Νέα

Χαράτσι/ΔΕΗ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα καθίκι
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 131
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
για να είναι δυνατόν ένα κράτος να μπορεί να παρέχει σοβαρές υπηρεσίες προς τους πολίτες του και να ασκεί σοβαρή κοινωνική πολιτική (με τα μεγέθη του ΑΕΠ της Ελλάδος ή παρομοίων χωρών και τον αντίστοιχο πληθυσμό) θα πρέπει 40-50% του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΑΕΠ να πηγαίνει στο κράτος.. τα άλλα είναι παπαριές...

δες εδώ τον πίνακα που δείχνει τα έσοδα και τις δαπάνες στα διαφορα κράτη...

Κατ' αρχήν ο πίνακας που έβαλες δεν δείχνει αυτό που λες: Έσοδα και δαπάνες. Δείχνει αναμενόμενα έσοδα και πραγματοποιηθέντα έσοδα.

Κατά δεύτερον στο ποσοστό διαφωνούμε (αλλά αυτό είναι θέμα ιδεολογίας). Και νομίζω ότι 40-50% ούτε η Βόρεια Κορέα δεν έχει.

Τρίτον:  Το μέγεθος του ΑΕΠ (και ο πληθυσμός επίσης) πολύ μικρό ρόλο (πρέπει να) παίζει στο ποσοστό που σε ρώτησα. Τόσα έχεις, τόσα ξοδεύεις (σε ποσοστό). Αν έχεις μεγάλο πληθυσμό, σημαίνει φτωχότερες παροχές ανά κάτοικο. Σε κάθε περίπτωση, το κρίσιμο είναι το ποσοστό. Εγώ λέω (και η προκήρυξη) ότι εδώ το έχουμε παραξηλώσει.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Κατ' αρχήν ο πίνακας που έβαλες δεν δείχνει αυτό που λες: Έσοδα και δαπάνες. Δείχνει αναμενόμενα έσοδα και πραγματοποιηθέντα έσοδα.

Κατά δεύτερον στο ποσοστό διαφωνούμε (αλλά αυτό είναι θέμα ιδεολογίας). Και νομίζω ότι 40-50% ούτε η Βόρεια Κορέα δεν έχει.

Τρίτον:  Το μέγεθος του ΑΕΠ (και ο πληθυσμός επίσης) πολύ μικρό ρόλο (πρέπει να) παίζει στο ποσοστό που σε ρώτησα. Τόσα έχεις, τόσα ξοδεύεις (σε ποσοστό). Αν έχεις μεγάλο πληθυσμό, σημαίνει φτωχότερες παροχές ανά κάτοικο. Σε κάθε περίπτωση, το κρίσιμο είναι το ποσοστό. Εγώ λέω (και η προκήρυξη) ότι εδώ το έχουμε παραξηλώσει.

άν ξέρεις λίγα αγγλικα θα δείς ότι ο πίνακας αναφέρει ακριβώς αυτό που λέω

Εσοδα γενικής κυβέρνησης ως ποσοστό του ΑΕΠ
Εξοδα γενικής κυβέρνησης ως ποσοστό του ΑΕΠ...

τα άλλα είναι λόγια για λόγια...


και ναι το έχουμε παραξηλώσει γιατί κανένας δεν δηλώνει τα πραγματικά του εισοδήματα οπότε είναι εύλογο οι δαπάνες του δημοσίου (που οι περισσότερες είναι ανελαστικές) να πρέπει να αρμεχτούν από ένα μικρότερο ΑΕΠ αρα μεγαλύτερο ποσοστό να πάει στο κράτος

πάρε ένα απλό παράδειγμα έναν συνεταιρισμό που έχει 200 ευρώ έξοδα και 4 συνεταίρους..

ο πρώτος εχει εισόδημα 200 ευρώ και δηλώνει τα 200
ο δεύτερος εισόδημα 500 και δηλώνει 200
ο τρίτος εισόδημα 1000 και δηλώνει 100
ο τέταρτος 100 και δηλώνει 100

το πραγματικό ΑΕΠ είναι 1800 και το φαινομενικό 600

στο μεν πρώτο το ποσοστό θα ήταν 200/1800 στο δε δεύτερο 200/600



 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
O Γιουνκέρ είναι φιλέλλην να του δώσουμε και μιά ...πεσκέσi .Κάτι άλλα καθίκια που μας έρχοντε και τα ...ταϊζουμε  :headbang: :rockon:
 

C4mper

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2012
Μηνύματα
1.619
Like
0
Πόντοι
16
Εγώ λέω (και η προκήρυξη) ότι εδώ το έχουμε παραξηλώσει.

Το εχουμε παραξηλωσει γιατι 40 χρονια μεσες ακρες ο υδραυλικος περνει 100 Ευρω απο σενα για τη βρυση και στην εφορια δηλωνει εισοδημα 5 ευρω. Αρα ολοι εμεις οι μη υδραυλικοι πληρωνουμε εμμεσους φορους για να καλυψουμε τη χασουρα απο τον υδραυλικο. Και τωρα βρηκε ο τυπος μια παπαρια για να συνεχισει να με υποχρεωνει εμενα να καλυπτω τις μαλακιες του με εμμεσους φορους.

ΥΓ
Ειναι πρακτικα αδυνατο να πληρωσεις 45% φορο. Εκτως αν δηλωνεις εισοδημα πολυυυυυυ πανω απο το μυριο. Στα 300 χιλιαρικα εισοδημα πχ ο φορος προ εκτακτης εισφορας βγαινει κατω απο 40%
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.382
Κριτικές
61
Like
42.449
Πόντοι
22.785
......ξερουν ότι είσαι καυλιάρης και καταφερτζής ,και χρεώνουν κάτι παραπάνω   :rockon: :tooth: :tooth: :tooth:

Δόξα τώ θεό , λεφτάκια έχω ...... άλλά γιατί νά πληρώσω
κάτι τό όποίο ειναι παράνομο ??
 

spanky

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.659
Like
2
Πόντοι
16
Το υπάρχων φορολογικο συστημα με το κρατος συνεργατη στο καθε επιχειρηματια να καρπωνει το μισα και παραπανω εσοδα εχει αποτελεσμα να τον οδηγει στη φοροδιαφυγη για να επιβιωσει.Οι επιτήδειοι κερδοσκοποι θα πρεπει να απαξιώνονται απο την αγορα.
Απο την αλλη πλευρα το κρατος αρμεγει τους πολιτες για να ταιζει ψηφοφορους δημοσιους υπαλληλους με συνεπεια ανυπαρκτες παροχες σε ολα τα επιπεδα παροχης υπηρεσιων και πλουτισμο ορισμενων λαμογιων.
Στην τελευταια θεση ο ιδιωτης μισθωτος που ειναι καθολα νομιμος αλλα στην χειροτερη κατασταση απο ολους.    
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
άν ξέρεις λίγα αγγλικα θα δείς ότι ο πίνακας αναφέρει ακριβώς αυτό που λέω
Εσοδα γενικής κυβέρνησης ως ποσοστό του ΑΕΠ
Εξοδα γενικής κυβέρνησης ως ποσοστό του ΑΕΠ...
τα άλλα είναι λόγια για λόγια...
και ναι το έχουμε παραξηλώσει γιατί κανένας δεν δηλώνει τα πραγματικά του εισοδήματα οπότε είναι εύλογο οι δαπάνες του δημοσίου (που οι περισσότερες είναι ανελαστικές) να πρέπει να αρμεχτούν από ένα μικρότερο ΑΕΠ αρα μεγαλύτερο ποσοστό να πάει στο κράτος
πάρε ένα απλό παράδειγμα έναν συνεταιρισμό που έχει 200 ευρώ έξοδα και 4 συνεταίρους..
ο πρώτος εχει εισόδημα 200 ευρώ και δηλώνει τα 200
ο δεύτερος εισόδημα 500 και δηλώνει 200
ο τρίτος εισόδημα 1000 και δηλώνει 100
ο τέταρτος 100 και δηλώνει 100
το πραγματικό ΑΕΠ είναι 1800 και το φαινομενικό 600
στο μεν πρώτο το ποσοστό θα ήταν 200/1800 στο δε δεύτερο 200/600
Αν το "expenditure" το ερμηνεύσεις από το "expences", έχεις δίκιο.
Αν το ερμηνεύσεις από το "expected" έχω εγώ.
Δέχομαι ότι εσύ έχεις δίκιο.

Για τη δήλωση των πραγματικών:
Διάβασε τα προηγούμενα (και το χαρτί που σκάναρα).
Βλέπεις που οδηγεί η υπέρμετρη φορολογία:

Χωρίς καθόλου φορολογία, η υπηρεσία επισκευής βρύσης θα κόστιζε 13,37 ευρώ. Τόσο θα χρέωνε ο υδραυλικός, τόσο θα πλήρωνε ο πελάτης. Είναι ξεκάθαρο. Με τα 13,37 που θα παιρνε, θα αγόραζε 29,7 λίτρα.

Με τη φορολογία να λειτουργεί "ως ο νόμος ορίζει", για να πάρει τα ίδια λίτρα, πρέπει να χρεώσει 123.

Σε αυτό τον καθαρό και απλό υπολογισμό (μέχρι εδώ), δε μπορείς να διαφωνείς.

Σήμερα έχει διαμορφωθεί μια "μεσοβέζικη" κατάσταση: Ο υδραυλικός δεν κόβει απόδειξη, "κλέβει" ΦΠΑ, "κρύβει" εισόδημα, ό,τι μπορεί κάνει. Μέσα σ' αυτό είναι και το να κλέβει και τον πελάτη του (που δεν μπορεί να ελέγξει στ' αλήθεια τι φορολογικές επιβαρύνεσιες πληρώνει ο υδραυλικός - αλλά κι αυτός συνεργεί, γιατί έχει κι αυτός έχει όφελος). Και αυτό εμποδίζει την οικονομία από τα να λειτουργεί απλά και ορθολογιστικά.

Στο παράδειγμα σου με το συνεταιρισμό, συμφωνώ. Έτσι είναι. Στην μια 11% (200/1.800) και στην άλλη 33% (200/600). Που θέλεις να καταλήξεις όμως?
Σε κάθε περίπτωση, στο παράδειγμα της προκήρυξης, το ποσοστό είναι 90%.
Θέλεις να δεχτώ ότι η παραοικονομία είναι 25% (όπως λένε οι διάφορες "μετρήσεις")?  Να το δεχτώ.
Άρα ακόμα και αν "πιαστεί" αυτή, η βάση θα αυξηθεί κατά 25%. Ο παρονομαστής.
Τότε το 90% θα γίνει 25% μικρότερο, δηλαδή 67,5%.

Και πάλι απαράδεκτο είναι.

Αντισταθείτε.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Αισθάνομαι την ανάγκη να δικαιολογήσω γιατί μου άρεσε η προκήρυξη, και απαντάω με τη σειρά:
1) Το 45% είναι ο φόρος κλίμακος πάνω από τις 100.000 το χρόνο (μικτά). Από τις 40.000 (και μέχρι τις 100) η κλίμακα είναι 40% (δηλαδή όχι πολύ πιο κάτω). Σε κάθε περίπτωση, το 45% είναι η πραγματικότητα. Από κάθε ευρώ που "γράφεις" σαν εισόδημα, το 0,45 στο παίρνει η εφορία. Το "Δημόσιο" δηλαδή.
Δηλαδή περίπου τα μισά.
Οι πρόγονοι μας (και όχι μόνο) που τους φορολογούσαν οι σουλτάνοι και οι φεουδάρχες με 10% (η γνωστή "δεκάτη"), έκαναν επανάσταση για να απαλλαγούν από αυτό το 10%. Εμείς, με 90% δεν κάνουμε τίποτα. Και τέλος, οι οικονομία δεν δουλεύει ΜΟΝΟ με αυτούς που έχουν εισόδημα 5-10 χιλιάρικα, Τζώνυ.

Oλοι μας θεωρουμε τον κλιμακωτο φορο παραλογο με την λογικη οτι οποιος ρισκαρει και μοχθει βγαζει περισσοτερα, αρα γιατι να πληρωνει και για τους αναξιοπαθουντες, η τους τεμπεληδες ?
Θα προτιμουσα εναν φορο στο 10-15% με εξοντωτικες ποινες τυχον παραβασης και φυλακιση για ολους διχως παραθυρακια κτλ κτλ κτλ


2) Τα νούμερα είναι με βάση τα 100 ευρώ (υποθέτω) για να γίνεται εύκολα ο υπολογισμός των ποσοστών. Θα μπορεύσε να είναι με βάση τα 10 ευρώ, οπότε η απόδειξη θα ήταν 12,30, τα λίτρα 2,97, και όλα ανάλογα. Τα ποσοστά δεν θα άλλαζαν.Σαφες αυτο αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ενσωματωνεις το κοστος μεταφορας με τιμη ολοκληρου γεμισματος δοχειου βενζηινης την στιγμη που με αυτο μπορεις να πας σε 10-20 πελατες και οχι σε εναν ?

3) Το 90% ναι, μου φαίνεται παράλογο. Γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ψέμμα. Ξαναδιάβασέ το. Είναι ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ αυτή η ιστορία περί φοροδιαφυγής. Τολμάνε να μιλάνε για φοροδιαφυγή, αυτοί που έχουν φτάσει να ζητάνε το 90% μιας κίνησης, και πάνε να το περάσουν σαν "κανονικό" φαινόμενο αυτό.
Ειναι παραλογο γιατι ενσωματωνεις τον φπα, η οποιονδηποτε αλλο φορο, αλλων προιοντων που δρουν ξεχωριστα στο ποσον, για να βγαλεις την σουμα του 90%

Το ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ στα εκκαθαριστικα της εφοριας λες και ξερουμε αν θα ζουμε του χρονου η αν θα δουλευουμε


4) Αυτό να το εξηγήσεις. Γιατί είναι παραπλανητική?  Που λέει ψέμματα?
Σου εξηγησα στο Νο3
5) Τι σχέση έχει τι κάνω τα λεφτά που βγάζω απ' τη βρύση? Εγώ σου λέω ότι τα δίνω στη γυναίκα μου για να πάει στη μοδίστρα της. Πάλι τα ίδια ποσοστά δε θα παίζουν?
εχει την επιλογη να μην παει στην μοδιστρα, κομμωτηριο, η οπουδηποτε αλλου για οικονομια
Σου εξηγω στο Νο3

6) Όχι, δεν είναι δικά μου, εσύ όμως (που έχεις τη χαλασμένη βρύση) ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ. Για σένα η βρύση κάνει 123, όχι 100. Αυτό πληρώνεις. Όπως πληρώνεις ΠΑΝΤΟΥ αυτά τα 23 (%) κάθε φορά που ξοδεύεις αυτά που κέρδισες (και σου έχουν ΗΔΗ πάρει το φόρο).
Θα επιλλεξω την φθηνοτερη υπηρεσια (περι αυτου ο φορος ο οποιος ειναι παρανομο να ειναι εκτος υπηρεσιας αν γνωριζεις) και οχι να μου παρει εβδομαδιατικο ο καθε τυχαρπαστος, για δουλεια 30 λεπτων το πολυ
Αλλωστε το λαθος ειναι του κρατους που δεν εχει ενα πλαφον τιμοκαταλογο στο ελαχιστο για καθε υπηρεσια που παρεχεται απο καθε επαγγελμα....
Δεν μπορει ο ενας να ζηταει 15 ευρω και ο αλλος 35 ...... συν φπα ..... μην τρελαθουμε κιολας

Τα νούμερα είναι σωστά.
Και αποκαλύπτουν και κάτι ακόμα, axaxouxas:
Αν υποθέσουμε ότι δεν υπήρχαν ΚΑΘΟΛΟΥ φόροι, για να έχω εγώ (ο υδραυλικός) το ίδιο αποτέλεσμα από τη δουλειά μου, θα σε χρέωνα 13,37 ευρώ, όχι 123 ευρώ. Το αποτέλεσμα για σένα και για μένα θα ήταν ίδιο, επισκευή βρύσης και αγορά 29,7 λίτρων βενζίνης. 30 λιτρα βενζινη για μια βρυση δεν ειναι παραλογισμος ?
απο που θα ερθεις δηλαδη και θες να σου πληρωσει ο αλλος αυτα τα χρηματα ?


Το ότι σε χρεώνω 123 (αντί για 13,37) είναι αποτέλεσμα της φορολογίας ΚΑΙ ΜΟΝΟ αυτής.
Οπότε εύκολα αντιλαμβάνεσαι ότι και εσύ με τη σειρά σου θα χρεώνεις το προϊόν (ή την υπηρεσία) που πουλάς αντίστοιχα (για να έχεις διαθέσιμα τα 123 όταν σου χρειαστούν), και πάει λέγοντας.
Γιατι πρεπει εγω ο πολιτης να πληρωσω τον φορο τον δικο σου ?

Είναι σωστή η προκήρυξη.
Να φύγουν, να πάνε αλλού.

Και θα τυπώσω (με έξοδα μου) μερικά αντίγραφα, να τα αφήσω εδώ κι εκεί.
Πρόκειται π.χ. να πάω στη ΔΟΥ σήμερα. Θα αφήσω μερικά πάνω σ' ένα πάγκο.
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
επeid΄h έχω ενα θέμα με το πληκτολόγιο και δεν βολεύει να γράφω πολλά , πιστευω, ότι πολύ συντομα θα συμβούν τόσο μεγάλες ανατροπές που δεν πιστεύουμε σε αυτά που θα βλεπουμε γύρω μας, sτο εσωτερικό και στο εξωτερικό !.  :rockon:
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
επeid΄h έχω ενα θέμα με το πληκτολόγιο και δεν βολεύει να γράφω πολλά , πιστευω, ότι πολύ συντομα θα συμβούν τόσο μεγάλες ανατροπές που δεν πιστεύουμε σε αυτά που θα βλεπουμε γύρω μας, sτο εσωτερικό και στο εξωτερικό !.  :rockon:

η ρωσια κανει τα λεφτα της χρυσο

κατι δυνατο ετοιμαζεται παγκοσμια
 

C4mper

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2012
Μηνύματα
1.619
Like
0
Πόντοι
16
Το υπάρχων φορολογικο συστημα με το κρατος συνεργατη στο καθε επιχειρηματια να καρπωνει το μισα και παραπανω εσοδα εχει αποτελεσμα να τον οδηγει στη φοροδιαφυγη για να επιβιωσει.Οι επιτήδειοι κερδοσκοποι θα πρεπει να απαξιώνονται απο την αγορα.
Απο την αλλη πλευρα το κρατος αρμεγει τους πολιτες για να ταιζει ψηφοφορους δημοσιους υπαλληλους με συνεπεια ανυπαρκτες παροχες σε ολα τα επιπεδα παροχης υπηρεσιων και πλουτισμο ορισμενων λαμογιων.
Στην τελευταια θεση ο ιδιωτης μισθωτος που ειναι καθολα νομιμος αλλα στην χειροτερη κατασταση απο ολους.    

Σαχλαμαρες. "Ονομα" καρδιοχειρουργος στο υγεια. Τα νοσηλεια (η αποδειξη δηλαδη) βγαινει χοντρικα 10 χιλιαρικα,απο τα οποια αμοιβη γιατρου 4 χιλιαρικα. Για να τον βαλει τον αλλο χειρουργιο ομως θελει 45 χιλιαρικα μετρητα και μαυρα (χωρις πλακα, μετρητα). Το κρατος φταιει μωρε? Με ΑΕΠ 230 δις εχουμε 60 δις παραοικονομια (μαυρα και αφορολογητα δηλαδη το 24% ... 1 στα 4 ευρω που "παραγονται" στην Ελλαδα δεν φορολογουνται. 20 δις το χρονο χασουρα. Το συνολο των μετρων που πηρε ο Παπανδρεου, ο Παπαδημος και θα παρει ο Σαμαρας ειναι λιγοτερα απο 20 δις.

Το "φοροδιαφευγω για να επιβιωσω" ειναι Ελληνικη πατεντα. Γιατι ο καθε βλακας Ελληνας θελει να ειναι αφεντικο και να χει το μαγαζακι του και πανε κι ανοιγουν 3000 ιδια μαγαζια σε μια αγορα που μπορει να συντηρησει 10. Βλεπε καφε πχ. Και επειδη βαρανε μυγες ολη μερα παω εγω στην Αθηνα να πιω καφε και πληρωνω 5 ευρω. Παω στη Μυκονο και πληρωνω 7. Και παω στο Μοντε Καρλο μεσα στο carre d' or που ναι θεωρητικα το πιο ακριβο κομματι γης στον κοσμο και τον ιδιο καφε τον πληρωνω 2.5 Ευρω.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Είναι σωστή η προκήρυξη.
Να φύγουν, να πάνε αλλού.

Και θα τυπώσω (με έξοδα μου) μερικά αντίγραφα, να τα αφήσω εδώ κι εκεί.
Πρόκειται π.χ. να πάω στη ΔΟΥ σήμερα. Θα αφήσω μερικά πάνω σ' ένα πάγκο.

ευτυχως η δυστυχως στην δημοκρατια ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει που μπορει να φτανει στα ορια της ασυδοσιας

να γραψεις οτι θελεις αλλα να γραψεις και τις συνεπειες που θα εχουν  και φυσικα το ονομα σου για

να σε βρουνε μετα την πληρωμη των προστιμων
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Οι ταξιτζηδες που δεν κοβουν αποδειξη και κοιτανε να σου κρατησουν ακομη και τα 10-15 σεντς σε ποσα 4,15 - 5,15 - 6,15 - 7,15 - 8,15 - 9,15 .....

Οταν βλεπω τετοιους δεν τους την χαριζω ουτε για πλακα.....

Κοψε και την αποδειξουλα του λεω και στραβομουτσουνιαζει....
2-3 πηγαν να μου δωσουν 2-3 αποδειξεις που ειχαν στο συρταρι ετοιμες αλλα δεν τις δεχτηκα.... Εκει να δειτε στραβομουτσουνιασμα οι κιτρινογυφτοι
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
..και σε τόσο μεγάλες ανaτροπές οι λύσεις δίνοντε, και με συρράξεις ΄olα είναι δυνaτόν να συμβούν  ;)
Για πολεμο φοβαμαι κι εγω φιλε......

Θα δειξει το πραγμα.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom