια του ότι δεν στερείται βασικά πράγματα.

Βασικά εννοώ λίγη θέρμανση, λίγη ψύξη και δεν τρώει φακές κάθε μέρα.

Εσύ μήπως έχεις μείνε λίγο στους μισθούς του 2015?
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
αυτη ειναι η δικια σου οπτικη εμενα φιλος μου ηλεκτρολογος μηχανικος πηγε σε εταιρια σε επαρχιακη πολη αλλα περα απο τα σχεδια ηθελε να ξερει και το πρακτικο κομματι και βγηκε και στην οικοδομη. ξερεις ποσα παιρναν μεροκαματο αυτοι της οικοδομης; 35 καθαρα και τους ελεγε αν θελετε αλλα λογο επαρχιας και λογο προχωρημενης ηλικιας δεν εφευγε κανενας
Τόσο ήταν μέχρι πριν 2-3 χρόνια.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.668
Like
14.038
Πόντοι
3.656
Από τη μία από την άλλη αυτοί που έρχονται έχουν έλλειψη εμπειρίας και απόδοσης απότι είχαν όλο το εργατοτεχνικο προσωπικό πριν την κρίση.Αρα καμία σχέση και πάλι.Και όχι πολλές φορές δεν μπορώ να δώσω παραπάνω γιατί σε πληροφορω πολλές φορές δεν βγάζουν ούτε τα 50 ευρώ.
Δεκτό

δεν είναι οι εργαζόμενοι ίδιοι...εγώ προσωπικά ενώ στηρίζω το κάτι παραπάνω με τους τεμπέλιδες και όσους έρχονται για τουρισμό έχει εντελώς αντίθετη στάση.

πούτσα ξύλο και άντε γεια.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.668
Like
14.038
Πόντοι
3.656
Αν εισαι ετοιμος να πεθανεις στην πεινα θυσιαζεις τη σωματικη σου υγεια για ενα 50αρικο και ψαχνεσαι ταυτοχρονα για να καταφερεις να βρεις ειτε περισσοτερα ή τα ιδια με καλυτερες συνθηκες. Αλλιως καθεσαι και κλαψουριζεις μια ζωη για το βασικο και την εξαθλιωση.
Δεν είπα κάτι διαφορετικό

εγώ προσωπικά δε θέλω να βλέπω ανθρώπους που έχουν τέτοια ανάγκη...που διαφωνούμε?

η αγορά σήμερα θα ήθελε να έχει τέτοια ανάγκη ο εργαζόμενος για να μπορεί να του γαμάει τις βίδες άφοβα.
 

Lasufin

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2024
Μηνύματα
888
Κριτικές
2
Like
737
Πόντοι
86
Πάντως για τον Λύτρα αν κατάλαβα καλά η φάση έχει κάπως έτσι:
Σούταρε τη γυναίκα του και μητέρα των παιδιών του για τη νεαρή ασκούμενη η οποία μυρίστηκε χρήμα. Αργότερα αυτή του τα φόρεσε, το πήρε πρέφα και έπεσε ξύλο. Τώρα όσα μαύρα είχε θα του τα φάει η πρώην πλέον γυναίκα και αυτός θα καταλήξει απένταρος, αγάμητος και στη φυλακή.
Κάνω κάπου λάθος;
Φυλακη δεν θα καταληξει θα αποφυλακιστεί.
Το θέμα ειναι η καριέρα του και επαγγελματικα που θα πιασει πατο.
Το σύστημα θα τον ξεράσει.
Ουσιαστικά τον λυτρα τον εφαγε αρχικα η νυν γυναικα οι φεμινες και η τηλεοραση που τον ανεδειξε και τωρα τον θαβει ζωντανο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.668
Like
14.038
Πόντοι
3.656
Eπισης ειναι και καποιοι που θελουν την ασφαλεια του δημοσιου,το βρεξει-χονισει,την προστασια του συνδικατου και τον φοβο του ρισκου.
Εννοείται...και είναι οι πρώτοι που διαμαρτύρονται ειδικά σε άλλους κλάδους...
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
1.127
Like
836
Πόντοι
96
Αν και καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και αντιλαμβάνομαι το πνεύμα το ανθρωπιστικό υπό το οποίο το αναφέρεις και το σέβομαι απόλυτα ΩΣΤΟΣΟ διαφωνώ με αυτό.
Το "ΚΡΑΤΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ" δεν πρέπει να υφίσταται.
ωραια αν αυριο το πρωι σου πει καταργητε ο βασικος και μπαινετε σε νεες διαπραγματευσεις θα σου αρεσε; προφανως οχι γτ δεν θα επαιρνες ουτε τοσα μιας και τα ''αφεντικα'' σου δεν πιστευουν οτι κανεις και καποια ιδιαιτερη δουλεια απλα καθεσαι σωστα; εκει θα το ηθελες το κρατος μπαμπα οπως λες;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.668
Like
14.038
Πόντοι
3.656
Το ζήτημα ειναι οταν κανεις «εκπτωσεις» κλπ σε υλικα, ποιοτητα υπηρεσιων, ασφαλεια κλπ. υφιστασαι τις συνεπειες?
η αγορα παντα θα ζητα το πιο φθηνο, το ερωτημα ειναι ποιος ελεγχει οτι το πιο φθηνο καταληγει να γινεται επικινδυνο ή μη αποδεκτο βασει προδιαγραφων.
Γι’ αυτο ξαναγυριζουμε στο θεμα της απονομης δικαιοσυνης.
Αν εγω παρω ενα διαμερισμα απο εσενα και δεν εχεις τηρησει τα συμφνηθεντα σε υλικα κλπ. αν πρεπει να ξοδεψω ενα σκασμο λεφτα σε δικηγορους και να περιμενω 5 χρονια για να καταληξω να παρω ενα @ρχιδι γιατι στο μετσξυ εσυ «χρεωκοπησες» πως μπορει να λειτουργησει η αγορα με υγιή τροπο και προς οφελος του καταναλωτη?
το ιδιο με τη γκρινια για την ακριβεια.
οταν η επιτροπη Ανταγωνισμου ειναι πρακτικα ανυπαρκτη εδω και 5 χρονια, περιμενεις η αγορα να εξορθολογησει τα πραγματα και να μην γινουν καρτελ?
Κοίταξε

φτηνό και καλό δεν υπάρχει

όταν παίρνεις 10 προσφορές και διαλέγεις τον πιο πάτο από κάποιον που δεν γνωρίζεις....έχεις δεχθεί σιωπηρά ότι κάτι δεν θα πάει καλά.

όλοι θέλουν να γίνει η δουλειά με μηδέν ευρώ, αύριο το πρωί. Ε δεν γίνεται....φταίει το κράτος και φταίει και ο καταναλωτής.
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.814
Like
11.449
Πόντοι
3.656
οταν αναφερω απλη διαβιωση εγω εχω στο μυαλο μου να μπορει να ζησει εξασφαλιζοντας το ενοικιο του λογαριασμους το φαγητο χωρις πολλα λουσα οπως λενε καποιοι εδω για iphone και διακοπες σε εξωτικα μερη. αν αποζητα καποιος κατι τετοιο τοτε ναι να προσπαθησει να τα αποκτησει κερδιζοντας παραπανω λεφτα μεσω δευτερης δουλειας ή να κανει πιο ελκυστικο αυτο που πουλαει και να αυξησει το μισθο του. εγω αναφερομαι στο βασικο γτ αυτο λεει η λεξη βασικα πραγματα
Ενας ανθρωπος μονος με βασικο μισθο,ενοικιο και λογαριασμους στην Αθηνα δεν μπορει να ζησει αξιοπρεπως.
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.198
Κριτικές
20
Like
3.747
Πόντοι
1.446
Δυστυχώς ΔΕΝ "θα έπρεπε" τίποτα. Κανένας δεν μας οφείλει. Εκτός αν είμαστε Σοβιετία. Εκεί η φτώχεια είναι (ή μάλλον ήταν) τέρμα μοιρασμένη. Και τρώγανε με χρυσα κουτάλια οι της νομεκλατούρας...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Εγώ πάντα ψήφιζα την Δημιουργία Ξανά. Και ναι ποτέ δεν το μετάνιωσα.
Το κόμμα του Τζήμερου (που είναι η αρσενική Λατινοπούλου), που είναι για επιχειρηματίες...
Πως ο Έλληνας ψηφίζει κόμματα που είναι για μεγαλοεπιχειρηματίες (άσχετα με το τι λένε στο πρόγραμμά τους), πιστεύοντας ότι τα συμφέροντά του συμπλέουν με τα δικά τους, είναι άξιο απορίας ...
Ενώ ο ίδιος δεν θα γίνει ποτέ τέτοιος (οι πιθανότητες να γίνει μπορεί να είναι μηδενικές έως κάτω από το μηδέν)... Θέλει να ζει με το όνειρο αυτό...
Και δεν απευθύνομαι σε εσένα Μενέδημε, γενικά μιλάω, εσύ μου έδωσες την αφορμή...
Έχω φίλο που είναι σχεδόν άστεγος (φιλοξενείται) και μου λέει για την "καταπάτηση" και ανυπαρξία της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στα καθεστώτα του πρώην υπαρκτού σοσιαλισμού (που σίγουρα ήταν λάθος) και ότι ψήφισε τον γνωστό πωλητή κεραλοιφών στις πρόσφατες εκλογές (ενώ σκεφτόταν σοβαρά να ψηφίσει ΚΚΕ)... Στις προηγούμενες εθνικές ψήφισε ΝΔ και μουτζώνει τον εαυτό του...
 
Τελευταία τροποποίηση:

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
1.127
Like
836
Πόντοι
96
Ακριβως επειδη φροντιζει για τη διαβιωση του πολιτη υπαρχει ο βασικος μισθος. Το υψος αυτου ειναι υποκειμενικο.
διαβιωση με 800 ευρω χωρις να εχει πλατες απο πισω του;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.668
Like
14.038
Πόντοι
3.656
Τα πράγματα είναι πολύ απλά...

μέσος μισθός 1100

- 500 ενοίκιο (σε γκρεμίδι του λάκη)
-300 σ/μ (τρώγοντας σκατά)
- 50 κοινόχρηστα
- 100 ρεύμα (χωρίς να καις τίποτα)
- 50 ιντερνετ/τηλ/κιν


του μένουν 100ε το μήνα για να καλύψει ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες ''πολυτέλειες"...δηλαδή...να ντυθεί, να βγει έξω...να κάνει αγορές αν χαλάσει ή χρειαστεί κάτι....να βάλει κάτι στην άκρη για μια ώρα να ανάγκης,...να αγοράσει ένα δώρο να πάει κάπου κτλπ......ούτε αυτοκίνητο...ούτε καν μηχανάκι...ούτε λεφτά για να αγοράσει ποδήλατο δεν έχει. Μόνο για να βγάλει μόνιμη κάρτα λεωφορείων.


Αν τώρα είναι και απλός εργάτης και παίρνει 900-1000 ευρώ....δεν του φτάνουν ούτε για ένα μπουκάλι νερό...αν είναι και από τους ανειδίκευτους.....κόβει και κάτι από τα παραπάνω. Οπότε ρωτήστε μετά γιατί δεν ψήνετε να κουβαλάει στον ήλιο και γίνεται ντιλιβεράς.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom