Νέα

Δίωξη σε πασίγνωστο δικηγόρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα O Mitsos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 75K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.473
Πόντοι
8.006
Αλεξ ο άλλος που φοράει 10 πανοφόρια με 45 βαθμούς και λέγεται δικηγόρος τι είναι;
Ταλαιπωρος.
Προτεινεις να πηγαινουν οι δικηγοροι στα δικαστηρια με βερμουδα?
Συγνωμη, δεν μπορει να γινει
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.969
Κριτικές
1
Like
2.677
Πόντοι
606
Κουρασε το θεματακι. Εν όψει Κυριακής σκέφτομαι να ανοίξω θέμα για τη φωτιά στην Υδρα από βεγγαλικά που έφυγαν από κότερο σε σχέση με τον καινουργιο πκ.
Νομίζω ότι θα βγάλω μεροκάματο :coffee:
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.562
Like
4.657
Πόντοι
1.706
Ταλαιπωρος.
Προτεινεις να πηγαινουν οι δικηγοροι στα δικαστηρια με βερμουδα?
Συγνωμη, δεν μπορει να γινει
Ανωμαλία λέγεται. Πουκάμισο με γυρισμένα μανίκια και ψιλό μακρύ υφασμάτινο παντελόνι μια χαρά είναι. Ο άλλος φορούσε στα δικατήρια σακάκι με πουκάμισο από μέσα κλειστό μεχρί πάνω και 2 φανέλες συν τη μαλακία φράγκο πώς λέγεται. Αφού δεν έχει πεθάνει κανένας ακόμη.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.088
Like
22.816
Πόντοι
5.506
για αρχή εγώ δεν είμαι ο μέσος μαλάκας...είμαι ένας προνομιούχος μαλάκας. Και η δουλειά μου πάει και πήγαινε καλά διότι δεν βασίζεται στον μέσο μαλάκα να την συντηρήσει. Οπότε άκυρη ερώτηση...

τα στοιχεία (και η εμπειρία) μας δείχνει ότι ο μέσος μαλάκας με 800 ευρώ το 2015-2016 ζούσε καλύτερα από ότι ζει με 1000 ευρώ σήμερα. Αυτό μπορείς να το αμφισβητήσεις? ΄Όχι χωρίς να λαικίσεις.

Οπότε το να αναφέρεις ότι οι ζαίοι ήταν ζώα δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την ασυδοσία που υπάρχει σήμερα. Και αν λάβουμε υπόψη μας ότι έχει ανέβει και το χρέος της χώρας και κάτι δις......τι άλλαξε μέχρι σήμερα μπορείς να μου πεις? Για τον πολίτη και την εθνική οικονομία. Οκ. να τους δώσω ότι άλλαξε το gov.gr για να μην είμαι και μονόπλευρος...

Μην μου πεις ότι η εταιρεία σου πάει καλύτερα...και τα σ/μ κάνουν τριπλό τζίρο...αλλά ο πολίτης πεινάει.
Δεν αμφισβητώ κάτι εκτός από το τελευταίο, πεινάνε αυτοί που πεινάγανε πάντα, πείνα δεν είναι να έχεις το προτελευταίο iPhone, ούτε να πηγαίνεις διακοπές στη Μήλο και όχι στην Πάρο/Μύκονο/Σαντορίνη. Αυτά είναι λαϊκισμός. Σου υπενθυμίζω ακόμα μια φορά πως ζούμε σε εποχές παγκόσμιας ύφεσης, αληθινής/τεχνητής; δεν ξέρουμε, θα δείξει αλλά τα δεδομένα είναι αυτά.

Επίσης οι μέσος μαλακας το 2015 έπαιρνε τα λεφτά ΤΟΥ με κουπόνι στην ουρά και το "ατύχημα" το γλίτωσε κατα λάθος, ωραία ξεχνάτε, θα έβλεπα τότε ποσό "προνομιούχοι" μαλακες θα παραμέναμε κάποιοι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
Τύπε μη μας τρελαίνεις τώρα

Είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός πως οι πραγματικοί μισθοί στην χώρα έχουν καταρρεύσει τα τελευταία είκοσι χρόνια

Και είναι επίσης αδιαμφισβήτητο ότι το 15 μαζεύαμε μακαρόνια και ξυπνάγαμε σκεφτόμενοι ότι θα γίνουμε σαν την Αλβανία επι χοτζα η τη Ρωσία του 97

Με μητσοτακη η χώρα έχει αποκτήσει μια σταθερότητα. Αυτό είναι το μίνιμουμ και γελοίο να χαιρόμαστε για χώρα που είναι στην ΕΕ αλλα εκει μας φτάσανε τα νταουλια και οι χοροί των αγορών

Οι μισθοί στην Ελλάδα είναι πολύ μεγάλη ιστορία...να σου πω αντικειμενικά μιλώντας ότι πάντα ήταν πλασματικοί σε σχέση με την πραγματική δυναμική της οικονομίας μας.

Το 15 τα χρήματα είχαν μεγαλύτερη αξία....αλλά επίσης σκεφτόμασταν αν θα βγούμε από το ευρώ και να γίνουμε σαν την αλβανία...κανονικό γκέτο...

Με μητσοτάκη το μόνο που άλλαξε είναι η σταθερότητα...αλλά σταθερότητα σε τι? Στην παρακμή και τα μασημένα πόμολα...τίποτα δεν έχει αλλάξει προς το καλύτερο.
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.562
Like
4.657
Πόντοι
1.706
Κουρασε το θεματακι. Εν όψει Κυριακής σκέφτομαι να ανοίξω θέμα για τη φωτιά στην Υδρα από βεγγαλικά που έφυγαν από κότερο σε σχέση με τον καινουργιο πκ.
Νομίζω ότι θα βγάλω μεροκάματο :coffee:
Γράφτηκε και σε άλλο νήμα. Ή οι δικηγόροι τα κάνουν όλα (για μένα 90% αυτοί φταίνε) ή τα μμε που ψοφάνε για μαλακία, να φλωρεύουν τη κοινωνία και να παρουσιάζουν τα πάντα ως τόσο τραγικά.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
Δεν αμφισβητώ κάτι εκτός από το τελευταίο, πεινάνε αυτοί που πεινάγανε πάντα, πείνα δεν είναι να έχεις το προτελευταίο iPhone, ούτε να πηγαίνεις διακοπές στη Μήλο και όχι στην Πάρο/Μύκονο/Σαντορίνη. Αυτά είναι λαϊκισμός. Σου υπενθυμίζω ακόμα μια φορά πως ζούμε σε εποχές παγκόσμιας ύφεσης, αληθινής/τεχνητής; δεν ξέρουμε, θα δείξει αλλά τα δεδομένα είναι αυτά.

Επίσης οι μέσος μαλακας το 2015 έπαιρνε τα λεφτά ΤΟΥ με κουπόνι στην ουρά και το "ατύχημα" το γλίτωσε κατα λάθος, ωραία ξεχνάτε, θα έβλεπα τότε ποσό "προνομιούχοι" μαλακες θα παραμέναμε κάποιοι.
Δεν μου απαντάς στο πιο σημαντικό

Το 15 με 800 ευρώ πως ζούσε ο άλλος και πως ζει σήμερα με 1000?????

Αυτός που παίρνει τον βασικό μισθό ή λίγο παραπάνω ούτε αι φον έχει ούτε διακοπές πάει (χωρίς βοήθεια).

Η διαφορά ξέρεις ποια είναι? ότι το 15 με 800 ευρώ ζούσε ο άλλος με τα βασικά. Σήμερα με τα 1000 ευρώ εσύ μπορείς να ζήσεις με τα βασικά?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.088
Like
22.816
Πόντοι
5.506
Δεν μου απαντάς στο πιο σημαντικό

Το 15 με 800 ευρώ πως ζούσε ο άλλος και πως ζει σήμερα με 1000?????

Αυτός που παίρνει τον βασικό μισθό ή λίγο παραπάνω ούτε αι φον έχει ούτε διακοπές πάει (χωρίς βοήθεια).

Η διαφορά ξέρεις ποια είναι? ότι το 15 με 800 ευρώ ζούσε ο άλλος με τα βασικά. Σήμερα με τα 1000 ευρώ εσύ μπορείς να ζήσεις με τα βασικά?
Δεν ξέρω ρε τύπε, δε ζω με 1000. Αλλά πάνω κάτω αυτός που το 15 ζούσε με 800 παρομοίως ζει τώρα με τα 1000, άντε να σου πω 1100. Αν εσύ θεωρείς ότι τώρα χρειάζεται τα διπλάσια, ναι, αυτός είναι ο λαϊκισμός.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
Δεν ξέρω ρε τύπε, δε ζω με 1000. Αλλά πάνω κάτω αυτός που το 15 ζούσε με 800 παρομοίως ζει τώρα με τα 1000, άντε να σου πω 1100. Αν εσύ θεωρείς ότι τώρα χρειάζεται τα διπλάσια, ναι, αυτός είναι ο λαϊκισμός.
Καλά τώρα...λαικισμός είναι να λες δε ξέρω πως ζει ο άλλος με 1000 επειδή εγώ δε ζω με 1000. Δεν πληρώνεις εσύ δε ξέρεις τι αξία έχουν τα λεφτά σου? Τι προσέγγιση είναι αυτή?

Δηλαδή αν έχεις φεράρι δε ξέρεις αν το σαξό του άλεξ και του Αθηναίου είναι χρέπι? :confused:


Δε θέλει πολύ μυαλό....βάλε κάτω τα βασικά έξοδα διαβίωσης και θα καταλάβεις τι σημαίνει η ακρίβεια σήμερα. Το 15 ο άλλος έβρισκε σπίτι με 250 ευρώ, τα έξοδα του σ/μ για 2 άτομα ήταν 50 ευρώ την εβδομάδα και το ρεύμα τους ερχόταν τύπου 50 ευρώ το μήνα.

Σήμερα θέλουν 500 με 600 ευρώ για ενοίκιο και 100 με 120 ευρώ την εβδομάδα για το σ/μ για 2 άτομα.

Μαθηματικά απλά είναι να πούμε
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.088
Like
22.816
Πόντοι
5.506
Καλά τώρα...λαικισμός είναι να λες δε ξέρω πως ζει ο άλλος με 1000 επειδή εγώ δε ζω με 1000. Δεν πληρώνεις εσύ δε ξέρεις τι αξία έχουν τα λεφτά σου? Τι προσέγγιση είναι αυτή?

Δηλαδή αν έχεις φεράρι δε ξέρεις αν το σαξό του άλεξ και του Αθηναίου είναι χρέπι? :confused:


Δε θέλει πολύ μυαλό....βάλε κάτω τα βασικά έξοδα διαβίωσης και θα καταλάβεις τι σημαίνει η ακρίβεια σήμερα. Το 15 ο άλλος έβρισκε σπίτι με 250 ευρώ, τα έξοδα του σ/μ για 2 άτομα ήταν 50 ευρώ την εβδομάδα και το ρεύμα τους ερχόταν τύπου 50 ευρώ το μήνα.

Σήμερα θέλουν 500 με 600 ευρώ για ενοίκιο και 100 με 120 ευρώ την εβδομάδα για το σ/μ για 2 άτομα.

Μαθηματικά απλά είναι να πούμε
Ωχ, δε μπορώ, κουράζεις. Εντάξει τύπε, τώρα θέλεις για σπίτι γύρω στο χιλιάρικο, σ/μ γύρω στα 300 την εβδομάδα και διακοπές τουλάχιστον Μαλδίβες. Τι ωραία που ήμασταν το 2015.
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
1.091
Like
821
Πόντοι
96
Καλά τώρα...λαικισμός είναι να λες δε ξέρω πως ζει ο άλλος με 1000 επειδή εγώ δε ζω με 1000. Δεν πληρώνεις εσύ δε ξέρεις τι αξία έχουν τα λεφτά σου? Τι προσέγγιση είναι αυτή?

Δηλαδή αν έχεις φεράρι δε ξέρεις αν το σαξό του άλεξ και του Αθηναίου είναι χρέπι? :confused:


Δε θέλει πολύ μυαλό....βάλε κάτω τα βασικά έξοδα διαβίωσης και θα καταλάβεις τι σημαίνει η ακρίβεια σήμερα. Το 15 ο άλλος έβρισκε σπίτι με 250 ευρώ, τα έξοδα του σ/μ για 2 άτομα ήταν 50 ευρώ την εβδομάδα και το ρεύμα τους ερχόταν τύπου 50 ευρώ το μήνα.

Σήμερα θέλουν 500 με 600 ευρώ για ενοίκιο και 100 με 120 ευρώ την εβδομάδα για το σ/μ για 2 άτομα.

Μαθηματικά απλά είναι να πούμε
τι καθεσαι και ασχολεισαι; εδω ο αλλος συμφωνει οτι πρεπει να ελενχονται τα κομματα αλλα δεν τον νοιαζει κιολας αν θα φτασει 2 δις το χρεος αρκει να μην ερθουν οι αλλοι
 

Altion

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2024
Μηνύματα
101
Κριτικές
8
Like
471
Πόντοι
281
Σε vip κελί θα μείνει όπως Γαβαλάς κλπ...
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.885
Κριτικές
3
Like
4.456
Πόντοι
456
Είναι σύνηθες οι προβληματικές επιχειρήσεις να χωρίζονται σε καλή και κακή εταιρία με την καλή να βγαίνει για πώληση και την κακή την τρώμε στην μάπα οι φορολογούμενοι.
Δεν είναι ιδεατή κατάσταση αλλά τουλάχιστον ξεφορτώνεται το κράτος μια επιχείρηση που είναι ένα πηγάδι χωρίς πάτο για τον κρατικό προϋπολογισμό.
Επιχειρήσεις που παράγουν προϊόντα με μεγάλο ενεργειακό αποτύπωμα είναι πλέον ασύμφορες στην ΜΚΟ που φέρει το όνομα Ευρωπαϊκή Ένωση :springsmile:
Αυτό το πράγμα δεν το καταλαβαίνω.Δεν γίνεται μόνο σε νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου αλλά και σε μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις που εμπλέκονται με δάνεια οι τράπεζες.Τις σπάνε σε καλές και κακές.Υποτίθεται ότι όταν πας να εξαγοράσεις και να επενδύσεις μέσα στην επένδυση είναι και ένα πλάνο η εξόφληση των προηγούμενων οφειλών.Αυτο το λογιστικό κόλπο ότι ειναι μη εξυπηρετούμενο και το βγάζουμε στην άκρη και μετά να το διαγράφουμε από τα βιβλία δεν το καταλαβαίνω.Πρέπει να υπάρχει εκεί μέχρι να εξοφληθεί.Αλλιώς τι;αυτά τα λεφτά είναι χαμένα στην πραγματικότητα και μετακυλούν τη ζημιά σε άλλους εμπλεκόμενους που μπορεί να μην φταίνε (πχ φορολογούμενοι,επενδυτές μετοχών).
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.969
Κριτικές
1
Like
2.677
Πόντοι
606
Δεν ξέρω ρε τύπε, δε ζω με 1000. Αλλά πάνω κάτω αυτός που το 15 ζούσε με 800 παρομοίως ζει τώρα με τα 1000, άντε να σου πω 1100. Αν εσύ θεωρείς ότι τώρα χρειάζεται τα διπλάσια, ναι, αυτός είναι ο λαϊκισμός.
Δε ξερω τι είναι λαϊκισμός παντως τελευταία νομίζω ότι είναι ότι δε βολευει τη κυβέρνηση.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
Ωχ, δε μπορώ, κουράζεις. Εντάξει τύπε, τώρα θέλεις για σπίτι γύρω στο χιλιάρικο, σ/μ γύρω στα 300 την εβδομάδα και διακοπές τουλάχιστον Μαλδίβες. Τι ωραία που ήμασταν το 2015.
Παραφράζεις αυτά που λέω...και για να σου το πω και έτσι...σήμερα νοικιάζεις σπίτι με 1000ρικο που το 15 το νοίκιαζες με 500 - 600 ευρώ αλλά οκ.

αλλά δεν συζητάω άλλο γιατί αυτά που λέω τα γυρίζεις και δεν θες να βγάλεις νόημα μόνο να βγεις από πάνω.

Πότε είπα εγώ για 1Κ ενοίκιο και 300 ευρώ σ/μ την εβδομάδα ή για μαλβίδες. Ότι νάνε.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
τι καθεσαι και ασχολεισαι; εδω ο αλλος συμφωνει οτι πρεπει να ελενχονται τα κομματα αλλα δεν τον νοιαζει κιολας αν θα φτασει 2 δις το χρεος αρκει να μην ερθουν οι αλλοι
εννοείται ρε τύπε....μήπως αυτός τα πλήρωσε τα 2 δις χρέος με την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών που έγινε ήδη? :coffee:
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
1.091
Like
821
Πόντοι
96
εννοείται ρε τύπε....μήπως αυτός τα πλήρωσε τα 2 δις χρέος με την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών που έγινε ήδη? :coffee:
αυτος σταρχιδια του ετσι και αλλιως η γυναικα τον συντηρει
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom